Bij ons op Soest Schitterend concert van Nederlands Bach-ensemble PAGINA m "WOENSDAG 19 JUN11985" SOESTER COURANT PAGINA 11 Lathyrus, zomerbloemen en kamerplanten in Kasteel Groene veld STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade Verkeersbrigadiers gevraagd voor oversteek Koningsweg Tuinconcert Kasteel Groeneveld Armoe troef Sportkopij Filmhuis'Broadway Danny Rose' Woody Allen Postzegels bij Deltawerken Op zondag 23 juni a.s. wordt in het park daarnaast nog de kunst verstaat met het kenmerk voor vakwerk 18600-Soest plaatsing COMENDE 'üHEDEN K-garantle in SHELL tutaan I voor c.v. In- 3 37a (02155) st 1 43 32 striping Van zaterdag 6 t/m. zondag 14 juli or ganiseert de Nederlandse Lathyrus Vereniging, in samenwerking met tal van prominente vakmensen en ama teurs, de mooiste bloemenshow van ons land. De tentoonstelling, die wordt gehouden in het prachtige gerestau reerde Kasteel Groeneveld te Baarn. is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en bovendien op dinsdag en vrijdag tot 22.00 uur. Op het gebied van Lathyrus, de wel riekende- en kleurrijke bloem, kan men topprodukten zien van amateur- en beroepskwekers. De traditionele topkwaliteit van het Koninklijk Paleis Soestdijk is bijvoorbeeld ruim verte genwoordigd. Naast de Engelse en Schotse kwekers behoren de Neder landse Lathyruskwekers tot de wereld top. Wat men in Baarn weer te zien krijgt is uniek. Honderd nieuwe kamerplanten Door de moderne teeltmethoden, zoals teelt in vitro, mutatieveredeling en door import van zaden vanuit de tro pen, is het kamerplanten sortiment de laatste jaren enorm uitgebreid. Alleen al deze kollektie is een bezoek aan Kasteel Groeneveld dubbel en dwars waard. Inzendingen van specialisten op het gebied van Bromeliaceae en Orchi deeën geven een goed beeld van de pro- duktvernieuwing. Door het prachtige sortiment aan bloemen en planten is ons land uitgegroeid tot het grootste bloemen exporterende land ter wereld. Zomerbloemen De veredeling van de Ridderspoor heeft zich de laatste jaren in een enorm tem po ontwikkeld. Op deze tentoonstelling ziet men .de ..mofliste resultaten daar-: vari.' Óok zullen "tal van zomerbloe men, zoals rozen, ruim vertegenwoor digd zijn. Alles wordt weer gearrangeerd door Wout den Daas uit Zaandam, een bloemsierkunstenaar met wereldfaam.' Op grote tentoonstelling in binnen- en buitenland wint hij arrangementsprij- zen. Dit keer arrangeert Wout de Daas de bloemen en planten in de prachtige gebouwen en tuinen van Kasteel Groe neveld. Leden van de Nederlandse Lathyrus Vereniging zullen voorlichting geven over de teelt en verzorging van het gewas. Bovendien zijn er op beperkte schaal Lathyruszaden te koop voor de echte liefhebbers. Van de Vereniging 'Succulenta' is een kleine op hoog peil staande inzending van cactussen en vetplanten te zien. Jonge planten zijn te koop, om de lief hebberij tot het houden van succu lenten te bevorderen. De Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is met een voorlichtings stand aanwezig. Bloeiende planten, waardoor talrijke zeldzame nieuwe kamerplanten, zijn te koop. De entree is 4,- voor volwassenen en 2,50 voor kinderen. Leden van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde krijgen 1,- korting. Dief doet greep in kassa Een tot dusver onbekende dader heeft vorige week uit de kassa van de win kel van de heer F. aan de Torenstraat een bedrag van bijna 200 gulden ge stolen. De dader moet de winkel onge zien zijn binnengekomen en waarschijn lijk een andere ingang hebben geno men dan de voordeur. De heer F. was zelf'in de-achter.Üe .winkel gelegen werkplaats bezig. De kras van vandaag is de roest vanmorgen. Wij hebben de oplossing. 1e Heeserlaantje 2 Tel. In verband met de toename van de verkeersintensiteit op de Koningsweg en het feit dat de plannen voor de verbetering van de o vers teekbaarheid eerst in 1998 zullen plaatsvinden, hebben Burgemeester en Wethouders besloten te trachten verkeersbrigadiers te werven voor het oversteken. Van verschillende zijden is er op aangedrongen de oversteekbaarheid van de Koningsweg te verbeteren^Met name voor de schoolgaande jeugd, die dagelijks verschillende keren de weg moet oversteken. Een tijdelijke maatregel nemen in de vorm van een met verkeerslichten beveiligde voetgangers-oversteekplaats ter hoogte van de aansluiting van de Dalweg gaat erg veel geld kosten. Dat is ook het geval bij het huren van de installatie. Temeer daar straks bij de reconstructie van de Koningsweg, ter hoogte van de Dalweg, de meest veilige oversteekplaats komt te lig gen. Een beveiligde voetgangersoversteekplaats nu aanleggen betekent ook een schijnveiligheid ter plaatse. Dat brengt namenlijk de aard van het wegprofiel en de snelheid van het autoverkeer op de Koningswweg met zich mee. Daarom de keuze van Burgemeester en Wethouders om ouders van school gaande kinderen, die de Koningsweg dagelijks moeten oversteken, te vra gen verkeersbrigadier te worden. Zij die dit werk willen doen - voorna melijk bij het begin en einde der lessen - dienen kontakt op te nemen met de afdeling verkeer van de Soester politie. Deze afdeling zal dan de verdere organisatie ter hand nemen. van Kasteel Groeneveld in Baarn een tuinconcert gegeven door het Gooisch Jeugdorkest o.l.v. Simon Koeten. Op het programma staan werken van Jur- riaan Andriessen, Joseph Haydn, Ge- orge Bizet, Edward Grieg en Araham Khachaturian. Het concert begint om 14.30 uur; de toegangsprijs is slechts 1,50. De Vereniging "Gooisch Jeugdorkest" werd opgericht in 1978. De doelstelling van dit jeugdorkest is het bevorderen van de muziekbeoefening door de jeugd en daarmee het ontdekken van het ple zier van het samenspelen en het over winnen van de hiermee gepaard gaan de moeilijkheden. De bezielende lei ding van dit geheel ligt in handen van Simon Koeten. Deze is als hoboïst be gonnen in operette en musical en sembles, "deed" daarna enkele jaren opera, maar bracht uiteindelijk het grootste deel van zijn muzikale verle den door in de symfonische muziek bij de omroep. Wie nu zou beter, de problemen van het - samenspel onderifenhen dan. deze door de praktijk 'gévormde musicus, die Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag:C. Th. Voorbij (73). De aandeelhouder: "Mijn moeder zei altijd: als het je goed gaat, denk dan vooral om de bejaarden. Dat is mij al tijd bij gebleven. Toen ik 27 jaar gele den in Soest kwam wonen heb ik mij opgegeven voor het vervoer van be jaarden per auto op de jaarlijkse uit gaansdag. Tijdens deze reisjes had ik in de gaten, dat zo'n ding niet datgene opleverde, wat de mensen nodig hebben. Als zij 's avonds thuis kwamen, na eerst nog een ijsje te hebben ge nuttigd op het Kerkplein, moesten zij thuis nog eten koken. Het was eigenlijk een verschrikking met zo'n honderd auto's achter elkaar de weg op. Later werden het bussen. De avond vóór de tocht vulden we voor elke dame een flesje eau de cologne en de heren kregen vijf sigaren. Onderweg kregen ze broodjes met beleg en bonnen voor de koffie en de soep. Het was een ballon waar ik doorheen wilde prikken. Ik zal het nooit vergeten, het was pre cies op 4 mei toen iemand vroeg of ik wat wou geven voor de ouden van da gen. Ik zei: mevrouw, geef ze allemaal maar na afloop een diner in Groot Kie vitsdal voor rekening van mijn bedrijf. Ze kon het niet geloven en ze vergat haar bloemen te deponeren bij het ver- zetsmonument. Ik heb het zestien jaar volgehouden, een diner voor 200 katholieke bejaarden en voor 400 van de algemene bond. Ik trok het altijd van de belasting af, maar op een bepaald moment zeiden ze: dat pik ken we niet meer. in 1982 ben ik ermee gestopt. Bij de laatst keer dichtte me vrouw Kaal in de Soester Courant: 'Als Uw moeder eens kon weten hoe U zich van Uw belofte heeft ge- kweten zou ze trots zijn op haar zoem en U vindt het héél gewoon. Beton Mijn wieg stond in Vinkeveen aan het Waverveense pad. Armoe troef. Mijn ouders werkten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor een karig loon. Ze hadden twaalf kinderen, waarvan er zes op jonge leeftijd zijn gestorven. Ik heb alleen maar zes jaar lagere school gehad en werkte tot mijn drie ëntwintigste in een betonfabriek. Toen ben ik voor mezelf begonnen, wat heel moeilijk was, want het was bij ons thuis "geef ons heden ons dagelijks brood" en ik verdiende tamelijk goed, dus mijn ouders dachten dat ik het nooit beter kon krijgen. Ik ging met een aktetas de deur uit en verdiende al meer dan mijn vader. Ik verrichtte vlechtwerk voor tweeën halve cent de kilo en werkte overal aan bruggen. Toen startte ik een bedrijf in Wilnis en dit jaar bestaat "Voorbij's Beton b.v." vijftig jaar. Na de oorlog begon de groei en maakten we naam, In 1958 kregen wij van de gemeente Am sterdam de vraag een offerte te maken voor de levering van betonpalen. Zo kreeg ik een prachtige kans heiwerk aan te nemen met palen van eigen fa brikaat. Ik ben naar Amerika gegaan om kranen te bezichtigen. Ik kocht er veertien voor negen ton per stuk. Met het lichte spul sloegen wij acht negen palen de grond in per dag, met het zwa re spul twintig palen met vier man voor 150.- per paal. Die kranen schreef ik af in vijf jaar en zo heeft de belasting mij goed geholpen. Meer dan honderd mensen werken in ons bedrijf al langer dan 12V2 jaar. Dat is toch een teken dat het een goed bedrijf is. Van niets heb ik het opge bouwd tot een miljoenenbedrijf. Dertig jaar geleden had ik al een sociaal FotoGoos van der Wilt werkster in dienst. Nu werken er 230 man en zijn er zeventien pioegen hei- ers. Vijf jaar geleden ben ik ermee gestopt en ben ik nog drie jaar lang president commissaris geweest. Nu ben ik alleen nog aandeelhouder en heb ik mijn ei gen kantoor, een beheermaatschappij in vast goed, waar ik vier keer in de week mijn zaken regel, want je moet er wel bij blijven. Ik heb altijd een geweldige groep me dewerkers gehad, die mij gewoon "ome Cor" noemde of "Sjors". Mijn zoon Aad beheert het hele heibedrijf en Dick het palenveld. Mijn dochter Ger- da (35) is het brein in de hele onder neming. Ik ben maar een gewone jongen en ik heb geluk gehad. Daarom vind ik dat anderen daarvan mogen profiteren. Want het is natuurlijk zo dat je als je van arme ouders bent, je afkomst nooit verloochent." JAN VISSER de jeugd te werken. Hij is tevens do cent aan het Kon. Conservatorium in De Haag. Elk jaar in de vakantieper iode (en ook weer dit jaar, direkt na afloop van het concèrt van vanmiddag vertrekt hij naar Zuid-Frankrijk, om daar leiding te geyen aan een inter nationaal jeugdorkest waarmee hij concerten geeft in de Provence. Het Gooisch Jeugdorkest bestaat uit een Senioren- en een Juniorenorkest, die gezamenlijk Optreden in het openings stuk: Tritogno van Jurriaan Andries- sen. Auto in brand De brandweer werd vorige week ge alarmeerd voor een autobrandje aan de Weegbreestraat. De heer M. M.-, de bestuurder, ontdekte bij het wegrij den dat er vlampien onder de motor kap vandaan kwamen. De brandweer wist het vuur te blussen, maar de auto liep flinke schade op. De wagen was het eigendom var) een bedrijf uit Eem- Automobilist onder invloed aangehouden Op de Stadhouderslaan hield de politie vorige week op de Stadhouderslaan de 22-jarige G. van K. uit Hoevelaken aan bij een routinecontrole. De man bleek onder invloed van alcohol, legde de blaastests en de bloedproef af en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Poging tot inbraak De heer Pter Vvan de W iardi Beck- manstraat meldde de politie vorige week dat een onbekende dader gepro beerd had in te breken in zijn kelder box. Het kozijn bleek te zijn vernield, maar de dader kon met binnenkomen. Auto's leeggestolen Twee auto's, eigendom van de heer B. H. van de Heuvelweg, werden vo rige wèek door een onbekende dader bewerkt. Uit de eerste auto verdween een cassetterecorder, alsmede een radio, een booster en een aantal cas settebandjes. Vermoedelijk werd in dit gev^l gebruik gemaakt van een valse sleutel. Uit de tweede auto verdween een set gereedschap. Hier werd een van de ruiten ingeslagen. De heer H. deed aangifte bij de politie. Sportverslagen en -berichten uiterlijk 5 maandagochtend inleveren aan onze redaktie, Van Weedestraat 227. Indien tijdig ingeleverd volgt opname In de- J zelfde week. Goed leesbare kopij heeft J daarbij de voorkeur w Redaktie Soester Courant Automobilist onder invloed belandt in achtertuin De politie heeft zondagavond de 49- jarige L. van 't K. uit Soest aange houden, nadat hij eerder op de avond rijdende op de Gerrit van der Veen- straat in plaats van de bocht te nemen rechtdoor reed en in de achtertuin van de woning van de familie de B. aan de Van Hamelstraat terechtkwam. Hij reed daarbij een aantal paaltjes van de afrastering omver. De man reed vervolgens weg zonder zich bekend te maken, maar kon la ter in zijn woning worden aangehouden. Hij bleek onder invloed van sterke drank te zijn, zoals uit blaastests en bloedproef kwam vast te staan. Hij kreeg een proces-verbaal. Na aanrijding doorgereden De heer K. B. uit Soest meldde de politie maandag dat een onbekend ge bleven automobilist zijn auto had aan gereden. Het voertuig stond op de par keerplaats aan de Ha verweerd. Er zat een flinke deuk in een van de voor portieren. Jeugd gaat pas gerepareerde brug opnieuw te lijf Nog maar nauwelijks had personeel van Gemeentewerken reparaties ge pleegd aan de bekende voetgangers brug over de vijver tussen Konings weg en Spinet, die onlangs werd ge sloten wegens het grote aantal ver nielingen, of omwonenden meldden de politie maandag j.1. dat een aantal 'jongelui opniéüw legonhen waren de tè "dénïÖnterenDe politie hield drie jongemannen in de leeftijd van 14 tot 16 jaqar aanM. G., R. T. en T. R. allen uit Soest. Insluiping Beatrixlaan Vermoedelijk met de "flippermetho- de", waarbij de slotschoot van de deur gemakkelijk kan worden terugge duwd, heeft een tot dusver onbekende dader kans gezien de woning van de familie K. aan de Beatrixlaan binnen te dringen. Hij maakte daarbij een por tefeuille met persoonlijke papieren, drie zakagenda's en een damespor temonnee met 10 muntstukken van 10 gulden buit. Bij de politie werd aan gifte gedaan. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Donderdag 20 juni, 21.00 uur: Met zichzelf en opnieuw Mia Farrow in de hoofdrol maakte Woody Allen een weer keurig op bioscooplengte (85 mi nuten) gesneden zwart/wit film Een film over de kleine artiesten, gooche laars, buiksprekers, die hun hele leven lang gedoemd zijn in rumoerige, roke rige zaaltjes aan een vijandig publiek hun kunstjes te vertonen. In een café haalt een aantal van deze mensen her inneringen op aan Danny Rose, een impressario uit die kringen. Verschil lende anekdotes rollen over tafel over de dag toen Danny Rose (Woody Allen) nation-wide doorbrak. In èen hoog tempo vertelt de film over de dwaze verwikkelingen waar Danny Rose met zijn geheime vriendin Tina (Mia Farrow) op die bewuste dag in ver wikkeld raakt. Een juweeltje van een tragi komedie die geen seconde te lang duurt. De ene film van Woody is nog niet uit gebracht of de nieuwe is al klaar. "Broadway Danny Rose" werd vorig jaar december in Nederland uitge bracht, terwijl in New York zijn twee volgende films. "Purple Rose of Cairo" en "Hannah and her Sisters", al te zien zijn. Voorlopig moeten wij het in Nederland nog doen met "Broadway Danny Rose". zijn twaalfde film. Het is een film die niet langer duurt dan nodig is. zondat dat er iets over het hoofd gezien wordt of dt er sprake is van een tekort aan smeuïge details. Woody Allen laat niets liggen. Hoe kort ook. zijn verhaal is vol en rijk en niet voor niets is inmiddels opgeroepen Allen te scharen onder de miniaturisten. Het verhaal draait rond de weinig for tuinlijke impressario Danny Rose. Danny gelooft heilig in zijn cliënten en begeleidt hen alsof ze snel stijgende sterren zijn. Zijn toewijding betreft vooral Lou Canova, een heel wat ou dere zanger die zijn beste tijd gehad heeft, maar door de revival-koorts en hang naar nostalgie plotseling wat meer gevraagd wordt. Door zijn bemoeienissen met Lou en diens bui tenechtelijke vriendin Tina, komt Danny in aanraking met de maffia. Deze situatie levert allerlei zotte akties met de bekende ingrediënten van ver warring. achtervolging en jaloezie. Als Lou uiteindelijk succes heeft. Iaat hij Danny teleurgesteld maar niet verbit terd zitten voor een grote manager. Maar zo Iaat Woody Allen de toeschou wer niet naar huis gaan: er komt een happy end, klein, bijna pover. Woodv Allen droeg zijn film op aan het milieu waar hij zijn carrière begon. De sfeer is onmiskenbaar New Yorks. De periferie van joods New York met zijn erfgoed van kleine wijsheden, mildheid en weemoed, waar Woody Allen het best in gedijt. De rol van Danny Rose is hem weder om op het lijf geschreven. Hij hoefde er maar een ander jasje voor aan te trek ken (geruit met balletjeshemden ver der gewoon weer dat sprankje hoop te spelen waarmee hij ooit het stadium van verliezer zal ontstijgen, met dat mengsel van angst en verlegenheid, zonder ooit te lachen. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65+ 4,-. Agenda: Donderdag 27 juni: start van het zomerfilmprogramma met "Ge broken Spiegels" van Marleen Gorris (Ned. 1983). Een geruchtmakende film over de machtsverhoudingen tussen vrouwen en mannen. Donderdag 4 juli: "Diva" van Jean Jacques Beinoux Frankrijk 1981Een spannende thril ler, waarin een operadiva, gangsters en een futuristische fabriekshal een hoofdrol spelen. Op 7 oktober 1986 zal de PTT een twee- lal bijzondere postzegels uilgeven ter gelegenheid van de voltooiing van de Deltawerken. De zegels, die een waar de krijgen van 6(1 en 70 cent. zullen op 4 okloher 1986 worden aangeboden aan Hare Majesteit de Koningin, als zij de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde officieel in gebruik stelt In 1986 zal de PTT verder de volgende bijzondere postzegels uilgeven 21 janufiriEeifgecombineerde^uif^ave Fan twee postzegels m'et de waa'r^en 50 «•ent en 60 cent naar aanleiding van 100 jaar Wetboek van Strafrecht en 300 jaar Amsterdams Peil. 4 maart: Ter gelegenheid van de inge bruikstelling van het experimentele Windmolenpark in Sexbierum (Fr.) een zegel met een waarde van 70 cent. 8 aprilEen serie van vier zomerzegels met bijslag en een postzegelboekje met als thema antieke gebruiksvoorwer pen. De zegels krijgen een waarde van 50 20 cent. 60 25 cent. 65 25 cent en 70+30 cent. Inbraak kelderbox Mevrouw C. van R. van de Weegbree straat meldde de politie begin deze week een inbraak in de kelderbox van haar woning. De dader bleek de deur te hebben geforceerd. Hij verdween met de racefiets van de dochter van mevrouw van R. Diefstal uit woning Katja D. deed begin deze week bij de politie aangifte van de diefstal van een bedrag van 180 gulden. Die was ver dwenen uit een houten pot in een wo ning aan de Dokter Rupertlaan. De politie vond geen sporen van braak, zodat het onbekend is hoe de dader het huis is binnen gekomen. 13 mei: Een serie van twee Europa- CEPT-zegels met het thema Bescher ming Natuur en Milieuoude bomen en historische parken. De waarde van de zegels wordt 50 en 70 cent. 10 juni: Een gecombineerde uitgave van drie postzegels, met als onderwerp gebeurtenissen in de stad Utrecht. De zegels worden uitgegeven ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Bond Heemschut, de voltooiing van de restauratie,.van de Domkerk en het 350- jarigjbeslaan van de Universiteit van Utrecht. De zegels krijgen een waarde van respectievelijk 50. 60 en 70 cent. 9 september: Naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Biljardbond een sport serie bestaande uit twee zegels van 70 cent. 12 november: Vier kinderpostzegels met bijslag en een velletje met als thema Kind en Cultuur. De waarde van de zegeld zijn 50 25 cent. 60 20 cent. 65 20 cent en 70 30 cent. Aanrijding onder invloed Bij een aanrijding op het kruispunt Beukenlaan/Dalweg constateerde de politie vorige week dat een van de be stuurders, hoewel niet schuldig aan de aanrijding, toch een proces-verbaal verdiende. De man, de 36-jarige P. T. uit Soest, bleek namelijk onder invloed van alcohol te verkeren. Daaraan had hij wat kunnen doen, was het oordeel van de politie, maar niet aan het feit dat hij, rechtdoor rijdende over de Beukenlaan, plotseling werd aangere den door de 30-jarige J. G., eveneens uit Soest, die geen voorrang verleen de. T. legde de blaastests af en onder ging de bloedproef. Hij kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. Wanneer de vijf- en zestonige melo dische curven van Theo Loevendie's opera "Naïma" in een uitverkocht C'arré te Amsterdam nog in je oren na- tuiten, is een Bachconcert in je eigen provincieplaats een soort warmwater- bed waarin je je weer helemaal harmo nisch thuisvoelt. Hoogtepunt van het concert in de Oude Kerk. waar het elke zondag Vaderdag is, was ongetwijfeld het grootse "Mag nificat" in D. De tekst mag dan geïn spireerd zijn op Maria's lofzang uit het jaar nul, de boodschap is eigentijds tot in de eeuwen der eeuwigheid: de nede- rigen zullen verhoogd worden en de machtigen van hun tronen gestort. Dit werd zondag fraai gewymboliseerd in het terzet toen een niet geagendeer de mezzo-sopraan (Frnaciska Dukel) uit het koor naar voren trad om met Mayke Suurmond sopraanen Simon Schouten (alt) te soleren in "suscepit Israël". Gedragen door een gerouti neerd koor en orkest zong de hobo hier boven uit de oude, lutherse kerkmelo- die van het Magnificat "Meine Seel" erhebt den Herren". Howard Crook verving voortreffelijk de ziek geworden Robert Coupe (tenor). Peter Kooy (bas) deed "grote dingen die hij machtig Is". Dirigent Krijn Koetsveld had ter ere van het Muziekjaar voor de 250 aanwezigen, waaronder burgemeester Paul Schol- ten en wethouder Frans Kingma, een mooi programma samengesteld. Het concert begon om drie uur met het slechts enkele minuten durende, he melse lijflied van de aartsengel Micha- el, het knappe "Nun ist das Heil und die Kraft". Indrukwekkend klonk ook het driemaal dwingende "Komm, Jesu, komm", vrolijke herdenkingsmuziek voor twee koren op een tekst van een 17e eeuwse dichter in een golvende zesachtste maat. die de weg, de waarheid en het leven accentueert. Koor. orkest en solisten van het Neder lands Bach-Ensemble, dat alleen repe teert voor bepaalde projecten, bestaat uit vijfenzestig leden, waarvan er hoogstens vier of vijf in Soest wonen. Het is maar goed dat de cultuurwet houder dit niet weet, want het gebeurt wel dat de plaatselijke overheid de sub sidie inkort als blijkt dat niet alle uit voerenden in de sponsorgemeente wo nen. Sebastiaan Bach, die precies 300 jaar geleden geboren werd. ondervond eveneens weinig begrip bij de overheid toen hij in 1721 zijn Brandenburgse concerten opdroeg aan de Markgraaf Prins Christiaan Ludwig. De compo nist van de Thomaskirche in Leipzig werd nooit betaald voor dit werk of zelfs maar bedankt. De vijfde (in D grote tertsuit deze serie werd vertolkt door het orkest en de solisten Ingrid Dey (fluit), Seya Teeuwen (viool) en Jan Jansen (klavecimbel). Aan het eind van het eerste deel speelt Jansen een virtuoze solo, waarvoor je geneigd bent tussentijds te applaudise- ren, zoals dat bij moderne concerten gebeurt voor knappe solisten. Tenslotte genoot het dankbare publiek in het vóórprogramma van het Magnificat van Bach's dubbelconcert Foto: Goos van der Wilt in c. waar een warmbloedige hobo (Alie Groen) zich schitterend mengde met de lichtere klanken van de viool (Gonnelieke van Oosterom De volgende concerten vinden plaats op 29 september (Nederlands Motet- en Madrigaalkoor Nederlands Bach- Ensemble) en op 22 december (Weih- nachts-oratorium "Zo'n actief muziekgezelschap te hebben in eigen huis is een godsge schenk." Jan Visser

Soester Courant | 1985 | | pagina 11