a vereniging J) Dag en nacht voor de vrede' bij vliegbasis Soesterberg Bij ons op Soest Drieluik aan exposities in Kasteel Groene veld Vrijwilligers Vakature Bank m 3AGINA 14 WOENSDAG 5 JUN11985 SOESTER COURANT PAGINA 15 Weekend van 14 en 15 juni: Ambtenaar wijst kritiek raadslid van de hand Vaders opdracht In commissies Financiën/ Welzijn op 10 juni: Verhuizing Artishock - de Borg opnieuw in discussie Grootse Bazar/Rommelmarkt op het Van Arkel Instituut Filmhuis: 'Les favoris de la lune' Opening tentoonstelling van Nadjezjda van Ittersum WASO met Wally Bischop in Artishock s. An irilH'l O IA nu A- Op vrijdag 14 en ïaterdag 15 juni 198.5 vindt de traditionele Soesterberg de. inonstratie plaats. Deze demonstratie die dit jaar voor de achtste maal wordt georganiseerd, is bedoeld als een pro test tegen de aanwezigheid van kern wapens in ons land. in het bijzonder op de vliegbasis Soesterberg. Dit jaar krijgt de demonstratie, onder het motto "Dag en Nacht voor de Vrede", de vorm van een een etmaal festival, dat zich voornamelijk zal af spelen op een aan de vliegbasis gren zend terrein aan de Hertenlaan in Den Dolder gemeente Zeist Het festival begint vrijdagavond 14 juni om 19.00 uur en loopt ononderbro ken door tot zaterdagmiddag 15 juni. De groots opgezette openingsmanifes tatie duurt tot 23.00 uur. In dit deel van het festival presenteren zich enige bekende sprekers uit binnen- en buiten land. afgewisseld met muziek van ver schillende groepen, waaronder het orkest "De Volharding". Tussen deze opening en de eveneens groots opgezette slotmanifestatie op zaterdagmiddag heeft het festival een rustiger karakter met o.a. enige work shops over de internationale vredes- thematiek (waarvoor ook buitenlandse gasten zijn uitgenodigd) op vrijdag avond laat, een muzikaal opgeluisterd vredesontbijt op zaterdagochtend vroeg en later op de zaterdagochtend manifestaties van regionale vredes groepen. Vanaf 14.00 uur zaterdagmiddag speelt zich dan de slotmanifestatie af met wederom bekende sprekers uit de vre desbeweging en uit de politieke hoek. ook nu weer afgewisseld met meesle pende muziek van o.a. de Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand. Deze slotmanifestatie vindt haar hoogtepunt en afsluiting in een gezamenlijke ver siering van het hek van de vliegbasis door de deelnemers aan het festival met bloemen en een vele meters lang vredesdoek Om het enthousiaste, van ver komende deelnemers aan het festival mogelijk te maken er van het begin tot het eind bij te zijn. is er op het festivalterrein een beperkte en zeer eenvoudige gele genheid tot kamperen (alleen kleine tenten Programma: Vrijdag 14 juni 1985 19.00 uur Werkgroep Eigen Werk (po pulaire en aktiemuziek 19.30 uur Koor Linksom actieliederen 1 20.00 uur opening door Sinie Strikwer- da (voorzitter Komitè Kruisraketten Nee 20.20 uur Orkest De Volharding vnnr vJa""Nicu Schollen (Beweging voor Vrede en Solidariteit 1 21.05 uur Orkest De Volharding ,,-Uar Caul Janssens Vaka, Vlaam- se vredesbeweging i Surinaamse.band "Nature" tot 23.00 uur 23.15 uur Workshops ™J,ntnrnationale Strategie en Actie» modellen (gevraagd zijn mensen uit oreenham Common. Comiso. Floren- nes Mutlangen en Woensdrecht 1 2. Dienstweigeren en weigeren kern- wapentaken (gevraagd zijn VVDM. Komitee Soldaten tegen Kernwapens. Vereniging Dienstweigeraars. Oplei ding Sociale Vredesdienst, Vredes- en Veihgheidsberaad Krijgsmacht 3. Hoe nu verder? Nieuwe wegen voor de vredesbeweging (gevraagd zijn Bonk. Narrewar. Vakbeweging Vre desorganisaties uit het Lovo 1 02.00 uur Einde workshops Presentatie: Felix Meurders Zaterdag 15 juni 1985 09.00 uur Vredesontbijt 09.30 uur Koffieconcert 10.00 uur Uitgebreide programma-pre sentatie 10.30 uur Vervolg koffieconcert 11.00 uur Eigen aktiviteiten van de vre desgroepen uit de regio tot 14 uur 1 Op en vanaf het terrein beginnen ver schillende aktiviteiten. die betrokken zijn op het thema "dag-en-naeht-voor- de vrede" en waarin de groepen hun protest uiten tegen de zinloze en on menselijke bewapeningswedloop. 11.00 uur Tevens begin van het Kinder programma (tot 14 jaar) met o.a poppenkast Het Paarse Volkje tejatergroep Hoeperdepoep poppenkast ArtiSkoop schminkers. N.B. het kinderprogramma is niet be doeld als crèche. 14 00 uur Opening van het middagpro gramma door Fanfare van de Eeuwig, durende Bijstand 14.30 uur Marcel van Dam 1 PvdA 1 14.45 uur Muziekgroep Jakkes 15.15 uur Manuel Kneepkens Tribunaal voor de Vrede 1 15.30 uur Muziekgroep Jakkes 16.00 uur Ria beckers 1 PPR 1 16.15 uur Fanfare van de Eeuwigduren de Bijstand 16.30 uur Uittocht van het festivalter rein Als afsluting van het Vredesfestival be vestiging van het vredesspandoek aan de omheining van de vliegbasis. Presentatie. Natascha Emanuels Het Vreriesfestival is uitdrukkelijk op gezet als geweldloze manifestatie In de commissievergadering van Wel zijn deed zich vorige week een onge bruikelijk incident voor. Bewust en weloverwogen maakte de gemeente-ambtenaar Ad v.d. Haar (plaatsvervangend secretaris van de commissie Welzijn en afdelingschef bureau Welzijnszakenom half elf ge bruik van de rondvraag in de commis sievergadering om zijn misnoegen uit te spreken over de kritiek die in de raadsvergadering van 23 mei is geuit op de welzijnsambtenaren. Met name Adriaan Pothuizen (D'66) was waarin zeer kritisch geweest en had de welzijns ambtenaren een omscholingscursus aangeraden in het omgaan met groe pen. "Wij kunnen best kritiek verdra gen in de Raad, maar dan willen we die kritiek van tevoren weten om in ieder geval misverstanden uit de weg te ruimen", aldus Van de Haar. Hij vertelde dat zijn collega bijzonder aan geslagen was door de persberichten die hij hierover na de raadsvergadering las. Pothuizen voelde zich aangesproken en verdedigde zich door te stellen dat zijn woorden verkeerd begrepen en zijn uitlatingen goed bedoeld waren. Zijn kritische opmerkingen waren niet speciaal gericht geweest tot de am- tenaar, belast met het minderheden beleid. Hij had inmiddels contact gehad met de betrokkene en de zaak uitgepraat. Jan Visser Prog. Soest 1 merkte op dat een raadslid nooit kritiek mag uit oefenen op een ambtenaar, omdat deze zich 111 de Raad niet kan verdedigen en hel College altijd verantwoordelijk is. Wethouder Kingma (PvdA) beaam de dat. Bromfietser gewond De 17-jarige bromfietser E. de D. uit Soesterberg werd in het weekeinde licht gewond bij een aanrijding op de Rade- makerstraat, Het ongeluk ontstond daardat de jongeman geen voorrang kreeg van de automobilist Jvan O. 35 uit De Bilt, die een inrit wilde inrijden. De jongeman werd voor onderzoek overgebracht naar de Lichtenberg in Amersfoort. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingendie voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Gradus Visser (76). l)e duivenmelker: "Ik heb altijd heel goed gevlogen en ik heb ook wel eens minder goed gevlogen. Ze vliegen mak kelijk duizend kilometer uit Bergerac. Met een snelheid van 130 km per uur. Tachtig met de wind tegen. Ik word al moe als ik er aan denk. Alsof ik het zelf zou moeten doen. Het mooie van de duivensport? Je stuurt zo'n beest weg en dan die thuis komst. Zoals je vroeger bij moeder bin nen stormde. Als ze me zien, zeggen ze goeiendag. en ze zijn al binnen. Dat is geweldig. Ik houd van ze. Als je dat niet doet, kun je je er ook niet in ver diepen. Je doet veel kennis van dieren op. Dit is een "staaloog". kijk maar, en deze heeft een "kastanjeoog". Ze staan ook allemaal anders, reageren anders, ze hebben een eigen karakter. Kijk, als je deze wilt pakken, vindt hij dat niet leuk, zie je, en als ik nou alleen maar mijn armen naar hem uitstrek, komt hij vanzelf op me zitten. Kijk! Zie je? Dankzij Hans houd ik het vol. Hij brengt ze weg naar het inkorflokaal, haalt ze op en brengt de klokken thuis. Ik heb te weinig lucht, ik kan nog net de hokken schoonhouden. Als kleine jongen had ik twee duiven in een hokje. We hadden een cluhje in Soest-Zuid op het plein en ik "klokte" met een horloge de duiven die binnen kwamen uit Soestduinen. De eerste prijs bestond uit vijf pond duiven- bonen. Kobus van Klooster had een lamme arm en kon het ringetje niet van de duivenpoot krijgen, zodat de duif weer wegvloog. Ik kon er niets aan doen, want ik moest het nummer heb ben. Dat was een toestand. De contributie van twintig cent in de week voor een vereniging konden wij niet betalen. In 1919 is bij Henk Sitter in de schuur, op een paar kistjes, de postduivenvereniging "De Zwaluw' opgericht. Die naam is gebaseerd op snelheid. Ik heb ze goed gekend: Jan de Bree, de oprichter, Sukel, Jan Mul ders, Arie Dorrestein, Evert Grift en noem maar op. Mulders was een "spot- boef". Ik zal nooit vergeten dat een ze kere Willem Onrust uit Baarn zich aan meldde als lid. Mulders zei in alle ernst: we hebben geen behoefte aan onrust in de club, we zijn een vredige vereniging. Hij kreeg het voor elkaar, dat iedereen tegenstemde. Het is later wel goed gekomen, toen Willem Onrus zelf de vergadering bijwoonde. Ik kwam in het bestuur en volgde de landelijke vergaderingen. De hogere bestuurders (H.B.S.ers en zo) zeiden van ons, dat we op een vijf centsschool tje hadden gezeten. Dure woorden be grepen we niet. Dan hadden ze het over "pro memorie" en we snapten er niets van. Vakbond Vijfendertig jaar ben ik vakbondsbe stuurder geweest. Jarenlang voorzitter van de werkgevers- en werknemers combinatie. Het vakbondswerk is mijn levenswerk geweest. Ik word liever een vaksbondman genoemd, die duiven houdt, dan een duivenliefhebber die aan vakbondswerk doet. Het was een opdracht van vader, vlak vóór hij stierf op zijn vijfendertigste. Hij was ook een vakbondsbestuurslid. Als klein kind nam hij mij zondags morgens aan de hand mee om de con tributie op te halen. De opdracht van vader luidde mee te helpen een leefbare maatschappij op te bouwen. Bloed, zweet en tranen heb ik daarvoor opgebracht. Ik was altijd op standig, ook binnen de kerk. Mijn vrouw is veel te kort gekomen. Achter af vraag ik me af of het al die moeite waard is geweest. Ze maken er nu mis bruik van, het kan niet goed blijven gaan, ze komen op de koffie. Toen ik vijftig jaar lid was van de bond. kreeg ik een speld voor "trouwe dienst". Vijftig jaar trouw contributie betaald, maar niemand zei één woord over al het werk dat ik gedaan had. Ik ben geboren op de Soesterbergse- straat. Wij zijn de enige, echte Visser op Soest. Alle andere Vissers zijn import. Het huisje waarin ik geboren ben, heeft vader (ook een geboren Soester) zelf gebouwd, 's Nachts kun je wel zeggen. Toen verhuisden we naar de Drie- hoeksweg. Dat huisje bouwde hij als opperman ook zelf. Na de Bonifaciusschool heb ik het tim mervak geleerd bij Bas Verwey aan de Veldweg. Zulke timmerlieden loper er niet meer rond. Hij bouwde een huis vanaf de eerste steen tot aan de deur knop. Het specialisme, trappen maken, ontwerpen, heb ik geleerd aan de a- Foto:Herman \an Dam vondtekenschool bij Stro in Baarn. Door ziektes en tegenslag heb ik nooit een eigen bedrijf kunnen opbouwen. Ik had last van mijn rug, een ontsteking aan de wervelkolom. De controleur dacht dat ik simuleerde. Ze stuurden me van de kerkmeester van de Armenzorg naar de Werkverschaffing bij de gemeente. En weer terug. Toen heb ik wel eens gezegd: ik wou dat ik een communist was. Dankzij Hein Boersma van de vakbe weging kon ik vijftien maanden naar het ziekenhuis en daarna vijftien maanden naar Wijk aan Zee. Ze legden beslag op mijn 2,98 per week aan rentezegels, omdat ik drie gulden liggeld moest betalen. Diefstal van mijn geld. Mijn vrouw met twee kinderen kreeg een uitkering van zes gulden en daar moest vijf gulden huur vanaf en dan kon ze honderd centen bij het kerkbe stuur halen. In 1939 kwam ik weer thuis. De dokter zei: als je een auto was, gaf ik je nu een garantiebewijs voor vijftig jaar. Ik moest een jaar later voor de Duitsers op Soesterberg werken bij de wegen- bouwfirma "De Geruisloze Weg". Toen ik de eerste balk op mijn nek nam, kon ik wel huilen van blijdschap. Nooit meer last gehad en nooit meer een uur verzuimd. Ik raad iedereen aan die oud wordt tij dig een hobby te kiezen. Drie of vier keer in de week bridge ik. Een schitte rend spel met onuitputtelijke variaties. Moeilijk, maar als je een gezond ver stand hebt, kan je het leren. Je blijft wakker en je hersens blijven werken. Kijk (weer terug in het duivenhok), dit was mijn beste wedstrijdduif. Hij is nu veertien jaar en mag lekker op z'n lau weren rusten." Jan Visser. In een gezamenlijke vergadering van de commissies Financiën en Welzijn zal op maandag 10 juni, 's middags om half vijf, opnieuw worden gedis cussieerd over de verhuizing van de Stichting Artishock naar de Borg. Tijdens de raadsvergadering van 13 mei is in principe besloten akkoord te gaan met de verhuizing, met de wachtgeldregeling voor ontslagen per soneelsleden van de Borg en met de "voorbereidingen" voor de aanpassing van De Borg. Ook is toen besloten per 1 juni drie leden te benoemen (W. K. Hildebrand, G. W. Hulsbergen-van Arkel en M. J. Weidema-Woensdregtuit het hui dige Artishock-bestuur om als bestuur te fungeren voor het nieuwe Cultu rele Centrum. Inmiddels zijn de Stichting Wijkdienstencentrum Soester- veen (De Borg) en de Stichting S.K.V.A. (Artishock) al opgeheven. In september moet de verhuizing plaatsvinden en in oktober zal het nieuwe Culturele centrum officieel worden geopend. Opnieuw wordt nu in de gecombineerde commissievergadering gepraat over het bestek van de verbouwing, de extra subsidie om nieuwe culturele activiteiten te ontplooien, over een management-begeleiding van het toe komstige bestuur voor de horeca-functie van het nieuwe centrum en over een gemeentegarantie van ruim twee ton. De definitieve beslissing valt in de raadsvergadering van 13 juni a.s. Dit weekend was een feest voor de kunst liefhebbers, die niet minder dan drie openingen konden bijwonen in Kasteel Groene veld te Baarn van een drietal boeiende exposities. Zondagmiddag opende Ir. A. \V. H. van Weelderen een tentoonstelling van schil derijen en tekeningen van Ab Jong- mans uit lJmuiden. Het hele Kasteel hangt tot 18 augustus vol met 48 prachtige uitbeeldingen van bomen en kusten. Na een boeiende videofilm over zijn werk en inspiratie bron "lk vind bomen het mooiste wat er is. lk liep er altijd langs, maar je begrijpt het pap als je er rijp voor bent.") dankte Jongmans "Heer" Faans, conservator van Groeneveld, voor zijn enthousiasme om in Groene veld niet alleen educatieve exposities te organiseren over de Natuur, maar ook de Cultuur in het Nationaal Cen trum van Staatsbosbeheer een belang rijke plaats te laten innemen. Scuptures "De Natuur Verbeeld" heet een bij zonder aantrekkelijke tentoonstelling van 32 beelden in het Fark van Groene veld (tot 20 oktober), die zaterdag middag in aanwezigheid van ruim hon derd vergaderende leden van de Ne derlandse Kring van Beeldhouwers door de burgemeester van Baarn, de heer Miedema, werd geopend. Jan Visser uit Soest (zie foto), lid van de tentoonstellingscommissie, las ge dichten over het thema "De Natuur Verwoord", waaronder enkele zeer recente verzen uit zijn nieuwe, toe komstige bundel "Ik ken je van gezicht". ■r la st pi (lichten l>i de i positie 111 ,n> Foto: Doos van der Wilt De toegang tot hel Fark is gratis tij dens de openingstijden en de bezoekers kunnen aan de hand van een uitvoerige, zeer goed verzorgde, catalogus alle in formatie krijgen die zij wensen i prijs ƒ3,50). Vrijdagavond tenslotte werd in hel Koetshuis een expositie geopend over1 de bedreiging van het Canton-park in Baarn. Op maandag en donderdag is het Kas teel geslóten. Illegaal kamperen uit geldgebrek Op een terrein bij het Soester Hoogt trof de politie vorige week een caravan aan, die daar ook 's nachts bleef staan. De bewoner. G.v.d.B. uit Soest, bleek er met zijn echtgenote en drie kinderen te bivakkeren. De man verklaarde zijn woning aan de Akkeren te hebben ver laten. omdat hij met een uitkering van de Sociale Dienst de kosten van huur en huishouding niet meer kon dragen. In afwachting van een andere woning, die hem per medio juni was toegezegd, had hij zich met zijn gezin maar in de cara van teruggetrokken. De politie zegde hem aan te vertrekken en schakelde de gemeente in met het verzoek om een tijdelijke oplossing. Op zaterdag 15 juni a.s. gaan om 9.00 uur de poorten voor de Bazar/Rom melmarkt weer open aan de Hellingweg 1 te Soest. De opbrengst wordt ge bruikt voor recreatieve doeleinden ten behoeve van de kinderen welke op het Van Arkel Instituut wonen. Er komt een uitgebreide Rommelmarkt met allerlei grote 1 meubels en der gelijke) en kleine artikelen. Daarnaast is de Spelafdeling flink uitgebreid; een luchtkussen, dat de gehele dag gratis gebruikt kan worden, schieten, reuze sjoelen, pijlgooien, grabbelen, een elektrische voetballer, muizen- meppersspel. Kop van Jut. stokvangspel <u weet wel, van de t.v.i, behen digheidsspel (om de zenuwen te testen, bekend van de Sterrenshow 1 en na tuurlijk het Rad van Avontuur met vele mooie prijzen. Om ongeveer 14.00 uur wordt bij het Rad van Avontuur onder andere een nieuwe fiets verloot. Tussen 13.30 en 15.30 uur treedt The Radio City Jazzband uit Hilversum op. Er is een uitgebreide consumptiehoek met koffie, limonade en gebak, warme snacks zoals: sate van de barbecue, patat en kroketten. Ook de ijskraam ontbreekt dit jaar niet. Al met al... red^q genoeg om naar de Hellingweg te komen! Informatie: tel 17444. toestel 31. vragen naar Henk Fhielix laktiviteiten- leider 1. Het Van Arkel Instituut ziet u graag op zaterdag 15 juni a.s. (JLB Voor de komende week wil de Vrijwil- ligers-Vakature-Bank ur aandacht vragen voor onderstaande vakatures 0 In bejaardencentrum worden enkele vrjwilligers gevraagd in de functie van gastheer 1 evt. gastvrouw 1 12/605 Voor het rondbrengen van maaltij den worden enkele vrijwilligers m/v gevraagd. Men dient over een rijbewijs te beschikken 12/609i 0 Scoutinggroep zoekt enkele vrijwilli gers m/v ter begeleiding van een groep welpen en/of padvinders. In de vakan tie tevens functioneren als kampleider (3/21 C. 0 Toneelgroep zoekt enkele manne lijke spelers, liefst met toneelervaring 3/551 0 In werklozenprojekt dat 2e hands goederen opknapt en verkoopt is plaats voor vrijwilligers m'/v met belangstel ling voor en affiniteit met het werken met stroom. Eventueel ook sanitair 1/981 0 Vrijwilligersbedrijf in Amersfoort heeft plaats voor vrijwilligers m/v voor het verrichten van allerlei klus- jes, zud.o .,wiiiin.Twerk. timmerwerk, witten, tuinwerk enz. <1 /103r, 0 Welke vrijwilliger m/v wil docent Ned. assisteren bij het geven van taalles aan Turkse en Marokkaanse werknemers? 5/6021 Dame gezocht om docent te assiste ren bij het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen 15/603 0 Enkele vrijwilligers m/v gevraagd om te assisteren bij onderhoudswerk aan de tuin en de omgeving van de Kin derboerderij 3/6331; 0 Welke vrijwilliger m/v met techisch inzicht stelt zich beschikbaar om t.b.v. de Kinderboerderij behulpzaam te zijn bij het verzorgen van de lichtinstallatie en de muziek (3/634 1. Mensen met belangstelling voor vrij willigerswerk in het algemeen en in het bijzonder wat betreft bovenstaande va katures kunnen voor alle informatie te recht bij de Vrijwilligers-Vakature- Bank aan de Steenhoffstraat 46 in Soest op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-15.30 uur. telefonisch bereikbaar onder nummer 12630. Donderdag 6 juni, 21.00 uur: beleggers. De kunstvoorwerpen zijn gedegradeerd tot handelsobjecten en inbrekers zorgen ervoor, zoals in de film regelmatig te zien is, dat ze blij ven circuleren. Al deze gebeurtenissen, relaties en ob jecten, die zo ogenschijnlijk lijken, zijn door Iosseliani met de precisie van een mathematicus in een 'masterplan' opgenomen. Alles hangt met alles sa men. Zelfs het kleinste detail heeft een betekenis. Niets in deze film, die zo toevallig lijkt, is toevallig. Iosseliani prikkelt je speurzin, laat je als de, veelvuldig in deze film voorkomende, honden sporen afsnuffelen en geeft je bovendien nog het genot, dat al dat gesnuffel ergens toe leidt. Het verbazingwekkende van "les Fa voris de la Lune" is dat deze hechte compositie, de onopvallende drager is van een spirituele, humoristische, alle kanten opbruisende en direkt inpal mende observatie van het moderne stadsleven. Een opera waar jaren aan gesleuteld is en waarvan je de melo dieën direct oppikt en dagenlang blijft naneuriën. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65+ ƒ4,-. Agenda: Donderdag 13 juni nog onder voorbehoud: "Kaos" van de gebroe ders Taviani (Italië 1984). Het laatste 188 minuten durende meesterwerk, ge baseerd op de vertellingen van Firan- dello. Donderdag 20 juni: "Broadway Danny Itose" van Woody Allen (USA 1984). Eindelijk een luchtige komedie van Woody Allen zonder het moeizame gedoe van relaties. In zijn laatste film breidt de van oor sprong Georgische filmregisseur Iosseliani, allerlei anekdotische ge schiedenissen aan elkaar. Hij dobbelt met mensen en voorwerpen door de eeuwen heen, schakelt toeval en opzet aan elkaar tot één groot portret van de mensheid, die liegt en bedriegt. Een absurde komedie waarin een schilde rij en een duur servies een belangrijke rol in spelen. De titel van zijn film ontleende Ios seliani aan Shakespeares "Henry IV", waarin de dieven gunstelingen van de maan (les favoris de la lune) worden genoemd. In de film is namelijk ieder personage op zijn of haar manier een dief. De één steelt ideeën, de ander lichamen door iedere vrouw die hij te genkomt te verleiden, maar de mees ten stelen spullen. De mensen worden met elkaar verbonden door de voor werpen die van de ene hand in de an dere hand overgaan. "Ze worden ge markeerd door hun verlangen naar bezit", zoals Iosseliani op het Rotter dams filmfestival 1985 zei. Hoofdpersonen van "Les Favoris de la lune" zijn een servies van Sèvres por selein en een schilderij, die door hun respectievelijke scheppers vol harts tocht gemaakt zijn. In zijn achtervol ging van servies en schilderij door de eeuwen heen, voert Iosseliani zijn pu bliek mee op een vliegensvlugge dool tocht langs allerlei vorriien van bour geoisie. In opeenvolgende scènes zien we hoe deze objecten overgaan in tel kens andere (koesterende) handen. Tot ze in het heden op een veiling te- rprhtlfnmpn pn p-pkocht worden door Vrijdag 7 juni. 21.00 uur: Nadjezjda van Ittersum is in den lande bekend geworden met haar broodfigyren, kleine humoristische poppetjes gemaakt van brooddeeg Zij was een van de eersten in Nederland die met het crealiel aanwenden van brooddeeg is begonnen Na tien jaar is ze ermee gestopt en is ze zich gaan toe leggen op het aquarelleren. Dit zijn echter niet de enige techieken die zi j in de loop der jaren heeft beoefend Har werk is namelijk zeer gevarieerd: etsen, zeefdrukken, tekeningen en ge boetseerde borstbeelden Aap de Koninklijke Academie in Den Haag 'heeft Nadjezjda haar opleiding genoten Maar ook de Vrije Academie, een plastic-cursus bij TNO. een boet- seeropleiding bij Joop Hollanders en een aquarelopleiding bij Lied Zwager man dienen hier genoemd te worden. Op de expositie worden ondermeer de aquarellen vertoond die na 19X0 door haar zijn geschilderd Het zijn voor stellingen van wat zij zelf "oude rot zooi" noemt. Stillevens van een paar oude balletschoentjes, een geroest stoffer en blik. maar ook van kwarteleieren en rode uitgeschoten uien. Het is opvallend hoe precies zij de waterverf gebruikt; geen vaagomlijn- de vlakken, maar iedere omtrek is scherp geshilderd. Zo ook met de levensechte bustes. Ze zijn bijzonder worgvuldig geboetseerd. Op de tentoonstelling valt onder andere de markante kop van haar vader te be wonderen. Juist op het maken van dit soort koppen wil zij zich in de toekomst gaan toeleggen. De opening van dit alles vindt plaats op 7 juni om 21.00 uur en wordt verricht door galeriehouder Peter Schliekel- mann van galerie Ravelli in Amster dam. Voor de muzikale noot wordt ge zorgd door de celliste Roselle Lambers en de pianiste Nel van Eyk. De tentoonstelling is geopend tot 24 juni alleen in de weekends van 15.00 tot 17.00 uur in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat te Soest. Zaterdagavond j.1. trad de zigeuner jazzformatie WASO op in Artishock in Soest. Het kleine, knusse theatertje puilde uit, want er waren zeer veel be langstellenden. Maar dat is langza merhand geen ongewoon beeld meer. WASO bestaat dit jaar 10 jaar en de po pulariteit van deze groep groeit nog Wasgoed in brand gestoken? Mevrouw D. van het Van der Velde- plantsoen ontdekte in de nacht van don derdag op vrijdag dat het wasgoed, dat aan twee rekken buiten hing, brandde. Zij slaagde erin het vuur te blussen. In eerste instantie werd het afsteken van vuurwerk gehoord. De schade aan het wasgoed bedraagt ca. 300 gulden. Fietser gewond bij aanrijding Op het kruispunt Beukenlaan/Verleng de Talmalaan deed zich vorige week een aanrijding voor, waarbij de 33-ja- rige fietser B.H. uit Soest licht gewond werd. De man werd op het fietspad aangereden door de 43-jarige automo bilist W.C. uit Soest, die vanaf de Ver lengde Talmalaan de Beukenlaan over stak. Hij verklaarde door de lage zon te zijn verblind. De fietser kwam ten val en klaagde over pijn in het hoofd en de schouders. Hij werd voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht. steeds. Niet alleen uit Soest, maar van heinde en verre kwamen de fans van WASO om naar de muziek van deze unieke jazzkombinatie te luisteren. Sologitarist Fapy Lafertin, onlangs in Breda uitgeroepen tot de beste solist van het Bredase jazzfestival, hield de aandacht van de aanwezigen gevangen door zijn virtuoze spel. Maar ook de on dersteuning van ritmegitarist Vivi Limberger en bassist Michel Verstrae- ten getuigde van grote muzikaliteit en degelijk vakmanschap. Als steeds wist leider Koen de Couter de mensen sterk te boeien, niet slechts door zijn veelzij digheid (hij speelde klarinet, sax en gi taar en zongmaar ook door zijn ster ke, boeiende persoonlijkheid en niet in de laatste plaats door zijn originele aankondigingen in sappig Vlaams. Onder het publiek bevond zich een goe de vriend van WASO, de fameuze Wally Bischop. inwoner van Soest, die ooit bij Louis Armstrong musiceerde. Hij stal de harten van het publiek door enkele overbekende evergreens, zoals Summèrtime, te zingen. Wally Bischop wordt 17 februari 80 jaar. maar hij be wees. dat je door muziek jong van hart blijft. Het enthousiaste publiek wilde aan het eind van het concert niet naar huis. voor ritmegetarist Vivi Limberger en kele zigeunerliederen ten beste gaf. Het Belgische zigeunerorkest WASO kan tevreden zijn: de jazz-special in Artishock was zeer geslaagd en voor herhaling vatbaar. 1

Soester Courant | 1985 | | pagina 15