hans huigenLA DA KtNE YHNEDE i 4?8 VARKENS- FRICANDEAU 9?8 l?8 eisen SchooJ' Sh°P Die koop jebü Mini-containers komen er aan; kosten voor burgers nog onbekend Commodore Vrijwilligers Honsbergen: Federatieve Raad moet blijven bestaan! Filmploeg 'De Aanslag' weer in Soest SUPER RECLAME Kilo gezien ZONWERING 63e JAARGANG NO. 43 WOENSDAG 19 JUN11985 lire Gemeenteraad met lJf tegen 12 stemmen voor Mogelijkheid tot verhoging termijnnota's gasbedrijf De IBM compatible PC! J. DE BRUIN Brief aan burgemeester en koningin BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4- Soest - Tel. 02155-14878 GLAS HANDEL FIJNE SNIJWORST Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN PARTY NUTS Honsbergen GRIFT RIJWIELEN en MOTOREN naar Schrikslaan 74 Spreukenhuisjes Horren Rolhorren Abonnement per halfjaar 12,- Buiten Soest per half jaar f24 Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Kinnen afzienbare tijd zal de plastic vuil niszak in Soest worden vervangen door de mini-container. De gemeenteraad heeft dat vorige week besloten, zij het met een krappe meerderheid van veertien tegen twaalf stemmen. Het staat daarbij nog niet vast hoeveel de burgers zullen moe ten gaan betalen voor deze nieuwe vorm van afval-inzameling. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het rei nigingsrecht met 15 gulden te verhogen vond geen genade in de ogen van de mees te raadsleden. Wel werd afgesproken dat de tarieven zullen worden verhoogd, maar dan met een bedrag dat overeen komst met de werkelijke kostenstijging. Zowel de fractie van de PvdA als die van het CDA voelden in eerste instantie niets voor behandeling van het voorstel. Ray- mond van Gelder l PvdAwilde er liever pas in augustus over beslissen en ook Kees Verheus (CDA) voelde daar het meeste voor. Volgens hen was de informatie nog niet afgerond en was er onzekerheid over een aantal financiële aspecten. Jan Visser (Prog. Soest) liet weten het "een ramp" te vinden als tot uitstel zou worden besloten; hij vroeg zich af of het waar was dat het uitstel "tonnen" zou gaan kosten. Adriaan Pothuizen (D'66) bepleitte echter uitstel. Daardoor zou er meer gelegenheid zijn om de burgers goe de informatie te geven, iets waaraan het tot dusver ontbroken heeft. Onaanvaardbaar De WD verzette zich bij monde van Wil v. d. Klink echter tegen uitstel. "Dat kost fins ruim 200.000,-. die op een of andere manier op de burgers moeten worden ver haald. Voor ons is dat onaanvaardbaar. Ook Van Garderen (SGP/GPV/RPF) vond uitstel op grond van die overweging niet gewenst. De raad stemde over het voorstel tot uitstel, dat na een kort maar vurig pleidooi van wethouder Oudemans. met 16 tegen 10 stemmen werd verwor pen, zodat de raad zich alsnog aan de be handeling waagde. Jan Visser iProg. Soest) verklaarde zich vierkant tegen de verhoging van de reini gingsrechten met 15 gulden en eveneens tegen de voorgestelde opheffing van de vuilstortplaats in Soesterberg. "Ik weet wat er dan gebeurt: de Soesterbergers gooien de troep dan in de bossenik ken ze." Adriaan Pothuizen voelde niet veel voor de aanschaf van de containers, zolang de burgers niet goed waren geïnformeerd. "Maak een goeie tentoonstelling in het in- ïormatiecentrum, zodat de burgers kun nen reageren. Nu weten we nog niet wat zij ervan denken." Henk Striètman (CDA) verklaart zich na mens zijn fractie - met uitzondering van A. v. d. Breemer - tegen het voorstel. Volgens hem kleven er allerlei nadelen aan de containers, die meer vuil geven dat minder gemakkelijk te scheiden is. Grote twijfels koesterde hij ook voor wat betreft de bejaardenhuizen en flatgebouwen. Daar zal men de zak blijven gebruiken, vreesde hij. N iet interessant Hij verklaarde zich ook tegen de sluiting van de stortplaats in Soesterberg en noemde het voorstel uit bezuinigings- oogpunt niet interessant. Het CDA ver klaarde zich unaniem tegen de voorge stelde tariefsverhoging. Striètman wilde liever de lopende experimenten afwach ten met duo-containers etc., alvorens nu een beslissing te nemen waardoor 'scheiding aan de bron' onmogelijk wordt. Wil van der Klink (WD) verklaarde zich onomwonden voorstander van het nieuwe systeem, vooral omdat de plastic zakken bij beschadiging veel rommel veroorza ken en het personeel van de reinigings dienst minder zwaar en vuil werk te doen zou krijgen. Hij wees erop dat de vuilnis mannen nu dagelijks vele kilo's omhoog moeten tillen en dat deze "duurbelasting" schadelijk is voor hun gezondheid. Sluiting van de Soesterbergse stortplaats vond hij te ver gaan. Hij voelde ook niet veel voor de tariefsverhoging. "De burger weet nog helemaal niet hoe het gaat, maar mag wel alvast meer gaan betalen. Dat is psycho logisch niet aantrekkelijk," aldus de WD- er. J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) vond het voorstel goed, zeker uit het oogpunt van het milieu en de zorg voor het perso neel, iets waarin de CD A-er V. d. Breemer hem bijviel. Van Garderens pleidooi voor een "kostendekkend" tarief steunde hij echter niet. Verkeerde volgorde Ankie Nolen (VVD) verzette zich als enige van haar fractie op principiële gronden tegen het voorstel. "Ook nu weer vindt de besluitvorming in de verkeerde volgorde plaats. Er moet eerst worden o- verlegd, pas dan mogen er besluiten wor den genomen," verdedigde zij de invloed van de burgers op het afvalinzamelings systeem. Joop v. d. Brakel (PvdA) noemde het voorstel "onvoldragen". "Wij zadelen Soest vanavond op met een mini-contai ner, met alle financiële consequenties van dien, terwijl we die nog niet kunnen overzien." Dat leverde hem van de tribu ne een bescheiden applaus op. Wethouder Oudemans (VVD) bestreed Strietmans opmerking dat met de invoe ring van de container het vuil niet meer "aan de bron" te scheiden zou zijn. "De ervaring in b.v. Baarn wijst op het tegen deel", aldus de wethouder, die erop wees dat in de buurgemeente het gebruik van plastic zakken door flats etc. minimaal was. Volgens hem is de mini-container in tal van plaatsen niet meer weg te denken en moeten de belangen van milieu en per soneel zwaar wegen. Hij wees nog eens op de nadelen van het "zwerfvuil", veroor zaakt door de zakken, en stelde dat elders uitstekende ervaringen zijn opgedaan met de containers - "al kun je het natuurlijk niet iedereen in de wereld of waar dan ook naar de zin maken. Rechtlijnigheid Wethouder Menne van Financiën (CDA) liet echter weten dat hij een gat van 93.000 gulden op de begroting niet kon toestaan en prees de rechtlijnigheid van de CDA- fractie. Wie voor het systeem is moet de consequenties voor lief nemen, liet hij weten. Volgens hem moest er gelijktijdig besloten worden over de invoering van de container en de kostenverhoging. Na een korte schorsing voor onderling be raad deelde wethouder Oudemans mee dat de offerte voor de containers slechts tot de volgende dag liep en dat met uitstel inderdaad een bedrag van ruim 200.000 gulden gemoeid was. Soest zou dan ook veel langer moeten wachten, omdat een andere gemeente voorging en de fabri kant ook eerst een buitenlandse order zou moeten uitvoeren. De discussie spitste zich later meer en meer toe op de tariefs verhoging, waartegen de meeste fracties grote bezwaren hadden. Ook het College bleek niet geheel eensgezind; met name wethouder Kingma merkte op niet akkoord te zullen gaan met een tariefsver hoging van meer dan zes gulden. Burge meester Scholten formuleerde tenslotte de aanpassing van het voorstel, waarbij de kostenverhoging als norm voor de tariefs verhoging wordt gehanteerd. Dat horen de burgers dus nog. Met 14 tegen 12 stemmen ging de raad als nog akkoord. VOOR AL UW KADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 1 0098 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. Peters bv, t voor wonen in de groene zone. Om de gebrukers bij de eindafrekening van het gasverbruik over dit jaar niet voor verrassingen te laten staan, geeft het gasbedrijf iedereen de mogelijkheid om de komende termijnnota's enigszins te verhogen. De maanden jauari en februari waren strenge wintermaanden, waardoor het gasverbruik enorm is gestegen. Dat zal van grote invloed zijn op ieders gasverbruik en dys ook op de afrekening dit jaar. Voor sommigen kan dat betekenen dat wel eens een extra termijn bijbetaald moet worden. Om voor deze plotselinge extra uitgave aan het begin van volgend jaar gevrijwaard te worden wil het gasbedrijf de gebruikers van dienst zijn door nog een aantal termijnnota's dit jaar te verhogen. Wanneer men de huidige meter stand opgeeft aan het gasbedrijf op de wefkdagen tussen 8.00 en 12.30 uur en 13.30 en 17.00 uur via telefoonnummer 02155-93584. kan een en ander ge regeld worden. CDe nieuwe Commodore met w standaard 256 Kb geheugen, inclusief toetsenbord en monochrome high- commodor» resolution monitor PC 10:2 diskettestations, 320/360 Kb f 5.695- excl BTW. PC 20. diskettestation 360 Kb en lx 10 Mb harddisk, f 9.150,-excl. BTW Advisie te Soest, showroom en parkeren achter ons pand Vredehofstraat 13. Tel 02155-17434. ook voor Software Zusjes licht gewond bij ongeval Bij een ongeval dat vorige week plaats vond op de Dorpsstreek werden de zusjes Cindy en Lonneke S. uit Soest, resp. 10 en 13 jaar, licht gewond. Toen zij naast elkaar fietsten werden zij in gehaald door een auto, bestuurd door mevrouw C. de G. (35) uit Soest. De meisjes schrokken en de sturen van hun fietsen raakten in elkaar. Daar door kwamen zij ten val. De zusjes werden voor onderzoek overgebracht naar Zonnegloren maar konden daar na toch deelnemen aan de Avondvier daagse, waarnaar zij op weg waren. Vernieling schooldeur Onbekenden hebben vorige week ge probeerd de deur van het krantenhok van de school "De Achtbaan" aan de Klaarwaterweg in brand te steken. De heer H. C. deed bij de politie aan gifte wegens vernieling. WOENSDAG - GEHAKTDAG 500 gram 4.65 Kilo 8.50 JJRSLAGEB TAMBOERIJN 17 - SOEST TEL. 02155-22464 "In uiterste nood wenden wij, de vrij willige medewerkenden in het diensten centrum Honsbergen, ons tot u. Al ja ren wordt het dienstencentrum be dreigd met afbraak van hetgeen om goede samenwerking in een langdu rige periode is opgebouwd. Wij wer ken met heel veel arbeidsvreugde aan het welzijn van de oudere mens, en naar blijkt tot tevredenheid. Maar waar wij steunvoor onze inzet ver wachten, ontvangen wij slechts min achting voor ons werk." Zo begint een brief die door de ca. 30 vrijwilligers in het dienstencentrum Honsbergen vorige week is verstuurd aan burgemeester Scholten en de leden van de raadscommissie Welzijn. De briefschrijvers hebben het epistel te vens gezonden aan H.M. Koningin Beatrix. De ondertekenaars wijzen erop dat het dienstencentrum momenteeel zonder leiding draait, nu de vaste beroeps kracht al geruime tijd is uitgeschakeld. "Maar werken zonder enige morele steun is op den duur frustrerend. Nu is een situatie ontstaan, aldus ver volgt de brief, "dat blijkbaar geen an dere oplossing kan worden gevonden dan het opneffen van de Stichting Fe deratieve Raad Welzijnswerk Ouderen Soest. Wij allen die dit schrijven on dertekenen zijn van mening dat 1. de Federatieve Raad in het belang van de ouderen dient te blijven be staan onder een bestuur waarmee met waardering voor eikaar kan worden samengewerkt; 2. de beroepskracht, wiens ontslag nog in januari 1985 door de kantonrechter van Amersfoort ongegrond is ver klaard, weer in functie moet worden hersteld 3. de aanwezigheid van de beroeps kracht noodzakelijk is, opdat de bewo ners en toekomstige bewoners wede rom een "klankbord" kunnen vinden, waar zij met hun problemen terecht kunnen. De ondertekenaars verzoeken de burgemeester (en de Koningin) in vloed aan te wenden om tot een goede oplossing te komen. Beroepskrachten Enige weken geleden hebben de be roepskrachten van de Federatieve Raad aan het College van Burgemees ter en Wethouders laten weten dat zij het voornemen tot liquidatie van de stichting en de daarvoor door het be stuur aangevoerde gronden beslist van de hand wijzen. De werkzaamheden kunnen worden voortgezet wanneer volgens de beroepskrachten wordt vol daan aan de volgende voorwaarden: - de leden van het bestuur dienen hun functies neer te leggen; - in een nieuw interim )-bestuur moe ten personen zitting nemen die geen binding hebben met enige achterban - dat bestuur krijgt slechts de opdracht binnen twaalf maanden zodanige ini tiatieven te ontplooien dat het vertrou wen tussen alle geledingen wordt her steld, die onderlinge communicatie weer mogelijk wordt en orde op zaken wordt gesteld. De problemen bij de Federatieve Raad komen morgenavond (donderdag 20 juni) uitgebreid aan de orde tijdens een speciaal belegde vergadering van de raadscommissie Welzijn, die om 19.30 uur begint in de commissiekamer van het gebouw van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. De filmcrew voor de opnamen van Harry Mulisch' boek "de Aanslag" is weer in Soest neergestreken. Diverse lokaties zijn door de NOS, af deling dekorbouw, aangepast voor de opnamen, zoals b.v. Noorderweg 21. waarvan het interieur geschikt werd gemaakt voor een scène, zich afspelend in 1952. Hier werden afgelopen zaterdag en zondag opnamen gemaakt. Aan dë Verlengde Talmalaan is het in februari gebruikte fake-huis "Korte- weg" weer verrezen. "Huize Buiten rust" is vervangen door een heuvel, dicht begroeid met onkruid en struik gewas. In het weiland van de fam. Lanser is een nepherdenkingsmonument gebouwd, bouwd. "Het heeft nogal wat hoofdbrekens ge kost voordal de onkruidheuvel gereali seerd kon worden," aldus NOS-dekor- produktieleider Ben Buys. "Zaaien duurde te lang, en hoe kom je op korte termijn aan onkruidzaad?" Voor de afdeling Groen ,en Recreatie van de gemeente. Soest was het geen probleem. In overleg met de heren Vos en Dolman lag de berg, er in één dag, compleet met onkruid en bomen. Ook de groenvoorziening op de andere loka ties is tot stand gekomen in nauwe samenwerking van de NOS met de medewerkers van de gemeente. In de komende week, afhankelijk van het weer, zal er nog een nep-bungalow worden gebouwd. Deze fake-gevel komt op de plek van de onkruidberg. Het monument zal verhuizen naar het park achter "Honsbergen", voor een "80er-jaren "-scène. De achterzijde van deze flat met al haar fleurige zon neschermen is dan het achtergrond-de- kor. De bewoners van "Honsbergen" zullen verzocht worden hun scherm te laten zakken op de dag van de opname, donderdag 27 juni. Het nep-monument, speciaal ontworpen en gemaakt voor de film "De Aan slagwerd maandag j.l. bevestigd op zijn sokkel in het weiland van de familie Lanser aan de Verlengde Talmalaan. FotoGoos van der Wilt 'Hopelijk is het dan mooi weer. zodat het draaischema aangehouden kan worden," verzucht Jos van der Linden, de produktieleider van de filmcrew. "De Aanslag" met Derek de Lint als Anton en Monique van de Ven als Saskia. zal komend najaar in première gaan. In Soest zijn gelukkig nooit rellen Maar dit kan ik U nu wel vertellen: Wordt hier ooit gerek' en een ruit ingeleid komt VAN EDE de scha snel herstellen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! w Alleen donderdag Alleen donderdag 150 gram Alleen donderdag 10 stuks rode of gele GRAPEFRUITS Dit weekend 250 gram verhuisd van Beckeringhstraat 36 Telefoon 12870 V f door Gerard Paul Waarschijnlijk heeft een ontevreden chef ooit een briefje op de deur van zijn secretaresse geplakt met de tekst: "Het heet secretaresse. Ze is gewoon typiste en foutloos tikken kan ze ook niet", waarop een woedende mede werkster op haar beurt een briefje op de deur van haar baas kwakte met: "Het heet manager. Hij is gewoon me dewerker en leesbaar schrijven kan hij ook niet". Sindsdien siert deze spreuk tal van secretariaten. Zo zijn sommige kantoren behangen als destijds het befaamde Spreuken huisje, met allerhande wijze en onwij ze kreten. Sommige gaan over het tem po waarin gewerkt wordt en waarin men geacht wordt te werken, zoals: "God schiep de mens, over haast is niet gesproken", of een langere in dicht vorm: "Arbeid rustig en zonder zor gen, wat niet gereed komt is voor mor gen. Houd uw rust altijd in ere, alleen een dwaas werkt zich de klere". Sommige teksten zeggen iets over hoe men zijn werkomstandigheden ervaart: "Om hier te werken hoef je niet gek te zijn, maar het maakt de zaak wel gemakkelijker". Bij een kopi: eermachine met veel storing zag ik een bundeltje papieren aan een touwtje hangen. Op elk vel stond de aanmoe diging er één van te verfrommelen en in de hoek te smijten. Het verstrekken van zulke agressie papieren kan ook het leven van loket ambtenaren veraangenamen, zo niet verlengen. Velen komen met hun crea tiviteit niet veel verder dan het afge zaagde "Het onmogelijke doen wij di- rekt, wonderen duren iets langer", het geen vanwege de ouderdom eerder als olie op het vuur dan op de woelige golven werkt. Een beschaafd Engels tekstje als: "Oh Lord, give me patience, but hurry" sorteert wellicht meer effekt. Enig relativerend vermogen bij de lo- kettist kan trouwens wonderen doen. Als de wachtende mens leest dat een ambtenaar iemand is die voortreffelijk kan vertellen waarom iets niet kan, dan wordt hem de wind uit de zeilen genomen en bewerkstelligt deze spreuk wellicht een bevrijdende glim lach. Anders zou de stressgevoelige ambtenaar zichzelf nog kunnen be schermen met de tekst: "Mijn werk is zo geheim dat ik zeif niet weet wat ik doe". Collega's houden elkaar soms ook be moedigende teksten voor als: "Ga op in je werk, maar er niet in onder". Een niet zo heel erg integere magazijn meester houdt zijn in gratis kantoor artikelen geïnteresseerde vriendjes steevast voor: "Wat uw werkgever u biedt, koop dat in de winkel niet". Die tekst zag ik echter nog nooit zwart op wit. Wel de volgende, in grote onbehouwen zwarte viltstiftletters op de witgeverf- de deur van een toilet: "Niet op deze deur schrijven. De conciërge". Alle soorten gratis geplaatst Koninginnelaan 48 Soest 12245 Soest: Steenhoffstraat 13 Zuid Promenade 1 Baarn: Nieuwstraat 29 tel. 02155-10115 tel. 02155-12419 tel. 02154-12301 y d

Soester Courant | 1985 | | pagina 1