9 Smeeing occasions voor gegarandeerd rijplezier 'jaaarenlang'! auto smeeing 6. SCHERP GEPRIJSD! L'Met het oog op Hartie-ZuidLJ 'De Gouden Schaar' kledingreparatiewinkel aan de Soesterbergsestraat Ravage na botsing rijdende winkel Meningen van lezers 'Bij malse asperges hóórt een mooie Riesling! ZOMER- VLAAIEN pagina 10 WOENSDAG 22 MEI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 met chting S$ L - mm Open Huis dagbehandeling Verpleegcentrum Birkhoven Uitgebreid assortiment top-occasions met KRIJTSTREEP PANTALON De Borg-De Zorg HARTJE-ZUID A. B. M. (Toon) van der Linden: is een fraai uitge- moderne mense- naakt naar Sartre nken aan het werk >sel bleek voor de s heerst zo'n ge- iet alleen in archi- naar ook door de iende kloof tussen ren en buitenlan- jp en 65+ ƒ4,-. 'Where the Green Werner Herzog innende film over bedreigde cultuur ralie. Do. 6 juni: ine" van Otar Ios- ;n absurde kome- ijzenaars van een trkt van 30 april. zij door het ant no pope from n overige reper- 'tekens bij diver- ens. echtse formatie immeerd. Deze ouderwets swin- y inslag. De be en gitaar; Nico. bas; Joost, tam- ïarte welkom op >egang vanaf 16 -ireau voor SBK o.a. via de mo- ilwassenen-edu- scholing willen aan volwasse- het voortgezet paalde omstan- zijn een andere udierichting te iktiviteit in de 'd plaatsvindt, die doorgaans in de gelegen- iders van leer- ■cheid geboden problemen en ?n praten met eur of psycho- enoemde uren ijn om belang- te zijn bij hun matiecentrum I van 13.00 tot Sinds vrijdag j.1. is Soest Sinds vrijdag j.1. is Soest een nieuwe zaak rijker die zich geheel richt op kledingre parades. Het is een filiaal van een keten van kledingreparatie- winkels, die onder de naam "De Gou den Schaar" niet alleen in Nederland maar in heel Europa actief is. De Soes- ter vestiging is de 130e in Nederland; in heel Europa zijn er meer dan 400 "Gouden Scharen". "De Gouden Schaar" heeft in Soest on derdak gevonden in het voormalige pand van reisbureau Gerth, aan het "pleintje" op de kop van de Soester bergsestraat, op nummer 22. Dagelijks is daar mevrouw H. de Hoop uit Soest aanwezig, die voor de klanten bereik baar is voor allerlei kleine kledingre- paraties, zoals langer of korter maken van pantalons en rokken, ritsen inzet ten, boorden van overhemden keren, revers en pijpen versmallen, voerin gen repareren, etc. maar ook hoesla kens en gordijnen maken. Zij heeft daarvoor de beschikking over uitge breide apparatuur en uiteraard de no dige fournituren. Het pand beschikt ook over een paskamer. Mevrouw de Hoop voert de Gouden Schaar-vestiging voorlopig alleen. Als het te druk wordt kan ze altijd een beroep doen op de ateliers van de Gouden Schaar, waarmee in de om geving wordt samengewerkt. De nieuwe vestiging staat onder lei ding van de heren F. H. C. Dekker en R. H. Koopman, rayon-managers van de Gouden Schaar. De heer Dekker wijst er op dat het aantal kledingrepa- ratiewinkeltjes zoals deze in Soest de laatste jaren als paddestoelen uit de grond schieten. "Er is een duidelijk gat in de markt", merkt hij op. "Vroe ger kon elke huisvrouw zelf haar kle ding repareren en die van het gezin, maar die vaardigheid heeft lang niet iedereen meer. Men heeft de opleiding er niet voor gehad of mist er gewoon de tijd voor. Bovendien is er een tijd geweest dat de mensen eerder ge neigd waren maar iets nieuws te kopen als een kledingstuk gerepareerd moest worden, maar dat is onder invloed van de economische recessie ook sterk aan het verminderen. Tot dusver beschikte "De Gouden Schaar" in deze omgeving over een vestiging in Amersfoort, in Laren en in Bussum, maar daar meldden zich ook veel klanten uit Soest. Het nieuwe filiaal aan de Soesterbergsestraat voorziet dan ook zeker in een behoefte, aldus de heer Dekker. De zaak waarin mevrouw de Hoop de scepter zwaait, of liever: naald en draad hanteert, is duidelijk herken baar door de opvallende buitenkant, waarin de grote schaar een centrale plaats inneemt. De winkel is behalve op maandag- Mevrouw H. de Hoop voor de nieuwe winkel in Soest-Zuid. Foto: Herman van Dam morgen alle dagen van de werkweek geopend van 9.00 tot 17.30 uur. Op maandagmiddag gaat de deur om 13.00 uur open. Op zaterdagen kan men van 10.00 tot 14.00 uur bij "De Gouden Schaar" terecht. Foto: Goos van der Wilt Maandagmorgen deed zich op het kruispunt Varenstraat/ '■Weegbreestraat èêVt aanrijding voor tussenleen personen auto, bestuuid dóór de lt2-jarige G. S. uit Doorn, en de "rij dende winkel" van de heer H. van V. (Jf2) uit Soest. Door de botsing liepen beide voertuigen zware schade op. De klap zorgde er bovendien voor dat in het inwendige van de win kelwagen een complete ravage ontstond, doordat flessen, blikken, potjes en dozen uit de rekken,vielen. Inbreker 'overlopen De eigenaar van een caravanbedrijf aan de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg meldde de politie begin deze week dat hij 's nachts wakker was geworden van gerucht in de zaak op de benedenverdieping van het pand. Toen hij naar beneden ging kwam hij oog in oog te staan met een naar schatting 25- jarige jongeman in donkere kleding, die onmiddellijk de benen nam en ver dween. Hij bleek het slot van de kan toorruimte te hebben vernield. De poli tie stelde in de omgeving nog een on derzoek in, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op. Er werd niets vermist. Op 5 juni a.s. is het een jaar geleden dat in het verpleegcentrum Birkhoven de nieuwe ruimte voor de dagbehandeling in gebruik werd genomen. Inmiddels zijn er zo'n 40 mensen uit Amersfoort en wijde omge ving die twee tot drie dagen per week gebruik maken van deze nieuwe voor ziening. De dagbehandeling is bedoeld voor mensen die door lichamelijke ziekte of handicap zich moeilijk kunnen handhaven in de eigen omgeving, thuis of bijv. het bejaardencentrum. Door middel van allerlei behandelin gen, zoals fysiotherapie, ergotherapie, logopedie en aktiviteitenbegeleiding wordt getracht de mensen weer zover te krijgen dat ze zich beter in de eigen omgeving kunnen handhaven. En op name in een ziekenhuis, verpleeghuis of verzorgingshuis kan daarmee vaak worden voorkomen of worden uitgesteld. De kosten van de dagbehandeling wor den vergoed uit de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. Daaronder val len ook de vervoerskosten van en naar het dagbehandelingscentrum. Aanmelding voor de dagbehandeling gebeurt in overleg met de huisarts of specialist. Op 5 juni a.s. houdt het dagbehandelingscentrum Birkhoven van 16.30 tot 19.00 uur open huis. De medewerkers zullen iets van de ver schillende behandelingsvormen laten zien en er wat over vertellen. Ook wordt een videofilmpje vertoond. Ie dere belangstellende is welkom, zowel mensen met beroepsmatige interesse als mensen die denken mogelijk gebruik te kunnen maken van de dag behandeling. Het spreekt vanzelf dat de toegankelijkheid voor rolstoelge bruikers prima is. Brandje in ketel Door overhitting ontstond vorige week brand in een zgn. mastiekketel in de tuin van de heer J. H. aan de Molen straat. Het vuur zette een struik in brand, waarna het oversloeg naar een garage. De heer H. wist het vuur met water te blussen, zodat de gealarmeer de brandweer niet in actie hoefde te ko men. BOVAG garantiebewijs 3-12 maanden extra zekerheid gunstige financierings mogelijkheden inruil alle merken mogelijk Openingstijden van 9.00-18.00 uur, vrijdag: koopavond van 19.00-21.00 uur JMITSUBISHI - OCCASIONS - iF/l/AlTl Koningsweg 14 - Soest -Tel OllSS -13227 Ruit telefooncel vernield Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde een van de ruiten van de te lefooncel op de hoek van de Kampweg en de Kamerlingh Onneslaan in Soes terberg vernield. Bij de politie werd aangifte gedaan. Inbraak Pelikaanweg In het weekeinde werd ingebroken in het bewoonde gedeelte van een garage aan de Pelikaanweg. De bewoner, de heer H., ontdekte bij thuiskomst dat de dader een videorecorder en enkele vi deobanden had weggenomen. Er wer den overigens geen sporen van braak aangetroffen. Vernieling aan auto Een onbekende dader heeft in het weekeinde vermoedelijk in een poging tot diefstal het portierslot vernield van een auto die geparkeerd stond aan de Haverweerd. De eigenaar, de heer B.O., deed aangifte bij de politie. De schade bedraagt ca. 150 gulden. Jack gestolen De heer H. van R. uit Soest deed in het weekeinde aangifte van de diefstal van zijn windjack. Het kledingstuk was weggenomen uit de garderobe van een café aan de Bosstraat. Merkwaar digerwijs werd het jack enige tijd later teruggevonden langs de Dalweg. Het was totaal vernield. De waarde van het kledingstuk was ca. 130 gulden. Bromfietser gewond bij aanrijding Bij een ongeval op het kruispunt Ossen- damweg/Soesterbergsestraat raakte de 48-jarige bromfietser D.D. uit Soest gewond. Hij moest in Zonnegloren wor den opgenomen. Het ongeluk ontstond toen de bromfietser tegen een auto botste, bestuurd door de 52-jarige K. v. d. V. uit Amsterdam, die over de Soes terbergsestraat het kruispunt opreed op het moment dat de bromfietser wilde overs teken. modieuze -3 in de maten 38 t/m 44 (inclusief riem) Ftassende prijzen. SOEST: Soestéibergstraat 51 HUIZEN: Oude Raadhuisplein 8 In de wijken die men bouwde tegenaan het buurtschap Hees in Soest, is er rekening mee gehouden hoe dat kultureel wel moest. In fasen bouwde men er wijken de bevolking groeide zeer gestaag. Men moest wel naar het kulturele kijken. Het hoe en waar, dat was de vraag. De bevolking, clubs, bedrijven, de gemeente inclusief, het liep soms over vele schijven, maar er kwam een initiatief. Men sloofde en men sjouwde, men werkte samen, heel sportief, totdat men er een dorpshuis bouwde, dat zich triomfantelijk verhief. Verenigingen, clubs en groepen, haalde men zo uit dé"zorg. Zij huisden niet meer op de stoepen, want er stond voor hen De Borg. Zo kreeg eendracht zijn beloning, zo kreeg veel zwoegen zijn beslag, de samenwerking zijn bekroning" er waaide trots de Soester vlag. De naam De Borg, zeer goed gekozen. Er was een borg in dubbele zin. Een ieder kon er vrij verpozen, dus velen gingen uit en in. De ruimte die er werd geboden, dat was voor velen echt een borg. Het was een hulp in vele noden, maar werd tenslotte toch een zorg. Financieel wou het niet lopen, altijd was er geldgebrek. Dan maar dit gebouw verkopen, maar ja, waar vind je nou zo'ngejr? Al met al, is nu gebleken, is het straks voorgoed gedaan. De Borg in ene zin bezweken, en in de andere zin vergaan. De Soester vlag hangt als versleten slapjes aan zijn vlaggestok. Onrendabel, dus het doel vergeten. Geef het de stichting Artishock En hoe die het dan moet klaren is voor velen al een weet. Wis en zeker kan ik U verklaren dat De Borg, De Zorg nu heet. De zorg voor allen die er woonden en sloofden voor een goede zaak, hoe de Raad die dapperen beloonde geeft een zure, wrange smaak. Zij zijn op zoek naar andere oorden het is heel droevig, maar wel waar. Omdat de Raad hun stem niet hoorde rest hun alleen nog het trottoir. In een dorp dat groeit uit al zijn voegen, alleen vroeger was Soest klein, kunnen boeren niet meer ploegen. Het land wordt huizen, groot en klein. Is het eigenlijk geen schande dat het allemaal zo moet? Zelfs geen dorpshuis meer voorhanden in dat hele grote Soest? Soest. H. ten Hoedt. Na de feestelijke opening van het nieuwe winkelcentrum, eind vorig jaar, in Soest-Zuid is er aan de "zuidpool" van Soest een betrekkelijke rust in getreden. De winkeliers hebben zich intussen ingewerkt en ook de con sumenten hebben de tijd gehad om aan de nieuwe situatie te wennen. Dat is vanuit beider gezichtspunt naar grote tevredenheid verlopen, zoals uit de positieve verhalen kan worden opgemaakt. In wekelijkse afleveringen zal de Soester Courant de winkeliers van "Hartje- Ztoid" - onder welke vlag zich zowel de "oude" als de "nieuwe" winkeliers van Soest-Zuid gezamenlijk scharen - nader bij het lezerspubliek intro duceren. Dat gebeurt onder het motto: "Met het oog op Hartje-Zuid". De verschillende winkels passeren daarbij in een willekeurige volgorde de revue. Aflevering 16: Slijterij/Wijnhandel Van der Linden, Soesterbergsestraat 49. Foto: Herman van Dam Ofschoon deze wijnkenner bij uitstek niet aan zijn eigen woorden behoeft te twijfelen, trekt hij ten overvloede een standaardwerk over wijnen uit zijn goed gevulde boekenkast en wat lezen wij na enig bladeren op bladzijde zoveel?: "Riesling, de regerende vorst van de El- zasser wijnen, is een overheerlijke vis- wijn. Bij asperges en rauwe ham zal een betere metgezel nauwelijks vindbaar zijn." Het oog van de woordvoerder die kennelijk ook eeivliëfhebber van asper ges is schittert, en de in trechtervorm naar zijn lippen gebrachte en vervolgens uitwaaierende vingers maken op aan schouwelijke wijze zichtbaar hóe ver rukkelijk die tongstrelende combinatie wel moet zijn. "Het is er nü bovendien de tijd voor," zegt Toon van der Linden (40) en hij kijkt zijn echtgenote Nolly, die fijntjes glimlacht, verwachtingsvol aan. Haar glimlach houdt een belofte in. Binnenkort zal deze goudgele lekkernij dus wel de tafel in huize V. d. Linden op luisteren en zal Toon verlekkerd naar een van zijn wijnrekken kunnen lopen om er die mooie Riesling uit te halen, die hij al enige tijd in gedachten had. De 'Van der Linden-Eeuw' Sinds 1910 staat de twintigste eeuw in Soest, op het stuk van limonades, wijnen en gedistilleerd, in het teken van de fa milie Van der Linden, zodat de huidige telgen van het geslacht aanstonds zon der overdrijving de betiteling "Van der Linden-eeuw" zouden kunnen bezigen. Het begon allemaal aan de Van Weede- straat waar grootvader Jan in 1910 voor het eerst zijn cafédeur losgooide. Voor de uitoefening van een cafébedrijf had toentertijd geen betere plaats gevonden kunnen worden, want voor de deur be vond zich een halte- tevens wisselplaats van de nog door Soest rijdende paarde- tram. Het was bijgevolg niet verwon- derdlijk dat het café zich de naam "De tramhalte" verwierf en dat het naast stamgasten en koetsier/trambestuur ders ook talloze dorstige, op de paarde- tram wachtende passagiers onder zijn clientèle telde. Grootvader Jan grossier de tevens in limonades die hij in een grote ruimte achter zijn café zelf ver vaardigde en bottelde. De grondstoffen werden over de Eem, die destijds als transportweg van een naar (o.a.Soest nog van slagaderlijke betekenis was, aangevoerd. De flessenafvulmachines, de mengketels. de spoelkuipen, de fus ten, kortom alle voor dit ambachtelijke bedrijf noodzakelijke installaties, die tot na de 2e wereldoorlog, toen grootvader Jan reeds was overleden (1947), nog werden gebruikt, zijn achter de per dato door Toon's zuster Corry en broer in vier smaken van 7.50 voor Ben bestierde wijnhandel aan de Van Weedestraat nog steeds volledig intact voorhanden en vormen in haar geheel een waar museum, dat met een goede promotionele begeleiding een ware toe ristische trekpleister zou kunnen worden. Toon: "Sinds de tijd van het maagbittertje, de grenadine, de sifons spuitwater en de champagnepils is er wel het een en ander veranderd. Vroe ger mochten we van oma de kogel- flesjes stukslaan, als we stuiters nodig hadden om mee te spelentegenwoordig is datzelfde flesje een zelfzaamheid ge worden. Maar laat ik de zaken even op een rijtje zetten. Van de 3 kinderen van opa Jan vond Ben, mijn gelukkig nog steeds in leven zijnde en zéér actieve vader, dat hij op 25-jarige leeftijd ge noeg had geleerd en afgekeken om maar eens op eigen benen te gaan staan. Hij begon in het jaar 1935 in hét pand. Ik zeg met nadruk hét pand, want we zitten er nog steeds op dat gezellige hoekje Soesterbergsestraat/Gallen- kamppelsweg." Zijn blik dwaalt naar echtgenote Nolly, die instemmend knikt. "Vader had toen een z.g. verlof zaak. hetgeen inhield dat hij limonades, bier en andere zwakalcoholische dran ken mocht verkopen. In 1937 werd hij voor vol aangezien, hetgeen niet letter lijk moet worden opgevat, en kreeg hij vergunning om ook gedistilleerd te ver kopen." Wacht eens even! Dat betekent dat het familiebedrijf als zodanig dit jaar op een levensduur van 75 jaren kan bogen, terwijl de zaak van Ben Sr., en nu van Toon, aan de Soesterbergsestraat pre cies een halve eeuw bestaat. Hoe gaan de als feestjesbouwers, kar- navalsprinsen en evenementen-com missarissen bekendstaande Van der Lindens deze gedenkwaardige leeftijd vieren? Toon, snel nadenkend en dan lachend: "Mogen we dat nog even be waren voor een komende editie van de Soester Courant? Vanzelfsprekend gaat er wel iets gebeuren, maar ik wou mijn kruit nog even droog houden. Nader bericht volgt. Beaujolais 'Top-Negen' Onderwijl opgeruimd voortbabbelend weet hij op handige wijze de aandacht van het onderwerp "jubilea" af te lei den door het te voorschijn halen van een flesje Beaujolais om vervolgens met een gebaar, een ober uit een sterrenres taurant waardig, het etiket te tonen waarop de naam van de beroemde Franse wijnselecteur Georges Duboeuf uit Romanèche-Thorins (alleen de klank al!prijkt. Voor kenners is deze naam inderdaad van grote betekenis. Want zij weten dat de selecteurs van Georges Duboeuf het enorme, ten zuiden van Magon liggende Beaujolais- gebied als geen ander kennen. Zij weten dat deze wijn-scouts uit de "cru "-gebie den waarop het wijnhuis Georges Duboeuf claims kan doen gelden, met uiterste zorg de beste percelen weten te kiezen. De Beaujolais-streek telt 9 crus en Toon v. d. Linden mag er trots op zijn dat zijn bedrijf waardig is bevonden om deze, altijd met de naam van hun ge boortedorp aangeduide "top negen" als een exclusiviteit voor Soest en omge ving te mogen voeren. Terwijl we de jeugdige charme van de Beaujolais- Brouilly, want die is het die Toon heeft ingeschonken, op de tong voelen tinte len, en ons de hierbij door Nolly v. d. Linden geserveerde (eveneens jeug dige) kaas goed laten smaken, somt Tonn even langs de neus weg alle negen Beaujolais-crus op die in zijn wijnrekken liggen te wachten op de echte liefhebbers of op hen die dit willen gaan worden: Brouilly (we kennen hem reeds), Chenas, Chidrou- bles, Cöte de Brouilly, Fleurie, Julié- nas, Morgon, Moulin a Vent en Saint- Amour. Toon: "Zoek ze maar op, op de landkaart, tussen Magon en Ville- franche! Wie zal het wagen aan de woorden te twijfelen van iemand die de naam van Georges Duboeuf als een stukje bezit mag beschouwen? Nog een feestje? Zullen we even terugkeren naar de "Van der Linden-story"? Anders schrijven we voor we het weten een wijnboek. Toon: "Vooruit dan maar. Terug naar vader Ben en de jaren vlak voor en in de oorlog. Zelf heb ik daar van niets gemerkt, want ik kwam pas twee weken voordat de oorlog afgelo pen was, als 4e van 6 kinderen op de wereld. Vader en moeder (die er helaas al énige jaren niet meer isheb ben mij er veel over verteld. Geen ge makkelijke tijd, maar voor wie was het dat wel. Tja, van lieverlede ben ik er zelf ingerold. Na schooltijd werd in met allerlei klusjes opgescheept en toen ik de schooljaren inclusief de mulo achter de rug had, werd het er niet veel beter op, want toen kon ik in Schiedam waar ook anders) als volontair de meest vervelende klusjes voor vreemde heren met dwingende ogen gaan op knappen. Toch heb ik het altijd met plezier gedaan, want ik had belangstel ling voor het vak. Als Jan Soldaat heb ik bij de Kon. Marechaussee gezeten. Tot op de dag van vandaag weet ik nog steeds niet op wiens voordracht ik bij dat onderdeel ben terechtgekomen. Ik heb mijn tijd overigens niet tot het jeinde behoeven uit te dienen, want ik werd vervroegd van de dienstplicht ontheven omdat moeder nogal sukkelde en vader dus dringend andere hulp nodig had. Vanaf dat moment heb ik er dus eigenlijk pas goed middenin gezeten en kwamen de stroomversnel lingen ook kort na elkander. In 1970 leerde ik Nolly kennen die toen ook al alles afwist van het bedrijvige familiebedrijfsleven, want haar vader bezat een slijterij annex bakkerij in Ha- mersveld en Nolly kende alle produc ten én alle klanten. We trouwden begin 1973 en ik werd officiëel firmant in de v.o.f. Van der Linden. Hard werken met z'n allen, twee leuke dochters..." Halt, wacht eens even. Begin 1973 getrouwd. Dus... nóg een feestje dit jaar? Toon: "Ander onderwerp Kruukje Melm Okay, welk ander onderwerp? "Nou ie dere ondernemer spreekt graag over zijn specialiteiten. Wat Georges Du boeuf aanstonds op Beaujolais-gebied voor mij zal gaan betekenen, is de bloedeigen Van der Linden-specialiteit "Kruukje Melm" al vele jaren op het terrein van de kruidenbitters. Het echte "grootmoeder's recept" dateert al van 1910 en is niet minder geheim dan de sa menstelling van Coca Cola. In 1974 heb ben we deze oprechte Soester Kruiden bitter onder de naam "Kruukje Melm" nieuw leven ingeblazen en het is een ge zond leven geworden, niet alleen voor Kruukje, thans 15,95, doch ook voor de genen die dit opwekkende en maagzui- verende tonicum tot zich nemen." We laten ons de geneugten van nóg een glaasje Beaujolais Duboeuf niet ont nemen en bekijken ondertussen enige door Nolly te voorschijn gehaalde foto's. Op enkele daarvan bevindt Toon zich in slot Loevestein waar hij door enige be langrijke heren uit de Franse stad Reims getooid wordt met de indrukwek kende ordetekenen van de Confrérie de I'Ordre des Coteaux. Als gewogen en niet te licht bevonden champagne-kenner mag hij zich vanaf dat moment "liquorist" noemen. Op andere foto's zien we Toon in het Lim burgse Arcen waar hij uitgerust wordt met de versierselen die alleen wegge legd zijn voor hen die alles van bier af weten. Bierologen dus. Bij iemand die wijnkenner en liquorist en ook nog bieroloog is, móet de cliënt die van een of meerdere van de talloze Rijn-, Moe zel-, Elzas-, Rhóne-, Bourgogne-, Loire-, Bordeaux, of noem-maar-op-wijnen houdt, wel in goede handen zijn. En als er met Pinksteren asperges met ham op tafel komen, omdat het daarvoor nü de tijd is, dan weten diezelfde goede han den, de handen vn Toon van der Linden precies uit welk wijnrek zij die extra mooie Riesling moeten pakken.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11