■brei }/u}f)ankdkiIflM he^jt ml li&J$ mek, 8? vereniging 1 ïhte in Bij ons op Soest SPLINTER EEMLAND B.V. AARDBEIENTAART 00 Tineke Schouten heropende 't Zwaantje in Soesterberg Quick Motion B-formation team naar Frankrijk PAGINA 12 WOENSDAG 8 MEI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 Alarmcentrale bejaarden in werking gesteld het Dorpshuis chool wordt gaste De N.S. B-geit Al 51 JAAR official dealer BAARN-SOEST Bijv. 6 a 8 personen voor Filmhuis'U bent mijn moeder' Opening tentoonstelling: Atie Lichtveld Jubileumviering Vereniging Artishock groot succes Vernieling aan auto endamweg moet hij onderen at en werd met als Jood hl lamse Amstelveld waar hii lerk sigaren verkocht. Ik ir waarvoor zich voor de d» eer Frenkel. de onderduik./ stand achter elkaar. Toen m! i te noemen. "Dag mljn£™ zei: Ik heet de Wit", de oorlog voorbij was, beid* ■worden." Hij was de oorlof was omgekomen. s Strous. door vinden, zoals al in werd gesuggereerd, kent dat de Stichting JeM i bestuurslid af moet vaardt Df'Pshuisbestuur waar nt :n vacature is. Zodoende 2 iwerk inspraak krijgen i„ï sgebeuren. e' iptember aanstaande zal h« iugdwerk zijn intrede doen shuls. Om de komende period, •Uggen stelt het bestuur voo kcomite samen te stellen Thuizing voor te bereiden en e vanaf nu tot aan september orisch te overbruggen. Dat °en aantal noodvoorzieningen olusschool en ontheffing aan j het gemeentebestuur enteraad. het Stichtingsbe. -pshuis en het Verenlgin.s oesterberg zijn van het be. hoogte gesteld. V.Lrur. de heren J. van Esseveld en G. Boelhouwer; mevrouw W. C. van Luijn. lijke brief gepubliceerd. 1 bijstandsvrouwen, was 'an het RIAGG Oostelijk n geschrifte. De directie gedaan bij de Soester ?r J. K. Brinkman, die ïedewerker heeft iets te 3e brief. Medewerkers, ledig van de inhoud van anwijsbaar is ontstaan, irectie had dit ook voor- bijstand Soest heeft na- te gaan het RIAGG er irige brief blijft. leveld "De oudere mens is zichzelf door de jaren heen steeds meer bewust gewor den en er zijn meer middelen gekomen om zelfstandig te blijven. Maar bij hulp in nood is dat nog lang niet het geval; te vaak lezen wij nog in de krant dat een bejaarde 4 a 5 dagen na een on geval thuis zonder zorg is blijven t liggen en dat tenslotte niet heeft over leefd. Over dit vraagstuk heeft de ge meente Soest al lang nagedacht en nu kan voor onze gemeente aan dit manco bij de bejaardenzorg een einde ko men." Zo sprak de voorzitster van de Federa tieve Raad Welzijnswerk Ouderen, me- yrouw W.C. van Luijn, bij de over dracht van de alarminstallatie, die het Yjbejaarden en gehandicapten mogelijk Blaakt in geval van nood (ongeval, Jbrand etc.alarm te slaan. ■"Een jaar geleden is deze kwestie "aan gezwengeld" en thans kan in onze ge- neente in deze situatie verbetering ?[worden gebracht, mede dank zij de technische vooruitgang in de laatste ja- ren. Er werd toen een werkgroep in het j leven geroepen om een en ander te on- derzoeken en uit te werken. Het resultaat is dat dankzij harde ar beid van deze werkgroep en verschil- lende onbetaalde vrijwilligers een a- larmsysteem van de grond is gekomen door middel waarvan elke bejaarde of gehandicapte zich in geval van nood met de buitenwereld in verbinding kan stellen. Om het project startklaar te krijgen moest een investering worden gedaan van 70.000,- en gelukkig was het mini sterie van WVC bereid een subsidie van 50.000,- te verstrekken. Met het oog op de door een aangeslo tene te betalen vergoeding van 25,- per maand is bij de provincie een aan vraag om subsidie ingediend, waar door het maandabonnement van 25,-, dat wellicht voor sommigen toch nog een barrière zal zijn, zou kunnen worden verlaagd. Deze subsidie heeft men durven aanvragen omdat het eer ste project voorziening warme maal tijden een groot succes is gebleken. "Binnen vier maanden na het eerste project", aldus mevrouw Van Luijn. "is de Federatie er in geslaagd een tweede project van de grond te krijgen, mede dank zij de hulp van Molen schot." Vrij williger shulp In het kort lichtten de heren G. Boel- houwer en J. van Esseveld daarop de werking van de installatie toe, doch al vorens daartoe over te gaan wezen ook zij nog eens op het vele werk dat door onbetaalde vrijwilligers is gedaan en in de toekomst nog zal worden gedaan. Zij wezen er echter op dat de installatie niet is bedoeld om het werk van b.v. een wijkverpleegkundige over te nemen; zij is slechts bedoeld om in ge val van nood een goed hulpmiddel te zijn. opdat op zo kort mogelijke ter mijn kan worden ingegrepen. De in stallatie is 24 uur per dag oproepbaar en geeft een gevoel van veiligheid bij de aangeslotenen. Wel werd gewaar schuwd voor het verminderen van so ciale contacten wanneer familieleden menen dat de bejaarde het nu wel met minder bezoek af kan; dat is in genen dele waar; aan sociale contacten zal de bejaarde behoefte behouden. Hoe? In dit bestek wordt niet ingegaan op allerlei technische details. Wel is het van belang te weten hoe de alarmin stallatie dient te worden gebruikt en werkt. De installatie bestaat uit 3 onderdelen, te weten een zender, een ontvanger met sperknop en een geprogrammeerd apparaat (kiezer). Zender De zender bestaat uit een microfoon aan een snoer (dat tevens als antenne dienst doet) die door middel van dat snoer .om c^g, hals kap, worden gehan, gen. In geval van nood wordt èen zicli op de microfoon bevindende knop inge drukt, waardoor de hele apparatuur in werking komt. Zender-bereik is 50 me ter. Ontvanger Een in huis geplaatste ontvanger vangt het noodsignaal op; een sperknop kan Foto: Goos van der Wilt het doorzenden van het signaal tot ma ximaal 30 seconden ophouden, zodat in geval van vergissing het signaal kan worden uitgeschakeld. Kiezer In de kiezer kunnen 9 telefoonnummers worden geprogrammeerd van personen tot wie de bejaarde zich kan wenden (b.v. familieleden, buren e.d. het eerste telefoonnummer is altijd ge reserveerd voor het nummer van de centrale alarmpost, die in Molenschot is geplaatst; bij geen gehoor schakelt de kiezer automatisch over op het vol gende ingeprogrammeerde nummer. Alarmpost Op de centrale alarmpost in Molen schot wordt de oproep door middel van licht- en geluidssignalen in werking ge steld, waarbij alle van belang zijnde gegevens op een strook worden geprint (datum, tijd, administratienummer van de oproeper). In het op de post ge plaatste kaartsysteem kan men aan de hand van het administratienummer bepalen wie er oproept en verder de nodige maatregelen nemen. Het is natuurlijk noodzakelijk dat de bejaarde zijn voordeur niet met een grendel afsluit. De hulpverlener moet het pand met de in zijn bezit zijnde sleutel natuurlijk kunnen binnengaan. Tijdens een demonstratie zagen wij de alarmapparatuur in werking en wij kunnen niet anders zeggen dan dat er hier sprake is van een "juweeltje". Geen bejaarde behoeft zich meer on veilig te voelen en bang te zijn dat hij/zij bij een val in huis of andere calamiteit uren (en misschien dagen) lang zonder hulp moet blijven liggen. Met het instellen van deze voorziening heeft de Federatieve Raad Welzijns werk Ouderen op korte termijn bewe- zen-iwederom zeer nuttig werk te doen. En Molenschot heeft bewezen dat zij zeer positief tegenover dit soort vruchtbare initiatieven staat. Aan bei de daarvoor hulde Wie gedetailleerde inlichtingen wenst kan zich in verbinding stellen met de Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen, Middelwijkstraat 36. 3764 CG Soest, telefoon 02155-19289. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die vóorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er ■precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: de overledenden van de tweede wereld oorlog. e Broekert liederen van vordt op de vleugel be- yb Doyer. De toegang iet diner zijn nog maar te reserveren, irnenstelling van deze ing: Jan Visser. 't de Vrijwilligers Va eenhoffstraat 46. We maandag, dinsdag en 00 - 12.30 en 13.30 - Joonnummer is 12630. de vakatures willen ragen. trum worden enke- 'vraagd in de functie gastvrouw) (12/605). Tgen van maaltijden rijwilligers m/v ge- t over een rijbewijs '609) ekt enkele vrijwil- leiding van een groep mders. in de vakan ten als kampleider. enkele mannelijke wedervaring. (3/55). <t dat 2e hands goe- verkoopt is plaats Vv met belangstel en met het werken tueel ook sanitair. in Amersfoort heeft igers m/v voor het tlei klusjes, zoals merwerk, witten, Vv wi] docent Ned. geven van taalles okkaanse werkne- ocent te assisteren aailessen aan bui- 5/603). De argeloze toeschouwer; "Zondag middag 5 mei 1985 heb ik in de "Vijver hof" veel geleerd. Op 10 mei 1940 ging om kwart voor vier het luchtalarm in Soest en vielen twee Duitse vliegtui gen in het bos van de Paltz. Het was oorlog. De gele dia's liegen er niet om; de Eemlinie had gefaald. Twee jaar la ter stortte een vliegmachine op de Tal- malaan. Een stuk van een vleugel met hakenkruis hangt in de boom. Kent iemand dat jongetje op de voorgrond? Ik dank alle bewoners van de Molen straat, die toen op dat koude station netje in Baarn om me heen stonden, zegt een bejaarde évancuée. Een ander begint omstandig te vertel len over de luchtbescherming, het anti-fascisme en het begin van de oor logsjaren. Een oude boer achter in de zaal staat op en roept: houd jij je mond maar, door jouw houding moest ik on derduiken! Gratis koffie en zweeds wit tebrood met spek redden de stemming. Iemand vertelt in de microfoon van Renè Eyberse hoe hij ondergedoken zat in zijn eigen huis, dat opgeëist werd door een Duits officier. Aan de Noorderweg stond de artillerie, de Wa tertoren liep schade op. Op de Eng mocht je in die jaren niet komen, radio- teostellen moesten ingeleverd worden in Colenso en de bus van Tensen reed met een gastank boven op de wagen. Een oudere dame (mijn vader was vroeger gemeente-ontvanger) infor meert naar foto's van villa "Klein Jon kers Hofstede" in die tijd. Dominee Bos, naar wie de Bosstraat is genoemd en niet omdat die weg naar het bos loopt, schreef in 1890 al over het Kerk- pad. De Oudheidkamer "Oud Soest" ^ost alle problemen op. v ombardeerde huizen in Soester- berb worden herkend, zoals ook het af gebrande huis van de weduwe Kok en Boerderij "Hinloopen" in de Birkt. Iedereen heeft zijn eigen kleine oorlog meegemaakt en de émoties die daar achter zitten, zijn moeilijk over te brengen. De Geer Een bakker staat op en spelt de letters van de Führer: de H van Hooggeachte FotoGoos van der Wilt moordenaar, de I van Internationale leugenaar, de T van Tiran der moder ne tijd, de L is Lammeling die de jeugd misleidt, de E van Ellendeling die geen mens ontziet, de R is Rot vent, waarom sterf je niet. Dan volgt het merkwaardige verhaal van een boerin, die na vijf jaar een vliegtuigje laag ziet overvliegen (de koeien sprongen opzij) boven het wei land, er stapt een man uit "met een grote gele aktetas" en loopt naar het huis van minister-president De Geer in de Kerkebuurt "om de vrede te teke nen". Eyberse belt op naar huis, dat het sa menzijn uit de hand is gelopen. Einde lijk wandelen op de dia's de Canadezen Soest binnen. Vóór het gemeentehuis lag toen nog een stenen trap naar bo ven: recht toe, recht aan. Burgemees ter des Tombes was een geweldige man, vertelt van den Dijssel. P.V.O. speelde zonder uniform, ze hadden al leen een pet op. Geert v.d. Poll ver trouwt me toe, dat raadslid J. K. de Bruin destijds een actie op touw heeft gezet om hieraan een eind te maken. Tenslotte vertelt iemand de leukste heldendaad van die middag: Ik woon de aan de Parkiaan en achter ons woon de een N.S.B-er. Ik zal zijn naam niet noemen, want het is een bekende Soes ter achternaam. Als hij boodschappen ging doen, nam hij zijn geit mee en liet het beest een poosje onbeheerd grazen in het openbare plantsoen wat daar toen nog was. Ik was 28 jaar net na de oor log en riep tegen Henk Wolfsen: buur, heb je nog een pot verf in huis?Toen heb ik die geit rood-wit-blauw geschil derd met twee oranje oortjes. Het beest dartelde In het gras en twee oudjes die op een bankje zaten te koesteren in het voorjaarszonnetje, lachten zich een kriek." JAN VISSER Beukendal) EEMNESSERWEG 16-22 SOEST - TEL. 02155-12643 BAARN - TEL 02154-15555 ME Donderdag 9 mei, 21.00 uur: Werktheater-acteur Joop Admiraal le verde met zijn toneelproduktie "U bent mijn moeder" een formidabele presta tie. Lovende kritieken, uitverkochte voorstellingen en de Louis d'Or 1982, de belangrijkste toneelonderscheiding. Ook in Duitsland waren de reakties una niem positief. En het waren onze oos terburen die de idee hadden om een filmversie van dit toneelstuk te maken. In samenwerking met het Werktheater verzorgde Horst Königstein het draaiboek en de regie. In "U bent mijn moeder" speelt Joop Admiraal zichzelf én zijn 80-jarige de mente moeder. In het stuk heeft hij de emoties en ervaringen tijdens de weke lijkse bezoeken aan zijn moeder in een verpleeghuis te Delft vervlochten. Ge durende de korte verpozingen in het te huis of in het aangrenzende park halen Joop en zijn moeder oude herinnerin gen op, of wordt er over familie en oude bekenden gepraat. De moeder raakt vaak de draad kwijt of ze valt in herha lingen. Joop Admiraal speelt beide rollen zonder al teveel kunstgrepen toe te passen. Zo verdraait hij zijn stem iets, of door het verwisselen van de kleding speelt hij afwisselend de zoon en de moeder. Hij doet dat op een eerlijke en ontroerende wijze. Door zijn hond mee te nemen, wekt hij de indruk dat het om iets alledaags gaat. Aan het begin van de film laat hij minitieus zien, wat voor voorbereidingen hij treft op de zondagmorgen, alvorens hij naar zijn moeder per openbaar vervoer afreist. De titel van het toneelstuk is ontleend aan een fragment waarin de moeder aan haar zoon vraagt: "Hoe kennen we elkaar eigenlijk?" Joop Admiraal anl- b*a s woordt haar dan: "U bent mijn moe der". Zelf zei hij over het toneelstuk: "Ik bezoek elke zondagmiddag mijn moeder in een verpleeghuis. Ze is tach tig en dementeert. Tijdens zo'n bezoek ervaar ik zoveel dingen die niet alleen mij persoonlijk aangaan, dat ik de be hoefte had ze in een toneelvorm voor een zo ruim mogelijk publiek tot uiting te brengen." Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Agenda: Do. 16 mei: "Morgen in Ala- bama" van Norbert Kückelmann (BRD 83/84). Een politieke thriller, die op het filmfestival van Berlijn 1984 be kroond werd met de Zilveren Beer. Do. 23 mei: "Bruxelles by night" van Mare Didden (België 1983). Een filosofische thriller (volgens de re gisseur) met muziek van Raymond van het Groenewoud. Vrijdag 10 mei, 21.00 uur: V.l.n.r. Suzanne en Co Leenaerts, Tineke Schouten. '"Het is schitterend mooi en fantastisch modern geworden. Ik vind het een eer om de officiële opening te mogen ver richten". Met deze woorden begon de Utrechtse cabaretière Tineke Schou ten vorige week aan het omdraaien van de maxi-sleutel voor de heropening van restaurant 't Zwaantje in Soester berg. Door het draaien trok zij een lint zo strak, dat het in tweeën werd ge trokken. Daarmee was 't Zwaantje na een ingrijpende verbouwing van vijf weken opnieuw helemaal in gebruik. Tineke Schouten was de eerste die eige naar Co Leenaerts en zijn vrouw Su zanne feliciteerde. Zij werd gevolgd door een lange rij van belangstellen den, onder wie loco-burgemeester drs. G. Plomp en wethouder drs. Jan L. Menne. 't Zwaantje dateert van 1870, toen het een eenvoudige uitspanning was langs de drukke weg Amersfoort-Utrecht. Er was een stal (het huidige restaurant- gedeelte voor partijen) voor het ver versen van de paarden die de tram Amersfoort-Zeist trokken. In 1935 werd de stal tot restaurant verbouwd. 't Zwaantje was een begrip in Neder land totdat de wegomlegging van eind 1971 begin '72 ertoe leidde dat de door gaande reiziger en de zakenman steeds meer wegbleven. Daarnaast consta teerde het echtpaar Leenaerts een stuk vergrijzing onder de bezoekers en een oubollige sfeer. Daarnaast sloot volgens hen de inrichting van 't Zwaantje niet aan op de kwaliteit van de keuken. Nu straks de nieuwe weg te zuiden van Soesterberg in gebruik genomen zal worden, komt nog meer van het al weinige doorgaande verkeer te verval len, reden voor het echtpaar Leenaerts om zich meer op bezoek uit de regio te richten. Uitgangspunt is dat 't Zwaan tje voor dezelfde brede groep als tot nu toe bereikbaar moet blijven. Overigens hopen de heer en mevrouw Leenaerts dat ook een wat jonger publiek 't Zwaantje zal weten te vinden. Meest opvallende vernieuwingen zijn de entree, de serre die aan de nieuw aangelegde tuin grenst, en de aperitief- bar. Het Quick Motion B-formation team van dansschool Slingerland, krijgt steeds meer internationale bekend heid. Zo werd het afgelopen dinsdag. 30 april j.1., uitgenodigd om in Compiègne Frankrijkte demonstreren en mee te lopen in de grote 1-mei optocht die over heel Frankrijk bekend is. De teams van Slingerland gooiden vorige week hoge ogen op de Neder landse Kampioenschappen, waar zij beide Nederlandse titels veroverden. Hel Kaai niel nel iormation-dan- sen in Nederland, en dat heeft het B- team dan ook weer bewezen, want het gaf een geweldige shovy weg in Frank rijk. Het publiek was dan ook dik te vreden. Soest mag daarom trots zijn op het formationteam van dansschool Slingerland, want Quick Motion bezorgt Soest een goede internationale naam. Gezeten in haar atelier in het voorma lige Wilhelmina Gasthuis in Amster dam vertelt de kunstenares over haar werk. Dat werk bestaat op dit ogenblik uit monumentale "kunststofobjecten". Alvorens zij echter het huidige stadium van haar kunstenaarschap bereikte, heeft zij een welhaast imposante ont wikkeling achter de rug. Na als kind gefascineerd te zjn geweest van vuilnisbelten, waarin zij de para dox van abstractie en sereniteit ont- waardde, meldde zij zich al jong aan bij kunstschilder Raab in Den Haag. Toen zij daar haar opleiding, had geno ten, ging Atie Lichtveld haar heel eigen weg; mede vanwege het gebruik van allerlei kunststof materialen. Zo kwam ze in een bouwerij ooit eens toevallig in aanraking met een plastic isolatiema teriaal, en voelde onmiddellijk een soort van affiniteit hiermee, zodat ze besloot het te gaan gebruiken. Maar daarvoor maakte ze al wandcollages, ten dele geïnspireerd door éèn element uit de architectuur: de relatie tussen bin nen en buiten. Namelijk de openingen in een gebouw: de poorten en de ramen. Kenmerkend ook voor de consciëntieu- se benadering van Atie Lichtveld is haar behandeling van een opdracht van een Joods verpleegtehuis, waar mensen met een K.Z.-syndroom wor den behandeld. Hiervoor reisde zij zelfs naar Israël Ongeveer een jaar geleden wisselde zij van atelier. Deze verhuizing beïnvloed de haar zozeer, dat ook haar werk ver anderde. Zij ging een soort kunststof folie gebruiken dat ze in strakke li.inen verwerkte in unieke wandobjecten. Het resultaat ademt in hoge mate een in tensiteit van vorm, kleur en ruimte. En hoewel haar doeken enerzijds een heel spannende uitwerking op de beschou wer hebben, stralen ze anderzijds een enorme rust uit. Zelf verwoordt zij dit effect treffend in de uitspraak: "Ab stractie in een intimiteit". Opvallend is het gebruik van een beperkt aantal kleuren (voornamelijk zwart, wit, zilver en grijs), maar in vele nuances. Aldus heeft het allemaal iets heel ele mentairs. Een gevoel dat Atie Licht veld zelf ook herkend in de Catalaanse surrealisten Miro en Tapies, en de Hol lander Jaap Wagenaar. Hoewel ze be slist geen imitator van deze drie mag worden genoemd. Atie Lichtveld is een opvallend kunste nares; zonder direct een maatschappe lijke boodschap in haar objecten te wil len leggen, straalt het geheel toch een kracht uit, die slechts wordt bereikt door de weinige kunstenaars die in het bezit zijn van de ware passie voor beel dend werk. Het is vanzelfsprekend niet de eerste keer dat Atie Lichtveld exposeert. De ze expositie in Artishock is echter heel speciaal voor haar. Zij behoorde name lijk indertijd tot de groep uit de begin jaren van de vereniging, zodoende ver vult deze tentoonstelling haar met een zejter jeugdsentiment. De expositie van Atie Lichtveld wordt op vrijdag 10 mei om 21.00 uur door Ben Joosten geopend in het Artishock- gebouw te Soest. De opening zal muzi kaal worden opgeluisterd door een half Nederlands/half Surinaams kwartet m.v.v. de jazzangeres Elly Lichtveld. Iedereen is van harte welkom. De afgelopen maand stond in het teken van het 20-jarig jubileum van de Ver eniging, waarvan vijf jaren na de split sing in Stichting Kunstzinnige Vorming en Vereniging Artishock. Achteraf kan worden geconstateerd dat de viering zonder enige wanklank en onder grote publieke belangstelling is verlopen. Hoogtepunten waren de reünie op vrij dag 5 april, het popfestival op 12,13 en 14 april en de kunstmarkt op Konin- De heer E.C. van de Draailier ontdekte in het weekeinde dat zijn auto was bekrast en dat er een sierstrip was los- getrapt. De politie hield de 20-jarige T.B. uit Soest aan op verdenking van het aanrichten van deze vernielingen. Hij kreeg een proces-verbaal. ginnedag. Wat bij alle aktiviteiten op viel waren de uitstekende sfeer en de goed geoliede organisatie. De aktieve leden, die hierin de nodige energie heb ben moeten steken, hebben dan ook alle reden om moe, maar voldaan terug te blikken. Dat de toekomst van de vereniging er onzeker uitziet door het mislukken van het overleg in de Werkgroep Toekomst De Borg kan daaraan weinig afbreuk doen. Overigens werd wethouder Frans Kingma dezer dagen door de leden van de raadscommissie Welzijn teruggestuurd naar de onderhande lingstafel, wat voor de vereniging een omstandigheid is waaruit wellicht enige hoop kan worden geput. Eén ding staat als een paal boven water: na twintig jaar is de Vereniging Artishock nög springlevend en als het alleen aah de leden lag, zou het vol maken van/de volgende twintig jaar geen enketprobleem zijn.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13