1?5 3 rag gende i ook oetu Wethouder Plomp bezorgde Yves Rocher hoog (s) te-punt De Yves Rocher-story Juf Yvonne verlaat OBS Overhees id'Oude Enghei ^Qjehannesl TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanlerfwoQt PAGINA 10 WOENSDAG 5 JUNI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 11 :apijt ^OND^v SOES'Ï' Over zakken gesproken 1 HET WITTE HUIS Het begon in Bretagne kantoor- n benodigdheden KWIEK [WINKEL Geslaagden bij 'Eemlandcollege' Bach-concert in de Oude Kerk Inmiddels trotse moeder van een dochter Geslaagden bij het Griftland College ■hrh ƒ26,50 TIJGER STOKBROOD voor doe-het-zelvers Vormbomen, het manipuleren van groen (1) ff r aargebwfl <antoor ot ;ji ideaal- iker beige n dicbte :m breed mrug- 9.H 3ijt, ge-, aarhuiS'; Door zijn g zeer jonge poiya- atiscb. 'n cm werstoortj I DOOR ONS ISGELEGD. door Ane Wandelaar Hoelang krijgt ons dagelijks huisvuil nu al de zak? Arie weet het niet, en ook Marie heeft de datum van dit historische feit niet in haar bovenkamer opgeslagen. Een misser van de eerste orde, want hoe vreemd het U wellicht ook lijkt, er was wel degelijke sprake van een historisch feit. Geheel ongevraagd raakten wij des tijds onze vertrouwde metalen vuilnis emmer kwijt. Niemand die er ook maar iets van begreep, maar vroede vaderen en ongeveer alle politieke par tijen te Soest hadden in hun opperste wijsheid besloten dat het met 't gebruik van de vuilnisemmer afgelo pen moest zijn. Nou waren er in die tijd en ook later, Soester betweters die voorstelden om in navolging van andere gemeenten de vuinisemmer te laten opvolgen door iets dat je een mini-container zou kun nen noemen. Een soort uit z'n krachten gegroeide vuilnisemmer van plastic gefabriceerd en inhoudelijk goed voor een week huisvuil. De wijsneuzen kregen geen poot aan de grond. "Vrolijk gekleurde" plastic huisvuilzakken waren milieu-vriende lijk, kostenbesparend en telden daarnaast nog zoveel andere voordelen datje er bij de in gebruikneming zoiets als een wonder van had te verwachten. Het pakte een tikkie ander uit, of laten we zeggen het pakte een tikkie anders in. Heel wat keren heeft Marie misgegre- pen, omdat ze voor de zoveelste keer vergeten was bij de wekelijkse bood schappen plastic huisvuilzakken in te slaan. Eigen schuld-dikke bult natuurlijk, maar toch de goeie oude vuilnisemmer kon je in het verleden nooit over 't hoofd zien en was altijd bereid mede werking te verlenen wanneer je er met je volle gewicht op ging staan om de inhoud een of meer etages te laten zakken. Het apparaat had bovendien nog het onmiskenbare voordeel dat zelfs geen olifant het metalen omhulsel door zijn strot kreeg, hetgeen van zijn opvolger, de plastic huisvuilzak, niet kon worden gezegd. Die was alles behalve hapbestendig. Na het ontwaken constateerden Arie en Marie menigmaal dat roofzuchtige kleine" viervoeters in nachtelijke uren niet de inhoud van een of meer plastic- zakken een feestje hadden gebouwd. "Alles went", riep Marie dan meestal om de moed er in te houden. Haar dikwijls zo rake vooruitziende geest heeft bij wijze van uitzondering eens ongelijk gekregen. Want vrienden en vriendinnen van Rondje Soest: het is afgelopen met de plastic huisvuilzakken. Stond de gemeente Soest geruime tijd geleden nog te kraaien van vreugde rond de overstap van emmer naar zak, vorige week werd bekend dat het Soester afval straks niet langer in een afgraving te Soesterberg mag worden gestort. Vraag Arie nou niet 'waaraan wij dit nou weer te danken hebben. Hij weet 't niet. Betweters zullen wel weer gaan gissen. Is de afgraving volgestouwd, of was het bij nader inzien toch niet zo milieu-vriendelijk? Eind 1985 zal de burgemeester 't LI haarfijn uitleggen. Wel hebben hij en zijn makkers intus sen laten weten dat wij niet in ons eigen vuil zullen omkomen. Er komen, wat dacht U, mini-contai ners ter vervanging van de plastic huisvuilzakken. En natuurlijk, maar dat had U al lang op uw klompen aangevoeld, kent ook deze nieuwe vorm van huisvuilverza- meling opnieuw allerlei voordelen. Bofkonten als wij Soestenaren nu een maal zijn, de gemeente stelt de mini- containers aan de burgers ter beschik king. En nog is de koek niet op. Door op het systeem van de mini-containers over te schakelen wordt per huishou ding gemiddeld 21 gulden bespaard, omdat er immers geen plastic-huis- vuilzakken dienen te worden gekocht. Wacht nou nog even met het kopen van een nieuwe auto, of het wijzigen van uw vakantieplannen. Omdat wij, die toch al niet weten waar wij ons geld aan moeten uitgeven, er 21 gulden per huis- houdingwijzer van dreigen te worden, menen burgemeester en wethouders dat Soest ook aan zijn trekken moet ko men. Om de kosten die met de invoering van de mini-container te maken hebben te dekken wordt straks voorgesteld het reinigingsrecht met vijftien gulden per jaar te verhogen. Tel uitje winst. Zes gulden. Omdat in Soest alles kan. Ook de mini-container. ARIE WANDELAAR. Welkom, in Hotel, Café, Restaurant,^ Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Foto: Herman van Dan Met het aanbrengen van een zware betonnen balk op de eerste verdieping van de nieuwbouw van Yves Rocher het bekende cosmeticabedrijf van Franse origine dat al sinds de oprich ting van de Nederlandse vestiging in 1974 in Soest is gevestigd, heeft wet houder drs. G. Plomp vorige week het bereiken van het hoogste punt van het nieuwe pand feestelijk onderstreept. De heer Plomp verrichtte het precisie- karwei - uiteraard onder deskundige begeleiding - met een bouwkraan, die het betonnen gevaarte met enig passen en meten exact op de daarvoor bestem de plaats deponeerde. Daarmee was het bereiken van het hoog ste punt van dit eerste bedrijf op Soests nieuwe industrieterrein een feit, het geen door de genodigden op de eerste verdieping met applaus werd onder steund. Zij hadden tevoren met ware doodsverachting een ca. 8 meter lange en nogal wankelde ladder moeten be stijgen. Een aantal genodigden zag zo'n klauterpartij allerminst optimisr tisch in en verkoos dan ook het bij wonen van de feestelijkheden van eni ge afstand, namelijk de begane grond. Directeur P. Kant van Yves Rocher Nederland verwelkomde de gasten, on der wie ook burgemeesteP P. Scholten en wethouder drs. J. Menne van Finan ciën, alsmede verschillende ambtena ren. De heer Kant herinnerde eraan dat het weer toen de eerste spa de grond in was gegaan (in maart) zich niet had geleend voor een feestelijke buitenbijeenkomst. Nu echter liet de zon zich uitstekend zien. De heer Kant sprak waarderende woorden aan het personeel en aan allen die bij de bouw van het nieuwe bedrijf betrokken wa ren. Het gemeentebestuur hield hij voor dat het terrein (ca. 10.000 vierkante meter) mogelijk nog zal worden uitgebreid, omdat Yves Rocher erop mikt het grootste cosmetica-bedrijf van Neder land te worden. De hèer Plomp kreeg van de heer Kant o.m. een tekening van een boom met een bank. De bank wordt te gelegener tijd door Yves Rocher aangeboden; de boom mocht wat de heer Kant betreft door de ge meente worden geplaatst op het veldje vlak bij het nieuwe bedrijf." Tegen het einde van het jaar moet het nieuwe bedrijf gereed zijn. Momenteel werkt Yves Rocher, dat is onderver deeld in de postórderorganisatie en de winkelorganisatie, in drie verschil lende gebouwen aan de Nijverheidsweg. Het verhaal van Yves Rocher begint in Bretagne, het Franse land van sprook jes en legendes. Yves Rocher, die op 7 april 1930 in het dorpje la Gacilly werd geboren, vervaardigde aan het eind van de 50-er jaren zijn eerste crème op basis van vijgewortel. Zijn grootmoeder, een Bretonse boerin, die veel verstand had van planten en krui den, gaf hem het recept hiervoor. De crème werd goed verkocht en Y ves Rocher - een natuurmens - verdiepte zich in de planten- en kruidenwereld. Planten, die al sinds mensenheugenis worden gebruikt en waaraan zelfs ma gische eigenschappen worden toege schreven, zouden van nu af aan zijn le ven en werken bepalen. De huidverzorgende eigenschappen van bepaalde planten en kruiden wer den op wetenschappelijke wijze onder zocht en getest. Allereerst zocht hij naar bestanddelen die de doorbloeding bevorderen en naar stoffen, waar een rustgevende of desinfekterende wer king van uitgaat. Hoe alles groeide Langzaam maar zeker slaagde hij er in zicht te omringen met een kleine kring van gekwalificeerde medewerkers, om met hen kosmetika op plantenbasis te ontwikkelen. In 1965 lanceerde hij zijn eerste serie kosmetische produk- ten, samengesteld en aangepast aan verschillende huidsoorten. Het was een klein, maar kompleet assortiment, met een tot dan toe onbekende samen stelling: een natuurlijke kosmetika voor de natuurlijke vrouw - het werk van een pionier. Hoe kon Yves Rocher bij de bestaande grote konkurrentie en een bescheiden budget zijn nog onbekende klanten kring bereiken? Ook hier ging hij een nieuwe weg: hij koos voor de verkoop per post, om de weg naar de konsu- ment te verkorten. Daarom waren zijn produkten op basis van planten voor delig geprijsd - en dat zijn ze tot op de dag van vandaag gebleven. Steeds meer produkten zagen het dag licht en in 1967 verscheen voor de eer ste keer het "Petit Livre Vert de la Beauté" van Yves Rocher, dat meer vermeldde dan alleen de samenstelling van de produkten: uitgebreide advie zen, schoonheidsbehandelingen voor het gezicht, alles over lichaamsver zorging, tot en met been- en voetver zorgingsadviezen. Vandaag de dag is het "Petit Livre" een volwassen "Grand Livre'. van 100 pagina's geworden. Hef verschijnt elk jaar opnieuw en het wordt in 10 talen en in miljoenen exemplaren gedrukt. Het resultaat liet niet lang op zich wachten. Zijn eerste kosmetika-series groeiden uit tot het huidige assor timent van 350 produkten. die van ge zichtsverzorging en make-up, tot shampoo en parfum. Yves Rocher wilde onafhankelijk blij ven, wilde de research en de produk- tie van zijn kosmetika in eigen hand houden. Sinds 1965 leidt hij het "groene laboratorium" in La Gacilly. Zelfs van daag de dag worden alle produkten in dit laboratorium getest: zij staan ga rant voor de hoge kwaliteit en de zui verheid van alle Yves Rocher-produk- ten. Yves Rocher was ook één van de eer sten, die op de verpakking de samen stelling en de uiterste verkoopdatum aangaf, ook op dit terrein een pionier. Na Frankrijk volgden er spoedig an dere landen, waar Yves Rocher zich vestigde. Thans vinden we Yves Rocher in Europa, Amerika en Australië. Aan het hoofd van dit inmiddels grote con cern, staat nog altijd de oprichter. De schoonheidswinkels Naast de verkoop per post opende Yves Rocher zijn eigen winkels, die hij schoon heidswinkels noemde. Hier kunnen alle klanten zijn produkten tegen dezelfde voordelige prijzen als via de post ko pen. En hier kan de klant, die er graag goed verzorgd uit wil zien, een gratis huidtest ondergaan. Ook kan zij zich na afspraak in de schoonheidskabine la ten verwennen. Momenteel zijn er ongeveer 1000 - vol gens vast concept - ingerichte schoon heidswinkels, aantrekkelijk uitgevoerd in de Yves Rocher-huiskleuren wit/groen. De schoonheidsspecialistes, die in de winkels en kabines werken, worden goed getraind in het geven van speciale behandelingen met Yves Rocher-pro- dukten. De "plantenbehandeling", waarbij de plantenlotions - aangepast aan de huidsoort - ter plekke worden gemaakt, is zeer geliefd. Een blik in de toekomst Yves Rocher, al 20 jaar burgemeester van La Gacilly, zal de planten zeker trouw blijven. "Natuurlijke kosmetika voor de natuurlijke vrouw (én de na tuurlijke man)" prijkt hoog in zijn vaandel. Hij slaat onconventionele we gen in en volgt trouw zijn overtuiging om hoogwaardige kosmetika te ont wikkelen. Yves Rocher blijft trouw aan de natuur en zo bewijst de natuur haar trouw aan Y ves Rocher. Na 10 jaar telt de klantenkring in Ne derland meer dan 500.000 konsumen- ten, die Yves Rocher-produkten per post of in één van de schoonheids- winkels kopen. Yves Rocher is met zijn schoonsprodukten in korte tijd de groot ste in Frankrijk geworden. De veronderstelling dat de Nederland se konsument zich bij de aankoop van schoonheidsprodukten via de post scep tisch zou opstellen bleek ongegrond. Dit komt mede doordat de nieuwe produkten van Yves Rocher altijd door monsters worden aangekondigd, volle dige garantie op alle produkten blij vend wordt gewaarborgd en Yves Rocher niet onder rembours, maar al tijd 10 dagen op zicht laat bezorgen. Stellig heeft de kwaliteit op zich voor de overtuiging gezorgd: heerlijke crèmes en frisse lotions, aanvaard bare prijzen en bovendien het "Groene Schoonheidsboek", een goede service. Schoonheid per post Nadat de eerste klanten waren verwel komd, groeide het aantal elke maand gestaag. Het Franse kosmetikahuis, dat een spontane en frisse indruk ach terliet, zorgde voor een zeer snelle groei van het aantal trouwe klanten. Dat Yves Rocher erg geliefd is, komt door de zeer persoonlijke en vriende lijke benadering, terwijl het assorti ment evenals: de gunstige prijzen, in een brede klantenkring zeer gewaar deerd wordt. Er zijn in alle lagen van de bevolking, in alle leeftijdsgroepen, in en buiten de steden, tevreden ge- bruiksters van de schoonheidsproduk ten. De dialoog tussen Y ves Rpcher en zijn klanten ontstaat uit het regelmatig sturen van schoonheidsadviezen, die altijd vergezeld gaan van een speciale aanbieding. In deze schoonheidsadvie zen geeft Yves Rocher tips voor sei zoengebonden verzorging van de huid, het haar en het lichaam, hij geeft make- up adviezen en stelt nieuwe produkten voor. Deze persoonlijke vorm van adviseren maakt het de klant gemakkelijk om in alle rust'en zonder beïnvloed te wor den, de op haar/hem afgestemde pro dukten te kiezen en schriftelijk of te lefonisch te bestellen. van stempel tot bureauset van lijm tot beletterings systemen van blocnote tot klem/ schrijfbord opmerkelijk kompleet voor kantoor en particulier. Donderdag koopavond. Eigen parkeerterreinen. Julianaplein/Leusderweg Amersfoort. 033 - 631824* School met verf besmeurd Tijdens de luilakviering voor Pinkste ren blijken onbekende daders een aantal ruiten en muren van de Van der Hucht-iVO/Mavo-school aan de Va leriaanstraat met witte verf te hebben be smeurd. De heer W.B. deed aangifte bij de politie. De schade bedraagt ca. 4000 gulden. Aan het "Eemlandcollege" in Amers foort slaagden vorige week voor het eindexamen 5-Havo onderstaande leer lingen uit Soest: Brigitte Aarts. Taco van Amerongen, Marlou Bijlhout. Angelique Borgts, Frank v. d. Breemer. Bea de Bruin. Justus Crone. Yvonne van Diepen. Cathrin van Doorn. Hans van Doorn, Freddy Dorresteijn, Michel van Drie, Max Feldbrugge. Bart Gerrits, Alex- ander Hart. Tom v. d. Hengel, Saskia Henken. Jeanne-Marie Hilhorst, Wer- ner Jansen. Wilfred de Jong, Dorine Korn, Annemieke v. d. Laar, Michele Leeman. Marcel Ligthart, Liesbeth v. d. Mast. Yolanda v. d. Meulen, Miett Molnar, Marian Mulder, Ilse Tijhuis. Ina Venus, Steven Vos, Erik van 't Woud. Alex v. d. Zuidwind, Bernadette Lek en Jurgen Peters. Voor 6-VWO slaagden uit Soest Miranda van Asch, Luc Boelhouwer. Rose-Marie Derickx, Rineke van Don gen, Fons Habes, Esther Hendrikx, Ria v. d. Hoef. Rolf Hoksbergen. Petra Jansen, Peter Keijzer, Kat ja Kerkvliet, Gisella van Kouwen, Edith Pols, Astrid Rasch, Annemarie Rem merswaal. Patrice de Rijk, Pauline Roest. Milou Ros. Jos Smits, Jurgen Surstedt, Erik Swinkels, Anjika Tram per, Mare Uyland, Paul Verhoeven, Monique Wakelkamp, Arno de Weger. Bas Weusten en Erik Wip. Zondag 16juni, lS.OOuur: In de serie Bach-concerten ter gelegenheid van het Bach-jaar volgt op zondag 16 juni a.s. in de Oude Kerk een concert door het Ned. Bach Ensem ble onder leiding van Krijn Koetsveld. Ook een speciaal samengesteld orkest werkt aan de uitvoering mee. alsmede de volgende solisten: Ingrid Dey. fluit: Seya Teeuwen, viool; Jan Jansen, clavecimbel; Alie Groen, hobo en Gonne Lieke van Oosterom, viool. Op het programma staanCantate nr. 50 "Nun ist das Heil und die Kraft", het motet "Komm Jesu korrm", het Brandenburgs Concert nr. 5 in D groot, het Concert voor hobo, viool, strijkers en basso continuo, en tenslotte het Magnificat, waarin als solisten optreden: Mayke Suurmond, sopraan; Simon Schouten, alto;RobertCoupe, tenoren Peter Kooy, bas. Het concert begint om 15.00 uur. Toegang 12,50. Per 15 juni a.s. neemt "juf" Yvonne Kok - van Beek na een dienstverband van tien jaar ontslag als kleuterleid ster bij de Openbare Basisschool Over hees. Zij heeft dit besluit genomen om al haar aandacht te kunnen richten op haar pasgeboren dochter Ilona. Gebruikmakend van de zwangerschaps verlofregeling verliet zij reeds op 15 maart j.1. de school. Op die dag werd tijdens een geweldig feest door de kleuters afscheid genomen van "hun juf". Dit deden zij door het aanbieden van zelf gemaakte cadeaus. Bovendien werd namens de hele school als afscheids cadeau een fraaie kinderstoel aange- bocF" Na dit "kleuterfeest" was er gelegen heid voor de ouders en overige belang stellenden om juf Yvonne de hand te drukken. Zeer velen, waardoor ook wethouder Menne, hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Natuurlijk moest juf Y vonne de kleuters beloven zo gauw mogelijk met de baby naar school te komen, een belofte die zij maar al te graag deed. Voorlopig zullen de kleuters echter nog even geduld moeten hebben, tot dat moeder en dochter weer gezond en wel thuis zijn. Op dit ogenblik ver blijven zij beiden in ziekenhuis Zonne gloren, waar juf Yvonne gelukkig weer aan de beterende hand is. Aan het Chr. College Griftland in Soest slaagden onderstaande leerlingen voor liet diploma VWO Renee Algra. Ronnie Baron. Gerard Berghuis. Nelleke de Boer. Jeroen de Bruin. Olaf de Bruijn. Nienke van den Dool. Janneke Dorenbos. Kdo Fransen. Petra Geerligs, Elsbeth Gerritse. Iris Hes. Linda Hoebe. Ilse Houtgast. Inge Hoving. Mark van Hussen, Alwin Kraeger. Patrick Kuijpers. Jolanda Los. Karin Lowie. Evelien Masselink. Hans Meijer. Riehard Ossendorp. Ilse Pollen. Rob Rademaker. Gonnie de Rie, Peter van Roekei. Jaeques Rijs- tenbil. Erik Schelland, Frans-Mark Schut. Armande Slagter, Miehelle Spelt. Jan Spring in 't Veld. Jan Gijs van'Steenis. Frits Steenmeijer. Robert Stoelenga. Marco Tromer. ('hristine van de Veen. Bettie Vermeulen. Siets ke Visser-. Peter de Vries en Jaap van der Windt. il BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 14-DAAGS MENU van 6 juni t/m 19 juni Meloencocktail met kirsch Lamskoteletjes met kruidenboter Diverse groenten Diverse aardappelen Coupe Romanoff Iedere woensdagavond LIVE MUSIC Voor het HAVO-diploma slaagden Sander van den Akker, Brigitte Ann- hof. Saskia van Apeldoorn. Caroline Astro. Rick Baak. Anila Besselsen. Rob Bei jer. Guido van Bosbeek. Marco Bouman, Annemarie Brandsma. Jaequeline van Breukelen. Rob Brink man. Marion van den Broek. Jan Christiaanse. Liesbeth Deelen. Marion van Doorm. Ingrid Estor. Simone Eon- ville, Esther van Garderen, Roy van de Giessen. Rob de Graal. Hetly Groene- sleijn. Joyce Hau. Bob van den Heuvel. Annette Hoekstra. Irma Hoeksema. Pim Hoek/erna. Rachel Holvast. Alette Hulshof. Edo Jansen. Rob Kaats. Sacha Kuiper. Vigge Labordus. Tony Lakatos. Gert-Jan Laseur, Hendrik van der Leer, Fons Luyben. Heidy Mulder. Karin van '1 Net. Olivier Noor- dam. Meijndert Oosterveen. Michiel Paling. Irma Post. Tineke Priester. Roland Rine. Petra van Rootselaar. Sander' Rovers. Antoinette Rijstenbil. Hanneke Sanders. Erik Schipper. Bar- bara Schrijver. Linda Sliggers. Wim Smink. Jeannet Steenkamer. Esther Stuivenberg. Claudia Touwslager. Wendy Onkel, Nicole van der Veen, Conny Versteeg. Yvonne Verwoerd. Anke van fier Vinne, Hans van der Vuurst, Theresa Wehmann. Willemijn Wentholl, Sandra Wessel. Wenda de Wit. Sonja Wolzak en Ronald van der- Wijden. De diploma-uitreiking van de HAVO- Daa'k doar noeng toch niet eerder op 'ekomme ben! Ut nieuwe pliesiebero aachter ut VVV-huus op peilers of poa- le, zodaajje d'r ongder nog un vloot auto's kwiet ken roake. Daa's ut plaan vaan eejne meneer lemaangd, die vingt daattut pliesiebero an de Daal- weg ut oagroarische uutzicht noar de knoppe helpt. En doarmeej is-tie de eejnige Soesder die bezwoar het teuge ut Daalwegplaan. Un nieuw bero op poale, daa's DE kaangs veur ongze locobaarregevoa- der om ze ouwe hobby weer op te paakke: eerste poale sloan. Daan bettie noeng haarstikke geluk, waant daat zaal licht un heul oerwoud an poale worre, waant as die ut bero kenne houwe wil diezellufde meneer ok ut nieuwe gemeengtehuus d'r bove óp zette. Waat jaammer daattie niet effe eerder met ze plaanne kwaam, waant daan haawwe maakkeluk zaat ok de braand- weerkoazerne en ut gemeengtewaar- kekluphuus d'r nog bove op kenne zette. Un zogenoamd stoapelplaan, zz'k moar zeige. Net of zo'n tore-vaan- boabel ut uutzicht niet zouw bedaarve, moar doar hewwe ut noeng niet over. Niet aaltied doaluk weer de plaanne op Soest in de grongd staampe. Je ken d'r zog zoveul schik an hebbe, vin ik. We maagge vaan eiges wel effe met de vliegboasis overlegge, waant ut kong op mekoar best us un oardig stoapeltje worre, zellufs zongder braandweer en gemeengtewaarke. Ajje aalle beraakke d'r bie telt, die ut pliesiebero en ut roadhuus d'r op noa houwe, daan komme we nog un mooi endje hoog aachter de VVV. 't Zouw best un laangdelukke aattraak- sie kenne worre! Op Soest trouwe in de wolke, veur zovaar je dat daan toch aal niet ben bie zo'n gelegeheid! Bie ut anvroage vaan un paaspoort kaajje omtrent ut butelaangd zien legge bie helder weer. De pliesie kaan heul Soest op niveau in de goate houwe. Daat scheelt aalweer in de begroting weges mingder tute. 't Is wel un heul verschil, an de Daalweg in de kuul en aachter 't VVV in de hoogte... As ik de gemeengteroad waas, zouw ik d'r toch moar us un ongderzoekkom- missie veur oprichte. Op un end kaajje nooit wete waat d'r uut komt. Aal is ut ok niks, je kaan d'r un hoop lol an hebbe, zo as ik aal zee. Ajje 't ming vroagt, daan mog zeige: Bekiek ut us, awwe toch an ut stoapele goan, kaan d'r best nog un kommissie bie op. An 't end nog haarstikke bedaankt, meneer Anti-Daalweg. Zo haa'k weer un verhoaltje bie mekoar. Hannes v. d. Neng. imntnnr Steenhoffstraat 13 nuiiuim 3764BH Soest EffineiKV Telefoon 02155-101 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels leerlingen vond plaats op donderdag 30 mei j.1.. die van de VWO-ersop vrijdag 31 mei, met toespraken en felicitaties van o.m. rector drs. J.J.W. Muideren van het bestuur en de docenten. Brood en banket bakkerij Birkstraat 93 Soest Tel: 12354 WEEKEND-AANBIEDING van 1.45 voor Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In veel gevallen moet een plant of boom een zo'n na tuurlijk mogelijke groeiwijze hebben, dus hoe min der er door kwekers aan geknutseld is. hoe mooier Toch kunnen sterk gemodelleerde planten of bomen, mits goed gebruikt, vaak een welkom contrast in een wat stedelijke, of zwaar bebouwde omgeving. Lei en vormbomen kunnen met succes worden toegepast om de overgang van huis naar tuin vloei end te laten verlopen en om lelijke of grote muren te bekleden met functioneel groen (leifruit). Over de geschiedenis van de lei en vormbomen is in de tuin- literatuur veel te vinden, maar over de eerste toe passingen ervan niets bekend! Wel zijn er op zeer oude Egyptische tekeningen al vormbomen gevon den. Vermoedelijk werden ze in die tijd aangeplant om in een kleine ruimte zoveel mogelijk schaduw te bieden. Meer gegevens zijn er bekend uit de Ro meinse periode en de Renaissance, toen het vormen van bomen en heesters hoogtijdagen kende. Zeer oud is ook de cultuur van het vormen van bonsai en pensai in respectievelijk Japan en China. In de Renaissance-tijd bestonden soms hele tuinen uit verschillende vormbomen. Leilinden en platanen waren veelvuldig aanwezig. Aan het bedenken en maken van nieuwe vormen werd veel aandacht be steed. Enkele bijzondere vormen waren het boom huis. de loofgang en de "haag op poten". Het boom huis werd gemaakt door op verschillende hoogten e- tages te vormen, door de takken uit te buigen. De etages waren via een trap toegankelijk. Sommige van deze boomhuizen waren slechts voor één per soon geschikt. Van andere is bekend, da' er twintig personen in konden zitten, De loofgang ontstond door het leiden van bomen over een pad. Zo'n loofgang mondde in hetverleden vaak uit in een ber ceau; dit was een koepel van bomen of klimplanten waarin de wandelaar rust kan vinden. Loofgangen zijn hier en daar nog wel te vinden in Nederland. De meeste vormbomen zijn bewaard gebleven in Frankrijk en Italië. Ook in Engeland treffen we ze nog aan, hoewel hier veel verdwenen is, toen er van de Renaissncestijl overgegaan werd op de land schapsstijl. In Nederland werden leibomen toegepast voor boerderijen en andere gebouwen om 's zomers de zon te weren, 's Winters kwm dan toch voldoende licht binnen. Het vormen van knipheesters was in vroeger dagen ook zeer populair. Erwerden kubussen, bollen, pyramiden en allerlei andere figuren gevormdzelfs shepen en hele jachttaferelen werden in groen uitge voerd. Ook doolhoven van Buxus, Taxus of Cypres- sen werden er aangeplant. In de middeleeuwen was het kweken van leivruchtbomen binnen de vesting muur van het kasteel algemeen bekend. In tijden van belegering was er op de weinig beschikbare ruimte toch vers fruit te telen. Door het onderhouds- intensieve karakter en de ontwikkeling van andere tuinstijlen is de aandacht voor de vormbomen als sierelement in de loop der tijden afgenomen. Toch zijn er in verband met de goedkopere exploitatie in de fruitteelt veel elivormen ontwikkeld. Dit leiden heeft gedeeltelijk tot doel lagere bomen te kweken, zodat de vruchten gemakkelijker geplukt kunnen worden. Ook stimuleert het uitbuigen van de takken de bloeirijkheid en wordt het tijdstip van bloeien er mee vervroegd. Volgende week meer over het leiden en vormen van heesters en bomen. Na dit stukje tuingeschiedenis gaan we dan wat meer in op de toe passingsmogelijkheden van vórmbomen in de parti culiere tuin.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11