G Yeit vereniging 189 98 79 119 189 198 79 195 Het Soester muziekjaar in volle gang Bij ons op Soest Discussie in commissie ABZ over kleine criminaliteit en vandalisme ÏST "pagina^ WOENSDAG 12 JUN11985 jur SOESTER COURANT PAGINA 13 =m harrie toonen assurantiën Aanmelden peuters bij de peuterspeelzalen voor het seizoen 1985/1986 Derde Bacln-concert op 16 juni in de Oude Kerk 0344 Klewang Browning STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade Filmhuis 'L' Amore' van Roberto Rossellini Tentoonstelling Han van Meegeren in Slot Zeist Tientallen telefoontjes over 'bomensneeuw' i, asperges Tel. 19894 II verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-1 8049 De Stichting Peuterspeelzalen Soest behert 6 speelzalen (5 in Soest en 1 in Soesterberg), waar ruim 350 peuters zich 2x per week in aanwezigheid van leeftijdgenootjes en onder deskundige leiding kunnen ontplooien en uitle ven op een wijze, die in de huidige woon- en leefsituatie vaak niet mogelijk is. De Stichting wordt bestuurd door een groep vrijwilligers, terwijl 17 be roepskrachten zorgen voor de deskundige begeleiding van de peuters. Het stichtingsbestuur wordt bijgestaan door een Raad van Advies en - voor de dagelijkse leiding van de speelzalen - door de ouderkommissies van de speelzalen. In de peuterspeelzalen spelen de peuters in groepen van 16 a 18 kinderen o.l.v. 2 ervaren leidsters. De kinderen komen 2 a 3x per week (soms ook vaker) een ochtend of middag, afhankelijk van de leeftijd. Het is erg be langrijk dat de peuters (2%- tot 4-jarigen) met leeftijdgenootjes in kontakt i komen, terwijl - als voorbereiding op de kleuterschool - de moederbinding i heel langzaam aan wat losser wordt Bij het spel in de speelzaal moeten alle aspekten van de kinderlijke ont wikkeling (motorisch en geestelijk) een kans krijgen en er is dan ook speel goed en spelmaterial aanwezig, dat voldoende veelzijdigheid biedt. Verder is er gelegenheid om te rennen, te gillen, te knoeien, te kliederen, te ballen en met fietsjes te racen: bezigheden, die thuis vaak niet toegestaan (kunnen) worden. Daar het voor de Stichting van groot belang is op langere termijn de bezet ting van de speelzalen te kunnen plannen, wordt u verzocht de peuters, die in autustus 1985 t/m mei 1986 gaan deelnemen, reeds nu op te geven. Plaatsing volgt dan vanaf 2'/2 jaar of - zo men dat wenst - op een later tijd stip. I De speelzalen zijn 0 Ukkepuk, Duinweg21, Soest, tel. 14157; m De Bron, W. Beckmanstraat 475 (onder flat Honsbergentel. 10901; 0 De Woelwaters, Beetzlaan 32. Soest, tel. 21782; D 0 Kwetternest, Willartstraat 49, (De Borg), Soest, tel. 22668; K 0 De Gruthut, A. Cuyplaan200 (Gebouw 't Kruispunt). Soest. tel. 21987; Pruttelpot, Prof Lorentzlaan 181, Soesterberg, tel. 03463-2085. Dat 1985 door het Europees Parlement is uitgeroepen tot het jaar van de mu ziek is voor de muziekliefhebber inmiddels geen nieuws meer. Naar aan leiding van de geboorte-herdenking van J. S. Bach, G. F. Handel en D. Scar- latti organiseerde ook het Nederlands Bach-Ensemble een concertserie, be staande uit vijf concerten, gegeven in de Oude Kerk van Soest. Het is niet verwonderlijk dat deze drie belangrijkste Barokcomponisten ruim vertegenwoordigd zijn in de serie die het N.B.E. te bieden heeft: behalve een onsterfelijk oeuvre is er de prachtige akoestische ruimte van de Oude Kerk en een groot aantal musici; diverse koren en een orkest zorgen ervoor dat Soest een unieke kans biedt voor een muzikaal herdenkingsprogramma. Concertserie Krijn Koetsveld, dirigent van het N.B.E. en voormalig dirigent van het Neder lands Motet- en Madrigaalkoor, initieer de het plan voor een concertserie te Soest, bestaande uit een vijftal con certen. Inmiddels staat het derde con cert voor de deur. Na een wel zeer geslaagd optreden van Jan Jansen, de cantor-organist van de Oude Kerk en vast organist bij het N.B.E. - hij gaf twee concerten met orgel- en clavecim- belwerken van Bach, Handel en Scar- latti - is nu het N.B.E. zelf aan de beurt. Op zondag 16 juni a.s. verzorgt dit ge zelschap een Bach-concert en doet zijn naam dus ruimschoots eer aan! Solis tische medewerking verlenen de van vorige concerten inmiddels ook niet meer onbekende musici: Mayke Suur- mond, sopraan; Simon Schouten, alt; Robert Coupe, tenor; Peter Kooy, bas; Jan Jansen, orgel en clavecimbel. In september komt het Nederlands Mo tet- en Madrigaalkoor aan de beurt, samen met het orkest van het N.B.E. Op het programma staat: een solo cantate van J. S. Bach, het dubbel clavecimbelconcert van dezelfde com ponist, een orgelconcert van G. F. Handel en Cantate 39 van J. S. Bach. Solisten: Suurmond, Schouten, Kooy en Jansen. Het muziekjaar 1985 wordt op 22 decem ber besloten met de.cantates l, 2, 5 en 6 van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach. Wederom doet het N.B.E. zijn naam eer aan. Solisten, koor en Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Kees van Wijngaarden (90). Krijn Koetsveld, dirigent van het Nederlands Bach Ensemble (N.B.E.) en initiatiefnemer van de concertserie in Soest. 3-BASF- \XELL 180 en een h grade oor De agent van politie: "Je hoefde maar even zo (steekt zijn rechter wijsvin ger op in de lucht) te doen en het was af gelopen. We hadden nooit last van de jeugd. Alleen op de Wieksloot woonden wat moeilijke figuren. Diefstal kwam ïüet voor. Wel vechtersbazen in de 'Kroeg, die elkaar met de biljartkeu op hun kop sloegen. Ik heb eens vier te gelijk in mijn eentje van het toneel des misdrijfs naar het bureau gebracht. Ze gingen mee als lammetjes en met één ging ik nog even langs dokter Ru ud (de oude) om een wond te laten ;rbinden. ïrder had je een paar spiritusdrin- ïrs, die lagen te slapen in de hooi- ïrg van Peter van de Breemer, de ithouder. 's Nachts zaten we met 'z'n tweeën in het politiebureau, dat toen gevestigd in het gemeente- als je er vóór staat, achter die pee ramen aan de rechterkant. Eén ;ent liep op straat en één zat bij de ïlefoon. Als er wat was en je moest er naar toe, legde je een briefje bij de telefoon en je deed de achterdeur op slot. half één floepten alle straatlan- is uit en kon je letterlijk geen hand foor ogen zien. Van twee tot vijf was 3t pikkedonker. Ve hadden drie ploegen van twee man. Plet hele corps bestond in 1930 uit zes agenten. Inspecteur Schreuder was corpschef, van Leeuwen was majoor en Assink de hoofdagent. Van Hummel en Meyer deden dienst in Soesterberg. Van die negen man leeft er niet één aer, alleen ik. Op 1 maart 1931 kregen er drie man bij. had drie diensten: van zeven tot zee, van twee tot tien en 's nachts in tien tot zeven. Je had een week mg nachtdienst en zondags was het isselen. Als je 's morgens thuis kwam it de nacht, moest je 's middags om vee uur weer beginnen. het hele bureau was maar één chrijf machine. Nee, we droegen geen ipenstok. Elke agent had een kle wang (kromme sabel) en een brow- ig (pistool). Je ronde deed je op de iets. Als je overal geweest was, had prompt een lekke band door al die 3herpe keitjes hier op Soest van die icadamwegen. teer of geen weer, je moest naar bui- ïn. Als het regende, droeg je een cape, heb ik nog. Het is één keer gebeurd Inschrijf dat maar gerust op)ik was imen met den Ouden op pad en we iren doorweekt. Het regende bakken in de hemel en we dropen van het fater. We kwamen vijf minuten vóór binnen en Assink en van Leeuwen stonden op hun horloges te kijken: u.m»_ zjjn vroegl Toen werd van ons allebei een vrije dag ingetrokken. Dat ik nooit vergeten. Kees van Wijngaarden 50 jaar ge leden. Bromsnor Begin 1930 stond een advertentie in het politieblad waarin sollicitanten werden opgeroepen voor de functie van agent van politie in de gemeente Soest. Het was crisistijd en er waren 200 gega digden voor dat baantje. Na selectie bleven er drie over en daar hoorde ik bij. Ik had een gesprek met inspecteur Schreuder, die later in de oorlog in Neuengamme is omgekomen, en met burgemeester Deketh. Toen kreeg in Wanneperveen mijn vrouw haar derde baby (Nellie) en zeiden ze: dan be gin je maar een maand later. Ik ben geboren in Steenwijk in 1895 en werd in 1919 gemeente-veldwachter na een jaar lang schriftelijke lessen met hele en halve wetboeken uit je kop leren. Trijntje en ik kochten een huis in Steenwijk voor zeventienhon derd gulden, maar het is niks om in je geboorteplaats politieagent te zijn: iedereen kent je, je kent iedereen. In 1926 werd ik benoemd tot gemeente veldwachter in Wanneperveen. Daar was ik een soort bromsnor. Je deed praktisch alles met de burgemeester samen. We gingen naar Soest ver huizen omdat mijn vrouw op doktersad vies het waterland moest verlaten. In Soest (13.000 inwoners) kwamen we te wonen op de Korteweg. Ik verdien de toen een salaris van 2100,- per jaar. Als er een ongeluk gebeurde op de Birkstraat kreeg je de opdracht er naar toe te gaan en het advies onder weg maar een auto aan te houden, dan ben je er sneller. Doden bij een ongeluk werden ver voerd op een brancard met wieltjes er onder. Die werden dan, met het slachtoffer er op, door politiefietsen getrokken. Soesters zijn nieuwsgierig, ze willen alles van je weten. Ik heb ook geleerd op mijn woorden te letten, want Soes ters zijn snel op hun teentjes getrapt. Het beste mens, dat ik kende, was tante Jans van de Gouden Ploeg. Inspecteur Schreuder zei tegen mij toen ik begon: eerst kennismaken met tante Jans. Ze was eerlijk en correct. Wie haar niet beviel, ging eruit en kwam er nooit meer in. De oorlog heeft veel in Soest veranderd. Ik wist waar de joden zaten onderge doken en ik heb wel 's avonds met ze gefietst en gewandeld in uniform. Bang was in nooit. Ik heb oog in oog ge staan met de beruchte S.D.-er Lodder. Via Soest transporteerde hij joden. Ik zei tegen Lodder, zoon van een gere formeerde dominee: ben jij vergeten dat je zondags in de kerk zat en bij ons in het politieblad kwam kijken of er nog vacatures waren? Hoe kan je dit dan doen? "Ik lust op mijn nuch tere maag wel een emmer jodenbloed", was zijn antwoord. Acht jaar lang. heb ik het Woonwagen kamp "gedaan" achter het Witte Huis. Mijn vrouw zei wel eens: hoe durf je er naar toe. Ik moest er staangeld in casseren en de orde handhaven. In de vakantie nam de Hartog het van mij over, maar hij wist niet wie "de chi nees" was of "rooie piet" en *"t bak kertje". Wanneer hij de achternaam noemde, die op de lijst stond, zeiden ze: die kennen we niet, die woont hier niet. Toen ik 55 jaar werd in 1950 moest ik eruit met nog 2400 anderen. We ver gaderden in Den Haag, want je kreeg maar 52V2% van je salaris. En alle drankjes en gebakjes bij mijn afscheid moest ik zelf betalen. Een lintje kon er niet af. Alleen de mensen van het Woonwagenkamp zet- ten een niet te tillen fruitmand voor mijn deur. Eenvoudige mensen, maar best volk." JAN VISSER orkest staan onder leiding van Krijn Koetsveld. Het N.B.E. Met Krijn Koetsveld als initiatiefnemer werd het N.B.E. in september 1983 opgericht. Een aantal enthousiaste Bach-zangers vormden het bestuur en het eerste concert, op 22 december '83, werd een gewéldig succes. Zo'n succes, dat besloten werd èen volgend concert te organiseren: 30 september 1984, met de beroemde Hohe Messe van Bach. Een volle kerk, een gewel dige uitvoering en lovende recensies. Het bestuur van het N.B.E. voelde zich genoeg gesterkt om een definitieve status aan te nemen: de "Stichting het Nederlands Bach-Ensemble". Dit stelt zich ten doelhet doenuitvoeren van grote barokke werken voor koor en orkest tot ongeveer 1800. Hetgeen betekent dat oratoria van Bach, Han del en Scarlatti e.a. uitgevoerd zullen worden, maar ook werken van Mozart, Haydn en Beethoven kunnen binnen deze doelstelling ten gehore gebracht worden. Geld De plannen waren er, de musici ook, maar nu moesten de financiën nog rond! Bij vorige concerten waren er sponsors, een aantal middenstanders uit Soest en omgeving, die door mid del van hun bijdragen het begrotings tekort aanvulden. Voor een serie van vijf concerten is veel meer geld nodig. Hoe komt het N.B.E. daaraan? De gemeente Soest stemde toe het N.B.E. een subsidie toe te kennen. Burgemeester Scholten en wethouder Kingma waren aanwezig bij de uit voering van de Hohe Messe en voelden voor een blijvende plaats van het N.B. E. in hun gemeente, gezien het pro fessioneel presterende niveau van het ensemble. Het bleek niet genoeg te zijn. Gelukkig werd de Makelaardij Butzelaar en Ma joor bereid gevonden. Wat brengt een makelaar ertoe een muziekgezel schap te gaan steunen? Directeur Ma joor, zelf een muziekliefhebber, vindt het N.B.E. bijzondere prestaties le veren. Nieuwe initiatieven wordt vaak geen ruimte gegeven. Het feit dat het N.B.E. deze wel durft te nemen wil hij honoreren. Het sluit nauw aan bij de instelling en werkwijze van de makelaardij. De Gouden Snaar, een oude bekende voor de Soesters, heeft zich zeer ge ïnteresseerd getoond. Niet te verwon deren als men evén gaat kijken in de winkel aan de Steenhoffstraat. Naast een ruime sortering van audio- en video-apparatuur een grote keus in klassieke platen. De heer Meeder ge niet zelf graag van mooie muziek in een fijne ruimte en gelooft dat het N.B.E. hier zeker voor zal zorgen. Hij zelf kan echter zorgen voor het nagenieten thuis. In elk programma boekje zullen platen vermeld worden die hij van de gespeelde werken in huis heeft. De sponsors, de donateurs, maken de zaak helemaal rond. Het zijn: K. P. B. Aliard, registeraccountant, Van Dam supermarkt, Deelen Makelaardij B.V., Foxborro B.V., Restaurant 't Hoogje, Kave Doe Het Zelf, G. van den POl. Loodgietersbedrijf, Prefab Beton B.V., Procar Verkoop B.V., Renault Stam, Taalwerk Texperts B.V., De Vijf Kro nen, alle te Soest - Veerman Muziek en Willemsen Muziek, te Amersfoort. Vignet Na een succesvolle start en met nog veel toekomstmuziek in het vooruitzicht, leek een eigen kenmerk, in stijl aange past aan het unieke karakter van het N.B.E., een goed idee. Het inmiddels bekende vignet is ontworpen door de Soester kunstenaar Ivan Dilrosum. De sierlijke, barokke letters worden om geven door twee notenbalken. Daar naast ontwierp hij een eigen letter type voor de gehele vermelding en de dirigent. Een smaakvol geheel. Vrienden N.B.E. Vorig jaar werd de club "Vrienden van het N.B.E." opgericht. Leden zijn par ticulieren die de doelstelling van het Nederlands Bach-Ensemble onder schrijven en op de hoogte willen blij ven van zijn activiteiten. Voor 100,- per jaar kan ieder zich hierbij aan sluiten. In ruil daarvoor ontvangt men per concert twee gratis toegangskaar ten, alsmede het periodiek van de activiteiten van het N.B.E. Men kan zich opgeven bij de heer H. Radema ker, Lange Brinkweg 62, Soest, tel. 10466. Toegangsprijzen; abonnement De prijzen voor de resterende concer ten zijn: 12,50 per concert. Een aan gepast abonnement is te koop bij De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 13a, en bij de heer H. Rademaker, tei. 10466. Toekomstmuziek Na 1985 zijn er meer concerten te ver wachten. Voor 1986 zijn vergevorderde plannen betreffende een tournee in Frankrijk (Parijs, Dijon, Reims, Tours) met de Matthaus-Passion op het programma. Geen geringe presta tie voor een ensemble dat twee jaar geleden zijn eerste concert gaf! Derde concert Op zondag 16 juni aanstaande geeft het Nederlands Bach-Ensemble het derde concert in de serie. Uitgevoerd worden Cantate 50 "Nun ist das Heil und die Kraft"; Motet "Komm, Jesu, komm" Brandenburgs Concert no. 5 in D grote terts, B.W.V. 1050; Concert voor hobo, viool, strijkers en basso continuo in c kleine terts, B.W.V. 1060; Magnificat. Alle werken op dit programma zijn van J. S. Bach. Tijd: 15.00 uur. Plaats: Oude Kerk, Soest. Kaarten zijn te koop bij De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 13a. Telefonisch: de heerH. Rademaker. tel. 10466. Strak en Stralend Kunstenaars in spuitwerk! 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk tooi vakwerk Inbraak Varenstraat Bij een inbraak in een woning aan de Varenstraat heeft de tot dusver onbe kende dader vorige week een grote hoeveelheid goederen weten weg te nemen. De buit omvatte o.m. twee video-recorders, twee portofoons, een versterker, een casettedeck, een sie- radendoos met diverse gouden sieraden en maar liefst 163 videoban den, met veel opnamen uit India. De dader moet vanaf het balkon via een bovenlicht de keuken zijn binnenge drongen. MM Donderdag 13 juni, 21.00 uur: Helaas kan de onder voorbehoud aan gekondigde film "Kaos" van de ge broeders Taviani op donderdag 13 juni geen doorgang vinden. De onderne ming die de bioscopen in Amersfoort en Hilversum beheert heeft op "Kaos" een claim gelegd. Hoewel deze onder neming aanvankelijk geen belangstel linghad, is door het succes van "Kaos" in onder meer Amsterdam en Utrecht toch de claim gelegd om de film ooit nog eens te vertonen. Dit houdt in dat voorlopig in de filmhuizen in het Gooi "Kaos" niet te zien is. Toch is de film opnieuw geboekt voor eind november. Onder voorbehoud, dat wel. Niettemin wordt op donderdag 13 juni een schit terend alternatief geboden. Samen met Amsterdam heeft het Goois Filmcir cuit en daarmee dus Filmhuis Arti- shock, de landelijke première van Ros sellini's hommage aan de vermaarde actrice Anne Magnani: "L'Amore". Een tweeluik waar onder andere Fel- lini aan meegewerkt heeft. Let dus op de recensies in Volkskrant, Trouw, Telegraaf e.d. van donderdag 13 juni a.s. De Film "L'Amore" bestaat uit twee delen. Het eerste is een verfilming van Jean Cocteau's (bekend Frans schrijver, dichter, regisseur) "Une Voix Humaine". Hierin speelt Anna Magnani een vrouw die wanhopig pro beert via de telefoon haar echtgenoot, die op het punt staat er met een vrien din van door te gaan, over te halen weer bij haar terug te komen. Door de korte duur van "Una Voce Humane" (40 minuten) was het nodig om er een tweede verhaal aan toe te voegen. Dat werd de geschiedenis van een zeer vro me, wat simpele en eenzame vrouw in een klein dorpje in Italië. Als zij eens in aangeschoten toestand door de vel den loopt, ontmoet zij een blonde man, die een sprekende gelijkenis vertoond met het beeld van St. Jozef in de kerk. Zij denkt een verschijning te zien en geeft zich vol devotie aan hem over. Na deze mystieke ontmoeting blijkt ze zwanger te zijn. Tegen de dorpe lingen, die haar uitjouwen, vertelt zij dat zij een kind van de heilige Jozef verwacht. Onder erbarmelijke om standigheden brengt zij het kind alleen ter wereld. Ook in dit tweede deel II Miracolo" speelt Anna Magnani de hoofdrol. Na "Roma, Citta Aperta" (Gouden Palm Cannes), "Paisa" en "Germainia Anno Zero", was dit Rossellini's (1906-1978) vierde film. Aanvang: 21.00uur. Entree: 5,-/leden, cjpen 65+ ƒ4,-. Agenda: Donderdag 20 juni; "Broad- way Danny Rosé" van Woody Allen (USA 1984). Eindelijk weer een luch tige komedie van en met Woody Allen zonder het moeizame gedoe van rela ties in zijn vorige film. Donderdag 27 juni: "Gebroken Spiegels" van Mar leen Gorris (Ned. 1984). Een gerucht makende film over de machtsverhou dingen tussen vrouwen en mannen. De eerste film van het zomerpro- gramma. Gedurende de periode van 15 juni tol en niet i september 1985 organiseert de Zeister stichting voor kunst en cul tuur, in samenwerking niet Galerie Van Waning te Rotterdam, een grote overzichtstentoonstelling van het werk van de kunstschilder llan \an Meege ren, in de expositieruimten in het Slot Zeist. Han van Meegeren wordt in luk!» ie lievenUM geboren als zoon van een ge- seniedehisleraar. .Nadat hij in eerste instantie bouwkunde gaat studeren be sluit hij in 1913 ser.ilder te worden, naar aanleiding van net reit dat hem tijdens een prijsvraag een gouden me daille wordt toegekend voor het beste aquarel van een 13e eeuwskerkin- •eneur. In 1922 heett.nij zijn eerste eeitmans- tentooitsteDiitg niet bijbelse taferelen, he jaren" daaropvolgend por',rolleert nij veel notabelen, ministers en hol- dignitanssen. Vervolgens schildert Van Meegeren werken 111 de trant van J 'letei de Hoogb, Joliannos V ermeer en krans Hals, waaronder "('hristuskop. Het laatste avondmaal", "Christus en de overspelige vrouw' en "He. Verge noegde roker". He twee laatstgenoem de werken maken levens deel uil van de samengestelde collectie. In 1945 brengt hij de gehele kunstwe reld in opschudding door zijn opzien barende bekentenis dat hei door dr. Kredius in 1937 ontdekte en door tal loze binnen- en buitenlandse kunsthis torici en kunstkrilici hooggeprezen doek "De Emmaüsgangers" niet door de 17e eeuwse kunstenaar Vermeer, maar door hem werd geschilderd. Geen "kopie", maar een geheel eigen schepping van Van Meegeren, waarop alleen de handtekening door hem werd vervalst. Han van Meegeren, de Delfste stu dent, die tegen de wil van zijn vadei zijn studie bouwkunde opgaf omdat hij wilde schilderen, werd door vele kunst- kritici verguisd, maar die onder de naam Vermeer, door dezelfde kritici de hoogste lof werd toegezwaaid, die een schiftten Dij zijn leven kan oogsten: ontroerend schoon zijn ook de han- "Het hertje" van Han van Meegeren. den", een summum van sennder- kunst", een volledigheid die slechts do grootsten bereiken". He expositie beoogt een zo goed moge lijk beeld te geven van de grote ver scheidenheid van het werk van Van Meegeren. De collectie bestaat uit ruim honderd werken, vanaf de begin periode tot aan enkeJe maanden voor zijn dood. Voor deze tentoonstelling werd een fraaie catalogus samengesteld, waar bij de tekst werd verzorgd door prof. dr. G. P. Hoefnagels, criminoloog aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam. Plaats: hoofdgebouw van het Slot Zeist. Periode: 15 juni t/m. 1 september 1985. Openingstijden: di. l/m. vrij. 10-17 uur; za. en zo. 14-17 uur. Toegangsprijzen: 4,- voor volwasse nen; 2,75 jeugd t/m. 14 jaar, houders CJP, Pas 65, Holland Culture Card; gratis voor scholen in klasseverband tna tel. afspraak). Het Slot is toegankelijk voor minder validen. Neks Blommers (VVD) wilde vorige week in de commissie Algemene Be stuurszaken het naadje van de kous weten over de Luilaknacht in Soest. Zij verbaasde zich erover dat niemand van tevoren op de hoogte was gesteld van de disco-activiteiten, 's nachts bij het Gemeentehuis. Burgemeester Scholten wees erop dat deze voorzorgsmaatregelen om ver nielingen te voorkomen uitstekend wa ren geslaagd en dat de geheimhouding "een bewuste keuze" was geweest. Hij zegde een verslag toe over de genomen maatregelen zodat mevrouw Blom mers nog alle kans krijgt haar po sitieve ideeën in te brengen. Bert Krijger (VVD) maakte de com missie attent op de afspraak die ge maakt is omtrent de nota "Vandalis me", waarin medewerking van de Soester burgers gevraagd werd "kleine criminaliteit" toch vooral te melden bij de politie. Hem was ter ore gekomen dat een dochter van zijn raads-collega was gemolesteerd op de Dalweg en de politie niet van plan is ge weest op de klachten in te gaan. Kees Verheus CDAsloot zich daarbij aan door te melden dat een aangereden automobilist (schade 7000 gulden) ln Soesterberg door een beschonken weg gebruiker geen gehoor kreeg bij de Soester politie: "Morgenochtend komen we pas kijken". Burgemeester Scholten beloofde per soonlijk de genoemde incidenten met de politie te zullen bespreken, maar vond toch dat de sprekers zich direct in verbinding zouden moeten stellen met de commissaris van politie, de heer Adema. Aansluitend merkte hij op, dat inmiddels overleg is gepleegd met de welzijnsinstellingen en met het bestuur van de Sportstichting om te komen tot een programma van aanpak het komend jaar inzake het vandalisme in Soest. Dat programma-overzicht zal de commissie ABZ tijdig bereiken. Raadslid Joop van den Brakel (PvdA) liet in de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening vorige week weten dat hem "tientallen telefoontjes" hadden bereikt van burgers. Die klaagden hun nood over de "sneeuw" en de "pluimen" van bepaalde boomsoorten (populieren?), die met de stevige wind hun huizen binnenwaaiden. Van den Brakel bracht dit ter sprake naar aanleiding van de gedachte beplanting langs de Koningsweg. "We moeten wethouder Oudemans maar eens vragen er wat aan te doen," merkte hij op. "Bomen zijn prachtig, maar dit moeten we in Soest natuurlijk niet hebben."

Soester Courant | 1985 | | pagina 13