Natuur O Nabij Woningbouwvereniging 'Soest' ambitieuze plannen voor verbetering woon/leefklimaat Smitsveenflats1 cl'Oude Enghe\ Meld uw eigen goede nieuws iLAiMARKhGIpASh PAGINA 6 WOENSDAG 15 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 7 ontips! x Vier 'opknap'-scenario's opgesteld i Wedstrijd van de krant: iW' vj 'Tekenen is voor mij meditatie' Hemelvaart Voorjaar f 18,75 een aspergeschotel Soest twee nieuwe natuurpaden rijker Open Huis bij Kimman Amersfoort O 5 LIVE IS LIFE-opus 0 !2 nent met ca. 100 m2 Drachtig uitzicht en ex- g. Eigen c.v.-gas instal- zitbalkon op het zuid- iliging. Indeling: Grote balkenplafond, open isluiting, schoonmetsel- outen keuken compleet 3 slaapkamers, balkon, jbad, afzonderlijk toilet arderobekast. c.v.-gas, berging en be- jroot raffinement is de en het huis verfraaid, e keukenruimte is vol- getrokken en geeft nu net een diepte van 10 ige wand- en plafond- ce en zeer grote woon- enkbare apparatuur is ïgane grond Verder 2 s, badkamer met 2e 123 huis op aantrekkelijke garage en tuin met ing. ze omgeving in trek. >pen en U bent in een gebied, evenzoveel ijkt in de etalages van Df bent U bij het N.S.- ling: Woonkamer met toilet en hal. 1e ver- mers, badkamer en ijk 2e toilet; 2e ver- ner en bergruimte. jonhuis met achter- >el grond (712 m2) en jke ligging, r ensuite, zijkamer, <elder, toilet en hal. pkamers, badkamer 'dieping: vaste trap ne slaapkamers. ijstaand woonhuis, i en verfraaid rtiët in in aantrekkelijke .lid. Een huis waar iging verbazing de olledige woonkamer iet, net zo min als de en met eigen berg- et een smaakvolle ing, een achter de de plantenkas enz. tig even voor mag L-vormige woonka- bijkeuken, toilet, Ide kelder met bui- ng: 3 slaapkamers, toilet en overloop, -vormige zolder als net bovenliggende et c.v.-gas en in- im 5800 m2 eigen in, representatieve n2), buiten zwem- ïr en broeikas ge- een heel exclusief oonkamer, slaap- ken, kelder, toilet 3 slaapkamers, 2e Verdieping: lontlaan 45. Vrij- kelderde garage. iige woonkamer en, kelder. - f335.000,-. Luxe midden met open haard, aratuur. 3 slaap- mer. f 163.000,-. n 195. Apparte- •t c.v. Aantrekke- 3- Royale woon- f43.000,- 155. Fraai ver- Ie woonlaag, iplafond, grote f73.000,- 3. Ruime drive- en grote werk Dte woonkamer, badkamer. f 145.000,- Apparte- rtect en smaak slaapkamers ket. f55.000, Het gezelschap neemt een kijkje bij de flats in het Smitsveen. •3-530506 33/03495-36304 Woningbouwvereniging "Soest" heeft ambitieuze plannen ter verbete ring van de flatwijk in het Smitsveen (Smitsweg, Varenstraat, Weegbree- straat, Kamperfoeliestraat). Binnen kort moet worden gestart met een grondige opknapbeurt, die de flats fweer aantrekkelijk moet maken voor de huidige en de toekomstige bewo- Iners. Daartoe zijn vier "scenario's" I opgesteld, die in kosten uiteenlopen I van minimaal 12 miljoen gulden tot I maximaal 44 miljoen gulden. 1 De plannen zijn voorgelegd aan de I Stuurgroep Experimenten Volkshuis- I vesting SEV. Bij een eventueel gunstig advies zal dat kunnen leiden tot een 1 aanzienlijk bedrag uit de rijksmidde- len, waadoor ook de duurdere scena rio's realiseerbaar zouden kunnen blij ken. Momenteel loopt onder de bewoners en de als woningzoekende ingeschrevenen een "sociologisch" onderzoek, uitge voerd door de Stichting Woonkonsu- menten Onderzoek, dat naar verwach ting in augustus zal zijn afgerond. Daarna zullen de bewoners op ruime schaal kunnen inspreken op de plan nen. De plannen werden vorige week vrij dagmiddag aan de openbaarheid prijs gegeven tijdens een bezoek van een aantal kamerleden (Van Baars, CDA; Nypels, D'66; De Pree, PvdA) en een aantal officials van de $J£V, 'onder.wie oud-minister van volkshuisvesting ir. W.F. Schut, aan het kantoor van de Wo ningbouwvereniging "Soest". Het ge zelschap werd daar ontvangen door WS-voorzitter mevrouw M. van Stip hout. De genodigden kregen ook een dia-presentatie van het project te zien, door hoofd technische dienst van de WS. de heer Van der Vorm. Ook werd de situatie per plaatse bekeken In haar welkomstwoord ging mevrouw Van Stiphout vooral in op wat zij noem de de "sociale aspecten" van het pro ject. De 19 flatgebouwen van het Smits veen kwamen aan het eind van de ja ren zestig tot stand en bevatten aan vankelijk 850 vierkamerwoningen. In de afgelopen jaren is een aantal daar van gesplitst, zodat er nu 779 vier-ka- mer- en 143 tweekamerwoningen zijn (totaal 913). De problemen met het Smitveen zijn velerlei, legde mevrouw Van Stiphout uit. De bewoners vertegenwoordigen de laagste inkomensgroepen. Er wonen meer dan 20% buitenlanders (in heel Soest is dat 4%die bovendien ge concentreerd zijn in vier hoogbouw- flats. Veel bewoners behoren tot de z.g. "niet-aktieven"; er Wordt zeer vaak verhuisd en er is in het algemeen een grote huurachterstand. Onvrede "De gemeenschappelijke ruimtes en de woonomgeving vinden weinig waar dering bij de bewoners," aldus me vrouw Van Stiphout. "Er bestaat een duidelijke onvrede over de wijze waar op van de entrees gebruik wordt ge maakt, evenals van de bergingen onder de flats. Inbraken en vernielin gen komen geregeld voor. De woonom geving wordt door bewoners en kandi daat-bewoners als afstotend ervaren, met name door de massaliteit, de een vormigheid en de vervuiling. Volgens mevrouw Van Stiphout leiden de sociale problemen tot moedwillige vernielingen en vervuilingen door des interesse, veroorzaakt door de concen tratie van economisch zwakke bevol kingsgroepen. "De nadrukkelijke aan wezigheid van buitenlanders heeft tot gevolg dat men deze het slechte gedrag gaat toeschrijven. Is de betrokkenheid van de bewoners verdwenen, dan ont staat een spiraal va.n kwaad tot erger. De WS heeft dan ook ook grote zorg met betrekking tot de verhuurbaarheid van de flats, maar ziet als de verbe teringsvoorstellen worden aanvaard de toekomst van het complex voor de komende 25 jaar met vertrouwen tege- moet. "Wij zouden een ernstige poging willen doen in samenwerking met de bewoners tot een meer leefbare wijk te komen," aldus mevrouw Van Stiphout, die er nog op wees dat de problemen in kleinere gemeenten weliswaar niet zo nijpend lijken als in de grote steden, maar dat ze naar verhouding ook als niet gering worden ervaren. Ofschoon waarschijnlijk de beste op lossing zou worden bereikt met het totaal slopen van de flats en het neer zetten van nieuwe eengezinswoningen, is die oplossing niet uitvoerbaar. Ge kozen is daarom voor vier "opknap"- scenario's, waaruit t.z.t. een keuze moet worden gedaan. De vier scena rio's luiden als volgt: Scenario A alleen groot onderhoud Bij dit scenario is uitgegaan van de handhaving voor zeker 10-15 jaar van de flatgebouwen. Dit betekent wel dat er een aantal onderhoudswerkzaam heden zal moeten worden uitgevoerd. Daarvoor zal een bedrag van circa 10.000.000,- geïnvesteerd moeten worden, ten laste van de Algemene be- drijfsreserve van de W.S. Naast het onderhoud (schilderwerk, dakvernieuwing, betonreparatie) ver dient het wel sterk aanbeveling om toch een beperkt aantal verbeteringen uit te voeren met betrekking tot het c.v.-systeem en de vuilafvoer. Voor de problemen ten aanzien van het woon- en leefklimaat (vervuiling, van dalisme e.d.) zal de oplossing alleen komen te liggen op het terrein van de woonomgeving, toewijzingsbeleid en beheer van de woningen. Ten aanzien van het laatste punt kan gedacht wor den aan het aanstellen van huismees ters. Gezien de ernst en het complexe karak ter van de naoorlogse hoogbouwproble- matiek, is het de vraag of met dit scenario wel een adequate oplossing bereikt wordt. Scenario B: dakterraswoningen en tuintjes Bij dit scenario wordt ook uitgegaan van handhaving van de 7-hoogblokken. maar van een aanpassing van de 3- hoogblokken. Om deze ook aantrekke lijk te maken voor een ruimere groep woningzoekenden, worden op elk blok 10 dakterras 3-kamerwoningen voorge steld. De 4-kamerflats op de bovenste verdieping zullen dan ook 3-kamerwo- nirigen wordenTevens zal voor de wo/ ningen op de eerste woonlaag een tuin op de begane grond gemaakt worden. Door het toevoegen van liften en de aanstelling van een beheerder zouden de woningen ook aantrekkelijk kunnen worden voor de wat oudere doorstro mers uit de middengroepen. Doordat er op deze wijze ruim 200 3- kamerwoningen ontstaan, wijzigt de woningdifferentiatie niet onbelangrijk. Het huurniveau van de bestaande wo ningen verandert niet. Voor de 3-ka merwoningen wordt gedacht aan een huurniveau dat zo'n 25 gulden ligt be neden het huurniveau van de 4-kamer- woningen. Met de aanpal van de 3- hoogblokken zal een bedrag van circa 27.000.000.- gemoeid zijn. Met een Rijksbijdrage van ruim 20 miljoen en 3 miljoen uit de reserves van de W.S. is het mogelijk om een sluitende exploi tatie te verkrijgen. Voor het onderhoud van de 7-hoogblok- ken zal de W.S. ruim 6,5 miljoen uit de reserves moeten onttrekken. Dit onderhoudsprogramma zal dezelfde werkzaamheden en mogelijke verbete ringen als bij scenario A omvatten. Alleen al door de voorgestelde ingrij pende verbeteringen aan de 3-hoog- blokken zal ook de woonomgeving in grijpend veranderd moeten worden. Ook het beheer van de 3-hoogflats zaL een geheel ander karakter krijgen door het aanstellen van een beheerder en het aanbieden van een variabel ser vicepakket. Bij de 3-hoogblokken wordt dus een programma uitgevoerd, waarbij de woningen ook geschikt en aantrekke lijk worden, voor een ander deel van de woningmarkt, waarbij de bewoners door middel van de keuzepakketten zelf de kwaliteit naar eigen wensen en finaciële draagkracht kunnen bepalen. Wel zal door het verschil in aanpak tussen de 3-hoog- en 7-hoogblokken het verschil in woon- en leefklimaat alleen maar groter worden, terwijl de pro blematiek in de 7-hoog juist het meest in het oog springend is. Scenario C: 7-hoogflats 'aftoppen' Aan dit scenario ligt de gedachte ten grondslag dat óók als het nodige onder houd gepleegd wordt, zeker de wonin gen op de bovenste verdiepingen van de 7-hoogblokken onaantrekkelijk zul len blijven en er dus leegstand zou kun nen optreden. Daarom is bij dit scena rio uitgegaan van het aftoppen van de 7-hoogflats tot 3-hoogflats. Vervolgens zullen bij zowel de bestaan de als bij de "nieuwe" 3-hoogblokken dezelfde verbeteringen uitgevoerd worden als in scenario B genoemd zijn: dakterraswoningen etc. Door deze aanpak neemt niet alleen het aantal woningen af, maar wordt ook de differentiatie ingrijpend gewijzigd. Zo blijven er nog een 300 4-kamerwonin- gen over en komen er ruim 350 3-ka merwoningen bij. Het huurniveau van de 4-kamerwoningen zal niet wijzigen, terwijl dat van de nieuwe woningen daarvan afgeleid zal zijn. Dat ongewij zigde huurniveau zal echter te laag zijn om voor de afgetopte blokken een slui tende exploitatie op te leveren. Bij een zelfde financieringsopzet als bij de 3-hoogblokken in scenario B (Rijks bijdrage: 34 miljoen, W.S.7,5 miljoen zal bij de 7-hoogblokken jaarlijks een exploitatietekort ontstaan van ruim 400.000,-. Deze aanpak zal dezelfde wijzigingen ten aanzien van de woon omgeving en de beheersopzet vragen als bij de 3-hoogblokken in scenario B. Scenario C leidt er toe dat er geen 7- Foto: Goos van der Wilt hoogbouw meer is in het Smits veen, waarmee op z'n minst een belangrijk sfeerbepalend element, de massaliteit van de 7-hoogblokken, niet meer haar negatieve stempel op de wijk kan drukken. Het uiteindelijke verlies van woningen is slechts 64, door de toe voeging van nieuwe 3-kamerwoningen. Wel vraagt deze aanpak extra grote fi nanciële offers van het Rijk, omdat er van uitgegaan wordt dat de boekwaar de van de gesloopte 210 woningen (ruim 7 miljoenten laste van het Rijk zullen komen. Scenario D: meer 3-kamerflats, extra liften etc. Dit scenario heeft als uitgangspunt dat na de nodige aanpassingen en verbete ringen zowel de 3-hoogblokken als de 7- hoogblokken in de toekomst aantrekke lijke en goede woonruimte zullen blij ven bieden. Wel is het dan nodig dat er een zodanige aanpak gekozen wordt dat, zonder dat er sprake van sloop en herbouw is, gesproken kan worden van een nieuw complex in een nieuwe om geving. Daarmee wordt het probleem van de na-oorlogse hoogbouw integraal aangepakt, waarbij er zelfs 151 wonin gen bijkomen. Bij de 3-hoogblokken zal dezelfde aan pak als bij scenario B toegepast wor den met onder meer het aanbrengen van dakterraswoningen op de bovenste woonlaag. Bij de 7-hoog zal een aantal 4-kamer flats tot 3- en 5-kamerwoningen omge bouwd worden. Ook zullen er beheer derswoningen gecreëerd worden en zullen de woningen op de eerste woon- ••••••••••••••••••0000fl BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 12.00 en 20.00 uur van 11 april t/m 31 mei keuze uit: Duitse karbonade Wiener schnitzel Bal gehakt Gehakte biefstuk met uien Saté speciaal Geserveerd met groenten van de dag en aardappeltjes. "Als ik de baas zou zijn van het journaal dan werd meteen het nieuws een heel stuk positiever De hele wereld werd meteen een stukje liever Want ik negeerde alle narigheid totaal. Weet u het nog, van de "Kinderen voor Kinderen" die dat een tijdje terug op televisie zongen? "Er is een tandarts in Den Haag die niemand pijn doet bij het boren. Na een zware operatie kan een dove man weer horen. Jos de Bruin van 13 jaar heeft zich vandaag voor 't eerst geschoren. De hond van tante Jo heeft negen kinderen gekregen. Een gratis taxi die de kinderen naar school brengt in de regen. Kinderbedtijd wordt verschoven van half acht naar kwart voor negen". Zou u dat ook weieens willen? Uw eigen goede nieuws leveren. Vrolijke berichten maken, als tegenwicht voor de ernst van alledag die zijn weerslag vindt in de media. Ook in uw streekkrant. Zou u dat ook weieens willen? Wel. het eerste goede nieuws is dit: dat kan. Deze krant gaat de komende maanden een aantal keren uw eigen goede nieuws brengen. Nieuws dat u nou eens in de krant zou willen zien, omdat het zo positief afsteek tegen alles wat er normaal te melden valt - en dat is lang niet altijd wat goeds. Berichten die je anders nooit ziet in de pers. Informatie die we zouden kunnen brengen als we de werkelijkheid eens een keertje naar onze hand konden zetten. U kunt zelf kiezen: leuke, onverwachte, originele voorvallen die u zelf hebt meegemaakt of - nog beter - die u hebt bedacht. Iedereen kan mee doen, kinderen natuurlijk ook. Schrijf uw goede nieuws op. Laat uw fanta sie de vrije loop. Hoe ziet uw Goed-Nieuws-Krant eruit als u het voor het zeggen hebt? Onze krant organiseert deze "Goede-Nieuws-wedstrijd" voor de lezers ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dit jaar van de Nederlandse Nieuws bladpers (NNP), de landelijke belangenorganisatie van nieuwsbladuit gevers, waar ook deze krant lid van is. Daarom moeten inzendingen - met vermelding van uw naam en adres én de naam van de krant waarin u dit bericht gelezen hebt - ook naar de NNP worden opgestuurd. Het adres is: De Nederlandse Nieuwsbladpers, Postbus 29713, 2502 LS 's-Gravenhage. Inzendingen tot uiterlijk 1 juni met vermelding Van: Goed- Nieuws-Krant Een speciale jury zal daarna de inzendingen beoordelen en een keus doen, welke berichten in aanmerking komen voor bekroning en voor publikatie in de deelnemende kranten. De wedstrijd geldt namelijk ook voor lezers van veel andere nieuwsbladen in ons land, die aan deze aktie meedoen. De leukste en origineelste inzendingen worden opgenomen in de afleveringen van de Goed-Nieuws-Krant die de komende zomer in de deelnemende kranten verschijnen. Bovendien worden er de volgende prijzen voor uit geloofd: le prijs 500,- 2e prijs 250,- 3e en 4e prijs 100,- 5e prijs 50,- GLARHANDR FN Gl A'-7FTTERIJ voor GLASREPARATIES en levering van o.a. DUBBELE BEGLAZING, THERMOPANE, VOORZETRAMEN Varenstraat 74 - Soest - Telefoon: 02155-10731 Expositie Marcel Rademakers in Kasteel Groeneveld Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. laag een eigen tuin krijgen. Al met al zal de woningdifferentiatie daarmee ingrijpend wijzigen. In aantal zullen er 1064 woningen ontstaan, waarvan ruim de helft 4-kamerflats zal zijn. De overi ge woningen zullen voor het merendeel uit 3-kamerwoningen bestaan. Het huurniveau zal niet ingrijpend wij zigen. Een verhoging van de kale huur prijs zal gecompenseerd kunnen worden door een verlaging van de stookkosten ten gevolge van verbete ringen van de c.v.-installatie en het aanbrengen van isolatie voorzieningen. Naast deze werkzaamheden zullen ook aan de 7-hoogblokken ingrijpende ver beteringen worden uitgevoerd toevoegen van liften, herindeling on derbouw e.d. Met een rijskbijdrage van 30 miljoen en een onttrekking van de reserves van de W.S. van 7.5 miljoen kan in de toe komst voor het complex een sluitende exploitatie worden vekregen, uitgaande van onder meer een exploi tatietermijn van 25 jaar. De totale kosten van de werkzaamhe den zijn begroot op 44 miljoen. Het spreekt vanzelf dat bij deze integrale aanpak ook de woonomgeving dras tisch aangepakt zal worden. Dit scenario levert een complex op dat een vrij gedifferentieerd aanbod aan woningen bevat tegen relatief lage hu ren. Het aantal woningen neemt nog toe, terwijl het restant van de exploi- tatieduur met 10 jaar wordt terugge bracht tot 25 jaar. De Vlaamse schilder, dichter, beeld houwer, cartoonist, componist Marcel Rademakers (46). heeft in de "Boom kamer" van Kastëèl Groeneveld een bijzonder fijnzinnige expositie ingericht van twintig tableaus, die de natuur tot onderwerp hebben. Deze tentoonstelling is tot en met de beide Pinksterdag nog te bezichtigen. In een uitvoerige catalogus onder de titel "Op het lichtende kleurenpad" doet hij uit de doeken wat hem beweegt en bezielt. Vier figuratieve tekeningen van blauwe ball-peninkt verraden nog enkele bo men en rotsen, daarna gaan zijn olie verfschilderijen en pastels enkel over in kleur en licht, ritme en melodie. "Niet zozeer schoonheid, bevalligheid, materieel nut of entertainment, maar waarheid is de eerste vereiste van een kunstwerk'zegt hij. Daarom moet de bëzoeker bij daglicht zijn creaties bekijken, want bij kunst licht veranderen alle tinten en schake ringen. Zijn schilderijen lijken op gedichten. Onder het werk vergeet hij de natuur, vergeet waar hij zit en wie hij is. Hij mediteert: "Ik onderwerp mij aan het onderwerp en laat mij er volledig door onderwerpen. Mijn hand volgt ligna- tuur, de ordening, de relaties. Ik word als het ware tak, lover, graniet, zee en lucht. In die zin wordt ik getekend." Wat overblijft van zijn natuurinspira- ties zijn dan alleen nog maar harmo nische kleurtonen, gerelativeerde tijd en overschreden ruimte. Zelf zegt hij: "Misschien slaat dit de richting in van een ikoon uit de twin tigste eeuw: een vlak dat wat licht re flecteert en symbolisch verwijst naar wat de menselijke geest als hoogste kracht, heiligste wezen, bron van alle zijn beschouwt. Nederig onderwerp ik mij hieraan." Lumen mimen Ondergetekende heeft Marcel Radema kers uit Heverlee in Nederland ge ïntroduceerd. Zijn tentoonstelling van mysterieuze clair obscurs werd zater dag geopend door André Polfliet, de Vlaamse redactie-secretarie van het tijdschrift "'t Kofschip". Tijdens het daarop volgende dichters- diner in Groeneveld zong Rademakers Vlaamse redactie-secretaris van het sinds 1951, is autodidact, en debuteer de in 1958 als dichter onder de schuil naam Mark Meekers met "Grenslijn van Verveling". Hij is leraard geschie denis en zijn atelier bevindt zich in Zuid Frankrijk. Hij schreef een kinderopera "De Sprekende Vogel" en is mede oprichter van de internationale groep Lumen Numen (1967). Een beweging die alles te maken heeft met kleinschaligheid, terugkeer naar de natuur en groene tendensen. Lu men betekent licht, numina zijn de goden zonder gezicht. De Lumen Nu- men-groep probeert het onzegbare te benaderen, waardoor van de toeschou wer een gevoelssprong wordt verwacht die hem het licht doet zien. Alleen het mysterie op zichzelf heeft uiteindelijk nog zin. JAN VISSER Marcel Rademakers. kunststof console en lens. Bij deze gelegenheid serveren wij voor woensdag 16.00-21.00 uur donderdag 13.00-21.00 uur vrijdag 16.00-19.30 uur Tevens geldt ter begeleiding van deze schotel 15% korting op onze licht tintelend© Muscadel sur Lie. "RESTAURANT BURG. SROTHESTRAAT16 SOEST. 02I55-I7249 IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Vrijdag 17 mei a.s. wodt door de bur gemeester, alle wethouders en de ge meentesecretaris van Soest de officiële openstelling verricht van één van de twee nieuwe natuurpaden die in de Soester gemeentebossen zijn uitgezet. Deze datum is gekozen omdat het lan delijke I.V.N. (Instituut Voor Natuur beschermingseducatie) dan 25 jaar bestaat. De afdeling Eemland ziet dit jubileum mede als een aanleiding om de bevolking van onze gemeente een blijvende herinnering aan te bieden. Alle belangstellenden zijn van harte welkom bij deze feestelijke gebeurte nis die plaatsvindt om 14.00 uur op het parkeerterrein tegenover Restaurant "Soester Hoogt" aan de Van Weerden Poelmanweg. Aansluitend kan men on der leiding van natuurgidsen en/of met behulp van de natuurpadbeschrijving de natuurwandeling meemaken. De twee nieuwe natuurpaden, genaamd "Het Soester Hoogt" en "De Zoom", voeren beide door een aantrekkelijk wandelgebied en konden gerealiseerd worden dankzij een financiële bijdrage van de gemeente Soest en met assisten tie van de afd. Groen en Recreatie van Gemeentewerken. Beide routes worden gemarkeerd door routepaaltjes met gekleurde kop, waarbij de tussendoor geplaatste num merbordjes corresponderen met in formatie, vermeld in de natuurpad beschrijvingen. De natuurpadboekjes zijn verkrijgbaar bij VVV's Baarn en Soest, alsmede in de restaurants "De Soester Duinen" en hetSoester Hoogta 1- per stuk rVN-'Doe'-wandeling voor het hele gezin Op zondag 19 mei a.s. organiseert het IVN-Eemland een zogenaamde doe- wandeling. Deze doe-wandeling wordt georganiseerd op het achterste ge deelte van het terrein van kasteel Groe neveld. Het terrein van kasteel Groeneveld is een gebied waar het IVN-Eemland vrij regelmatig activiteiten organiseert. Het is een gebied waar het kasteel, de bossen, de vijvers, de weilanden en de boerderijen bij elkaar horen. De ge hele vormgeving van dit 150 ha. grote landgoed heeft bewust gestalte gekre gen; bosranden, weilanden, apart staande bomengroepen, uitgegraven vijvers, verschillende boomsoorten dicht bij elkaar. Invloeden van Franse en Engelse tuin architecten (in opdracht van edele heren in de twee vorige eeuwen) zijn nog duidelijk te herkennen. Het is nog steeds een gebied met een grote af wisseling; open ruimten, kronkelende oevers, slingerpaadjes en vooral veel doorkijkjes. De afwisseling van het gebied is een goed aanknopingspunt voor de organi satie van deze doe-wandeling. De opzet van deze doe-wandeling is de volgende: bij de startpost krijgt men een route-beschrijving. Men kan de wandeling helemaal in eigen tem po lopen over tamelijk goed begaan bare paden. Onderweg komt men een aantal posten tegen, waar men een op dracht moet uitvoeren. Wat staat de deelnemers zoal te wach ten? Zelf met schepnetje vissen; zelf namen van planten en insekten opzoe ken; zelf opmeten hoe hoog en dik een boom is; zelf met een grondboor ont dekken wat voor bodemsoorten er zijn. Vooral de kinderen zullen het omgaan met de natuur op deze zelfontdekken- de manier erg plezierig vinden. Men kan starten tussen 13.30 uur en 14.30 uur op de parkeerplaats achter op het terrein van kasteel Groeneveld. Komend uit Soest (langs het paleis; bij het volgende kruispunt kunnen de be langstellenden uit Baarn en Hilversum zich aansluiten) neemt men niet de op rit naar het kasteel Groeneveld, maar men rijdt rechtdoor. Voorbij de oprit naar de Al: Amster dam; aan de rechterkant. Men blijft gewoon dezelfde weg volgen (Zand- heuvelweg) en neemt de eerste ver harde weg links (voor de boomkweke rij van Staatsbosbeheer). Inbraken Koninginnelaan Onbekende daders hebben in de afge lopen week ingebroken in twee huizen aan de Koninginnelaan. In de woning van mevrouw L. werd een ruitje stuk geslagen, zodat de voordeur geopend kon worden. De dader werd daarbij echter gewond, zoals uit de bloedspo ren kon worden afgeleid. Op volgens de politie "grove wijze" werd het huis doorzocht. Uit de schuur verdween een rijwiel. Later werd een klok terug gevonden iri een'tuin aan de Groen van Prinstererstraat. In de woning van mevrouw C. kwam de dader binnen door het breken van een glas-in-loodruitje. Een bandrecorder, die werd buitgemaakt, werd enige tijd later teruggevonden in de tuin. De da der werd tijdens zijn werkzaamheden vermoedelijk gestoord. Voor 800 gulden ijsje weg De heer H. van het Avia-pompstation aan de Birkstraat meldde de politie in het weekeinde dat een onbekende dader de volledig inhoud van de diep-, vrieskist, gevuld met ijsjes, had weg gehaald. De waarde van de koude buit is ca. 800 gulden. Voordeur beschoten met windbuks Een onbekende dader heeft in het week einde de voordeur van de woning van de familie L. aan de Draailier met een windbuks beschoten. Er ontstond een gat in het houtwerk. Bij de politie werd aangifte gedaan. Van 13 tot en met 18 mei houdt Jaguar dealer Kimman Amersfoort B.V. open huis. Belangstellenden kunnen deze week kennis maken met de meest re cente Jaguar-modellen, waaronder de onlangs op de RAI geïntroduceerde XJ-S 3.6. 21e jaargang nr 20 super stip stip ook op 12' no. 1 trofee alarmschijf nationaal product Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. Gehele ol ge deellelijte overname schriftelijke de Stichting Ned. Top 40, tel. 035-231647, postbus 706,1200 stemming DE NEDERLANDSE TOP 40 IS SAMENGESTELD DOOR DE STICHTING NEDERLANDSE TOP 40 UIT GEGEVENS VAN HANDEL EN INDUSTRIE I aantal weken deze Ivorige Titel - Artist - (Producer) - Componist week|week Label bestelnummer - Distributiemij 0 1 WEARETHEWORLD-usaforafrica .|T]fTr| (quincy Jones) m. jackson/l. richie cbs 6112 cbs 0 2 EVERYBODY WANTS TO RULE tears for fears (hughes) orzabal/stanley/hughes merc. 880 659 7 phon, Q 3 DON'TYOU(forgetaboutme)-simpleminds (keith forsey) keith lorsey/steve chifl virgln 107 298 virglnJariola 0 7 RHYTHM OF THE NIGHT debarge (richard perry) d. warren - motown 64359 - rca Q 6 ALLATONCE-whitneyhouston (michael messer)/jelfrey osborne - arista 107185 ariola 0 4 NIGHTSHIFT-commodores I I (d. lambert) orange/lambert/golde - motown zb 64357 rca lo^l (peter j. muller) opusfe. pfleger polydor 881 792 7 polydor Q 11 THESUMMERTIME-bzn K7l (roy beltman)th. tol/j. tuijp/c. tol - mer. 880 697 7 phon. |N^| Q 10 MIJNMEISSIE-dannydemunk KT) (j. eggermond) h. v. veen/k. loomans - rca 40089 rca [H^| 0 14 CRY-godley &creme (godleylcreme/horn) godley/creme polydor 881 786 7 - polydor 28 DANCING IN THE DARK-bruce springsteen (sprlngsteen/landau/plotkin/van zandt)springsteen - cbs 4436 - cbs 22 THAT OLE DEVIL CALLED LOVE alison moyet (pete wtngfield) altan robertsfdoris lishei cbs 6044 - cbs (13)23 THEUNFORGETTABLEFIRE-U2 [Tl (brianenoldaniellanois)isiand 107183 -ariola |^ia| 0 12 WELCOMETOTHEPLEASUREDOME-frankie goes -(trevorhorn)gill/johnson/nash/o'toole-ztt 107199-ariola 0 19 COULDIT BE l'M FALLING, grant/graham IjT] (derek bramble) m. steals chrysalis 107 308 ariola |^a| 0 8 POPIEJOPIE-pisa FTl (stellaard)/spaan/vermeegen 12 7217 7 emi bovema |M^[ (ft 17 IFEEL LOVE-bronski beat fM] (thorne) bellotte/moroder/e.a. - london 882 045 7 phon. I4^| 0 15 ONE MORE NIGHT phil collins (phil collins/bugh padgham) phil collins - wea 259102 7 - wea 0 9 YOUSPIN ME ROUND-deadoralive (pete waterman) dead or alive - epic 4861 - cbs (20) 30 RUNTOYOU-bryanadams (bryan adams/bob clearmountain) idem - a&m 390 004 7 - polydor deze Ivorige I week week Titel - Artist - (Producer) - Componist Label bestelnummer - Distributiemij I weken II 2 YOU CAN WIN IF YOU WANT- mod.talking (dieter bohlen) idem - hansa 107 280 ariola W5=»l IN MY HOUSE -maryjanegirls 2 (riek james) - idem motown 64361 - rca ONE DAY is enough rob. jacketti scooters KT) 3 (r. mulder/a. groothuizen) - e v/d holt carrere 221038 - cnr |X>| H1STORY-maitai RsT 3 (eric van tijn/jochem fluitsma) idem injection 134 686 - cnr I tjI LOVE& PRIDE-king 12 (richard james burgess) p. king/m. roberts cbs 4980 - cbs KRONENBURG PARK-frank boeijen groep KJ 2 (frank boeijen groep) idem sky 4310 - telstar EVERY TIME YOU GO AWAY paul young 6 (laurie latham) d. hall - cbs 6300 - cbs THAT WAS YESTERDAY - foreigner 3 (alex sadkin'mick jones) m. jones/l. gramm atlantlc 789 5717 wea BADHABITS-jennyburton 5 (allen george/fred mcfarlane) idem - atlantic 789 583 7 - wea GIMMEGIMMEGIMME-naradam.walden 9 (narada micbae) walden) waldenlglasslcohen - w.b. 929 077 7 - wea SO FAR AWAY - dire straits 4 (knopfler/dorfsman) knopf Ier - vertigo 880 703 7 - phonogram HANGIN'ONASTRING-looseends 3 (nlck martinelli) mcintosbleugenefnicbol virgin 107 278- virginlariola ONCEIN ALIFETIME-talkingheads 1 (davld byrne/brian eno/talking heads) idem emi 20 0395 7 - emi bov. WOULDI LIE TO YOU? - eurythmics 1 (david a. stewart) - lennox/stewart - rca 40101 - rca LEGS-zztop 2 (bill ham) gibbonslhill/beard - warner bros 929 272 7 - wea KISS ME-stephen "tintin" duffy 1 (j.j. jeczalik/nick froome) duf fy 10 records 107 251 - virgin/ariola LET IT SWING-bobby soeks [al 1 (lorgny söderberg) - rolf lovland/alix zandra - pb 40127 rca LOVER COME BACK TO ME - dead or alive 1 (pete waterman) dead or alive - epic 6086 - cbs I WAS BORN TO LOVE YOU freddie mercury 1 (mack freddie mercury) f. mercury -cbs 6019 -cbs 19-paulhardcastle 1 (p. hardcastle) Icoutourie/mccord - chrysalis 107 386 - ariola

Soester Courant | 1985 | | pagina 7