Smeeing occasions voor gegarandeerd rijplezier 'jaaarenlang'! auto smeeing Regenjassen Mantels [MB viert tienjarig jubileum van hoofdkantoor Van Weedestraat Voedseldropping 'overgedaan' Juf Rinzema neemt afscheid van Insingerschool BLIJ MET DE STOMERIJ ÏEXTI ELREi NIGERS _PAGINa2q WOENSDAG 8 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 21 )ofc NMB Soest-Zuid tien jaar Uitgebreid assortiment top-occasions met Lezingen werkgroep kankerpatiënten De NMB-vestiging in Soest-Zuid. Foto: Herman van Dam binnen MEI-AANBIEDING Normaal 12.25 nu Normaal 11.50 nu SOEST - TELEFOON 14302 (Het is deze en de komende weken eigen lijk een beetje feest aan de Van Weede- at 10. Daar staat het bekende, van guiten wat "vierkant" ogende bankge bouw van de NMB, voluit de Neder- ndsche Middenstandsbank, waarin ^binnenkort een bijzondere verjaardag Wordt gevierdde tiende. Het is inderdaad al weer tien jaar gleden dat de NMB - in wat men zou nen noemen de "volksmond" intus- len vooral bekend als de "Meedenk- bank"- het moderne kantoorpand aan de Van Weedestraat officieel betrok. arvoor had de bank een periode van rijke bloei doorgemaakt op een ander Ires, overigens aan dezelfde Van Wee destraat. Enige tientallen meters ver derop (gerekend vanaf het gemeente huis) en aan de overkant van de weg staat nog altijd het gebouw waarin de NMB tot voor tien jaar gevestigd was. Vandaag de dag is het oude bankge- iquw -hoewel een opschrift op de gevel oorspronkelijke bestemming nog verraadt- het onderkomen van de bur gerlijke stand van de gemeente Soest, waar alle burgers waarschijnlijk meer dere malen in hun leven een bezoekje brengen, hetzij voor een paspoort, hetzij voor een geboortebewijs, hetzij voor wat dan ook op het gebied van de overheids administratie. Betalen kan men er overigens nog steeds; geld "halen" is een stuk moeilijker geworden sinds de NMB naar de "nieuwbouw" aan de overkant is ver- trokken.... I De verhuizing uit het pand, waarin bijna een halve eeuw Middenstandsbank-ge- I schiedenis werd geschreven, naar het I nieuwe kantoor was niet een gebeurte nis die min of meer onopgemerkt bleef. De Soester Courant verscheen in die ge denkwaardige dagen zelfs mèt een extra editie en het was duidelijk dat zowat heel Soest "meeleefde" met de bank. De verhuizing kwam tot stand onder de energieke leiding van de toenmalige directeur, de heer W. Rietveld, "de bouwpastor", over wie in NMB-kringen I nog altijd met eerbied wordt gesproken. De heer Rietveld heeft in zijn directeur schap, dat duurde van 1967 tot 1983, een heel duidelijk stempel op de bank gedrukt. Onder de huidige 40 medewerkers van de bank (dat getal geldt inclusief de vestigingen in Baarn en Soest-Zuid, waarvoor de bank aan de Van Weede straat als "moederkantoor" fungeert, zijn er nog altijd een behoorlijk aantal die zich de overgang van de ene kant van de Van Weedestraat naar de andere duidelijk in de herinnering kunnen te rugroepen. Twee van hen, de heren C. Dorrestein en J.E.M. Hurenkamp, be horen in zekere zin tot die "oude garde" De heer Dorrestein is al 25 jaar bij de NMB en zijn collega Hurenkamp heeft intussen de 13 jaar volgemaakt. Ruim voldoende om nog even in de tijd terug te gaan en de overgang in de herinnering terug te roepen. Turbulente start "Je kunt wel zeggen dat het tien jaar geleden een turbulente start was. We vonden het allemaal een prachtig ge bouw, waar eigenlijk niets aan man keerde. Er viel gewoon niets op aan te merken. Maar na een paar weken werden we geconfronteerd met een kwestie die eigenlijk tot de dag van vandaag onopgehelderd is gebleven. Op een maandagmorgen bleek de hele boel blank te staan. Zondagmiddag had de heer Rietveld, die op kantoor moest zijn, dat al ontdekt. Hij had zijn kan toor op de bovenverdieping en belde in allerijl wat mensen op. Met dweilen en waterzuigers hebben we de zaak droog gekregen, maar het was wel een vreemde ervaring. Gelekt had er niets, .het had ook niet echt geregend. En het merkwaardige was dat zich een week of twee later hetzelfde opnieuw voor deed. Er zijn nog allerlei kopstukken bij gehaald, maar er is nooit iets ge vonden dat een aanwijzing voor de oor zaak van de overstroming zou kunnen geven...." De beide heren herinneren zich nog goed dat de overgang ondanks het "water- ballet in twee afleveringen" -werd er varen als een grote stap vooruit. "We moesten er natuurlijk wel even aan wennen, want we kregen hier een kan toor met zoveel ruimte. In het oude pand zaten we echt hutje aan mutje. Waar maar enigszins ruimte was stond een bureauje zat bij wijze van spreken op eikaars lip. Het oude gebouw had overigens een heel aparte sfeer, dat wel". Achter het oude kantoor, zo weten de heren te vertellen, was indertijd een min of meer permanente bouwkeet ge plaatst. Ook daarin vond een aantal medewerkers onderdak. "Eigenlijk werd er toen al vooruitgelopen op de nieuwbouw, maar we hebben ons daar in een tijd lang toch moeten behelpen." Uit de annalen blijkt dat men -voordat tot nieuwbouw aan de Van Weedestraat werd besloten- eerst overwogen heeft het moederkantoor in Soest-Zuid te ves tigen, zodat de oude bank aan de Van Weedestraat zou kunnen gaan fungeren als bijkantoor. Melkhandel Lang heeft men echter niet bij die ideeën verwijld, toen aan de overkant het pand te koop bleek waarin tot kort voordien de melkhandel van de heer Kok, bij velen in Soest zeker nog be kend, was gevestigd. Met wat aanvul lende grondaankopen werd op die ma nier een geschikt bouwterrein verwor ven, waarop de nieuwbouw volgens het bestek van de architect A. van Heel kon plaatsvinden. Bekende Soester namen klinken trou wens als de bouw ter sprake komt. Aannemer was de firma P. van Schade wijk. Andere klinkende Soester namen zijn die van de firma's G. van der Pol (installaties), Reyerse (dakbedek king), Cornelisse (technisch bureau). Middelman (inrichting), Hendrikse (bestrating) en Tolboom (beplanting). NMB-medewerkers van "de oude garde' Bosman, mevr. I. de Bruin en C. Dorrestein. v.l.n.r. G. Buxtorff, J. Oort, J. E. M. Hurenkamp, mevr. M. L. van Hornsveld Foto: Herman van Dam bankactiviteiten de laatste jaren enorm sterk gegroeid, zodat je eigenlijk altijd mensen te kort komt. Maar veel van het bulkwerk wordt tegenwoordig door de computer verricht. Het oude NMB-kantoor, nu bureau van de Burgerlijke Stand. De feestelijke opening van het kantoor vond plaats op maandag 2 juni 1975. Dat gebeurde door burgemeester me vrouw mr. J.M. Corver-van Haaften. In de voorafgaande dagen vond in feite de echte verhuizing plaats, weten de heren Dorrestein en Hurenkamp zich nog te herinneren. "Het grootste deel van de operatie vond plaats op de zater dag en in het weekeinde. Maar er was natuurlijk al het nodige overgebracht, zoals archieven etc." Dat er in de afgelopen tien jaar wel het nodige is veranderd beamen de bei de "meedenk-heren". "Ja, vooral de automatisering natuurlijk. Een hele boel dingen in Ipt dagelijkse bankge- beuren gaan tegenwoordig een heel stuk vlotter, niet alleen voor onszelf, maar zeker ook voor de klant. Natuurlijk heb ben we er daardoor ook een controle taak bij gekregen en is het aantal De melkha-ndel van Kok, waar nu het NMB-kantoor staat. Particulieren De heren bevestigen ook dat de bank de laatste tien jaar meer dan tevoren gericht is op de relaties met particu lieren. "Dat houdt een heel stuk ser viceverlening in. In de jaren daarvoor lag het accent vooral op het zakenleven we heten natuurlijk ook niet voor niets de Middenstandsbank De omschakeling van bijna uitsluitend "zakenbank" naar een bank die zich ook uitstekend bleek te kunnen weren op het "particuliere terrein" vond onge veer halverwege de jaren zeventig plaats, zo weet de heer A.J. Coster, die eveneens aan het gesprek deel neemt (al is hij nog naar een jaar in NMB-dienst) te vertellen. "Maar de know-how voor het zakenleven is bij de NMB nog altijd volop aanwezig. De bindingen met het ondernemersge- beuren zijn al oud en nog springlevend.' Dat de bank nog altijd een wat geheim- zinnig-vertrouwenwekkende instelling is voor heel veel mensen, zodat er vaak een speciale band met de klanten groeit ligt voor de hand. "Vaak vertellen de mensen ons heel veel over zichzelf. Ze weten blijkbaar dat wij goed gehei men kunnen bewaren," klinkt het. In de laatste jaren zijn er uiteraard ook wel eens klanten geweest die in de proble men terecht kwamen. "Vanaf zeg maar 1978 nam dat verschijnsel toe. Daarbij zag je de zwakke broeders als het ware toch het eerste gaan. We hebben de indruk dat het cliëntenbestand zich in tussen wel heeft uitgeselecteerd. Afwisseling Dat het werken bij de bank een leven vol avontuur is zal niemand geloven, maar toch kent het leven van de bank medewerkers ook bij de NMB heel wat afwisseling. "Je maakt hier met onge looflijk veel facetten van het leven van de mensen en van het bedrijfsleven kennis." Afwisseling is er overigens wel ge weest, toen nu ongeveer drie jaar gele den iemand met een pistool werd gesig naleerd, die om het bankgebouw heen sloop en zijn wapen vervolgens op de toen nog bestaande luifel deponeerde. De politie stelde een onderzoek in en stelde vast dat het een nep-pistool was, zodat de opwinding nogal afnam. De ,man werd trouwens aangehouden. Soest-Zuid Behalve het tienjarig jubileum van het hoofdkantoor aan de Van Weedestraat wordt er bij de NMB dezer dagen ook nadrukkelijk stilgestaan bij de vestiging in Soest-Zuid, aan de kop van de Soes- terbergsestraat. Dit bijkantoor - ook het kantoor in Baarn is er zo een- bestaat inmiddels ook tien jaar. Het werd om precies te zijn op 23 april 1975 in ge bruik genomen en beleefde onder de heer Kwakman destijds een bloeipe riode. De heer Kwakman is overigens nog altijd werkzaam bij de Baarnse vestiging. In 1983 nam de huidige directeur, de heer P.A. Kooy, de scepter over van zijn illustere voorganger Rietveld. On der zijn leiding werd vorig jaar nog een modernisering van het hoofdkan toor tot stand gebracht, die de bank volledig liet beantwoorden aan de in de laatste jaren gestelde eisen, met name op het gebied van de beveiliging. Het is in dit verband zeker niet onge past om alle voorgangers van de heer Kooy, vanaf het begin van de NMB in Soest te noemen. Het is nu 58 jaar geleden dat de NMB in Soest van start ging, ontstaan - zoals wel meer NMB-banken - uit de Boazbank, die een vestiging aan de Van Wee destraat had. In 1927 werd het bewind gevoerd door de heer N. Veldhuyzen, die drie medewerkers had. De heer Kooy doet het vandaag de dag met niet minder dan 40 toegewijde NMB-ers. Na de heer Veldhuyzen volgde het di recteurschap van de heer J. van Schaik, van de dertiger jaren tot na de Tweede Wereldoorlog. Daarna werd de scepter overgedragen aan de heer H. van Har ten, die in 1966 op zijn beurt werd opgevolgd door de heer W.J. Groenen dijk. Daarna was het de heer W. Riet veld die de groei en bloei van de NMB krachtig wist te bevorderen. Behalve de lopende spaaractie, waarbij nieuwe inleggers een uiterst fraaie her denkingspenning ter gelegenheid van veertig jaar bevrijding kunnen ont vangen -blijft het voorlopig naar de klanten toe wat rustig bij de NMB, al staan er voor het najaar wel weer acties op stapel, waarover op dit mo ment nog niet veel te zeggen, is. Maar ook zonder dat weten de klanten van de NMB-denkt-met-u-mee zeker wel waar zij met deze op en top Soester bank aan toe zijn. De bank mag er dan ook zeker op ver trouwen nog jarenlang midden in de Soester gemeenschap haar geschiede nis te mogen voortzetten en de bestaan de en toekomstige relaties op uitste kende wijze van dienst te zijn. BOVAG garantiebewijs 3-12 maanden extra zekerheid gunstige tinancierin mogelijkheden inruil alle merken mogelijk alle auto's warm en droog Openingstijden van 9.00-18.00 uur, vrijdag, koopavond van 19.00-21.00 uur MITSUBISHI - OCCASIONS - /f/z/A/T/ Koningsweg 14-Soest-Tel.02155-13227 Op 29 april j.1. vloog een grote formatie langzame transportvliegtuigen nog een maal op ca. 100 meter hoogte, de route over alle droppingsplaatsen in het wes ten van Nederland, óók over Soester berg, ter herdenking van de voedsel- droppings in 1945. Ook de AT6 HAR- VARD "B-71" van het Militaire Lucht vaart Museum vloog mee in deze unieke formatie. Na zeven jaar aan de Insingerschool werkzaam te zijn geweest nam Nynke Rinzema vorige week afscheid. Don derdag kwamen vele ouders haar be danken voor haar inzet, die ze in de loop der jaren ten toon heeft gespreid om ieder kind te geven wat het nodig had. Namens de Ouderraad en de Medezeggenschapsraad werden haar verschillende cadeaus aangeboden. Vrijdagmiddag was het de beurt aan de kinderen. Elke groep had iets be dacht en iets gemaakt. De kleuters voerden een dansje op, waar Nynke in het middelpunt kwam te staan. De kin deren van hogere leerjaren voerden to neelstukjes op, waarin vooral haar aanstaand moederschap centraal stond. Mej. Rinzema werd overladen met bloemen en cadeaus. In die zeven jaar heeft Nynke Rinzema mede gestalte gegeven aan de integra tie tussen kleuter- en lagere school, zodat er nu daadwerkelijk gesproken kan worden van een echte basisschool. Ook de individuele aandacht voor elk kind, die op de Insingerschool zo cen traal staat in het dagelijks bezigzijn, was bij haar niet alleen maar een kreet, maar werd door haar inzet ook ge realiseerd. In de kleine, maar gezellige schoolge meenschap zal haar aanwezigheid no de gemist worden, na zeven jaren van hechte samenwerking. Nijnke Rinzema te midden van haar leerlingen. Foto: Herman van Dam Waterinkschool in het oranje Hoewel de kleur heel toepasselijk was tijdens de feestdagen van vorige week, stelde personeel van de Prof. Wate rinkschool aan de Smitsweg het niet op prijs dat een muur, twee banken, een speelpaard, betonnen paaltjes en de vlaggemast met oranje verf waren bespoten. Er werd dan ook aangifte van vernieling gedaan bij de politie. Het schilderij van Cor Hemeler dat uitbeeldt hoe Amerikaanse B-17 bom menwerpers zgn. "vliegende forten" voedsel afwerpen boven hongerend west-Nederland. Op 1 mei werden de officiële documenten van deze operatie "Manna" geheten officieel in het Militaire Luchtvaar. Museum aangeboden aan Mr. W. Schol ten, vice-president van de Raad van State. Bij deze plechtigheid waren 130 veteranen, die in 1945 deel uitmaakten van de geallieerde bemanningen die de voedseldroppings hebben uitgevoerd, aanwezig. De authentieke documenten zijn vanaf heden te bezichtigen in de expositie ruimte in de "Snijdershal" van het luchtvaartmuseum. Na deze plechtig heid werd een expositie geopend die is gewijd aan de luchtoorlog boven Neder land en Nederlands-Indie. Aan deze ex positie werkten zeven bekende beelden de kunstenaars mee, die op zeer artis tieke en soms indringende wijze de luchtoorlog uitbeeldden. De officiële opening werd verricht door Mr. W.Scholten die op uitnodiging van de directeur van het museum, Luite nant-Kolonel J.A. Boon een doek weg trok dat voor een toepasselijk schilderij hing van Cor Hermeier die de voed seldropping uit twee B-17 bommenwer pers op zeer artistieke wijze heeft uit gebeeld. De expositie van de "Manna"- documenten en de 60 kunstwerken is te bezichtigen tot 20 juni 1985 in de exposi tieruimte van het museum. Het museum is geopend van dinsdag t/m vrijdag (ook op Hemelvaartsdag) van 10.00 - 16.00 uur en op zondag van 13.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis. Deze keer kunt u komen kennismaken met en luisteren naar twee dames die elk op hun eigen wijze hun kanker hebben overwonnen en al meer dan tien jaar genezen zijn verklaard. Sinds lange tijd zijn zij in Rotterdam zeer aktief in het moreel en praktisch be geleiden van kankerpatiënten. Beide dames hadden niet alleen kan ker maar bovendien véle, véle uitzaai ingen en waren werkelijk op sterven na dood. Over de wijze waarop zij hun ziekte overwonnen hebben komen zij u graag iets vertellen en een hart onder de riem steken. Deze dames zijn: Kitty Geneuglijk, schrijfster van het boekje 'Ik zou gek zijn als ik geen nieuwe schoenen koop' en Jeanne van der Gaag. Deze laatste overwon haar ziekte o.a. met de Moer man-therapie. De werkgroep is een regionale afdeling van de vereniging 'Amnestie' die de be langen behartigt van de 'Moerman'- patiënten en zoveel mogelijk bekend heid tracht te geven aan deze therapie. U hoeft geen lid te zijn of te worden om naar deze dames te komen luiste ren. Men vraagt slechts een kleine ver goeding voor gemaakte kosten. Iedere belangstellende is dan ook van harte welkom op zaterdagochtend 11 mei a.s. in 'Het oude Raadhuis', Kerkbrink 6 te Hilversumaanvang 10.00 uur. Hek bankgebouw vernield Waarschijnlijk baldadige jongelui heb ben vorige week met een container het achterhek van de Nederlandse Midden standsbank aan het Kerkpad geramd en vernield. Omwonenden hebben in elk geval wel een aantal jongelui in de weer gezien met de container. De heer G.B. deed namens de bank aangifte bij de politie.

Soester Courant | 1985 | | pagina 21