hans huigenLA DA uon Vf<x ©/-/en KRJE KS |g| 2?8 O?9 6?« 8?8 m mm M SCHOUDER KARBONADE mmjm gezien nsper Gedeputeerde Staten: geen mogelijkheden voor de Oelte uit Ruding-dot Bezwaarschrift tegen nieuwbouw politiebureau Burgemeester opende nieuw seizoen van groentewinkel 'Vrije Teugel' Bezorgdheid over ontwikkeling bij Howson voor Marokkaanse werknemers HOLLANDSE NIEUWE rsij. DE BRUIN KEUKENCENTRUM Commodore liawJÜaEil een ton! -I iLSdï: Liever op peilers op voormalig marktplein GLAS HANDEL /ANCASTEH Parfumerie van Amerongen Samenwerkingsverband Buitenlandse Werknemers: HILVIS foto-film-uideo VI y,\v. computer/ CS U I—I Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 De IBM compatible PC! AARDBEIEN Honsbergen ARDENNER BOTERHAM WORST Kilo Honsbergen HONSBERGEN JONGE KAAS Honsbergen Medewerkers gevraagd Sauna 63E JAARGANG NO. 40 WOENSDAG 29 ME11985 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Verzoek aan staatssecretaris om extra-bedrag voor nieuw ziekenhuis Gedeputeerde Staten van Utrecht stel len voor vier projekten voor te dragen voor financiering uit het extra bouw- bedrag voor de gezondheidszorg van 500 miljoen gulden (de zogenaamde Ruding-dot), dat het rijk ter beschik king heeft gesteld. Naar verwachting zal de provincie Utrecht op basis van het inwonertal op 26 miljoen gulden aanspraak kunnen maken. De projek ten zijn: 1. Dr. J. N. Voorhoevehuis, Utrecht; 2. Heremalerhof, Harmeien; 3. Stameren, Maarn; 4. Diakonessenhuis, Utrecht; gefaseer de vervangende nieuwbouw op de hui dige plaats van het ziekenhuis met een capaciteit van 300-350 bedden. De vier door G.S. voorgedragen pro jekten zullen niet alleen uit de Ruding- dot worden betaald. De bouwkosten komen voor 50% ten laste van het gewone budget voor bouwprojekten in de gezondheidszorg. Dat geldt voor alle projekten die voor financiering uit de Ruding-dot worden aangedragen. G.S. willen de staatssecretaris van volksge zondheid dan ook niet uitsluitend over de besteding van de Ruding-dot advi seren. Het college heeft in zijn advies alle bouwprioriteiten in de gezond heidszorg tot en met 1990 opgenomen, die uit het gewone budget Ruding- dot zullen moeten worden betaald. G.S. zien daardoor geen mogelijkheid ook de bouw van De Oelte ten laste van de Ruding-dot voor te stellen. Zij hechten aan de bouw van dit nieuwe ziekenhuis voor Baarn/Soest, met 150 bedden en 10 dagbehandelingsplaat sen, echter groot belang. Het zou tot een aanzienlijke beddenreduktie in de regio Amersfoort leiden en de bereik baarheid van de ziekenhuiszorg voor de inwoners van Baarn en Soest veel groter maken, dan wanneer het zieken huis Maarschalksbos in Baarn blijft bestaan en het ziekenhuis Zonnegloren Soest wordt gesloten (wat waarschijn lijk gebeurt als De Oelte er niet komt). Realisering van De Oelte is bovendien voorwaarde voor de omvorming van Maarschalksbos tot verpleeghuis, die in het provinciale verpleegplan is voor zien. G.S. willen de staatssecretaris daarom dringend verzoeken nogmaals een ex tra bouwbedrag ter beschikking te stellen voor projekten die tot lagere exploitatiekosten in de gezondheids zorg leiden. Daaruit zou de bouw van De Oelte gefinancierd kunnen worden. Het advies van G.S. aan de staatsse cretaris zal de commissie gezondheids zorg uit provinciale staten worden voorgelegd op donderdag 6 juni. De heer A.T. van Heiningen en zijn zoon J. van Heiningen zijn de enigen die bezwaren hebben ingediend tegen het bouwplan voor het nieuwe politie bureau aan de Dal weg. De heer Van Heiningen sr. draagt in zijn bezwaar schrift een alternatief aan: het voor malige marktplein tussen de Steenhoff- straat en het Kerkpad noordzijde, ach ter het VVV-gebouw. Bouw daar eerst het politiebureau op peilers, zodat er onder geparkeerd kan worden, en maak deze contructie zo sterk, dat te zijner tijd het gemeentehuis er bovenop ge bouwd kan worden, zo luidt de sugges tie van de heer Van Heiningen sr. Overigens is hij van mening dat een politiebureau op de uitgekozen locatie aan de Dalweg een aantasting vormt van het resterende landschappelijke karakter van de Eng. Vorige week konden nog bezwaren bij de gemeente binnenkomen. Bij sluiting va/Tde termijn bleken twee bezwaar schriften tegen het plan te zijn inge diend. Vader en zoon van Heiningen haden dat overigens ook al eerder ge daan, namelijk toen het bouwplan voor de eerste keer ter inzage werd gelegd. Dat dit nu voor de tweede keer gebeur de, was een gevolg van de reactie van het provinciaal bestuur. Dit vond dat er een te lange tijd was verstreken tus sen de eerste tervisielegging en het moment waarop de bouwstart mogelijk zou zijn. Wethouder drs. G. Plomp (WD) ontkende onlangs in een verga dering van de commissie ruimtelijke ordening, dat de provincie het plan wil rekken totdat er meer zekerheid is over de rijksbijdrage. .Noodzaak? De heer Van Heiningen jr. vindt, afge zien van planologische en landschappe lijke bezwaren, de financiële consequ enties van de bouw van het politiebureau op dit moment te nadelig voor de ge meente, die immers de kosten van voor financiering op zich zal nemen als de bouw al begint voordat de rijksbijdrage binnen is. De indiener van het bezwaar schrift vindt overigens dat nooit en nergens is gebleken dat de Soester politie in de bestaande behuizingen niet kan functioneren als wel zou moeten. Zelfs als dat al zo zou zijn, dan nog twijfelt de heer Van Heiningen ernstig aan de noodzaak van een nieuw politie bureau zoals dat is ontworpen. Hij vindt het voldoende als er politieposten in de wijken zouden komen. Kortom, hij ziet de noodzaak van een duur politiebureau niet in, temeer niet nu het oorspronke lijke plan politiebureau/gemeentehuis is gehalveerd door het niet doorgaan van het gemeentehuis. Te opvallend Het politiebureau als enige, grootscha lig gebouw aan de Dalweg is volgens de heer Van Heiningen te opvallend. Het zal boven het niveau van de om ringende situatie uitkomen. Dat bete kent een aantasting van het woongenot van de omwonenden. Een optimale be reikbaarheid vind je overal in Soest, vindt de heer Van Heiningen. Hij vindt het dan ook niet noodzakelijk dat het nieuwe politiebureau centraal is gele gen. In dit verband wijst hij naar het nieuwe postkantoor op het industrie terrein. Poging tot inbraak bij Soester Courant Een onbekende dader heeft vorige week geprobeerd in te breken in het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat. Met een breekvoorwerp werd een van de deklijsten van de toegangsdeur vernield. Mogelijk is de dader geschrokken van de bel, die Over ging op het moment dat hij zijn voet op de deurmat zette. Kr werd in elk geval niets vermist. Ook bij een tapijtzaak aan de Van Wee destraat werd een poging ondernomen om in te breken. Aan de achterzijde van het pand trachtte de dader een deur te forceren, maar dat mislukte, zodat hij zijn voornemen opgaf. Trottoirtegels weg bij school Ivlovrouw T.B. deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van maar liefst 40 trottoirtegels. Die waren door nog onbekende daders weggehaald van het schoolplein van de r.k. basis school "De Achtbaan" aan de Klaar- waterweg. De heer Van Heiningen heeft er be zwaar tegen dat de keuze van de huidige bouwplaats al in 1979 werd gemaakt. 'We zijn nu zes jaar verder en in al die jaren is er niet naar een andere bouwplaats omgekeken," zegt hij. Hij vindt een politiebureau op de gekozen plek aan de Dalweg een verdere aan tasting van het agrarische karakter van Soest. 'Het is wel geen vitaal deel van de Soester Eng dat als bouwplaats is uitgekozen, maar elk stukje agrarisch gebied dat verdwijnt is er één, aldus de heer Van Heiningen. M'n schoonmoeder kwam laatst logeren Het ongeluk was niet te keren Ze viel al meteen door drie ruiten heen Maar VAN EDE kon snel repareren. Beckeringhstraat 50 - Soest Lancaster zonnecosmetica. Het exclusieve alternatief. Voor bruining, verzorging, after sun en bruin zonder zon. Adviesdagen op woensdag 29 en donderdag 30 mei met veel gratis proefjes en andere verrassingen bij Soesterbergsestraat 55 Soest Met het "oogsten" van een krop sla heeft burgemeester P. Scholten vorige week vrijdagmiddag het startsein ge geven voor de openstelling van de "groentewinkel" van de Kinderboer derij "De Vrije Teugel" aan het Vede- laarpad. Dat gebeurde nadat Soests eerste burger een lint voor het hek van de biologische tuin, die de leveran cier van alle groenten is, met een meer dan levensgrote schaar had doorge knipt, in aanwezigheid van de kinderen die de kindertuintjes bij "De Vrije Teugel" onderhoude.t en an een deel van de medewerkers van de biologi sche tuin zelf: Joyce van Adrighem, Marian Wiggerts en Henny Schoon oord. Leo van den Berg, directeur van de kinderboerderij, sprak een kort wel komstwoord en wees erop dat de tuin in het eerste jaar leuk had gedraaid, zodat die genoeg had opgebracht om weer zaaizaad, plantjes en andere spullen aan te kopen. Burgemeester Scholten toonde veel belangstelling voor het gewas en assis teerde de kinderen later bij hun tocht met twee versierde kruiwagens naar het winkelcentrum O verhees, waar gratis bosjes raapstelen en foldertjes van de winkel werden uitgedeeld. De biologisch tuin is deze week dan ook weer geheel voor het publiek geopend en wel op de volgende tijdstippen: dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; op donderdag van 10.00 tot 15.00 uur. Moment -el bestaat het aanbod vooral uit spinazie, sla, raap stelen, rabarber, radijs en diverse kruiden, maar binnenkort komt er nog veel meer, zoals doperwten, tuinbonen, rode biet, aardappelen etc. In de tuin worden geen bestrijdings middelen gebruikt, dus de groenten zijn "eerlijk" en vers, en verkrijgbaar voor een schappelijk prijsje. De op brengst komt ten goede aan de tuin zelf. Als er nog wat overschiet gaat dat naar de kinderboerderij. Belangstellenden zijn altijd van harte welkom. Ook de vrijwilligers in de tuin kunnen nog best wat medewerkers ge bruiken. Foto: Goos van der Wilt e Burgemeester Scholten oogst, om ringt door het jonge volkje van de kin derboerderij, een kropje sla. Het Samenwerkingsverband Buiten landse Werknemers Soest, waarin een groot aantal instellingen deelneemt die zich met de problematiek van de buiten landers in Soest bezighouden, heeft zich vorige week per brief tot de directie van Howson Algraphy gericht. Daarin spreekt het Samenwerkingsverband zijn bezorgdheid uit over de ontwikkelingen bij Howson, met name waar deze de positie van de Marokkaanse werkne mers aangaan. "Binnen de gemeente Soest zijn onge veer 24 Marokkaanse gezinnen woon achtig. Binnen uw bedrijf zijn hiervan een twaalftal gezinshoofden werk zaam," aldus de brief, die is onderte- Vanaf dinsdag 4 juni weer volop UW VISSPECIALIST S\>j -VAN WEEDESTRAAT 149 "^TELEFOON 15288 kend door de voorzitter van het Samen werkingsverband, Welzijnswethouder "Door uw voornemen om de produktie te Soest te beëindigen worden zij allen met werkloosheid bedreigd," vervolgt de brief. "Vrijwel al uw Marokkaanse werknemers hebben een leeftijd bereikt waarop wederinschakeling binnen het arbeidsproces erg moeilijk is. De ge volgen van het verlies van werkgele genheid binnen uw bedrijf zullen voor de Marokkaanse gemeenschap te Soest daarom erg groot zijn. Het Samenwerkingsverband merkt ver der op dat de betrokkenheid van de Howson-directie betreffende de Marok kaanse werknemers erg groot is, zoals is gebleken uit het feit dat Howson als eerste Soester werkgever een ge bedsruimte voor Islamieten heeft inge richt. "Hopelijk zet deze betrokken heid zich vourt en kunt u tol een be slissing komen die de werkgelegenheid binnen Soest niet aantast." WOENSDAG - GEHAKTDAG 500 gram 4.65 Kilo 8.50 Tol slraks bij KEURSLAGER LJVi TAMBOERIJN 17 - SOEST ^^4 TEL. 02155-22464 Winkelcentrum „Hartje Zuid" VOOR AL UW KADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 1 0098 Oe nieuwe Commodore met standaard 256 Kb geheugen, inclusief toetsenbord en monochrome high- co«nmodo™ resolution monitor PC 10:2 diskettestations, 320/360 Kb. f 5.695,-exci. BTW. PC 20: diskettestation 360 Kb en lx 10 Mb harddisk, f 9.150,-excl. BTW. Advisie te Soest, showroom en parkeren achter ons pand Vredehofstraat 13. Tel. 02155-11434, ook voor Software. Alleen donderdag Alleen donderdag 500 gram Alleen donderdag Alleen donderdag KILO &.KdoorGerardPaul Er was eens een vader die de hele dag hard werkte voor zijn jonge gezin. Zijn enthousiasme en werklust waren aan stekelijk en samen met zijn personeel bouwde hij een organisatie op die wel dra goed bekend stond. Nog voordat zijn kinderen de zaak zouden kunnen over nemen, bezag de vader het Babel dat hij gebouwd had en rookte dikke siga ren, ondanks de afkeurende woorden van zijn lijfarts. De oudste zoon mocht studeren en in het bedrijf meewerken en toen hij daar na enige tijd niet zo veel zin meer in had mocht hij toch, want zo had de vader het gedroomd. De stamhouder zou hem opvolgen en samen met zijn broer het bedrijf uit bouwen en consolideren. Gehoorzaam volgde na enige tijd ook de jongste zoon en beiden hielden de zaak draaiende, twerwijl de vader met lede ogen zag dat van zijn jeugdig élan weinig bij de nieuwe generatie terug te vinden was. Expansiedrift was ver te zoeken, nieuw personeel werd nog zel den aangetrokken en vele jaren bleef alles bij het oude. In zijn ogen waren ze druk bezig zichzelf en hun medewer kers naar het bejaarentehuis te bege leiden. De kleinkinderen van hen die destijds meegeholpen hadden om het bedrijf uit de grond te stampen, konden daar hun nieuwe ideeën nauwelijks kwijt en zochten hun heil elders. Ze trotseerden liever de branding dan een langzamer, geruisloze dood te sterven op het ei land. Hun vaders hadden nooit als de grootvaders van weleer aan tafel verteld over op handen zijnde uitbrei dingsplannen, nieuwe markten of de uitstekende kwaliteit van het produkt waar zij zelf hun aandeel aan leverden en waar ze heilig in geloofden. Toch betreurden ook deze vaders het dat hun kinderen weinig of geen inte resse in het bedrijf toonden. Als ze met ernstige gezichten bij elkaar zaten, be spraken ze de toestand breedvoerig en begrepen niet goed waarom deze gene ratie zo onverschillig was en zelfs niet te bewegen om het teruglopende bedrijf voort te zetten. Soms zei een van bei den aarzelend dat ze er als vaders wel licht niet geslaagd waren hun eigen be zieling aan hen over te dragen. Maar dan was er altijd wel iemand in de buurt die schamper lachte om dat mooie woord waar ziel in zat. Toen de oprichter van de fabriek dit hoorde sprak hij gelaten: "Je kunt een paard wel bij de bron brengen, maar hem niet laten drinken". Toen applaudiseerden de vermoeide medewerkers en zeiden tegen elkaar dat de oude baas nog behoorlijk bij de tijd was. Maar de baas zelf zag het ver keerd aflopen. Het nog door hemzelf ontworpen reklamebord met "jonge medewerkers gevraagd" was die dag bezweken. Gewoon in elkaar gezakt door de last der jaren. Op deze manier gaat de zaak failliet, dacht hij. Tenzij er een wonder gebeurt. Glas en C. A.I.bedrijf 30 mei gesloten In verband met de jaarlijkse excursie dag is het gas- en c.a.i. bedrijf op donderdag 30 mei de gehele dag ge sloten. Drie weken lang... Ook u kunt honderdduizend gulden winnen! Meer over deze aktie op pagina 11. MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZU1D Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. jn Peters bv. voor wonen in de groene zone. Nu ook ZONNEBANK- KUREN Bel voor informatie /an Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319

Soester Courant | 1985 | | pagina 1