vereniging Film van de week FIRESTARTER Bij ons op Soest Lambertus v. d. Kooy schilderde 'Heilige Familie' voor R.K. kerk in Soest-Zuid Leontien Ceulemans, Joe Bourne en N7-Dance Company met flitsende show in Soest WOENSDAG 1 MEI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 =l^ harrie toonen assurantiën Schilderijen van Aad Dekker in De Bereklauw Na aanrijding doorgereden Soester Courant, al zestig jaar 'thuis' in Soest I I I w SILVER STAR VIDEO 9 - Firestarter Ikonen-expositie op 4 en 5 mei Op Hemelvaartsdag Tiende Oude Ambachtenmarkt Op Hemelvaartsdag aan de Kerkstraat: MODIEUZE JAPONNEN BIJ ASPENS Revieren Donderdag 2 mei, 21.00 uur: Filmhuis: Vora-Nova (Ned. 1984) Hel showprograninia gen" ddör'öë N7 Danc< verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-1 8049 wordt "gedra- Dance Conipany. Ken groep jonge, uitbundige dansers en danseressen, die hun sporen ruim schoots verdiend hebben. Vorig jaar nog waren zij de vaste dansgroep tij dens de Ted-show en dit televisie-sei zoen zijn zij regelmatig te zien bij de "Helemaal alleen in je eentje show De naam van de groep is misschien wat onduidelijk, want de N7 Dance Conipany doet méér dan alleen dansen. Alle leden van de groep hebben, be halve een klassieke dansopleiding, ook een goede zangopleiding genoten. De zangcapaciteiten van het uit acht per sonen bestaande ensemble doen dan ook niet onder voor de perfecte dans kwaliteit. Dit Amerikaans aandoende zang- en dansgezelschap zal naast veel eigen "produkties" ook met de beken de Amerikaanse zanger Joe Bourne optreden. Joe is de regelmatige gast in radio- en tv-programma's. Nadut hij aan het einde van de zeventiger jaren meerdere malen de hitlijsten had be stegen met diverse songs, wist hij zich in de afgelopen jaren een unieke plaats in de Nederlandse showbiz te verwerven; zijn gedistingeerde uiter lijk en beschaafde zang maken Joe tot een uitmuntend entertainer. Leontien Ceulemans zal tussen al die wervelende showelementen door een tweetal spellen leiden, die gespeeld zullen worden met enkele spontaan ge kozen mensen uit het publiek waarbij leuke prijzen te winnen zijn. Ook van Leontien wordt bij Gladstone veel ver wacht. Zij heeft zich als presentatrice van de recente "Helemaal alleen in je eentje show" al geprofileerd als een allround vakvrouw. Het team van de Gladstone Zomershow 1985 zal een breed publiek, viermaal per dag gedurende 40 minuten boeien. De show begint om 12.30 uur, 13.45 uur, 15.00 uur en 16.15 uur. Met ingang van zaterdag 4 mei a.s. wordt in het Soester kunstwinkeltje "De Bereklauw", Steenhoffstraat 63, een tentoonstelling gehouden van re cent werk van de Baarnse kunstenaar Aad Dekker. Het is een hernieuwde kennismaking met Aad Dekker (32). Twee jaar gele den exposeerde hij onder grote belang stelling in het Artishockgebouw in ISoest, olieverfschilderijen waarin theateronderwerpen en landschappen centraal stonden. De band die Aad Dekker in zijn schilde rijen heeft met het theater, heeft direkt met zijn verleden en zijn huidige werk te maken. Aad Dekker, geboren in de Hoekse- waard, bezocht na de Havo, de Acade mie voor Expressie in Utrecht. Daar specialiseerde hij zich in de vormge- vingskrant van het theater: grime, kostumering, licht en décors. Zijn do cente raadde hem aan hierin verder te gaan. In 1980 ging hij zelf les geven. Het werken met groepen ligt hem goed. Ook treedt hij op als clown. In het verleden maakte hij deel uit van he clown-collectief "Picobello". In Soest is Aad Dekker geen onbeken de. Hij is docent dramatische vorming bij de Stichting Kunstzinnige Vorming Artishock. Voor de regio bekleedt hij het consulentschap dramatische vor ming in dienst van de provincie. Zijn schilderijen verraden zijn beroep. Naast de theaterelementen, vormen bepaalde objekten in een landschap een belangrijke inspiratiebron. Contrasten tussen landschap en objek ten, zoals een huis, een fiets of een auto, een mens, vormen dikwijls een motief in zijn werk. De landschappen zijn verstilde panorama's waarin men sen ontbreken. Sfeerbepalend is de nevelachtige achtergrond in zijn schil derijen, die de kleuren verzacht en terugbrengt tot een pastelkleurig grijs groen. Door middel van deze speciale, ver vreemdende effecten roept hij in zijn schilderijen een magische werking op. De combinatie van de verschillende elementen doen bijna denken aan een theaterdécor. De tentoonstelling duurt tot 31 mei en is geopend dinsdag t/m zaterdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 18.00 uur, en bovendien vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur. De heer F. van D. uit Soest meldde de politie zaterdagmorgen dat zijn auto, die geparkeerd stond aan de Smitshof, door een onbekend gebleven wegge bruiker was aangereden. De auto had een flinke deuk opgelopen. Hetzelfde overkwam de heer E. van R. uit Soest, die zijn wagen had gepar keerd aan de Koninginnelaan. Een ge tuige wist echter het kenteken van de onbekende "doorrijder" te noteren. De politie heeft de zaak verder in onder zoek genomen. Ook aan de Dillenburglaan deed zich een aanrijding voor, waarvan de ver oorzaker doorreed zonder zich bekend te maken. De auto, eigendom van R. A. de L. uit Soest, liep flinke schade op. Flatteuze damesmode in de maten 38-58. Uitgebreide keus óók in de grote maten. ZUIDSINGEL 7 AMERSFOORT Op het eerste gezicht is Charlie McGee een heel normaal, aardig 8-jarig meis jes. Wanneer iemand haar echter kwaad maakt of haar familie bedreigt, dan is ze in staat met haar ogen alles in brand te steken. Een kracht, die zij nie wil bezitten, maar die zeer in trek is bij kapitein Hollister, de chef van een obscure onderafdeling van de geheime dienst. Deze machtswellusteling gaat over lij ken om Charlie in zijn macht te krij gen. Want eens zullen haar bovenna tuurlijke krachten zo sterk zijn, dat ze in staat is de aarde op te blazen. Silver Star video top 10 1. Police Academy 2. Firestarter 3. Purple rain 4. Gorky Park 5. Againstall odds 6. "Splash" 7. Omen III, the final conflict 8. Hotel New Hampshire 9. Conan the destroyer 10. "1984" D1NODELAURENTH5 Stephen King's DAV1D KEITRDREW 8ARRYMORE, MARTIN SHEEN, GEORGE C. SCOTT Ze heeft de gave om met één blik. alles I vuur en vlam te zetten Voor de tiende keer organiseert de Soester VVV op Hemelvaartsdag, don derdag 16 mei, in de historische Kerke- buurt van Soest een oude ambachten markt. Van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags zullen op die 16e mei niet min der dan tachtig oude handwerken wor den gedemonstreerd. Aan de voet van de uit de 16e eeuw daterende Oude Kerktoren zal een zeer gevarieerd ge zelschap ambachtslieden een stukje van het verleden laten herleven. De bezoekers treffén er onder andere aan een klompenmaker, een Twentse knipmutsmaakster, korfvlechter, riet dekker, houtdraaier, siersmid, potten bakker, beeldengieter, lokeendsnijder, kaarsenmaker, hoepelmaker, stof- drukker, ciseleur, mandenmaker, glasblazer, wagenwielmaker, tingieter, koperslager en stoelenmat- ter. Op schildergebied zullen een plateel schilder, Hindeloperschilder en Assen- delftschilder het fraaiste handwerk laten zien. Hoe vroeger het garen werd behandeld vindt men terug bij het spin nen. vlasspinnen en linnen weven. Ver der wordt een zestigtal schapen van hun vachten ontdaan. Dit gebeurt zowel met de hand als electrisch. Met behulp van een microfoon zal hierbij deskundige uitleg worden gegeven. Vanzelfsprekend vormen de oude am bachten de hoofdmoot op de markt, maar daarnaast zijn er ook verschillende andere stands die ongetwijfeld veel be langstelling zullen krijgen. Zo is een aantal bloemenstands aanwezig; is er veel handsnijwerk te zien: kan men oude prenten, tekeningen en schilde rijen kopen; wordt er geëmailleerd; kan men edelstenen kopen en is er een bijenstand waar men naast honing ook de uit honing bereide drank mede kan kopen. Een aantal standwerkers zal op verschillende plekken op de markt op een attraktieve manier, met kwink slagen en humor, hun waren aan de man trachten te brengen. Ook verschil lende nauw met oude ambachten ver wante branches zullen die dag demon straties verzorgen: leerbewerken, let- terschilderen, portrettekenen, poppen maken, boetseerwerk op tegeltjes, sieraden emailleren en naamborden schilderen om een aantal voorbeelden te noemen. Verder komt een aantal antiquairs met klein antiek. Voor de jeugd worden gratis poppenkastvoorstellingen gege ven en men kan ook genieten van klan ken van een draaiorgel en van de fol kloristische dansen van een dansgroep. Natuurlijk wordt ook voor het inwendi ge van de mens gezorgd op deze gratis toegankelijke oude ambachtenmarkt, die inmiddels is uitgegroeid tot één der grootsten van ons land. In verband met het tienjarig jubileum is er een aantal extra evenementen. Zo komt het Avonturenpark Hellendoorn speciaal voor de jeugd met een "Avon- turenbus". Verder is bekende televisie vrouw Leontien Ceulemans aanwezig met in haar omgeving de zanger Joe Born en de overbekende balletgroep de N7-dancers. Vanaf een speciale po diumwagen verzorgen zij verschillen de optredens. De gewone man: "Twintig jaar heb ik opSoest achter de vuilniswagen gelopen. Tot mijn vijfenzestigste en ik moet zeg gen toen hebben ze netjes afscheid van me genomen. Dat tillen van die vuilnis bakken was zwaar werk en je moest ze ook weer terug zetten. Door weer en wind, regen en sneeuw. Dan kreeg je een paar knaken toeslag meer. Ik ben nooit ziek geweest. Eén keer heb ik een breukje gehad en daar is het mes inge zet. De chirurg vroeg of ik ban% was. Ik zeg: je maakt me toch niet af? Nooit meer last gehad. Dat tillen is een slag, je moet precies weten hoe je het doet. In 1932 kwam ik op Soest wonen, aan het Eerste Weteringpad nummer twee bij baas Hilhorst: "Luie Evert", dan weet iedereen op Soest wie ik bedoel. Op de hoek van de Laanstraat en de Beetzlaan had je een café van Kees Verschoor. Daar hoorde ik dat het huis je te huur stond voor twee gulden in de week. Ik was net een loslopende hond, dan deed ik dit en dan deed ik dat. Het was crisistijd en van de Armenzorg kreeg ik 2,75 per dag en daarvoor moest ik bij de gemeente alle voorko mende werkzaamheden doen als stra ten vegen, sloten uitbaggeren en grind achter Zonnegloren graven voor het verharden van de wegen. Drie dagen in de week werkte ik toen bij Wout van de Bedum als voerman. Ja, zo rommel je door het leven heen. Toen kon ik voerman worden bij de ge broeders Willemsen in Baarn. Met paard-en-wagen vervoerden we tegels, grind en zand achter het paleis vandaan bij de Grauwe Steeg naar de Biltseweg. Toen werd ik weer werkeloos en fietste met Gijs Duinkerken en Lammert van Fulpen langs een aannemer en ik vroeg: is er nog een beetje werk? Hij zegt ja en we moesten klei graven uit een klei- groeve. Na veertien dagen informeerde ik naar mijn loon en zegt die mevrouw: vergeet het maar, de baas is vertrok ken. Je had geen verhaal. Toen heb ik een tijd "gestempeld" voor ƒ11,60 in de week en moesten we, vlak voor de oorlog, voor de Hollandse De fensie loopgraven maken, palen in de grond slaan en met zand uit de Soester Duinen stellingen maken aan de Lange Brinkweg en over de Eem en met gras afdekken als camouflage. Voor vijftien gulden in de week. Ik ging met de eco nomie mee. Bij Huurdeman aan de Schoutenkamp weg heb ik nog een jaar in lompen en metalen gehandeld. Met een bakfiets spullen ophalen tot in Baarn toe. Hij zegt: Jan, jij bent voerman, we kopen een hit. Nou, dat was een hele slechte. In de Eemstraat reed het beest de hele kar aan barrels en ik dondersteende er zo af. In de oorlog moest ik van de Arbeids beurs bij de Duitse Wehrmacht werken op Soesterberg bij J. Kwakernaat, een particuliere baas. Dat heb ik nooit be grepen. Veel bombardementen meege maakt. Ik moest ook bij de bewakings dienst lopen met zo'n witte band om m'n arm in de bossen van Insinger. Loket Na de oorlog ben ik naar de gemeente gestapt. Ze vroegen: wat ben je? Ik zei: wat m'n ogen zien, kennen m'n handen. Twee jaar heb ik van alles gedaan, want m'n klauwen staan niet verkeerd. Toen kreeg ik aan het loket bij m'n loon zakje een briefje met ontslag. Het geld was op, zeiden ze. Zodra we iemand no dig hebben, ben jij de eerste. Dat kon niet, ik was er twee jaar en ze hadden me nooit mogen ontslaan. Mijn vrouw Cornelia werkte too« bij Het schilderij wordt op passende wijze "ingewijd", namelijk met een exposi tie van ikonen, eveneens van de hand van Lambertus v. d. Kooy. Het is een heel bijzondere en opmerkelijke ten toonstelling, want de 20 ikonen hebben een en hetzelfde onderwerp: "Madonna met Kind", in vele variaties en afme tingen. Het zijn alle twintig stuk voor stuk juweeltjes van schilderkunst. De ikonen zijn ook te koop. Op zaterdag 4 en zondag 5 mei a.s. bestaat van 14.00 tot 16.00 uur extra ge legenheid het ieuwe schilderij en de ikonen-expositie te bezichtigen. Een van de opmerkelijkste films van het filmfestival Rotterdam 1985 was de Nederlandse film "Vora-Nova". Het kijken en luisteren naar de film is een merkwaardige ervaring. Een moeilijk te benoemen film met een betekenis loze titel. Alleen de klank heeft de asso ciatie met nieuw. Uitgaande van een aantal ideeën, voorvallen en situaties hebben Rijneke en van Leeuwaarden in zeven draaiweken een intrigerende film gemaakt. Samen met de opmerke lijke geluidsband van Felix Visser en een doorwrochte, geraffineerde mon tage, is "Vora-Nova" een opmerkelijk waagstuk geworden. Een avontuur voor de kijker. Een rivier, een strandje, een man, restanten van elektronica, een auto, een stel kinderen, een computerruimte, ruisende bladerdaken en spelletjes vormen de ingrediënten van de film. Deze elementen hebben geen ander on derling verband dan dat ze steeds op hetzelfde niveau terugkomen. In een gebouwtje aan de oever van de Nieuwe (Nova?) Waterweg in Rotter dam, woont en werkt een man (Aat CeelenHij spreekt in de film nauwe lijks en krijgt een enkele keer bezoek van een levenloze vrouw in een hyper moderne sportwagen. Ze spreken niet of nauwelijks met elkaar. Hij houdt zich bezig met het afval van de gecom puteriseerde maatschappij. Zijn enige gesprekspartner vormen het toetsen bord en het beeldscherm. Zijn bezig heden vormen een doelloze doelmatig heid. Thema's als verval, vervreem ding en verveling, en onvermogen tot communicatie geven de beelden weer. Het terrein rond de werkplaats is het domein van een aantal uitheemse kin deren. Zij spelen, vechten, dansen en vertellen elkaar verhalen. Thema's als jeugd, magie, communicatie en vita liteit doemen op. De levenslustige kinderen en de uit gebluste technicus draaien om het ver haal. Het verhaal die de Westerse be schaving haar zin geeft. Dit verhaal wordt elke keer ondermijnd: voortdu rend worden motieven en handelingen aangedragen die het begin vormen van een verhaal. Een begin, want de uit eindelijke betekenis wordt je als kij ker onthouden. Wat 'overblijft' is een film met een onderhuidse spanning (wanneer begint het nou...) en pure poëtische beelden. Beelden die zinvol zijn zonder betekenis. Het klinkt dub belzinnig en onduidelijk. Eén advies: probeer het en kijk naar deze intri gerende film. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65+ ƒ4,-. Agenda: Do. 9 mei: "U Bent Mijn Moeder" van het Werktheater en Horst Kóingstein (Ned. 1984). De ver filmde weergave van het indrukwek kende toneelstuk van Joop Admiraal. Do. 16 mei: "Morgen In Alabama" van Norbert Kückelmann BRD 83/84 Een politieke thriller, die op het film festival van Berlijn 1984 bekroond werd met de Zilveren Beer. Jongeren hebben -weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vrageïi moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Mijn hobby was altijd honden africhten. Dertig jaar ben ik lid geweest van de hondensportvereniging Baarn. Van die gevaarlijke bouviers africhten vind ik leuk. Ik heb er bekers mee gewonnen en certificaten. In het bos gingen we een man revieren. Die stond met een groot fietswiel voor zich, maar toen die hond op hem afsprong, liet hij het wiel vallen. Een bloedbad, mijnheer. Een andere man die gerevierd werd, zetten we ach ter een bosje tussen het prikkeldraad. Die bouvier sprong er dwars door heen: weer een bloedbad. Ik bang? Nooit. De hond waarvoor ik bang ben, moet nog geboren worden. Hoe ik dat doe? Dat is het geheim van de smid. En al zou ik het U vertellen, en U paste het toe, mijnheer, dan komt er nog niks van terecht." De bekende Soester schilder Lamber tus v. d. Kooy schilderde een aantal jaren geleden voor de kerk van de Hei lige Familie in Soest-Zuid (aan de Wil- librordusstraat) veertien Kruiswegsta ties. De schilderijen vormen met elkaar een prachtig geheel, uitstekend ver deeld over de wanden van de kerk, die daarmee op bewonderenswaardige manier werd "verfraaid". In het voorste gedeelte van het kerkge bouw bleef echter destijds een kale muur vrij. Dat is tot onlangs zo geble ven, maar ook voor deze wand heeft Lambertus v. d. Kooy nu een prachtig schilderij gemaakt, geheel in dezelfde stijl en afmetingen als zijn Kruisweg staties, dat de "Heilige Familie" - waaraan de kerk ook haar naam ont leent - voorstelt. Het nieuwe schilderij vult niet alleen de "kale" plek op, maar is ook op zichzelf al een buiten gewoon waardevolle aanwinst voor de kerk. 'Nuchtere kost' Lambertus v. d. Kooy schilderde zijn ikonen destijds als vrije-tijdsbesteding na het verrichten van zijn dagtaak. Hij beschouwde ze als "nuchtere kost", zoals hij de lezers van deze krant vorig jaar nog in een interview toevertrouw de. Na zijn pensionering, enige jaren geleden, wijdde hij zich aan werk van zwaarder kaliber, zoals hij het noem de. Een totaal andere, nieuwe stijl, waarin Lambertus v. d. Kooy zijn visie op mens en samenleving op uiterst kunstzinnige wijze heeft vormgegeven, ditmaal vooral in olieverf, met groot gevoel voor het detail. Vorig jaar kon het publiek met zijn werk-nieuwe-stijl al kennismaken tijdens een succesvolle expositie in galerij "De drie ringen" aan de Burgemeester Grothestraat. In de kerk van de Heilige Familie kan Foto: Herman van Dam men echter het werk van deze begaaf de Soester kunstenaar uit de vooraf gaande periode nog eens bewonderen. De ikonen-tentoonstelling van Lamber tus v. d. Kooy is alleszins het bezoeken waard. Vandaag op de dag van de arbeid: Jan Staal (78) Foto: Herman van Dam een wasserij in Baarn. ik vroeg daar aan mevrouw Hofwegen of ze werk voor mij had. Dat kon, aan de centrifuge, een kind kon de was doen. Toen bood gemeenteopzichter Nico de Rijk mij weer werk aan bij de gemeen te. Ik moest op het "witte huis" (zo noemden wij het kantoor van Gemeen tewerken) komen en ik zei: ik heb best werk, ik heb jullie niet nodig, ik zal het in overweging nemen. Daarna heb ik gezegd: accoord, maar,na drie maan den krijg ik een vaste aanstelling, ik laat me niet weer ontslaan. Op de "werf" (het terrein van Gemeentewer ken) zeiden ze: Staaltje is er weer. Ik heb van alles gedaan, want ik ben van alle markten thuis. Op een keer vroegen ze of ik achter de vuilniswagen mee wou. Ik zei: dat is prima, ik ben in een wagen geboren en ik zal in een wa gen sterven. Na mijn zestigste ben ik een beetje minder gaan doen. Arie Blankesteyn kwam in mijn plaats. Voor de tweede maal in successie trekt het Gladstone Promotieteam met een fraai uitgevoerd mobiel podium door het land. Het is de bühne van de Glad stone Zomershow die op donderdag 16 mei Hemelvaartsdag staat opgesteld in de Kerkstraat 19 (terrein boerderij v.d. Grift) te Soest. De flitsende show wordt gepresenteerd door Leontien Ceulemans terwijl de Amerikaans/Nederlandse zanger Joe Bourne met disco en evergreens een breed publiek in vervoering zal brengen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13