WIE SLIM &RUIIJSNELIN. 0* Meningen van lezers Op stap üi AScdcrtand Bij aanschaf van 'n nieuwe Skoda doet uw Skoda- dealer tijdelijk f 500,- de inruilprijs. Dit aanbod geldt voor alle modellen met uit zondering van de 105 S (Standaard). Schilderijen van Joseph Bruyn laten diepe indruk achter artje-Zuid vierde Vaderdag Op stap in Nederland WOENSDAG 19 JUN11985 SOESTER COURANT PAGINA 9 SKODA Lees- en Schrijfgroep Soest Uitnodiging aan de bevolking van Soest Vraag uw plaatselijke Skoda-dealer. Adressen staan in de Gouden Gids. Oude boeken? Opmerkelijke expositie bij kunsthandel Luttik Soest Heren der schepping in middelpunt der belangstelling Tamils Des Konings'weg' Geen mini - containers in Soest Geen vervuiling bij Howson V redesfestival TOERISME VROEGER EN NU Het bestuur van de Atletiekvereniging Pijnenburg nodigt hierbij alle in woners van de gemeente Soest uit om aanwezig te zijn bij de officiële opening van de Atletiekakkommodatie, aanstaande vrijdagavond 21 juni om 7 uur door oud-Olympisch Kampioene Fanny Blankers-Koen. Het is voor de A.V.Pijnenburg en de atletieksport in Soest een bijzondere gebeurtenis. Na 15 jaar zich moeten behelpen krijgt men eindelijk een at- letiekvoorziening die er zijn mag. De bevolking, die het afgelopen jaar doro het deelnemen aan de vele akties de atletiekvereniging zo voortreffelijkJaeeft-gesteund J)jj_het streven, om in zelfwerkzaamheden de atletiekbaan aan te leggen, kan dan met eigen ogen zien wat er allemaal in de afgelopen maanden is gebeurd. Er ligt nu een schitterend atletiekcomplex waarvan de atletiek in Soest jaren plezier kan beleven. Zij die niet in de gelegenheid zijn om aanstaande vrijdagavond een kijkje te komen nemen, wil het bestuur van de A.V.Pijnenburg langs deze weg heel hartelijk bedanken. Daarbij gaat ook de dank uit aan hen die, op welke manier dan ook, meegeholpen hebben aan het tot stand brengen van de atletiekakkommodatie aan de Wieksloterweg hoek Dolderseweg. Met vriendelijke sportgroeten Bestuur A.V.Pijnenburg René van Zee, voorzitter. Flinke buit bij inbraak Amersfoortsestraat Bij een inbraak in een woning aan de Amersfoortsestraat werden vorige week niet alleen een 19-eeuwse Gro ningse staartklok, maar ook een zgn. 'Stoeljesklok' en niet minder dan 65 zilveren voorwerpen, waarvan diverse antiek, ontvreemd. De heer J. S. deed aangifte bij de politie. De totale schade bedraagt ca. 67.000 gulden. De dader bleek het slot van de keukendeur te hebben geforceerd. Diefstal uit auto De heer J. v.d. W. van Colenso meldde de politie vorige week dat een onbeken de dader uit zijn auto. die bij zijn wo ning stond geparkeerd, de radio-cas setterecorder en een leren bal had ont vreemd. Vermoedelijk is gebruik ge maakt van een valse sleutel, want spo ren van braak werden niet aangetrof fen. SKODA GEEFT TIJDELIJK F500,-EXTRA VOOR UW INRUILAUTO. We bestaan al drie jaar Wie zijn we? We hebben moeilijkheden met lezen en schrij ven. Elke dag doen we boodschappen. Wat staat erop de pizza-pakken? "Mevrouw, kunt u even voor me voorlezen, ik kan het niet!" We schamen ons er echt niet voor, linaar het is wel lastig. Daarom hebben we de telefoon gepakt en nu zitten we hier in deze groep. Elke woensdagavond komen we bij elkaar van 7.45 tot 21.45 uur. Belt u voor informatie naar: Lidy Otto, tel. 16390, of Nel Tims, tel. 20745. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Inbraak Amersfoortsestraat Bij een inbraak in een woning aan de Amersfoortsestraat zijn vorige week een camera, drie objectieven en een radio-cassetterecorder verdwenen. De heer G. H. deed bij de politie aan gifte. De inbraak verschafte zich toe gang tot de woning door het inslaan van een ruit. Verkeerslichten buiten werking: fietster gewond bij aanrijding Doordat de verkeerslichten op het be kende kruispunt Ossendamweg-Von- dellaan/Soesterbergsestraat niet in werking waren ontstond daar vorige week opnieuw een ongeluk. De 14-jari- ge Marjolein K. werd tijdens het spits uur aangereden door een auto, bestuurd door de 32-jarige R. K. uit Baarn. Het meisje liep geen letsel op. Fietster gewond bij aanrijding Mevrouw E. V. (32) werd vorige week met hoofdletsel overgebracht naar Zonnegloren, nadat zij op de Steenhoff- straat was aangereden door een brom fiets, bestuurd door de 16-jarige J. van B. uit Soest. Het ongeluk ontstond door dat mevrouw linksaf sloeg, juist op het moment dat zij werd ingehaald door de bromfietser. Diefstal uit auto De heer R. K. uit Hilversum meldde de politie vorige Veek dat een onbeken de dader een ruit had vernield van zijn auto, die geparkeerd stond in het bos langs de Soesterbergsestraat. Uit de wagen verdween een aantal kostbare apparaten, zoals een tuner, een versterker, een fototoestel, twee navigatierekcncomputers, een reken machine. Ook werd een set luchtvaart- kaarten gestolen, aïsniede een koffertje. Bel Amnesty, tel. 14045 Mag ik de PvdA vóór het spoedbe raad in de Kamer aan het volgende herinneren? De bij ons verblijvende Tamils hebben hun vrouwen en kinderen in 't zo "le vensgevaarlijke" Sri Lanka achterge laten en zichzelf via Turkije, Moskou en Oost-Berlijn naar West-Duitsland en Nederland weten te smokkelen. Hoe duur zal die reis geweest zijn? Hier komen zij n.b. met eisen, "die de Nederlandse belastingbetaler" dan weer moet opbrengen. C. Vink Wethouder Oudemans vindt het alle maal nogal meevallen met de geluids hinder. Welnu, dan moet hij maar eens op gezette tijden de decibels meten op diezelfde Koningsweg. Ik woon er toe vallig naast en heb ter voorbereiding op deze ellende - de doortrekking van deze weg - dubbele beglazing aange bracht. Zonder succes overigens,.wam buiten de racebaan Koningsweg worden ook de voetpaden in en om O- verhees door brommers met voeten ge treden. Waar blijft de wijkagent? Tip: van 7.30-8.30 uur 's morgens en van 22.00-24.00 uur 's avonds. U heeft uw be keuringsboekje snel vol. Terug naar de Koningsweg. a. Sluit de wijk Overhees 1. 2. 3. 4. en wat er nog bijkomt, niet af van de rest van Soest. Het is daar al vochtig ge noeg. Zoek nu eens een oplossing om van alle last en zorg verlost te zijn. door desnoods een weg te creëren, waar geen wooneenheden zijn. Binnen afzienbare tijd is het toch een vierbaansweg met alle gevolgen van dien. De heer P. Veen heeft inderdaad zijn huiswerk goed gedaan. B. Sluit de Dorpsstreek af. Dat was toch afgesproken in vorige stukken? Niet te veel stoplichten op deze ver keersader. Maak één sluis en geen twintig sluiproutes. C. Een geluidswal voor de Koningsweg. Kijk naar de Diependaal- selaan in Hilversum of de racebaan door Badhoevedorp. Onzin: niet eerst de grond volpoten met woonwijken en dan roepen: O, jee, we moeten wat doen aan het lawaai. D. Ander verhaal: Over die mini-con tainer kan ik kort zijn. Ik heb nog twee gloednieuwe vuilnisbakken aan moeten schaffen tot iemand met de be kende zakken op de proppen kwam Nu weer zo'n bak (a la Baarn). Gfeen bezwaar, u doet maar, maar ook geen verhoging. E. OverigensDe Borg zou een goed al ternatief voor het nu nieuw te bouwen politie-bureau zijn geweest. Cellen genoeg te makenbowlingbaan voor de recreatie: sportzaal voor de conditie: parkeerruimte voldoende. Voor dat geld zou Artishock een wonder onderkomen hebben gekregen. Want hebben wij Soesters een goede theaterzaal voor alle verenigingen? Nee! Hebben wij een goede bioscoop? Nee Nu ook al geen brandweerauto, waar moet dat heen? De container voor Pijnenburg kost 7000,- "Kan dat?" Soms denk ik wel eens aan een nieuwe frisse club in Soest. Als we "Dorpsbelangen" oprichten? Misschien komt er dan wat tegengas. Wie weet... P. Daalhuisen Sinds zaterdag j.1. is bij de bekende kunsthandel Luttik aan de Koninginne- laan 99 in Soest een opmerkelijke ex positie te zien. Zij bestaat uit ca. 30 schilderijen van de schilder Joseph Bruyn (34), die sinds ruim tien jaar als professioneel schilder actief is. Bruyn geeft in zijn werk blijk van een groot engagement: hij blijkt zeer ge troffen te zijn door het leed in de wereld, dat hij op een uiterst opmerkelijke wijze in zijn schilderijen vastlegt. Op sommige bezoekers zal het werk van Joseph Bruyn mogelijk bizar overko men, maar het is bijzonder authentiek en heel indringend. "Hij trekt zich wei nig aan van wat de mensen in het al gemeen mooi vinden. Hij schildert wat hij vindt dat hij schilderen moet", aldus Ger Luttik, directeur van de kunsthandel. "Het is boeiend en laat een diepe indruk achter, die je niet gauw vergeet. Bovendien is zijn werk technisch perfect. Joseph Bruyn werd in oktober 1950 in Monrovia (Liberia) geboren uit een Liberiaanse moeder en een Neder landse vader. Op z'n derde kwam hij naar Nederland, waar hij sedert 1973 schildert. Zijn werken zijn qua voorstelling te vergelijken met die van de schilder Gi- ger (bekend van de film Aliën) en van de Nederlandse kunstenaar Jan Wol- ters. Ze munten uit door een perfekte beheersing van zowel de oude als mo derne meestertechnieken. De symboli sche fantasiewereld die Bruyn weer geeft is terug te voeren tot de onbe wuste zieleprocessen in de mens zoals Joseph Bruyn (l.) en Ger Luttik hij een van de opvallende schilderijen in de expositie die tot het a.s. weekend duurt. uitvoerig beschreven in de werken van Jung. De door Joseph Bruyn vastgelegde science-fiction wereld is niet geba seerd op de vooruitgang van de weten schap, maar op een geestelijke evolu tie/transformatie van de mens. De onderwerpen zijn niet van te voren be dacht, maar ontstaan tijden het met de airbrush aanbrengen van contouren van een ondefinieerbaar onderwerp. De ontstane vormen worden met gro te aandacht voor detail en oppervlak- testrukturen uitgewerkt tot figuren en objecten die de kunstenaar in het lij nenspel ontdekt. De combinatie van deze schilderijen met de objecten van Afrikaanse kunst bij kunsthandel Luttik is er één van een natuurlijke harmonie, hetgeen mis schien terug te voeren is tot het feit dat de geestelijke wereld van Joseph Bruyn voor een groot deel door zijn Afrikaanse afkomst wordt beïnvloed. Joseph Bruyn exposeerde reeds in: I.C.U. (1981), Centraal Museum (1981) en Museum voor Hedendaagse Kunst (1984) te Utrecht; Slot Zeist (1977) en Galerie Pom-Par (1981) te Zeist; Galerie La Galée 1982te Bilthoven. Voor ons als bewoners van Soest is het heel eenvoudig. U krijgt een kunststof bus op wielen in huis. in plaats van de plastic Komo-zakken en u gaat wéér meer betalen. En u weet toch og wel uit de "vuilnis- bakkentijd" hoe afschuwelijk zo'n graf kist vol bacteriën gaat stinken en wie maakt hem dan schoon? Juist... U krijgt keus uit 2 maten vuilnis-contai ners. Weet u nu al voor 52 keer per jaar in 't vooruit, welke maat moet heb ben? En als de container welke u dan gekozen heeft vol is er er is méér afval in een bepaalde week. wat doet u dan'.' En wie duwt de 25 of 50 kg zwaar we gende gevulde mini-container over de dorpel? En wie mag de mini-container straks weer binnenhalen, als het stortregent, sneeuwt of glad is? Bewoners van Soest, overdenkt u dit allemaal eens en bepraat het met uw ge zinsleden. "Met de mini-container ha,alt u de duvel in huis." Vraagt u aan het hoofd van de voor lichting van Soest, de heer Van Os, wie van uw politieke partij deze zaak behan delt en geef uw mening aan haar of hem. Naar mijn oordeel moet de mini-con tainer in Soest niet komen en moet de Komo-zak gehandhaafd blijven. Ing. H. Huisma In de jaarvergadering van onze vereni ging werd een vermeende grondvervui- ling bij Howson vermeld. Het ging hier om een vermeende grondvervuiling van oudere datum onder de vloer in de expe ditiehal. Door misverstand of verkeerde inter pretatie ontstond de indruk dat het ging om een recente vervuiling. Hierdoor is helaas een enigszins irriterende en ver velende situatie ontstaan. Op uitnodiging van Howson en met me dewerking van de gemeentelijke instan ties is uitgezocht of er een vervuiling van oudere datum was. Hierbij is geble ken dat het hier ging om een incidentele vervuiling van oude datum. Deze ver vuiling is in 1982 opgeruimd en vakkun dig afgevoerd, zodat er nu geen milieu verontreiniging aanwezig is. Tot de aktiviteiten van een milieuver eniging behoort het signaleren van mi lieuaantastingen, hetzij vastgesteld, hetzij vermeend. Wij beschouwen het echter ook als onze taak bekend te maken wanneer een vermeende milieu aantasting er niet is of naar behoren is opgeruimd, zoals dit bij Howson het ge val is. Wij danken Howson en de gemeente lijke instanties voor hun medewerking in deze. Het Bestuur van "Soestdijk geen Stankwijk" Naar aanleiding van het interview met Ankie Siddré over het weekend "Dag en nacht voor de Vrede" bij Soester- berg, in de Soester Courant van 12 juni j.1., willen wij van harte instemmen met de zienswijze van Ankie. Ook wij vatten het niet dat er nog zoveel chris tenen zijn die helemaal geen bezwaar tegen de kernbewapening hebben. Jaap en Jos den Oude Foto: Goos van der Wilt Dixielanders, waarmee de meisjes op de bijgaande foto gezusterlijk vereend bij de winkelende vrouwtjes in brons van Marius Andriessen vereeuwigd staan, werden niet vergeten. Aldus zijn de zaterdagen voor Moeder dag 1985 en voor V aderdag 1985 de ge schiedenis ingegaan als dagen waarop de "Hartje-Zuid"-ondernemers op nieuw op een hartelijke wijze uitdruk king hebben gegeven aan hun grote waardering voor de komst van hun vele en trouwe koning-klanten. Tuinmeubels gestolen De heer R. de G. van de lnsingerstraat meldde de politie vorige week dat een onbekende dader een complete tuin meubelset had weggehaald uit de tuin van zijn woning. Er verdwenen vier stoelen van wit geplastificeerd hout, alsmede een tafel. Autoruit vernield onder het rijden De heer A. T. uit Soesterberg kreeg vorige week de schrik van zijn leven toen zijn auto op de Kolonel van Rooijen- weg vanaf het viaduct werd bekogeld met een steen. De voorruit sneuvelde. De heer T. deed aangifte bij de politie. 'Toerisme, vroeger en nu J.G. KIKKERT komen behoeft te gevoelen. Talloze liefhebbers in zijn muzikale kielzog meezuigend, bewoog zich het swingen de octet practisch non-stop van "kop tot kop", dat wil zeggen van IJzerwa- renhandel Hooijer tot Snackbar Dam en weer terug. Zonder meer mag vast gesteld worden dat de "E8 Dixie Seven and One" met dit tweevoudige op treden in "Hartje-Zuid" een duidelijk visitekaartje van zijn muzikale kunnen heeft afgegeven. In deze door zonne schijn en muzikale levendigheid opgeluisterde "Hartje-Zuid"- wereld flitsten ook nu weer de pijlsnelle meisjes van het Christelijk Grift- landcollege rond. De voormalige "zeep- meisjes" Catrien, Marjon en Marieke vormden gedrieën de geroutineerde kern van het charmante zestal. Als nieuwkomers hadde de ploegleidsters Betty van Essen (Foto/Optiek Van Es sen) en Syllie (Hair) van Welzenis dit maal de meisjes Hanneke, Mariette en Suzanne in de baan gebracht. Uitge rust met de bekende harten en de dit keer met fraaie ball-points gevulde mandjes zochten en vonden de "pen- friends" met het grootste gemak afzet voor hun "Hartje-Zuid"-presentje bij de aangenaam verraste vaders, va ders in spe en niet-vaders. Ook de E8 Toerisme bestaat al erg lang. Ook in Nederland De oude Romein Plinius verbaasde zich in de eerste eeuw van onze jaartelling reeds over onze lage landen en de bewoners. Sinds de eerste toerist hebben heel wat binnen- en bui tenlanders hun Nederlandse indrukken aan het papier toevertrouwd. En wat zij te vertellen hadden is nog altijd in teressant. De toeristen zijn in de loop der eeuwen even grondig veranderd als het toerisme. "Op stap in Nederland" geeft een dui delijk beeld van deze ontwikkeling. Hoe het vroeger was, hoe het nu is en hoe het (misschien) zal worden. Het toerisme is ook in Nederland massaal geworden. Niet voor niets heet het laat ste hoofdstuk van dit boek "Honderd miljoen vrije dagen". Vroeger konden heel wat minder mensen zich de luxe van het reizen, puur voor plezier, per mitteren. Of ze kwamen niet op die ge dachte... Toerisme, recreatie, reizen. In soms nostalgische variaties uit oude en nieu we tijden: de pelgrims en de schavot- gangers, de natuurkampeerders en de bermtoeristen. De wandelaars en de pretparkbezoekers, dit alles komt aan bod. De Amsterdammers vergapen zich aan de provincie, de provincialen aan Amsterdam. De eerste badgasten dompelen zich zeer voorzichtig in de koele golven van de Noordzee. De Zuid limburgers en de Noordveluwers beve len zich beleefd aan bij de Toeristisch denkende mens. Ze weten dan nog niet wat er over hen zal komen. Trekschui ten werden treinen, herbergen werden hotels. Al deze facetten - en nog vele andere - worden tevens belicht door talrijke tek sten en illustraties. Een groot aantal foto's werd speciaal voor dit boek gemaakt. Een boek voor reizigers en thuisblijvers. Nu in de boekhandel 29,50. Pluvius heeft ingezien dat hij het niet té bont kon maken. Nog net op tijd heeft de regengod de hevigheid waar mee hij zijn watermassa's tot dusver re in juni over Soest en wijde omge ving had uitgestort, doen afnemen om de zon in de gelegenheid te stellen wat werk van hem over te nemen. En zo kon het dus gebeuren dat de grote open luchtreceptie, die de winkeliers van "Hartje-Zuid" de bezoekers in het algemeen en alle vaders in het bijzon der afgelopen zaterdag hebben aange boden, mede door een weldadig zonnetje werd opgeluisterd. Gebleken is dat de reeds op zaterdag voor Moederdag met zo veel succes toegepaste feestformule nog niets aan werkingskracht had ingeboet. Met de weergoden als medestanders is het "Hartje-Zuid" - vaderdagfeestje een gezellige happening geworden. De Dixielanders "E8 Dixie Seven and One" onder leiding van trompettist Rob Zijlstra hebben hun hernieuwde muzikale opwachting in het winkel centrum "Hartje-Zuid" dermate serieus opgevat, dat geen van de hon derden al dan niet met het vaderschap beklede mannelijke bezoekers zich na afloop ten opzichte van de voor heen "bespeelde" moeders te kort ge-

Soester Courant | 1985 | | pagina 9