VEILING-SOEST Soests nieuwste kunstwerk bij muziekschool onthuld Overleg tussen gemeente en vereniging Artishock stagneert opnieuw id'Oude Enghel Vereniging Artishock: eigen plek levensbelang Soest 50 jaar geleden pagina, WOENSDAG 22 ME11985 SOESTER COURANT PAGINA 5 M GEMEENTE vraagt; uw aandacht; voor: Bouwzaken Verleende bouwvergunningen woensdag 29 mei 1985 PUBLIEK VERKOPEN Bedenkelijk... 1 Morgenavond valt beslissing over verhuizing naar de Borg yy Walet b.v. Opnieuw ontvangen! "SKI BROEKEN" vrijetijdskleding U Mei 1935 De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voor nemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan Gebr. Higler Bouwbedrijf b.v., Molenstraat 135 te Soest, ten behoeve van het bouwen van 14 landhuizen op een perceel gelegen aan de Jeneverbes- weg, kad. bekend gem. Soest, sectie D, nr. 3849 ged. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 23 mei 1985, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethou ders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn tijdens kantooruren 109.00 - 12.00 uur) ter gemeente secretarie, afdeling 1, ter inzage. (Niet gebonden besluiten) bouwen garage, Hommel 30; bouwen woonhuis, Turfstreèk (kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 8242 ged. bouwen 6 woningen met bei-gingen, Libel 60 t/m 70 even bouwen garage, Krekel 16; bouwen woonhuis met garage, Parklaan 39; verbouwen bankgebouw, Kerkplein 9; plaatsen noodlokaal, Sweelinckstraat 2. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het College van B. en W. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur Notarissen M. H. A. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest in samenwerking met Notaris Mr. J. H. J. M. Terhorst te Baarn zullen op 's avonds 8 uur in het Wijkgebouw "De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest ex artikel 1223 lid 2 B.W. Het appartementsrecht, rechtgevende op het uitsluitend gebruik van de flatwoning met berging, Van Goyenlaan 78 te Soest, kad. bekend gem. Soest, sectie K nr. 2626A-30. Onr. goed bel. 1985: f 109,- eig.; f 87,- gebr. Servicekosten: f 300,- per maand. De flatwoning is in gebruik bij de eigenaar. Gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring betreffende hun financiële gegoedheid te kunnen overleggen. Bezichtiging: dinsdags en donderdags van 2 tot 4 uur. Betaling van de kooppenningen: vóór of op 26 juni 1985. Aanvaarding bij betaling der kooppenningen. Ontruiming van het perceel kan zo nodig worden gevorderd met de grosse van de akte van veiling. Nadere inlichtingen: ten kantore van voornoemde notarissen, Van Weedestraat 2 te Soest, tel. 02155-12315 en Eemnesser- weg 12 te Baarn, tel. 02154-13321. Dat de verhoudingen tussen de ver eniging Artishock en de stichting met (nu nog) dezelfde naam lang zamerhand min of meer verziekt zijn zal misschien niemand verba zen. Het is dan ook zeer de vraag of de relatie nog hersteld kan wor- di.n, ook als de gemeenteraad als nog tussenbeide komt. Van die kant zal het initiatief waarschijnlijk toch moeten komen, want de beide Ar- tishock-partners zijn gewikkeld in een complete prestigestrijd. Tot dusver heeft het College, d.w.z. wethouder Kingma, zonder veel omhaal de kant van de stichting ge kozen. Op zichzelf is dat nogal mer- waardig, als men bedenkt dat in de hoofdlijnen voor het welzijns beleid zoveel nadruk wordt gelegd op de rol van vrijwilligers, terwijl hier de vereniging (volledig be staande uit gemotiveerde maar on betaalde vrijwilligers) het dreigt af te leggen tegen de stichting, die be schikt over betaalde beroepskrach ten. Goed genoeg? Niet onbegrijpelijk is het dat de vereniging de indruk heeft dat zij slechts goed genoeg is om haar vrijwilligers - die al de nodige er varing hebben opgedaan met het ontwikkelen van publiekgerichte activiteiten waarom de cultuur technocraten in de nieuwe stich ting zo zitten te springen - gratis ter beschikking te stellen om het vuilewerk te doen. Dat de vereniging gesloten front maakt tegen deze plannen, die de indruk wekken een poging met voorbedachten rade te zijn om nu eindelijk eens van die "lastige" vereniging af te komen - mag nie mand verbazen. De argumenten waarmee de vereniging ook nu weer in een kwaad daglicht wordt gesteld verliezen langzamerhand aan overtuigingskracht en begin nen meer tegen de beschuldigers te spreken dan tegen de beschuldig den. Opmerkelijk is de rol die in dit geheel wordt gespeeld door Jan Visser, Artishockoprichter en oud-voorzitter, tevens gemeente raadslid. Vorig jaar benoemde de vereniging hem nog tot erelid, van wege zijn onaangevochten verdien sten, maar als vice-voorzitter van de stichting keert Visser zich een en andermaal publiekelijk scherp tegen de vereniging, aie hij "gebrek aan kwaliteit" verwijt. Schizofrene situatie De schizofrene situatie tussen stich ting en vereniging Artishock werd tot voor kort min of meer in Visser belichaamd, omdat hij tegelijker tijd vice-voorzitter van de stichting was en nog is. Zijn lidmaatschap van de vereniging heeft hij intus sen echter opgezegd. Wat hem be treft, zo bleek vorige week al tij dens de verschillende commissie vergaderingen, hoeft de gemeente raad ook nauwelijks nog een vinger naar de vereniging uit te steken. Dat Visser zonder-blikken of blozen, -kiest )7opr de nieuwe stichting is. 'zijn goed recht; pijnlijk wordt het echter als blijkt dat hij - op eigen houtje of namens de stichting? - alvast leden van de vereniging aan het bewerken is om straks over te stappen naar de stichting, om daar "hun" activiteiten voort te zetten. De solidariteit binnen de vereniging wordt daarmee op een onheuse ma nier onder druk gezet. Temeer is Vissers optreden bedenkelijk als men in ogenschouw neemt dat hij mede-organisator is van de feest- week waarmee het nieuwe centrum "voor heel Soest" in september ge opend moet worden. Naar verluidt overtreft het budget voor de feest- week (die de Borg moet doen aan slaan bij het grote publiek) het ge hele jaarbudge van de vereniging. Op die manier kan iedereen het, zou men denken. A.P. Wethouder F. Kingma van Welzijn en Cultuur heeft vorige week tijdens een korte feestelijke plechtigheid het nieuw ste kunstwerk van Soest "onthuld". Fietsen uit schuur gestolen Uit de schuur van de familie de V. aan de Walraven van Hallhof werden vori ge week een herenfiets en een dames fiets weggehaald. De fietsen hebben een waarde van resp. 900 en 750 gulden. Bij de politie werd aangifte gedaan. Inbraak Gentiaanlaan Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde ingebroken in de wo ning van de familie S. aan de Gentiaan laan. Hij kwam de woning binnen door het forceren van een zijdeur. Ook in de woning vernielde hij een deur. Hij ging er vandoor met een aantal sieraden. Het is de sculptuur van Wim Bijvers, die is aangebracht in het plantsoentje aan het Kerkplein, vlak voor de ingang van de muziekschool. De sculptuur, uitgevoerd in brons, is een schepping van de Limburgse kun stenaar Wim Rijvers (57), die met zijn echtgenote aanwezig was, evenals een aantal genodigden uit het gemeentebe stuur. De eigenlijke onthulling bestond hierin dat de wethouder een fraai bloemstuk van de sokkel van de sculp tuur wegnam en dat vervolgens aan mevrouw Rijvers overhandigde. Daar vóór bracht een trio koperblazers van de muziekschool in de open lucht wat sonore werkjes ten gehore. De bijeenkomst werd vanwege het go luid van het langsrazende erkenr voortgezet in de muziekschool, waar de wethouder Rijvers feliciteerde en bedankte, evenals de commissie kunst- Herman van Dam Wethouder Kingma feliciteert Wim Bijvers (l.) met de onthulling van de sculptuur. aankopen die het College tot deze aan schaf had geadviseerd. Kingma noemde het een verschrikke lijk moeilijke opdracht, waarvoor hij de kunstenaar alle lof toezwaaide. Hij wees erop dat de sculptuur door zijn plaats - op de rand van oud-Soest, met de kerk en de pastorie waarin de muziekschool is gehuisvest, maar ook vlak bij een rijksweg waar per etmaal ca. 15.000 auto's passeren - een stukje rust uitstraalde. "Het kunst werk sluit bij beide sferen aan", aldus de wethouder. "Het leuke is bovendien dat de sculptuur van elke kant bekeken er weer anders uitziet." Hij hoopte dat de tijd en de elementen het kunstwerk zouden sparen, zodat ook toekomstige generaties in Soest er nog van kunnen genieten. Aan de vooravond van de beslissende raadsvergadering over de verhuizing van de (Stichting) Artishock naar de Borg, waar per september a.s. een "geheel nieuw" cultureel centrum moet gaan draaien onder een tot nu toe zorgvuldig geheim gehouden naam, is het overleg tussen het College van B. en W. en het bestuur van de vereniging Artishock opnieuw gestagneerd. Dat blijkt uit een brief van het College aan de gemeenteraad met aanvullende voorstellen. Ai eerder was er sprake van een breuk tussen de gemeente en de vereniging, nadat de vertegenwoor digers van de Vereniging uit het over leg stapten. Aanleiding was destijds dat men geen garanties kon krijgen voor een zelfstandig voortbestaan van de Vereniging, die haar identiteit wil de behouden in weerwil van de voor stellen van het gemeentebestuur, dat in het kielzog van de Stichting vast hield aan de slogan "éèn kapitein op het schip", i.c. de Stichting Artishock. Daartoe aangespoord door de meeste gemeenteraadsfracties heeft het Col lege het overleg-met de Vereniging op 9 mei j.1. heropend, echter tot dusver zonder resultaat. De Vereniging wenst volgens het College onverkort aan het eerder ingenomen standpunt vast te houden: koppeling van de soos aan de activiteiten. Bovendien wil men geheel zelfstandig de beschikking hebben over ruimten in de Borg, met name de gro te zaal, liefst met een eigen ingang. Volgens het College is dat onmogelijk, omdat het nieuwe centrum een cul tureel creatief centrum "voor heel Soest" moet gaart worden, gericht op brede lagen van de bevolking, m.a.w. een breder publiek dan er nü afkomt op de activiteiten van (Stichting en Vereniging) Artishock. De Vereniging kan wat de gemeente betreft wel meedoen "op eigen ver antwoordelijkheid", maar dan op basis van zaalhuur. Het overleg is geschorst en beide partijen beraden zich sinds dien op eventuele compromissen. Een nieuwe gespreksdatum is nog niet afgesproken. Dieptepunt De argumentatie bereikt overigens een absoluut dieptepunt bij een opmerking over de "huidige praktijk" in het Ar- tishockgebouw, waarin volgens het College door het medegebruik van de Vereniging herhaaldelijk moeilijk heden ontstaan. "Vaak wordt het ge bouw na activiteiten van de Vereniging onzorgvuldig achtergelaten. Vuil, licht laten branden, deur gehele weekend los, vernielingen en dergelijke komen herhaaldelijk voor." (In zo'n opsomming verwacht men ei genlijk nog de zinsnede dat de leden van de Vereniging ook niet bijzonder fris ruiken, maar zo ver gaat het Col lege-voorstel net niet) Wel wordt nu duidelijk waarom men zo hecht aan de vrijwel volstrekte zeg genschap van de Stichting Artishock in het nieuwe centrum; "Teneinde dit te vermijden is in de werkgroep ge pleit voor, één,ceirtdverantwoordelijk-, heid en één kqiüiem aan boord. Wij "öncierscHnjven dxtt', aldus het College. Het tussenvoorstel van Raymond van Gelder (PvdA) vorige week gelan ceerd, waarbij de bar/bowling zou worden gesloten en de ruimte in ge bruik gegeven aan de Vereniging, stuit op bezwaren van het College. Welis waar wordt het ondernemersrisico (het gevaar van een nooit sluitende exploitatie) vermeden, maar er komt ook minder geld binnen. Becijferd is dat dat een nadeel van 112.000 gulden oplevert, waarbij nog een aantal kos ten komt die nog niet berekend kunnen worden. Dorpshuisfunctie Ook als alleen de bar gehandhaafd zou worden levert dat tenslotte een ver hoogd )nadeel op van 124.000 gulden. Tenslotte worden opgemerkt dat het centrum zijn dorpshuisfunctie("iets" verliest als er niet meer gebowld kan worden, hetgeen bovendien kapitaal vernietiging betekent. "Afbreken kan altijd nog", klinkt het in een ambte lijke notitie. Het College houdt vast aan een bedrag van 40.00 gulden voor de activiteiten (de Vereniging krijgt daar slechts 9.000 gulden voor!die de Stichting in het nieuwe centrum wil ontplooien om het een kans van slagen te geven. Voor de vereniging is daaruit eventueel nog een bedrag van 8.000 gulden beschik baar als compensatie voor het weg vallen van de barwinsten, maar alleen op voorwaarde dat de Vereniging "be reid is te komen tot een programma tische afstemming met het nieuwe centrum", zo klinkt het dreigend. "Het valt niet te ontkennen dat de nieuwe situatie niet zonder risico's is", aldus het College. "Als het publiek niet komt, komt er ook geen geld." Maar de samenstellers van het rapport zijn ervan uitgegaan dat de nieuwe acti viteiten een grotere aantrekkings kracht op het publiek hebben dan nu in het Artishockgebouw het geval is. Als de bowling slecht loopt kunnen de banen altijd nog worden gesloten, stelt het College vast. Over eventuele tegen vallende bar-inkomsten wordt opge merkt dat zal worden geanalyseerd waar de oorzaken liggen. "Hierop zal worden ingespeeld", klinkt het rijke lijk vaag, waarbij zelfs sluiting alsnog overwogen kan worden. Het College acht het niet wenselijk eerst de bar te sluiten en die dan ver volgens weer langzaam op te bouwen, zoals Van Gelder voorstelde. "Temeer omdat de bar een niet onbelangrijke ondersteunende taak binnen het cen trum heeft. De bowling draagt boven dien mede zorg voor de brede toegan kelijkheid van het nieuwe centrum", aldus het College. 'Baas in eigen huis' Het College voelt kennelijk in navol ging van de commissie A.B.Z., weinig voor een gemeentelijke vertegen woordiging in het bestuur van het nieuwe centrum. (Dat doet enigszins vreemd aan als men de situatie ver gelijkt met die van de Borg, waarin de meerderheid van het bestuur door de gemeente benoemd was. Mede daardoor heeft de gemeente bij de afwikkeling van wat tot dusver de Borg was weinig of geen problemen van die zijde ondervonden. Het Borg- bestuur voerde de wensen van het ge meentebestuur zonder verzet uit, hetgeen tevens de weg bereidde voor de ontwikkelingen zoals die hebben plaatsgevonden.Evenals thans voor de Stichting Artishock geldt wordt het bestuur van het nieuwe centrum dus i o/tDEcmrc 2 ^qco> BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 37«4C<S Soast Tel. 02155 13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 12.00 en 20.00 uur van 11 april t/m 31 mei keuze uit: Duitse karbonade Wiener schnitzel Bal gehakt Gehakte biefstuk met uien Saté speciaal Geserveerd met groenten van de dag en aardappeltjes. Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. De vereniging Artishock houdt voorals nog vast aan haar standpunt dat zij bij de verhuizing van het Artishockgebouw naar de Borg de beschikking zou moe ten krijgen over een "eigen" ruimte. "Een eigen plek in het gebouw is voor osn van levensbelang", aldus Robin Muyser, coördinator van de vereniging. "Wat ons betreft willen we best met de nieuwe stichting samenwerken, maar dan als onderhuurder. Net zoals dat geldt en blijft gelden voor de bi bliotheek en de sportstichting. Die gaan toch ook niet op in de nieuwe stichting? Voor ons als vereniging is het bovendien van belang dat we onze horizontale democratischeorga- onze keuken verbouwen kan dat? vraag ons maar eens GRATIS prijsopgave voor alle bouwkundige werkzaamheden Bouw- en onderhoudsbedrijf Postbus 171 -3760 AD Soest Telefoon 0215S-177 97 nisatiestructuur behouden, dat wil zeg gen dat de leden het voor het zeggen hebben en het bestuur controleren." Muyser bestrijdt de visie van het Col lege, i.c. wethouder Frans Kingma, dat de vereniging slechts onverkort vasthoudt aan de koppeling van de soos en de activiteiten en verder niet tot concessies bereid is. "Wij willen graag de grote zaal, zodat we onze eigen avonden kunnen houden, zoals dat nu al jaren het geval is. Als de nieuwe stich ting die ruimte nodig heeft, bijvoor beeld voor ballet-uitvoeringen, dan kan zij die op haar beurt van ons gebrui ken. Dat hoeft geen breekpunt te zijn. We doen al belangrijke concessies door rekening te houden met het gebruik van de zaal door de stichting en door dat we op bepaalde avonden ook re kening zullen moeten houden met de kerkdiensten, die vlak naast de grote zaal plaatsvinden. Als dit - volgens hem uitvoerbare - plan wordt gevolgd, vloeit daar auto matisch uit voort dat de vereniging tijdens het gebruik van de grote zaal ook gebruik maakt van de daar reeds aanwezige) bar. "Het probleem van de concurrentie voor de bowling-bar vervalt dan", meent Muyser. "Het zou toch belachelijk zijn als je een bar die er is niet zou mogen gebruiken Dat de vereniging aandringt op een eigen ingang hangt samen met de ge wenste beslotenheid. "En verder is het logisch dat wij niet de verantwoorde lijkheid zullen kunnen dragen voor het hele gebouw; alleen daarom is een eigen ingang al gewenst." Overigens heeft men voor die eigen ingang geen nieuwe verbouwing op het oog, omdat de bestaande "artiesten-ingang" van de Borg gemakkelijk als zodanig zou kunnen functioneren. Het bedrag van 9.000 gulden activitei tensubsidie plus de 8.000 die nu is voor gesteld als compensatie voor de bar- winst vindt hij schril afsteken tegen het veel grotere bedrag van 32.000 gul den, dat de stichting aan (gelijksoor tige? activiteiten mag gaan besteden. Muyser hoopt dat de raad niet zonder meer akkoord zal gaan met het voor stel. inderdaad "baas in eigen huis" en vindt de gemeentelijke controle pas achteraf plaats. Speelzaal Het College heeft zich naar aanlei ding van de discussie in de commissie vergaderingen ook opnieuw beraden op zijn standpunt over de peuterspeel zaal. Die kan niet in de Kinderboer derij, want dat kost 100.000 gulden (al komt de Stichting Peuterspeelzalen op een bedrag van 60.000 gulden) aan aanpassingen en verbouwingen. Maar het College heeft inmiddels een oplossing gevonden: de speelzaal kan naar een leegstaand lokaal van de Openbare Basisschool "Overhees", direct achter de Borg. Eind augustus kan de peuterspeelzaal daarin, zodat de ruimte in de Borg geheel vrijkomt voor de nieuwe Stichting. Al met al is het College van mening dat de gemeenteraad zijn vorige week in de commissies duidelijk gebleken aarzelingen maar snel moet overwin nen en nu, rekening houdende met deze laatste gegevens, met het totale voor stel akkoord gaan. Of dat ook inderdaad gebeurt hangt af van de raadsverga dering van morgenavond, die op dit punt misschien nog wel eens een span nend verloop zou kunnen hebben. in nieuwe felle kleuren v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Ken advies aan politieke analphabeten Tot de partijen, die aan de Gemeenteraads-verkiezingen zullen deelne men. behoort ook de N.S.B.. het bekende marionettentheater, waarvan de filiaalhouder van Hitier de impressario is. Deze bombarie-achtige "beweging" komt niet uit met eigen candidaten. Volgens de toelichting op haar program behooren de gemeenteraden lot de verouderde en on doelmatige instellingen. Minstens 700 gemeenten met hun burgemees ters. gemeenteraden, wethouders, gemeente-secretarissen en bijbeho rende paparassen kunnen opgedoekt worden zonder schade toe te bren gen aan de gemeenschap. Bladz. 27/28 van Brochure Programma met toelichting, i Natuurlijk zou Soest ook tot die overbodige gemeenten behooren. Dus geen eigen candidaten. Wel is den Slavenziel van Mussert het volgende politieke advies gegeven "De stemmen van de N.S.B.'ers en van onze aanhangers en sympa thisanten kunnen het best worden uitgebracht op de kleine partijen, die ons nog niet geterroriseerd hebben, of althans niet in die mate." (als de grote partijen i, Dan volgen enkele met name genoemde knabbel- partijtjes De N.S.B.. die zegt te bedoelen de eenheid van hel volk, geeft dus het advies die splinter-partijen te steunen, die de verbrokkeling van ons volk zoo al niet bedoelen, dan toch in elk geval zeer sterk in de hand werken Het is dus een satanisch advies, gelijk van de N.S.B. te verwachten was. Gelukkig is het nogal doorzichtig. De genoemde prutspartijtjes moeten versterkt worden in de gemeenteraden, opdat daardoor het regeeren in hooge mate bemoeilijkt worde, en zoodoende weer een motief kan worden aangevoerd voor hel optreden van de N.S.B., die ons volk uit den chaos redden kan. Zie naar Duitschland. dat steeds dieper in het econo-, misclt moeras wegzinkt <)p dézè N.S.B. is ten volle van toepassing wat we lezen in Jesaja 28 vérs: 15. laatste gedeelte'"wij hebben ons de leugen lol een toevlucht ge steld. en onder de valschheid hebben wij ons verborgen." De Slavenzielen zullen dit advies met cadavergehoorzaamheid opvol gen. Laten wij zorgen, dat deze duivelsche toeleg mislvikt. Dat kan alleen als we onze uiterste krachten inspannen, en alles doen wat onze hand vindt om te doen en dat met alle kracht! Elk zijpad, elk wegje dienst ingeslagen le worden om een afgelegen huis een courant of circulaire te bezorgen. Alle krachten en gaven, waarover plaatselijk onze partij beschikt, moeten gemobiliseerd worden, opdat later geen zelfverwijt ons treffe, maar we den uitslag met vol vertrou wen kunnen leggen in de handen van Hem, die alles bestiert, in de over tuiging, dat wij gedaan hebben wat wij konden doen. Ik twijfel er niet aan, of vele jongeren en ouderen zullen zich gaarne op geven voor den zoo hoog noodigen arbeid, die verricht moet worden. Laat nu eens niemand achterblijven ook dames zijn welkom opdat we een kracht mogen ontwikkelen als nooit le voren. En verder doe ook ieder in eigen kring alles om de verkiezing te bevorderen van de Can didaten gesteld door de Anti-Revolutionaire Partij. De Candidatenlijsten. Menige uitroep van verbazing is geuit bij het kennisnemen van de candi datenlijsten voor de Gemeenteraads-verkiezing. Die verbazing gold én het aantal lijsten én de samenstelling van die lijsten. Het getal 13 wordt in sommige kringen als geen gelukkig cijfer aangekeken, maar behalve dat vinden sommigen het jammer, dat er nog 2 ontbreken, anders zou voor elke zetel een lijst zijn. Bestudeering van die lijsten zou stof kunnen leveren voor heel wat beschouwingen. Bijzondere aandacht vraagt de schakeering van Ge meentebelang. Daarnaar te oordeelen, zouden wij mogen verwachten een vruchtbare 4-jarige periode voor de gemeente Soest, want er zijn heel wat ingezetenen, die zich bereid verklaren en beschikbaar stellen te waken over de gemeentebelangen. Jammer, dat de voorzitter van den raad in de openbare vergadering van 20 Mei 1.1. een vernietigend oordeel uitspreken moest over de voor 4 jaar met groote trom aangediende zoekers van het gemeentebelang, waarvan het resultaat is geweest'afbraak-politiek Wij kunnen ons voorstellen, dat vele ernstige kiezers, bij kennisneming van een en ander, de schrik om het hart geslagen is, bij het zien dat er zóóvelen zijn. die het gemeentebelang willen dienen. Laat ons hopen, dat de kiezers genoeg gezond verstand zullen bezitten, om een oordeel te hebben over de personen op wie men zijn stem zal uit brengen, ter behartiging van de gemeentebelangen. Soester schoon bedreigd. Op initiatief van de afdeeling Soest van de Ned. Natuurhistorische Ver- eeniging waren Dinsdagavond een aantal natuurvrienden in "Religie en Kunst" tezamen om hun stem te verheffen tegen het ter visie liggende plan van uitbreiding dezer gemeente. De voorzitter, de heer Rinke Tolman, sprak een welkomstwoord en ging in het kort de verschillende plannen, die in den loop der jaren hier al zijn opgemaakt, na. Wanneer wij de toelichting, die Burgemeester en Wethouders geven bij het thans aanhangige plan lezen - aldus de heer Tolman - worden groote verwachtingen gekoesterd ten opzichte van het behoud van de schoonheid van Soest. Wat zijn evenwel de feiten? Het nieuwe plan getuigt weinig van de na tuurliefde, die inderdaad voor Soest van het grootste belang is. Daar de avond niet bedoeld was als een debatavond, wenschte spr. nog het woord te verleenen aan de heeren Ds. Van Schaik en Henk Vink uit Groenekan. Wij lijden, aldus Ds. Van Schaik, hier in Soest aan boomenziekte. Op ieder plekje plant men boomen: aan de Bosstraat, aan de Soester- bergschestraat, voorbij Zonnegloren, naast het Natuurbad enz. En waar boomen staan, natuurlijke opslag, echte mooie natuur, kapt men die! Onbegrijpelijk achtte spr. het, dat men bebouwing toelaat in het centrum van een geweldig landschap, langs de spoorlijn Soestduinen- Amersfoort, in de Paltz, aan de Schoolstraat, waar men,een onver getelijk gezicht heeft op het Soester Veen. Men wil de echte dorpsche Lange Brinkweg verbreden tot een weg voor snelverkeer! De oude boomen langs de groote kerk wil men opofferen voor het verkeer. Er is hier volkomen gemis aan eerbied voor 't oude. Het moet alles kleen, echt klein-burgerlijk worden? Men jaagt naar meer, al maar meer in woners. En waarom? Beteekent dat meer welvaart? Ten slotte sprak nog de heer Henk Vink, tuinarchitect te Groenekan, die verklaarde, dat vele gemeenten worden verknoeid, maar dat Soest, zoo zegt men algemeen, in dit opzicht aan de spits staat. Daar bouwt men maar raak, het eene huis al leelijker dan het andere. Spr. vroeg of hier geen Schoonheidscommissie is, die behalve met het uiterlijke van het gebouw, ook rekening houdt met het landschap. Het Staatsboschbe- heer, dat hier adviezen geeft voor de beplantingen, ziet de dingen vaak te eenzijdig, ziet slechts naar objecten om menschen bezit te houden, maar vergeet, dat men daarmede de schoonheid van Soest bedreigt. De Voorzitter dankte beide sprekers én las als resultaat van deze bijeen komst een request voor. dat aan het Gemeentebestuur zal worden ge zonden en dat door alle aanwezigen werd geteekend.

Soester Courant | 1985 | | pagina 5