WIN'N REIS NAAR PARIJS! d'OudeEnghe sclHtcmaker Agenda gemeenteraadsvergadering van donderdag 23 mei Arbeidstijdverkorting Oude Ambachtenmarkt en Hanekraaien Commodore WOENSDAG 22 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Nu ook in Soest. De Gouden Schaar voor al uw a kleding- reparaties. Schoemaker onderdelen- winkel Rode Kruis campagne 1985: het grote verschil De IBM compatible PC! Hemelvaartsdag in Soest: Vredesonderwijs in Soest Koninginnelaan 1 juni afgesloten 2 Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Aardbeien vlaai Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Int. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Valpartij met vraagtekens Op het fietspad langs de Amersfoortse- straat ontstond vorige week een onge luk, waarbij de 57-jarige mevrouw J. J. uit Barneveld met haar fiets ten val kwam. Aanvankelijk werd zij met een taxi naar huis gebracht. Het ongeluk werd gemeld door de 29-jarige mevrouw H. H. uit Woudenberg, die met haar auto juist een inrit inreed en de valpartij zag gebeuren. Later werd de politie door de dochter van de Barneveldse meegedeeld dat haar moeder in het Elisabeth-ziekenhuis was opgenomen op de intensive-care- afdeling, omdat zij het slachtoffer zou zijn geweest van een aanrijding. Het onderzoek wordt voortgezet. Het is in de wereld niet eerlijk verdeeld. Dat weet iedereen. Soms zijn de tegenstellingen klein, in een aantal gevallen schrijnend. Met schrijnende tegenstellingen wordt het Rode Kruis dagelijks geconfronteerd. Het kent de noodsituaties, de gevoelens van wanhoop en verdriet van de slacht offers van nabij en weet dat met een simpel gebaar van hen die zich aan de tegenoverliggende pool van tegenstellingen bevinden veel aan de nood kan worden gedaan. In zijn campagneperiode, die loopt van 27 mei tot en met 9 juni, doet het Nederlandse Rode Kruis een beroep op iedereen bij te dragen aan de hulp verlening t.b.v. mensen die het minder hebben. Immers... het verschil tussen veel en weinig schuilt in de bereidheid van veel mensen hun steentje bij te dragen. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergaderingen van 28 febru ari en 21 maart 1985. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel nota financieel beleid. 5. Voorstel tot benoeming voorzitter beroepschriften-commissie. 6. Voorstel tot wijziging van de verordening op het beheer van het gas bedrijf. 7. Voorstel tot het afboeken van het negatieve saldo van het egalisatie fonds van het cai-bedrijf en het vormen van een onderhouds- en vernieuwingsfonds. 8. Voorstel besteding van het bedrag ad 100.000,- voor de werkgelegen heid. 9. Voorstel met betrekking tot de nota minderhedenbeleid. 10. Voorstel overgang Artishock naar De Borg in het kader van de be zuinigingen in de sector welzijn. 11. Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit. 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijp- maken van de bouwlokatie Wostok te Soesterberg. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de wegaan- passing Smitsweg. 14. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Stichting Bouwactiviteiten in de Bejaardensector te sluiten geldlening ten behoeve van de bouw van 60 bejaardenwonin gen (fase 3) in het complex de Vijverhof (Overhees II-2). 15. Voorstel tot wijziging van diverse rechtspositieregelingen. 16. Voorstel tot vaststelling van een reglement medezeggenschap. 17. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan het hoofd van de open bare lagere school "De Schakel", Klaarwaterweg 7. 18. Voorstel tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het Bestuur van de Vereni ging voor Prot. Chr. Onderwijs te Soest voor de aanschaf van meubilair en spel- en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de kleuterschool De Bron. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbren gen van de naam aan de Openbare Basisschool Overhees. 20. Voorstel tot het instemmen met de definitieve begroting over de periode van 1 augustus 1984 tot en met 31 december 1985 van de Re gionale Muziekschool Amersfoort. 21. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel l van de Zöneverordening Hinderwet ten behoeve van het op richten, in werking brengen en in werking houden van een garagebedrijf annex spuiterij op/in het perceel Amersfoort- sestraat 108a. 22. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zöneverordening Hinderwet ten behoeve van het op richten, in werking brengen en in werking houden van een vacuüumstation ten behoeve van het rioleringssysteem op/in het perceel Dorresteinweg 141. 23. Voorstel tot verlenging van de huurovereenkomst terrein aan de Spar renlaan met de Hopman Masselman Groep. 24. Voorstel tot aankoop van een perceeltje grond gelegen aan het Wete ringpad van Lindner Industrie B.V. te Soest. 25. Voorstel tot aankoop van een perceel grond gelegen aan het Wetering pad van Sinclair and Valentine Co. N .Vte Soest. 26. Voorstel tot verkoop van grond gelegen nabij de Amersfoortsestraat te Soesterberg aan G. en S. Projecten B-V. te Amsterdam. 27. Voorstel tot verkoop van een perceel grond gelegen naast Dorrestein weg 72 aan de heer A. G. van Doorn te Soest. 28. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het niet-ont- vankelijk verklaren van Exploitatie Maatschappij Eemnes B.Vin haar beroep. 29. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het ongegrond. verklaren van het door het Gereformeerd Vormingscentrum te Amersfoort ingestelde beroep tegen de weigering van sub-' sidie. De vergadering wordt gehouden in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg. Aanvang: 19.30 uur. COe nieuwe Commodore mei j standaard 256 Kb geheugeninclusief toetsenbord en monochrome high- commotx. resolution monitor. PC 10-2 disKettestations, 320/360 Kb. f 5.695.- excl. BTW PC 20: diskettestation 360 Kb en lx 10 Mb harddisk, f 9 150-excl BTW. Advisie fe Soesf, showroom en parkeren achter ons pand Vredehofstraat 13 Tel. 02155-11434, ook voor Software. De Gouden Schaar Soesterberg- sestraat 22 Dit was het onderwerp waarover Mar cel van Dam, tweede kamerlid en Henk van Stiphout, werkzaam bij de organi satie voor strategisch marktonderzoek van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, beiden lid van de P.v.d.A., met elkaar discussieerden. Over het onderwerp waren ze het eens arbeidstijdverkorting moet er komen, hoe dan ook. Niet eens waren ze het over het aantal uren en binnen hoeveel- tijd het moet gebeuren. Marcel van Dam betoogde dat we moe ten komen tot een 25-urige werkweek in 1990. Sinds de invoering van de 8- urige werkdag en de vrije zaterdag is er niets meer gebeurd, het zal einde lijk eens een goed vervolg moeten krij gen. Natuurlijk zullen daarbij een aan tal problemen opgelost moeten wor den. De kosten van de werktijdverkor ting zul je niet kunnen verhalen op de werkgevers, want de meeste bedrijven kunnen deze kosten niet opbrengen. Er zullen andere financieringsvormen gevonden moeten worden. Het doel moet blijven het werkloosheids probleem op te lossen. Het totale aan tal werklozen is nog altijd rond het miljoen, ondanks de verbeterde econo mische omstandigheden daalt het aan tal niet. Er worden wel arbeidsplaat sen gecreëerd, maar er komen ieder jaar ca. 70.000 mensen bij op de ar beidsmarkt, ondanks VUT, AOW en overlijden. Maar juist de invoering van de technologie (computers e.d.ont staat er ook afbraak aan werk. De P.v.d.A streeft naar optimaal herstel van de werkgelegenheid. Dan heeft overgaan naar een 32-urige werkweek geen zin. Immers het aantal werklozen blijft dan gelijk. Nieuwkomers op de arbeidsmarkt zullen de vrijge komen plaatsen gaan invullen. Overgaan naar een 25-urige werkweek betekent veel positiefs. Vijf uur werk per dag voor 2 personen, dit geeft 2 uur meer werk per dag voor het bedrijfs leven. Bovendien houdt de werkne mer meer tijd over voor zijn privé gebeuren. Door minder uren te werken heeft een werknemer minder pauzes nodig, ook zal de werknemer fitter zijn werk verrichten. Meer werkenden geeft minder werklozen, meer belastinggeld voor de staat, meer koopkracht en minder mensen die geld nodig hebben van de sociale voorzieningen. Kortom een betere arbeidsverdeling en veel minder ontevredenen. Henk van Stiphout wil tot een 32-urige werkweek komen in 1990. Daarna wil hij zien verder te komen. Hij is bang, dat bij een rigoreuze verandering naar 25 uur het erg moeilijk zal zijn een coalitiepartner te vinden voor de vorming van het nieuwe kabinet in 1986. Hij denkt bovendien dat er te weinig geschoold personeel zal zijn om de vrijgekomen uren in te vullen. We zul len eerst enige jaren aan scholing moe ten werken, juist in de voortgaande technologie is er behoefte aan deskun digen. Arbeidstijdverkorting is niet af te dwingen. Het is nu zelfs al moei lijk om een CAO af te sluiten. Doorgevoerde arbeidstijdverkorting kan alleen bij uitzicht op economische groei. Als sociaal-democraten zijn wij voor een verzorgingsmaatschappij, dat kan alleen in een gezonde economie. Bewoner achtervolgt inbreker Een onbekende dader heeft zaterdag avond geprobeerd in te breken in het huis van de familie B. aan het Pijper pad. De heer des huizes schrok wak ker van het gerucht en zette op blote voeten de achtervolging in, maar moest die enige tijd later staken. Er werd overigens niets vermist. De organisatoren van de tiende Oude Ambachtenmarkt van Soest, d.w.z. de Soester VVV, kan met grote tevreden heid terugkijken op de jubileummarkt van afgelopen Hemelvaartsdag. Mede door het buitengewoon Aantrekkelijke weer kwamen er opnieuw vele tiendui zenden bezoekers, uit alle hoeken van het land, naar de Soester Kerkebuurt, die nu voor het tiende achtereenvolgen de jaar het domein was van talrijke grote en kleine "ambachtslieden" en verkopers van al dan niet kunstzinnige artikelen. Burgemeester P. Scholten verrichtte de feestelijke opening van de markt op wel heel bijzondere wijze: door in het mandje te stappen van een luchtballon, die vervolgens het luchtruim koos van af de "lanceerplaats" op de hoek van de Lange Brinkweg en de Eemstraat. De toch duurde overigens maar kort; de weersomstandigheden mochten voor de voetgangers dan ideaal zijn, voor ballonvaarders brachten zij echter meer risico's mee, zodat besloten werd ter hoogte van de Eng weer naar de aarde af te dalen. Eerder op de ochtend hadden ca. 300 mensen deelgenomen aan de dauw- trapfietstocht vanaf 't Hoogje. Zij ver trokken al om vijf uur 's ochtens en be leefden een uitzonderlijk fraaie rit in de nog ongestoorde omgeving van Soest. Hanekraaien Voor de vierde keer werd in café de Rode Haan aan de Birkstraat het kam pioenschap Hanekraaien gehouden. Vijftien deelnemers waren er, die in veel gevallen het zwijgen bewaarden, ondanks aanmoedigingen van hun eigenaars of van de kip Henriëtte. Winnaar werd tenslotte "Rokke Fort", eigendom van de familie ten Hooff uit De mandenmaker trok heel wat be kijks op de Ambachtenmarkt. Foto: Goos van der Wilt Bilthoven, die zeventien maal het be vrijdende "kukeleku" liet horen en zodoende beslag legde op de "Haantje- de-voorste-trofee"DostojevskP VAN A. Hop werd met 14 kraaien tweede en Hoppa 2 van K. Schouten werd derde. Huisvuil ophalen met Pinksteren Maandag 27 mei (Tweede Pinksterdag) wordt er gen huisvuil opgehaald. Dat gebeurt op dinsdag 28 mei. De jury in gespannen afwachting van de eerste kraai in café De Rode Haan. Foto: Gons van der Wilt Marcel van Dam en Henk van Stip hout aan het woord in de Borg. Foto: Goos van tier Wilt Bij invoering van een 25-urige werk week zal de maatschappij sterk ver anderen. In vele gezinnen zullen beide volwassenen gedwongen zijn te gaan werken. Van Stiphout ziet nog andere mogelijk heden om de werkloosheid terug te dringen; verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd, onderwijsverlen- ging en her- en bijscholingscursussen. Ook hij wil het aantal werklozen terug dringen maar hij vindt de ideeën van Van Dam te rigoreus, dus nog niet te realiseren. Tijdens de hierop volgende discussie stelde Van Dam dat bij de invoering van de 8-urige werkdag destijds de zelfde argumenten golden. Later is ge bleken dat dit geen negatieve econo mische effecten van betekenis heeft gehad. We moeten proberen iets daad werkelijks tot stand te brengen als je in de regering komt. Dat doe je met een 25-urige werkweek. Dan dwing je de werkloosheid terug; met 32-uur blijf je passen op de plaats maken of hooguit eindig je in een moeras. Op die manier win je geen mensen voor je ideeën. Van Stiphout bleef van mening dat een 32-urige werkweek realistischer is. Laat dat voorlopig je doel zijn in 1990. Je kunt dan de economische gevolgen beter overzien en je plannen voor de komende jaren maken. Na de pauze gingen de vele aanwe zigen in discussie met de beide heren. Beiden hadden hun aanhangers maar de meeste vragenstellers neigden er wel toe de mening van Van Dam te delen. Fietser gewond bij aanrijding met voetganger Op het fietspad langs de Van Weerder Poelmanweg werd de 39-jarige fietsei W. A. uit Baam vorige week gewond toen hij ten val kwam na een aanrij ding met een voetganger. Deze, de 39 jarige J. de K. uit Woudenberg, stal plotseling het fietspad over, zodat eer aanrijding niet meer voorkomen kor worden. De fietser werd met een hoofd wond overgebracht naar het zieken huis in Baam. Bromfietser onder invloed Op de Koninginnelaan hield de politie in het weekeinde de 18-jarige brom fietser G. v.d. B. uit Soest aan, omdat deze zonder licht en zonder helm reed en bovendien de toegestane snelheids limiet verre overschreed. Hij bleek te veel alcohol te hebben genomen, zoals blaastest en bloedproef uitwezen. Hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. In verband met het Midzomerfeest wordt de Koninginnelaan, tussen I Nieuwerhoekplein en Nieuwstraat, op I zaterdag 1 juni voor het verkeer af- I gesloten. De busroute wordt die dag omgelegd. Politie schakelt inbraakalarm uit Doordat de bewoners nergens had den aangegeven waar zij in geval van alarm bereikt konden worden of wie er eventueel gewaarschuwd moest worden, heeft de politie in het week einde zelf een inbraakalarm-installatie aan de Nieuwe weg rigoureus tot zwij gen moeten brengen. Het alarm bleek loos te zijn, maar de politie kon het geluidssignaal niet tot zwijgen bren gen. Volgens een woordvoerder van de politie is het raadzaam bij wo ningen die met een dergelijk alarm zijn uitgerust een waarschuwings adres te vermelden. Het komt de laat ste tijd te vaak voor dat de politie het alarm moet uitschakelen. Stroper betrapt In de bossen van Pijnenburg werd vori ge week de 37-jarige D. W. uit Utrecht betrapt bij het stropen. De man kreeg een proces-verbaal. De politie was ter plaatse nadat zij over het voornemen van een groepje mannen was getipt. De VVD afdeling Soest/Soesterberg organiseert in samenwerking met het Progressief Besturen Overleg te Soest op woensdag 29 mei, een forumdiscus sie met als onderwerp "Vredesonder wijs in Soest". De bijeenkomst wordt gehouden in de Vijverzaal van De Borg, Willaertstraat 49 te Soest; aanvang 20.00 uur. Aanleiding is de nota "Vredesonder wijs in Soest", die is uitgebracht door het Progressief Besturen Overleg te Soest, waarin gebundeld PvdA, PS, D'66, PSP en CPN. In deze nota wordt o.a. gesteld dat vredesopvoeding kan worden gedefinieerd als het begelei den van kinderen naar volwassenheid in het besef dat zij verantwoordelijk worden voor het behoud van onze wereld. Vredesopvoeding gaat er, al dus de nota, van uit dat onze wereld en het behoud er van niet alleen een taak is van politici en/of militairen, maar van allen en daartoe moeten jonge mensen worden opgevoed. Het PBO is van mening dat hier een taak ligt voor de gemeente, die immers het welzijn van haar inwoners dient te be vorderen. Doeigroep zijn kinderen op de basisschool (4-12 jaar). Met deze nota wil men komen tot het bewust maken van deze kinderen op het ge bied van bewapeningswedloop, con flictbeheersing, milieuvervuiling e.d. via het onderwijs. Afschrift van de nota is te verkrijgen bij de heer G. Leeflang, Bazuin 30 te Soest, tel. 10688 en mevrouw L. C. Prinssen, Burge meester Grothestraat 3a te Soest, tel. 10227. De avond zal bestaan uit een informa tief en een discussiegedeelte. Tijdens het informatieve gedeelte zal het woord worden gevoerd door de 5 BAREETCAFE J Middelwijkstraat 2 f 3764 CG Soest S Tel. 02155-13331 t 2 Ons weekmenu wordt 2 14-DAAGS MENU 2 J van 22 met t/m 5 juni 2 ƒ26,50 2 Ossestaart bouillon Varkenshaasje Vladimir 2 2 Diverse groenten 2 Diverse aardappelen Verse ananas met slagroom 2 2 Iedere woensdagavond 2 LIVE MUSIC 2 Maak meer woorden van de letters e-i-f-f-e-l-t-o-r-e-n en heer L. Vriens (wetenschappelijk medewerker Rijksuniversiteit Utrecht in pedagogische en andragogische we tenschappen), alsmede door de heer J. P. Spijk (2e voorzitter VVD afdeling Soest/Soesterberg en voorzitter van de Werkgroep Algemeen van de VVD). Na beide inleidingen is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan de in leiders met betrekking tot het door hen naar voren gebrachte. Bij het discussiegedeelte na de pauze zullen door de aanwezigen gestelde vragen worden beantwoord door een forum, bestaande uit de heren J. Ver- steegh (discussieleider), J. Reiding (PBO), M. Aarts (leerkracht aan de Van der Huchtschool), C. Verheus (ge meenteraadslid CDA). Fr. Ribbink (ge meenteraadslid VVD) en mevrouw E. Kennis (Vrouwen voor Vrede VAN WEEDESTRAAT 76 VAN WEEDESTRAAT van 12.50 voor Een spannende"Parijs-vraag" van uw fotovakman. Wat zou u daarvan denken... '11 volledig verzorgde 7 daagse reis naar Parijs voor 2 personen... Kunt u net zoveel mooie foto's maken als u wilt. Is dat magnifiek of formidable? Wie weet, wint u die reis! Of een van de 9 long weekends Parijs voor twee j personen. Of een van de 20 weekendjes Parijs... 30 Parijsreizen in totaal, uit geloofd door uw fotovakman in deze j spannende "Parijs-vraag" voor foto- klanten. Haal 'n gratis deelnameformulier bii uw fotovakman. Veel hoeft u er niet voor te doen om kans te maken op één van de 30 Parijsreizen. Hij uw Ibtovakman kunt u een Gratis lleelnamel'ormulier balen, lui in uw fotozakje vindt u een foldertje met een zegel erop. Plak dit zegel op het deelnameformulier. Vervolgens maakt u zo veel mogelijk Nederlandse woorden uit de letters e-i-l'-ï-e-l-t-o-r-e-n en die vult u, I samen met een originele slagzin, uw naam en adres, in op hel deelname- formulier. lui lever dit formulier weer in. I dat is alles. II x't op de sluitingsdatum 12 september!) I)oet u mee?(la dan nü naar uw fotovakman! UW FOTOVAKMAN WEET ER MEER VAN

Soester Courant | 1985 | | pagina 3