VD Soest vierde bevrijdingsfeest vol enthousiasme CH W. W. DEELEN b.v. Soest 50 jaar geleden vraagt; uw aandacht voor: wBÈÊÈÊm PAGiNA4 r... T WOENSDAG 8 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE Verordening Winkelsluitingswet Bouwzaken Raadsvergadering Winkels mogen open op Hemelvaartsdag Verleende bouwvergunningen Openbare commissievergadering Bouwzaken CDA-vrouwenberaad op bezoek bij de brandweer Vroege vogelwandeling op Buitenzorg AAN BIEDING BROEKEN! Soest langs den dijk. doen? een dubbele gerenoveerd. ;n grond, met eerd ten aan- ouwmuren en jiken als kan- oonkamer 45 irverwarming, uken. leine slaapka mer voorzien uden, opleve- >119/ thuis met ga- op eigen oprit Centraal ge vegen en sta- me hal, toilet, 3r met open Eetkamer (ca. sigen ingang, )te L-vormige grote slaap kamer. Berg- ijstaande oort, schuur geheel ge- teft de vol- oilet, ruime ipen haard ien keuken tr). Spiltrap pkamers (1 Jkamer (lig- ïaar zolder orzien van ng wasma- rvanden en er, gedeel- n dak- en .000,-k.k. ;n vriistaande c.v. Mooie en garages, ale woon-eet- uken. Verd.: 4 erne complete iezotrap. ?ich een groot hobbykamer, rage. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat op afdeling I (kamer 20) der gemeentesecretarie gedurende een termijn van drie maanden de Ver ordening als bedoeld in artikel 9, eerste lid van de Winkelsluitingswet 1976 (veertiendagenregeling) voor een ieder ter inzage is gelegd. De verordening geeft het College de bevoegdheid ten behoeve van brade rieën, winkeldagen, sportevenementen, kermissen, markten, beurzen en pasars malam voor teh hoogste vier zon- of feestdagen, Waaronder te ver staan Nieuwjaarsdag, Tweede Paasdag. Hemelvaartsdag. Tweede Pink sterdag, Tweede Kerstdag of de dag, waarop de verjaardag van de Koning wordt gevierd en voor ten hoogste tien andere werkdagen vrijstelling te verlenen van de verboden, vervat in de artikelen 2, eerste lid onder b en c, 7 en 8 van de Winkelsluitingswet 1976. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaal de in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. T. J. Bralts, Hommel 27 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een garage op het perceel Hommel 27 te Soest 2. H. R. Veenendaal, Beetzlaan 85 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis met garage op het perceel Parklaan 37 te Soest 3. A. C. Dijkens, Rademakerstraat 51 te Soesterberg, ten behoeve van het aanbrengen van een luifel aan het pand Rademakerstraat 51 te Soester berg; 4. G. S. Vastgoed ten behoeve van het bouwen van een distributie-centrum op een perceel gelegen aan de Amersfoortsestraat, kad. bekend ge meente Soest, sectie E, nummer 2913 (terrein voormalig Ons Belang) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf 9 mei 1985 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afdeling 1, ter inzage. De eerstvolgende openbare raadsvergadering vindt plaats op donderdag 25 mei a.s. 's avonds om half acht in de aula van het Griftlandcollege, Noor- derweg. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt op het pubiikatie- bord van het INFOrmatiecentrum en ook bij de hulpsecretarie Soesterberg. Men kan ook telefonisch bij het INFOramtiecentrum informeren welke agendapunten aan de orde komen. Burgemeester en Wethouders maken hierbij bekend dat zij Hemelvaarts dag, donderdag 16 mei 1985, hebben aangewezen als dag, waarop de in de artikelen 2, eerste lid onder b en c, 7 en 8 van de Winkelsluitingswet 1976 vervatte verboden niet gelden. Het vorenstaande betekent dat in Soest en Soesterberg alle winkels alsme de de bedrijven, waar gewoonlijk goederen aan het publiek plegen te wor den verkocht dan wel te koop worden aangeboden op Hemelvaartsdag voor het publiek geopend mogen zijn. Tevens is de uitoefening van de markt- en straathandel voor degenen, die daarvoor toestemming c.q. vergunning van het college hebben, op Hemel vaartsdag toegestaan. (Niet gebonden besluiten bouwen woonhuis, Bloemheuvel, sectie E, nr. 4212; bouwen kantoorgebouw, Parklaan hoek Nieuweweg, sectie G, nr. 4247 bouwen 13 woningen en 12 appartementen, Nieuweweg/Parklaan, sectie G, nrs. 4246 ged., 6477 ged. en 4079 ged. uitbreiden woonhuis, Gen. Winkelmanstraat 61; verbeteren 96 woningen, Vermeerlaan, Hobbemalaan, Ruysdaellaan en Rubenslaan. Ingevolde de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen of rechtspersoon, die door het besluit van de publicatie bij het College van B. en W. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Dinsdag 14 mei, 19.30 uur, commissiekamer gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg: Stichting L.O. en Sport. De agenda en de stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatie centrum. Daar kan men u ook alles vertellen over de mogelijkheden om van het spreekrecht gebruik te maken. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op het daartoe strekkende verzoek met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening artikel en 50 lid 8 van de Woningwet vergunning te verlenen aan het gemeentebestuur van Soest ten behoeve van het oprichten van een politiebureau op een perceel aan de Dalweg, nabij de sporthal Beuken dal, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K nr. 793 (ged. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 9 mei 1985, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethou ders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelf de termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecretarie, afdeling I, ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur Het CDA-vrouwenberaad Soest bracht onlangs een bezoek bij de brandweer aan de Lange Brinkweg. Daarover bereikte ons het volgende verslag: De commandant, de heer J. Th. Bak ker vertelde zeer duidelijk over het werk en de organisatie van de brand weer. Van de 48 brandweerlieden zijn er 3 beroeps, alle anderen zijn vrij willigers. Dat betekent wel dat hun werkgever toestemming moet geven dat zij bij de brandweer vrijwilliger zijn. Branden kunnen ontstaan 24 uur van de dag, dus ook onder werktijd. Maar ook de gezinnen van de brand weerlieden moeten meeleven, want o k 's nachts of tijdens een verjaar dagsfeest kunnen branden ontstaan en worden de mannen opgeroepen. Veel vrije tijd kost verder het volgen van de cursussen, de wekelijkse oefen avond en het hebben van piketdienst, ook tijdens de weekeinden. Uitleg kregen de bezoeksters en 1 'be zoeker over de taak van de brandweer, vastgelegd in de brandweerwet van l maart 1985. En over het personeel. Men geeft zich op voor de brandweer, wordt dan asdspirant, volgt de cursus, wordt brandwacht II en kan zo hoger op komen via brandwacht I, hoofd brandwacht, onderofficier en zelfs tot officier, indien men de mogelijkheden in zich heeft en dat ook wil. De gemeente Soest heeft risico C, hier uit volgt: le uitruk1 autospuit binnen 6 minuten en l autospuit binnen 8 minu ten, dit is de eis voor risico C-gebied. Door de uitgestrektheid van Soest is het in 2 gebieden gesplitst, ten noorden van de Dalweg en ten zuiden van de Dalweg. Soesterberg heeft een eigen brandweerkorps De alarmcentrale is er voor 8 gemeen ten en 9 korpsen. Bij huipaanvrage bij grote branden roept de alarmcentrale andere korpsen op. De vrjwilligers zijn ook in 2 groepen verdeelddat betekent wel dat er ook 2 chauffeurs enz. in het weekend tegelijk piketdienst hebben. De chauffeurs gaan steeds naar de kazerne de autospuit ophalen, de andere vrijwilligers komen met de eigen auto naar de brand en verkleden zich ter plaatse. De inzetbaarheid is steeds een probleem. Is er iemand ziek, dan draait de ander meer dien sten. Gemiddeld maakt men 1150 uren per jaar per man. De inzetwaarde wordt bepaald door: a. het personeel (voldoende aantal; vol doende opleiding; voldoende ervaring; grote bereidheid. b. het materieel (minimale sterkte; goed onderhouden; geschikt voor de taakvoldoende bedri jfszeker. De bezoekers bekeken hierna nog het wa genpark. Vooral de ladderwagen boe zemde ontzag in en het vele verschil lende materiaal dat mee gaat naar een brand. Enige honderden inwoners \an Soest hebben zondag j.1. vol enthousiasme deelgenomen aan de viering van de veertigste verjaardag van de Bevrij ding. Het feestprogramma, opgezet door een comité onder aanvoering van burgemeester Scholten (die overigens zelf de feestelijkheden in Soesterberg bijwoonde) speelde zich voornamelijk af in het hart van "nieuw-Soest" (Overhees), met name in en rondom de Borg, op het plein van het winkelcen trum Overhees en in de grote zaal van het dienstencentrum de Vijverhof aan de Klarinet. De buitentemperatuur, die althans m vergelijking met de voorafgaande da gen redelijk aangenaam was, droeg er zeker toe bij dat er zoveel volk op de been was. Op de Tamboerijn (zoals het plein van het winkelcentrum Overhees heet) zag het bijna zwart van de mensen en ook de Borg had over belangstelling niet te klagen. De viering begon op de Tamboerijn, feestelijk versierd met vlaggen. P.V.O. gaf -op volle sterkte- een fraaie muzi kale show weg, waarbij de majorettes eveneens hun beste beentjes voorzet ten. Loco-burgemeester G. Plomp sprak, nadat een aantal Pijnenburg atleten het bevrijdingsvuur uit Wage- ningen hadden binnengebracht onder aanvoering van marathon-veteraan Cor Koster, een kort openingswoord, waarin hij de toehoorders een fijne dag toe wenste en woorden van dank sprak aan het adres van de organisatoren. Een speciaal welkomstwoord richtte hij tot het Park Avenue Baptist Church Choir uit Titusville, die tot veler ver rassing de plechtigheden opluisterde altijd een prijsopgave vooraf? ja, wij werken het liefst voor een vaste prijs prijsopgave voor alie bouwkundige werkzaamheden Bouw- en onderhoudsbedrijf Waletb.v. Postbus 171 - 3760 AD Soest Telefoon 02155-17797 Na aanrijding doorgereden De bestuurster van een gele personen auto is zaterdagmiddag doorgereden na een aanrijding op de Van Weijden- straat, hoewel ze wel was gestopt. Toen de tegenpartij uitstapte, gaf de vrouw gas en ging ervandoor. De aanrijding gebeurde omstreeks half vier. H.S. (31) uit Soest reed in de richting Insinger- straat en wilde een auto inhalen. Op dat moment stuurde de bestuurster hiervan enigszins naar links, waar door een aanrijding ontstond. Aan de hand van de sporen stelt de politie een nader onderzoek in. met gezang. Het koor was daags te voren uit Amerika overgekomen en was te gast bij "In de Ruimte". Volgens de heer Plomp vertoonden de gewaden waarin de koorleden waren gehuld "the blue color of the sky of Titusville". Vlaggen De heer Plomp complimenteerde Cor Koster vervolgens als oudste loper van de Pijnenburg-atleten, waarop Koster hem een afschrift van de originele capi tulatievoorwaarden bij de Duitse over gave in 1945 in Wageningen overhandig de. De heer Plomp zegde hem toe dat het document een goed plaatsje zou krijgen. Onder de tonen van het Wilhel mus werden vervolgens de Nederland se, de Amerikaanse, de Britse en de Canadese vlag gehesen. Volgens een woordvoerder van het comité had men nergens een. Russische vlag kunnen krijgen. De toeschouwers kregen vervolgens een aantal optredens voorgeschoteld van de Joegoslavische Volksdansgroep, de Turkse Volksdansgroep, de Soester Boerendansgroep, de Square-dansgroep internationale volksdansen en vendel- zwaaien. Tegelijkertijd startte vanaf de Kinder boerderij een fiets-puzzeltocht en be gonnen op het grote grasveld aan de Dorpsstreek (voor de Borg) de kinder spelen, waaraan de Soester jeugd in groten getale deelnam. Zij konden o.m. steltlopen, ringsteken, boomstamwer- pen, kegelen, kussengevechten, etc. Op de weg werd intussen een groot aantal straattekeningen gemaakt. De Borg Druk was het ook in de Borg, waar het Soester Muziekgezelschap in de Vijver zaal een uitvoering gaf en in de grote zaal demonstraties plaatsvonden van verschillende soorten dans, die door het publiek zeer werden gewaardeerd, al liet de geluidsinstallatie het op be slissende momenten ook nu weer af weten. De bezoekers van de Borg kon den ook kennisnemen van tekeningen en werkstukken van de leerlingen van vier plaatselijke scholende Rinke Tol- manschool, de Regentuuter, de Prins Willem-Alexanderschool en de Chr. MAVO, gewijd aan het onderwerp Be vrijding en de Tweede Wereloorlog. In de foyer stond een groot video scherm opgesteld, waarop films werden Cor Koster ontstak het bevrijdings vuur. Foto: Goos van der Wilt Sjf 1 C Onder de tonen van het Wilhelmus werden de vlaggen gehesen. Foto: Goos van der Wilt SOEST-ZUID KASTANJELAAN Rustig gelegen - nabij bos en duinen - helft van dubbel woonhuis met garage en vrije zonnige tuin (Z). Ind.: entree, toilet, kelderkast, woonkamer (3.80/3.20 x 7.50), keuken; verd.: 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon, douche met 2e toilet, vaste trap naar zolder met kamer (dakkapel) en veel bergruimte. Voorzien van gas-c.v. en ged. thermopane beglazing. Gevraagde koopsom f 198.000,- k.k. GALLENKAMP PELSWEG Rustig gelegen gemoderniseerde vrij staande woning met vrije tuin, schuur en afzonderlijk kantoorvertrek. Ind.: entree, toilet, ruime woonkamer (met open haard, balkenplafond en parketvloer), aangrenzend open keu ken met ingebouwde app.; verd.: over loop, 3 slaapkamers, luxe badkamer (ligbad, douche, 2e toilet), vliering. Voorzien van c.v. Totaal opp. 320 m2. Gevraagde koopsom f 215.000,- k.k. AAGJE DEKENLAAN Rustig gelegen half-vrljstaande woning met garage, plantenkasje en grote vrije tuin. Totaal oppervlakte 518 m2. Ind.: ruime hal, toilet, gemo derniseerde keuken, woonkamer (9 x 3.60/3.40) met hardhouten schuif pui; verd.: 3 slaapkamers, badkamer (ligbad), 2e toilet), vaste trap naar zol der met kamer. Voorzien van c.v. (moederhaard-systeem). Parterre voor zien van dubbele beglazing. Gevraagde koopsom f 225.000,- k.k. HEIDEWEG Nabij bos en duinen gelegen half- vrljstaande woning (ca. 1960) met garage en fraai aangelegde tuin. To taal oppervlakte 552 m2. Ind.: ruime hal, toilet, kelder (ca. 8 m2), gezellige zonnige woonkamer (ca. 30 m2) met (gas) open haard en overdekt terras, keuken (ca. 10 m2); verd.: overloop, 3 slaapkamers, douche met 2e toilet, vas te trap naar zolder met hobby-hoek en grote kamer. Voorzien van gas-c.v. Het pand verkeert in uitstekende staat. Gevraagde koopsom 248.000,- k.k. PRUNUSLAAN In de directe omgeving van uitgestrekte bossen en duinen, rustig gelegen half- vrljstaande villa (ca. 1938) met grote berging (evt. kantoor/ca. 35 m2) en vrije tuin. Ind.: entree, toilet, kelder, grote woonkamer met corner (ca. 40 m2) met open haard, aangrenzende luxe open keuken (16 m2) met bar, slaap- (evt. studeer-)kamer, badkamer; verd.: overloop, 3 slaapkamers, bad kamer (ligbad, douche, 2e toilet), vaste trap naar zolder met 2 kamers Voor zien van c.v. Gevraagde koopsom 350.000,- k.k. SOEST-ZUID BEDRIJFSTERREIN OUDE UTRECHTSEWEG Bedrijfsterrein ter grootte van ca. 1.350 m2 met bouwplan voor bedrijfs hal (16 x 11 met inwendige hoogte van 5 m) en kantoorruimte (12.5 x 10), Be stemming: bedrijven van plaatselijk verzorgende aard. Gevraagde koopsom f175.000,- k.k. MAKELAARSKANTOOR GALLENKAMP PELSWEG 11 SOEST Tel. 02155-15360* b.g.g. 10262, 17251 of 21752 vertoond, zoals de Kuifje-film "Raket naar de maan" en de bekende verzets- film over Hannie Schaft: "Het meisje met het rode haar' Incidentje In de grote zaal van de Vijverhof vond een bijzondere samenkomst plaats, na melijk van inwoners die de oorlogs jaren destijds in Soest hadden meege maakt. Zij kregen een programma voorgeschoteld waarin ruime aandacht was ingeruimd voor de bezettingstijd, o.m. aan de hand van dia's over Soest, die door de heer A.J. van den Dijssel voorzitter van de stichting Oud-Soest, van commentaar werden voorzien. On der leiding van René Eybersen werden de aanwezigen uitgenodigd hun erva ringen uit de oorlogsjaren te verhalen. Op zichzelf was dat een aardig idee, ware het niet dat zich een vervelend incidentje voordeed toen één van de aanwezigen een ander verweet in de bezettingstijd bepaald niet de heldenrol te hebben gespeeld die hij nu voor wendde. Behalve op een optreden van een volksdansgroep werden de gasten ook onthaald op Zweeds wittebrood met bacon, geleverd door de Soester bak kers en slagerij van Asch, en koffie. Het avondprogramma werd in de Borg verzorgd door P.V.O. en een Big Band, die muziek uit de tijd van de Bevrijding ten gehore bracht. Gestolen auto terugge vonden In het bos nabij het militaire Jessurun- kamp in Soestduinen werd de bestelauto teruggevonden, die zaterdag wat ont vreemd ten nadele van de Soester G. van E. De auto werd weggehaald vanaf het Eerste Heeserlaantje. Zaterdagmorgen 11 mei a.s. verzorgt het rVN-Eemland een vroege vogel wandeling op Buitenzorg. Vertrek om 6 uur 's morgens vanaf het parkeerterrein op de Ravensteinselaan. Vanuit Soest komend is dit de laan vóór de inrit naar kasteel Groene veld. De wandeling is de tweede in een perio de van drie weken. Stonden op 20 april j.1. de standvogels centraal in Pijnen burg, nu hopen we ook de nodigde zo mergasten te begroeten. Vanaf begin april waren o.a. fitis en tjif-tjaf te beluisteren en de laatste we ken zijn daar o.a. de zwartkop en ge- kraagde roodstaart bijgekomen. De "vaste" bewoners zullen zich uiter aard ook laten horen en samen met de nieuwkomers kan het een gaaf concert worden. Het terrein waar gewandeld zal wor den is van een afwisselend karakter en heeft het derhalve in zich om een soortenrijk vogelbestand te herbergen. Laat het vroege uur u niet weerhouden, want het is echt waar: kort na zonsop gang zingen de vogels op hun best! De wandeling zal 2 tot 2uur duren. Tot zaterdag! verschillende merken en modellen vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Ruit vernield De heer T.Z. van de Ereprijsstraat meldde de politie vorige week dat on bekenden de ruit van de schuifdeur aan de achterzijde van zijn woning hadden vernield. Vermoedelijk is daarbij ge bruik gemaakt van een steen. De scha de bedraagt zo'n 300 gulden. Iets uit de geschiedenis van ons Paleis. Langs den dijk van Soest naar Gooiland, zoals het vroeger heette, ligt ons koninklijk paleis Soestdijk, dat door Prins Willem III, later Koning van Groot-Brittannië, in 1674 als jachtslot werd aangelegd. "Om het verblijf van dien Vorst alhier aangenaam te maken, zoo wierd in datzelve jaar, door die van de stad Utrecht ter Staatsvergadering voorgedragen, dat zij uit aanmerking van de groote diensten, getrouwe zorge en heldhaftige daaden, ter bevorderinge van de algemeene wel vaart, door den Prince beweezen en gedaan eenpaarig goedgevonden hadden te bewerken dat denzelven eeuwiglijk en erffelijk opgedragen wierd de hooge, middelbaare en lange Jurisdictie, in de Heerlijkheden van Soest, Baarn en Ter Eem; in welk voorstel de geëligeerden, gelijk ook het lid der Edelen benevens den Pensionnaris van Amersfoort be willigden, welken teffens verklaarden daar bij te willen voegen de Heerlijkheden van Eemenes-Binnen en Buitendijks, om het rechtsgebied wat verder uit te breiden. De Geëligeerden en de stad Utrecht, in dit nader voorstel bewilligd, en zijne Hoogheid de aanbieding aangenomen hebbende, wierd er in de gemelde Heerlijkheden, een College van Jurisdictie of Hooggerecht met bedienden, daartoe behoorende, opgericht. Doch na den dood van Willem III, Koning van Groot-Brittanië, die in 1702 voorviel en zonder wettig kroost of nakomelingen overleed, verklaarden de Staaten van Utrecht de gemelde Jurisdictie en Heerlijkheden wederom vervallen te zijn en ter vrije beschikking van hun Edel Mogenden. Zij wierden toen onder den Maarschalk van Eemland in dien staat, waarin zij voor de vergunninge van het jaar 1674 geweest waaren." Het paleis Soestdijk kwam toen door de wilsbeschikking van Koning Willem III aan Joan Willem Friso. Prins van Oranje en stadhouder van Friesland; na diens dood aan zijn zoon Prins Willem Karei Hendrik Friso, erfstadhouder der Unie, aan wien in het jaar 1749 door de Staten om dezelfde redenen als bij Willem III het geheele rechtsgebied dier heerlijkheden werd opgedragen, met het erfelijk recht op diens nako melingen. De Prinses-weduwe van Jan Willem Friso was gewoon den zomertijd op het paleis door te brengen en had om ruimte te vinden voor haar gevolg de paardenstallen van het voorplein laten wegnemen. H.K.H. Anna, kroonprinses van Groot-Brittanië, bracht geregeld eenige zomermaanden met de geheele vorstelijke familie op het paleis door. Dit had tengevolge dat een groot aantal vreemdelingen zich in de nabij heid vestigden en zoo omstreeks 1755 een dorp onstond rond het paleis, terwijl er voordien slechts eenige boerenwoningen waren. Na de revolutie van 1795 is het paleis Soestdijk onder 'n algemene adminstratie gesteld, terwijl het in 1799 bij openbare inschrijving ver huurd werd aan den logementhouder Halewijn - Castelijn in de herberg "de plaats Royaal" in de Minderbroederstraat te Utrecht, die med. Mei 1799 als logementhouder het paleis betrok. Lodewijk Napoleon trok in 1806 de vroegere eigendommen der Oranjes aan zich en liet in December van dat jaar het paleis Soestdijk door zijn intendant in bezit nemen. In 1808 bracht hij er eenige dagen door. Na het herstel van 1813 kwamen weer betere dagen voor het paleis. Den 8en Juli 1815 droegen de Staten den kroonprins het paleis Soestdijk met alle onderhoorigheden op, bij welke gelegenheid tevens de gedenk zuil ter herinnering aan de verdediging bij Quatre-Bras "De naald van Waterloo" werd geplaatst. Het paleis werd geheel vernieuwd en in 1818 werd het door den kroonprins en zijn gemalin Anna Paulowna bewoond. Bij zijn dood in 1849 kwam het paleis aan Anna Paulowna, van wie het op haar tweede zoon Prins Hendrik overging. 19 Juni 1857 hield de nieuwe ambachtsheer met zijn vrouw Amalia van Saksen-Weimar zijn blijde inkomste op het paleis, terwijl hij er in 1878 met zijn tweede gemalin prinses Marie van Pruisen kwam wonen. Toen hij het jaar daarna stierf, bleef zijn weduwe op Soestdijk wonen, tot Koning Willem III het 1 Juli 1886 met Koningin Emma en het zesjarige prinsesje betrok. Voor een groote hofhouding was het Paleis echter niet geschikt, ondanks verschillende verbeteringen en uitbreidingen. Na den dood van den Koning is 't paleis tweemaal gerestaureerd en ver groot om voldoende gelegenheid te bieden voor de ontvangst van vorste lijke personen, die geregeld des zomers eenigen tijd bij de Koningin- Moeder vertoefden. Sinds de dood van Koningin Emma, 20 Maart 1934, is het paleis buiten gebruik. Opofferingsgezind Dezer dagen herdacht mej. Langelaar het feit, dat door haar gedurende 40 jaar was verpleegd haar huisgenoote, de alhier bekende Aaltje Pot hoven, wonende aan de L. Brinkweg. Toen de laatste op 18-jarigen leef tijd de beschikking over haar ledematen verloor - een feit, dat nog verergerde toen eenige jaren geleden haar beide handen moesten wor den geamputeerd - is mej. Langelaar bij haar komen inwonen en heeft zij al die jaren haar hulp verleend. Beide hebben al deze jaren van zeer bescheiden middelen moeten rond komen. 1 Mei-feest der S.D.A.P. Woensdagavond werd dit feit herdacht in de Eemlandzaal, welke tot in de uiterste hoeken was bezet. Het Soester Trio verzorgde het muzikale gedeelte, terwijl de tooneelafd. opvoerde ,,De Inbrekers". De voorzitter van den plaatselijken raad opende de bijeenkomst en her innerde er aan, dat voor de zesde maal in den crisistijd het 1 MEI-feest wordt herdacht. Daarbij komt nog, aldus spr., de afbraak-politiek der regeering, waardoor alle sociaal werk van 40 jaar wordt te niet gedaan. De spreker, de heer R. Gulden Jr., uit Amsterdam, stelt vast, dat voor al de socialistische gedachte krachtig naar voren komt, maar het feest van den arbeid is een hoon, daar de arbeider geen werk en geen brood heeft. De Staten-verkiezing gaf een lichtpunt; de socialistische gedach te is door de N.S.B. niet geknot, de bourgoisie en de middenstand zien heil in de N.S.B.die reactionair is, daarom laten de arbeiders zich niet beïnvloeden door de N.S.B. Er moet komen een democratisch front. De N.S.B. wil de democratie niet; zij is de partij van de bourgoisie. De N.S.B. voelt zich na de verkiezing geslagen, het kapitalisme wordt meer en meer gedrongen naar 't socialisme. Ook is de N.S.B. niet natio naal, maar naar Duitsch model; ook is zij niet socialistisch, daar Mus- sert alles goed keurt, wat in Duitschland plaats grijpt. De N.S.B. spreekt bovendien niet over vrede, maar over oorlog. Hitier, die het eerst had gemunt op de Joden en toen op de Marxisten, vecht nu met het buiten land. Mussert heeft zich eveneens anti-democratisch verklaard. De corporatieve staat sluit democratie in en dat wil de N.S.B. niet. Zij wordt gesteund door de communisten. De aanpassingspolitiek is voed sel voor de N.S.B.; de R.K. politiek is daar ooit schuldig aan. Colijn' tast niet de vaste lasten aan, maar wel de loon^n-én waarom het bank geheim niet? Strijdt daarom, aldus spr., allenrnede voor het socialis me, vrijheid, arbeid en brood.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5