[ffle Ster] 'NsoÈsf' Wisseling-van-de-wacht bij 'Lambiek' Bij verdeling woningbouwprogramma rekening houden met sterke bevolkingsgroei in provincie Utrecht Feest bij Ouderensociëteit St Jozef O^ehannesl TUIN-ADVIESCENTRU M 't vaarderiwoQt PAGINA 8 WOENSDAG 22 MEI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 IILVIS anden ÖÖA Een ons garnalen Directie Volkshuisvesting Utrecht in jaarverslag: Expositie 'Soest in Oorlogstijd' HET WITTE HUIS »- Cursus bloemschikken: millefleurs Cantonspark in Groeneveld Diefstal krat bier kontoor effidencv Eigewijze mode voor sportieve mannen Jackets - Shirts Sweaters Vesten - Truien Pantalons Combinaties Schiesser Robson voor doe-het-zelvers Waterplanten in plas en moeras (3) wWwk Jr j door Arie Wandelaar Tegen de tijd dat de plaatselijke mid denstand op zaterdagmiddag aanstal ten maakt de deuren voor anderhalf et maal te sluiten, liet Marie weten dat ze een onbedwingbare trek in garnalen had. Of Arie daar iets aan zou kunnen doen. Dat kon Arie, zij 't niet van harte, omdat op 't moment dat dit verlangen werd geuit 22 spelers en drie in het zwart geklede heren die heilige grond van het Wembley-stadion betraden. Hoewel Arie liet blijken dat de vis duur moest worden betaald was er weer dat zeldzame moment dat z'n betere ik boven water kwam, en spoedde hij zich, met twee wielen de bocht door, naar de dischtstbijzijnde Noordzee-zaak. Afgaande op de belangstelling in de viswinkel schatte Arie dat maximaal een kwartier van de Engelse Cupfina le aan zijn kennersoog zou worden onttrokken. Een berekening die evenwel op een vergissing berustte. Het merkwaardige verhaal van een man, met het uiterlijk van iemand die het altijd goed gewend is geweest, was er de oorzaak van. Een schrale zesti ger, verpakt in kleding die deed ver moeden dat Hendrik-Jan voor een spoed- klus onverwacht zijn tuin verlaten had. Hij plaatste zijn bestelling. De order had betrekking op een pondje viskop- pen. De winkelier die zijn vrije zater dagavond al zag gloren was kennelijk in een jolig humeurtje. "Viskoppen", informeerde hij, "ik dacht dat wij Moederdag al gehad hadden." Het gezicht van de aangesprokene kreeg iets wat je met enige overdrij ving smartelijk zou kunnen noemen. "Laat leuk zijn nou maar aan een an der over, maar ik zit er mee", sprak de man met sombere stem. "Waarmee?" wilde Arie weten, die in ogenblikken van ramp en tegenspoed het meelevende hart soms wel eens op de goede plaats heeft zitten. "Katten, ze piesen en poepen mijn tuin onder. Niks wil er meer groeien." Arie trachtte de man duidelijk te ma ken dat met het verstrekken van trak taties als viskoppen de ongewenste vrijetijdsbesteding van katers en poe sen eerder toe- dan af zou nemen. In 's mans opvatting een opmerking van een onnozele. "Die viskoppen", lichtte hij toe, "zijn lokkertjes. IJ denkt toch zeker niet dat ik die krengen kost enjnwoniitg geef". Hij lachte scham per om zoveel onbegrip en vervolgde: "Zijn ze eenmaal bij een viskop dan gaat er een emmer water overheen. Daar hebben ze een gruwelijke hekel aan. Het liefst zou ik ze doodmaken, maar daar ben ik de man niet naar." Terwijl de vishandelaar de bestelling bijeen zocht vertrouwde Hendrik-Jan .Arie toe dat hij de kattenplaag al eens in een persoonlijk gesprek bij de bur gemeester onder de aandacht had ge bracht, terwijl ook een rechterlijke uit spraak hem in het gelijk had gesteld, maar tegelijkertijd van zijn buren had vervreemd. Arie merkte op dat met de bevrediging van 's mans rechtsgevoel de plaag niet was verholpen. "Het is na die uitspraak even rustig geweest, maar nu is het weer begon nen. Ik wordt er langzamerhand gek van." Arie informeerde of de gekwel de wellicht van plan was opnieuw een proces op de rails te zetten. Het moet wederom een vraag van een onnozele zijn geweest, want de man repliceerde met een wedervraag. "Heeft U wel eens een hoop op 't gemeentehuis ach tergelaten?" luidde zijn vraagstel ling. "Onze hond is dood, en die zou zoiets bovendien nooit doen", liet Arie in alle oprechtheid weten. "Het gaat niet om uw hond, het gaat om tl "riep de man met opmerkelijk veel volume." Moet LI voor de aardigheid toch eens doen. Voor je 't weet pakken ze je in je kraag en krijg je veertien dagen onvoorwaardelijk. Katten mo gen piesen en poepen waar ze willen. Ais je daarover gaat procederen ben je vijf jaar kwijt, en het gaat intussen maar door." Arie noch de leverancier van de vis koppen hadden een pasklare oplossing uit voorraad leverbaar waarmee de man, zijn buren en de poesen geholpen zouden kunnen zijn. "Maar ik laat mij niet gek maken", liet de veelgeplaagde ongevraagd we ten. "Er komt een dag dat ik wat van die krengen vang, in een zak stop en in het gemeentehuis loslaat. Kunnen ze er daar ook eens van genieten. Zullen wij eens zien of 't recht sneller zijn loop kan krijgen." Hij nam zijn muni tie in ontvangst, bedankte de winke lier en verdween met een verbeten doch standvastige blik het vispand. "Dit soort mensen is niet te helpen" filosofeerde Arie hardop, en bestelde één ons Hollandse garnalen. "U ook niet "lachte de vishandelaar die aan sluitingstijd begon te denken. "Ik heb geen garnaal meer in huis. Uitverkocht." Thuis had Marie de buis gedoofd. "Wat jij in voetbal ziet is mij na 26 jaar huwelijk nog steeds een raadsel. Bees ten kunnen niet erger te keer gaan dan mensen." Omdat zwijgen soms verstandig is liet Arie 't maar zo. ARIE WANDELAAR Sinds vorige week heeft café "lam biek", de bekende bar-annex-restaurant aan de Burgemeester Grothestraat 16, nieuwe eigenaars. Het zijn Maarten en Renate Ackermans, die per 15 mei j.1. de zaak hebben overgenomen van Dick en Marion van Wijngaarden, die het na een jaar of vijf in de horeca "voor gezien" houden. Maarten en Renate hebben in "Lam biek" de stek gevonden waarnaar ze al een hele tijd op zoek waren. "We hebben zowat heel Nederland afgereisd, op zoek naar een vaste plek. We zochten iets dat we zonder al te ingrijpende wijzigingen konden voortzetten," aldus Maarten Ac kermans. Voor hen is "Lambiek" eigenlijk een nieuw avontuur, hoewel ze al iarenlang ervaring hebben opgedaan met een spe ciale vorm van horeca-ondernemer- schap. Naast zijn baan bij Unilever. dit* hij onlangs opgaf om zich geheel en ai aan de nieuwe staat van leven te kunnen wijden, is Maarten Ackermans al enige jaren actief geweest in wat hij noemt de "festiviteiten-organisatie". Onder de naam "Vier-Service B.V." opererend vanuit hun recente woonplaats Waar denburg in de buurt van Zaltbommel tekende hij voor het opzetten van aller lei feestelijke evenementen. "Wie wat dan ook te vieren heeft en geen zin heeft om dat zelf te organiseren, kan dat o- verlaten aan ons, zowel privé als zake lijk," licht hij toe. Ervaring Oorspronkelijk was Maarten Acker mans medewerker op het gebied van personeel en organisatie bij Unilever. en in die functie heeft hij natuurlijk ook de nodige ervaringen opgedaan die hem in zijn nieuwe werkkring van pas komen. Dat geldt minder voor zijn echt genote Renate, die verpleegkundige is geweest. Het lijkt niet waarschijnlijk dat ze die achtergrond direct kan benut ten bij haar werk in "Lambiek", al weet je natuurlijk nooit... Maarten en Renate - hij geboren in Bre da, zij afkomstig uit Drente zijn inmid dels 14 jaar getrouwd en koesteren het "bezit" van twee zonen. In "Lambiek" hebben zij zich verzekerd van de op keu- kengebied deskundige Bob Noordijk, die als kok de scepter zwaait. Een en ander resulteert in een wat an dere aanpak van "Lambiek" dan die Dick en Marion van Wijngaarden altijd voor ogen stond. "Het accent zal meer op het eetgebeuren gaan vallen," aldus Bod Noordijk. "We leggen wat meer na druk op de specialiteiten, die per maand onder de aandacht van het publiek wor den gebracht. De dessertkaart wordt eveneens vernieuwd; daarbij ligt het accent meer op de wat "gewaagder" ijssoorten." In dat verband noemt hij o.m. zelfge maakt passievruchtenijs, gember met dunne room, een parfait Grand Marnier en een macedoine des fruits (verse fruitsaladeen andere heerlijkheden. Specialiteiten De specialiteitenkaart zal vooral "sei- zoengericht" worden. Vorige week prijkte een aspergeschotel op deze kaart en met ingang van de Pinkster dagen worden daaraan toegevoegd een mixed-grill met vijf soorten vlees, lams koteletjes en "solo Véronique". Ook de "grote kaart" heeft drastische wijzigingen ondergaan, zoals met Pinksteren zal blijken. Nieuw is b.v. de "Chateaubriand Stroganoff", en verder prijken ook allerlei andere zaken op de kaart, zoals de "entrecóte poivre" en de "entrecóte maitre", een varkenshaasje met gebakken champignons, een tour- nedos Rocquefort, en "filets mignons grillès". Ook op deze kaart: gefileerde tong in verschillende uitvoeringen. Daarnaast is de kleine kaart evenmin te versmaden, deze bevat o.m. gerechten die heel geschikt zijn voor de lunch etc., zoals een tournedos met verse groenten en salade, een "broodje gezond" (kaas, ham en verse salade», een "tosti Lam biek" (met tomaat en ananas» en heer lijkheden als uiensoep, etc. Ook is er "zeebanket": garnalen, mosselen en stukjes kabeljauw, voorzien van een fraaie garnituur. Bierkaart Vermelding verdient tenslotte ook de uitgebreide bierkaart. waarop naast de "gewone" Amstel-tap ook wat exclusie vere bieren vermeld staanOranjeboom Royal, Carlsberg, Doublé Diamond. Guinness, Koningshoeve (trappist), Dortmunder Kronen, Schlösser Alt, Gueuse Lambic Bellevu en kriek Lam- bic Bellevu. Bob Noordijk is al enthousiast aan de gang gegaan. Hij richt zich in de keuken vooral op "de nouvelle cuisine", waar bij het behoud van de vitaminen voorop staal. Bob voltooide onlangs zijn oplei ding aan de kokschool in Nieuwegein, en heeft daarnaast jarenlang ervaring op gedaan bij stages in grote restaurants, o.m. in Zwitserland en bij Holiday Inn<in Utrecht. Hij houdt van verse pcp- dukitéft, légt hij-uit. "Het gaat vooral om goed en lekker koken: bliktoestanden horen daar niet bij De aandacht van de Ackermans is de komende maanden uiteraard vooral in beslag genomen door "Lambiek", al zijn ze vast van plan na een aanloop periode ook de "Vier-Service" weer op te pakken. De formule van "Lambiek" laten ze verder ongemoeid; dat wil Een toost op de goede afloop. V. I. n. r. Maarten en Renate Ackermans, Marion en Dick van Wijngaarden. Foto: Goos van der Wilt zeggen, de speelhoek voor de kinderen blijft bestaan en ook voor exposities blijft de zaak beschikbaar. Wel spelen Maarten en Renate met het idee om de poort naast de zaak dicht te maken en zodoende wat meer accent te leggen op het terras, dat dan kan worden uitge breid. Hart en ziel Dick en Marion van Wijngaarden hebben het volste vertrouwen in hun op volgers. "Het doet natuurlijk wel een beetje pijn om het los te laten. Tenslotte hebben we er zo'n vijf jaar met hart en ziel in gewerkt", aldus Marion, die o- verigens blij is dat ze met de kinderen weer een "normaal" leven kan gaan lijden. "We krijgen eindelijk weer eens vrije tijd, en we gaan straks heerlijk op vakantie." Dick heeft zich onlangs ver zekerd van een goede baan bij het GAK in Amsterdam, waar hij zich opnieuw be zighoudt met het "grote geldwezen", zoals hij ook deed voordat hij zich in de horeca begaf. De Van Wijngaardens danken de trouwe bezoekers graag- voor hun belangstel ling. Marion: "We hebben er een hele- boel'kënnissen en goede vrienden aan. overgehouden, maar het horeca-gebeu- ren gaan we voorlopig helemaal uit." De nieuwe eigenaars houden vooralsnog vast aan de bestaande openingstijden (maandag gesloten, de overige dagen open van 16.00 tot 24.00 uur», "Maar we spelen wel met de gedachte wat eerder open te gaan. Dat hangt een beetje van de interesse af..." Bij de verdeling van het landelijke bouwprogramma zal met de sterke stijging vn de bevolking in de pro vincie Utrecht rekening gehouden moeten worden. Dat schrijft Hoofdin genieur-Directeur ir. C. E. C. de Reus in het jaarverslag van de Directie van de Volkshuisvesting in Utrecht. Er zijn in 1984 ruim 1000 zielen méér bijgekomen dan het jaar ervoor was geraamd. Volgens opgave van de ge meenten telde de provincie op 31 de cember 1984 936.144 inwoners. Dat be tekent een aanwas van 6743 personen, die veroorzaakt wordt door verhuizin gen en geboorten. De woningvoorraad in de provincie Utrecht is in 1984 met 8508 woningen toegenomen en gekomen op in totaal 334.915. Er wonen nu gemiddeld 2,8 personen in één woning vergeleken met 2,85 in 1983. Nieuwbouw Het woningbouwprogramma 1984 voor de provincie Utrecht - in totaal 6617 woningen - is zonder problemen uit gegeven. Er was een opvallend grote vraag naar vrije-sectorwoningen (koop en huur) met eenmalige bijdrage. Bij de andere categorieën woningen was de vraag vrij gelijkmatig over het jaar gespreid, maar kwam om administratieve re denen het afgeven van de toestemming pas later in het jaar op gang. Alleen voor HAT-eenheden valt een afne mende vraag te constateren. In In 1984 is ook voor het eerst een af spraak voor een meerjarig bouwpro gramma met de gemeenten gemaakt. De gemiddelde stichtingskosten van alle categorieën woningen (sociale huursector én marktsector) waren la ger dan in 1983. Vooral de premie huurwoningen van beleggers en wo ningcorporaties waren aanzienlijk (gemiddeld 10.000 - 15.000 gulden) goedkoper dan in het voorafgaande jaar. De vrije sector huurwoningen met eenmalige bijdrage (gemiddeld 109.525 In de weken na de bevrijding, 5 mei 1945, was het oorlogsbeeld in Soest nog steeds aanwezig. Veel Duits oor logsmateriaal werd verzameld op de weilanden tussen de Biltseweg en de Jachthuislaan. Hierbij waren vele door de Duitse Wehrmacht gevorderde fietsen. Er deed zich op een zondagmorgen ook nog een explosie voor, waarbij een aantal ruiten sneuvelde. In het Soesterveen stond nog Duits ge schut opgesteld. Het was een rare ge waarwording, feestvieren in het dorp en na het feesten langs de Duitse wachtposten weer naar huis. Geleidelijk aan keerde het normale leefpatroon weer terug en begon Soest aan een periode van opbouw. De exposi tie "Soest in Oorlogstijd" in de Oud heidkamer, Ferdinand Huycklaan 18, geeft een beeld van deze periode. Openingstijden: zaterdag en zondag van 13.30-17.00 uur. (Tweede Pinkster dag gesloten). gulden) blijken in 80% van de geval len goedkoper dan woningwetwoningen. De gemiddelde stichtingskosten van vrije sector koopwoningen met een malige bijdrage (gemiddeld 128.630 gulden) lagen ca. 6000 gulden lager dan die in de categorie premiekoop A. In vergelijking met 1983 werd in de sociale huursector kleiner en in de marktsector groter gebouwd. De gemiddelde huurprijs is rechtstreeks van de stichtingskosten afgeleid en daardoor ook lager dan in 1983. Voor de totale huursector kwam de ge middelde huurprijs uit op rond de 400 gulden. Onderhoud en verbetering In totaal is in 1984 voor 9128 woning wetwoningen financiële steun gegeven om ze op te knappen en/of te verbe teren. De totale investering beliep een kleine 125 miljoen gulden. Het aantal is groter dan aanvankelijk werd verwacht. Dat komt omdat de gemiddelde kosten lager uitvielen. Bij de woningverbetering in het kader van de extra werkgelegenheidsgelden en de terugploegregeling valt op dat Utrecht relatief meer woningen heeft aangepakt dan de overige provincies. Overigens was de vraag van de 48 Utrechtse gemeenten viermaal zo groot als het beschikbare bud- get. Door de toepassing van een nieuw huurverhogingssysteem, is voor ver beterde woningen gemiddeld 87 gul den meer huur overeengekomen. De gemiddelde huur vóór verbetering bedroeg 196 gulden, na verbetering 283 gulden. Het aantal particuliere woningen dat verbeterd is, is in 1984 met tweederde toegenomen van 810 tot 1376. Dit dank zij de gunstiger financiële bijdrage van het Rijk, en de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing, die op 1 januari 1985 in werking is getreden. Decentralisatie Het overdragen van bevoegdheden en verantwoordelijkheden op het gebied van de volkshuisvesting van het Rijk naar provincie en gemeente is verder doorgevoerd. Bij de uitwerking van de decentra lisatiegedachte gaat het onder meer om verbeteringen in de planning en verdeling van het nieuwbouwprogram- ma. Alle gemeenten hebben in 1984 gewerkt met vernieuwde vragenlijsten, waarin ook veranderingen in bevol king, veranderingen in bestemmings plannen en bouwplannen een rol spelen. Voor het eerst zijn ook afspraken voor een meerjarig bouwprogramma met de gemeenten gemaakt. Met drie proef- gemeenten (Utrecht, Amersfoort en Harmeienwerden budgetafspraken gemaakt. Dat betekent dat vooraf wordt afgesproken tegen welk bedrag een bepaald aantal woningen gebouwd of verbeterd wordt. De gemeente krijgt een geldbedrag en kan dan naar ei gen inzicht de kosten van de afzonder lijke plannen bepalen. Dit systeem loopt vooruit op de invoe ring van een nieuw kostensysteem voor financiering en huurbepaling in de sociale woningbouw. De Directie kwam met Utrecht en Amersfoort (Harmeien had in 1984 geen nieuwbouw) budgetten overeen voor in totaal ruim 207 miljoen gulden. Het ging om 3413 woningen en dat is 57% van het provinciale totaal in de sociale huursector. Uiteindelijk zijn 2964 woningen gerealiseerd voor 188 miljoen. Beide gemeenten hebben een aantal woningen buiten de afspraak gehouden omdat ze nog niet planrijp waren of omdat het verbeterprogramma te gering van omvang was. Het derde onderdeel van de decentrali satie was de invoering van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. Ook hier is de filosofie dat wat in een gemeente aan stadsvernieuwing moet gebeuren, het beste op lokaal niveau kan worden bepaald. Voor 17 rijkssub sidieregelingen is het stadasvernieu- wingsfonds in de plaats gekomen. Elke gemeente krijgt daaruit zijn aandeel. In 1985 zal voor de provincie Utrecht 7,7 miljoen gulden worden verdeeld. Vier grote gemeenten - Utrecht, Amers foort, Zeist en Soest - krijgen hun aan deel rechtstreeks van het Rijk, de 44 andere gemeenten putten uit een fonds dat door de provincie wordt be heerd. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* 14140 Telex 79479 nl KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE U kunt zich nog opgeven voor de laatste Groei- en Bloei-cursus die vóór de zo mervakantie gegeven wordt. Het gaat over een bijzondere wijze van bloem schikken: millefleurs. Voor deze cursus, die overigens ook voor niet-leden van Groei en Bloei openstaat, dient u wel eerder een bloem schikcursus gevolgd te hebben. De cur sus omvat 4 lessen en daardoor kan er geen extra aandacht besteed worden aan bloemschik-basistechnieken. In deze 4 lessen leert u hoe met mate riaal uit de eigen tuin, dus héél voor delig, fraaie boeketten kunnen worden samengesteld. Bij de millefleurstechniek, die verge lijkbaar is met de Biedermeierschik king, kunnen verschillende soorten bloemen in meerdere kleuren worden gebruikt. Het worden dan ook lossere, opener boeketten dan bij de Bieder meierschikking gebruikelijk is. Volop gelegenheid dus om met bloemen en groen uit de eigen tuin te experimen teren De cursusleiding is in handen van de ervaren bloemsierkunstenaar J. 'Amesz. De eerste avond zal overigens door mevrouw Amesz worden ver zorgd. De cursusdata zijn: (alle op de maandagavond) 3,10,17 en 24 juni. Aanvang: 20.00 tot 22.00 uur. Plaats: Gemeentekwekerij aan de Molen straat achter vishandel 't Hoekje De kosten van deze cursus bedragen voor leden van Groei en Bloei 37,-. Niet-leden: 42,-. U kunt zich voor deze cursus opgeven bij mevr. A. Mees, tel. 03463-3279. Ook voor nadere inlichtingen kunt u op bo venstaand telefoonnummer terecht. Wacht niet te lang met opgeven; er zijn nog een paar plaatsen. Zo'n 25 jaar geleden werd in de diverse parochies van Soest behoefte gevoeld meer aandacht te schenken aan de bejaarden. Het Katholiek Vrou wengilde Soest zette de schouders eronder en in 1960 werd een groepje vrijwilligsters bereid gevonden zich met "bejaardenzorg" te gaan bezig houden. Wat toen schoorvoetend en zoekend naar de juiste aanpak begon nen is, groeide uit tot een volwassen sociëteit en. georganiseerd bejaarden- bezoek in vier parochies met behulp van een 40-tal vrijwilligers(sters). Aanvankelijk leek de drempel naar zo'n ontspanningsmiddag voor velen zeer hoog, maar al na enkele jaren beantwoordde dit vrijwilligerswerk aan het doelontmoeting en gezelligheid van ouderen onder elkaar. De Ouderensociëteit St. Jozef (de naam werd ontleend aan het St. Jozef gebouw, waar destijds de bijeenkomsten plaatsvonden groeide uit en heeft thans wekelijks ongeveer 100 personen onder dak op de Parallelweg in het EHBO-gebouw. Bovendien worden ieder jaar bij het St. Nicolaasfeest, Kerstfeest en de bustocht tweemaal zoveel ouderen betrokken. Dit alles is reden tot grote dankbaarheid, die wordt uigedrukt in een feeste lijke kerkelijke viering in de vier parochies in Soest op woensdag 29 mei om 10.00 uur, met een gezellig samenzijn na af loop,,waarbij alle oudere mede- parocianen uilgenodigd zijn. Hel motto van deze dag is: "Blij met elkaar". Dat zullen ongetwijfeld ook de vaste soos-bezoekers zijn als ze 's avonds in restaurant Soester Duinen bijeen zijn. Bij een feest hoort een cadeau, vinden velen. Bij de vieringen is er gelegen heid voor een feestgave, die gedeeltelijk gebruikt zal worden voor aanvulling nieuw materiaal. Om ook minder bedeelden in onze feest vreugde te betrekken, wordt het andere deel beslemd voor het Rwanda- projekt van de Derde-Wereldgroep Soest. Het Feestcomité. Een tentoonstelling van schilderijen en waterverftekeningen van Marise de Jong en planten en bloemen uit het Cantonspark in Baarn, is te zien in het koetshuis van Kasteel Groeneveld van 1 juni tot en met-9 juni 1985. Hortus Botanicus De tegenwoordige tijd met de zich steeds verder uitbreidende verstedelijking van ons milieu heeft ertoe bijgedra gen, dat de belangstelling voor groen en tuinen aanzienlijk is toegenomen. Ook de botanische tuinen in Nederland worden door velen graag bezocht. Het Baarnse Cantonspark is een voor beeld van zo'n botanische tuin. Intus sen ziet het er niet naar uit, dat in de komende jaren grote veranderingen voor het Cantonspark zullen uitblijven. Het is de bedoeling, dat de kascollec- ties deel gaan uitmaken van de nieuwe centrale Hortus in de Uithof (Utrecht). Het is thans nog niet bekend wanneer deze overhuizing zal plaatsvinden. Eén en ander betekent wel, dat het Cantonspark daarna niet meer beheerd zal worden door de Botanische Tuinen van de Rijksuniversiteit Utrecht en een andere bestemming zal krijgen. Marise de Jong Een schilderes met grote liefde voor Baarn. Tientallen olieverven en hon derden aquarellen hebben Baarn als onderwerp. In de tentoonstelling in Kasteel Groeneveld kunt u werk van haar zien dat zij in de afgelopen jaren maakte in het Cantonspark. Prachtige bloemen, struiken en bomen, fraaie doorkijkjes, alles gemaakt met een grote liefde voor al wat leeft en groeit. In het koetshuis van Kasteel Groene veld zijn, naast het werk van Marise de Jong, tal van planten en bloemen te zien, alsmede historisch materiaal, uit de Baarnse hortus botanicus, het Cantonspark. De tentoonstelling is geopend op dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur (maan dag geslotenDe toegang is gratis. Vanaf het balkon van een woning aan de PJesmanstraat in Soesterberg werd begin deze week en kratje bier weg gehaald. De eigenaar, de heer D. de J., deed aangifte van diefstal bij de politie. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Bie me moeder thuus mos ik vrogger aaltied paap ete, kaarnemelkse paap of hoavermoutse, en ut lekkerste von ik bloempaap, moar me moeder noum- de daat laammetjespaap. Moar paap met krengte hek nooit op ut menu 'ehaad. Maartkoopluu wel, die ete overaal de krengte uut de paap. De paap ben ze denk' zaat, moar de kreng te zeker niet. Doar luste ze nog wel paap vaan, zaa'k moar zeige, en daat sting veurige week zellufs in ongze kraangt. "Markt" is in 't ouwe Soesders: "Maart", en daat wouw ik eerst effe uutleige, veurdaa'k vaarder schrieft. Aangders snaapt driekwaart vaan de import- Soesders d'r geejn baarst vaan, schaat ik. 't Het joarelaang 'eduurd veurdaatter op Soest un maart waas. Toeng die d'r op un end kwaam, waas ut aachter het V.V.Y.-huus aal gauw veuls te klein en doarom gonge de maartkoopluu op de Weegbreestroat an en doar wier ut un heule laange stroat met kroame. De leste tied wor ut doaro ok aal weer te klein, denk', waant je ziet de kroame deur heul Soest as paaddestoele uut de grongd schiete. 't Liek wel of de haangdel zo moar aargus goat stoan, woar daattut ze in de kroam te paas komt. En daat is omtrent boven op de winkels die dezellufde spulle verkope as hullie in d'r kroam anprieze. Ik vin ut moar un roar gevaal ajje vlaak bie un groengtezoak un kroam niet ut zellufde spul ziet stoan. Net zo as un grote koaskroam veur un zuvel- haangdel. De gemeengte vintut aalle- moal best; die beurt mooi stoangeld vaan die maanne. Ze biede d'r spulle an net op de drukste doage veur de winkels en daan ok juust die spulle woarvaan ze zeker kenne weze daazze die kwiet roake. Kiek, daat ben noeng de krengte uut de paap, en noeng wil ik heulemoal niet krengtering weze, ik gun iedereejn ze haangdel, moar dit klopt niet veur ming. Voortemee wor ut vaakkaansietied en daan hejje zo nog kaangs daatter un fotokroam paal veur un fotograaf op ze stoep goejekope paasfoto's anbiedt. As ik daan die fotogroaf waas, daan gong ik zo bie de aafdcling bevolking met goejekope re paaspoorte leure. Je kaan bevobbeld ok bie gemeengte- waarke op de monumentoale traap- treje met veurdelige bouwvergunninge goan stoan: twee veur de pries vaan éèjn. De ouwe aambaachteniaart hew- we net weer 'ehaad. Waat doch de ge meengte d'r vaan as ter volgend joar us un staangdwaarkersconcours kwaam wie ut beste veurdeelabbonnemente veur 't netuurbaad ken anprieze? Neej jonges, daa's aallemoal moar flauwekul, moar ajje 't ming vroagt, daan mok hiermeej effe zeige daattut vaan de gemeengte niet eerluk is om eerst liefhebbers noar un nieuw win kelpooltje te lokkc en astic daan zc duro investeringe het 'edoan un kroam met dezellufde spulle veur ze deur te ploatse. Moar ik zaal toch us an de vrouw vroa- ge of ze us krengtepaap veur me moakt. 'k Wil ut best us preuve. HANNES VAN DE NENG v. weedestraat 7 - Soest Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoog In de afgelopen twee afleveringen heb ik getracht een leuk assortiment waterplanten beknopt te be spreken om wat meer bekendheid te geven aan deze groep van planten die nogal eens door gebrek aan kennis niet of summier aanwezig zijn in vijvers. In deze reeks van genoemde gewassen ontbrak tot nu toe de waterlelie. De waterlelie vormt in het water en oeverplantenwereldje een verhaal apart. Ze vragen nogal wat zorg, vooral bij het planten. "Los" geplant gaan ze gemakkelijk drijven. Verzwaarde manden geven daarom de snelste en beste her- groeiresultaten. In speciale vijveraarde (reeds besproken in deel 1) ontwikkelen de waterlelies zich het beste. Een zon nige standplaats is voor het goed opengaan van de bloemen een vereiste. Veel van wat we in het heden daagse waterlelieassortiment aantreffen is ontstaan uit kruisingen tussen verschillende botanische soor ten. Het is moeilijk een keuze te doen uit het grote assortiment. We vinden waterlelies in witgeel, rose en rood en alle overgangstinten daartussen. De ge wenste waterdiepte voor waterlelies verieert per soort en ras. Er zijn er die wel tot 150 cm diepte ver dragen, dwerglelies daarentegen voelen zich op een diepte van 20-60 cm het meest op hun gemak. Helder watgr in een vijver is broodnodig, hiervoor is dan ook een aantal waterreinigers noodzakelijk. Voor dit doel kunnen we gebruik maken van zuur- stofproducerende planten als sterrekroos, aarveder- kruid, hoornblad, fonteinkruid en waterpest. Ook waterranonkel en water violier kunnen worden ge bruikt. Somnnge soorten, vooral waterpest, breiden zich vaak zo snel uit dat het een plaag wordt en in grijpen onvermijdelijk is. Een paar plantjes kikker- beet, een vrij-drijvend plantje, dat in de zomer met witte bloempjes bloeit en kleine "waterlelie"-blaad jes bezit is in de vijver ook een aardig bezit. Grote zorg moet er volgens mij besteed worden aan de be planting, die aansluit bij het eigenlijke natte gebeuren. Vaak worden planten als Pampasgras, hemelslouter en de baardiris bij de vijver geplant terwijl er heel veel planten zijn die er eigenlijk veel meer bijhoren. Planten als Iris kaempferi laevigata en Iris sibirica (ik ontkom er niet altijd aan latijnse namen te moeten gebruikenzijn om de vijver goed op hun plaats. Ook allerlei sleutelbloemsoorten en variëteiten van de kattestaart, kogelbloem, masker- bloem en daglelie kunnen worden gebruikt. Verder komen in aanmerking de moerasvaren, hartlelies (beter bekend onder zijn latijnse naam "Hosta"en enige bolgewasjes, zoals het zomerklokje, het lente klokje en kievitsbloem. Het in de afgelopen afleveringen besproken assor timent is eigenlijk nog maar een klein deel van wat er op waterplantengebied verkrijgbaar is. Voorbij gegaan is er bijvoorbeeld aan soorten als de ludsteng, het wollegras (of veenpluis), de water aardbei, verschillende grassen, zeggen en biezen en exoten als de gele aronskelk en de waterhyacinth. Juist omdat er zo'n grote keuze in ons waterrijke land voorhanden is, is het erg jammer dat er aan de beplanting van de vijver doorgaans weinig aandacht besteed wordt.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9