VOOR FOTO EN VIDEO naar de COMBI-FOTO VAKMAN i e/yofy 39?s De Soester Duinen 4.198.- Videocameraga naar de Combi-Foto Vakman die heeft verstand van filmen Koffiehuis aan F. C. Kuyperstraat moet gesloten blijven sdiocuuikcr 9 Geluidsoverlast Koningsweg zal niet toenemen' D'66 discussieert over aansluiting bij Vredesplatform Onze ijzersterke VADERDAG TOP ELF kado tips Libris. De Complete Boekhandel. WOENSDAG 12 JUN11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Panasonic SONY CCD- c ff ff O) ,<tr p) ,c 25GULDEN INRUILPREMIE EXTRA foto-film-video computer/ CD7 WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" cnmbifOTO Schoemaker onderdelen- winkel Wethouder Oudemans: Gemeenteraadsvergadering donderdag 13 juni Woningbouwvereniging Soest houdt algemene ledenvergadering wel wat te vieren Daarvoor heb je toch de Soester Duinen of niet soms? SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN Open Dag Kompost en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn 24.90 719.90 729.90 723.50 24.90 24.90 724.90 712.50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Winkelkring van Weedestraat-Tel. 17699 Philips E180 QG E 180 XHG Ook in het type VHS heeft Philips prima kwaliteits handen. Nu de E180QG plus E 180 XHG voor slechts: Sa men Nordmende vldeo-movle, 'n staaltje van perfektle. Opname- en weergave-apparaat ineen. Bij uw Combi Foto-Vakman ligt een folder voor u klaar. Beperkt lever baar en reservering mogelijk. Kompleet met accu lader en RF adapter De Panasonic VHS movie! De definitieve doorbaak in portable VHS movie. Nieuw van Panasonic de unieke videokleurencamera met ingebouw de VHS-recorder. Werkend met de gebruikelijke VHS videocassettes 4QQ De nieuwe video wereld standaard. Meer lichtsterkte CCD beeldchip. Tot 3 uur opname kapaciteit. QQ Geheel compleetVWi .0) CV Bij inruil van uw oude camera* geven wij, boven de normale inruilprijs, een extra premie van 25 gulden Grijp deze kans en verdien nu geld. '(complete, werkende camera's, objectieven enz. (geen instant). Ook film camera's bij aanschaf video camera. Geldig t/m 29-6-'85). Wegens 'ernstige overlast voor de omgeving' Het omstreden koffiehuis Happy L»ays aan de F. C. Kuyperstraat in Soest blijft gesloten. De waarnemend voor zitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J. H. Blaauw, heeft vorige week het verzoek om schorsing van het slutingsbevel afge wezen. Mr. Blaauw deed direct na de zitting uitspraak. Daarin wordt niet ge zegd dat het koffiehuis terecht is geslo ten omdat er soft-drugs werden ge bruikt. Volgens mr. Blaauw heeft bur gemeester P. Scholten echter voldoen de aannemelijk gemaakt dat er sprake is geweest van ernstige overlast voor de omgeving, mede als gevolg van het gecombineerd gebruiken van drugs en bier. Voorts heeft mr. Blaauw overwo gen dat de overlast in een gemeente als Soest zwaarder weegt dan dezelfde overlast in b.v. een stad als Amster dam. Mr. Blaauw vond de moeilijkheden die er vorig jaar zijn geweest toen iemand anders het koffiehuis exploiteerde niet relevant. Het gaat om de exploitatie sinds februari van dit jaar. Er versche nen toen twee nieuwe exploitanten, bei den afkomstig uit Amsterdam. Eén van hen is bij de politie bekend wegens drugshandel en bedreiging. Hij heeft een lang strafblad. In zijn pleitnota wees burgemeester Scholten op een sterke stijging van de criminaliteit in Soest gedurende de laatste jaren. Bedroeg in 1968 het aan tal inbraken slechts 46, in 1974 was dit opgelopen, t ot 162,^ in 1982 tot 463 en vorig jaar zelfs tot 7^7'. Volgens de bur gemeester moet de oorzaak hiervan gezocht worden in drugsgebruik; veel gebruikers uit Amsterdam en omge ving komen in Soest inbraken plegen om van de opbrengst van de verkochte buit drugs te kunnen kopen. "Wij willen niet alleen hiervan verschoond blijven, maar van alle excessen die zich daarbij kunnen voordoen, zoals een onaanvaardbare verstoring van het woon- en leefklimaat en de open bare orde," aldus de burgemeester. Injectiespuiten Burgemeester Scholten zei dat omwo nenden meer dan eens klachten hebben geuit over ernstige overlast door het veelal jeugdige (14 tot 18 jaar) koffie- huispubliek. De klachten betroffen dronkenmansgelal. urineren tegen ra men, lastig vallen van bewoners, ver vuiling door braaksel, diefstal, vernie ling, agressie tegen kinderen etc. Bo vendien hebben kleine kinderen injec tiespuiten gevonden. De politie ver moedde dan ook dat er niet altijd zui vere koffie werd geschonken, maar dat er ook sprake was van drugsgebruik, gecombineerd met overmatig drank gebruik. Beheerder en publiek zijn meer dan eens gewaarschuwd. Tenslotte stelde de politie er een onder zoek in, waarbij drugs werden aange troffen, terwijl ook het gebruik in het koffiehuis werd vastgesteld. De burgemeester, de hoofdofficier van justitie en de korpschef van politie vonden dit een onaanvaardbare versto ring van de openbare orde. Ze vonden een krachtig beleid gewenst en wilden trachten Soest te vrijwaren van derge lijke toestanden. Het drugsgebruik in Soest is beperkt en dat moet zo blijven, als het kan zelfs helemaal verdwijnen. De gemeenteraad was het hiermee eens. Ofschoon zorgvuldig opereren geboden is, moet het drugsgebruik met alle ne veneffecten ook volgens de raad de kop worden ingedrukt. Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* Maatschappelijk werker Nadat de eerste beheerder het koffie huis had gesloten, "kennelijk omdat al leen op de koffie komen niet genoeg op leverde" aldus de burgemeester, ver huurde de Soester eigenaar van het pand het koffiehuis aan twee Amster dammers. Waarschuwingen over eventuele gevolgen bij herhaling van drugshandel en/of gebruik sloeg de ei genaar in de wind. Hij had er lak aan, aldus de burgemeester. De nieuwe be heerders stelden een maatschappelijk werker aan, die één keer in de week zit ting hield voor de jeugd en ook twee keer een sportwedstrijd voor de be zoekers organiseerde. Volgens de politie was voor deze con structie gekozen om een onschuldig lij kend koffiehuis te creëren als ontmoe tingsplaats voor de jeugd. Door een maatschappelijk werker aktiviteiten te laten organiseren, wilde men trachten een gemeentelijke subsidie te krijgen zoals b.v. in Amsterdam gebeurt. Het gevolg hiervan is dat justitie zijn han den ervan af trekt vanwege feitelijk ge dogen door de gemeente. Daarvan is dan het gevolg dat de drugshandel vrij spel heeft, nog gesub sidieerd ook 'Goede markt' De Soester politie vermoedde dat de Amsterdammers ook in Soest probeer den een start te maken. "Kennelijk was bij de eerste beheerder gebleken dat Soest een goede markt zou kunnen zijn", aldus de burgemeester. Hij liet weten dat een zorgvuldige af weging had plaatsgevonden van het be lang van de eigenaar/huurder/beheer der ten opzichte van de belangen van de buurt en van Soest als geheel. Na alle waarschuwingen die niets uithaal den, wat het te verwachten effect bij niet sluiten een verdere uitgroei van de overlast, inclusief de aantrekkings kracht voor anderen om ook te begin nen. De burgemeester vond dan ook dat hij vorige maand, toen hij besloot het koffiehuis definitief te sluiten, had gehandeld volgens de beginselen van behoorlijk bestuur en dat geen van de belanghebbenden door het sluitingsbe vel onevenredig nadeel ondervond. Overlast De advocaat van de exploitanten ver wees naar een uitspraak van de Raad van State dat het gebruik van softdrugs op zichzelf niet voldoende reden is om tot sluiting over te gaan. Hij betwistte dat de overlast op straat, zoals die uit voerig naar voren werd gebracht door burgemeester Scholten en laer werd bevestigd door de heer Groothuis van de politie, het gevolg was van gebruik van softdrugs. "Ook niet softgebrui- kers kunnen bij de supermarkt bier ha len en de flesjes vervolgens op straat gooien.." Maar burgemeester Scholten zei dat de rust in de F. C. Kuyperstraat sinds de sluiting van het koffiehuis Happy Days is teruggekeerd. Dat was voor mr. Blaauw reden om te constateren dat de overlast die er geweest is. bewezen moet worden geacht en dat de overlast een combinatie van oorzaken had. Met nadruk constateerde mr. Blaauw daar bij, dat een. kloffiehuis ter plaatse op~ zichzelf door de gemeente aanvaard baar wordt geacht, want er was een re creatievergunning toegezegd. Wethouder Hans Oudemans (WD), voorzitter van de commissie Bedrijven Personeelszaken, verzekerde de com missieleden vorige week dat de geeevens van Peter Veen (commissie Milieu-be heer) t.a.v. de toekomstige toename van de geluidsoverlast op de Koningsweg onjuist zijn. Volgens de gegevens van Ge meentewerken zal de geluidsoverlast bij een reconstructie van de Koningsweg (kosten elf miljoen gulden) niet toe nemen. Raadslid Joop v. d. Brakel (PvdA) merkte op dat sommige milieudeskundi gen zelfs bezwaren maken tegen geluids overlast 'als er een mug langs vliegt. De heer S. H. Brunekreef, directeur van Gemeentewerken, stelde dat de Konings weg als bestaande route niet in aanmer king komt voor geluidsisolatie. "Daar is de gewenning te groot voor, alleen als de overlast alle perken te buiten zou gaan." De eisen voor het nieuwe deel van de Ko ningsweg, de doortrekking langs de Klein Enger.daalweg naar de Nieuweweg toe, zijn wel veel stringenter t.a.v. de geluids overlast en er is een geluidswal noodza kelijk en subsidiabel. Op de Ossendamweg-Vondellaan zullen binnenkort onderzoekingen worden ver richt om maatregelen te treffen tegen de geluidshinder, als daar aanleiding toe be staat. Batterijen De batterijen-inzameling op 110 plaatsen in de gemeénte is na veertien dagen al Drs. J. Th. Oudemans. zeer succesvol gebleken. Niet minder dan 220 kg aan lege batterijen zijn via speciale bussen opgehaald. "Dat is meer dan we verwacht hadden. De actie verloopt erg goed," aldus de heer Brunekreef. Joop v. d. Brakel maakte de wethouder attent op het hinderlijke "sneeuwen" van enkele populieren in de Van Hamelstraat en op de Klaarwaterweg. "De troep gaat door het hele huis heen, en tast in de tuin de groenteteelt aan", aldus de PvdA- mart. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van morgenavond, 13 juni, staan de volgende punten 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 18 april 1985. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 3A. Voorstel overgang Artishock naar De Borg in het kader van de bezuini gingen in de sector welzijn. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor- de aanleg van gas- en cai-aansluitingen in de nieuwbouw van hei plan Park laan. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de vervanging van de verkeersiichlenautontaat en de wijzi ging van de verkeersregelinstallatie kruispunt Soeslerberg- sestraat-Ossendamweg-V ondeliaan. 6. Voorstel tot vaststelling van de nota betreflende de consequenties van de doortrekking van de Koningsweg. 7. Voorstel tot hei beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van vijl gereedschapsdragers en hydraulische snoei-appara- tuur. 8. Voorstel tot het uitnemen van gronden uit het grondbedriji in verband met de beëindiging van de exploitatie van complex 17 'VVin- kelpool Soest-Zuid." 9. V oorstel tot het uitnemen van grond uil het grondbedn.il in verband met de beëindiging van de exploitatie van copmplex 32B "Over- laan". 1U. V oorstel lot het uitnemen van gronden uit het grondbcdrijt in v erhand met de beëindiging van de expiolatie van complex 32B "ovei- hees JJ-2". 11. Voorstel tol het garanderen van rente en aflossing van een door de Woningbouwvereniging St. Joseph ie sluiten geldlening voor de herfinanciering van het complex 286 flatwoningen aan de Ha verweerd/De Akkeren. 12. Voorstel tol wijziging van de begroting lt)84 van de algemene dienst. 13. Voorstel tot vaststelling van de gemeenterekomng en de bedrijisre- kemngen over 1983, tot goedkeuring van de rekening 1983 van de stichting voor lichamelijke opvoeding en sport en lol vaststelling van de rekening 1983 van de stichting zwembaden. 14. Voorstel aanpassing rechtspositie wethouders. 15. Voorstel tot het instellen van een commissie minderheden en vaststel len van een verordening regelende de laak, samenstelling en werkwijze daarvan. ^otitie voor emancipatiebeleid uitgepteld tot.augustus i. 17. Voorstel verslagen emancipatie-activiteiten 1984. 18. Voorstel tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de V or- eniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te .Soest voor de aanschaf van meubilair ten behoeve van de Groen van Prinstererschool 19. Voorstel tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Ver eniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Soest voor de aanschaf van meubilair en het. aanbrengen van twee straat- kolken en daardoor het gedeeltelijk herbestraten van het schoolplein ten behoeve van de Minister de Visserschool. 20. Voorstel tot het wijzigen van het volumebesiuit 1985 voor de stads- en dorpsvernieuwingsactiviteiten. 21. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de, Ruimtelijke Ordening voorbereidings- besluitten behoeve van de percelen Burgemeester Grothe- straat 53, Soesterbergsestraat 188 en voor het gebied Soester- veen. 22. Voorstel tot verkoop van een perceel grond gelegen voor en naast het perceel Waldeck Pyrmontlaan 39 aan mevrouw M. J. P. Wol- terink-Michaël te Baarn en de heer J. H. Michael te Leid- schendam. 23. Voorstel tot verkoop van de woning Weegbreestraat 217 aan de heer A. H. Hilgers te Hilversum. 24. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst waarbij de gemeente aan de Staat der Nederlanden een zakelijk recht verleent voor het hebben en onderhouden van een persleiding op het perceel kadastraal bekend gemeente Zeist, sectie C. nr. 1114. 25. Voorstel tot het aangaan van een ruilovereenkomst met de heren M. en T. Muis te Soest, waarbij de gemeente in eigendom ver werft het perceel Koningsweg 21/23 en de gemeente afstaat een perceel grond gelegen aan de Dorresteinweg. 26. Voorstel tot verkoop van twee percelen grond aan Bloemheuvel aan de Woningbouwvereniging St. Joseph te Soest. 27. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet wegens de aan schaf en de installatie van een calamiteitenschakeling op het cai-net. 28. Voorstel tot aanschaf brandweerauto's. 29. Voorstel tot wijziging van de afvalstoffeninzameling. 30. Voorstel inzake de reactie van de gemeente Soest op de provinciale discussienota "Gemeentelijke Herindeling Utrecht-Oost". 31. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de hoofdleidster van de .openbare kleuterschool "De Schakel" Klaarwaterweg 9, Soest. 32. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het ongegrond verklaren van het beroep van de Stichting Jeugdzorg d.d. 11 februari 1985, tegen het besluit van burgemeester en wet houders houdende subsidieverlening. 33. Voorstel tot wijziging van het Reglement Medezeggenschap 1985. De vergadering wordt gehouden in de aula van het Chr. College Griftland aan de Noorderweg en begint om 19.30 uur. De algemene afdelingsvergadering van D'66 Soest, die vanavond (woensdag) in restaurant Van de Brink aan de Soester bergsestraat wordt gehouden, staat voor een belangrijk deel in het teken van de vraag of de Soester democraten zich nu wel of niet officieel zullen aansluiten bij het Vredesplatform Soest, Tot dusver is dat niet zo geweest, hoewel één van de bestuursleden 'op persoonlijke titel' wel zitting heeft in het platform, dat een samenwerkingsverband is van de Soester vredesorganisaties Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), Vrouwen voor Vrede, politieke partijen (PvdA, Progres sief Soest, PSP, CPNen andere organi saties, zoals de Soester afdeling van de FNV, de Rooie Vrouwen, de Vereniging Artishock en de Basisgroep Baarn/Soest, evenals Soest-erbij. Op de agenda voor de bijeenkomst van vanavond staat het punt Vredesplatform vermeld. Oud-voorzitter Eef van Eimeren heeft voor de Democraten een notitie ge schreven, waarin hij de achtergronden en de doelstelling van het Vredesplatform schetst. In de notitie merkt Van Eimeren o.m. op dat de doelstelling van D'66. voor zover zij die gemeenschappelijk heeft met de ande re participanten, bevorderd zou kunnen worden. Voorwaarde is echter wel de continue toetsing aan het beleidspro gramma van de Democraten. Deelname kan voor D'66 ook een 'public-realations'- functie hebben: "We kunnen ons politieke beleid verklaren en we gaan ons niet in afzondering zitten schamen. Op die manier zou eventueel ook een ne gatief stemadvies van de vredesbeweging - zoals enige jaren geleden het geval was - vorkomen kunnen worden. Bovendien kan door het toetsen aan het beleidsprogram ma binnen de afdeling van D'66 een inhoudelijk gesprek op gang komen "waarvan wij allen ongetwijfeld zullen leren", aldus de notitie. Een argument tegen deelname aan het platform is echter dat rolvermenging tus sen aktiegroepen die immers geen 'vuile handen' hoeven te maken) en een politieke partij moet worden voorkomen, wat echter ook weer niet inhoudt dat men op bepaalde momenten niet zou kunnen samenwerken. Betrouwbaarheid In de notitie wordt ook verwezen naar het komende Volkspetitionnement, waarvan de tekst is aangepast aan de voorwaarden die D'66 (landelijk) heeft gesteld. Dat de politieke leiding van de partij - met name fractievoorzitter Engwirda in de Tweede Kamer - publiekelijk afstand heeft geno men van die tekst bevalt de Soester Democraten niet, blijkens de tekst: "Het past ons niet om meer nuancering te vragen. De betrouwbaarheid van ons hoofdbestuur, onze partij en van onszelf mag niet op het spel gezet worden, zeker niet door de politieke leider. Van Eimeren besluit de notitie met de op merking dat hij van mening is dat D'66 "thans" verplicht is steun toe te zeggen aan het Vredesplatvorm. Dat kan volgens hem op twee manieren: toetreden en daadwerkelijk meewerken en bestuderen en toetsen bij elke aktie, of niet toetreden maar wel daadwerkelijk meewerken. "Bij beide besluiten blijven wij onafhan kelijk", merkt hij ten slotte op. Signalen Het Vredesplatform heeft overigens on langs een brief aan het betuur van D'66 geschreven, waarin ongerustheid wordt uitgesproken over signalen die erop duiden dat de Democraten meer en meer afstand lijken te willen nemen van de akties tegen de kernbewapening. Lande lijk is D'66 wél deelnemer in het Komitee Kruisraketten Nee, waarvan de plaatse lijke vredesplatforms min of meer een lokale vorm zijn. Het Vredesplatform Soest heeft in dezelf de brief een klemmend beroep gedaan op de Soester Democraten om zitting te nemen in het platfoim, vooral ook met het oog op het Volkspetitionnement, dat in het komende najaar wordt gehouden. Vrachtwagen verliest lading: auto beschadigd Op de Van Weerden Poelmanweg deed zich maandag j.1. een curieus ongeval voor. Uit de richting Soesterberg na derde een vrachtwagencombinatie, be stuurd door de 39-jarige E. v.h. V. uit Maartensdijk. Door de overhangende takken werd een deel van de lading, bestaande uit steigermateriaal, losge rukt, hoewel deze deugdelijk was be vestigd. De metalen steigeronderde len kwamen op de weg terecht, juist toen uit tegenovergestelde richting een personenauto naderde, bestuurd door A. B. (22) uit Soest. Gelukkig bleef het ongeval beperkt tot enkele beschadi gingen aan de auto. De Woningbouwvereniging "Soest" houdt op dinsdag 25 juni a.s. haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in de Borg aan de Willaertstraat, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat o.m. de bestuursverkiezing. Volgens rooster treden de dames Van Stiphout en Klomp af. Bovendien moet worden voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer R. v.d. Gaast. Mevrouw Klomp is herkiesbaar, mevrouw Van Stiphout niet, wegens drukke werk zaamheden. Het bestuur stelt mevrouw Klomp nu als enige kandidaat voor omdat men het aantal bestuursleden wil terugbrengen naar 13 personen. De beide overige vacatures zullen, wanneer de ledenvergadering met het voorstel instemt, niet worden vervuld. RESTAURA N T Belangstellenden zijn zaterdag 29 juni tussen 10 en 16 uur van harte wel kom op het Kompost- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest/Baarn aan de Maatweg in Soest. Die dag wordt een Open Dag gehouden. Aanleiding hiertoe is het feit dat het 28 juni precies 25 jaar geleden is dat Z.K.H. Prins Bernhard het Konipostbedrijf Soest/Baarn in gebruik heeft gesteld. Gedurende de Open Dag kan een wandeling over het bedrijfsterrein wor den gemaakt en kunnen alle installaties worden bezichtigd. Er is tevens een expositie ingericht over het verleden, heden en toekomst van het be drijf. Ook zullen diverse dia-voorstellingen worden gegeven. Voor de kleinsten wordt een kleurplatenwedstrijd georganiseerd, leder kind dat op de Open Dag komt krijgt een kleurplaat, die het thuis kan in kleuren. Voor de mooiste ingekleurde platen is een aantal prijzen beschik baar gesteld. 1Kees van Kooten - Modernismen verhalen no.- 2. Natuur van maand tot maand Planten en dieren in vier seizoenen 3. Konsalik/Berthold/Reeman Oorlogsomnibus, 720 bladzijden, slechts 4. Nederland 1940-1945 De alledaagse werkelijkheid met 200 pas ontdekte kleurenfoto's 5. D. L. Stewart- Een vader is ook maar een mens 1 L.bU Willy Breinholst - Mannen weten alles beter 712.50 Humoristische korte verhalen 6. Dr. L. de Jong - De bezetting Schitterend kijk en leesboek naar de TV-serie I 57.50 7. Alistair MacLean - San Andreas 8. De Elfstedentocht 1909-1985 De komplete elfstedengeschiedenis 9. Jonathan Ryder (Ludlum) - Het Trevayne verraad. Een weergaloos knappe thriller 10. Frank Herbert - Duin, goedkope editie 11. Gerard Reve - Roomse Heisa de JP II verslagen uit de NRC E

Soester Courant | 1985 | | pagina 3