OOP 50% Smeeing occasions voor gegarandeerd rijplezier 'jaaarenlang'! auto smeeing (JL8 Japonnen Jumpers/Ves 43.000 Scouts op reis ten „1.85 Avondvierdaagse 1985: een succes Vrijwilligers Vakature Bank hannes* vuu tfcyaiis: '■g" ISïfiBfES13 Bauers ft BLIJ MET DE STOMERIJ nu3.65 TUIN-ADVIESCENTRU M 't vaardêHióOQt PAGINA WOENSDAG 19 JUN11985 Een leuk i. diner- t cadeaubon Restaurant SOESTER COURANT PAGINA 13 trijdbijl gegraven HET WITTE HUIS Derde toerustingskursus voor begeleiding van ouderen TEXTIELRËI NfGERS Op naar eerste lustrum, volgend jaar Auto Smeeing Soest geeft twee jaar garantie op occasions vanaf 5000,- Uitgebreid assortiment top-occasions met Koningsweg 14 - Soest -Tel.02l«-13227 VVB sluit van 1 juli tot 4 augustus Boek over Militaire Luchtvaart KNIL (1942-1945) in Militair Luchtvaartmuseum voor doe-het-zelvers Vormbomen,het manipuleren van groen (deel 2) vooreen verjaard*! moederdag of ge^1 maar eens 20! Een originele van Restaurant Ban»! vanaf ƒ25,-. J Telefonisch te bestel I len of persoonlijk al J halen bij: f Burg. Grothestr tti 3761 CL SOEST i Tel.: 02155- door Arie Wandelaar i\0§ u deze aflevering van "Rondje sst" onder ogen krijgt zijn Marie en ^ie vakantie aan het vieren, [ie's voorkeur ging uit naar Costa del test. maar aangezien Marie de diag- pe stelde, dat de huiselijke muren op iar afkwamen zijn wij, teneinde araan te ontkomen, naar Klein Zwit- rland verkast. Naam van een klein lelletje in het Zuid-Limburgse heu- lland, neergezet in een dorpje met ït meer dan 600 gelovige zieltjes. Wij >en elkaar daar dus niet voor de •eten. Daarvan zou wel sprake ge- ïest zijn wanneer Arie, met of zonder arie, vrijdag 21 juni in Soest zou zijn ibleven. left Arie 't bestuur van de atletiek- treniging Pijnenburg goed begrepen, in worden 40.000 Soestenaren uitge- idigd vrijdagavond zeven uur aanwe- jg te zijn bij de officiële opening van fe atletiekbaan van Pijnenburg, pais Arie 't bekijkt hebben bestuur en [den, die zich bezighouden met wat de loeder van alle sporten te bieden !eft, recht op een grote publieke be- igstelling. |m deze uitspraak gestalte te geven jerst een stukje uit een vrij verse his- porie. atletiekvereniging Pijnenburg is lortgekomen uit SO Soest. Een huwe- Ijk dat o.a. strandde, omdat bij SO ïest Koning Voetbal meest te ver dien had. Jen scheiding die zich afspeelde in een jd dat de bomen bijna nog tot aan de unel reikten, waardoor "de vrijge- laakten" veronderstelden dat 't nog liet zo'n slecht idee was de gemeente Soest te interesseren voor de aanleg 'an een atletiekacconimodatie met dies erop en eraan. meeste bewoners van het ge- leentehuis een aantal politieke par tijen hadden er wel oren en ogen naar. Om de lieve vrede laat Arie maar bui ten beschouwing wie er nu uiteindelijk wel of geen verwachtingen heeft ge wekt, feit is dat twee jaar geleden alle tlannen in een stevig gesloten diep- 'rieskist terecht kwamen. .Atleten zonder een atletiekbaan is on geveer 't zelfde als prestaties verwach tten van wielrenners die met kinder- tstepjes aan de Tour de France be ginnen. Niet stuk te krijgen enthousiastelingen lieten de stichting Aanleg Atletiekac- rmmodatie Soest uit de startblokken •trekken, en in minder dan 36 dagen ig er aan de finish een bedrag van [100.000 gulden. Met dit kapitaal en de inzet van de Pijnenburgleden is er ruim een half jaar ongeveer dag en nacht gewerkt om het onmogelijke mo gelijk te maken. En nu zou er a.s. vrijdag alle aanlei ding zijn er een feestelijke happening van te maken, ware 't niet dat iets wat lijkt op kinnesinne de kop opsteekt. De Soester Sportstichting zoekt, terwijl de atleten ongeveer al in de startblok ken staan, naar een oplossing Pijnen burg aan bergruimte te helpen; SO Soest-voorzitter Ankoné legt daarbij, in tegenstelling tot een eerder ingeno men standpunt, beperkingen op, kort om wij zijn er weer: Soest op z'n smalst. Uiteindelijk was het Arie's goede vriend Frans van Dusschoten, die tijdens een over deze kwestie ge houden vergadering met een voor ieder aanvaardbare oplossing kwam en ver volgens te horen kreeg dat bekeken diende te worden of de aanschaf van een container, uit de serie kneusjes, in de begroting past. "Een voorstelling", die minder dan veertien dagen voor de officiële ope ning plaats vond. In zulk soort situaties wil het recept "Erger U niet, verbaas U slechts", nog wel eens een heilzame uitwerking heb ben, afdoende is 't niet. Het is niet alleen nuttig, maar vooral noodzakelijk dat oud en nieuw zeer eens, en als 't kan voor altijd, door de Sportstichting, SO Soest en het bestuur van de atletiekvereniging Pijnenburg wordt uitgepraat. Van Sportstichtingsvoorzitter drs. G. Plomp ligt er de toezegging: "Wij doen ons best." Wanneer de overige, bij dit conflict be trokkenen, eenzelfde intentieverkla ring voor staan dan kan het vrijdag 21 juni a.s. voor tout Soest nog best een aardig feestje worden, waarbij nie mand iemand voor de voeten loopt. Vanuit het Limburgse heuvelland van waaruit je heel wat verder kunt kijken dan je neus lang is wenst Arie AV Pij nenburg proficiat, en wijsheid ARIE WANDELAAR V .TT'V; Zaterdag j.1. gingen 43.000 welpen en kabouters van Scouting Nederland als afsluiting van het spel Jubilee, met de trein op pad voor een grootse speur tocht. De scouts vertrokken uit alle delen van Nederland met als eindbe stemming een veertiental dieren- en attraktieparken De rode draad door dit - speciaal voor het 75-jarig jubileum van Scouting Nederland geschreven - spel, is een drie weken durende speurtocht. Ge zocht werd naar een door een tover- fout verdwenen speelman met de naam Jubilee. Het spoor leidde uiteindelijk naar de dieren- en attraktieparken waar de verloren geraakte speelman op spek- taculaire wijze weer tevoorschijn werd getoverd. Om de groene golf (de kleur van de uni formen van welpen en kabouters is groen) door Nederland te vervoeren, werden talloze extra treinen en bussen ingezet waaronder dubbeldekkertrei- nen en gelede bussen. In diverse plaat sen zorgde de begeleiding door politie voor een snel transport van de grote aantallen scouts van het station naar de parken. Vanaf Soest-Zuid vertrokken deze mor gen 100 welpen en kabouters om 8 uur met de trein naar Den Dolder en van daar met een andere trein naar Har derwijk. Vanaf het stationsplein wer den ze per bus naar het Dolfinarium gebracht. Hier konden ze een pro gramma afwerken dat bestond uit al lerlei spelen, shows van zeeleeuwen en walrussen en de speeltuin. Om 12.15 uur was er voor allen de dolfijnenshow en hierin kwam de verdwenen speel man Jubilee tevoorschijn. De kabou ters en welpen zongen uit volle borst het Jubileelied voor hem. Na de show, om 13.30 uur, was er lunchpauze voor iedereen: 2500. leder werd getrakteerd op limonade. Na de pauze ging ieder verder met het programma. Om 16.15 uur vertrokken de kabouters en welpen uit Soest weer met de bus naar het station. Automobilist onder invloed Op de Eigendomweg hield de politie in het weekeinde de 20-jarige R. M. uit Soest staande, nadat zijn rijgedrag was opgevallen. De automobilist on derging de blaastests en de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest k-mms'-f Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Als mensen ouder worden, hebben zij soms extra aandacht nodig. Dat krijgen ze vaak ook wel, alleen niet altijd in de goede vorm. De lichamelijke- en geeste lijke gevolgen van het ouder worden vormen een apart terrein. Dat zonder voorkennis en/of vaardigheden soms moeilijk begaanbaar wordt. Toch wordt iedereen, vroeg of laat, met het proces van ouder worden gekonfron- teerd. Als oudere of als hulpverlener. Men staat dan vaak onvoorbereid tegen over zaken als diëten, hulpmiddelen, hulpverlenende instanties en bepaalde ziekten. Daarom organiseert de Vrouwenraad in Soest, in samenwerking met de Stich ting Werken te Den Haag, de Federa tieve Raad voor het Welzijn van Oude ren en de directie van Molenschot nu al voor de derde maal een toerustingskur sus. Bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in de omgang met en/of hulp aan ouderen De Vrouwenraad richt zich daartoe niet alleen tot vrouwen. Ook mannelijke deelnemers zijn op deze kursus van har te welkom De deelnemers wacht een zeer afwisse lend programma, waarin zowel de persoonlijke omgang als de praktische hulpverlening aan de orde komen. Niet alleen worden de deelnemers gekon- fronteerd met de problemen van oude ren, ook hun eigen benadering en ziens wijze wordt bespreekbaar gemaakt. Daarbij zal ook een aantal levensvragen aan de orde komen. Een aantrekkelijke kant van de kursus is ongetwijfeld, dat deze niet vrijblijvend is. Ze kan met een certifikaat worden afgesloten. De kursus omvat 12 dinsdagavonden, te beginnen op 10 september. Hij wordt ge geven in het dienstencentrum Honsber- gen van 20.00 tot 22.00 uur. Dankzij bijdragen van derden, kan deze kursus voor 40,- per deelnemer worden aange boden. Men kan zich opgeven bij mevrouw Van Schaik, Jac. van Looylaan 2, tel. 13786 tussen 18.00 en 20.00 uur Wacht niet te lang met uw aanmelding. Ook voor deze kursus is al weer veel be langstelling getoond. En het aantal deel nemers is beperkt! Om 18.00 uur kwamen ze weer in Soest- Zuid aan, moe en voldaan, na een hele fijne dag, waarover elke welp en ka bouter nog lang zal napraten'. JUNI-AANBIEDING: Voor de halve prijs Dat volgens een bekend gezegde de laatste loodjes altijd het zwaarst wegen is vorige week weersproken door 1875 veelal jeugdige wandelaars, die de laatste etappe van de Avondvier daagse met zichtbaar enthousiasme af legden. Slechts enkele tientallen deel nemers hadden het de daaraan vooraf gaande avonden moeten laten afweten, geplaagd door spierpijn of blaren, of dikwijls ook een combinatie van beide. Het lopen van de Avondvierdaagse blijkt elk jaar toch nog wat meer te vergen van conditie en inzet dan heel wat starters soms lijken te veronder stellen. Des te groter was dan ook de vreugde voor al die honderden die de tocht in vier afleveringen inderdaad mejt succes volbrachten. Zij werden donderdagavond tijdens het feestelijke defile bij het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat gehuldigd door leden van het plaatselijke organisatiecomité, de Sportstichting en anderen, omdat Noviteit in Nederland Sinds deze maand geeft Auto Smeeing te Soest twee jaar schriftelijke garan tie op al haar occasions, met een aan schaffingsprijs vanaf 5000 gulden. Dit is een voor Nederland unieke garantie regeling. Sommige automobielbedrij ven garanderen alleen nieuwe auto's voor deze tijdsperiode, terwijl norma liter occasions vanaf zeven of achtdui zend gulden een garantie krijgen van slechts een jaar. Volgens de heer J. Smeeing van dit au tobedrijf zijn de ontwikkelingen op het gebied van inspectie en technische con trole in zijn garage zover voortge schreden dat een dergelijke garantie regeling, zonder extra kosten voor de koper, zonder enkel probleem mogelijk is. Smeeing: "De mensen willen met name in deze tijd, dat de auto- en ben- zinekosten oplopen en de lonen nauwe lijks stijgen, meer zekerheid. DaSfc haken wij door middel van deze garnn-' tieregeling duidelijk op in. Garantie De garantie van Auto Smeeing vangt aan met de normale drie maanden Bovag-garantie. De resterende garan tieperiode neemt Auto Smeeing zelf voor haar rekening. De garantie geldt voor alle onderdejen. met uitzondering van een aantal slijtage-gevoelige on derdelen, die normaal ook bij nieuwè auto's buiten de garantie vallen. Een voorwaarde om van de garantie verze kerd te blijven is qverigens wel. dat de auto wel alle grote en kleine beurten krijgt. De heer Smeeing: "Wij geven die garantie schriftelijk, omdat de klant tenslotte optimale zekerheid wil hebben Wij vinden, dat je als gere nommeerd bedrijf de klant een zioht- bewijs in «handen r»oel geven. waarop hfj-kan^^i^wfèjleiï. BOVAG garantiebewijs -3-12 maanden extra zekerheid gunstige financierings» mogelijkheden inruil alle merken mogelijk Openingstijden van 9.00-18.00 uur, vrijdag: koopavond van 19.00-21.00 uur MITSUBISHI - OCCASIONS - /f///A/7/ Met de grote vakantie in het vooruit zicht loopt ook de belangstelling voor het vrijwilligerswerk wat terug. Om die reden en vooral ook om de mede werkers van de VVB in de gelegenheid te stellen tijdens een rustperiode wat nieuwe krachten te verzamelen sluit de Vrijwilligers-Vakature-Bank haar be- middelingswerk van 1 juli t/m 4 augus tus. Aanbiedingen van vakatures en ver zoeken om vrijwilligerswerk kunnen in die periode schriftelijk worden gericht aan de Vrijw. Vak. Bank. Steenhoff straat 46 3764 BM te Soest. Tot ge noemde datum is de VVB geopend op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur. Voor onderstaande vakatures wordt uw bijzondere aandacht gevraagd. Projektgroep jongerenwerk zoekt een wat oudere vrijwilliger m. voor het toezicht aan de bar, het doen van klus jes en administratieve ondersteuning aan 3 stafmedewerkers (3/5) e Padvindersgroep in Amersfoort zoekt de medewerking van een drietal vrijwilligers bij de begeleiding van een groep welpen en/of verkenners van een scoutinggroep, in de vakantie tevens functioneren als kampleider (3/21 0 Binnen leefgemeenschap voor ga- handikapten in Woudenberg is plaats voor enkele vrijwilligers m/v ter ondersteuning van rekreatieve aktiviteiten (wandelen, paardrijden, soos, films draaien, muziek maken, busje rijden enz.3/64 0 Bureau Onderwijs Soest zoekt de medewerking van. enkele vrijwilligers m/v om docent nederlands te assiste ren bij het geven van taallessen aan Turkse en Marokkaanse werknemers (5/602): 0 Genoemd Bureau heeft tevens plaats voor enkele vrijwilligers m/v om docenten te helpen met het begelei den bij Nederlandse taallessen aan Turkse en Marokkaanse jongeren (5/615); 0 Hockey-verenigi^ng in Soest zoekt vrijwilliger m. vobT het verrichten van klein onderhoud en schoonhouden van clubhuis, lijnen trekken op de velden vóór de wedstrijden en nog wat kleine karweitjes 4/605 0 Peuterspeelzaal in Soest zoekt ter ondersteuning van de leidsters de me dewerking van enkele vrijwilligers (7/609). Naast bovenstaande vakatures bevinden zich in ons bestand een groot aantal banen waarvoor vrijwilligers worden gezocht, o.a. op het gebied van de journalistiek, jeugdwerk, ouderen- hulp, gezondheidszorg, administratie ve taken, natuurbescherming enz. burgemeester Scholten en de wethou ders uitgerekend diezelfde avond in het Griftland College druk bezig waren met het afwerken van een gemeente raadsvergadering met een groot aantal agendapunten. Ook nu was de editie 1985 van de Avondvierdaagse in Soest weer een groot succes. De regelingscommissie maakt zich al weer op voor de lustrum- Avondvierdagse van volgend jaar, die waarschijnlijk een extra feestelijk tintje zal krijgen. De laatste etappe voerde de wande laars voornamelijk door de bebouwde kom van Soest. Om zes uur vond de start plaats, op de bekende lokatie bij de fabriekshal van Van Asch aan de In dustrieweg. Vie de Kerkebuurt kwam het wandelvolk uit bij de brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg. waar de groepen nog even min of meer in het gelid werden gezet om tijdens het defile zo mooi mogelijk voor de dag te komen. De indruk bestond dat zij door meer be langstellenden dan in' vorige jaren werden toegejuicht en njet geestdrift onthaald, hetgeen aantoont dat ook de niet-deelnemer altijd nog heel wat ple zier aan de Avondvierdaagse kan bele ven. Voor de muzikale ondersteuning werd gezorgd door Avant Courir uit Eemnes, jachthoornkorps en jeugdafdeling van Groot MCC uit Laren en natuurlijk het "eigen" Soester PVO. Inbraak Industrieweg Bij een inbraak in een houthandel/keu kencentrum aan de Industrieweg in Soest is in het weekeinde een partij van 320 platen Maranti-triplex, in ver schillende dikten, buitgemaakt. De daders kwamen het pand binnen door gebruik te maken van een ka potte ruit, waardoor zij een zijdeur konden ontgrendelen. Een vrachtauto werd eerst met de no dige zorg uitgeladen, waarna de platen werden ingeladen. De dieven hebben wel de moeite genomen de toegangs deur van het bedrijf weer netjes te sluiten. Diefstal uit auto De heer E. v.d. B. van Colenso deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een cassetterecorder uit zijn auto, die bij zijn woning stond geparkeerd. De dader had een van de ruiten ingeslagen. De schade bedraagt ca. 900 gulden. Over de historie van de Militaire Luchtvaart van het KNIL in de tweede wereldoorlog is weinig geschreven. Dit is een leemte en doet onrecht aan hen die in de Pacific-oorlog en de jaren daarna bij dit wapen hebben gediend en zijn gevallen. In Nederland werd er de voorkeur aan gegeven om allereerst de geschiedenis van de Nederlandse luchtmacht te on derzoeken en op schrift te stellen. Pas in 1975 werd opdracht gegeven de histo rie van de Indische luchtmacht in de periode 1942-1945 te onderzoeken en te boekstaven. Na vier jaar van intensie ve sjtudie is het thans gelukt - veertig jaar na de beëindiging van de tweede wereldoorlog - deze geschiedenis door dit boek te presenteren. Dit boek, van de hand van O.G. Ward, beschrijft de geschiedenis vanaf maart 1942, toen ondanks een heroïsche strijd van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger, en de Koninklijke Marine, geallieerd met Britse. Australische en Amerikaanse strijdkrachten. Nederlands-Indië nagenoeg geheel in Japanse handen viel. Een kleine groep militairen en burgers wist aan de Ja panners te ontkomen door tijdig te eva cueren en op het nippertje naar veili ger oorden te ontsnappen. Zij zijn het geweest, leden van de Militaire Lucht vaart, Marine Luchtvaartdienst, bur gerluchtvaart en Nederlanders die af komstig waren uit de meest uiteen lopende delen van de wereld, die de strijd tegen Japan hebben voortgezet. In chronologische volgorde wordt de evacuatie en de allereerste opzet van de ML in Austral/ë beschreven. Het na tionale en internationale beleid bij de oprichting van de squadrons en het verkrijgen van materieel, de ups en downs van het moreel, maar ook de vechtlust en élan van het personeel na de geestelijke terugslag van de capitu latie komen uitvoerig aan de orde. A- parle iiooiuaiUKKeii zijn gewijd aan de befaamde squadrons nr. 18 en 20, het luchttransport en de bijzondere vluchten naar Java. Het boek. dat op verzoek van de Chef van de Luchtmachtstaf is geschreven, biedt een uitvoerig relaas over de Indische Luchtmacht in de Pacific-oor log. Het wil tevens een hommage zijn aan alle Nederlands-Indische lucht- varenden die in de oorlogsjaren met inzet van hun leven hun vaderland heb ben gediend. Op donderdag 20 juni morgenwordt het eerste exemplaar van het boek aan geboden aan Z.K.H. Prins Bernhard. Dat gebeurt tijdens de presentatie in het Militaire Luchtvaartmuseum in Soesterberg. We woare en weekje vurt met vaak- kaansie. Haarstikke mooi weer in eige laangd, waat wij je nog meer? En daan is zeuve doage niet laang, moar voorte- mee ben ongze zwaart-wit kleurefoto's kloar en daan kuwwe nog us noage- niete. Ik het wel in de goate daawwe nog niet effe Soest uut kenne weze of d'r is aalweer vaan aallus an de haangd, woar ik nodig over schrieve mot. De Oelte, nieuwe vullusbaakke, nieuwe braandweerwoages, Artiborg, nieuwe stoplichte - 't is omtrent te veul veur ééjn Gehannes. Ak ut noeng eerst us over die stoplichte het, daan mok zeige daat die kleurlaampe un hoop geld koste, 't Is nogaal waat - meer daan hongderdduzend guldes om ut verkeer op de Ossendaam ho te houwe! Ik vroag me eige aaf woarom die dinge "stoplichte" hete. Ak met me fiets veur 't rooje licht stoat te waachte, ben 'k aaltied baang daa'k in de weg stoat, waant ze vliege an aalle kaangte om me heejn deur 't verbod. Specioal jon- geluu op brommers ben kleureblind. Doof benne ze voak ok; je ziet d'r steeds meer met vaan die waalk- mfaanne op. Nel bewwe un beetje uut de braand met de cengte op Soest, of an aalle kaangte denke ze daawwe noeng weer hurrie-up kenne doen. Zo helpt de braand weer ongs d'r weer in met un nieuwe spuut veur vier ton. Daa's ok niet gepiest en toch naat! En ik doch daawwe regionoal 'eworre woare? Zo daawwe mekoar kongde helpe in de re gie as de nood an de maan waas. As ter op Soesterbaarg un fikkie is, daazze niet aaf kenne, daan is d'r toch net zo gauw un woage uut Oamersfoort bie as daatter eerst eejn over de bult uut Soest mot komme? Kuwwe niet be ter vier woages vaan ééjn ton kope? Daan hewwe waat in 't veure en 't is meteenjn un oardige anwinst veur ongze verzoamelig spute, waant die maagt'r weze! Container is un mooi woord veur vul- lusbaak op wiele. Die kriege we noeng weer. Loa 'k je zeige daa 'k noeng aal benieuwd ben waat ovve we doarnoa veur soort vullusverpaakking an- schaaffe. Waant zo om de drie joare mojje met de trend meej doen, zaa'k moar us zeige. Waat moewe voortemee met aal die zaakke? Geef moar an Max, die spoart ze. En vaan de Oelte krieg ik geejn hoogte meer; daat wordt ongderhaangd hoog te vrees. Ak ut goed begriept, daan ben d'r zoveul potjes woar de stuvers uut zouwe kenne komme, daazze zelluf niet meer wete in welk potje ze motte kieke. En tot slot nog de Koningsweg. Die goan we in foazes aniegge. De ge- meengte denkt zeker daattut verkeer ok in foazes drukker wordt. Zuk laache, ut wordt ok in foazes duurder. Ajje 't ming vroagt, daan mog zeige: dit vin ik un Gehannes in gevoarieerde foazes. En die krieje je aallemoal veur dezellufde ouwe pries in de bus. Hannes v. d. Neng. emneiKV Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T elefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Hek vernield bij vliegbasis Zaterdagmiddag hebben onbekenden, mogelijk deelnemers aan de demon stratie bij de vliegbasis Soesterberg, op twee plaatsen het hek om de vlieg basis vernield. Dat gebeurde ter hoog te van het fietspad tussen Soestdui- nen en Den Dolder. Op het terrein van de basis bleek een bunker met verf te zijn bespoten. Ook werd schade toege bracht aan enige camouflagenetten. Na aanrijding doorgereden De heer M. uit Bunschoten, die zijn auto had geparkeerd bij een restaurant aan de Lange Brinkweg, ontdekte bij zijn terugkomst dat de auto was aan gereden door een andere automobilist. Een getuige kon dat bevestigen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Erik van Dorresteyn medewerker Vaarderhoogt Afgelopen keer ben ik eens wat dieper ingegaan op de geschiedenis van vorm en leibomen. Er bleek in het verleden nogal wisselend interesse te bestaan voor deze tuinkunst zodat er helaas een hoop waar devol vormgroen is verdwenen. Momenteel wint de vormboom weer aan populariteit, zodat we in de na bije toekomst weer wat openbaar en particulier Jei en vormgroen tegemoet kunnen zien. Welke mo gelijkheden van toepassing we daarbij hebben in onze eigen tuin wil ik dit keer beschrijven. In de fruitteelt zijn vele leivormen bekend onder namen als espalier, snoer, palmet, waaier en kan delaar. Verschillende van deze leivormen kunnen we met een beetje handigheid zelf in ei^en tuin doen ontstaan. Zowel tegen een muur als aangebon den aan hekwerken of gespannen draden is het vrij eenvoudig werken. We kunnen op het tuincen trum een kant en klaar leiboómpje kopen, waaraan de kweker reeds een model heeft gegevenvoor hen niet groene vingers is het leuker een gewone spil of struikvorm aan te schaffen en deze eigenhandig te modelleren. We kunnen qua model kiezen uit bovengenoemde leivormen, waarvan de waaier, en het snoer het bekendste zijn. Voor een waaier buigen we alle bruikbare takken uit in de breedterichting, zowel naar links als naar rechts. Door het boogvormig afbuigen van de takken worden de bloei en de vruch- tenbaatheid van de fruitbomen vergroot. Takken die teveel zijn of die door hun aanwezigheid het model ontsieren worden weggesnoeid. Op deze wijze ont staat dus een vrij brede leiboom. Een veel smal ler model krijgen we als we de boom in snoeimodel opkweken. Hierbij worden de zijtakken juist kort gehouden langs de hoofdstam en in opgaande rich ting aangebonden. Voor de opkweek als leiboom zijn eigenlijk alle fruitsoorten wel geschikt. Het enige waar we rekening mee moeten houden is de be- stuiving van de diverse rassen. Hebben we namelijk slechts de ruimte voor een boom- en zijn er in de nabije omgeving ook geen fruitbomen aanwezig dan zijn we aangewezen op zelffertiele vruchtbomen dwz: soorten die dus alleenstaand vruchten krij gen. Bij pruimen geeft dit weinig problemen omdat bijna alle pruimerassen redelijk tot goed zelfbe- stuivend zijn. Soorten als 'Reine Victoria' en 'Czar' komen als alleenstaande leibomen prime tot pro- duktie. Bij de appels zijn ook enkele zelfbestuivende soorten als 'gloster', 'Benoni', en 'James Grieve' (gedeeltelijk) maar het merendeel behoeft kruisbe stuiving. Op perengebied zijn er alleen enkele stoofperen (St. Remy en Giesser Wildeman) zelffertiel. Perzi ken en abrikozen kunnen over het algemeen prima als vrijgezel door het leven, maar kersen daaren tegen komen alleenstaand niet tot geweldige resul taten. Naast leivormen zijn ook vooral voor de wat grotere tuinen knotvormen bruikbaar. Knotwilgen, knotessen, knotkastanjes en knotlindes komen we gelukkig nog vrij regelmatig tegen in ons land, hoe wel ze voor de houtproduktie, waar ze oorspronke lijk voor bedoeld waren geen waarde meer hebben. Dat het afkomend hout niet meer weer gebruikt heeft dan ook veel achterstallig onderhoud bij knot- bomen tot gevolg. Poortjes, bogen en gangen van beuk of veldaak geven de tuin een leuk nostalgisch aanzicht. Een zeer fraai tuinelement om in de tuin te realiseren is de berceau die ik vorige week reeds heb bespro ken. Als hulpconstructie gebruiken we een ijzeren frame, met de omvang en de hoogte die de berceau moet gaan aannemen. Een aanplant van beuk, eik, of haagbeuk ter begroeiing is ideaal. Een laantje ernaar toe, aan weerszijden beplant met bolacacias of boldesdorrus maakt het geheel compleet.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13