r n MEDE BES 8 adamci LADA K E 0?9 V9 .JS&» Loco-burgemeester Plomp reikte koninklijke onderscheidingen uit Xm^zo gezien hans huiejen=\ ADAMA 60 JAAR T J Van de Ven Herdenking gevallenen Tweede Wereldoorlog 'Bevrijdingskrant' Zie pagina Hand- en perssinaas appels Q98 Rabarber f|69 ^otoshop 'tjtartje 63e JAARGANG NO. 36 WOENSDAG 1 MEI 1985 Aan alle jongere en oudere mensen van Soest GLAS HANDEL en een stukje geschiedenis Voordelige aanbieding Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! foto-film-video computer/ Winkelcentrum „Hartje Zuid" cnmbiFOlö BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Soest - Tel. 02155-14878 Veldweg 4 - Honsbergen boterham worst Honsbergen KiloO Kilo vr. r Frans stokbrood Honsbergen Sauna Soest BTot 15 mei een nieuwe Jfe I Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Op zaterdag vier en zondag vijf mei wordt ook in Soest aan de 40-jarige herdenking van het einde van de oorlog speciale aandacht besteed. U vindt hierover in het traditionele Oran je-programmaboekje - dat huis-aan-huis is verspreid - in een aparte bijlage daarbij een zeer gevarieerd programma. Ik zou U, uw gezin en alle jongeren in Soest in het bijzonder, willen opwekken daaraan mee te doen. U maakt dan, door aan deze viering daadwerkelijk deel te nemen, voor U zelf en uw omgeving duidelijk dat de toen geschonken vrijheid heden ten dage nog steeds een even grote betekenis heeft. Bij de herdenking bij het monument bij Braamhage aan de Inspecteur Schreuderlaan op 4 mei om 20.00 uur en aanslui tend op de openbare bijeenkomst in de Mariakerk op het Nieuwerhoekplein (geen kerkdienst) is iedereen, oud en ze ker ook jong, daarom juist zo welkom. Ik hoop, dat de georganiseerde festiviteiten op 5 mei voor ieder iets naar haar of zijn gading bieden. Waarom maakt u er net als op 5 mei 1945 niet een echt feest van met uw ouders, uw kinderen, uw vrienden, uw buren, uw kennissen, thuis, in uw straat of waar ook maar in Soest. Veertig jaar vrijheid is dat waard. Spreek er eens met elkaar over. De burgemeester van Soest, P. Scholten De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt zaterdag 4 mei 's avonds om precies 8 uur plaats bij het Monument bij Braamhage aan de Insp. Schreuderlaan. Medewerking aan deze plechtigheid zal worden verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monument. In verband met het feit dat het veertig jaar geleden is dat ons land werd bevrijd zal er gedurende de plechtigheid een erewacht van twee Neder landse militairen van het 32 Tac. Fight. Sq. Camp New Amsterdam zijn. Aansluitend aan de Herdenkingsplechtigheid wordt om half negen in de Mariakerk, Nieuwerhoekplein een Herdenkingsbijeenkomst gehouden. Hieraan wordt medewerking verleend door het Motet- en Madrigaal koor, Jan Jansen, orgel en Christine Jansen, zang. Burgemeester P. Scholten houdt een toespraak tijdens deze openbare bijeenkomst. Laatst sprong er een hond door een ruit kwam zo langs de korste weg buiten. Hij kon niet terug want VAN EDE kwam vlug om de vluchtweg van 't hondje te sluiten. Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de trouwzaal van het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat heeft loco-bur gemeester drs. G. Plomp maandag morgen de koninklijke onderscheidin gen uitgereikt aan drie inwoners van Soest, die zich in hun werkkring en daarbuiten zeer verdienstelijk hebben gemaakt: mevrouw A.S.M. Croes, de heer H. Bertelsmann, en de heer L. Bots. Zij kregen uit handen van de heer Plomp de versierselen uitgereikt (burgemeester P. Scholten was zelf door ziekte verhinderd) die behoren bij de onderscheidingen. Mevrouw Croes, werkzaam bij TNO, en de heer Bots, o.m. bekend als voor zitter van het Kruiswerk in Soest, wer den benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Bertels mann (bij bevordering) tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. 's Middags reikte de heer Plomp de versierselen van het Ridderschap in de orde van Oranje-Nassau uit aan de heer L. Petiet, die wegens ziekte was ver hinderd om de plechtigheid in het ge meentehuis bij te wonen. In een korte toespraak wees de heer Plomp erop dat het ontvangen van een onderscheiding niet iets is wat men alle dagen meemaakt. "Het gebeurt pas als het vaststaat dat het Hare Majesteit inderdaad 'behaagt',"aldus de heer Plomp, "op grond van factoren als de inzet van de betrokken persoon in eigen werkkring en diens sociale vaardighe den, en wellicht nog veel meer factoren die bij Harer Majesteits beslissing een rol spelen. Voor elk van de drie Soesters die met de onderscheiding begiftigd werden had de heer Plomp een kort persoonlijk woord, waarin hij hun verdiensten be lichtte. Bij de heer Bertelsmann - al drager van een lintje - vroeg hij zich af "Is er nog plaats?" Ook stond de loco- burgemeester even stil bij de andere inwoners van Soest, die op andere plaatsen een onderscheiding kregen uit gereikt. De bijeenkomst verliep in een fees telijke en ontspannen sfeer. De gerid- derden en hun gevolg werden traditie getrouw door de gemeente onthaald op koffie en cake, en na afloop van de uitreiking werden de onderscheidenen uitgébreid gelukgewenst door de aan wezigen. Voor een beknopt overzicht van de maatschappelijke en beroepsfuncties van de onderscheidenen zie pagina 3. In dit nummer van de Soester Courant is ter gelegenheid van de viering van 40 jaar bevrijding op 5 mei een herdruk opgenomen van de "Bevrijdings krant", die in 1945 direct na de bevrij ding verscheen. Deze krant was in feite al gedrukt in september 1944, rondom "Dolle Dins dag", toen het er aanvankelijk naar uitzag dat de bevrijding nog slechts een kwestie van enkele dagen was. Toen dat niet zo bleek te zijn werden de kranten verstopt. Dat gebeurde in eerste instantie in een boerderij aan de Lange Brinkweg, waar de kranten onder verpakkings materiaal - daar opgeslagen van de Soester melkfabriek - werden verbor gen. Toen de Duitsers de boerderij wilden vorderen voor het onderbren gen van paarden werden de kranten in allerijl weggehaald en in kartonnen doodkisten naar een adres aan de Heu- velweg gebracht. Dat gebeurde uiter aard allemaal in het diepste geheim. Uiteindelijk duurde het maandenlang tot de bevrijding werkelijk een feit was. In die periode werden de kranten ook geruime tijd verborgen op de zol der van het pand van drukkerij Smit aan de Van Weedestraat. De directeur, de heer G. Smit Sr., had zeer nauwe kontakten met de ondergrondse. De drukkerij zelf was al sinds oktober 1941 "platgelegd". Illegaal Door gebrek aan brandstof en door de papierschaarste, kon er nauwelijks ge werkt worden. Wél werd van tijd tot tijd illegaal drukwerk vervaardigd. Bij het huis aan huis afsluiten van de e- lectriciteit werd door de monteur die dit werk verrichtte, tegelijk een pakje afgegeven. Daarin bleken zich nieuwe zekeringen, loodjes, draad en een ze geltang te bevinden, zodat het mogelijk was de stroomvoorziening weer in te schakelen om de persen te kunnen laten draaien voor de illegaliteit. Van uit de drukkerij werden ook diverse il legale bladen gedistribueerd. De Duitsers zijn dar nooit achter geko men. Zij werden misleid door het feil dat een klein drukpersje en enige let terkasten in het kantoortje (voor de drukkerij) waren opgesteld, zodat zij in de veronderstelling leefden dat dit de drukkerij was. Vanuit het kan toortje voerde een gangetje naar de echte drukkerij, maar dat werd aan het oog onttrokken door een deur waar over het behang gewoon "doorliep". In een ander geval werd de drukkerij bij een door de Duitsers uitgevoerde razzia voor een inval gevrijwaard doordat er plakkaten werden opgehan gen, waarop in de grootste letters die er in de drukkerij te vinden waren stond gedrukt: "ROODVONK. Besmet telijke ziekte". De drukkerij speelde in de oorlogsja ren ook een belangrijke rol bij het be drukken van bonkaarten, ten behoeve van joden en onderduikers. De bon kaarten werden van elders aangevoerd en bij drukkerij Smit voorzien van het voor Soest voorgeschreven nummer K 44, onder het oog van een Soester poli tieman. Door de bezetter werd aan die per sonen, die direct of indirect voor de "Wehrmacht" werkten, een Duitse le gitimatie uitgereikt, het z.g. "Aus- weis". In het diepste geheim werden deze broodnodige, vaak levensredden de papieren nauwgezet nagedrukt. De Duitse Wehrmacht-stempels, die er tweemaal op voorkwamen, de z.g. kraaienstempels, werden vervaardigd door een bevriende Amersfoortse stempelmaker. Vele Soesters droegen een dergelijk vals Ausweis bij zich en ontkwamen bij razzia's aan deprotatie naar Duitsland. De Soester Courant speelde in de be zettingstijd in zoverre een opvallende rol dat het de allereerste krant was die door de Duitse bezetters werd verbo den. Al voordat het - in oktober 1941 - zover kwam, werd de heer G. J. Smit Sr. enige malen "op het matje geroe pen" bij de Rijkscommissaris Seyss- Inquart en Max Blokzijl. Eerste verschijningsverbod Dat had alles te maken met de ondub belzinnig anti-Duitse berichtgeving die de Soester Courant bracht. De heer Smit Sr. was een verklaard tegen stander van het nationaal-socialisme en liet dat in zijn krant duidelijk mer ken. Al voor het uitbreken van de oor log en gedurende de gehele bezettings tijd verscheen in Soest een met de Soester Courant concurrerend week blad, genaamd "De Soester", dat onder het redacteurschap van de heer Haver - een pro-Duitser - zonder omhaal partij koos voor de Duitsers. De Soes ter Courant werd in de eerste bezet tingsjaren door Soester NSB-ers opge stuurd naar de Duitse autoriteiten, die haar tenslotte het eerste verschijnings verbod dat een Nederlands blad trof, oplegden. De bevrijdingskrant zelf, die vier pa gina's telde, was in mei 1945 natuurlijk niet meer volledig actueel. Daarom liet drukkerij Smit de krant verschijnen met een inlegvel, waarop de gebeur tenissen tussen september 1944 en mei 1945 werden verslagen. "De Soester" - het nationaal-socialis- tisch gezinde weekblad - verscheen in mei 1945 brutaal genoeg plotseling óók met een "bevrijdingsnummer", maar de totale oplage werd door de politie onmiddellijk in beslag genomen. Met de verschijning van het blad was het toen ook definitief afgelopen. De Soester Courant daarentegen beleefde de triomf van de herverschijning in volle vrijheid... "Goedenmiddag mijnheer, fijn dat u zelf thuis bent dan kunnen we snel za ken doen" sprak een boers uitziende man aan de huisdeur. "Ik heb een leuk meevallertje voor u. Dat zit zo. Een paar huizen terug heb ik een vrachtje compost afgeleverd en nu heb ik daar nog een kleine kuub van over. Om nou te voorkomen dat ik daar mee weer op huis aan moet wilde ik die hier voor de deur gooien. Voor twee honderdvijftig gulden bent u mijn man. 't Is voor niks, maar zoals gezegd, ik ben liever los als ik thuis kom. Je moet dat zakelijk zien, nietwaar?". Hij keerde zich al half van me af om het restantje compost bij mij op de stoep te lossen. Restantje? Een kubieke meter is een hele vracht, schoot het door me heen. "Goed" zei ik "ais we het zakelijk be kijken dan vind ik een kubieke meter compost wel een beetje veel. Dat heb ik niet nodig. Zo'n grote tuin heb ik nou ook weer niet". Alsof hij niet via de tuin bij de voordeur gekomen was draaide hij zich nu helemaal om, bewaarde een ogenblik stilzwijgen om het aantal vier kante meters te schatten en zei resoluut: "L hebt gelijk. Met zeven kruiwagens komt u een heel eind. Dat kost u dan tweehonderd gulden". Tweehonderd gulden compost voor de deur? Wat moet ik daar in vredesnaam mee? Hij zag het. "Geen nood mijnheer, we zijn met z'n tweeën en we kruien het mooi de tuin in. Dan verdelen we het meteen en kunt u het zelf uitstrooien met de schep". En weer was hij op weg naar zijn auto, waar inderdaad iemand gelaten stond te wachten. Ik voelde me klem gezet en wist niet direkt wat te doen. Wat had hij nou het laatst gezegd, tweehonderd gulden? Is die man helemaal hartstikke mesjogge? Gelukkig zag ik tijdig het licht: hij was niet gek, maar ik. Om me zo te laten overdonderen. Dat flikt ie natuurlijk in de hele buurt. Maar da's een goeie han del. Ik riep hem terug en zei samen zweerderig, alsof ik hem plotseling een steengoed idee aan de hand kon doen: "Weet u wat u doet, meneer? U smeert die troep maar in uw haar. Dan krijgt u krullen. Goedemiddag". Even later belde een buurman. Er was iemand aan de deur met een restantje compost voor een zacht prijsje en of ik daar toevallig ook interesse in had. VOORALUWKADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 t herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Alleen donderdag Alleen donderdag Ardenner 100 GRAM Donderdag, vrijdag en zaterdag PER STUK lu ook ZONNEBANK- KUREN Bel uoor informatie Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 Jazeker, wij zijn jarig en hebben daarom 1000 gratis kleurenfilms weg te geven, als u bij ons uw volle fotorolletje laat ontwikkelen en afdrukken. Geldig zolang de voorraad strekt. Koninginnelaan 11 Soest tel 23737 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, i voor wonen in de groene zone. EEN VOORDELIG BEGIN VAN EEN GROENE ZOMER BRUNO'S TUINAGENDA Een tijdloze tuinagenda voor dagelijks gebruik n van 29.90 voor9.9(1 GROENBOEK Een ideeënboek boordevol plantplezier nn van 20.50 voor0.9U NATUUR VAN MAAND TOT MAAND Kijk- en leesboek over plan ten en dieren in vier seizoe nen, met 500 kleurenillustra ties. AKTIEBOEK - ftft OP OP voor 24.90 Hanje-Zuidpromenade 1, Soest. tel. 02155-12419 Winkelkring van Weedestraat 60 Soest, tel 17699 Lihris. De Complete Bockhandel.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1