Verhuizing Artishock naar de Borg nu definitief sclMiemakcr Titusvillers officieel ontvangen in Soest Baad eens met Koningswegplannen mits subsidies er komen Bergruimteprobleem loopt uit op daverende ruzie tussen Pijnenburg en Sportstichting Baad akkoord met instelling commissie Minderheden Doortrekking Koningsweg verontrust bewoners Klein Engendaalweg Baad stelt aanschaf nieuwe brandweerauto uit WOENSDAG 19 JUN11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Peuterspeelzaal naar Kinderboerderij Schoemaker onderdelen- winkel Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY poucen Het gas- en c.a.i.-bedrijf in mei Vernieling aan auto Verkeerslichten Soest-Zuid worden vervangen Auto gestolen Atletiekvoorzitter verlaat woedend publieke tribune Koster gereformeerde kerk Soesterberg plotseling overleden Oude boeken? Oudheidkamer Met de meerderheid van 33 tegen drie stemmen is de gemeenteraad vorige week definitief akkoord gegaan met de verhuizing van de stichting Artishock van het Sint Jozefgebouw aan de Steen- hoffstraat naar het dorpscentrum de Borg in Overhees. Daarmee is de invul ling van het pakket bezuinigingen in de sector Welzijn voor een belangrijk deel gehaald. De raad stemde tevens in met een krediet van 95.000 gulden, voor welk bedrag de kinderboerderij "De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad ge schikt moet worden gemaakt om (ook) onderdak te verlenen aan de peuter speelzaal, die door het raadsbesluit verdreven wordt uit de Borg. Lydia Meijer (PvdA) stelde met vol doening vast dat het voorstel - dat in de raadsvergadering nog was aangehou den omdat met name de financiële aspecten nog teveel onzekerheid ver toonden - nu een stuk duidelijker was. "De bedragen zijn weliswaar hoog, maar verantwoord," liet zij weten. Wel betreurde zij het dat de Vereniging Artishock niet meedoet, al heeft het ge meentebestuur alles geprobeerd om het toch zo ver te laten komen. Pilsje Het grootste risico noemde zij het func tioneren van het bar/bowling-gedeelte van de Borg, dat ook in de nieuwe opzet gehandhaafd zal blijven. Zij steunde dan ook het voorstel om daarvoor de hulp in te roepen van een management- begeleidings-instituut. "Ik kan me voorstellen dat de directeur van Artis hock misschien nog wel een pilsje kan tappen, maar niet hoe hij er winst op moet maken," aldus Lydia Meijer. Over het krediet voor de peuterspeel zaal merkte ze op: 'Alle mensen die nu roepen dat je voor dat bedrag een heel huis kunt laten bouwen hebben mis schien wel gelijk, maar dan moet je dat niet door Gemeentewerken laten doen." CDA-fractieleider Kees Verheus liet weten dat drie CDA-ers nog altijd over wegende bezwaren tegen het voorstel hadden en dat de rest van de fractie e- venmin stond te juichen. Hij verzette zich tegen het krediet voor de peuter speelzaal, waarover hij het onaan vaardbaar uitsprak. Volgens hem moet er een goedkopere oplossing gevonden worden. "Het blijkt nu overi gens hoe onvoldragen het voorstel vo rige maand nog was." Met de horeca- begeleiding ging hij akkoord, zij het dat hij dit wilde beperken tot één jaar. Ook wilde hij de 40.000 gulden die het nieuwe cultureel centrum nodig heeft om de activiteiten op te zetten maar voor één jaar beschikbaar stellen. Slijtageslag Adriaan Pothuizen (D'66) wees erop dat er rondom de verhuizing een ware slijtageslag was gevoerd. Hij was er in middels wel van overtuigd geraakt dat een combinatie van stichting en vereni ging Artishock in de Borg "ondenk baar" is„liet hij weten. Wel \yees hij fjy dat verband op het risico dat de vereni ging Artishock door de nu gevolgde werkwijze langzaam maar zeker een stil einde tegemoet gaat. Hij wenste het bestuur van het nieuwe centrum wijsheid toe plus een zuivere boekhouding. "De burgers van Soest wens ik een goed lopend cultureel cen trum. De slachtoffers wens ik toe dat ze snel een andere baan vinden, en ook de vereniging Artishock wens ik een goede afloop." Bert Krijger (VVD) onderstreepte dat de discussie over de verhuizing intus sen al zo'n anderhalf jaar had geduurd en met zeer veel horten en stoten was verlopen. Hij ging akkoord met de aan passingen die vorige maand nog op verzet van de liberale fractie stuitten en kondigde aan het functioneren van de horeca-begeleiding zeer kritisch te zullen volgen. Ook vond hij dat de "oude" kontakten van de Borg zoveel mogelijk moesten worden vastgehouden, zodat er geen vacuüm zou ontstaan. Niet te ontwijken Verder stemde de VVD in met de extra-activiteitën subsidie van 40.000 gulden. "Maar als blijkt dat de nu be cijferde bezuinigingen toch niet worden gehaald, is dit een post die niet te ontwijken is," stelde Krijger drei gend vast. Over de peuterspeelzaal merkte hij op het in deze jonge wijk een noodzakelijke voorziening te vinden. "We hebben bovendien de verplichting de speelzaal niet op straat te zetten, al is het wel een hoog bedrag." Over de positie van de vereniging Artishock merkte Krijger op dat hij zeer betreur de dat de verenging niet in het eerste stadium bij het overleg betrokken was geworden, en dat het in de "staart" van de besluitvorming nu ook niet meer kon. Jan Visser (Prog. Soest) kon niet na laten te wijzen op het grote verschil tussen deze en de vorige raadsvergade ring, die hij een "genante vertoning" Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344' noemde, vooral door het "balorig" op treden van VVD en CDA. "Zij wilden alleen de wethouder onderuit halen, over de rug van een organisatie die ge dwongen wordt te verhuizen." Hij vond het onbegrijpelijk dat nog altijd een aan tal CDA-ers tegen het voorstel waren; dat is volgens hem niet consequent. Betutteling Het CDA verweet hij betutteling door de 40.000 gulden-subsidie slechts voor een jaar te willen gunnen. Hij vroeg zich overigens af of wethou der Kingma zijn "krankzinnige ideeën' van destijds nu met verve door de raad had gesleept. "Ik vrees van niet. Arti shock en de Borg worden samen veel duurder dan elk van beide op zichzelf kosten. In weerwil van de angstige op merkingen van Lydia Meijer ("de ho- reca-medewerkster van de PvdA", zoals Visser haar noemdewas hij er van overtuigd dat de "loop" wel in het nieuwe centrum zal komen. Hij toverde tenslotte een nieuwe brief van de ver eniging Artishock tevoorschijn, waarin deze laat weten dat de gemeente ver antwoordelijkheid draagt voor een nieuw onderkomen. nu een zelfstandige vereniging in het nieuwe centrum niet gewenst wordt. Zelf wilde de vereniging op korte termijn haar best doen iets anders te vinden, omdat het algemeen belang niet is gediend met een voortgezet verblijf in het Sint Jozefgebouw. 'Kwetternest" Visser stelde tenslotte dat hij. zij het met schroom, instemde met het voor stel, al stond hij niet te juichen. Hij deed tenslotte de suggestie om de naam van de peuterspeelzaal te geven aan het nieuwe culturele centrum: '"t Kwekkernest". Wethouder Frans Kingma stelde met genoegen vast dat de raad de geboden informatie nu voldoende vond om tot besluitvorming over te gaan. Hij kondigde aan de horeca-begeleiding na drie maanden te willen bekijken op het rendement. Op Verheus' vraag of de extra-subsidie werd gebruikt om nieuw personeel aan te trekken antwoordde hij dat dat niet de bedoeling is. "Dat geld moet worden besteed aan activi teiten; we lopen dan ook geen risico voor wat betreft wachtgelden etc." Gekte Evenmin als de vereniging Artishock voelde hij iets voor tijd en geld verslindende procedures. Uitvoerig ging hij nog eens in op de voorgeschie denis. Visser kreeg van hem lik op stuk met de opmerking: "Ik ben blij dat de gekte die de heer Visser mij destijds toeschreef nu ook op hem is overge slagen." De wethouder zegde toe zich positief te zullen opstellen tegenover de vereniging Artishock. Lydia Meijer was het tenslotte die erop wees dat wanneer de vereniging een andere behuizing knjgi aangeboden er binnenkort wellicht twee culturele centra in Soest zullen zijn. Burgemeester Scholten rondde de dis cussie at met een succeswens aan allen die met de Borg te maken hebben. "Ik hoop dat er iets moois van wordt ge maakt." Bij de stemming bleken de CDA-ers Bolhuis, Blom en Van den Breemer tegen. van 2.00 voor VAN WEEDESTRAAT 76 De gasinkoop in de maand mei bedroeg 2.937.06 m3. Dat was 966.324 m3 minder dan in mei 1984 toen de gasinkoop 3.903.330 m3 bedroeg. In mei 1983 was dat 4.022.666 m3. Tot en met mei is dit jaar 41.381 981 m3 gas ingekocht. Vorig jaar was dat 37.631.079 m3. Het aantal gasverbruikers steeg verge leken met de maand april van 14.828 naar 14.835. Het aantal c.a.i.-abonne menten steeg in dezelfde periode van 11.900 naar 11.942. De heer E. v.d. H. uit Soest meldde de politie in het weekeinde dat zijn auto, die geparkeerd stond aan de Dokter de V'oslaan, door onbekende was ver nield. In de voorruit bevonden zich twee grote gaten. De zeven studenten uit Titusville, die voor een verblijf van drie weken vorige week maandag in Soest arriveerden, zijn woensdag j.1. officieel welkom ge heten in de gemeente Soest. Dat ge beurde tijdens een gezellige bijeen komst in de trouwzaal van het gemeen tehuis aan de Steenhoffstraat. Mike Brockmyer, Reid Bush, Amy Douglas, Terri Fusco, Jennifer Haggard, Sara Queen en Kristin Wherry werden daar hartelijk toegesproken door burge meester P. Scholten, in gezelschap van de wethouder Plomp en Menne. Burgemeester Scholten toonde zich in genomen met deze derde uitwisseling, waaraan nu dus weer meer jongelui deelnemen dan vorig jaar. Hij wees erop dat het evenement volstrekt af hankelijk is van de animo die er onder de jeugd van zowel Soest als Titus ville voor bestaat. Gelukkig ziet het er voor de toekomst goed uit, niet al leen wat het enthousiasme van de jon geren zelf betreft, maar ook voor de mogelijkheden tot verwezenlijking van de plannen. Daarvoor is de mede werking gevonden van een groot aantal sponsors aan beide zijde van de oceaan. Hij hoopte dat de jonge Amerikanen in de drie weken van hun verblijf- 'Veer- indrukken zouden opdoen van-'de ma nier waarop Nederlanders leven, want door uitwisseling van informatie en kennis nemen van eikaars gewoonten wordt een betere verstandhouding geschapen. De burgemeester deelde verder mee dat Amnesty International de wens heeft geuit met de Amerikaanse stu denten te spreken. In Titusville is over het werk van Amnesty maar weinig bekend. Florida, de staat waarin Titus ville gelegen is, is een van de Ver enigde Staten waar de doodstraf nog bestaat. De Amerikaanse jongelui zouden de uitnodiging zeker aanvaar den, als er ruimte voor in het program ma gevonden zou worden. Het gezelschap werd op het traditione le Soester gebak "long Soesters"ont- Burgemeester Scholten spreekt de Amerikaanse studenten en hun Soester collega 's toe in de trouwzaal van het gemeentehuis. haald bij de koffie, waarna Mike Brock myer namens allen een kort woord sprak, waarin het enthousiasme over de ontvangst tot dusver doorklonk. De gemeenteraad heeft in meerder heid vorige week zijn instemming uit gesproken met de plannen voor de her structurering van de Koningsweg. Wel zijn de verschillende fracties van mening dat de haalbaarheid van de plannen volstrekt afhankelijk is van de mate waarin er subsidies verkregen kunnen worden. De verkeerslichten- automaat in Soest-Zuid (het beruchte kruispunt Ossendamweg-Vondellaan/ Soesterbergsestraat) mag van de raadsmeerderheid worden vervangen, waarbij de verkeerslichten op de T- kruising Oude Utrechtse weg/Ossen- damweg zullen verdwijnen. De heer A. K. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van zijn auto. De wagen stond ge parkeerd aan de Veenbesstraat. Het betreft een lichtblauwe Honda Accord Special met het kenteken LD-14-ZK. De wagen had nog maar 19.000 kilo meter op de klok staan. De waarde bedraagt ca. 22.000 gulden. Joop v.d. Brakel sprak namens zijn fracte voorkeur uit voor het oude voor stel voor de verkeerslichtenautomaat, dat aanzienlijk goedkoper was. Voor wat betreft de Koningsweg verklaarde hij zich akkoord "als de subsidies hard zijn". Adriaan Pothuizen (D'66) sloot zich bij V.d. Brakel aan. Jo Ebbers (VVD) ging eveneens ak koord met de nota over de Koningsweg "als uitgangspunt voor bestemmings plannen". Hij voelde er wel voor in 1986 met een deel te beginnen, als daarvoor het bestemmingsplan, een exploitatie overzicht en de subsidies geregeld wa ren. Ries van Logtenstein (CDA) had welis waar ook zijn twijfels over de verkeers lichten in Soest-Zuid, maar lieten weten dat de CDA-fractie toch akkoord zou gaan, met name vanwege het grotere verkeersaanbod. Wat het betreft hangt het doorgaan van de Koningswegplannen ook af van de te verkrijgen subsidies. Wel vond hij dat bij de bewoners van de Ossendamweg geen verwach tingen mochten worden gewekt over be- luidwerende voorzieningen. "We zullen passende maatregelen moeten nemen indien daartoe mogelijkheden voorhanden zijn", verklaarde hij. Wethouder Plomp constateerde dat de meerderheid van de raad - uitgezon derd PvdA en D'66 - instemde met de nieuwe investering in de verkeersre gelapparatuur in Soest-Zuid. Over de Koningsweg mérkte hij in een nogal merkwaardige formulering op: "Ik zeg toe dat ik u zo spoedig mogelijk nadere informatie hoop te verstrek ken." Dat sloeg op het binnenhalen van de benodigde subsidies. De toch al niet bijster vriendschappe lijke relatie tussen het (dagelijks) be stuur van de sportstichting en het be stuur van de Atletiekvereniging Pijnen burg heeft vorige week opnieuw zware schade geleden door een harde confron tatie tussen sportstichtingsvoorzitter wethouder drs. G. Plomp en Pijnen burg-voorzitter René van Zee. Van Zee voelde zich door de manier waarop Plomp de discussie over het overdragen van een garagebox aan Pijnenburg leid de zo beledigend, dat hij woedend de pu blieke tribune verliet, met de woorden "Ik vind dit schandalig en ik wens dit niet langer aan te horen!" Aan de orde was het voorstel van het dagelijks be stuur om Pijnenburg één van de als ber ging gebruikte gerageboxen die nu nog op het SO Soest-terrein (waar tot dusver Pijnenburg ook haar domicilie had) staan over te dragen. De atletiekvereniging had overigens ge vraagd om twee boxen. Dat verzoek was al in september vorig jaar ge daan. Het voorstel was tijdens de mei vergadering aangehouden, omdat eerst onderzocht moest worden in hoeverre een herindeling van de bergruimte op het Soest-terrein gewenst of noodzake lijk is. Daarvoor is overlegd met de an dere gebruikers, met als logisch te ver wachten resultaat, dat elk van hen - ge confronteerd met ruimtegebrek - er niets voor voelde Pijnenburg de twee boxen i die de vereniging overigens wel in gebruik heeft) zomaar af te staan. Eentje kan nog net. Dat bleek met name uit de opstelling van Soest-voorzitter Herman Ankoné, die in mei nog had ge pleit voor twee boxen voor Pijnenburg maar nu haastig terugkwam op zijn standpunt. René van Zee hield vanaf de tribune een klemmend pleidooi om de twee boxen aan Pijnenburg over te dragen. Hij wees erop dat Pijnenburg zoveel ruimte tekort komt dat de vereniging elders ruimte moet huren. Hij sprak er zijn verbazing en teleurstelling over uit dat het voorstel ook nu weer slechts één box betrof. "Als we waren blijven zitten, waren we de beide boxen immers ook blijven gebruiken." Damestoüet Ankoné betoogde dat er nu allerlei ma teriaal van de voetbalclub buiten blijft staan en dat zelfs het damestoilet niet gebruikt kan worden, omdat het ge bruikt wordt als bergruimte; Bovendien waren de opmerkingen die Van Zee in de pers had gemaakt over de sportstich ting hem in het verkeerde keelgat ge schoten en daarom vond hij één box voor Pijnenburg nu genoeg. Ofschoon Van Zee had meegedeeld dal beide boxen destijds speciaal voor de at letiekvereniging waren neergezet, liet J. Hilhorst, directeur van de sport stichting weten dat dt wel voor de eerste box gold, maar dat hij dat van de twee de niet meer zeker wist. Ankoné meen de dat de tweede box zowel Voor atletiek als 'Vobr1 voetbal >VasMeergezet. Zwem- vertegenwoordiger Schippers vond dat er voor SO Soest dan maar een box bijge- kocht moet worden, waarop voorzitter Jaap Plomp de vraag stelde: "En wie betaalt dat dan?" Onzinnig Hockeyvertegenwoordiger Dick Stro band vond het onzinnig om de opberg - problemen van andere clubs nu plotse ling af te wenden op de atletiekver eniging. "Pijnenburg levert al in, omdat zij ook interne bergruimte in het Soest- gebouw opgeeft." Hij bepleitte de over dracht van twee boxen. Dick Arnold, VVD-raadslid en nog maar vers in het bestuur van de sportstich- .Kerkgangers troffen zondagmorgen bij het kerkgebouw van de gerefor meerde kerk van Soesterberg aan de Generaal Winkelmanstraat het iichaam aan van de koster, de heer P. Schaaf- sma, De heer Schaafsma moet bij het wegbrengen van wat huisvuil in de nacht van zaterdag op zondag plotse ling onwel geworden zijn en ter plaatse overleden. ting, merkte tot verbazing van sommige aanwezigen op dat Pijnenburg als hij het goed begrepen had een "geprivati seerde club" is en dus zelf ook voor haar bergruimte moet zorgen. Piet Moree, de atletiek-vertegenwoordiger. wees die opmerking van de hand. "Pijnenburg is lid van de sportstichting en betaalt ook haar passe-partout-bijdrage, even goed als SO Soest!De discussie kreeg daar op een uiterst grimmig karakter, omdat voorzitter Plomp olie op het vuur gooide met de opmerking dat Pijnenburg in derdaad een "geprivatiseerde club" is, maar passe-partout betaalt omdat de vereniging ook zaalruimte huurt. Voor René van Zee was dat het sein om de ver gadering te verlaten. Ankoné merkte vervolgens op dat de at letiekvereniging ooit uit de voetbalclub was voortgekomen en dat het daarom nu niet redelijk zou zijn de bergruimte mee te geven aan Pijnenburg, zodat deze moet worden teruggeven aan SO Soest. Mevrouw Van Halen stelde dat er voor SO Soest misschien wel extra ruimte zou komen als het sportmate- riaal voor het onderwijs zou worden weggehaald. De gezamenlijke bestuurders bleven verdeeld in tegenover elkaar staande kampen, ondanks een pleidooi van Joop van den Brakel PvdAom te zoeken naar een voor alle partijen bevredigen de oplossing, al wist ook hij niet hoe die eruit moest zien. Hij stelde voor dat het dagelijks bestuur nog maar eens op een "normale" manier met het atletiekbe- stuur moest gaan praten, maar voorzit ter Plomp wimpelde dat af met de op merking dat het initiatief daarvoor dan van Pijnenburg moest uitgaan, omdat de atletiekvereniging een gesprek al had geweigerd. Directeur van gemeentewerken ir. S. Brunekreef wees er tussendoor op dat de verplaatsing van de boxen een kost baar karwei zou worden. Ondanks het feit dat de aanvraag al negen maanden loopt, kon directeur Hilhorst geen ant woord geven op de vraag wat de ver plaatsing zou gaan kosten. Ook was niet bekend wie de kosten van verplaatsing eigenlijk zou moeten betalende sport stichting of Pijnenburg, al bleek een meerderheid van het bestuur in de dis cussie van mening dat de sportstichting die kosten voor haar rekening moet ne men. Schaapskooi De discussie bleef uiterst onduidelijk en voorzitter Plomp moest meer dan eens vaststellen dat het bestuur er op deze manier nooit uit zou komen. "Er is geen andere mogelijkheid: hel wordt ver plaatsen of niet. We moeten er maar over stemmen Op een vraag van Henk Strietman (CDAi. of de gemeente niet beschikt over materiaal waarmee Pij nenburg althans tijdelijk geholpen zou kunnen worden grapte Brunekreef: "De oude schaapskooi is al weg, dus dat kan niet meer. en iets anders hebben we .niet.".. Dick Stroband weer er nog eens' op dat Pijnenburg al bergruimte inleverde en merkte bovendien op dat het ook in het belang van de sportstichting is dat de at letiekvereniging over een eigen accom modatie beschikt, zodat ook SO Soest meer ruimte krijgt. Verder zag hij ab soluut niet in waarom Pijnenburg voor de kosten van de verplaatsing zou moe ten opdraaien, zoals voorzitter Plomp had opgemerkt. Ook daarover ontstond een langdurige discussie. Op de fracties van het CDA en SGP/ GPV/RPF na is de gemeenteraad vo rige week akkoord gegaan met de instelling van een commissie Minder heden, die zowel de raad zelf als het College van B. en W. zal adviseren. Gijs van Brummelen (CDA) vond het voldoende als de commissie zou ad viseren aan het College alleen. Bo vendien was de samenstelling van de commissie hem te groot en te zwaar. "Het kan ook wel met minder dan 17 personen." Dat de portefeuillehouder - wethouder Kingma - zelf ook voorzitter van de commissie zal worden beviel hem evenmin. "Die gaat dan zichzelf zitten adviseren", aldus Van Brum- melèn. Frans Ribbink liet namens de YVD- fractie weten dat liberalen het eens zijn met het voorstel. "Wij moeten de hoge verwachtingen die de minder heden zelf van deze commissie hebben ondersteunen." Wel merkte hij op dat de VVD de commissie in een later sta dium liever als een taakgroep van de commissie Welzijnsplanning ziet func tioneren. J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) was het eens met Van Brummelen. Hij vond dat er wel wat minder "specia listen" in de commissie konden gaan zitten. Adriaan Pothuizen (D'66) wees "pater nalisme" van de hand en onderstreep te dat het voorstel aansluit bij wat de mensen zelf willen, evenals Jan Visser (Progressief Soest), die het CDA voor hield dat het zélf te groot en te zwaar was. Hij vond het juist goed dat er zo veel mogelijk specialisten in de com missie worden opgenomen. Lydia Meyer (PvdA) wees elke vorm van betutteling van de hand en bestreed dat een grote commissie de werkzaam heid ervan zou verminderen. Wethouder Frans Kingma meende dat het argument "te groot en te zwaar" evengoed voor de gemeenteraad zou kunnen gelden. De omvorming van de commissie in een taakgroep van Wel zijnsplanning houdt volgens hem een inperking" van de bevoegdheden in. Dat hij als portefeuillehouder het voor zitterschap van de commissie op zich neemt gebeurt vooral op verzoek van het Samenwerkingsverband Buiten landse Werknemers (waarvoor de commissie in de plaats komt), waar aan hij de kwestie had voorgelegd. ln een brief aan het gemeentebestuur hebben twee bewoners van de Klein Egendaalweg, Peter Tiggelaven en Yvonne Yekel, hun verontrusting uit gesproken over de gevolgen voor de bewoners van deze weg van de door trekking van de Koningsweg. Hiervoor moeten woningen aan de Klein Engen daalweg worden gesloopt. Ze vinden het echter niet acceptabel dat ze hun huis worden uitgezet zonder dat daar iemand over is komen praten. Overigens zijn ze van mening dat sloop van de huizen niet nodig is wanneer men de Koningsweg veertig meter ver der op de Nieuweweg laat uitkomen, waar een onbebouwd terrein ligt. Angst De gemeenteraad ging akkoord met hét voorstel tot het vaststellen van de no ta over de consequenties van de door trekking van de Koningsweg. Jan Visser (Progressief Soest) haalde de brief van de bewoners van de Klein Engendaalweg aan. Die is volgens hem geschreven uit angst dat er in de buurt veel zal veranderen als gevolg van de doortrekking van de Koningsweg, waarvan de uitmonding op de Nieuwe weg is geprojecteerd ter hoogte van de aansluiting van deze weg met de Klein Engendaalweg. In hun brief vragen Peter Tiggelaven en Yvonne Yekel zich af waar de be woners heen moeten als de huizen wor den gesloopt. Er is nog geen enkele zekerheid over. 'Er zijn bewoners met paarden, een winkel, een slijperij. Zij kunnen toch niet naar een flat?' 'We hebben het gevoel dat er weer eens over de hoofden van de Soester be volking heen wordt beslist, temeer omdat niemand van u de moeite heeft genomen eens te komen kijken en pra ten op de Klein Engendaalweg.' Omzeild De briefschrijvers constateren dat de kwestie van de huizensloop zoveel mogelijk wordt omzeild. Verder stel len ze dat de Koningsweg echt niet zo druk is als het gemeentebestuur wil laten geloven. Bovendien gaat het verkeer nu verspreid naar de Nieuwe weg, over de Dalweg, Smitsweg en Eigendomweg. Als dit straks op één punt op de Nieuweweg uitkomt, wordt het een grote chaos wanneer de spoor wegovergang Soest-Zuid gesloten is. Afgezien daarvan voorspellen ze dat de Koningsweg een grote racebaan wordt, waardoor de wijk Overhees wordt afgesloten van de rest van Soest. Het veertig meter richting Bosstraat opschuiven van de aansluiting Ko ningsweg-Nieuwe weg maakt afbraak van de huizen aan de Klein Engendaal weg overbodig. Trouwens, veel wo ningen zijn door de bewoners zelf ge renoveerd. De rest kan tegen een re delijke prijs ook worden gedaan. 'Het is toch zonde om deze goede en be taalbare woningen te slopen? t Drs. G. A. W. G. A. Plomp. Habbekrats Volleybalvertegenwoordiger Frans van Dusschoten lanceerde tenslotte een idee dat door de bestuurders als het ei van Columbus werd begroet. Volgens hem zjn er voor een zacht prijsje wel contai ners te huur, die Pijnenburg uit de nood kunnen helpen. Bovendien bieden die zeker zoveel bergruimte als twee ga rageboxen. Brunekreef bevestigde dat. "Een enigszins vervormde container kun je in de havens voor een habbekrats kopen." De meeste bestuursleden, omarmden het idee met een zucht van verlichting, ofschoon ook nu nog niet duidelijk was wie zo'n container dan zou moeten be talen. Voorzitter Plomp wilde daarover geen enkele toezegging doen, omdat hij er niets voor voelde door de financiële deskundigen op zijn vingers getikt te worden. Het bestuur werd het tenslotte min of meer eens over de volgende oplossing. Op zeer korte termijn wordt onderzocht of een container inderdaad - ook financieel - een haalbare kaart is. Di recteur Hilhorst beloofde te gaan infor meren en te bekijken of de aanschaf in de begroting zou passen. Stroband wraakte deze benadering. "U moet het op zeer korte termijn uitzoeken en niet weer eens rustig gaan bestuderen," maar dat kwam hem op een reprimande van voorzitter Plomp te staan, die toch al geprikkeld reageerde op kritische opmerkingen uit de ver gadering. Stroband wees er verder op dat de kwestie wie voor de kosten van verplaatsing opdraait niet in het voor stel genoemd stond, dus dat daarover een aparte discussie gevoerd moet worden. Haast Piet Moree onderstreepte dat haast ge boden is. "In september vorig jaar is het verzoek al ingediend. Het zal toch niet zo zijn dat de atletiekbaan over een we.ek wordt geopend, terwijl het ma teriaal er dan niet kan zijn?'.' Daarop reageerde Herman Ankoné met de dp merking dat er nu al spullen van de atle tiekvereniging weggehaald waren. "Waar zijn die nu dan?" Verder liet hij weten dat Pijnenburg pionnen had weg genomen die althans voor de helft ook het eigendom van SO Soest zijn. De dis cussie werd tenslotte afgerond met de toezegging van voorzitter Plomp dat het dagelijks bestuur een en ander zou gaan uitzoeken en zoeken naar een oplossing die voor beide partijen de beste was. "Wij doen ons best." Bel Amnesty, tel. 14045 De gemeenteraad heeft vorige week geweigerd het voorstel van B. en W. voor de aanschaf van een nieuwe brandweerauto (kosten 400.000 gulden) te honoreren. VVD en CDA vinden dat er nog teveel vraagtekens zijn, met name over de financiële aspecten van de vervanging van de inmiddels 17 jaar oude "eerste uitruk". Kees Verjeus (CDA) betoogde dat de aanschaf van een tweede brandweer wagen, die ook op het verlanglijstje van de brandweer staat, door deze dure uitgave misschien onmogelijk zou worden. Hij vond dat het College zich ook een beetje schuldig maakte aan bangmakerij, door met zoveel woorden in het voorstel te zeggen dat langer uit stel gevaar voor mensenlevens ople verde. Hij wilde meer duidelijkheid, en dan graag van onafhankelijke deskun digen, over de staat van de oude auto. ■Dat het materieel een grote 'Taalge voeligheid" vertoont wilde hij wel bea men, maar hij wees er ook op dat er in 1984 minder aan onderhoudskosten was uitgegeven dan was begroot. "Of is er bewust minder gesleuteld?" Tenslotte vroeg hij zich af of de wagen misschien al besteld was en wees hij op de ge meente Hilversum, waar men tot volle tevredenheid een oude BB—brand weerwagen zou hebben kunnen overne men. Bert Krijger (VVD) sloot zich bij Ver heus' betoog aan en vond dat de raad behoefte had aan een goede discussie over wat er voor de brandweer nu wel of niet nodig is, voordat de gemeente zich vastlegde. Van belang is voor de VVD ook een goede organisatie en werkwijze van het brandweerkorps. Raymond van Gelder (PvdA) consta teerde dat de zorg voor een goede brandweer en die voor een goed be stuur blijkbaar tegenstrijdig zijn. Hij stond huiverig tegenover uitstel: "Wij hebben liever een goede brandweer dan een goede discussie, zoals de VVD wil." Dat het CDA nu weer onafhan kelijke deskundigen wilde inschakelen, zoals het dat bij de Borg juist niet had gewild, vond hij inconsequent. Hij ging akkoord met het voorstel. Veiligheid op het spel Jan Visser (Prog. Soest) stemde ook in met het voorstel. "Je kunt discussiëren tot je een ons weegt, maar de veilig heid van personeel en burgers staat op het spel." Hij refereerde aan een brand in Soesterberg, waar de Soester brand weerwagen verstek moest laten gaan wegens een onderhoudsbeurt. "Vandaag of morgen staat het hele zootje in de garage, en dan wordt er niks meer geblust," aldus Visser. Hij was voor, evenals Adriaan Pothuizen D '66die zich bij de opmerkingen van Van Gelder aansloot. J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) voelde het meest voor een nieuwe of ferte en wilde alleen onafhankelijke deskundigen inschakelen als dat niet duurder zou zijn. Burgemeester Scholten wees erop dat het College lang heeft zitten plussen en minnen, maar dat de aanschaf van de nieuwe uitruk-auto verantwoord en juist is. "Het is niet verantwoord het langer uit te stellen. Het materieel moet perfect werken." Hij betwistte dat er in Nederland onafhankelijke des kundigen (van buiten de brandweer dus) te vinden zouden zijn, die een zin nig oordeel over het oude materieel zouden kunnen spreken. Ook wees hij erop dat een nieuw rapport niet alleen tijd maar ook geldverlies met zich mee zou brengen. "Ik raad u dat ten sterk ste af," aldus de heer Scholten. Hij toonde zich graag bereid tot een goede discussie, na de vakantie, als de raad nu maar instemde met het voorstel. VVD en CDA gaven echter geen duim breed toe. Bij de stemming werd het voorstel met 16 tegen 10 stemmen ver worpen. Op de Heerdt van de oudheidkamer is een fotoexpositie ingericht over oude boerderijen zoals er nog vele zijn in Soest. Deze tijd van het jaar is bij uitstek geschikt een bezoek aan de Oud heidkamer te kombineren met een fietstocht langs deze oude boerderijen. Het zijn er vele, langs de Korte en de Lange Brink, het Kerkpad, de Birkt, in het veen, bekend en onbekend. Bij die boerderijen horen uiteraard mensen, die in vroeger jaren, evenals degenen die niet op een boerderij woon den, in Soester klederdracht liepen. Een klederdracht met een landelijke bekendheid, gezien het feit dat enkele foto's van de Soester klederdracht te zien zijn op een expositie in het Open luchtmuseum in Arnhem. In de Oud heidkamer vindt men ook een fotoexpo sitie over die Soester klederdracht. Op de deel zijn de vaste exposities ge wijzigd en aangevuld. Het zijn weer ex posities, die de moeite van het bekijken waard zijn. De Oudheidkamer, Ferdinand Huyck- laan 18, is geopend zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3