p)attö Netoer (JL8 vereniging Smeeing occasions voor gegarandeerd rijplezier 'jaaarenlang'! auto smeeing I tontel TbiNNEi\ihuis Uitstekend geslaagd voorjaarsconcert van 'Apollo' Bij ons op Soest Uw Hülsta design. Vrijwilligers Vakature Bank WOENSDAG 15 MEI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 Avondgebed in de Open Hof 'Nieuwe uitdaging in de medische zending' Vereniging 'Zanglust' uit Soesterberg wint weer de wisselbeker BIJASPENS DE ZOMER TEGEMOET 'Stap over die drempel heen Filmhuis: Morgen in Alabama Theater: 'De Leugenaar' van Teatro Obstinato Uitgebreid assortiment top-occasions met jrschoten. >rijzen voorbehouden. Het aantal vaste zitplaatsen in de Petrus en Pauluskerk bleek donderdagavond vorige week niet voldoende om het in groten getale opgekomen publiek voor het voorjaarsconcert van het Soester mannenkoor Apollo. Er moesten nog enige tientallen stoelen worden bijge zet, waardoor het aantal toehoorders de 600 overschreed. Onder hen bevond zich ook burgemeester P. Scholten (beschermheer van het koor) en zijn echtgenote. Ook waren er talrijke af gevaardigden van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond en van de koren uit het gewest Utrecht van het KNKZ. Apollo-voorzitter P. Lüschen kon in zijn welkomstwoord dan ook spreken van een unicum, omdat alle zusterkoren uit het gewest vertegenwoordigd waren. Presentatrice Thari Schröder gaf op kundige en charmante wijze informa tie over de te zingen werken, waar onder veel operettestukken. Als solis ten traden op de sopraan Map Groe nendijk en de tenor Charles Gabriël. Zij werden aan de piano begeleid door Emile Simonis, terwijl het geheel on der leiding stond van dirigent Gerard v.d. Schepop. Een van de hoogtepunten was 'De Pa relvissers" van Bizet, dat door Apollo voor het eerst werd uitgevoerd. De muziek daarvan is onlangs door de echtgenotes van de koorleden aange boden, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Het programma viel bijzonder in de smaak bij het publiek, getuige het lang durige applaus. Vooral naar de solisten werd ademloos geluisterd, Het "Schenkt man sich Rosen in Tirol" kreeg zo'n enthousiast onthaal dat een herhaling niet mocht uitblijven, waarbij Charles Gabriël Map Groenendijk heuse rozen aanbod. Uit volle borst zongen de aanwezigen het refrein van het slotnummer "Mar- Foto: Goos van der Wilt ching along together" mee. Onder lang durig applaus kregen solisten en mede werkers een bloemenhulde aangeboden, voordat het dankbare publiek tevreden huiswaarts kon keren. Op zondag 19 mei a.s. vindt om 17.00 uur in de Open Hof (Veenbesstraat) een avondgebed plaats over het thema: "Nieuwe uitdaging in de medische zending". De dienst is voorbereid door leden van de zendingscommissies van het hervormde gemeente en de gereformeerde kerk. Spreker is de oud-zendingsarts Gerard van Noort. Liturg is ds. Doeke Land en gebeden wordt er door Nel Koster en Joost Kruiswijk. Dokter Gerard van Noort was van 1973 tot eind 1981 als zendingsarts werk zaam in Cameroun, één van de kustlanden van West-Afrika. Cameroun is bijna 14 x zo groot als Nederland en heeft een bevolking van ruim 8 mil joen inwoners. Daarvan worden er ca. 40% tot de christenen gerekend; 25% hangt de Islam aan en de overige 35% de traditionele godsdiensten. Dokter van Noort was uitgezonden door de Raad van Zending van de Neder landse Hervormde Kerk en werkte in Cameroun aan het ziekenhuis van de Eglise Evangélique te Ndoungué. In de dienst zal hij iets van zijn werk en ervaringen in Cameroun vertellen en laten zien. Na afloop is er gelegenheid om na te praten met de spreker en met de leden van de zendingscommissie. Zending is, aldus de commissies, "Gods op dracht aan zijn wereldwijde kerk om overal waar mensen wonen het Evan gelie te verkondigen en daaraan gestalte te geven in het leven van mens en maatschappij." Op het dertiende concours voor bejaar denkoren, dat op 3 mei, 4 mei en 19 en 11 mei 1985 in Beekbergen werd gehou den en waaraan nu 58 bejaardenkoren uit geheel Nederland deelnamen, heeft het Zangkoor voor Ouderen, "Zang- lust" uit Soesterberg, weer een groot succes geboekt. Met 370 punten behaalde het zangkoor de eerste prijs met lof van de jury. Uit het jury-rapport kwam naar voren, dat het koor zeer goed en genuanceerd heeft gezongen, zodat voordracht en zang muzikaal zeer goed verzorgd overkwam. Een goed homogeen klank gehalte onder zeer goede muzikale lei ding werd door de jury zeer hoog ge waardeerd. Vooral de technisch be kwame leiding van Mevr. Toet Nijs, verkreeg bijzondere lof van de jury. Een zeer bijzonder aspect verkreeg de deelname van het koor aan dit con cours, daardat Mevr. Mientje van Dijk als oudste deelnemer van de voorzitter, de heer Gaastra de gouden medaille van Bejaardenzangkoren kreeg opgespeld, hetgeen voor vele koorleden een ontroerend moment was. Na een feestelijke terugtocht over de Veluwe vond er in het Dorpshuis Soes terberg een gezellig samenzijn plaats. Deze feestvreugde werd vergroot, toeni de voorzitter van "Zanglust" kon mededelen, dat hij telefonisch bericht had ontvangen, dat "Zanglust" voor de tweede maal ook de wisselbeker had gewonnen. Voor de dames-leden een bekroning op de viering van Moederdag. Ook het volgende jaar zal "Zanglust" weer deelnemen aan dit concours. Men hoopt echter op enige versterking met mannen, zodat men er dan helemaal van is verzekerd, het volgend jaar de wisselbeker te winnen. Flatteuze damesmode in de maten 38-58. Uitgebreide keus óók in de grote maten. ZUIDSINGEL 7 AMERSFOORT Verplaatsing weekmarkt i.v.m. Hemelvaartsdag In verband met Hemelvaartsdag, donder dag 16 mei, wordt de weekmarkt van die dag aan de Weegbreestraat verplaatst naar woensdagmiddag 15 mei van 13.00 tot 16.00 uur. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: 'Tante' Cor Bronkhorst (85) Cire perdue De huishoudster: "Als je net als ik twee wereldoorlogen hebt meegemaakt, al vanaf je negende jaar werkt, en in de crisistijd met radijs en ramenas langs de deuren een centje bijverdiende, ben je bijzonder gelukkig in deze tijd op je ouwe dag in een zelfstandig flatje. Elke dag bezorgen ze mij hier uit de keuken van Molenschot een warme maaltijd: keurig netjes en lekker, met soep vooraf en een toetje er na voor negenveertig gulden in de week. Ik hoef geen boodschappen te doen, ik hoef niet te koken, geen rommel, ik begrijp niet hoe ze dat doen voor dat geld. Ik was tweeëndertig toen ik in dienst kwam bij de familie Joosten in Gorin- chem. Dat heb ik veertig jaar volge houden. Ik ben met de familie meege gaan door heel Nederland. Zestien keer ben ik verhuisd, soms van het ene pand in dezelfde straat naar het andere pand in de binnenstad van Arnhem. Vader en moeder Joosten hadden door hun drukke werkzaamheden hij het Leger des Heils weinig tijd voor hun tien kinderen. Ik kwam zelf uit een gezin van twaalf kinderen, dus ik was wel wat drukte gewend. De Joostens hadden zeven jongens en drie meisjes. De oudste is Ben. Hij was drie maanden toen ik bij de familie in dienst kwam. Daarna heb ik ze alle maal geboren zien worden, "zien groeien" en "zien knoeien", zoals ze op de muur hadden geschilderd toen ik mijn veertig-jarige jubileum vierde in 1971: Marthan, Roel, Annie, Elly, Eg- bert, Marchien, Niek, Herman en Jo- han. Ben Joosten was in 1957 nog een keurige bureauchef in Arnhem en Mart was een scheepstimmerman. Beide broers begonnen met Gerard de Groot een bronsgieterij in een schuurtje ach ter in de tuin. Het vak hadden ze ge leerd bij Grosman in Velp. De eerste beelden die ze goten waren van Pieter Starreveld en Piet Slegers. Toen kregen ze Wessel Couzijn, Marie Andriessen, Charlotte van Pallandt en prinses Beatrix als klant en daarna kwamen ze allemaal: werk voor jaren. In 1959 vestigde de bronsgieterij "CIRE PERDUE" zich in Soest aan de Smits- weg: Mart de technische knobbelaar, Ben, de organisator en Gerard de Groot, de vakman. Zo schreef in 1965 Paul Beugels over hen in de Volkskrant. Egbert maakte zelf bronzen beelden aan de Koninginnelaan en Herman geeft nog steeds les in bronsgieten. Zo werd in de zestiger jaren de sprong gemaakt van de jongste bronsgieterij naar de grootste in het land, met een faam tot ver over de grenzen. Duizen den beroemde beelden en beeldjes zijn in Soest gegoten, waaronder de gi gantische en unieke Unilever-creatie van Couzijn in Rotterdam. Voor het vervoer over de weg en over water werd de hele Smitsweg destijds afge zet. Eigen stoel Op een bepaald moment heb ik mijn boeltje gepakt in Arnhem en ben ik het huishouden in de gieterij gaan regelen voor al die bronsgieters, knechten en it&:4m kunstenaars. Moeder Joosten zei: ga maar naar de jongens in Soest. Daar zaten toen vijf broers en Elly. Ik was zestig en heb alle ups en downs meegemaakt. Het was een stofferige boel, maar met een emmer sop kom je een heel eind. ledereen moest z'n voeten vegen vóór ze binnen kwamen. Ze hadden ook allemaal hun eigen plaats, hun eigen stoel. Onder het eten eiste ik, dat ze hun hemd aantrokken. Piet Riethoven, die halve gek, heb ik wel eens met een mattenklopper ach terna gezeten en die grijns van Douwe Jan Bakker kon ik niet uitstaan. Ieder een noemde mij tante Cor, ook prinses Beatrix, ik was geliefd en gevreesd. Dit zilveren collier is mijn trots. Toen ik 12V2 jaar bij de familie was, kreeg ik dit sieraad. De hele familie heeft in de oorlog er zilver voor ingeleverd. Het geheim van het succes van die bronsgieterij was de weer opgebloeide methode van "cire perdue", de metho de van de verloren was, een zeer oude manier om beelden in brons af te gieten, In 1971 werd het bedrijf gesloopt om- plaats te maken voor het winkelcen trum "Smitshof". Mart verplaatste het bedrijf naar Andijk. Ik verhuisde naar mijn flatje hier in Soest en Ben werd directeur van de "Werkwinkel" in Wa- geningen. Hij was toen voorzitter van Artishock. Op 16 november 1972 kreeg deze kunstenaarsvereniging eindelijk erkenning in de gemeenteraad: een halve ton voor een directeur, een part time administrateur en een conciërge- onderhoudsman. Artishock kreeg alle lof toegezwaaid door de dames Walma van de Molen (D'66) en Korthuis- Elion (WD) en de heren Pieren (PvdA), van Poppelen (KVP), Hoekstra (prot. chr.) en de Groot (Binding Rechts). Wethouder Dijkstra (prot.chr.) stelde toen volgens de krant "dat de stem ming onder de raadsleden wel eens minder juichend was geweest, als men over de kunstenaarsvereniging onder leiding van J. V. praatte". Hij zei toen: "Soest is rijp voor een cultureel cen trum. Na veel experimenten is Arti shock groot geworden. Ik zie zoiets graag uit eigen kracht naar boven komen. Artishock vervult een functie die el ders door een gemeente wordt gedaan." De heer Pieren (PvdA): "Ik ga bijna huilen bij zo'n lyrisch betoog." JAN VISSER Kapsalon Voor haar en voor hem De gehele week geopend. Afspraak aanbevolen. Steenhoffstraat 53 Soest Tel. 02155-21433 moUerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 Het wandmeubeiprogramma met de talloze mogelijkheden. Deelt u maar in; hoogte en breedte, modern of klassiek, in licht of donker hout, in mahonie of wit laqué. Hülsta is verrassend veelzijdig in woonwanden en slaapkamer meubels. Vraag de gratis dokumentatie. k.de boer& zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Op ons verzoek om reakties aan vrij willigers kwam onderstaande brief binnen: "Net als u las ik regelmatig de ingezonden artikelen van de VVB. Daardoor werd ik mij steeds meer bewust van het feit, dat ik buiten mijn beslommeringen in het huishouden weieens iets anders wilde ondernemen. Ik ben een getrouwde vrouw met twee kinderen. Als je daarnaast een aantal hobby's hebt, ben je niet eens echt om werk verlegen. Toch had ik er behoefte aan om eens met andere mensen in kontakt te komen en van gedachten te wisselen. Na enig aarzelen ben ik naar de Vrij willigers Vakature Bank gegaan om mij op de hoogte stellen van de moge lijkheden. Wat kon ik verwachten van vrijwilligerswerk? Dat was voor mij een onbekend gegeven. Inmiddels werk is alweer en half jaar. De werk zaamheden zijn zo dat het gezin nor maal kan functioneren. En voor mij is er een nieuwe dimensie aan mijn leven toegevoegd. Op grond van eigen ervaring zou ik een ieder die erover denkt vrijwilligers werk te gaan doen, willen aanraden: stap over die drempel heen en ga eens praten met één van de medewerkers van de VVB. Het vakature-bestand is zo uitgebreid dat er wellicht ook voor u passend en interessant vrijwilligers werk te vinden is. Een vrijwilligster. Rest ons nog te vermelden waar en wanneer men zich kan laten voorlich ten over vrijwilligers-werk en informa tie kan verkrijgen over onderstaande vakatures. Het kantoor van de VVB is geopend op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-15.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. Vakatures Voor onderstaande projekten en orga nisaties worden vrijwilligers ge vraagd 0 Verpleging van chronisch zieken tij dens Rode-Kruis vakantieweken. Ver lenen van Eerste Hulp Bij Ongelukken tijdens sport en andere manifestaties: chauffeurs/chauffeuses-sleutelaars- zender enthousiastelingen- zieken- verzorg(st)ers, koks-magazijnbe heerders (9/603) 0 Begeleiding van groep jongeren in de leeftijd van 10-20 jaar op het gebied van electronica, o.a. experimenteren en onderzoekingen doen (7/62) 0 Het ondersteunen van leidsters bij groepen van minimaal 12 peuters (7/609); 0 Iemand om te helpen bij het uitlenen van speelgoed in Speelotheek (7/21 Begeleiding van een kookclub voor kinderen van 6-9 jaar (7/22) 0 Begeleiding van groep jongeren in de leeftijd van 15-17 jaar. Vrijwilliger m. krijgt goede begeleiding. Ervaring niet vereist. )7/30); 0 Opvang van baby's, peuters en kleu ters (7/59); 0 Leiding geven bij 'aktiviteiten tij dens jeugdvakantieweken, toneel, hutten bouwen, sport en spel en bijbe horende werkzaamheden 7/109 0 Tuinonderhoud bij peuterspeelzaal (8/610); 0 Wilgen knotten, elzen afzetten, prunus bestrijden, heide schonen en af- plaggen bij werkgroep Landschaps beheer (8/612) 0 Het verrichten van bouwwerkzaam heden binnen internationale Bouwsektor (8/17). Mm. Donderdag 16 mei, 21.00 uur: "Morgen In Alabama" is een politieke thriller van de Duitse regisseur Kiickel- mann, waarin op subtiele wijze de drei ging van extremistische groepen voel baar wordt gemaakt. De film probeert door te dringen tot de angst en de drijf veren die mensen ertoe bewegen ge bruik te maken van geweld. Daarbij wordt ook de (on)afhankelijkheid en objektiviteit van de rechtspraak aan de kaak gesteld. De film werd op het filmfestival van Berlijn 1984 bekroond met de Zilveren Beer. Beelden van een grauwe, regenachtige stad. Een jongen loopt, diep weggedo ken in z'n jas, over het natte asfalt. Schijnbaar doelloos. Op hetzelfde mo ment stapt er elders in dezelfde stad een politicus uit een auto en betreedt een verhoging om een redevoering te houden. Opeens duikt midden in het publiek de jongen op, z'n gezicht nog altijd vrijwel verborgen in z'n jas. Langzaam maar zeker schuift hij tussen de dichtopeen- gepakte mensenmassa naar voren. Als hij bijna vooraan staat glijdt z'n hand naar de binnenzak van z'n jas. Een pistool komt tevoorschijn. Hij schiet drie keer en wordt overmeesterd door een paar rechercheurs. Op het politiebureau wordt de jongen, die Werner Kranz blijkt te heten, aan een scherp verhoor onderworpen. Hij zegt niet veel en wil alleen kwijt dat het een symbolische daad was en dat hij op z'n eigen houtje opereerde. De advocaat die hem wordt toegewe zen, Landau, maakt een uitgebluste indruk maar krijgt al snel iets van z'n oude strijdbaarheid terug zodra hij merkt dat de justitie al lang tevreden is een schuldige plus bijpassende ver klaring - links extremist - gevonden te hebben. Landau slaagt er echter in te bewijzen dat Werner Kranz de poli ticus niet wilde vermoorden maar al leen in de lucht heeft geschoten. De justitie kan niet anders doen dan Wer ner Kranz vrijlaten. Tijdens het onderzoek vindt Landau echter steeds meer aanwijzingen dat Kranz niet individueel heeft gehandeld maar lid is van een rechts-extremisti- sche organisatie. Opnieuw begeeft Landau zich naar het Paleis van Justitie, nu niet meer als advocaat maar als aanklager die de arrestatie van Werner Kranz eist. Maar het is al te laat; voor de justitie is het dossier gesloten. Aan het slot van de film worden de fa tale gevolgen van deze rechterlijke beslissing pas goed duidelijk. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Agenda: Do. 23 mei: "Bruxelles By Night" van Mare Didden (België 1983). Een filosofische Thriller op muziek ge zet door Raymond van het Groene- woud. Do. 30 mei: "Where The Green Ants Dream" van Werner Herzog (BRD. 1984 Een spannende film over de tragiek van een bedreigde cultuur Aborigines in Australië. Woensdagi 22 mei, 21.00 uur: In het kader van het theaterprogramma van de vereniging Artishock vindt op woensdag 22 mei een voorstelling plaats van "De Leugenaar" van Carlo Gol- doni (1707-1793). De voorstelling wordt gebracht, door de nieuwe Amersfoortse commedia dell' Arte-groep Teatro Obstinato. Het is de eerste produktie van deze groep, ge maakt in opdracht van De Witte Zaal in Amersfoort. Zeer onlangs, op 4 mei, heeft deze voorstelling daar - in het ge lijknamige theater - zijn première be leefd. Teatro Obstinato is een amateurgroep, maar is zeer intensief begeleid door de (professionele) regisseur Juan C. Ta- jes. Hij speelt onder meer in de enige professionele Commedia dell'Arte- groep in Nederland, I Commedianti, en is mede-oprichter van het Centrum voor Commedia dell'Arte Masker theater in Amsterdam "De Leugenaar" is de laatste van zes tien komedies, die Goldoni beloofde te schrijven in een jaar. En nog steeds is het één van de populaire komedies, die keer op keer opnieuw gespeeld wordt. Zoals gewoonlijk bedient Goldoni zich van de figuren uit de Commedia dell' Arte om de karakters in het stuk te ver levendigen - motivaties en reakties worden bijna dramatisch. Niettemin ontwikkelt het spel zich meer in de rich ting van een zedenkomedie. In de versie van Teatro Obstinato is er duidelijk gekozen voor de stijl en dynamiek van de Commedia dell'Arte. Acties werden herschapen, en dialogen bewerkt in dienst van het ritme van het hele spektakel. Een maskerspel, een verkleedpartij met de euforie van een carnavalsnacht. Aanvang: 21.00 uur. Entree: /7,50/leden, cjp en 65+ ƒ6,-. BOVAG garantiebewijs 3-12 maanden extra zekerheid gunstige financierings mogelijkheden inruil alle merken mogelijk alle auto's warm en droog binnen1 Openingstijden van 9.00-18.00 uur, vrijdag, koopavond van 19.00-21.00 uur MITSUBISHI - OCCASIONS - /f/f/A/r/ Koningsweg 14 Soest -TfelOÏIIJ 13227

Soester Courant | 1985 | | pagina 11