k im dbarthuitfen t Zwaantje BV Voor de tiende keer Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag in Soest 'Een goeie bloemist is iemand die achter z'n produkt aanholt' ^Qjehannesl 8 agina 1? RTAGE Berkum B.V. b.V. (M/V) lens. WOENSDAG 15 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 13 SOESf Doe je niks, dan rust je toch Morgen dauwtrappen! Jacob v.d. Goor van 'Fleur-Inn' Digitaal verandert van frequentie Met raad en daad 3 Pausen tegelijk STRAKEN STRALEND R Stalenhoef autoschade TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocft voor doe-het-zelvers Waterplanten in plas en moeras 35,- incl. ,N .n. maakt met .LA'S van van archi- ligging en tation. nige woon aard, keu- ia. 14 m2). )adkamer, Grote ga- :een, hard- ird, ruime gelijk, i. 6.25 are. 154-18445 155-16467 RAAT 15* 14 EMENT ITAIR- LATIES rAL- ONGEN 3 ervaring in van adlin!,i .f !D a alificeerde inale han- wij met inen wer- ieft en op i omgaan, -ereist. of andere r telefoon- SATIE -BAARN 11* door Arie Wandelaar Geloof 't of niet, maar uit louter sani taire overwegingen stapte Arie de af gelopen week een Soester café binnen, waar hij na aanwijzingen van een ho- reca-persoon op het bevrijdende ge mak arriveerde. Uitbundige geesten hadden met kenne lijk stuurloze vingers het eenmansver- blijf met tot nadenken stemmende tek sten verfraaid. "Doe wel en zie niet om", luidde de geschreven tekst van een der schrift uren. Bemoedigend was deze: "Doe je niks, dan rust je toch." Duidelijke poëzie van beschonkenen, want de auteurs waren vergeten puntjes op de I's en de J's te zetten. "U heeft 't uitgehouden", oordeelde de kastelein, nadat Arie zijn terugkeer in de bewoonde wereld met een pilsje vierde. Aangezien Arie vooraf schriftelijk noch mondeling verbintenissen was aange gaan met betrekking tot de verblijfs duur op het toilet meende hij op de ge stelde vraag het antwoord schuldig te mogen blijven. De vragensteller scheen er in te berus ten en wandelde met een blaadje bier tjes, hoekstenen van ieder café, naar de stamtafel. Intussen was de barkruk naast Arie bezit geworden van een heer, gekleed in een wat versleten ribfluwelen jasje. Een ruime zestiger, grijzend aan de slapen met iets artistiekerigs over zich. Even later keek de buurman ongevraagd tegen een levensgroot glas bier aan. In één lange teug verdween Heineken uit beeld, waarna de man de weg af legde die Arie een kwartier eerder ook was gegaan. "Zou hij ook aandacht schenken aan wat ik op het toilet heb gezien?" vroeg Arie zich af. Hij besloot 't hem bij terug keer te vragen. De kastelein tapte op verzoek van Arie twee biertjes. "Aan wie heb ik die te danken?", wilde de verloste buurman weten. De kastelein wees in Arie's rich ting, waarna de zestiger de aangebo den comsumptie garneerde met de uitspraak: "Gezelligheid kent geen tijd, voor je 't weet ben je dit pilsje ook weer kwijt." Dit ongewone rijmwerk leverde Arie een kans voor open doel op. "Zeker in spiratie opgedaan op het toilet?", in formeerde hij. De man keek hen aan als een leraar, die door een wel bijzon der domme leerling met een niets ter zake doende vraag geplaagd wordt. "Je bedoelt doe-wel-en-zie-niet-om ze ker. Die is niet van mij. Op doe-je-niks- dan-rust-je-toch berust wel mijn auteurs recht. Eigenlijk had er moeten staan poep-je-niet-dan-rust-je-toch, maar voor zo een tekst is dit café een tik keltje te beschaafd." Eerst bij het derde aangeboden biertje wilde Arie's buurman iets meer over zichzelf kwijt." Onder ons gezegd en gezwegen", liet hij weten, "ik ben snel dichter. In ieder café waar ik kom laat ik, afhankelijk van het karakter van de zaak, op het toilet mijn visttiekaartje achter." "Lijkt mij een boterham met weinig er op", veronderstelde Arie. De man verbaasde zich oprecht duidelijk over zoveel onbegrip. "Dan weet meneer zeker niet hoe dit volk worstelt met problemen die met rijmen en dichten te maken hebben. Neem van mij aan dat ik er een lekker drankcentje aan weet over te houden." Nieuwsgierig geworden informeerde Arie naar de aard van de nevenver diensten. De sneldichter deed een greep in zijn achterzak waaruit met potlood beschre ven vodjes papier tevoorschijn kwa men. "Heb ik in de week voor Moeder dag bij elkaar geschreven. Vier origi nele versregels voor een pilsje. Ik maak in opdracht van vaders en kinderen, 's Mans mededeelzaamheid bracht Arie op het idee nogmaals twee biertjes te laten aanrukken, hetgeen van de snel dichter een voordrachtkunstenaar maakte. "Vrouwtje lief vrouwtje, in het café droom ik steeds van jou alleen. In mijn gedachten hen je altijd num mer één" schalde het door de zaak, waarna de kunstenaar vervolgde met: "Zeg, weet je nog hoe moeder vroeger, toen je klein was dikwijls zei: Als je groot bent lieve jongen, loop dan je Moeders deur toch nooit voorbij. De kastelein mengde zich in de voor stelling. "Doe-je-niks, nou is het leuk geweest", Doe-je-niks zweeg met grote berusting en liet zijn poëzie in zijn achterzak ver dwijnen. Arie rekende af, nam afscheid en vertrok. Thuis deed hij Marie zeer uitvoerig verslag. "Wie daar naar luistert in een café is gek', oordeelde Marie. Hélemaal ongelijk had ze niet! ARIE WANDELAAR Ontheffing geluidhinder in open lucht bijtijds aanvragen Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat winkeliers (verenigingen) en in stellingen een paar dagen voor een be paalde activiteit bij de gemeente een ver zoek indienen voor toestemming om geluid te mogen maken in de open lucht. Verzoeken om ontheffing van het bepaal de in artikel 14 van de Verordening Ge luidhinder (geluidhinder in de open lucht) dienen minstens zes weken van te voren ingediend te worden bij burgemeester en wethouders. Indien deze termijn niet in acht wordt genomen, wordt de aanvraag niet in behandeling genomen Als activiteiten kunnen worden genoemd gelujidswagens en muzikale optredens. Het is dit jaar voor de tiende keer dat de V.V.V.Soest op Hemelvaartsdag, donderdag 16 mei, in de Historische Kerkebuurt een Oude Ambachten markt organiseert. En omdat het een jubileum is heeft de V.V.V. gemeend daar een extra tintje aan te moeten ge ven. Zo wordt de markt om 10.00 uur officieel geopend, met het opstijgen van een luchtballon. Dat zal gebeuren vanaf het weiland op de hoek Eemstraat/ Lange Brinkweg. Burgemeester Paul Scholen zal de ballonvaarder verge zellen op zijn tocht door de lucht. Ver der komt Leontien Ceulemans met een speciale show en geeft het Avonturen- park Hellendoorn ook acte de presence. Van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags zullen op die 16 mei niet minder dan tachtig oude handwerken worden gedemonstreerd. In de gehele Kerkstraat, Neerweg, Peter v.d. Bree- merweg, Eemstraat, Ferd. Huycklaan en op het parkeerterrein bij de Oude Kerk zal het zeer gevarieerde gezel schap ambachtslieden een stukje van het verleden later herleven. De bezoekers treffen er onder andere aan een klompenmaker, Twentse knipmutsenmaakster, korfvlechter, rietdekker, houtdraaier, siersmid, pottenbakken, beeldengieter, kaarsen maker, hoepelmaker, stofdrukker, ciseleur, mandenmaker, glasblazer, wagenwielmaker, tingieter, kopersla ger, stoelenmatter en kantklossen. Op schildergebied zullen een plateel schilder, Hinderloperschilder en As- sendelftschilder het fraaiste handwerk laten zien. Hoe vroeger het garen werd behandeld vindt men terug bij het spin nen, vlasspinnen en linnen weven. Schapen Nabij de schaapskooi op het erf van de familie v.d. Grift worden op Hemel vaartsdag zestig schapen van hun vachten ontdaan. Dit gebeurt zowel met de hand als elektrisch. Met behulp van een microfoon zal aan de kijkers deskundige uitleg worden gegeven. De schapevachten zijn ook te koop. Vanzelfsprekend vormen de oude ambachten de hoofdmoot op de markt, maar daarnaast zijn er ook andere stands die zeker belangstelling zullen krijgen. Zó is een paar "bloemenstands aanwezig; is er veel handsnijwerk te zien; kan men oude prenten, tekenin gen en schilderijen van Soest kopen; wordt er geëmailleerd; kan men edel stenen kopen; en er is een bijenstand waar men naast honing ook de uit honing bereide drank mede kan kopen. Een aantal standwerkers zal op ver schillende plekken op de markt weer op een attraktieve manier, met kwink slagen en humor, waren aan de man trachten te brengen. Ook verschillende nauw met oude am bachten verwante branches zullen die d»0- rtpmonstroties verzorgen1 leer- bewerken, letterschilderen, portrette kenen, poppen maken, boetseerwerk op tegeltjes, sieraden emailleren en naamborden schilderen om een aantal voorbeelde te noemen. Verder zijn er diverse antiquairs met klein antiek en spullen uit grootmoederstijd. Poppenkast en volksdansen De jeugd - en de ouderen zullen dat zeker ook doen - kan bij de boerderij van de fam. v.d. Grift genieten van poppenkastvoorstellingen. Op ver schillende tijdstippen worden gratis voorstellingen gegeven. De poppenkast wordt afgewisseld door het optreden van de Joegoslavische dansgroep Sreca. De dansgroep brengt in haar kleurige kledij dansen uit de verschillende landen en streken van Joegoslavië. Vanzelfsprekend zorgt het draaiorgel weer voor gezellige muziek. Show Veel publiek zal ongetwijfeld ook de show met Leontien Ceulemans trekken. Op een grote podiumwagen van 15 bij 4 meter worden die Hemelvaartsdag vier shows gebracht. Naast Leontien Ceulemans treden op de zanger Joe Bourne en de balletgroep de N7-dance company Voor de jeugd is het Avonturenpark Hellendoorn met een doorlopende show aanwezig. Op een podiumwagen vah 8 Dij 2,5 meter krijgt de jeugd veel te zien. In verband met 75 jaar Scouting Ne derland is de afdeling Soest ook pre sent. Zij zullen de bezoekers laten zien wat Scouting Soest allemaal in zijn mars heeft. Natuurlijk wordt op de Ambachten markt ook voor het inwendige van de mens gezorgd. Er zijn stands aanwezig met poffertjes, stroopwaffels, noten, vis, balkenbrei, kaas koeken, oud-Hol lands snoep en bruine-bonen-met-spek. De inwoners van Soest en ook uit de omgeving hoeven zich op Hemelvaarts dag niet op de drukke vaderlandse we gen te begeven. Ze kunnen gerust in Soest blijven waar in de Kerkebuurt met haar grootse Oude Ambachten markt, veel te beleven valt. Dauwtrappen Maar er is die dag meer te doen. Tus sen 5 en 6 uur kunnen de fietsers name lijk vanaf restaurant 't Hoogje in de Kerkebuurt vertrekken voor een dauw- trapfietstocht van ongeveer dertig kilometer die hen zal voeren langs verschillende mooie plekjes in de om geving. Onderweg krijgt elke deelne mer een verrassing aangeboden, ter wijl iedereen door het beantwoorden van een paar vragen gratis mee kan doen aan een prijsvraag. De deelne- mingskosten aan het dauwtrappen bedragen twee gulden per persoon. In schrijven: restaurant 't Hoogje. Vanaf restaurant s Hoogje, bij de Oude Kerk, kunt u morgenvroeg tussen 5 ,ep 6 uur starten voor het Dauwtrappen." Döbr; de"WV is weer een hele i mooie fietstocht uitgezet van bijna 30 km. De deelnemers komen morgen, op Hemelvaartsdag, dan ook langs een aantal plektjes, die men waar schijnlijk nog nooit gezien heeft ondanks dat ze in de omgeving van Soest te vinden zijn. Het dauwtrappen per fiets op Hemelvaartsdag heeft een grote traditie. De deelnemers van de voorgaande tochten weten dat er naar gestreefd wordt steeds weer een grote variatie in de tocht te brengen. Deelnemerskosten zijn 2 gulden. Onderweg bij het controlepunt krijgen de deelnemers een verrassing aangeboden. Verder dingt men door het beantwoorden van een aantall vragen over hetgeen men onderweg tegenkomt mee naar verschillende prijzen. De antwoorden dient men na afloop in restaurant 't Hoogje in te leveren. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 "Alsof ze mij al jaren kennen." Zo omschrijft de heer Jacob van de Goor, sinds vorige week dinsdag de trotse eigenaar van "Fleur-Inn" aan de Tam boerijn 13 (Winkelcentrum Overhees). het Soester publiek waarmee hij in de afgelopen week ruimschoots kennis heeft gemaakt. "Het zijn allemaal zeer gemakkelijke en vriendelijke mensen." Niet alleen het publiek zelf, maar ook de manier waarop het belangstelling heeft getoond voor de nieuwe bloemen- zaak, waarmee het winkelcentrum nu echt helemaal "vol" is, stemt Jacob van de Goor en zijn' echtgenote Anja tot grote voldoening., "We zijn dik te vreden. Natuurlijk zijn er best mensen d^e éérst dé zaak "waT"aftasten, maar daar ben ik niet bang voor. We hebben ruime keus, een groot assortiment en bovendien: het is allemaal scherp geprijsd." Afkomstig uit Almere, waar hij filiaal houder was van een bloemisterijbedrijf, heeft Jacob van de Goor in Overhees zijn eerste eigen zaak betrokken. Al twintig jaar is hij trouwens werkzaam in het vak. "En als je 't na twintig jaar nog niet weet, dan kun je 't wel ver geten", aldus de ondernemende zaken- mand, die vertelt dat hij alle inkoop zelf doet en daarvoor elke dag zeer vroeg uit de veren moet, om naar de Steekpartij na ruzie in bar Bij het politiebureau vervoegde zich in het weekeinde de 17-jarige R. B. uit Soest. De jongeman zat onder het bloed en vertelde in de rug te zijn ge stoken door de 18-jarige W. D., eveneens uit Soest. De jongeheren hadden tij dens een bezoek aan een bar in de Van Weedestraat ruzie met elkaar gekre gen en vochten de kwestie later buiten verder uit. B. werd naar Zonnegloren gebracht, terwijl D. werd ingesloten. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt. Tot voor kort zond Digitaal Radio uit op de 94J) FM. Maar omdat er op in ternationaal niveau gesproken is over het vrijgeven van een deel van de FM-band voor lokale radiostations, heeft Digitaal Radio besloten daar vast op in te spelen. Vanaf 10 mei j.1. wordt voortaan uitge zonden op de 105.6 FM. U kunt luisteren door de week van 7 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds en 24 uur per dag in het weekend naar een zeer gevariëerd programma aanbod met veel lokale in formatie. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Nu Nederland de paus op bezoek kreeg, moest ik terugdenken aan een ge schiedenisles waarin werd gesproken over de periode met drie pausen, die el kaar bestreden. Ik ben vergeten, hoe dat in elkaar zat. Kunt u het eens uit leggen? Antwoord: Vroeger heerste wel eens verschil van mening over de pauskeuze en soms kozen groepen kardinalen een "tegenpaus" Zo'n splitsing in de moe derkerk noemt men een schisma. De door u bedoelde periode was het z.g. westers schisma en duurde 71 jaar, van 1378 tot 1449. Het ontstond na de woelingen in Rome, die paus Clemens naar Avignon deden vluchten, en aller lei politieke verwikkelingen daar, die zijn opvolger Gregorius XI in 1377 de den besluiten zijn zetel weer naar Rome te verplaatsen. Engeland, Duits land en andere staten wensten een paus die onafhankelijk zou zijn van de Franse politiek en steunden hem, maar Frankrijk, Napels, Portugal, Schot land en Spanje steunden de kardinalen die het niet met die verplaatsing eens waren en die kozen toen te Avignon hun eigen opvolger, die zich Clemens VII noemde (1378-1394). Na diens dood volgde er hier een Benedictus XIII (1394-1417). Te Rome kwamen de daar vergaderde kardinalen tot uitverkie zing van resp. Urbanus VI (1378-1389), Bonjfatius IX (1389-1404), Innocentius VIII (1404-1406) en Gregorius XII (1406-1415). Deze laatste beloofde bij de aanvaarding van zijn ambt te zullen bedanken, als zijn tegenpaus te Avig non hetzelfde zou doen. Er werd een concilie bijeen geroepen te Pisa, maar toen bleek dat beide pausen niet wilden meewerken, zijn ze afgezet en is een nieuwe verkozen. Dit werd Alexander V (1409) maar die overleed in 1410 en werd daar in Pisa opgevolgd door Johannes XXIII (1410-1415), maar toen waren er 3 pausen want geen van hen wilde de minste zijn en wijken voor een ander. Er moest op voorstel van de Duitse koning Sigismund een nieuw concilie in Konstanz worden belegd, in 1414, om te trachten het westers schisma te beëindigen. Daar kwam het op 11 november 1417 tot de verkiezing van Martinus V, doch ook dat hielp niet. Het geharrewar ging voort met o.a. een paus Clemens VIII in Spanje (1423-1229) als tegenhanger van Benedictus XIV (1425-1430), die te A- vignon werd verkozen, en de benoeming van Felix V in 1439, toen tijdens een volgend concilie te Bazeli een in Rome aangewezen paus Eugenius IV (1431) was afgezet. Paus Nicolaas V (1447-1455) wist in 1449 de eenheid te herstellen, eenheid te herstellen. Bedrijfssport-competitie Soester Zakenkring Voor de 23ste keer heeft de evenemen- tencommissie van de Soester Zaken- kring de jaarlijkse bedrijfssportcom- petitie georganiseerd. Deze is maan dag j.1. begonnen met het onderdeel voetbal. Aan de competitie, die verder uit volleybal, handbal en vissen be staat, doen 48 bedrijven mee met 816 personeelsleden De voetbalcompetitie wordt op het VVZ-complex aan de Eemweg en afgewerkt op maandag 13, dinsdag 14 mei en maandag 20 mei. Aanvang telkens om kwart voor zeven. Volley bal wordt gespeeld in de sporthal Beu kendal op de donderdagen 23 en 30 mei aanvang beide avonden om half zeven. Voor de handbalcompetitie is één avond uitgetrokken, dinsdag 28 mei, aanvang kwart over zes op het BDC-terrein aan de Henriëtte Blaekweg. Het vissen sluit volgens de traditie het sportgebeuren af. Zaterdagmorgen 1 juni gaan 59 vis sers van zeventien bedrijven naar de Grote Melm, waar ze om acht uur be- ginen in de Eèm-arm. Avondvierdaagse met rolstoelers Aan de Soester Avondvierdaagse die van 10 tot en met 13 juni wordt ge houden .kunnen evenals voorgaande ja ren rolstoelers deelnemen. Gehandicapten die op deze manier aan de Avondvierdaagse willen meedoen kunnen kontakt opnemen met de Stich ting Bentinck Fonds, per adres me vrouw C. ten Cate, Veenbesstraat 426, tel. 18039. Lak beschadigd of gekrast? Wij verzorgen de reparatie die daarbij past! 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk veilig te gaan en daar het "kersverse" assortiment van de dag in te slaan. All-round "Fleur-Inn" is zeker een all-round bloe misterij. Potplanten, verse snijbloe men, bruidswerk en grafwerk, fraaie opmaak van allerlei stukken, men kan er voor dat alles ruimschoots terecht, en uiteraard ook voor wat er verder nog bij komt kijken, zoals de afdeling potterie, die heel goed voorzien is, en natuurlijk "toebehorende" zaken als potgrond, etc. Daarnaast legt "Fleur-Inn" zich in het bijzonder toe op droogbloemen, die in fraaie boeketten aan het plafond be vestigd zijn. "Je ziet, het zijn er heel wat", zegt hij, naar* boven wijzend. "Ik schat wel zo'n 650 boeketten", ver meldt hij niet zonder trots. "Mijn specialiteit is vooral hollandse droog bloemen, dus niet al te exotisch. En er zijn al boeketten vanaf zo'n drie gulden vijftig." Ook voor wat de levering van verse snijbloemen betreft staat Jacob v.d. Goor voor niets, zo blijft. "Als de klanten morgen edelweiss willen heb ben laat ik' morgen meteen een vlieg tuig overkomen", klinkt het lachend. Dat hij natuurlijk altijd eerste-kwaliteit bloemen levert staat vast. Zo noemt hij langs zijn neus weg dat hij ooit veel waardering oogstte voor het bruidsboe ket van Conny van den Bos, dat hij eigenhandig vervaardigde. Zoals gezegd, Jacob van de Goor is dik tevreden over de eerste dagen van zijn "Fleur-Inn". "En dan moet je daar nog bij rekenen dat de dames in de dagen voor moederdag zelf niet veel bloemen zullen kopen, omdat ze er wel van kunnen uitgaan dat ze die van man en kinderen in ruime mate krijgen. Nee, morgen verwachten we echt de grote klapper." (Het gesprek vond plaats op de vrijdagavond voor Moe derdag.) Verrassingen Toch is het vak van bloemist niet altijd eenvoudig, legt hij uit. "Je probeert zo goed mogelijk in te kopen, en meestal Een blik op het interieur van de nieuwe bloemenzaak, waarbij vooral de honderden droogboeketten aan het plafond in het oog springen. Foto: Goos van der Wilt zit je er dus ook niet ver naast, maar soms sta je toch voor verrassingen. Je weet nooit helemaal zeker wat het publiek wil. In Almere verkocht ik veel grote anjers, maar ja - daar wo nen allemaal Amsterdammers. Van morgen had ik hier een geweldig aan tal bossen korte tulpen. Ik wist niet wat ze eigenlijk zouden doen, maar ze kost ten een spotprijsje. Ik draaide me bij wijze van spreken even om en ze waren allemaal ver kocht. Goed ingekocht dus; de mensen waren blijkbaar op zo'n koopje uit Maar ja, als je denkt dat je 't altijd goed hebt, dan blijft 't soms staan", spreekt hij met groot gevoel van realis me. "Een goeie bloemist? Dat is iemand ie achter z'n produkt aanholt", ver klaart hij desgevraagd. "Je moet nooit denken als je 's morgens van de veiling komt: ziezo, ik heb 't en nou smijt ik 't de winkel even in. Er komt onge looflijk veel meer bij kijken." Geassiteerd door verkoopster Carolien zijn Jacob en Anja v.d. Goor de "Fleur- Inn" in Overhees met een enthousias me en de belofte van succes gestart. Het zal niet lang duren of ze zullen niet meer weg te denken zijn uit het winkelcentrum in Soests nieuwste en snelgroeiende wijk. Ook de andere winkeliers zijn blij met het feit dat het centrum nu eindelijk vol is. Dat bleek wel uit de grote felicitatie-ad vertentie in de vorige editie van deze krant. Wie zich van de eerste klas-kwaliteit van het bloemen- en plantengebeuren bij "Fleur-Inn" wil overtuigen kan er terecht op maandagmiddag vanaf 13.00 uur en alle andere dagen vanaf 9.00 uur. 's Avonds sluit de zaak om 18.00 uur, behalve op zaterdag (17.00 uur). En natuurlijk is "Fleur-Inn" ook op de vrijdagse koopavond geopend. Bejje aallus weze kieke laangest de grote weg? Zukke mooie bome hewwe 'ekrege! Ze lieke wel haarstikke nieuw; de verpaakking zitter nog om. Moar daa's nie woar - ze ben aal aachttien joare ouwd. Ik zee ut de veurige week aal, daa'k t'r doaluk op aaf gong, moar ik waas niet te loat om de (grongd) wethouwers an ut spitte te zien. Boomplaantdaag in de Winkelkring vaan 't joar! Ik waas t'r zo groag bie 'eweest, om us te zien of daazze ok eerst in d'r haangde zouwe tuffe as ze de spoaj paakte. Daat deje grongd- waarkers vrogger aaltied as ze an de gaang gonge, moar wie groaft t'r nog, vaandoag de daag? Bie boeldozers of drek-Iienes hoef je nie eerst in de grie- per te tuffe. Die paakke klute grongd in èéjn haap, woar daajje met geejn vief maan tegeliek teuge op kaan. Ongze wethouwer vaan opeboare groaf- waarke zee daatter vrogger ok bome laangest de grote weg stinge, moar daat die aallemoal de piep uutgonge deur ut verkeer. Daat klopt. Ik ziet ze nog zo stoan, die knotse vaan beuke en eike, zo omtrent un meter of aacht vaan mekoar. Haarstikke mooi waas daat. Je zaal ut nie geleuve, moar de eekhores spronge over de stroat. Eer- luk woar! Toch vin-'k ut un typisch gevaal vaan jaammer daat deuze nieuwe bome aargus aangders ok aalweer vurt mos- te deur ut verkeer. As vrogger de bome doodgonge deur ut verkeer, zouwe daan deuze nieuwe angeplaante blieve leve...? 'ik Hetter un zwoar hoofd in. Voortemee vaalle d'r nog un poar buje zure rege op en je ken ut wel schudde. Moar daat mojje ok weer nie letterluk opvaatte, waant aangders hejje kaans daat doaluk aal ut moeraasblaad d'r aafvaalt, en d't ligt bie sommige win kels aal zo'n troep rotzooi op de stoepe. Neem me nie kwoaluk daa'k ut zo zeigt, moar ajee ziet waat of daat un bende is! 't Is toch maakkeluk zaat om 's maarregus effe de boel an te vege? Doar hejje nog geejn boeldozers veur nodig. De eerste boom wier veur un baank 'eploatst, om an te tone daazze geld koste. Daat geleuf ik best, moar we hebbe baanke zaat in de Winkelkring, dus daat zaal wel mee vaalle, denk'. Je zouw voortemee hoast kenne zeige: deur de baanke zie je de bome nie, of: deur de bome zie je de baanke om trent nie meer, moar daat zaal nog wel effe dure. In aalle gevaal deeje ze wel un beste kwaak zwaarte grongd in de plaantgoate. Zeker korting 'ekrege bie ongs eige kompostbedrief? Ik ben haarstikke benieuwd hoe of ut nieuwe paarkeerplaan zaal uutvaalle. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige; woar moeraaseike stoan, kaajje geejn auto's kwiet. Ik ziet liever bome daan auto's moar de winkeliers net aangder- stom, denk'. HANNES VAN DE NENG kontoor effitieKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten BADMINTON Badmintonclub Badso zoekt nieuwe leden De badmintonvereniging Badso in Soest/Soesterberg telt ongeveer 200 le den en kenmerkt zich door een goede sfeer en goede onderlinge contacten. Daarnaast mogen ook de resultaten in de competitie er zijn! Zo speelt het eer ste team mee in de landelijke compe titie. Toch kan Badso nog enkele speelsters en spelers voor de hoogste teams plaatsen. ®p deze manier hoopt het be stuur in contact te komen met mensen, die graag competitie spelen in een niet te grote vereniging, waar de sfeer nog goed is. Inlichtingen: Leonie Welting, tel. 02155- 24073. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Water is en blijft altijd een fascinerend element in de tuin. Het heeft zijn aantrekkingskracht op jong en oud. Water brengt rust en tegelijkertijd leven in de tuin, aspecten die we extra kunnen accentueren door een goede beplantingskeuze. Hierbij denk ik niet alleen aan waterplanten, maar ook aan een goed passende oeverbeplanting die bij de overgang van water naar land nogal eens ontbreekt. In ons land wordt gelukkig een behoorlijk assortiment moeras en waterplanten gekweekt en verkocht. Goedgeselecteerde tuincentra bieden in de maanden mei, juni en juli de meest geschikte planttijd voor deze planten, een brede keuze. De watertempera tuur is in deze maanden namelijk groeiende, waar door de hergroei van pas geplant materiaal snel kan verlopen. Veel waterplanten worden in potten geleverd waar door een snelle hergroei wordt bevorderd. Bij aan plant in de vijver moet deze wel vervangen worden door een zogenaamd doorgroeimandje anders gaan de planten in de afgesloten potten zienderogen achteruit. Vijvermanden worden in diverse maten aangeboden en ook speciale vijveraarde is meestal in meerdere verpakkingen verkrijgbaar. Om enig inzicht in waterplanten te krijgen en de mogelijkheden ermee zal ik een eenvoudige indeling maken in dit gedeelte van het plantenrijk. We kunnen ze als volgt naar groeiwijze indelen. - vrij-drijvende planten, deze hebben geen contact met de bodem. Goede voorbeelden hiervan zijn kroosvaren, eendekroos en kikkerbeet. - drijvende planten, deze wortelen wel in de bodem maar hebben hun blad op het wateroppervlak, voor beelden hiervan zijn, watergentiaan, gele plomp en waterlelie. - in het water zwevende planten, die in de bodem wortelen, bijvoorbeeld waterpest, hoornblad en ve- derkruid. - opgaande, in de bodem wortelende planten zoals, waterviolier, fonteinkruid en waterranonkel. - oeverplanten, zoals zwanebloem, pijlkruid en lis dodde. - planten die in een moerasachtige bodem groeien, zoals slangen wortel, dotterbloem en veenpluis. - planten voor vochtige gronden, zoals wederik, kat- testaart en sleutelbloem. Voor een goede groei is de optimale waterdiepte voor de verschillende waterplanten belangrijk. Zo zijn er die bij voorkeur groeien in water dat onge veer 15 cm diep is. Andere waterplanten zoals de gele plomp en de lisdodde groeien ook nog als de wa terdiepte 100 cm bedraagt. Om wat meer aandacht aan waterplanten in de ruimste zin van het woord te besteden bespreek ik nu en de komende week een aantal bekende en onbekende gewassen. Alles wat flink van natte voeten houdt wordt in het kort be sproken. - Als eerste zien we de kalmoes, een in ons land ver wilderde plant uit Japan. Dit sterk geurende gewas groeit ook in de halfschaduw. De hoogte bedraagt 75- 125 cm. De vereiste waterdiepte is 10-30 cm. Er bestaat ook een bonte vorm, die extra decoratief is vanwege het gevlekte blad. Beide planten hebben een lisachtig uiterlijk. - Waterweegbree, heeft het het meest naar de zin op plaatsen waar de waterdiepte niet meer dan zo'n 35 cm is. Het bloeit in de zomer met witte losse plui men de hoogte varieert van 50-100 cm en de woeker groei komt niet voor. Volgende week meer omtrent waterplanten, hun voorkomen, wensen en bijzonderheden.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13