CD-nieuws van de compact disc-specialist in Soest. m y y v J' 3 J - ,r' f Verhuizing Artishock naar de Borg levert beoogde bezuiniging lang niet op Nieuwe Amro-bank in Hartje-Zuid Concert van de Kon. Luchtmacht Kapel 'Als de regering in Londen de spoorweg, staking had afgefloten, was er geen hongerwinter geweest' College vindt ontslagen pijnlijk maar 'te verwachten' Natuurlijk bij de Portemonnee gestolen tijdens bruiloft Evangelische peuterspeelzaal nu drie ochtenden open Abva Kabo- kandidaten voor dienstcommissies bij Defensie .-:N f-xt ji f») V" - -mm -T V». - Soester historicus Trienekens priktmythe door Kroii van een maai WOENSDAG 1 MEI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 16 WQE|V Het College van Burgemeester en Wet houders houdt vast aan de sluiting van het Artishockgebouvv en overbrenging van de activiteiten naar de Borg. Het voordeel daarvan is dat de uitgaven minder zijn dan bij continuering van de huidige activiteiten in beide gebou wen. Ook nu de beoogde bezuiniging (van 142.000 gulden; de raad stelde destijds vast dat er maar liefst 218.000 gulden aan bezuinigingen uit de ope ratie moest voortvloeien!slechts voor een deel wordt gehaald, gaat het niet temin om een substantiële bezuiniging. Bovendien krijgt de Borg een functie die beter appelleert aan de behoeften en mogelijkheden van het gebouw, al dus het College. "Dat het pijn doet ontkennen wij niet. Wij denken vooral aan de medewer kers die hun baan verliezen. We heb ben ons beraden over alternatieven, maar achten deze niet acceptabel. Er valt niet aan te ontkomen dat ook in het personele vlak wordt gesaneerd", aldus het College in het voorstel aan de raad, dat gebaseerd is op het on langs uitgebrachte eindrapport van de werkgroep Toekomst de Borg. "Alhoewel risico's genomen dienen te worden ten aanzien van de exploitatie uitkomsten adviseren wij u de voorge stelde aanpak te ondersteunen en het Artishockbestuur vooral ook vertrou wen te schenken als motivatie om er de schouders onder te zetten", klinkt het bijna bezwerend. "In het belang van de Soester gemeenschap, die straks met ieders hulp een bescheiden cultu reel centrum en een beter benut ge bouw de Borg rijker zal zijn." 'Uiterste beroep' Het College eindigt het raadsvoorstel met een "uiterste beroep" op de Ver eniging Artishock (die in maart af haakte) om mee te doen. "Wij zouden dat toejuichen, maar kunnen met het oog op een goede en duidelijke start be slist niet afwijken van de aangegeven uitgangspunten." De bedoeling van het voorstel is vol gens B. en W. te komen tot een zodanig gebruik van de Borg "dat het culturele leven in onze gemeente daar wel bij vaart", maar het tekent tevens aan dat er grote moeilijkheden te over winnen zijn. "De vereniging heeft afge haakt. De gevolgen op het personele vlak zijn pijnlijk." En bovendien: "De exploitatie-uitkomsten zijn onzeker omdat die voor een deel afhankelijk zijn van de mate waarin de nieuwe situatie zal blijken aan te slaan bij de bevolking." Het College voelt zich aan gesproken door het afwisselende en actieve gebruik, dat uit het overzicht van de toekomstige activiteiten spreekt, maar waarschuwt tegen het beeld dat het gehele scala van activiteiten van Artishock in volle glorie in de Borg zal worden aangetroffen. "Daartoe zijn middelen en mankracht niet toe reikend..." Pijnlijk Voor wat de personeelssituatie betreft staat vast dat geen van de Artishock- docenten zal worden ontslagen. Bij de Borg zullen echter de formatieplaat sen van de directeur, een administratief medewerkster en een schoonmaakster - samen 1,75 formatieplaatsen - komen te vervallen. Het College laat weten deze ontslagen temeer pijnlijk te ach ten "daar betrokkenen in hun functio neren niets te verwijten is, integendeel. Voor in het bijzonder de directeur van de Borg zal daarenboven, gelet op zijn leeftijd, het vinden van kwalitatief ver gelijkbaar werk niet eenvoudig zijn." Het College merkte daarbij overigens op dat een en ander ook een in de be zuinigingssfeer op voorhand te ver wachten gevolg was. Het cultureel centrum krijgt een nieuwe bestuursvorm, waarbij de Stichting Artishock wordt ontbonden en de Stich ting Wijkdienstencentrum Overhees de Borg) blijft bestaan. Namens de gemeente zullen twee bestuursleden worden aangewezen, de Stichting Artishock levert er drie. Helft meer De voorzieningen in en aan het gebouw zullen voor een bedrag van 150.000 gul den gaan plaatsvinden. Dat is de helft meer dan oorspronkelijk was geraamd, maar dat komt door "functionele en noodzakelijke maatregelen", waar voor dan ook een bedrag op de begro ting moet worden uitgetrokken. Ofschoon de ruimten van het centrum grotendeels door Artishock zullen wor den gebruikt, blijft er nog wel enige mogelijkheid bestaan om zalen te ver huren. De peuterspeelzaal verhuist in elk geval, waarschijnlijk naar een school in de buurt. Het gebouw blijft ook een horecafunctie vervullen, waar bij een "catering-management-bu- reau" voorlopig een jaar begeleidend zal optreden. Ook de bar-bowling blijft bestaan, al is nog niet duidelijk op wel ke inkomsten gerekend mag worden. Het College betreurt dat de Vereni ging Artishock van oordeel is dat van samenwerking geen sprake kan zijn. "Voor particuliere initiatieven is in de nieuwe constellatie volop ruimte. Wij achten het echter juist om vast te hou den aan één centrale organisatie. Geen twee kapiteins. Geen aparte sociëteit ook." Subsidie De Vereniging mag alsnog meedoen, maar wel op de voornoemde voor waarden. Het College gaat ervan uit dat de Vereniging per l september niet meer over eigen ruimte zal kunnen be schikken, tenzij men elders een alter natief zal weten te vinden. "In hoever re dit repercussies zal hebben op de jaarlijkse gemeentelijke subsidie van 10.000 gulden kunnen wij nog niet over zien. Het is echter duidelijk dat deze gekoppeld is aan de culturele activitei ten. Zouden deze door voornoemde omstandigheden stil komen te liggen, dan zal ook de subsidie worden be ëindigd", klinkt het dreigend. /ft y WW* \VV\iO k TROMPETCONCERTEN Havdn Hummel en l. Mozart Wvnfon Marsalis 51 00 SYMPHONY NR 8 Schuhert Academv of St Martin in the Fields 49.90 PIANOSONATES KV 330 333 Mozart Mitsuko Uchida - CD VAN DE MAAND 39.95 VIOOLCONCERTEN 1 2 Bach Jaap Schröder. Acc. of Ancient Mustc 4<S 90 SYMPHONIEËN 4 7 Beethoven Berlineï Philharmoniker o I v H v Karaian 49 90 PIANOCONCERTEN 17 18 Mozart Murrav Perahia 51 90 VIOOLCONCERTEN Havdn Mozart l-ïahelle van Keulen Nederlands Kamerorkest 49 90 SONATES EN PARTITA'S Bach ShlomoMintz 3 cd's 149.00 BLOKFLUITCONCERTEN Handel Michala Petri Arademv of St Martin in the Fields 49 90 HOOGTEPUNTEN UIT DE FILM AMADEUS Mozart Academv of St Martin in the Fields NU 29.90 Waar? Steenhoffstraat 13a -15, Soest, telefoon 12132 De heer J. H. v.d. B. uit Zeist woonde vorige week een bruiloft bij in gebouw "Credo" aan de Julianalaan. Bij zijn vertrek merkte hij dat hem een foto toestel en een portemonnee met ca. 150 gulden ontstolen waren. Hij deed aan gifte bij de politie. De deuren van de evangelische peuter speelzaal stonden op maandag- en don derdagochtend al wijd open voor peu ters van ZVz tot 4 jaar. Met ingang van 3 mei a.s. komt de vrijdagmorgen erbij. De toeloop is nu zodanig dat daartoe be sloten kon worden. Met deze ochtend is er een ruimere mogelijkheid gekomen om uw kind twee maal per week te kunnen brengen. Ouders waarderen het dat de speelzaal al vanaf 8.00 uur is geopend. Zij weten dat vanaf die tijd hun kinderen in vei lige handen zijn bij Joanne Tromp (be voegd kleuterleidster i en Mirjam Vis- scher afgeronde opleiding KVJV Het programma is uiteraard riiet zwaarwichtig. In de eerste plaats moe ten de peuters tot ontplooiing kunnen komen. Daarom is het belangrijk om ruimte te scheppen voor deze altijd be zige en ontdekkende kinderen van "drie turven hoog". Dus wordt hun uit dagend spelmateriaal aangeboden. Maar ook luisteren naar een kort bij bels verhaal, samen zingen, muziek maken en fijn knutselen, kleuren of plakken zijn de ingrediënten voor een afwisselende ochtend. Tussen 12.00 en 12.30 uur kunnen de peuters weer afgehaald worden. De kosten hoeven geen bezwaar te zijn: vijg gulden per ochtend (waarbij men sen mei een minimum-inkomen kor ting kunnen krijgen U kunt uw peuter opgeven bij Stichting "In de Ruimte". Klein Engendaalweg 52. telefoon 02155- 18014. Of komt u eens langs. U bent van harte welkom. Bij de diensteenheden van het ministe rie van Defensie wordt voor het bur gerpersoneel op 8 mei a.s. verkiezin gen gehouden voor de dienstcommissie nieuwe stijl; dit is de ondernemings raad bij de rijksoverheid. In het na jaar, maar gespreid in de tijd, kiezen de militairen hun medezeggenschaps orgaan, het basis- en onderdeelsover legorgaan. Landelijk werken bij Defensie ca. 27.000 burgers. Een goed kwart daar van zijn lid van AbvaKabo, die daar mee veruit de grootste vakbond bij deze rijksdienst is. Op 8 mei wordt gekozen voor 130 dienst- dienstcommissies, naar grootte va riërend van 5 tot 13 leden. Deze verkie- zingswijze is nieuw, omdat naast de vakbonden AbvaKabo, CFO en AC nu ook ongeorganiseerden zich verkies baar kunnen stellen. Door AbvaKavo zijn in bijna alle dienstcommissies kandidaten- gesteld. Deze bond met veel ervaring in het medezeggenschapswerk en geschoolde kandidaten, ziet de verkiezingen met vertrouwen tegemoet. De tijd dat dienstcommissies praatten over onbenullige zaken of aan het lijntje gehouden konden worden door het diensthoofd is na 8 mei voorgoed voorbij. Het reglement geeft reële mogelijkheden tot onderhandelen over bijvoorbeeld werktijden, reorganisa ties en in het kader van de Arbeidsom standighedenwet; veiligheid, gezond heid en welzijn. De Abva-Kabo-kandidaten staan klaar om aan de onderhandelingstafel de belangen van hun collega's te beharti gen. Zij weten zich gesteund door een grote organisatie met directe overleg- lijnen naar de directie Burgerperso neel, de secretaris-generaal en de poli tiek. Ook in de gemeente Soest, die voor wat de AbvaKabo betreft tot de regio Amersfoort behoort, heeft de AbvaKa bo in diverse dienstcommissies kandi daten gesteld, met o.a. de volgende kon- taktpersonen. - Bij 303 Verzorgingscommando; A. van Holst, Varenstraat 110; - Bij 840 Zw. Tr. Cie; R. J. Arlar, Spinet 80; - Bij 573 Verzamelpl.; R. Bulham, Smitsweg 531. Mocht u bij één van deze onderdelen werkzaam zijn en nadere inlichtingen aangaande de AbvaKavo verstrekt wil len hebben, dan zullen bovenstaande personen u graag te woord willen staan. Naar wij vernemen zal de Amro-bank aan de Soesterbergsestraat haar huidige gebouw gaan verlaten. Er zal een nieuw gebouw worden geplaatst dat naast het winkelcentrum Hartje-Zuid wordt gebouwd. Besprekingen hierover zijn gaande en wij zullen onze lezers hierover nader inlichten zodra de plannen vastere vormen hebben aangenomen. Het wordt zo onderhand traditie dat we om het jaar een concert van de Kon. Luchtmacht Kapel krijgen aangebo den. Dank zij de relatie met de basis Soesterberg en vooral dank zij de ini tiatieven van onze VVV konden wij vo rige week woensdag in een "uitver kocht" Beukendal weer genieten van lit perfect musicerende corps. De vorige concerten waren steeds in de Petrus en Pauluskerk en we waren be- lieuwd hoe deze "Luchtmacht Sound" ',ou overkomen in Beukendal. Dat viel >ns toch wat tegen. Waarschijnlijk loor de grote ruimte "kaatste" het ge- uid nogal en vooral bij een zo groot or- est met voornamelijk blazers. MMMI kwamen de fortissimo's wel zeer mas saal over. Toch mag het ook tot de verdiensten van dit voortreffelijk musicerende or kest worden gerekend, dat er ook prachtig beheerste pianissimo's geno ten konden worden. Na een kort welkomstwoord door Kolo nel W. J. Hilbrink, commandant van de basis, werd het programma, dat voor de pauze bestond uit een drietal licht klassieke werken, geopend met een be werking van Alfred Reed van een vijf tal Armeense dansen. Vooral de laatste kon het meeste bekoren, door de opwin dende ritmische passages. Het tweede nummer was de bekende Petite Suite Foto: Goos van der Wilt voor piano van Debussy, nu dus spe ciaal voor orkest gearrangeerd door Frank Winter Bottom. De delen En Bateau, Cortège, Menuett en Ballet werden voortreffelijk vertolkt, waarbij de steeds wisselende sferen goed tot hun recht kwamen. Vooral de warme klanken van de houtblazers waren puur luistergenot, alleen af en toe wat fel gecontrasteerd door het koper, maar daar was de akoestiek debet aan. Als derde stuk een compositie van de Fransman Serge Lancen, getiteld: "Cape Kennedy". Dit werk bleek echt een "klankbeeld" te zijn. Duidelijk waren de verschillende delen te onder kennen. zoals de start van een ruimte schip. de impressies van de absolute stilte in de ruimte en het gevoel van on beweeglijkheid door het manco van vaste delen ter oriëntatie. Echt een stuk muziek waarin zo'n orkest zich kan presenteren met al zijn mogelijk heden, die dan subliem vertolkt wer den. Dit klonk letterlijk en figuurlijk geweldig! Na de pauze volgde zoals gebruikelijk de lichte muze. Gebracht in een werve lende show van orkestklanken en licht effecten, waarvan de laatste ons niet zo bekoorden. De druk wisselende en in elkaar overvloeiende kleuren veroor zaakten een wat verwarrend en aflei dend gebeuren. Dat een solist in een spotlight komt, is logisch, maar als het orkest in deze effecten moet delen, gaat het wel wat op een Disco-toestand lijken. Dat soort "muziek" was er ove rigens ookwaarschijnlijk een conces sie aan de jeugd. De oudere generatie kon z'n hart opha len aan de dixielandstijl en muziek uit de Roaring Twenties. zoals de Char leston. Het swingde de pan uit. Vooral de Zuid-amerikaanse ritmes waren heerlijk om naar te luisteren en toonden ook weer de veelzijdigheid van de orkestleden. Glenn Millers Saint Louis Blues March werd listig ge- mixed met Lily Marleen en zelfs "Trees heeft een Canadees" kwamen we tegen. Resumerend: een aantrekkelijke show. waarin diverse orkestleden als solist zowel als arrangeur hun aandeel lever den. Het enthousiaste publiek, onge veer 500 liefhebbers tellend, kon de Kapel, die onder leiding stond van de direkteur Lex van Diepen, geen toegift afdwingen. En dat hadden wij graag gehoord in nog wat echte Glenn Miller Sounds, waardoor het orkest zo popu lair is geworden en dat door de echte fans zeer gewaardeerd zou zijn ge weest. t Hans Kraal Foto: Herman van Dam "De mensen hadden het in de oorlog vaak veei beter dan ervoor, althans wat de verdeling van het beschikbare voedsel betreft. Dat kon omdat de voedsel distributie (het bonnensysteem) perfect georganiseerd was. Het is een mythe dat het allemaal zo bar en boos was, met uitzondering van de situatie in West-Ne derland tijdens de hongerwinter - maar ook dat was een toestand die nauwelijks te vergeljken is met bijvoorbeeld de hongersnood in Ethiopië op dit moment..." Dat is één van de omstreden en nogal geruchtmakende conclusies die de Soester wetenschapper drs. G. M. T. Trienekens trekt uit zijn onderzoek naar de voedsel voorziening tijdens de bezettingsjaren 1940-1945. Dat onderzoek is vorige week gepubliceerd in het boek "Tussen ons volk en de honger", waarvan wij de ver schijning in onze vorige editie al aankondigden, en werpt een nieuw licht op een belangrijk aspect van de bezettingstijd. werd hij, na de presentatie van het boek, zelfs lastiggevallen met verve lende anonieme telefoontjes. "Blijkbaar ligt het onderwerp ontzettend gevoelig. De mythe dat het allemaal zo ver- schrikkelijk was moet kennelijk in stand blijven. Men neemt het me kwa lijk dat ik die mythe heb doorgeprikt. Ik ontken niet dat er een hongerwinter is geweest, daardoor 4^ miljoen men sen in de klem kwamen te zitten. Ook in Soest is honger geleden. Ik wil de 16.000 doden in de hongerwinter niet wég-redeneren. Het is echter wel zo dat dit merendeels de mensen trof die af- hankelijk waren van anderenbejaar den en kleine kinderen. En van de vol- wassenen lieten - opmerkelijk genoeg veel meer mannen dan vrouwen het leven, in een verhouding van 3:1. Moge. lijk houdt dat verband met het feit dat mannen een hogere caloriebehoefte hebben, al kunnen misschien ook psychische factoren een rol hebben ge speeld." Eén van de allermoeilijkste problemen in zijn studie is voor Trienekens de vraag: Waarom werd de spoorwegsta king gehandhaafd, ook toen de water wegen waren dichtgevroren? "Het is een raadsel. Het antwoord moet ergens in New York of in Londen liggenik ken het in elk geval niet. Dat was een kwes tie van politiek. Zeker, de Duitsers hebben een onmetelijke hoop ellende over ons uitgestort. Ik wil dat niet ont kennen of kleineren. Ik ben me daar van zeer scherp bewust. Maar we mogen onze ogen niet sluiten voor de werkelijkheid, de situatie van de gewone man in de Tweede Wereldoor log. De misdaden van de Duitsers hebben ertoe bijgedragen dat alles wat ze in de oorlog deden zwart wordt afgeschil- derd. Dat is ook wel te verklaren, denk ik. Na de bevrijding moest Nederland herrijzen. Dat eiste saamhorigheid, maar ook een gezamenlijke vijand, hoewel de Duitsers op het punt van de voedselvoorziening niet zoveel te ver wijten valt. Er bestond zoiets als de be hoefte om de Duitsers te criminalise ren, hun de verantwoordelijkheid voor genocide volkerenmoordin de schoe nen te schuiven. Te hoog Als dat zo is, als dat ook de reden is ge weest waarom de spoorwegstaking niet werd beëindigd, dan is de prijs veel te hoog geweest. Bovendien: de Duitsers hadden al genocide bedreven, op de joden, de zigeuners, de Oosteuro- pese bevolking. Ze waren allang schul dig!" Soest komt in het onderzoekmateriaal van Trienekens, die 14 jaar aan zijn on derzoek werkte, niet voor. Wel zijn er gegevens bekend over de regio Amers foort. "De mensen hier hadden aan zienlijk betere kansen dan in het westen Toch zijn ook hier mensen omgekomen door de honger. In de regio betrof het voornamelijk de bewoners (patiënten - en pupillen) van inrichtingen, zoals kindertehuizen en krankzinnigenge stichten. Die hadden te weinig bewe gingsvrijheid om zichzelf te helpen. Bovendien is het bekend dat het voed sel werd gestolen door het personeel. Dat komt duidelijk naar voren in de rapporten van de "medical teams" van de Amerikanen, Canadezen en En gelsen, die na de bevrijding kwamen. Er is wel duidelijk honger geleden, maar de schade viel mee. Er was hoofdzakelijk een tekort aan brood en aardappelen, maar melk en groente waren hier in redelijke hoeveelheden te krijgen. De melkveestapel was op 5 mei nog compleet aanwezig, al staat het vast dat het vee zou zijn afgeslacht als we toen niet bevrijd waren. Collectief Trienekens denkt dat veel van de ver wijten die hij nu te horen krijgt ("Ik hield laatst een lezing en toen schreeuwde iemand: Moeten we nou g.v.d. de Moffen nog dankbaar zijn ook!"worden ingegeven door een col lectief schuldgevoel, dat vereist dat de situatie in bezet Nederland zo zwart mogelijk wordt afgeschilderd. "Ik denk dat dat komt omdat we collectief zo ontzettend nalatig zijn geweest toen het ging om de vervolging van de jo den, waarvan uit Nederland relatief het grootste aantal is omgekomen. De meeste Nederlanders hebben het goed gehad in de tijd tot 1944. Het geboorte cijfer - een uitstekende indicatie - liep in die jaren gestadig op. Er was eten, er was werk, de mensen waren redelijk gezond. Ze trouwden en kregen kinde ren, en dat ging gewoon door, al is er natuurlijk wel een geboortepiek ge weest in 1946. Maar in de jaren daar voor was het cijfer óók voortdurend aan het stijgen." Drs. (binnenkort dr.Trienekens - in zijn vrije tijd in Soest o.a. actief als vice-voorzitter van de Molensoos en e- veneens actief lid van de Maria-paro- chie in Soestdijk - woont al 14 jaar in boest, sinds hij doceert aan het Insti tuut voor de Geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. "Al die jaren ben ik ook met dit onderzoek bezig geweest. Ik hen tientallen me- lT,fr,C^e' ?00rgew®rkt." Als student schreef hij al een studie over de zuivel- situatte in de oorlog. Dat lag in figuur lijke zin dicht bij huis": zijn vader favfrtT1"!"''11 directeur van de zuivel fabriek in het Brabantse Boekei. Ik dacht toen al: het klopt allemaal met. Daarom ben lk me t()en ik me specialiseerde in de geschiedenis van we™» T' sPeclaal met dit onder werp gaan bezighouden." hiel .conclucies omstreden zijn en rta/rhH op verzet stuiten is hem daarbij inmiddels zeer duidelijk ge- dit'ondérwerVal"^ bl' S™ lezm£ 0VCT a p al meer dan eens over- snern!? rt er """"C- ontstond. En dan snelde de voorzitter naar het spreekge- fuemLe,nnbe,SOn U" 'e 'eggen Tat ik fet doelde^ietjuisTwèlzo6'^ Maar "f pe' Sn oë? V,ï drs' Tr'enekens - "Tus- sen ons volk en de honger" is ver- me',Zn?00 ^"^.^oektelt één vln de m rS. 'nen is het retei- ook één van^ rCOntrOVerSiële' maar OOK een van de gefundeerdste. "De Hongerwinter 1944-1945 is niet ver oorzaakt door tekorten - er was voedsel genoeg, met narrie in Oost-Nederland - of doordat de Duitsers Nederland "leegplunderen"., zoals het meest .gangbare beeld van de laatste oorlogs winter ons wil doen geloven, maar ontstond door problemen bij de distri butie en het transport. Die kwamen in eerste instantie voort uit de op initia tief van de Nederlandse regering (in Londenuitgeroepen spoorwegstaking, in september 1944. De Duitsers ant woordden daarop met een totaal em bargo, en eind oktober was al duidelijk dat de situatie rampzalig zou worden. Het merkwaardige is dan dat de Duit sers begin november door de knieën gaan en het embargo opheffen. Het duurt echter tot december voor de scheepvaart op gang komt - de spoor wegstaking duurt nog altijd voort - en tot overmaat van ramp vriezen de vaarwegen half december dicht. De vorst houdt aan tot in februarihalver wege die maand komt het vervoer weer op gang en in maart wordt er wel weer wat aangevoerd. In april volgt de bevrijding van Oost-Nederland. Het gevolg Is dat West-Nederland nu hele maal is afgesloten. Vlak voor de bevrij ding worden er voedseldroppings uit gevoerd. Die stellen overigens weinig voor; het is meer een druppel op een gloeiende plaat, al hebben ze uiteraard een belangrijk psychologisch effect. Direct na de bevrijding komt het voed sel - dat rondom West-Nederland in enorme hoeveelheden lag te wachten - via massale transporten over de weg op gang..." Blote cijfers Drs. Trienekens, die eind mei op deze studie zal promoveren, wijst erop dat de situatie tijdens de oorlogsjaren in meinig opzicht - althans wat de voed selsituatie betreft - beter was dan in de jaren ervoor. "De blote cijfers spreken voor zichzelf; het is zeker geen kwestie van interpretatie. Tot aan de spoor wegstaking beschikte de gemiddelde Nederlander over 27oo calorieën per dag, in het begin iets meer, maar in elk geval ruim voldoende om van te leven. Als de Nederlandse regering in Londen de spoorwegstaking had afgefloten, zou er geen hongerwinter zijn geweest. Natuurlijk, de mensen die het vóór de oorlog goed hadden moesten het wel met minder doen, maar uit alle gege vens blijkt dat mén er ook een stuk ge zonder van werd. In de eerste bezettingsjaren neemt de gezondheid van de bevolking onweer legbaar toe; er treden bijvoorbeeld veel minder hartinfarcten op, minder kanker, minder suikerziekte en blinde darmontstekingen. Dat staat in direct verband met de voedsel-situatie. Wat je wel ziet is dat het aantal infectie ziekten enorm toeneemt. De mensen leefden dichter op elkaar; waren ook minder schoon, omdat er gebrek aan zeep was. Je ziet bijvoorbeeld het aan tal geslachtsziekten drastisch toene men. Ook op het platteland, waar ze voor die tijd niét voorkwamen. Dat heeft ongetwijfeld te maken gehad met de inkwartiering en met het dicht op el kaar leven van zoveel mensen tegelijk, onderduikers bijvoorbeeld. Het "so ciale verkeer" vo|trok zich ongecontro leerd. Duitse militairen en terugkeren de dwangarbeiders brachten ook ziek ten mee. Maar dat had niets met de voedselsituatie te maken. Perfect geregeld Het is vooral het trieste beeld van de toestand in de gro,te steden in West-Ne derland tijdens de hongerwinter, dat later niet terecht als het ware over de rest van de bezettingsjaren is "heen- geplakt". vindt trienekens. "Distributie werkt nu eenmaal alar merend: dat hebb'en we in 1973 ook ge zien, toen de benzine op de bon ging. Er ontstaat een gevoel van schaarste, ook als dat misschien helemaal niet wer kelijk het geval is. Voor de oorlog gin gen suiker en peulvruchten op de bon. Dat gebeurde bij wijze vah pröef, want er was helemaal geen tekort aan. Men wist dat de oorlog onvermijdelijk zou komen en had van tevoren het distri butiestelsel perfect geregeld. We stik ten van de suiker! Maar in een mum van tijd was alle suiker uit de winkels verdwenen. Er ontstond een ware run, en toen was er pas wérkelijk een te kort. Dat was fantastisch voor de amb tenaren die met de voedselvoorziening belast waren, want nu konden ze "echt" oefenen...! Het gros van de peulvruchten werd in die tijd als vee voeder gebruikt. Trienekens beseft dat zijn conclusies door sommigen zullen worden aange vochten. In dat verband wijst hij met name op Dr. Lou de Jong, die in zijn ge schiedschrijving de indruk wekt dat de vorderingen van de Duitsers zulke vor men hadden aangenomen dat daardoor het land gedurende lange tijd werd leeggeroofd. De officiële cijfers heeft Trienekens nagetrokken, en er blijkt niet zo veel van te kloppen. Weergaloos "De ambtenaren van de voedselvoor ziening hebben de autoriteiten voortdu rend gevoed met valse cijfers. De boeren konden ontzettend veel van hun oogst achterhouden. Dat het allemaal zo goed liep is te danken aan een weer galoos optreden van de overheid, al had dat ook een bedenkelijke kant, want de top van de voedselvoorziening trad feitelijk zeer autoritair op. Het apparaat had alles te vertellen, maakte zijn eigen maatregelen, voerde die ook uit, controleerde de naleving en bestrafte de overtreders. De CCD had zelfs eigen gevangenissen en een eigen geheime dienst. De voedselvoorziening, ontstaan uit de Landbouwcrisisorganisatie en n 1941 omgebouwd, werkte perfect. De amb tenaren die dit geregeld hebben, gaven in de oorlog geen blijk van collabora tie, maar hebben wel samengewerkt met de autoriteiten en gelijktijdig ver zet gepleegd. Ze stonden ook voortdu rend in kontakt met Londen, beschikten zelfs over een eigen zender, buiten het ministerie om, en hadden te gelijk uitstekende kontakten met de ondergrondse. De belangrijkste rol speelde daarin ir. Louwes, de direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning. Aan hem vooral is het te danken geweest dat de voedselvoorziening tij dens de langste bezettingsperiode re delijk op peil bleef. Louwes voelde zich, zoals hij zelf ooit zei, "tussen ons volk en de honger" staan, vandaar ook de titel van mijn boek." De voedselvoorziening stond welis waar onder Duitse supervisie, maar kreeg alle kansen. De Duitsers ver trouwden de ambtenaren meer dan de "Landstand", een NSB-organisatie waarbij alle boeren verplicht waren aangesloten, al betaalden de meesten de contributie niet. "De organisatie was gericht op de ver deling van het voedsel met vrijwillige medewerking van de boeren. De overheid vond het niet erg dat die zo'n 209Ê van hun produkt achterhielden, in tegendeel. Pas als het echt te gortig werd, werden ze hard aangepakt. De top had geen last van de Duitsers. Waarom zouden ze ook? Die hadden immers belang bij rust en orde. en dat wordt in de eerste plaats bereikt door voedsel..." Mythe Toch heeft de visie van Trienekens hier en daar al heel wat stof doen opwaaien. Menigeen blijkt hem zijn conclusies En weer zi het jaar 19 pelijk wijz< ker. Misscl wij barsten nemens. Z< nog bestaa straalden v U zelf. Vrijwillige Pijnenburg PUEM en hun atletit schikken. Een Inter bracht een waarmee r kers in de een stukje ben, In plaats gers liet de afgelopen geluid hore Sporthal I voegen toe ander kop Soester pul Goed nieui in Soest g< saties. Vot dan toch v Iiersmanif< zicht te ge' zondags op Niet iedere lukkig, al i van menin heid moet den op de n Vreugde d Geemshooi poes Flooi Brandweei isolement I lisatie aan ling voor ui Over wam van de wei tes Verenij deze maan sfeer rond hoekjes zijl ken. Heel prima ide< mannen en d<?n willen E^i)),opkoi het laatst/ b.v., is op l solidariteit gunstige u werkgever 't bekende ner-direkt< een feestje gebak. Handen op toren en b rommelina zorg Soest' Ondanks van anden op de vijft stichting t Wie doet 't En dan de Er dreigt komen. Voor het s voor zichl angels en waar de So borgen lijl gehad. C kreeg tijd avond van figuurlijke werd verv aan de pei zijn mede' gerekend de commis Arie zei 't In Soest ka Kroniek vs of er derti lucht is Groot geb Federatie' ren Soest weer, en b vuile was voor iema dat volwa moeten wt En verde daartoe w vergaten gauw een en de gem ten de d meentje. Toegegev« objectieve zal 't mei enige fant op 5 mei daille glar 5 Mei, dag Anders zo ven zijn.

Soester Courant | 1985 | | pagina 16