TbnSd DeSoester Duinen schoemaker Gemeentebestuur kan geen druk uitoefenen op Howson-direktie Koor Titusville ontvangen op gemeentehuis Boek over luchtverdediging in mei '40 verschenen Playa-uitvoeringen van de Seat Ronda Minderhedenbeleid Soest faalt al tijdens commissievergadering Commissie Financiën: ondanks grote twijfels toch doorgaan met verhuizing Artishock WOENSDAG 15 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: 'ras Firma Schoemaker Schoemaker onderdelen- winkel Spullenmarkt Antwoord aan Raad van Kerken tlv Of het nu uw bruiloft is, of een jubileum. Zo'n dag moet gewoon onvergetelijk zijn. Een zaak van vertrouwen, punt uit. SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN Van Gelder lanceert tussenvoostel: bar/bowling voor Vereniging Opzienbarend nieuws voor alle brildragers* van Nederland bril mode Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Aardbeien kwark taartjes van 11.00 Cf 50 voor Beperkt gezichtsveld met andere multifocale glazen. liftSl SOEST Van Weedestraai 78, Tel. 02155-17253 0e commissie Financiën wil dat de voor genomen verhuizing van Artishock naar de Borg doorgaat, ondanks het feit dat de twijfels over het nuttige effect van deze grote bezuinigingsoperatie gestadig blijken toe te nemen. In de vergadering van vorig week donder dagavond klonken bij verschillende fracties in elk geval bezorgde geluiden. Het sterkst kwam dat tot uiting in de opstelling van het CDA, dat bij mon de van Hans Blom vaststelde dat de bezuinigingen steeds geringer worden naarmate de besluitvorming vastere vormen gaat aannemen. "Wij hebben al eerder onze bezorgd heid uitgesproken over de verdwijning van een groot aantal activiteiten uit de Borg. Dat gaat bovendien gepaard met een verlies aan kwaliteit, waar tegenover bepaald geen grote financiële winst staat", aldus Blom. "In onze fractie neemt de twijfel toe. Moeten we zo doorgaan? Is dit wel de goede weg? Zijn dit de bezuinigingen die we ons voorstelden?" Hij liet duidelijk blijken teleurgesteld te zijn over het eindrapport van de werkgroep Toekomst de Borg, en on derstreepte de CDA-twijfels met de opmerking dat het "omslagpunt" (waarbij de fractie tegen zal stemmen) gevaarlijk dicht genaderd is. Ries van Logtenstein, zijn fractiege noot, sloot zich bij Bloms opmerkingen aan. Met name wees hij erop dat de kosten van de herinrichting niet beheers baar blijken te zijn. "Dat blijkt nu ook al, nu wel 50.000 gulden meer moeten uittrekken dan we dachten. Kijk nog eens of die investeringen wel gedaan moeten worden", verzocht hij wet houder Menne. Hij stelde overigens vast dat de raad intussen zowat op het "point of no return" is aangeland. Andere condities Raymond van Gelder (PvdA) merkte op dat de verhuizing zeker moet door gaan, al had ook hij de nodige zorgen. "Waar het om gaat is dit: Hoe zorgen we voor een nieuwe impuls voor het creatief/cultureel gebeuren in Soest? Maar ook: hoe zetten we een punt ach ter de jarenlange verliezen in de Borg?" De operatie mag wat Van Gelder be treft worden doorgezet, zij het eventu- Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344' eel op andere condities en met het in ogenschouw nemen van andere as pecten dan tot dusver. Hij wees erop dat de Borg ook dit jaar al weer 50.000 gulden meer als exploitatietekort heeft geboekt dan in de begroting is voorzien. In de nieuwe plannen heeft hij geen aanwijzing gevonden dat de opzet in de toekomst beter zal zijn. "Wie garan deert ons dat we volgend jaar toch weer niet voor exact hetzelfde probleem komen te staan? Aan de hand van op zijn personal computer gemaakte berekeningen be cijferde hij een veel groter verlies dan in de plannen wordt verondersteld. Omdat de overige commissieleden bij het cijfergeweld van Van Gelder slechts wat glazig voor zich uitstaarden be loofde hij zijn ideeën deze week voor te leggen aan de afdeling Financiën van het gemeentehuis. Van Gelder pleitte ervoor de bar en de bowling in de Borg te scheiden van de rest van het nieuwe cultureel cen trum en de vereniging Artishock de ruimte daarvan ter beschikking te stellen. Hij wilde in elk geval weten wie nu het risico loopt als de exploitatie tegenvalt, de stichting Artishock of de gemeente. Stoppen schadelijker Adriaan Pothuizen liet weten moeite te hebben met de financiële cijfers. 'Tk heb opnieuw het gevoel dat er con crete kosten niet worden toeberekend." Hij wees in dat verband op de kosten van de verhuizing van de peuterspeel zaal. Hij stelde zich overigens op het standpunt dat het stoppen van de hele operatie in dit stadium schadelijker is dan ermeer door te gaan. Wel meen de hij dat er met de vereniging Arti shock nog steeds mogelijkheden tot overeenstemming zijn, ook op "horeca- gebied" zoals hij het noemde. Jan Visser (Prog. Soest) moest niets hebben van deze suggesties "Als je de hele zaak wilt laten mislukken moet je het op die manier doen", schamperde hij. "De grote partijen schrikken nu van de risico die ze zelf in de hand heb ben gewerkt. We kunnen niet meer te rug." Hij constateerde overigens ook dat er van de geplande bezuinigingen niets terecht zou komen, hetgeen hem niets spijt, maar weersprak de opmer king van Hans Blom dat de verhuizing zal leiden tot kwaliteitsverlies, "Inte gendeel, het wordt in de Borg straks allemaal veel beter." Wil van der Klink (VVD) vroeg zich af wat de realiteitswaarde van de ge boden cijfers is "De VVD heeft er veel problemen mee, maar ik denk wel dat we moeten doorgaan op de eenmaal ingeslagen weg.Hij wees er overigens op dat de activiteiten van de Vereni ging Artishock (waarvoor zij jaarlijks slechts 10.000 gulden aan subsidie ont vangt) door de Stichting worden over genomen met een subsidie van maar liefst 40.000 gulden Risicofactoren Wethouder Menne (CDA) gaf toe dat in de opstelling van het College nog diver se risicofactoren aanwezig zijn. Hij vond wel dat er ook een' aantal bezuini gingen is dat naar de gemeente "toe komt". Hij wees er verder op dat het tekort van de Borg als de operatie niet zou doorgaan zeker op zo'n 400.000 gul den zou uitkomen, plus de kosten van Artishock - "Dat is ook een enorm bedrag" - en concludeerde dat er, ondanks een aantal onzekerheden, toch een structurele bezuiniging gereali seerd zou worden van ca. 170.000 gul den. Kopers Hij deelde verder mee dat zich intus sen bij de gemeente al vier gegadig den hebben gemeld voor het te koop Zaterdag 18 mei van 11.00 tot 15.00 uur is er weer de gezellige spullenmarkt bij "Spullenhulp" aan de Veldweg 6. Er zijn weer fantastische spullen. Veel curiosa en zelfs "antiek?" Ook de nieuwe spullenhulp zomermode is er weer. Niet te versmaden in het voorjaar is de koilektie kinderwagens. Voor de rei zigers onder u is er een keur aan kof fers en tassen, terwijl er voor de thuis blijvers prachtige vloerkleden in de aanbieding zijn. Natuurlijk kan u ook niet om de goed gevulde boekenkast heen. Zaterdag 18 mei vanaf 11.00 uur tot 15.00 uur op de Veldweg 6. Het gemeentebestuur van Soest is over de ontwikkelingen bij Howson Algra- phy met de grootste zorg vervuld, met name ten aanzien van de consequenties bij eventuele ontslagen voor de betref fende werknemers, maar heeft geen mogelijkheden om druk uit te oefenen op de direktie om te voorkomen dat de voorgenomen sluting van de produktie- afdeling van het bedrijf (waardoor 138 arbeidsplaatsen op de tocht staan) wordt geëffectueerd. Dat is de strekking van de brief die het College namens de gemeenteraad aan de Raad van Kerken stuurt, die on langs in een brief om die druk had ver zocht. Het College heeft destijds, na een petitie van de Industriebond FNV, initiatieven genomen door zich te be zinnen op de positie en de mogelijkheden voor het gemeentebe stuur, maar die mogelijkheden zijn er niet. Uit de wetgeving concludeert het College "dat de wetgever heeft ge meend dat een goede afweging door de voorgeschreven procedures wordt ge waarborgd, ook zonder inmenging van het gemeentebestuur." Het College heeft de ontwikkelingen sinds vorig jaar nauwlettend gevolgd, zonder ech ter op enige wijze te kunnen interve niëren, aldus de brief. De commissie Economsiche Zaken (en Ruimtelijke Ordening) van de ge meenteraad boog zich vorige week dinsdagavond over dit antwoord van het College, dat in grote lijnen de in stemming kreeg van alle frakties. Gevoel Alleen Adriaan Pothuizen (D'66), ge steund door Hans Blom (CDA) pleitte ervoor de brief uit te breiden met een zin, namelijk dat het gemeentebestuur de wens uitspreekt dat de direktie van Howson het alternatieve plan van de ondernemingsraad (dat voorziet in uit breiding van de produktie en dus van arbeidsplaatsen) zorgvuldig bestu deert en serieus behandelt. "We kunnen best een stukje gevoel laten meespreken," aldus Pothuizen. Ries van Logtenstein (CDA) vond dat het College dat gevoel in de brief wel degeljk laat meespreken, maar dat de grenzen goed worden gehanteerd. "U hebt alle registers die u hebt openge trokken zonder partij te worden," com plimenteerde hij wethouder Plomp. Gert Beijen en Jo Ebbers (WD) had den evenmin als Van Logtenstein be hoefte aan Pothuizen suggestie. "Ik ga er niet vanuit dat de direktie het OR- voorstel bij voorbaat al van tafel heeft geveegd, en verder weet ik 't niet," aldus Ebbers. Joop van den Brakel PvdAstemde in met de brief. "Het is tenslotte een En gels bedrijf, dus de belangen in Enge land zullen wel de doorslag geven. Je kunt wel gaan dwarsliggen, maar daar bereik je toch niks mee. Als 't nu nog een Nederlands bedrijf was, dan lag het anders." Hij refereerde als enige aan de afluisteraffaire bij Howson en merkte op: "Het gaat daar allemaal niet zo gezellig..." Eenzijdig Hoever de PvdA zich inmiddels verwij derd lijkt te hebben van de "strijd der arbeiders" - en dat nog wel zo kort na 1 mei - werd pijnlijk duidelijk door Van den Brakels opmerking dat de Raad van Kerken zich veel te eenzijdig heeft opgesteld. "Men had ook het standpunt van de direktie in ogenschouw moeten nemen. Nu is alleen de ondernemings raad aan het woord geweest. Adriaan Pothuizen vond het jammer dat zijn "voorzet" niet werd begrepen. "De ondernemingsraad mag als zelf standig orgaan naar buiten treden en daar mogen wij best op reageren. Het gaat mij er niet om dat we als gemeen tebestuur in de pot bij Howson gaan roeren." Vooral Van den Brakels op stelling, als sociaal-democraat, stelde hem teleur. "Ik had een andere reactie verwacht op het optreden van een mul tinational.' Hans Blom schaarde zich aan Pothui- zens zijde. "We spreken toch geen oor deel uit? Dat kan trouwens ook niet. Maar we geven namens de Soester be volking wel de onderhandelingspositie van de ondernemingsraad een steuntje in de rug, en dat is niets slechts. Voorzitter Plomp kon vaststellen dat de meerderheid van de commissie niets aan de brief wilde toevoegen. Wel werd besloten dat behalve de direktie ook de ondernemingsraad van Howson een afschrift zal ontvangen. 'RESTAURANT 0 Burgemeester Scholten bewondert Bill Collc r.) van het koor is overhandig De 47 leden van het koor van de Park Avenue Baptist Church uit Titusville (Florida, V.S.), de stad waarmee Soest sinds jaar en dag vriendschapsbanden onderhoudt, waren vorige week even te gast bij de gemeente Soest. Burge meester Scholten begroette de koorle den, die onder begeleiding van ds. Herman ter Welle van "In de Ruimte" werden ontvangen in de trouwzaal van het gemeentehuis aan de Steenhoff- straat. De burgemeester sprak een kort woord van welkom, waarbij hij erop wees dat er inmiddels heel wat Titusvillers hun weg naar Soest hadden gevonden. Hij wenste de koorleden een plezierig verblijf toe en liet blijken dat hun op treden tijdens de 5 mei-viering bijzon der was gewaardeerd. Dirigent Bill Colle bood de heer Scholteri vervolgens een aantal ge schenken aan, zoals een fraaie foto van de van oorsprong Nederlandse ruimtevaarder J. van den Berg, die onlangs de ruimtevlucht met de Space Shuttle meemaakte. Verder was er een foto van Titusville, genomen vanuit de ruimte, en een foto van een lancering van de shuttle. Ook overhandigde hij de plaquette die hem door dirigent i. Foto: Herman van Dam de heer Scholten een plaquette met de tekst: "Groeten aan de gemeente Soest, Holland, op de veertigste verjaardag van de bevrijding van de bezetting door Nazi-Duitsland, van de inwoners van "Dtusville, Florida". De gasten werden vervolgens onthaald op een glaasje vruchtesap en raakten intussen in een informeel gesprek met de burgemeester, die o.m. werd onder vraagd over de manier waarop hij tot zijn ambt was gekozen. In welgekozen bewoordingen zette de heer Scholten uiteen hoe een en ander in Nederland plaatsvindt. Ook belichtte hij de ver schillen in bestuurlijk opzicht tussen een Amerikaanse en een Nederlandse gemeente. Op zijn beurt overhandigde de heer Scholten aan de dirigent een glas-in- lood raam van de gemeente Soest. Op verzoek van de burgemeester werd de bijeenkomst besloten met een lied: "This is the Day that the Lord has ma de." Het gezelschap zou na vertrek uit Nederland nog enige dagen in Londen doorbrengen alvorens de vliegreis naar Amerika aan te vangen. V.l.n. r. de heren Postma, Doppenberg, Van Overvest en Schoenmaker bij de presentatie van het boek. aangeboden Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. Een van de kandidaat kopers heeft zelfs drie verschillende aanbiedingen gedaan, zodat de gemeen te straks moet-kiezen uit zes voorstel len. Verder wilde hij op deze zaak nog niet ingaan. Over het nieuwe gesprek met de Ver eniging Artishock merkte hij op dat het College verwachtte dat de uit komsten daarvan voor de komende raadsvergadering (23 mei) bekend zullen zijn. "Wij zullen er alles aan doen om de vereniging niet te laten afhaken", aldus Menne. In de tweede ronde merkte Hans Blom (CDA) nog op dat hij het vreemd vond dat niemand verder zich zorgen maak te over het wegvallen van de be staande activiteiten in de Borg. "Dat was toch altijd reuze aardig; we heb ben er alleen waardering voor gehoord." Nu de Stichting Artishock met minder ruimte meer activiteiten zou gaan on dernemen, betekent dat blijkbaar dat Artishock altijd veel te ruim in zijn jasje heeft gezeten, aldus Blom. Hij wilde ook opheldering van de wethou der over de dreigende taal uit het eind rapport, dat de subsidie van 10.000 gul den voor de vereniging wordt ingetrok ken als zij geen ruimte ter beschikking heeft. "Ik vind dat een uiterst vreemd dreigement...', aldus Blom. Van Gelder herhaalde zijn ideeën nog eens en liet weten liever wat minder aan bezuinigingen binnen te halen dan in de toekomst telkenjare weer aan te kijken tegen een oplopend exploitatie tekort. Pothuizen vond Van Gelders gedach- tengang "uiterst interessant" en in formeerde bij de wethouder wat deze ermee zou aanvangen. Hij kondigde aan zijn definitieve standpunt van de reactie van het College te laten af hangen. De verkoopcijfers wijzen uit, dat het Ronda-model in het goed lopende Seat- programma constant blijft scoren met de strakke vormgeving, de motor System Porsche, de royale ruimte en uitrus ting bij compacte buitenafmetingen en de praktische gebruiksmogelijkhe den van de vijf deuren. Naast de 26 cm langere Malaga die in de herfst van dit jaar komt zal de Seat Ronda zijn plaats in het Seat-program- ma en in de gunst van het koperspubliek blijven houden door zijn specifieke combinatie van rij- en gebruikskwali- teiten. De importeur van Seat in Nederland vestigt nog eens extra de aandacht op de Seat Ronda door het uitbrengen van een drietal Playa-uitvoeringen, respec tievelijk gebaseerd op de economische LE, de luxe GL en de uiterst luxueuze 1,2 GLX. De Seat Ronda P LE Playa is standaard met een vijfversnellingsbak uitgerust en heeft daarnaast speciale stoot- en sierlijsten en een afsluitbare tankdop. De LE Playa die zéér beperkt lever baar is, kost met bovengenoemde ex tra's slechts 15.795,-. De Seat Ronda P GL Playa is voorzien van een sunroofeen spoiler en een af sluitbare tankdop. Voor dit Playa-pak- ket geldt bij de Ronda GL géén méér- prijs. De Seat Ronda P 1,2 GLX Playa is van huis uit niet bepaald karig bedeeld met allerlei voorzieningen, die elders al leen in veel duurdere modellen te krij gen zijn, maar de Playa is daarenbo ven uitgerust met centrale deurver grendeling, elektrische ramen, en een afsluitbare tankdop. Maar het blijft niet bij deze extra's, die een waarde van 1.000,- vertegenwoordigen, want de prijs van de 1,2 GLX Playa wordt óók nog eens met 1.000,- verlaagd t.o.v. de normale 1,2 GLX, zodat het totale voordeel 2.000,- bedraagt. Ook dit voordeel is slechts voor een beperk te groep snelle beslissers weggelegd. plaar van het boek "Mei 1940, de ver dediging van het Nederlandse lucht ruim' aangeboden aan zijn oud-strijd makker in de oorlog, ir. H. Doppenberg. Deze is tevens voorzitter van de reünie- comissie van oud-Soesterbergers. Op precies dezelfde datum, 10 mei, waarop 45 jaar geleden de Duitsers de Nederlandse neutraliteit schonden, werd het boek gepresenteerd. Uitgever W. R. Wybrands Marcussen zei daar bij te hopen dat het vooral de jonge ren zal aanspreken. Overigens is voor al dit jaar, 40 jaar na de bevrijding, een vloedgolf van oorlogsboeken over het land gespoeld. Er verschenen al leen dit jaar zo'n 250 nieuwe titels, met de herdrukken mee zijn er zeker 350 oorlogsboeken uitgekomen. Het boek 'Mei 1940' is geschreven door Wim Schoenmaker, met medewer king van Thijs Postma die voor een aantal illustraties zorgde. Een aantal daarvan hangt als gouache in het Luchtvaartmuseum als onderdeel van de expositie van kunstwerken die betrekking hebben op de oorlog. Na de overhandiging Van het boek nodigde museum-directeur overste J. A. Boon de bezoekers uit voor een bezoek aan de tentoonstelling. De inzet waarmee de gemeente Soest zich sterk wil maken voor een goed minderhedenbeleid is er vorige week nauwelijks geloofwaardiger op gewor den, als men tenminste de vergadering van de commissie Financiën onder voorzitterschap van wethouder drs. J. L. Menne (CDA) tot maatstaf neemt. Ondanks de aanwezigheid van een vijf tal inwoners van buitenlandse afkomst - waarop het minderhedenbeleid immers volop betrekking heeft - slaagde de commissie erin de geïnteresseerde be zoekers meer dan een uur te laten wach ten op het voor hen belangrijke agen dapunt, namelijk de nota over het Minderhedenbeleid zoals die is samen gesteld door het èamenwerkingsver- band. In de tussentijd moesten zij de voor "gewone" Nederlanders al nauwelijks te volgen en dodelijk saaie discussie aanhoren over de nota Financieel Be leid, die voornamelijk van belang is voor de interne financiële huishouding van het bestuurlijk apparaat in Soest. Dat het geduld van de buitenlanders zo zeer op de proef werd gesteld was misschien nog totdaaraantoe, veel ergerlijker was het dat het agendapunt Minderhedenbeleid in sneltreinvaart werd afgewerkt. Vooral de "grote par tijen" VVD, CDA en PvdA hadden blijk baar hun kruit zozeer verschoten aan het financiële beleid, dat ze nauwelijks woorden wensten vuil te maken aam het agendapunt dat voor de buitenland se inwoners van Soest interessant was. Hans Blom VDA) volstond met de op merking dat hij van harte akkoord ging met de nota; zijn fractiegenoot Ries van Logtenstein liet alleen nog even weten dat er behalve Turken en Ma rokkanen nog een heleboel andere na tionaliteiten in Soest zijn, die ook niet uit het zicht verloren mogen worden, en Raymond van Gelder (PvdA) liet het bij de opmerking dat hij geen op merkingen had. Wil van der Klink (WD) - die de afwezige Neks Blom- mers en Willem Blaauw verving - liet zelfs dat achterwege, terwijl de com missie na ampel overleg juist had goed gevonden dat hij het VVD-geluid zou laten horen. Adriaan Pothuizen (D'66) en Jan Vis ser (Progressief Soest) probeerden de wanvertoning nog te redden door al thans een paar serieuze opmerkingen te plaatsen. Pothuizen vroeg de wet houder of het College intussen al een standpunt had bepaald over de door vrijwel alle fracties ondersteunde eis dat Soest zelf meer geld voor het min derhedenbeleid beschikbaar stelt, zo als in vorige commissies al duidelijk was geworden. "Jammer", reageerde hij op de ontkennende reactie van de wethouder. "Ik stel vast dat er nog een aantal harde knelpunten zijn die om actie vragen. Dat kost geld", aldus Pot huizen, die constateerde dat de ge meente Soest nauwelijks meer doet dan de Rijksbijdragen doorsluizen. Hij drong erop aan d,e problematiek niet uitsluitend vanuit een economische gezichtszoek te benaderen en een aan tal aanbevelingen nog dit jaar te verta len in concrete beleidsvoornemens. Jan Visser stelde, daarop aansluitend, opnieuw mismoedig vast dat de ge meente Soest zelf geen cent over heeft voor een goed minderhedenbeleid. "De nota is wel mooi, maar aan het einde van dit jaar willen we concrete voorstellen zien, die door Soest zelf betaald worden. Van der Klink liet nog weten dat Pot huizen het VVD-standpunt aardig had vertolkt, waarop Pothuizen reageerde: "Daarvan was ik me niet bewust; ik draag hier het D'66-standpunt uit." Wethouder Menne wees er in zijn reactie op dat de Rijksbijdrage in de afge lopen jaren meer dan verdriedubbeld was. "Dat geld moet eerst maar eens goed en gericht worden besteed. De raad moet verder maar beslissen wat er uit de gemeentekas nog extra aan wordt toegevoegd." Hij liet weten dat de amendementen van Pothuizen en Krijgen (VVD), waarin op meer financiële middelen uit de gemeente begroting wordt aangedrongen, deze week in het College besproken zouden worden. De vertegenwoordigers van de minder heden op de publieke tribune konden het daarmee doen. Dat de grote fracties een kans op verduidelijking van hun ideeën lieten lopen is misschien ver geeflijk, echter niet dat ze de belang hebbende burgers zo lang voor Piet Snot op de tribune laten zitten. Dat had met een kleine ingreep in de agenda wel anders gekund. Zeiss Gradal HS Eindelijk een optimaal multifocaal Zeiss Gradal HS voor beter zien en brilleglas voor iedereen die de er beter uitzien op elke afstand en veertig is gepasseerd en moeite onder alle omstandigheden, heeft met de kleine lettertjes. Winkelcentrum Hartje-Zuid en die het nog niet zijn. Loop vandaag nog even bij ons langs en laat u vrijblijvend voorlichten. Oud-D 21-jachtvlieger H. J. van Over vest heeft vrijdag j.1. in het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist in Soesterberg het eerste exem- VAN WEEDESTRAAT 76

Soester Courant | 1985 | | pagina 3