F. VandeVèii; De Soester Duinen MET HET OOG OP UW BRIL. 69 149 .249 159 158 sclioeiiKilcer Het Standaardwerk Dr.L.deJong De Bezetting RSZettini m Automatisering: bezint, eer gij begint Feestelijk afscheid van Griftland College Soester oorlogshistorie De dood van een dorpse 'kwajongen' lbrilmocJef WOENSDAG 1 MEM 985 SOESTER COURANT PAGINA 3 IAAT 51B 155-14071 eopend - - spel moes appeltje colade- illlevla hurt 'Lintjesregen' in Soest Duplo tompoucen Schoemaker onderdelen- winkel Formaat: 28x20 cm Omvang: 816 bladzijden 2000 illustraties. f5750 Nu te koop bij Libris. De Complete BoekhandelQuerido Rabobank organiseerde voorlichtingsavond in De Rank Consternatie om verloren kunstgebit wel wat te vieren Daarvoor heb je toch de Soester Duinen of niet soms? SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN (vervolg van pagina 1) De vier inwoners van Soest die maandag j.1. uit handen van loco-burgemeester drs. G. Plomp een koninklijke onder scheiding mochten ontvangen hebben deze. evenals de vijf overige onder scheidenen, zeker verdiend. Dat wordt eens te meer duidelijk wanneer men hun respectabele staat-van-dienst op zoveel uiteenlopende terreinen van de samen leving verneemt, die wij hieronder in beknopte vorm weergeven. Mevrouw A.S.M. Croes: ridder Oranje Nassau Mevrouw Croes (62), Olijkeweg 16, was van 1947-1949 werkzaam bij het Indische Gouvernement als commies redactrice. Mevrouw Croes was in dienst van de Landbouworganisatie TNO te Utrecht van 1950 t/m 1961 en na negen jaar onderbreking vanaf 1 oktober 1970 in dienst van de Centrale Organisatie TNO als medewerkster van de afdeling Ad ministratieve Organisatie van de Dienst van de Algemeen Penningmees- ster, in het bijzonder belast met de invoering en begeleiding van geauto matiseerde systemen. Zij heeft haar taken met grote deskundigheid verricht Haar bekwaamheden en inzet bleken dusdanig dat zij bij de oprichting van de Centrale Stafafdeling Financiën en Administratie per 1 januari 1982 werd belast met de leiding van de sectie Administratieve Systemen. Hierbij kreeg zij de directe leiding over drie medewerkers. In deze functie heeft zij een beslissend aandeel gehad in de keuze van een nieuw financieel informatiesysteem voor TNO Vervolgens heeft zij zich beijverd voor de invoering van dit nieuwe systeem. Zonder haar formidabele werkkracht zou deze operatie niet of pas in een veel later stadium bereikt zijn. Opmer kelijk is dat zij nog op deze leeftijd, waarbij velen vervroegd uittreden, be reid en in staat was deze zeer grote inspanning te leveren. Zij heeft TNO hiermede een zeer grote dienst bewe zen. H. Bertelsmann: Officier Oranje Nassau (bij bevor dering) De heer Bertelsmann (62), Oude Utrechtseweg 7, kwam op 5 mei 1945 in dienst van de Vakgroep Smederij en ging bij de oprichting van de Stichting Vakopleiding Smecoma over naar deze Stichting. Hij werd na verloop van tijd belast met de ontwikkeling van de leer lingstelselopleiding en werd per l janu ari 1957 direkteur van deze Stichting. Bij het tot stand komen van de Stichting Beroepsopleiding Smecoma in de loop van 1967 werd de heer Bertelsmann ook hiervan direkteur. De heer Bertelsmann bekleedt verder nog een groot aantal functies. Hij is secretaris van het Dagelijks Bestuur van het Centraal Orgaan van de lande lijke Opleidingsorganenvan het be drijfsleven (COLO); van de Stichting Praktijkcentrum voor landbouwmecha nisatie en van de Stichting Koeltech- nisch Onderwijs. Verder is hij lid van het dagelijks bestuur van de Vereniging ter Verhoging van het Aanzien, van de beroepsarbeid V.V.A.en van het Ne derlandse Comité voor Nat. en Internat. Beroepenwedstrijden. Hij heeft ook zit ting in de volgende instellingenCom missie van Toezicht cursus Utrecht van het Ned. Genootschap tot opleiding van leerkrachten voor het Nijverheidson derwijs; Pedagogisch Centrum Be roepsopleidingen Bedrijfsleven (P.C.B.B.Stichting Nationale Onder wijstentoonstelling (NOT); Stuurgroep Streekcentra en Centrale Organisatie voor cursussen in autogene metaalbe werking (Cocam), en had zitting in o.a. de Ministeriële werkgroep met be trekking tot Algemene maatregelen van Bestuur voor de wet op het Leerling wezen (Werkgroep Lochem en de Technische Commissie Spreidingsplan Streekscholen. De heer Bertelsmann heeft in 1972 al een Koninklijke onderscheiding gekre gen. Sindsdien heeft de heer Bertels mann zijn werk niet alleen voortgezet maar ook uitgebreid, waarbij belang rijke nieuwe ontwikkelingen werden geëntameerd. In de zeventiger jaren vervulde de heer Bertelsmann, naast zijn hoofdbetrek king als direkteur van het leerlingstel sel Smecoma en in samenhang met van 2.00 voor Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY VAN WEEDESTRAAT 76 Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* het dagelijks bestuurslidmaatschap van de Stichting COLO, vele functies ten behoeve van alle Nederlandse leerling stelsels, o.a. als lid van het Voorlopig Overlegorgaan Werkende Jongeren; van de Stuurgroep Streekcentra; van het zgn. Vierpartijen-overleg Sta ges; hij participeerde in de school- komponent van het leerlingwezen als bestuurslid van de streekscholen te Amersfoort en Breda; was ook aktief lid van de Kommissie Beroepsopleiding van het Hoofdbedrijfschap Ambachten (HBA) en bovendien een zeer toegewijd lid van het Internationaal Comité Be roepenwedstrijden. Tenslotte verzette hij als sekretaris van het Bestuur van het Praktijkcentrum Landbouw veel werk. Sinds begin 1980 is de heer Bertelsmann voorzitter van het COLO. Onder zijn leiding heeft het COLO een krachtige nieuwe ontwikkeling doorgemaakt. L. Bots: Ridder Oranje Nassau De heer Bots (62), Anna Paulownalaan 24 studeerde enkele jaren voor arts aan de universiteit te Leiden. Aangezien hij de verklaring voor de Duitse bezetter niet wilde tekenen, moest hij de studie afbreken en onderduiken te Wilnis. Tot de bevrijding nam hij daadwerkelijk aan het verzet deel. Na de bevrijding was hij tot 1953 werkzaam bij Vrumona als administrateur. Sinds 1953 tot heden is hij werkzaam bij Intradal B.V. te Amersfoort, eerst als chef, nu als pro duct-manager van Valma verkoop. In Amersfoort was de heer Bots twee jaar bestuurslid van de Stichting Gees telijke Volksgezondheid. Vanaf 1960 tot 1978 was hij voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Amersfoort. Omdat de heer Bots naar Soest verhuisde trad hij af als voorzitter, maar bleef nog wel enige tijd bestuurslid. Vanaf maart 1979 was hij voorzitter van de Stichting Kruiswerk te Soest. Deze stichting stelde zich ten doel de drie kruisverenigingen te Soest te inte greren, hetgeen onder de leiding van de heer Bots tot stand kwam. Vanaf 1 januari 1980 bestaat de Vereniging Kruiswerk te Soest, waarvan de heer Bots voorzitter is. Daarnaast is hij ge durende twee jaar bestuurslid geweest van de Federatieve Raad voor Ouderen te Soest. De grootste verdiensten van de heer Bots liggen op het terrein van de kraamzorg. In Amersfoort was hij voor zitter van het kraamcentrum Het Wit- Gele Kruis. Er bestonden in 1973 in de provincie Utrecht 12 onafhankelijke kraamcentra van de drie verschillende kruisverenigingen. Na moeizame on derhandelingen richtten deze 12 kraam centra per 1 januari 1974 een Stichting voor Kraamzorg op, met als werkge bied de provincie Utrecht. De taak en al het personeel, 300 personen, wer den aan de nieuwe Stichting overge dragen. De heer Bots werd tot voor zitter van de Stichting gekozen. J. Petiet: Ridder Oranje Nassau hoor Pp-tiet (64), Nassauplantsoen 12 heeft zijn leven besteed in de drogis terij-branche. Daarvoor haalde hij in 1947 het vakdiploma, waarmee hij een drogisterij begon te Amsterdam. In 1956 werd hij leraar in dienst van de Stichting Vakonderwijs Drogisterijen en gaf les in diverse plaatsen. Nadien werd hij in 1968 directeur van genoemde stichting vakonderwijs te Bilthoven. Hij kwam naar Soest omdat het bureau van de S.V.D. in Bilthoven resi deerde. Vanaf die tijd heeft de heer Petiet de vakopleiding drogisten op nieuw georganiseerd en begeleid. Voor de lesstof heeft hij goeddeels zelf ge zorgd. Een reeks van leerboeken voor de drogisterij is van zijn hand ver schenen. Al ca. 15 jaar fungeert de heer Petiet als ambtelijk secretaris van het Cura torium Vakexamens Drogisten. Naast dit bijwerk zag hij ook nog kans zich meer dan 25 jaar lang bezig te houden met de organisatie van de vakoplei dingsstand op de Indro-Parfumerie- beurs. Tenslotte fungeert hij ook nog als redakteur van het vakblad De Drogist. Op maatschappelijk gebied heeft de heer Petiet zich ingezet voor het werk •in de R.K. Kerk. In Amsterdam en Soest heeft hij zich intensief beziggehouden met acties, die leidden tot de bouw en nieuwbouw van kerkgebouwen. Hij i Harte-Zuidptomenade 1 j I^J Winkelkring van Weedestraal 60 iWJlAXr. sQNNENtuSI doet huisbezoek voor de R.K. kerk en regelt het kerbezoek voor bejaarden. Hij is verder lid van het kerkkoor en regelt uitwisselingen met andere koren in binnen- en buitenland. De heer Petiet was de eerste Prins carnaval in Amsterdam-Oost. De diver se carnavalsactiviteiten in de hoofd stad zijn door hem gecoördineerd in een overkoepelende organisatie die zich o.m bezighoudt met de zorg voor carnavals optochten. Bij het voortschrijden van de jaren is hij ook nog gaan schrijven in privé- tijd. Zo verscheen van zijn hand een boek over de geschiedenis van kruiden in het algemeen en de drogisterijen in het bijzonder. Ook een vakboek over vlekken is door zijn bezige geest tot stand gekomen. Andere koninklijke onderscheidingen zijn ten deel gevallen aan de volgende inwoners van Soest en Soesterberg: Dr. J.W.H. Geerlings (52) Emmalaan 9, direkteur bij het Ministerie Econo mische Zaken: Officier Oranje Nassau. H.J. Hemminga (59) Den Blieklaan 68a, hoofd van het District Noord-West van de Economische Controledienst van het Ministerie van Economische Zaken Ridder Oranje Nassau. A.F. van Grootheest (59) Van Maan- enplein 42, Soesterberg, machinebank werker bij DefensieEremedaille Oranje Nassau in goud. C.P.J. Weerdesteijn (62) Spad 2, Soes terberg, elektromonteur bij Defensie: Eremedaille Oranje Nassau in zilver. J.A.J. Brouwer (64) Gen.Spoorstraat 67, Soesterberg, monteur bij Defensie: Eremedaille Oranje Nassau in brons. i - De auton\atiserings-avond in de Rank, afgelopen woensdag 24 april, had dan wel geen duidelijk thema als leidraad, toch kon de bezoeker duidelijk herken nen dat automatisering niet iets is, dat je zomaar even doet. Twee vakkundige voorlichters, de heren Drs. J.G.A.M. de Jong van het Economisch Instituut vöor het Midden-en Kleinbedrijf, en Drs. P.G.M van Dijk van het Centraal In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf ontpopten zich als nuchtere beschou wers van een problematiek, die als een wervelstorm op ons af schijnt te komen: de automatisering. Een niet gering dis cussiestuk, dat bijna honderd belang stellenden naar Soest-Zuid had gelokt. Zij zullen er ongetwijfeld geen spijt van hebben gehad. Deskundig Vooral opvallend was de degelijke des kundigheid die beide inleiders ten toon spreidden. Zowel de heer De Jong als de heer Van Dijk getuigden van de verantwoordelijkheid die ze hebben op het gebied van voorlichting aan hun consument: de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. Die hebben het de laatste jaren al moeilijk genoeg, zeker als het om investeren gaat, en het is een verademing nu eens niet van die juichende 'verkopers' te ontmoeten, maar vaklui die hun gehoor echt iets mee naar huis konden geven. Duidelijk is wel dat met name voorzichtigheid bij de aanschaf van een computer voor enigerlei administratieve of organisato rische arbeid, de moeder van de por seleinkast is. Alleen daarom al was het een goede gedachte van de Rabobank om zo'n avond te beleggen. Te snel wordt het verkeerde besloten, begint men met eigen onderzoek aan het ver keerde eind en voor men het weet zit je met de verkeerde machine opge scheept en zie die dan maar weer eens te ruilenDat kost altijd geld. De Rabo bank. vindt het haar taak daarover voorlichting te laten geven. De heer Hilhorst, directeur van de bank, gidste zowel de voorlichters als hun luiste raars behendig langs een stoet van vragen en antwoorden die aan het eind van de avond via discussiekaarten op tafel kwamen. Oriëntatie Wie dan ook maar enigszins denkt aan automatisering - aanschaffen van een computer - moet uitgebreid op oriëntatietocht. Daarbij is het verstan dig eerst te inventariseren wat er in eigen huis gebeurt en wat er in de automatiseringswereld zo al te doen is. Al ras vliegen dan de meest geniepige termen om de oren: soft-ware, hard ware, netwerk, time-sharing, terminal, gesloten systeem, telebanking, tele shopping, numerieke machines, robots, CAD/CAM's, management-informatie- systemen...Maar het is al net als over al als je er je vak van hebt gemaakt, valt het allemaal erg mee. Het zou te ver voeren een reportage af te drukken die een volledig beeld geeft van wat de heren De Jong en Van Dijk samen op één rijtje hebben gezet. Daarvoor is de materie te ingewikkeld en ze waren juist op pad om het voor iedereen een voudig te houden. We zouden verzanden in een zee van adviezen, iets wat de heer Van Dijk bijna ook tot slachtoffer maakte. Enthousiast vertellend over tal van praktijkvoorbeelden begon het er even op te lijken of het in huis halen van een computer eigenlijk erg onver standig is. Van Dijk bemerkte dat zelf en verontschuldigde zich met de woor den: "denkt u vooral niet dat ik er tegen zou zijn, maar er zijn zoveel voorvallen die model kunnen staan voor een verkeerde aanpak, dat die bij- elkaar lijken op een wat negatieve be nadering". Van Dijk was daar zeker niet op uit. Zelf een enthousiast com- Foto: Goos van der Wilt puter-liefhebber, wilde hij juist met na druk wijzen öp die toch zo noodzakelijke behoedzaamheid voor dat men ertoe overgaat definitief te kiezen voor, auto matisering. Dat is hem gelukt. De vra gen aan het eind van de avond wezen in die richting. Beide benen op de grond De meeste mensen beginnen aan de verkeerde kant. We kennen soft-ware en hard-ware. Haal ze vooral niet door elkaar, want dat zet iedere uitleg op losse schroeven. 'Soft-ware' staat voor de programma's waarmee wordt ge werkt, 'hard-ware' duidt op de compu ter zelf, de machinerie, het tastbare deel van de toekomst. Wie naar een computerbeurs gaat, wordt geconfron teerd met indrukwekkend materiaal met verkopers er omheen. Net als op een auto- of botenshow. Je mag eraan zitten, op de knoppies drukken, resul taten bewonderen, beeldschermen be oordelen, kwaliteit proeven. Er wordt gedemonstreerd met snelheid. Voor beeld: computer kan 7000 posities ont houden (die moeten er dus wel eerst even worden ingestopt), maar op de beurs zitten er maar 10 in. De ver koper laat u kiezen welk gegeven op gehoest moet worden en "roetsj"... daar staat 'ie al schitterend aanwezig te zijn op het gele, oranje of groene schermpje. U staat verbaasd te kijken. Maar er wordt even niet bijverteld, dat wanneer al die 7000 posities in de computer zouden zitten er heel wat langer nagedacht en gezocht moet wor den voordat u resultaat ziet. Advies: begin nooit aan de hard-warekant met uw oriëntatie-bezigheden. De soft-ware misleidt u minder snel. In eigen huis U dient eerst te weten wat u doet in eigen huis, hoe u administreert en voor al of die methode nog steeds efficiënt werkt en of het wel echt nodig is dat u nu al op automatisering overgaat. En als u dan vindt dat het zou moeten, ga dan eerst eens praten met een des kundige. Begin ermee bij uw accoun tant. Die weet vast en zeker de weg naar die instanties die zich gespecialiseerd hebben in neutrale voorlichting, zonder dat daar merken aan te pas komen. Er volgt een gesprek, u etaleert uw wensen, men onderzoekt die en pro beert na te gaan of er programma's in de handel zijn die voor u van toe passing zijn. Programma's die sys temen produceren die voor u bruikbaar zijn, want een veelgehoord misver stand is dat u zelf uw programma's in uw computer zou moeten inbrengen. Niets is minder waar. Dat is onbegonnen werk; u bent afhankelijk van bestaande pakketten en het is uitermate moeilijk het juiste pakket te vinden. Dat gevon den soft-warepakket is de eerste con crete stap op weg naar effektieve auto matisering. Daarna wordt gekeken naar de computer die erbij past. Daar bij wordt ervan uitgegaan dat soft-ware en hard-ware van één en hetzelfde merk zijn. Dat voorkomt gemopper later. Het soft-ware-merk kan dan nooit de schuld schuiven naar het hard-ware- merk en andersom, als er al iets niet naar behoren zou funktioneren. Advies De vragen uit de zaal over de kosten van een goed advies waren talrijk. Jammer genoeg is er geen al te duide lijk antwoord op te geven. Het hangt af van de gegevens die uit het gesprek komen, wat er onderzocht moet worden en hoeveel tijd daarvoor nodig zal zijn Ruwweg moet men toch rekenen op een paar duizend gulden. Die kunnen goed besteed zijn. Een verkeerde investering kan veel meer geld kosten. Beide in leiders lieten in een keurig Rabobank- mapje een chronologische volgorde van hun betoog achter: kijk eerst goed om je heen, vraag adviezen, stel je eisen en wensen op, beoordeel het aanbod voor dat je ook maar één cent uitgeeft. De heer Van Dijk besluit zijn syllabus met"..een computer is geen wonder middel maar een hulpmiddel, dat net als andere hulpmiddelen moet helpen om het bedrijf beter te laten draaien en zijn geld moet opleveren. Houd in deze tijd van automatiseringkoorts al tijd het hoofd koel...!" Wij denken dat dat het beste advies van de avond is geweest. De Rabobank is er met de heren De Jong en Van Dijk in geslaagd, de ondernemer te waarschuwen voor een te groot enthousiasme. Wie er niet is geweest, in de Rank, kan alle in lichtingen die hij of zij wenst, krijgen bij of via de Rabobank. Dat lijkt ver standig voor u het computerpad op gaat. "Bezint, eer gij begint". Dat zou een goede thema-titel zijn geweest voor die succesvolle, goed bezochte avond in de Rank. Een nuttig initiatief van de Rabobank. Foto: Goos van der Wilt De happening werd in de aula afge sloten met het zingen van een gezamen lijk slotlied. Ook werden er cadeautjes aangeboden. Het traditionele gezamen lijke cadeau - tot dusver meestal een boom - was dit jaar een grote foto van alle examenklassen. Evenals tal van andere scholen voor voortgezet onderwijs hebben de leerlin gen van de hoogste klassen van het Griftland College aan de Noorderweg - 5 Havo en 6 VWO - vorige week de middel- bare-schoolperiode min of meer specta culair afgesloten. De meesten van de 150 leerlingen brachten de nacht in de school door, nadat zij het "galgenmaal" - met de sublieme medewerking van sla gerij Van Asch - hadden verorberd. De discotheek moest hen daarbij zoveel mogelijk uit de slaap houden, hetgeen bij de meesten wel succes had. Ook kon er gesport worden en videofilms beke ken. Eén van de gymzalen was voor de gelegenheid getransformeerd tot slaap zaal. 's Morgens werden ook de andere leer lingen bij het gebeuren betrokken en op nieuw werd er heel wat afgedanst. Daarna voerden de hoogste-klassers di verse "acts" op, waarbij het leraren korps flink op de korrel werd genomen. Portemonnee gestolen De scholier E. R. de V. uit Soest meldde de politie vorige week de diefstal van zijn portemonnee uit het schoolgebouw van de S.G. Eemland aan de Soester Engweg. In de porte monnee bevond zich een bedrag van 50 gulden. Inbraken Molenstraat Zaterdagavond werd ingebroken in een woning aan de Molenstraat. De heer C. de B. ontdekte de inbraak bij afwezig heid van de bewoonster en stelde de politie op de hoogte. Nog niet kon worden nagegaan wat er eventueel is buitgemaakt. Enige tijd later ontving de politie opnieuw een melding van een inbraak aan de Molenstraat. Mevrouw A. van R. liet weten dat de onbekende dader een zijruitje had ingeslagen en op die manier het huis was binnengekomen. De buit bestond uit een portemonnee met 50 gulden, een portefeuille met 1000 gulden en drie gouden kettingen. De politie werd vorige week opgebeld door een inwoonster van Delft, met het dringende verzoek een onderzoek in te stellen in een woning aan de Koninginnnelaan in Soest, waar haar moeder, mevrouw S. woont. De dochter was aan het telefoneren geweest met haar moeder, tot zij plotse ling niets meer had gehoord dan wat gegorgel, gevolgd door een onheil spellende stilte. De Delftse veronderstelde dat haar moeder getroffen was door een beroerte. Behalve de politie werden ook familieleden en de huisarts gewaarschuwd. Toen dezen ter plaatse arriveerden bleek het allemaal nogal mee te vallen. Mevrouw S. had tijdens het telefoongesprek haar ondergebit verloren en door de schrik de hoorn op het toestel laten vallen... RESTAURANT Op 25 juli 1941 viel in feite de eerste en waarschijnlijk jongste verzetsdode in Soest, waarvan ondergetekende onge zocht en ongewild een toevallige getui ge was. Op die avond werd een plan uit gevoerd waarop vriend en vijand zaten te wachten en dat vele goede Soeste- naren heel wat besmuikte pret en leed vermaak zou hebben opgeleverd, als de afloop niet zo droevig was geweest. Op het Nieuwerhoekplein woonde een winkelier, die er duidelijke NSB- en produitse sympathieën op nahield. Ook beschikte die winkelier over een mach tige etalageruit, die er uitnodigend om vroeg ingegooid te worden. Men diene te bedenken dat er in die tijd nog geen sprake was van georganiseerd verzet. De Duitse soldaten gedroegen zich correct en zeker niet provocerend, zo dat de agressie van een aantal jongere Soesters zich voornamelijk richtte op NSB-ers, die zich protserig in uniform in het openbaar vertoonden. Onderge tekende was in die dagen nogal eens betrokken bij knokpartijtjes met o.a Lommen en Van Veen, die zich veel vuldig in uniform lieten zien en daar door doelwit werden van treiterijtjes en op zich onbetekenende relletjes. Gerardus Dorresteijn, nog geen acht tien jaren oud, vormde met zijn kornui ten één dier groepjes, die graag kwa jongensstreken uithaalden, gericht op de vijand, en zo hun baldadige over moed bij voorkeur richtten op NSB-ers of wat daaraan verwant was. Het was dat groepje dat op die avond de grote spie gelruit van de NSB-er op het Nieuwer hoekplein liet sneuvelen. Op die avond liep steller dezes heel galant enkele ou dere dames naar huis te brengen toen de avondstilte werd verbroken door het gerinkel van glas, hetgeen duidelijk was waar te nemen in de Regentesse- laan ter hoogte van de kerk. En ik wist meteen: het voornemen die ruit in te gooien, was uitgevoerd. Intussen was mijn gezelschap gevor derd tot de Vredehofstraat, waar wij in het avondduister schimmige fietsers zagen vluchten. Eén daarvan dook, met zijn fiets de Regentesselaan in, waar op de hoek in de laatste tuin een soldaat van de Feldgendarmerie klaarstond om op de vluchtenden te schieten. Een vuurstraal schoot vlak voor ons heen. Dorresteijn werd door de kogel getrof fen. Zijn vallende fiets veroorzaakte een streep vuur over de straat. Toen hoorden wij hem duidelijk zeggen: "Waarom moet dat nou?" en toen niets meer. De soldaat, kennelijk daar neer gezet op instignatie van de NSB die - als vele anderen - op de hoogte was van het plan die winkelruit te laten sneuvelen, stapte uit de tuin maar liet ons ongemoeid. Of nu Dorresteijn een steen door die ruit heeft gekegeld of een ander, dan wel wie er nog meer tot dat groepje hebben behoord, is mij nimmer duide lijk geworden. In ieder geval is er bij mijn weten geen serieus onderzoek door de Soester overheid ingesteld, maar bovendien was het in die dagen' niet verstandig er voor uit te komen dat je er bij was toen die ruit ingegooid werd. Na de oorlog is deze affaire in het ver geetboek geraakt en werd zijn naam nauwelijks meer genoemd, laat staan herdacht dan wel in de Soester historie opgetekend. Toch kan men hem be schouwen als een verzetsdode, want op zijn manier was hij betrokken bij een daad van verzet gericht tegen de vij and. En het was vooral deze soort van mensen, waaruit later zich het georga niseerd verzet heeft ontwikkeld. Misschien is er van de zijde van het ge meentebestuur belangstelling om de naam van deze jongen een zodanig plaatsje in de Soester geschiedenis te geven dat hij niet wordt vergeten. In ieder geval: van de zijde van het Rijks instituut was die belangstelling er wél en werd bovengenoemde gebeurtenis omstandig in een rapport vastgelegd en aldaar als document opgenomen. Met dank voor de plaatsing. Mr. Jansz. van Hees. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELFFOON 12874 HARTJE-ZUID

Soester Courant | 1985 | | pagina 3