1940 -1945 Nooit vergeten... Herinneringen aan: De hongerwinter van 1945 Nederland werd overweldigd in strijd met het oorlogsrecht Pieter Sjoerd Gerbrandy minister-president in '40 - '45 W, 100 jaar geleden geboren TOCH VIERDE DE JOODSE GEIN HOOGTIJ IN de zomer van 1940 legden enkele NSB-ers een aantal tijdbommen in de synagoge te Zandvoort. De volgende ochtend ontploften de bommen en richtten een enorme ravage aan in het Joodse bedehuis. Burgemeester Van Alphen betuigde in de gemeenteraad zijn ont stemming over deze wandaad met het gevolg dat hij kort daarna door een troep NSB-ers werd gemolesteerd. Meer dan honderdduizend in Nederland wonende Joden werden door de Duitse bezetters en hun Nederlandse trawanten ingerekend en naar de concentratiekampen vervoerd, waar zij op een klein aantal gelukkige uitzonderingen na op beestachtige wijze werden vermoord. In totaal stierven in de jaren 1940-1945 6 miljoen Joden in de gaskamers van Auschwitz, Bergen-Belsen en andere concentratiekampen. VAN DAVIDSTER TOT AUSCHWITZ VEERTIEN juli 1942In de ochtend uren razen overvalwagens door de straten van Amsterdam. De 'Grüne Polizei' drong overal huizen binnen om de Joodse bewoners op te pak ken. De volgende nacht sjokken hon derden Amsterdamse Joden, beladen onder hun bagage, door de zwijgende straten van de hoofdstad onder bege leiding van SS-agenten. Dit dramatische tafereel riep herinne ringen op aan de uittocht uit Egypte, maar thans was het geen reis naar het Beloofde Land, thans was het de zoveelste voltrekking van hun lot van zwervers over Gods aarde, hun verja ging uit het klassieke land van de vrijheid, hun terugkeer naar de bar barij. Een dag later arriveren zij in het grauwe kamp Westerbork en daar wacht hen het onontkoombare trans port naar de Duitse gaskamers. De discriminatie van de Joden was al veel eerder in ons land begonnen. Seyss Inquart, Hitiers rijkscommissa ris in Nederland, gaf reeds op 30 sep tember 1940 opdracht dat personen van Joodsen bloede niet meer tot ambtenaar benoemd zouden mogen worden, noch dat zij bij het openbaar of bijzonder onderwijs te werk zouden mogen worden gesteld, behoudens wanneer de betreffende school uit sluitend door Joodse scholieren werd bezocht. Kort daarna kwam er een nieuwe verordening: alle in openbare dienst werkzame Joden werden uit hun functie ontheven. Het sadistische karakter van het nazi regime manifesteerde zich weldra met demonische kracht, waarbij de bezet ters altijd op de steun konden rekenen van de NSB-ers. Deze landverraders begonnen zich verdienstelijk te maken door café's, hotels en restaurants af te lopen en de gérants te dwingen aan de ingang van hun zaak een bord met 'Joden niet gewenst' aan te brengen. Weigerden zij, dan werd hun bedrijf vernield. Biljartkampioen Jan Dommering had in zijn hotel in Arnhem een groep 'stevige jongens' verzameld, die de binnendringende SS-ers de voet dwarszette. Dommering werd wegens het niet lijdelijk toelaten van deze huis vredebreuk in arrest gesteld en mocht niet meer aan biljartwedstrijden deel nemen. VERORDENINGEN DE maatregelen tegen de Joden volg den elkaar in snel tempo op. Joden moesten hun radio's inleveren, de toegang tot de bioscoop werd hen ontzegd, zij mochten niet meer op de beurs verschijnen, in zwembaden, ja zelfs op de kermissen werden zij tot persona non grata verklaard! Het bleef overigens niet bij dit soort geraffineerde plagerijen. Op 9 juli 1941 werden alle bioscopen verplicht om de film 'De eeuwige Jood' te draaien. In dit gluiperige, Duitse tendensprodukt werden alle Joden verdacht gemaakt. Het jaar 1942 greep terug naar de Middeleeuwen, toen in sommige sta ten de Joden verplicht waren een ken teken te dragen. Dit geschiedde nu ook in bezet Nederland, waar alle Joden krachtens een verordening van 29 april 1942 de zogenaamde David ster moesten dragen. Dat de Nazi's tot elke bestialiteit in staat waren, bleek in Apeldoorn. In de inrichting 'Het Apeldoornse Bosch' waren 1.200 Joodse geesteszieken opgenomen. De Duitsers wilden de gebouwen ontruimen. De zieken wer den als beesten in veewagens ge stouwd en voorzover zij tijdens de reis nog niet waren doodgedrukt of dood getrapt, werden zij in Duitsland ver moord. WESTERBORK INMIDDELS waren er in geheel Ne derland reeds razzia's gehouden. Dui zenden Joden, mannen en vrouwen zowel als kinderen, werden naar diver se kampen gebracht, waarvan Wes terbork en Vught de beruchtste wa ren. Alleen al in het kamp Westerbork werden in de loop der maanden tien duizenden Joden geïnterneerd. Op hen allen rustte de dreiging van het onontkoombare, het transport naar een der Duitse concentratiekampen. Toch vierde hier de Joodse gein nog hoogtij. Het destijds zeer bekende duo Johnny en Jones gaf er voorstellingen en ook de bekende radioreporter Han Hollander trad er verschillende avon den op. Maar op de duur kon toch niemand de ogen meer sluiten voor de ellende. Westerbork kende ook zijn aanvoeren uit de gevangenissen, uit Vught of Amersfoort. Niet zelden kwamen de meegevoerden in deplorabele toe stand aan. Als we vermelden dat het ophalen van dé Joden in talloze geval len met mishandeling gepaard ging en dat vaak vrouwen dezelfde dag van haar bevalling op open overvalwagens in zittende houding werden vervoerd, dan begrijpt men iets van de onmid dellijk ondergane ellende, die zich bij hun gevangenschap voegde. MAAR eens brak voor iedereen de lugubere nacht aan, dat zijn naam zou worden afgeroepen. Tussen juli 1942 en begin september 1944 werden er alleen uit Westerbork reeds bijna 90.000 personen gedeporteerd. Veelal werden zij naar de gaskamers van Auschwitz gebracht. Een minderheid ging naar Theresiënstadt (Tsjecho- Slowakije) of naar Bergen-Beisen. Joden, die deze kampen overleefd hebben, zijn zeldzaam. De gruwelen, die in deze kampen werden bedreven, gaan eigenlijk boven elk menselijk be vattingsvermogen uit. Zo moesten in Auschwitz de vrouwelijke kampbe woners zelf de gaskranen openen en hadden de mannelijke kampbewoners de taak hun eigen lotgenoten in de oven van het crematorium te werpen. Dat is nog eens Duitse efficiëncy! Voor de SS-ers was dit een kostelijk schouwspel. De vrouwen werden af geranseld als zij de kranen te snel opendraaiden, zodat de toekijkende sadisten hun slachtoffers te vlug zagen succumberen. Het moest lang zaam, langzaam gaan Zo losten de nazi's het zogenaamde Jodenvraagstuk op. Maar laten we nooit vergeten, dat bovenstaande gruwelen niet werden bedreven in de Middeleeuwen, maar in het midden van onze eeuw door een generatie, die nog lang niet is uitgestorven. 15.000 MENSEN STIERVEN AAN ONDERVOEDING! 80.000 MENSEN LEDEN AAN HONGEROEDEEM Uit melkbussen, maar ook uit gereinigde vuilnisemmers werd dagelijks één portie magere soep uitgedeeld door de stedelijke gaarkeukens. Maar ook daar kon een mens niet van leven. WIJ leven snel. Slechts zelden gun nen wij onszelf de tijd tot omzien naar wat is geweest. In het begin van deze meimaand is het al weer veertig jaar geleden dat het oorlogsgeweld over ons land kwam, is het al weer vijfen dertig jaar geleden dat wij door de be vrijding verlost werden van de steeds groter wordende hongersnood. Velen van ons kunnen zich nog leven dig de vele schokkende gebeurtenis sen herinneren die land en volk tijdens de bezettingsjaren hebben geteisterd. De gedachten gaan dan allereerst uit naar al diegenen die het leven lieten voor het vuurpeloton, bij bombarde menten, in concentratiekampen. De verontwaardiging over de maatre gelen tegen onze Joodse landgenoten en over het lot dat hen ten deel viel, leeft onveranderd onder onze bevol king voort. Maar minder algemene bekendheid geniet het feit, dat in het zogenaamde B2-gebied, dat de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht omvatte, ook nog 15.000 mensen stierven van de honger. DE OFFICIËLE CIJFERS HET verslag van de Geneeskundig Hoofinspecteur van de Vo'ksgezond- heid over de jaren 1944 en 1945 heeft land op zich laten wachten. Dit om vangrijke rapport, dat niet minder dan 47 tabellen met toelichting bevat, ver scheen pas in augustus 1949. Door de oorlog en later ook door de bevrijding van ons land zijn tal van belangrijke gegevens geheel of gedeeltelijk verlo ren gegaan. De verslaggeving werd verder be moeilijkt doordat tal van instellingen die op het terrein van de volksge zondheid werkzaam zijn in de betrok ken periode geen jaarverslagen heb ben gemaakt, zodat voor een samen vattend overzich niet kon worden be schikt over de cijfers van verschillende consultatiebureau s. schoolartsen diensten. ziekenhuizen en sanatoria. Zodoende heeft het veel tijd en veel moeite gekost voordat alle noodza kelijke nasponngpn een afsluiting kon den vinden en het benodigde cijfer materiaal bijeen was gebracht. Bij het doorlezen van dit verslag wordt onze aandacht vooral getrokken door de nadere bijzonderheden over de hongerwinter De eerste sterfgevallen tengevolge van ondervoeding werden in januari 1945 officiéél bekend. Bij de statistische bewerking van het bijeen gebrachte materiaal bleek, dat drie vierde van het aantal aan ondervoe ding overleden personen mannen wa ren en dat deze mannen meestal ouder waren dan vijfenvijftig jaar. De ondervoeding eiste niet minder dan 15.000 doden, daarnaast werden er nog 80.000 gevallen van hongeroe deem bekend. Dat waren inderdaad rampzalige toestanden. HET laatste oorlogsjaar toont een zeer hoog sterftecijfer. In 1939 stierven er in de vier grote steden van ons land 4,25 tot 4,86 personen per 1.000 inwoners. In 1945 is er in de stad Utrecht een sterfte van 12,15 perso nen per 1.000 zielen, voor de ge meente 's-Gravenhage is dit sterfte cijfer in dat jaar zelfs 14,38. Dan komt de capitulatie van de Duitse legers en de volledige ineenstorting van het Derde Rijk. Vijftig voedsel- teams, elk onder leiding van een arts, worden over het ernstig getroffen B2- gebied verdeeld om de grote hoeveel heden levensmiddelen, die met vlieg tuigen, schepen en auto's worden aangevoerd, onder de hongerende bevolking te distrubueren, Dan komt er spoedig verandering In de zeer gevaarlijke situatie. In de tweede helft van de maand mei is het aantal sterfgevallen door de honger al aanzienlijk verminderd. Het rapport vermeldt dat men in augustus 1945 de situatie weer geheel meester is. Men kan in dit verslag eveneens cijfers vinden over de toeneming van het aantal geslachtsziekten, terwijl ook andere besmettelijke ziekten in die jaren danig om zich heen grepen. In 1944 werden 60.000 patiënten met Een kleumende vrouw met haar vermagerde kinderen terwijl het fel vriest Ook binnenshuis. difterie geregistreerd met niet minder dan 3.244 sterfgevallen. In 1945 wer den 4.827 gevallen van tyfus bekend. Kinderhygiëne en gebrekkigenzorg ra ken in die jaren geheel op de achter grond. Er is te weinig verpleegruimte: tal van ziekenhuizen zijn immers ver woest. Om de toestand desondanks het hoofd te kunnen bieden, heeft men verpleegsterskamers, recreatie zalen, soms zelfs de gangen van de nog overeind staande gebouwen als ziekenverblijven ingericht! DE FATALE KNOP SOMMIGEN van ons kunnen zich dit al/es nog herinneren als de dag van gisteren. Voor anderen ligt deze tijd van vrijwel volslagen ontwrichting al weer heel ver in het verleden, en de jongste generatie heeft van deze dingen helemaal geen weet meer. Toch is het goed om op gezette tijden eens even ernstig achterom te zien. Met alle haarden van onrust die er overal in de wereld zijn, krijgt men soms het gevoel dat we nog steeds op een vulkaan leven en dat er maar één hoge militaire autoriteit op een fatale knop hoeft te drukken of we krijgen dit grimmige toneelstuk nog een keertje opgevoerd. HET DOEL HEILIGDE DE MIDDELEN WANNEER wij op 5 mei a.s. onze nationale feestdag herdenken, doen wij er goed aan ons de gebeurtenissen van mei 1940 die de inleiding vormden tot de vijf jaren van leed en ellende, nog eens duidelijk voor o- gen te stellen. Het is altijd verstandig de lessen der geschiedenis ter harte te nemen en deze nooit te vergeten, want de ervaring kan ons pantseren tegen mogelijke soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst. Wat kunnen wij leren van de verschrikkelijke meidagen van 1940? Ten eerste dat wij nooit meer zo argeloos mogen zijn om ons leger, onze vloot en luchtmacht te verwaarlozen. En ten tweede, dat wij er rekening mee zullen moeten houden, dat een eventuele vijand zich niet zal ontzien het oorlogsrecht met voeten te treden om op die manier tot een sneller succes te komen. Dit eist van ons allen een verhoogde paraatheid. Adolf Hitier samen met zijn vriendin Eva von Braun. MET welke mogelijkheden van schen ding van het oorlogsrecht wi| rekening dienen te houden leren ons de gebeur tenissen in de meidagen van 1940 wel zeer duidelijk Op 10 mei. kort na 3.30 uur kwamen bij het algemeen hoofdkwartier de eer ste berichten binnen van grensover schrijdingen bij Kerkrade en Vaals en te 4.00 uur cirkelden reeds ele Duitse vliegtuigen boven Den Haag. Ze wier pen pamfletten uit, waarin op de o- vergave werd aangedrongen. Officiéél wist Nederland nog van niets Nauwe lijks waren de eerste schoten in deze oorlog gevallen of de Duitsers bomba- deerden de Alexanderkazerne in Den Haag alsmede enige doelen in de naaste omgeving. Ondanks de Duitse belofte onze neu traliteit te zullen ontzien en or.s ernstig streven deze neutraliteit ten koste van wat ook te handhaven, werden deze wandaden bedreven zonder vooraf gaande oorlogsverklaring of het stel len van een ultimatium Pas te 6.00 uur overhandigde de Duitse gezant aan onze minister van Buitenlandse Zaken een verklaring, waarin de inzet van Duitse troepen werd aangekon digd. Wij waren op een' gemene manier overrompeld. BEDRIEGLIJKE UNIFORMEN OMSTREEKS kwart voor twee in de nacht had de eerste schermutseling plaats in de Kapellerlaan te Roer mond, waar een Nederlands groepje militairen zich bij toeval geplaatst zag tegenover een groep in bedrieglijke uniformen geklede figuren, die Duit sers bleken te zijn en opdracht hadden de voetbrug over de Maas onbescha digd in handen te krijgen. Na een korte schermutseling mislukte de o- verval en de Nederlanders konden de brug tijdig opblazen. Soortgelijke o- vervallen vonden bij vele bruggen in Limburg plaats. Even na drie uur in de nacht naderde een aantal mannen in blauwe overalls de wacht, die de bewaking had over de Maasbrug bij Buggenum. De man nen waren voorzien van pikhouwelen en schoppen. Bij aanhouding deelden zijn in het Nederlands mee, wegwer kers van de N.S. te zijn. Ze toonden legitimatiepapieren van de spoorwe gen De dienstdoende sergant ver trouwde de zaak niet en stelde zich in verbinding met zijn commandant Tij dens dit gesprek overvielen de onge veer dertig 'spoorwegarbeiders' de Nederlanders, waarbij een korporaal werd gedood en een sergant zwaar De laatste foto van Hitier, gemaakt op zijn verjaardag, 20 april 1945. dus kort voor zijn dood. gewond, waarbij de laatste zag dat een der spoorwegarbeiders onder zijn overall een Duits militair uniform droeg. Toen de Duitsers de spoorbrug oprenden werd deze door de Neder landse troepen aan de westzijde op geblazen, waarbij alle overvallers de dood vonden De brug tussen Gennep en Oefelt viel helaas in Duitse handen door een soortgelijke overval, waarbij de aan vallers op misleidende wijze gekleed waren in uniformen die veel leken op die der Koninklijke Marechaussee. Hierdoor konden even over vieren ongehinderd een pantsertrein en een goederentrein de brug passeren met als gevolg dat de Nederlandse troepen in de rug konden worden aangevallen. Later is gebleken dat een aantal in Duitsland wonende Nederlanders met nationaal-socialistische sympathieën zich als een 'vijfde colonne' voor Hitiers karretje had laten spannen en daadwerkelijk landverraad pleegde. ROTTERDAM HET bombardement van Rotterdam is wel een van de ergerlijkste schendin gen van het oorlogsrecht geweest. Een aan de commandant van Rotter dam gezonden ultimatum van 10.30 uur, waarin de stad twee uur tijd kreeg tot overgave, moest vóór 12.30 uur worden beantwoord. Te 12.15 uur ver scheen de Nederlandse parlementair vertegenwoordiger voor de Duitse commandant met het verzoek om na dere inlichtingen. Hierna volgde een nieuw ultimatum van de Duitsers op 13 20 uur, waarbij men 3 uur tijd kreeg tot overgave. Doch reeds 10 minuten later, ongeveer om 13.30 uur vielen de eerste bommen op Rotterdam. De gevolgen waren ontzettend. On geveer 900 personen werden gedood, circa 25.000 woningen werden ver woest, 24 kerken, 2.350 winkels en magazijnen, 550 café's en hotels, 2.000 fabrieken, pakhuizen en werk plaatsen, 62 scholen, 2 schouwbur gen. 12 bioscopen, een gebied van omstreeks 260 hectaren werd totaal verwoest. Tot dergelijke misdaden is een tegen stander in staat, ook al is hij numeriek èn materieel superieur. Het doel hei ligt'dé middelen'is de stelregel van totalitair geregeerde landen. NU het 40 jaar geleden is dat ons land werd bevrijd uit de knellende greep van de Duitse overheersing, de gehele duistere periode van de be zettingsjaren weer uit de archieven van ome herinnering zal worden op gehaald, zal men moeilijk de naam van Gerbrandy onvermeld kunnen la ten. In de jaren van onderdrukking en vernedering toonde hij zich een staatsman, die met grote moed en vastberadenheid voor de Nederland se zaak heeft gestreden en daardoor uitgroeide tot een nationale figuur, die ver buiten kring respect wist af te dwinten. PIETER SJOERD GERBRANDY werd in 1885 geboren in het Friese gehucht Goengamieten. Hij was dus een van de vele Friezen, die later in de politiek carrière zouden maken. Pieter Jelle Troelstra was hem hierin voorgegaan en later zou de Friese econoom Jelle Zijlstra een van Nederlands meest ge- zaghebben politici worden. Gerbrandy studeerde rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en reeds als student koos hij de partij van dr. Abraham Kuyper. Zijn gehele le ven zou hij trouw blijven aan de antire volutionaire beginselen. Na zijn studie werd hij advocaat te Leiden, daarna beoefende hij tien jaar de advocatuur te Sneek. )n 1920 waagde Gerbrandy zich officieel op het politieke front. Hij kreeg toen zitting in de Gedeputeerde Staten van Friesland. In 1930 werd hij benoemd tot hoogleraar in het han dels-, proces- en internationale recht aan de V.U. te Amsterdam. In 1939 kwam Gerbrandy voor een ge wetensbeslissing te staan. Nadat Co- lijn, zijn veelomstreden partijgenoot, na een conflict met de R.K. fractie was afgetreden met zijn kabinet, werd de Friese hoogleraar in het kabinet De Geer de post van Justitie aangebo den. Gerbrandy accepteerde dat aan bod en raakte daardoor in conflict met zijn partijgenoten. De redactiekolom men van De Standaard trilden van e- motie over zoveel vrijmoedigheid. In het kabinet De Geer behoorde Ger brandy met Van Kleffens en Dyxhoorn tot de weinige bewindslieden, die van het begin af het misdadig karakter van Hitiers regiem volledig onderkenden en de mogelijkheid van een Duitse o- verval ernstig onder de ogen durfden te zien. NIET VERSAGEN IN de nacht van de tiende mei 1940 vielen de Duitsers Nederland binnen. Drie dagen later week het gehele ka binet naar Engeland uit. Als het zoge naamde Londense kabinet zou het daar geschiedenis maken. Al spoedig raakte Gerbrandy gebrouilleerd met de weifelende president De Geer. De Friese Calvinist, man met 'n onver zettelijk karakter en met slechts één doel - bevrijding van het geliefd vader land - voor ogen, kon zich onmogelijk neerleggen bij de verzoeningspogin gen, waarmee de weifelende premier de Duitsers hoopte te paaien. Toen de alsmaar compromissen zoe kende De Geer een redevoering hield die op de andere geallieerden een mi serabele indruk maakte, kwam Ger brandy openlijk in verzet. Eind 1940 legde De Geer het bijltje er bij neer en een jaar later zou hij zelfs terug keren naar Nederland, waar hij zich na de oorlog voor de rechter moest verant woorden voor zijn houding. Koningin Wilhelmina wees Gerbrandy als eerste minister aan en dat was stellig een voortreffelijke keus. In vre destijd zou de licht ontvlambare Fries wellicht geen ideale president zijn ge weest, maar in tijden van rampspoed tonen mannen van zijn karakter pas hun grote kwaliteiten. Gerbrandy was er de man niet naar om te versagen. Van het begin af toonde hij zich een staatsman met singuliere gaven. Interne conflicten, die de rust in het kabinet wel eens verstoorden, konden hem niet weer houden voor alles toch te denken aan het grote doel - de bevrijding van het geliefde vaderland. De besluitvaardig heid van Gerbrandy deed het kabinet sterker schijnen dan het was. Zozeer zelfs, dat de Nederlandse regering bij de bondgenoten als continu en stabiel gold.... CHURCHILL ER zullen in de oorlog weinig mensen zijn geweest, die zozeer in de smaak vielen bij Winston Churchill als prof. Gerbrandy. Hun karakters kwamen in velerlei opzicht overeen. Wars van po litiek gekonkel en getransigeer zetten beiden zich met onuitblusbare energie in voor de geallieerde zaak. Toch kreeg Gerbrandy het wel eens aan de stok met de "Britse bulldog". Daar aan dankte hij zijn bijnaam "Sherry- brandy". Met succes wendde hij zijn invloed aan om Churchill, die hoofdzakelijk in militaire termen dacht, te bewegen het noodlijdende Nederlandse volk van voedsel en medicijnen te voor zien. Begin 1945, toen het zuiden van ons land reeds was bevrijd, beëindigde het Londense kabinet zijn zware taak. Ko ningin Wilhelmina gaf prof. Gerbran dy opdracht een nieuw kabinet te for meren. Dit kabinet zou zich onder an dere bezig moeten houden met socia le noodvoorzieningen en het weer op gang brengen van het bestuursappa raat. Na de bevrijding van ons land heeft prof. Gerbrandy de opbouw van ons land aan anderen overgelaten. In 1945 keerde hij als lid van de Tweede Ka mer in ons parlementaire leven terug. ENFANT TERRIBLE OOK als kamerlid was prof. Gerbran dy een uitzonderlijk figuur, waarachtig niet alleen door zijn opmerkelijke snor. Hij was het enfant terrible van zijn fraktie. Trouw aan de anti-revolutio naire beginselen aarzelde hij nimmer zijn partijgenoten af te vallen, wan neer hun standpunt afweek van het zijne. Als voorzitter van het Nationaal Comi té Handhaving Rijkseenheid keerde hij zich fel tegen degenen, die de banden tussen Nederland en Indonesië wilden verbreken. In 1955 vereerde koningin Juliana hem met de zeldzame onder scheiding van een benoeming tot minister van staat. In haar tegenwoor digheid besloot hij zijn redevoering met de leuze: "Maar Ambon moet vrij!" "Een grote nationale figuur," zo heeft dr. W. Drees eens van Gerbrandy ge tuigd. "Een klasse op zichzelf, origi neel en uitzonderlijk" zo heeft de voormalige kamervoorzitter dr. Kor- tenhorst hem getypeerd. Maar feitelijk zijn deze lofzangen over bodig. De grote plaats, die Gerbrandy in het hart van zijn volk innam, behoeft niet door fraaie woorden ge accentueerd te worden.

Soester Courant | 1985 | | pagina 26