STOP-MET-ROKEN CURSUS 1 Ï^Uaxtkuifien t Zwaantje Japonnen ,3.65 Jumpers/Vesten „1.85 (fiwdekwefó goed In a/lebl SOEST, 10 JUNI A.S. Geslaagde voet- en schoendeskundigen bij Nic van Dam U Al ruim twintigduizend bezoekers in het Militaire Luchtvaart Museum Stop-met-roken kursus in Soest Film van de week Welterusten! TbiNNENhuis ^jehannes^ "BLIJ MET DE STOMERIJ" SOESTER COURANT PAGINA 9 L V ^OES'Ï' Kroniek van een maand Restaurant Dé manier om nu definitief te breken met uw rookgewoonte 11 S SILVER STAR VIDEO The Karate Kid hüista TEXTIELREINlGERS TUIN-ADVIESCENTRUM 't VOMÜeriWOQt voor doe-het-zelvers Het is weer bloembakkentijd Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: Firma Schoemaker door Arie Wandelaar Nog twee dage.1 en de maand mei is wat 1985 betreft een gedane zaak. Een maand die dit jaar opnieuw in tal van opzichten emoties losmaakte. 1 Mei, Dag van de Arbeid. Het politiek rood gekleurde deel van de Soester be volking wilde 't weten. Men vond elkaar die dag eenstemmig in het zingen van klassieke strijdliederen en het luiste ren naar toespraken. In schril contrast met deze socialis tische happening een dag later de aan kondiging dat een deel van het Borg- personeel op de Soester keien zal ko men te staan. 4 Mei vormde Soest één hechte gemeen schap bij het herdenken van slachtof fers en gevallenen tijdens W.O.II. Het aansluitende vervolg. Bevrijdingsdag, werd er door sommige kerkgenoot schappen aan die eenheid geknaagd. God danken en tegelijkertijd de 5e mei feestelijk vieren was niet in ieders op vatting een toelaatbaar gebeuren. Alsof er met de Schepper over dit soort onderwerpen getelefoneerd kan worden. In de eerste week van Mei werd aan de hoogst noodzakelijke restauratie van de Van Weedestraat begonnen. De eer ste van de tachtig eiken, die het ge sneuvelde houtwerk gaan vervangen, werd door Soesters wethouders geplant, terwijl ook winkelkringvoorzitter Hans Nota er een schepje bovenop deed. Als Soest ooit eens in de problemen komt met de naamgeving in nieuwe wijken, dan zou een Hans Nota-weg- straat of plantsoen best een bruikbare gedachte zijn. Wat deze man in vrije tijd voor de Soes ter middenstand en het winkelende publiek aan initiatieven heeft ontplooid is in geen honderd Rondjes Soest te beschrijven. Een welverdiende pluim gaat deze maand ook naar de Soester politie. De heren leverden de afgelopen maand het onomstotelijke bewijs dat de koffie in Happy Days minder zuiver was dan wel eens werd verondersteld. Omdat handel in drugs ongeveer het laatste is waar wij in Soest behoefte aan hebben werd het "koffiehuis" aan de F.C. Kuy- perstraat gesloten. Gelukkig geen tij delijke maatregel, maar een beslissing waarop niet zal worden teruggekomen. En nog altijd is de vlam in de pan bij ongeveer alles wat met Artishock te maken heeft. De vereniging vliegt de stichting in de haren, de gemeente heeft 't bij alle partijen gedaan. Voor buiten staanders valt er langzamerhand geen touw meer aan vast te knopen. Omdat alle partijen driewerf van hun gelijk overtuigd zijn, lijkt een oplos sing die aan iedereen recht doet uitge sloten. Merkwaardig dat niemand van de betrokkenen ooit eens met het voor stel is gekomen een onafhankelijke commissie, bestaande uit "wijze vrou wen en mannen" te vragen, die met een voor iedereen bindende uitspraak komt. Daarmee zal lang niet alles kunnen worden gladgestreken, maar men ver mijdt ermee de schijn dat het recht in deze een beetje al te eenzijdig zijn loop krijgt. Het nieuws dat deze maand van Gede puteerde Staten te Utrecht kwam kreeg applaus en boegeroep. Wij kiezen voor 't eerste. Het College heeft Soest namelijk te verstaan gegeven dat een nieuw be drijfsterrein te Soesterberg en de ver gevorderde plannen betreffende ver- blijfsrecreatie in de directe omgeving van het Soester Natuurbad op vele be zwaren stuiten. Waaruit die bezwaren ook mogen be staan, heel wat Soestenaren en Soester- bergers zullen er vrede mee hebben wanneer daarmee wordt bereikt dat wij aan het landelijk en rustieke ka rakter van ons dorp niet verder af breuk doen. En dan was er nog zoiets als Hemel vaartsdag, de jaarlijkse Donderdag waarop half Nederland Soest met zijn oude ambachten tot een soort bede vaartsoord verheft. Tienduizenden wandelden, stapten, keken en kochten. Wie durft zo'n dag nog vol te houden dat er in Soest nooit eens wat gebeurt. Ook deze maand hoog bezoek in Soest vanuit Rome. Paulus Johannes Paulus maakte in Soestduinen zijn overstapje naar Amersfoort. Naast gemeentelijke autoriteiten begroette hij ook pastoor J. S. Buisman. Een priester van de oude stempel, die nog steeds, ondanks zijn hoge leeftijd, van geen emiritaat wil weten. En intussen nadert de atletiekbaan van de Soester atletiekvereniging Pijnen burg haar voltooiing. Niet dankzij, maar ondanks de medewerking van de Soester Sportstichting en wethouder drs. G. Plomp. Met de finish in zicht wilde Pijnenburg- voorzitter Renè van Zee daarover zijn hart wel eens luchten. Met een druk bezochte en zeer feeste lijke receptie kwam de Soester voet balvereniging SEC de afgelopen maand in het nieuws. Aanleiding tot dit feest het behaalde kampioenschap in de vierde klasse van de K.N.V.B. en promotie naar de derde klasse. Eindelijk op het sportieve vlak eens een gebeurtenis waaraan geen sportstich ting, wethouder of burgemeester schul dig zijn. Bestuur, trainer en spelers van SEC knapten het zelf op. Proficiat van ARIE WANDELAAR 4 Kegelbanen Ook: plate-service lunches Prins Hendriklaan 1 Soest en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 Beproefde methode, wereldwijd erkend Deskundige begeleiding Positieve benadering, geen griezelfilms e.d. Steun van de groep Geen medicijngebruik Grote kans van slagen (70%) Cursusduur: 7 avonden in 3 weken, ca. 11/2 uur per avond Kosten f80,-, inclusief cursusmateriaal Cursusdata: 10,11,12,13,17, 20, 27 juni 1985. Aanvang 19.30 uur. Cursusplaats: Organisatie en inschrijving: GEZONDHEIDSCENTRUM, LEVEN GEZONDHEID SCHOUTENKAMPWEG 4, STOP-MET-ROKEN SOEST HULPVERLENING Biltseweg 14, Bosch en Duin BEL: 030-781366 (kantooruren) 03403-72841 (b.g.g.) Twee medewerksters op de schoenen en lederwarenafdeling bij Nic van Dam, Tilly Pleune en Sandra de Hoop zijn geslaagd voor het examen vakop leiding voor de detailhandel in schoe nen. Voor voetkennis werd respektievelijk een 9 en een 7 gescoord. Voetkennis houdt o.a. in: "kennis van de uiter lijke voetvorm, teneinde eventuele af wijkingen, alsmede een doorgezakte voorvoet en een doorzakkende voet te kunnen herkennen." Een zeer belang rijk gegeven, wat dagelijks in de prak tijk voorkomt. Zo ook de kennis waaruit de voet is opgebouwd en de funktie daarvan, waardoor juiste toepassing van voet- korrektie-artikelen mogelijk is. Hoog gewaardeerd werd ook het onder deel Pas en Schoenvorm. Inzicht werd verkregen voor de meest voorkomende voettypen en voor kindervoeten ver eiste schoenvormen, waardoor advie zen gegeven kunnen worden voor de juiste schoenvormen. Voor de overige examenvakken zoals leerkennis, maak wijze, mode en doel matigheid werd een "ruim voldoende" gescoord. Het streven van Nic van Dam "vak kennis in eigen huis" heeft dus weer verder gestalte gekregen. Mejuffrouw Tilly Pleune heeft zich in drie jaar tijd bij Nic van Dam opge werkt tot een vooraanstaand mede- rfirtM" Tilly Pleune. werkster met naast het verkopen op de schoenenafdeling het mede-inkopen en verzorgen van de lederwarenafde ling. Bijzonder knap van mejuffrouw San dra de Hoop is dat zij binnen een jaar tijd (daarvoor in de kosmeticabranche werkzaam) zich het schoenen-voeten- vak heeft eigen gemaakt. Sandra de Hoop. Een van de pluspunten bij Nic van Dam is de persoonlijke benadering, service en "know-how" in vergelijking met de warenhuizen en andere onper soonlijke winkels. De medewerksters moeten derhalve all-round en goed geschoold zijn. Een gegeven, waarmee iedere klant zijn voordeel kan doen. Het Militaire Luchtvaart Museum blijkt in trek te zijn bij het publiek. Al ruim twintigduizend bezoekers pas seerden sinds 1 april jl. de poort van het Kamp van Zeist waar het Militaire Luchtvaart Museum is gesitueerd. De belangstelling is mede te danken aan de TROS TV-uitzending van 8 mei jl. waarin een model op ware grootte van de Fokker G-l jachtkruiser werd overgedragen aan het museum. Dit model zal overigens pas vanaf 1 juli a.s. te zien zijn in het museum. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Via radio, week- en dagbladen, maar vooral ook door de regionale pers wordt regelmatig over het luchtvaart museum gepubliceerd met als positief resultaat een toenemend bezoekers aantal. Ook de expositie over de luchtoorlog trekt veel bezoekers. Het aantrekke lijke van deze tentoonstelling is de veelheid van technieken waarmee is gewerkt en de wijze waarop de kunste naars elk in hun eigen stijl hun erva ringen uit of indrukken van de lucht oorlog hebben verbeeld. Zo zijn er collages en Indringende kunstwerken gemaakt met o.a. vlieg tuigwrakstukken van Dirk de Herder, pastels, acryl- en olieverfschilderijen van COr Hermeier, gouaches van de bekende luchtvaartaillustrator en schrijver Thijs Postma, aquarellen van Serge Stone over de militaire luchtvaart in het voormalig Neder- land-Indië, fraaie gemengde technie ken van Dirk Wiecherink die een aan tal ACES (luchthelden) op unieke wijze heeft uitgebeeld, fraaie potloodte keningen in zwart-wit en kleur van Inge Krassenburg en een prachtig zeer groot olieverfschilderij van Rob Hes sels die Z.K.H. Prins Bernhard heeft uitgebeeld als oorlogsvlieger. In dezelfde expositieruimte in de Snij dershal worden originele documenten van de voedseldroppings in 1945 boven West-Nederland "Operation Manna" geëxposeerd. De kunstwerken en de authentieke Manna documenten zijn tot begin juli te bezichtigen. Openstellingstijden van het museum: Dinsdag t/m vrijdag vanl0.00-16.00 uur Zondag van 13.00-17.00 uur De toegang is gratis. Auto van de weg gehaald Op de Vondellaan hield de politie vorige week de 24-jarige automobilist D.N. uit Amersfoort staande, omdat zijn voer tuig gebreken vertoonde. Zo had de wagen slechte remmen. De auto werd voor een nader technisch onderzoek aan het bureau geplaatst. Flinke buit bij inbraak Koninginnelaan Bij een inbraak die enige weken gele den werd gepleegd in de woning van mevrouw D. aan de Koninginnelaan blijkt achteraf een aanzienlijke hoe veelheid goederen te zijn buitgemaakt. Er verdween een damesfiets, 200 beeld jes uit een verzameling van allerlei olifantjes, een geldbedrag van 150 gul den, een winterjas, een canvas tas, een aantal gouden en zilveren sieraden, twee horloges en een Zaanse klok. Diefstallen in dansschool Uit de garderobe van een dansschool aan de Weegbreestraat werden in het weekeinde een aantal diefstallen ge meld. Zo raakte de heer J. ten B. uit Soest een leren jack kwijt. Ook van J. van H. uit Utrecht verdween een leren jack, ter waarde van 629 gulden, en van het meisje H. van L. uit Soest werd een suede jack gestolen met een waarde van 200 gulden. Binnenkort organiseert de Stichting Leven en Gezondheid een stop-met-ro ken kursus voor "stoppers-met-roken" in Soest en omgeving. Onder deskundige leiding en steun van de eigen groep kan iedereen die van het roken af wil nu definitief breken met de rookgewoonte. Korte uiteenzettin gen, films en groepsgesprekken, maken deel uit van de kursus. Er wordt geen gebruik gemaakt van medicijnen e.d. De Stop-met-roken kursus begint maandag 10 juni en duurt drie weken. De kursus wordt gehouden in het Gezondheidscentrum Soest-Zuid. Schouten kampweg 4, Soest. (De kursusdata: 10,11,12,13,17, 20, 27 juni). De complete kursus duurt drie weken (zeven avonden) en kost 80,-, inklu- sief kursusmateriaal. Opgave en nadere inlichtingen te verkrijgen bij: Stichting Leven Gezondheid, (dhr. H. D. Versteegh), tel: 030-781366of 03403-72841. (b.b.g. en 's avonds). Silver Star Video top 10 1. Police Academy 2. Karate Kid 3. Firestarter 4. Against all odds 5. Two mules for sister Sara 6. Purple Rain 7. Hotel New Hamshire 8. Greystoke 9. Purple Hearts 10. Holocaust De jeugdige hoofdrolspeler in deze ak- tievolle film verhuist met zijn moeder naar Californië waar hij stapelver liefd wordt op een knap, blond meisje. Wanneer zij echter door een lokale jeugdbende in elkaar geslagen wordt, steekt onze tiener zich lelijk in de nes ten. Ook hij krijgt menig pak ransel en een verbitterde woede maakt zich van hem meester. Hij vraagt Mr, Mi- yagi, een oude meester in de vecht sporten, om hem karatelessen te geven. Deze stemt hierin toe onder de stel regel dat karate een verdedigings- sport is en duidelijk geen aanvalssport. De jongen blijkt in het bezit van onge kende talenten waarbij hij het zelfs brengt tot een groot kampioenschap met uiterst gemene tegenstanders. Deze prachtige film is geregisseerd door Oscar-winnaar John G. Avildsen, die ook verantwoordelijk is geweest voor het succes van "Rocky". De verbetenheid en de roerende ro mantiek maken deze bruisende pro- duktie uniek in zijn genre. Filmkeuring: Alle leeftijden. Speelduur: ongeveer 123 minuten. Soesterse opgelicht met vermageringspillen Een inwoonster van Soest heeft vorige week bij de politie aangifte gedaan we gens oplichting. In het weekblad Privé had zij enige tijd geleden een adver tentie gelezen waarin dieetpillen wer den aangeboden. "Zonder honger" zou men 5 a 10 kilo aan overgewicht op die manier kunnnen kwijtraken. Me vrouw besloot op het aanbod in te gaan en maakte een bedrag van L'i 7ii over op een rekening in Deri Haag. De pillen arriveerden echter nimmer. Zij het dan op andere wijze dan zij had verwacht begreep mevrouw dat zij enigszins "lichter" was geworden. De polotie heeft het onderzoek overgedra gen aan de Haagse collega's, waar inmiddels meer klachten zijn binnenge komen. Vernieling aan auto Mevrouw A. S. uit Soest meldde de politie vorige week dat onbekenden haar auto, die geparkeerd stond aan de Rubenslaan, met stenen hadden be kogeld. De schade bedraagt ca. 600 gulden. Inbraken Generaal Winkelmanstraat Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in twee panden aan de Ge neraal Winkelmanstraat in Soester berg. De heer F. O. deed aangifte van de vermissing van een bedrag van 50 gul den en drie staatsloten. De heer H. Z. meldde de politie de vermissing van een bedrag van 800 gulden, een pols horloge, 15 eurocheques met bijbeho rend pasje. In beide gevallen werd de achterdeur geforceerd. Inbraak Pijperpad De heer L. A. van het Pijperpad deed vorige week bij de politie aangifte van inbraak. De dader had de schuifpui aan de achterzijde van de woning we ten open te breken. In eerste instantie werd er niets ver mist. Sporttas gestolen P. H. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een sporttas. Die was hem ontstolen tijdens een bezoek aan de sporthal Beukendal. laanstraat 22 Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm An daat gedoe met de Borg komt ok nooit un end, ak daat zo iedere week in ongze kraangt leest. Zo hebbe ze noeng weer un plaan om de baar doaro te slute en daan laangzoam an weer op te bouwe. Zo lus ik ter ok nog eejnVolges ming kaajje daat beter met de heule Borg doen. As ze op Soest met plaanne veur de daag komme krieg ik aal doaluk de kriebels. Gelukkig bewwe altied vaan éejn ding zeker: ze goan niet deur. Aalenig de winkelzuudpool, daat gong met un rotgaang en doar ben'k nog be duusd vaan. Over ut pliesiebero kaan'k deuze reis niks zeige, omreje daa'k niks weet en de gemeengte denk' ok niet. En met de Oelte is 't vaan ut zellufde loake un paak. Moar noeng bewwe ut nog effe over de Borg. Artishock, Artiborg of Borg- shock - ik weet niet waat ovve we kriege - zaal heul waat motte wete om ut spul an 't droaje te houwe. Ik ben d'r de leste tied nogaal us 'eweest om di verse spektoakels bie te wone, moar ak un stief kwaartiertje in de grote zoal zit, daan krieg ik pieng an me zitviaak en daat komt omdaa'k ter zo vlaak zit. Die stoeltjes ben zo verrekte haard en glaad, daa'k aachter mekoar me eige vaast mot houwe, aangders zaak ik ongderuut. En ak daan op un plek zit woar ik om de bocht mot kieke om wat gewoar te worre, daan hek ter aal doa luk de oardigheid aaf. 't Eejnige woar ik ongderlest verboasd noar zaat te kieke waas ut tonneeldoek. Daa's un heule anwinst. Daat bewwe daan toch moar op Soest! Zo kaajje ut tonneel temingste goed dichthouwe, waant ik vin ut uutzicht niet bepoald mooi. 't Tonneel is veuls te klein om iets groots op te doen. We krege de Borg as dorpshuus, moar we gebruke ut as schouwburg en daat sloat de plaank en heul end mis. De heule Borgburcht is te groot as dorphuus en te klein as schouwburg. En doar veraangdert Artiborg of shock ok niks an. Of daat noeng un stichting of un vereniging is moakt niks uut. 't Eenjnige waat of ze kenne doeng is de grote zoal verbouwe en doar zaal toch nog un poar stuvers teuge an 'e kwaakt motte worre. En as ze daat niet doeng, daan wordt ut nooit waat. Daan kaajje de sloper wel belle, waant verpaatse kaajje die burcht nooit. Die is onneem- boar. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige daattut ut mooiste zouw we ze as ze de heule tent zo in eejn keer zouwe kenne oppaakke en an de Daalweg neerzette. Teuge over ut pliesiebero. Ajje op Soest un kulturee! centrum wil hebbe, dan mojje daat centroal ploatse en niet aargus an de butekaant vaan ut daarp. En daan lekkere zaachte stoeltjes an- schaffe, aangders kaajje laang waaehte op Hannes v. d. Neng. effüencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines JUNI-AANBIEDING: Voor de halve prijs 18 SOEST - Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Eindelijk, we kunnen weer! Veel mensen hebben er lang naar uitgekekende winter heeft toch al zo lang geduurd. We gaan de bloembakken weer vullen. Alle éénjarigen kunnen veilig worden geplant, het nachtvorstgevaar is geweken. De tuincentra bieden de éénjarige zomerbloemen nu te kust en te keur aan. We halen alles wat voor bloembak door kan gaan tevoorschijn en maken ze plantklaar. Dat houdt om te beginnen in dat de bakken, potten of vazen die we gaan vullen, voorzien moeten zijn van enkele gaatjes om een teveel aan vocht te kunnen afvoeren; die gaatjes kunnen het beste niet onderin maar aan de zijkant van bak of pot worden ge maakt, zo'n 2-3 cm boven de bodem. Hierdoor kan het overtollige vocht worden afgevoerd, maar droogt de bak minder snel uit doordat er als het ware een vochtbuffer onderin de pot ontstaat. Voor we de bak met goede potgrond vullen zorgen we voor een laag potscherven of kleikorrels onderin. Wat de plantkeuze betreft wordt het ons niet bepaald ge makkelijk gemaakt tegenwoordig. Er is zo'n ruime keuze in het perkplantenassortiment voorhanden, waarvan echter lang niet alles voor de aanplant in bakken geschikt is. Soms bepalen ook de omstandigheden de stand plaats ^an de bak en de afmeting ervan of planten al dan niet kunnen worden gebruikt. Fuchsia's zijn na melijk zeer dankbare planten voor in bakken, zolang ze niet al te heet of te winderig staan; een halfbe- schaduwde of beschaduwde plek uit de wind wordt beloond met een niet te stoppen bloei tot ver in de na zomer. Andersom zullen ijsbloemetjes of petunia's het er in de schaduw slecht vanaf brengen. Het is daarom altijd verstandig eerst goed na te denken, wat de groeiomstandigheden van de toekomstige bloem bakvulling gaan worden, zodat er eventueel in over leg met de verkopers op het tuincentrum naar pas sende beplanting gezocht kan worden Zomerbloem nummer één blijft toch nog altijd de Geranium en zeker niet ten onrechte, want zowel de hangende als de staande Geraniums kunnen met een goede verzorging van half mei tot aan de eerste nachtvorsten in oktober volop bloeien. Hetzelfde geldt voor vlijtige liesjes, zaai en knolbegonia's, struikmargrieten en afrikanen. Ook witte Alyssum en de blauwe lobelia zorgen een zomer lang voor de overhangende garnering van bak, pot of schaal. Wat moeten we verstaan onder een goede ver zorging van bloembakken? Op de eerste plaats is het van groot belang dat regelmatig de uitgebloeide delen van de planten worden verwijderd om stagna tie in de bloei te voorkomen. Een plant die de kans krijgt om zaad te maken valt vaak terug in bloei, omdat dan voor het nageslacht is gezorgd. Voorts is een regelmatige bemesting voor een voortdurende bloei onontbeerlijk. Verse handelspotgrond bevat een voedselvoorraad voor zo'n week of 6. Hierna moet een bloembak iedere week worden bijgemest met vloeibare kamerplanten- of balkonbakkenmest. Een potgrond die een keer echt droog is geweest loopt terug in kwaliteit. Dit voorkomen we door re gelmatig te gieten. Ook bij koeler, regenachtig weer blijkt dit vaak noodzakelijk, omdat het bladerdek van de planten er voor zorgt dat de regen de grond niet bereikt. Tën slotte is een zonnige zomer na tuurlijk aan te bevelen, maar dat hebben we zelf niet in de hand. SOEST Vani/Veedestraai 78, Tel. 02155-17253

Soester Courant | 1985 | | pagina 8