I "amilie Vissers gelukkige winnaars van ^inkelkring-weekend naar Parijs Id'Oude Enghex l Volksuniversiteit Soest/Soesterberg vindt nieuw onderkomen Raad unaniem in afwijzing bezwaarschrift Stichting Jeugdzorg Centraal Nederland wijzigde busdiensten Soest Voorlopig winst voor Elly Joosten in privé-oorlog over sociale uitkering WOENSDAG 19 JUN11985 SOESTER COURANT PAGINA 7 leslaagde Vaderdag-aktie van de Winkelkring I Kapsalon Syllie Hair Wij zijn met vacantie vanaf 27 juli tot en met 12 augustus. Kantoor verhuist in augustus naar Muziekschool Bestrijding Botulisme Inleveradres gemeentekwekerij Molenstraat 'Ik wil de stilte graag doorbreken' Jongen door hond gebeten FotoGoos van der Wi igen naderen In het nieuwe seizoen biedt de Volks universiteit Soest/Soesterberg weer een groot aantal cursussen, waar van sommige al langere tijd deel uitmaken van het pakket. Andere zijn nieuwdie zijn aangegeven met een Talencursussen Nederlandse grammatica* Conversatiecursussen Talen op reis* First Certificatie* Frans Duits Engels Italiaans Spaans Zweeds Russisch Overige cursussen: Opfriscursus Nederlands, hoe zeg ik het, hoe schrijf ik het? Nederlandse literatuur* Hebben vrouwen een geschiedenis?* Muziekgeschiedenis* Museum cursus* Sterrenkunde* Astrologie* Bridge* Broodbakken Taart maken Indisch koken Kerrieschotels Pech onderweg Veilig verkeer* Informatica Karweitjes in huis* Bloemen drogen en verwerken* ser C. L. Vissers en mevrouw J. A. rs-Heesterman van de Isaacstraat zaterdag aan het eind van de ,g nogal vreemd op, toen zij uit een aantal personen die met op dat moment nduidelijk bedoelingen op de voor van hun woning afliepen. Even zij het slachtoffer te worden le activiteiten van een niet nader omschrijven godsdienstige groepe- het was dan ook met enige ge- dat de heer Vissers de "rdeur opende. nigszins ^Verbouwereerd vernamen de heer en evrouw Vissers op dat moment de ededeling dat zij de winnaars waren "worden van de fraaie hoofdprijs van e loterij, die de Winkelkring Van Wee estraat ter gelegenheid van Vaderdag de zondag daarnahad georganiseerd en weekend voor twee personen naar ~nden of Parijs, ter waarde van 750 lden, verzorgd door het bekende reis- ureau Gerth van de Van Weedestraat. ijna de hele zaterdag waren de jeug- ;ge dames en heren van het Winkel- ring R-team - vooral bekend van de "zen die voor Moederdag altijd wor- en uitgereikt aan de winkelende da- es - in de weer geweest om enkele uizenden loten te verspreiden onder et winkelende publiek, waarbij dit keer vooral de heren in het centrum van de belangstelling stonden. In de grote aktiebus van de Winkelkring, die bij de ABN-bank aan de Van Weede straat stond opgesteld, werden in de loop van de dag ruim 3500 loten, voor zien van naam, adres en telefoonnum mer, gedeponeerd. Het was notaris Elferink die uit die enorme hoeveelheid de gelukkige win naars trok: de familie Vissers. Zij werden bezocht door een kleine Win kelkring-delegatie, bestaande uit me vrouw E. Bosboom (van hei bekende elektrotechnisch installatiebureau aan de Steenhoffstraat) en de heer L. van Kleef (van de gerenommeerde tabak-speciaal-zaak aan de Van Wee destraat), die de heer en mëvrouw Vissers de prijs kwamen overhandi gen, compleet met de reispapieren. Feest Het was - geheel toevallig - tóch al een beetje feest in huize Vissers, waar wei nig minder dan een koud buffet stond aangericht voor de bewoners die tien jaar geleden, min of meer tegelijk met de familie Vissers, in de Isaacstraat waren komen wonen. De feestvreugde kon dan ook beslist niet meer stuk Uiteraard waren de heer en mevrouw 9 Het R-team van de Winkelkring, dat zaterdag j.l. weer opvallend acte de présence gaf in de Van Weedestraat. Vissers zeer verrast met hun "droom- reisje". "Het zal wel Parijs worden", liet de heer Vissers weten, omdat zij die stad nog niet met eigen ogen had den gezien maar met Londen al wel eens kennis hadden gemaakt. De prijsuitreiking vormde een feeste lijk slot van de op zichzelf al zeer ge slaagde Vaderdag-aktie in de Winkel kring, waaraan door de winkeliers van harte werd meegedaan. Er heerste op nieuw de vanouds bekende Winkel kring-gezelligheid, niet alleen omdat heel wat winkeliers - mede door het redelijk goede weer - met hun aan biedingen "naar buiten kwamen", maar ook omdat de winkelvreugde werd verhoogd door de klanken van een draaiorgel. Daarnaast was er ook een buikorgeltje, waarbij orgelman Kees de lieve jeugd in de gelegenheid stelde hun al dan niet muzikale be hendigheden te beproeven door zelf aan het wiel te draaien. De vier beste amateurorgeldraaiers werden namens de Winkelkring beloond met een pla- tenbon. f t BAREETCAFE y Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 14-DAAGS MENU van 20 juni t/m 3 juli 26,50 Ossestaartsoep Kalfsmedaillon met gebakken champignons Diverse groenten Diverse aardappelen Pêche melba Iedere woensdagavond LIVE MUSIC w Nieuwe openingstijden: vanaf 17 juni maandags gesloten zaterdag tot 15.00 uur geopend. Wij wensen hierbij onze cliënten een prettige vacantie toe en hopen na de vacantie de haren weer lekker op te fleuren. Groetjes van de dames van Kapsalon SOESTERBERGSESTRAAT 70 - SOEST TELEFOON 10706 nü ij O'iuü Sinds in augustus 1970 in Nederland de eerste gevallen van botulisme bij watervogels werden vastgesteld, heeft deze ziekte - een voedselvergiftiging welke gepaard gaat met verlammingsverschijnselen en ademhalingsmoei lijkheden - zich steeds verder uitgebreid. Zo stierven in de zomer van 1973 tienduizenden vogels aan botulisme. De sterfte door botulisme komt vrij veel voor bij watervogels die in parken en vijvers verblijven. Ook voor de mens levert het botulisme gevaar op. Het is dan ook noodzakelijk het botulisme-probleem op de meest doel matige wijze aan te pakken. Wanneer ergens een dode (watervogel wordt aangetroffen en men vermoedt met een geval van botulisme te doen te hebben, dient men direkt de afdeling Groen en Rekreatie te waarschuwen (tel. 93647). Het is zaak de dode vogels zo spoedig mogelijk te verwijderen. Bij warm zomerweer ontwikkelen zich in de kadavers larven, welke weer gegeten worden door andere watervogels, zodat de cyclus van de ziekte zich op deze wijze gemakkelijk voortzet. Op deze manier kan een massale sterfte onder de vogels ontstaan. De gemeentekwekerij aan de Molenstraat wordt als verzamelplaats voor kadavers ingericht. Hier kunnen ook de dode vogels gebracht worden. Indien men zelf een dode vogel naar de gemeentekwekerij brengt, waarvan men het vermoeden heeft dat de vogel gestorven is aan botulisme, dient met plastic handschoenen te gebruiken om zodoende besmetting te voor komen. Busverbinding voor Overhees Ondanks de aanwezigheid van een groot aantal Jeugdzorgmedewerkers en sympathisanten op de publieke tri bune, die misschien op een felle discus sie hadden gehoopt, is de gemeente raad vorige week unaniem akkoord ge gaan met het voorstel van de beroeps- schriftencommissie over de behandeling van de subsidie aan de Stichting Jeugdzorg. De stichting was in beroep gegaan te gen de korting van 50.(HM) gulden en had eveneens geprotesteerd tegen het feit dat zij vólgens de nieuwe beleidslijnen slechts één beroepskracht per clubhuis mag aanstellen. De voorzitter van de beroepschriften commissie, Ries van Logtenstein (CDA) verdedigde het advies in de raad met een korte toelichting. Vol gens hem was het suk duidelijk. Wel in formeerde hij bij wethouder Kingma of er intussen al iets terecht was gekomen van een nieuw gesprek tussen de stich ting en het College. Kingma liet weten dat beide partijen kort tevoren al om de tafel hadden gezeten, maar dat Jeugdzorg liever de uitkomsten van de raadsvergadering wilde afwachten. Verwerpelijk De stichting kreeg dus nul op rekest. Wel distancieerde Adriaan Pothuizen (D'66i zich van de argumentatie van het College. "Nieuw beleid (waarop het Collge zich beroept) is pas nieuw beleid als het als zodanig is vastge steld. Dat was hier niet het geval. Jeugdzorg had pp het moment van de subsidie-aan vraaa geen,bop.<jschap aan;- wat toen nog als,"toekomstig beleid"- werd gezien. Ik vind dit soort optreden verwerpelijk." Niettemin stemde hij - evenals alle an dere fracties - met het voorstel in A. Bolhuis (CDA) sloot zich aan bij het wat hij noemde "principiële betoog" van Pothuizen. Ook hij vond het jam mer dat de zaken zo gelopen waren. Burgemeester Scholten sprak woorden van dank aan Van Logtenstein, die het voorzitterschap van de beroepschrif tencommissie sedert het overlijden van mr. Beijering vorig jaar heeft waargenomen. "Ufhebt het voortreffe lijk gedaan." aldus de burgemeester.' Elly Joosten van de Veldweg, nog niet lang geleden vooral bekend als de drij vende kracht achter Spullenhulp, heeft een privé-oorlogje dat zij voerde met de gemeente Soest, in het bijzonder de Gemeentelijke Sociale Dienst, althans voor een deel in haar voordeel beslist. Vorige week deed de Eerste Kamer voor Geschillenbehandeling van Ge deputeerde Staten van Utrecht uit spraak in het beroep dat Elly vorig jaar september had ingesteld tegen de beslissing van Burgemeester en Wet houders van Soest, die erop neerkwam dat een verzoek van Elly om een deel van een overbruggingsuitkering niet te hoeven terugbetalen werd afgewezen. Elly kwam in de winter van '83-'84 in financiële problemen toen haar bij standsuitkering verviel en zij voort aan een uitkering krachtens de RWW kreeg. Dat gebeurde per 1 december. In tegenstelling tot de bijstandsuitke ring wordt de RWW-uitkering echter achteraf betaald, zodat Elly werd ge confronteerd met een tijdelijk gebrek aan inkomen. Daarvoor vroeg (en kreeg) ze een overbruggingsuitkering van ruim duizend gulden, waarvan Elly in februari telkens een bedrag van 50 gulden moest terugbetalen, alsmede een eenmalige inhouding op het vakan tiegeld. Intussen nam haar huurschuld bij de gemeente toe waardoor zij werd bedreigd met huisuitzetting. Via de Stichting Ombudsman had Elly al verzocht om een terugbetalingsregeling van 25 gul den per maand. Bezwaren werden afgewezen, waarbij Elly's aanvraag werd beschouwd als een verzoek om een overbruggingskrediet "a fonds perdu", die niet behoefde te worden te rugbetaald. In juni besliste de gemeen te Soest afwijzend op de verzoeken, waartegen Elly bezwaar maakte. In augustus werd het bezwaarschrift ech ter ongegrond verklaard. Hoorzitting Elly zoem net hogerop en ging in beroep bij Gedeputeerde Staten. In mei j.l. werd een hoorzitting gehouden, waarbij zowel een vertegenwoordiger van de gemeente als Elly, geassisteerd door haar advocate, aanwezig waren. Op grond van die uitkomsten heeft de "Eerste Kamer" in Utrecht nu uit spraak gedaan in het geschil over de vraag of de gemeente Soest terecht neen geweigerd de aan Elly verstrek te overbruggingsuitkëring a fonds perdu te verlenen en deze terecht heeft gekort op haar uitkering. Volgens de Kamer is de beslissing van de gemeente dat Elly moest terug betalen een verhaalsbeslissing, die tot de bevoegdheid van de burgerlijke rechter behoort. In dat opzicht is het beroep van Elly niet ontvankelijk. Anders ligt net met de gemeentelijke beslissing omtrent de hoogte van haar uitkering. Volgens de wet en eerdere juridische uitspraken kunnen de kosten van bijstand alleen zonder instemming van de betrokkene op hem of haar worden verhaald uit kracht van een vonnis van de burgerlijke rechter. Nu Elly er steeds duidelijk blijk van heeft gegeven dat zij niet instemt met de inhoudingen op haar uitkering heeft de gemeente deze ten onrechte toege past, aldus de kamer. "Wij kunnen deze derhalve niet in stand laten", aldus de brief die Elly vorige week ontving met de uitspraak. "Wij vernietigen daarom het besluit van de gemeente Soest en bepalen dat op de uitkering van appellante toegepaste in houdingen ongedaan worden gemaakt en dat voor de toekomst geen inhou dingen meer zullen worden toegepast, tenzij uit krachte an een vonnis van de burgerlijke rechter." 'Cliënt-onvriendelijk' Elly ziet deze uitspraak als een kleine overwinning op het ambtelijk apparaat, waarvan zij in toenemende mate het gevoel heeft gekregen dat het h .a. dwars wilde zitten. Het gaat haar daar bij niet zozeer om de regels, die zij graag wil gehoorzamen, maar om de wijze waarop er "tussen de regels door" met cliënten van de Sociale Dienst wordt omgesprongen. Volgens haar geniet Soest in dat opzicht intus sen een reputatie als "cliënt-onvrien delijk" en zij hoopt met de gevolgde procedure daarin verandering aan te brengen. "Ik wil graag duidelijk ma ken dat uitkeringstrekkers zich niet zo snel moeten laten intimideren. De meeste mensen accepteren alles maar en durven zich niet te verweren. Daar door blijft het altijd stil. Ik wilde die stilte graag doorbreken. Overigens kan het College van Bur gemeester en Wethouders binnen een maand weer schriftelijk in beroep gaan te^en de uitspraak bij de Kroon. De volksuniversiteit Soest/Soesterberg sluit j^lezer dagen een succesvol jaar Tegoïfjk1 6etiêkerit'-tlartdat liet kan toor ïfifV.lo,' siKcl*1gë'c'öïmo tijd gevestigd op de vertrouwde plek in het Artishockgebouw aan de Steenhoff straat, wordt verlaten. Dat staat uiter aard mede in verband met het feit dat Artishock zelf naar de Borg ver huist, waardoor ook de "onderhuur ders" - de Volksuniversiteit is daar één van - naar een ander onderkomen hebben moeten omzien. Voor de Volksuniversiteit is dat prima gelukt, üp een steenworp afstand van de oude plaats is een andere ruimte gevonden, waar de kantoorwerkzaani- heden kunnen worden voortgezet: in de Muziekschool aan het Kerkplein naast de Petrus en (Pauiuskerk. "We gaan vandaaruit welgemoed het 9e jaar van ons bestaan in", vertelt Wil ly Teuling, voorzitter van de V.L., in een kort vraaggesprek, waarin niet alleen de verhuizing aan de orde komt. "We hebben ons vaak afgevraagd of we nog wel bestaansrecht hadden. Er is de laatste jaren zoveel nieuws bijge komen op het gebied van de volwas senen-educatie. Maar de Volksuniver siteit heeft toch een eigen, vertrouwd 'karakter, dat bij heel veel mensen nog altijd blijkt aan te slaan. Dat komt door onze specifieke werkwijze, de eigen sfeer, waarin je van elkaar leert." Drempels overwinnen Belangrijk is vor de Volksuniversiteit ook het zeer gevarieerde aanbod aan cursussen. "Er is voor elk wat wils, en dat blijken de cursisten te waar deren." In de cursussen van de V.U. gaat het in de eerste plaats qm de zelf redzaamheid van de cursisten, niet zo zeer om een diploma. "Het voornaam ste is dat de mensen drempels leren overwinnen. Er zijn bijvoorbeeld men- Rood - licht- controle Bij een controle op de naleving van de verkeerslichten op het kruispunt Van Weedestraat/Nassauplantsoen/Stad houderslaan heeft de politie vorige week vier automobilisten bekeurd wegens het rijden door het rode licht. Zij kre gen een proces-verbaal. Reclameborden gestolen De heer J. A. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van reclameborden. Deze waren gemonteerd op een auto, die gepar keerd stond aan de Nieuwe weg. Al eerder werden de reclameborden - voor een garagebedrijf in Soest - ge stolen. Jongen met mes bedreigd De 11-jarige Johan den H. uit Soest deed vorige week bij de politie aangif te van het feit dat hij, terwijl hij over het fietspad langs de Birkstraat reed, met een mes was bedreigd door een onbekend gebleven mede-fietser. Bei den reden in de richting Amersfoort. Bij het inhalen zag Johan dat de andere jongeman - naar schatting 17 jaar oud - met een mes in zijn richting zwaaide en hem vervolgens tot in Amersfoort achtervolgde. De 16-jarige Roland v.d. H. uit Eemnes meldde de politie in het weekeinde dat hij gebeten was door een hond, toen hij op de Julianalaan de weg vroeg aan een voorbijgangster. De vrouw wees hem de weg en toen de jongeman wil de wegrijden beet het beest hem in de benen. De eigenares weigercie de scha de te betalen, die aan de broek van de jongeman was aangebracht. De politie heeft de kwestie in onderzoek. sen met een heel gedegen middelbare opleiding, die in het buitenland hun mond ji'ietdulVeri open te'dóen. Daar zijn onze cursussen uitstekend ge schikt voor. Niet iedereen is uit op een diploma..." Die zijn bij de V.L. dan ook niet te behalen, al komt er in het nieuwe programma voor het eerst een cursus die wat zwaarder is en waaraan in derdaad een "diploma" verbonden is: een "First Certificate" van de cursus Engels van Cambridge. Sinds de oprichting is Willy Teuling nauw betrokken bij de Soester/Soester- bergse Vrije Universiteit, eerst als se cretaris, later als voorzitter. Over het ontstaan weet ze te vertellen"De V .U is in Soest voortgekomen uit de V.O.S.- cursus. Een aantal vrouwen die daar aan deelnamen wilde de kennis ver der uitbreiden, maar die mogelijkheid was er niet in Soest. V ia de Stichtse Culturele Raad is toen kontakt gelegd met de landelijke bond van V'.U.'s. De gemeente verschafte een startsub sidie." Er zijn ook nu, na acht jaar, nog cur sisten van het begin, die telkens zijn overgestapt op een andere cursus. De V.U. stond ook aan de wieg voor de taalcursussen voor buitenlanders en van het alfabetiseringsproject. De gemeente verstrekt overigens geen subsidie, in tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht, "in zekere zin verdient de gemeente zelfs aan ons", aldus Willy Teuling, "omdat we huur betalen voor de lokalen die we gebrui ken." Ideële basis In tegenstelling tot de commerciële in stellingen, waarvan de Volksuniver siteit wel enige concurrentie onder vindt maar die ook hogere cursus prijzen hanteren, draait de V.U. op ideële basis. "Het bestuur bestaat uit vrijwilligers, die houden de V.U. al sinds de oprichting draaiende." In de cursusprijs is uiteraard wel een honorarium voor de docent begrepen, alsmede de lokaalhuur, de kantoor kosten en het lesmateriaal van de do centen. Voor ongeveer 90 procent zijn de cur sisten vrouwen, aldus Willy Teuling. Voor het overige kan worden vastge steld dat de cursisten uit alle lagen van de samenleving afkomstig zijn. "Er zijn mensen die niet meer dan la gere school hebben, maar ook die een gymnasium-diploma hebben. Verder zijn er ook nogal wat vrouwen die de V.U.-cursus gebruiken als opstap naar de moeder-mavo. In het algemeen blij ken volwassenen zeer gemotiveerd te zijn. De docenten werken er dan ook graag mee." Er zijn jaren geweest dat de V.U. wel 400 a 500 cursisten had. Het afge lopen jaar waren het er - ondanks het feit dat de V.U. ook heeft gemerkt dat de mensen kennelijk wat minder ge neigd zijn om geld uit te geven - toch altijd nog zo'n 350. Dat betekent dat waarschijnlijk enige duizenden inwo ners van de gemeente Soest hun ken nis hebben verrijkt met een of andere cursus, door de V.U aangeboden. De Volksuniversiteit Soest/Soester berg is er overigens één van de 125 in Nederland, die allemaal autonoom zijn maar wel op eendere wijze georga niseerd. "De uitvoering kan van plaats tot plaats verschillen", merkt Willy Teuling op. Sommige VU's worden door de ge meente gesubsidieerd, beschikken daardoor over een eigen kantoor, een vaste beroepskracht en meer openings tijden. Dat geldt niet voor Soest. 0 V.U.-voorzitter Willy Teuling (r.) en haar medebestuursleden Marijke Kingma, Gonny Opten, Henny Hcy- kamp cv AnkGardcnbroekf. Foto: Goos van der Wilt Andere openingstijden Ook in het nieuwe kantoor aan het Kerkplein zal het kantoor één keer per week geopend zijnweliswaar niet meer op woensdag, maar hu (dat wil zeggen: vanaf 15 augustus, als de nieuwe inschrijvingen gaan plaatsvin den) op donderdag van 10.00 tot 13.30 uur. In de periode van 16 augustus tot en met 3 september is het kantoor overi gens ook geopend op dinsdag en vrij dag van 13.30 tot 15.30 uur en op zater dag van 10.00 tot 12.00 uur, om de ver wachte golf van nieuwe inschrijvingen op te vangen. Op zaterdag 31 augustus wordt een speciale dag gehouden, waarop de cursisten kennis kunnen maken met de docenten. Op 14 augus tus wordt huis-aan-huis in Soesterberg weer een folder verspreid, waarin het complete nieuwe cursusaanbod is opgenomen. Op 11 oktober wordt er in de Muziek school een avondvullend programma geboden, dat gratis toegankelijk is, over historische kleding. Die avond krijgt een feestelijk tintje, maar dat is dan ook het enige waarmee de Volks universiteit de verhuizing viert. Het bestuur van de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg bestaat momen teel uit de volgende personen: Willy Teuling, voorzitter; Wim Klaren- beek, vice-voorzitter; Gonny Opten, secretaris; Kees Goebertus, penning meester; Kitty Heijnen, tweede pen- ningmeeste, en de leden Henny Hey- kamp, Anjo Craenen, Henny Teunis- sen, Marijke Kingma, Klaas Levinga en Ank Gardenbroek. Aan de V.U. zijn meer dan 30 docenten verbonden. Begin juni heeft de nieuwbouwwijk O- verhees een busverbinding gekregen. De lijnen 70 en 72 van Streekvervoer- maatschappij Centraal Nederland zijp via de nieuwste wijk van Soest gaan rijden. De route van deze lijnen is Obrechtstraat-Willaertstraat-Di Lassostraat-Boerenstreek De haltes op de Koningsweg zijn komen te vervallen. De bewoners van Klaarwater gaan er met de gewijzigde busroute op vooruit. De route via de Smitweg en Veenbes straat, die nu alleen op marktdagen werd gereden, wordt nu op alle dagen gereden. De bushaltes op de Weegbree - straatzijnopgeheven. De lijnen 70 en 72 verzorgen overdag een 30 minutendienst naar Amersfoort en 's avonds een uurdienst. Naar Hil versum kan men vanuit Soest elk uur met lijn 70. Naar Baarn rijdt lijn 72 overdag als uurdienst en 's avonds elke twee uur. Dit heeft tot gevolg dat op de verschil lende lijnen de vertrek- en aankomst tijden nogal drastisch gewijzigd zijn. Al deze wijzigingen in de dienstrege ling zijn opgenomen in het nieuwe bus boekje van Centraal Nederland. De uit voering van het busboekje is ook ver nieuwd. Aparte tabellen voor de maan dag t/m vrijdag, zaterdag en zondag maken hel opzoeken gemakkelijk. Het nieuwe busboekje is te koop voor 4,- bij de chauffeur en de verkooppun ten van Centraal Nederland, op de postkantoren en in diverse boekwin kels.

Soester Courant | 1985 | | pagina 7