vereniging Projectweek S.G. Eemland: 'Kapot maken-heel maken' Bij ons op Soest Succesvol optreden van Soester Muziekgezelschap WOENSDAG 26 JUNI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 'Zij weten niet wat zij doen' 'Mastersound'-drive-in show sluit Molensoosseizoen 84/85 af Filmhuis: 'Gebroken spiegels' Zomerprogramma Filmhuis Artishock Willem Breuker maakt opnamen van Greet Bijma en haar kwintet H|jp| harrie toonen assurantiën Het College van B. en W. heeft vorige week vergaderd over het verzoek van de Scholengemeenschap "Eemland", school voor lager beroepsonderwijs, om het fietstunneltje onder de Dalweg Ie mogen schoonmaken en opnieuw te schilderen. Later belde wethouder Oudemans zelf op om zijn waardering uit te spreken voor het plan en de bereidheid te tonen van het gemeentebestuur om de kosten Je dragen. Ook de directeur van Ge- •jtófentewerken, S- H. Brunekreef, was blij verrast met het plan en be loofde medewerking. Initiatiefnemer Jan Visser hierover: I k heb de kunstenaars Ton Paauw en Kgbert de Rooy (bekend van de flat- -i-hilderingen, die vorige week ook offi cieel werden opgeleverd) bereid ge- SKjhden hieraan leiding te geven. Zij 'rebben geheel belangeloos hun dien sten aangeboden en een ontwerp «Smaakt dat aansluit bij het landbouw- gebeuren op de Eng. Een groep leer lingen heeft woensdag het tunneltje Bflnoongemaakt. ontvet en vandaag op- ifteuw in primaire kleuren beschilderd in'et betonverf." Het initiatief is slechts één van de on- ^lö'hdelen van de z.g. projectweek, die Kra Scholengemeenschap voor haar leerlingen heeft georganiseerd onder hyding van Luuk Blom, onder het HR)tto: "Kapot maken-heel maken". Ken ander opvallend onderdeel was het repareren van kapot speelgoed. Alle basisscholen, kleuterscholen, peuter- -iöeelzalen en crèches zijn benaderd jffljni hun kapotte speelgoed te laten re pareren door de oudere l.t.s.-ers. waar- ®K»or een grote hoeveelheid duwkarren. krui wagentjes, stoeltjes, trapjes, drie- Braelers, poppenkastonderdelen en kin- RK'rzitjes weer als nieuw gratis naar de Eigenaars terug werden gebracht. lïrëzie Bi een ander lokaal van het gebouw aan de Soesterengweg werden van ou de t.v.-onderdelen en radiotoestellen Bteuwe kristalontvangers en knippei Bn htinstallaties vervaardigd. Mij de dependance van de Scholenge meenschap, de Huishoudschool aan de l'almalaan, werd de tuin opgeknapt. I hekwerk vernieuwd, nieuwe, zelf te maakte banken geplaatst, een bar- ue gebouwd, etc. Mevrouw de Vries heeft de leerlingen contact gebracht met enkele dien- ï-ien van Gemeentewerken, waaronder hel Compostbedrijf, en heeft o.m. 'Groen Recreatie" een dag geholpen ■met beplantingen op de Eng. Jaap v. d. Veer hield zich met zijn Kg roep bezig met "zure regen", maakte leen wandeling met de boswachter ach ter Zonnegloren en bracht een bezoek a.m Kasteel Groeneveld, terwijl enkele In ndere collega's van hem andere musea bezochten. Midere groepen hielden zich bezig met drugs- en alcoholvoorlichting o.l.v. gastsprekers en deden een vergelij kend warenonderzoek in Soest om de verschillen op te sporen tussen super markten en buurtwinkeltjes'. In het creatieve vlak werd door Gerrit Pomp en Nelleke van Laar een exposi tie voorbereid met het thema "agres sie", met gipsafgietsels, boetseerexpe- rimenten. tekeningen, foto's en schil derijen. Gymleraar Henk Jansen stelde met de tweede-klassers Annemarie Bos en Brigitte Becker een poëziebundeltje samen, waarin het volgende gedicht opvalt: De Lieverdjes van Overheen Ken bruggetje een lief bruggetje overhel wit lei en tussen hel groen Elke dag werden de resultaten opge nomen op video en onder de titel "Eemland Journaal" uitgezonden voor de hele Scholengemeenschap in de kan tine waar Piet Zwikker muziekleraar i een nieuwe musical "Het Koffertje van Van Dalen" aan het voorbereiden is. mensen hangen over ile leuning en genieten van de rust 's nachts komen de monsters maken alles ka pol weg lief bruggetje de lieverdjes van Overheet zij weten niet wat ze doen. Onder leiding van de kunstenaars Ton Paauw en Egbert van Rooy, en onder het toeziend oog van Jan Visser, heeft een tiental leerlingen van de Scholen gemeenschap "Eemland" vrijdag j.l. de restauratiewerkzaamheden aan het fietstunneltje onder de Dalweg vol tooid. In de lichte tinten blauw (plafond hemel) en golvend geel (in drie ver schillende variaties» is het tunneltjeo- vergeschilderd binnen één dag, zodat alle schuttingtaai en fascistische leu zen zijn verdwenen. Het is nu weer een verademing door het heldere tunneltje te fietsen, waarvan de schoolleiding hoopt dat het zo blijft. Boven beide kanten komt te staan Tunnellang in de aarde een golf van leven onderweg Dit is een tekst van de Rotterdamse pop-dichter Henny Tenhuyzen (17), die Jongèrén hebben weimgtijd ën aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag in de 52e aflevering van deze serie: "Ome Jan" Brouwer (80). Bitter lijden is- looskoning: "Ik deed in de oorlog .ilt».jd net alsof ik geen woord Duits rrstond en dat is mijn redding gê- west. Anders was ik de tweede wereld oorlog nooit doorgekomen. Ze hebben 'iie met twee knuppels geslagen, ik heb ui Seheveningen gezeten, in Vught, twintig maanden in Duitsland en nog irie maanden bij de Russen. Niemand wist waar ik zat. Ik woog met iijn dikke buik 22# pond, maar toen i. na de oorlog thuis kwam was ik zo unger als een lat. Ik heb bitter, bitter •leden. Mijn vrouw heeft ook in een kamp ge- '«•ten. Maar zij zei ook nooit wat, ze •iield zich oliedom. Vroegen ze aan •laar: ken je Hitier? .Nooit van gehoord. M-n je Mussolini? Nooit van gehoord, •wn je Sinterklaas? Ja, die kende ze wl. Ze was een Soesterse, uit de Birkt. 'w woonden in een huis van de oude wlleni van Asch. »l» de Stationsweg in Amersfoort heb iv met twaalf anderen, waaronder Theo inbhe en Jan Thijssen de Raad van \.-rzet opgericht. Het gebeurde dat ze Vmsterdam bij Artis een distributie- minor overvielen. En bij aankomst ■H'ck dat een andere verzetsgroep er i was geweest. Alles was overhoop Maald en er was niemand aanwezig. .if een risico. Ik zei tegen Gerben '■menaar: dat kan toch niet. Wie iets >«'1. moet het ergens melden. .ik vóór de oorlog zat ik in Militaire nst in Zeeland. Daar heb ik de vaan- -rig gered van een aanslag. Ik wou -|'«'ii sergeant worden en vroeg over- ..cuitsing aan naar de Bilt, want ik ii-id een éënmansbedrijf als vleesgros- Hier. Net als mijn vader en mijn groot vader. Zo kwam ik in de marechaussee-ka zerne in De Bilt. Een generaal vroeg toon aan mij of ik in het geheim voor hem wilde werken. Als taak moest ik spionnen opsporen bij de Grebbeiinie. In veertien dagen tijd ontmaskerde ik als veehandelaar op klompen en met stront aan mijn broek zeven spionnen, waaronder zelfs een officier op heter daad. Vooral onder de reserve-officieren (artsen en hoger personeel) zaten veel \erraders. Ik heb stellingen gecontro leerd in die eerste oorlogsdagen, die de andere kant op gericht stonden Ik kende elke boer. Als ik nu het boek lees van Brand Overcem "Jan, d'r is «yolk op de deel" (uitg. Bosch Keu- ning) over de Veluwe, daar staan geen twee boeren in die ik niet ken! Vlle betrouwbare mensen kende ik en )>U ben stonden de illegale zenders die '•i-richten zonden naar Engeland. Ik vi-rkte liever samen met een boer dan «wt een intellectueel. Zo heb ik veel Mensenkennis opgedaan en ik kende •■en zenuwen, i), ben wel te goeder trouw. Dat heeft ie wel eens 126.000 gulden gekost. omdat ze mijn koeien hadden ingespo ten met lucht. Concurrentiestrijd. Die beesten gingen allemaal dood. Kwaliteit stond bij mij altijd voorop. Ais ik zeventig koeien verkocht, bood ik één prijs en dat wist men. Nog geen drie kopers kwamen kijken, zo ver trouwden ze mij. Als op de veemarkt de koeien en var kens werden uitgeladen, wist ik meteen wat voor vlees ik in de kuip had. Ik noemde meteen een prijs. Dat kon vijf tig gulden schelen, maar ik zat er zel den naast. Je moet een ander niet ja gen, want dan moet je zelf hard lopen. Wat ik kocht was het beste. Kwaliteit. Het is een apart vak. Slachthuis In die tijd werd ik al "ome Jan" ge noemd. Dat is begonnen in Purmerend waar ik een aantal kinderen van een familielid trakteerde op ijsjes. Die kleintjes noemden mij ome Jan en dat hoorden ze op de veemarkt. Sinds die tijd is dat zo gebleven. In de oorlog kreeg ik daar moeilijkhe den mee, omdat ik soms verwisseld werd met een ander, die dezelfde bij naam droeg. Maar ik kletste mij er altijd uit. Vanaf 1948 heb ik hier op de Lange Brinkweg in het Slachthuis 192b) ge werkt. In 1951 kocht de gemeente het Foto: Herman van Dam gebouw van de eigenaars, de Soesters slagers, voor vijftig duizend gulden. Ik bood toen vijfenvijftigduizend gul den. Hadden ze het maar gedaan. Elk jaar moest er geld bij. In de zeventiger jaren: vijfentwintig a dertigduizend gulden per jaar! Een paar jaar geleden trok de gemeente z'n handen ervan af en veranderde het verlies in een winst van 1194 gulden! Begin 1983 werd het Slachthuis verkocht voor 175.000 gulden. Ik doe nu niets meer. In 1980 overleed mijn vrouw. Ik eet elke dag bij Bart Kooy. Zelf kook ik minstens zo lekker als hij. Maar voor dat geld bespaar ik mij een hele boel rompslomp. Dat koken heb ik geleerd van mijn stiefmoeder. Mijn moeder stierf toen ze 40 jaar was. Net zo oud als mijn vader was. Drie jaar later trouwde hij met de meid van de pastoor. Dat niens kon verrukkelijk koken. Ik ben geboren in Hoogland en verhuis de in 1941 naar Soest. Op die dag was ik jarig, op dezelfde dag als Prins Bern- hard. Vandaar dat toen alle vlaggen uitgestoken waren. Een leuk gezicht als je ergens voor 't eerst komt wo nen. Wil je een sigaar? Kook je niet? Nog een borrel?" JAN VISSER 0 Eemland scholieren aan het schilde ren in het fietstunneltje onder de Dal- we9- Foto: Herman van Dam onlangs de poëziealbum "Nitwit" liet verschijnen op kringlooppapier. Hij is een liefhebber van voetbal, rock en roll en graffity-kunst. en zegt: "Wat je thuis niet op de muur kladt, moet je ook niet bij een ander doen. Het tunneltje wordt op die manier een riool en dat getuigt van een lage mentaliteit. Het is a-crea tief. Daarom sta ik graag mijn tekst belangeloos af, want wat deze Soester kunstenaars doen spreekt mij zeer aan." Het fietstunneltje is nu beveiligd met een onzichtbare camera, die door een particulier beschikbaar is gesteld, om de toekomstige vandalen en nieuwe kladderaars te registreren en op heter daad te betrappen. Zij zullen dan zelf moeten opdraaien voor de hoge schoon maakkosten. Inbraken in kelderboxen aan de Smitsweg Op drie verschillende plaatsen aan de Smitsweg werd vorige week ingebro ken in de kelderboxen. Uit de berging van de heer W. K. verdween een heren fiets, nadat de deur was ingetrapt. Ook uit de box van de heer H. P. werd een herenfiets weggenomen. Hier was de deur geforceerd met een breekvoor- werp. Tenslotte werd de deur ingetrapt van de berging van de heer R. M. Hier werd echter niets ontvreemd. Fietsendief aangehouden De politie heeft maandat de 16-jarige P. S. uit Soest aangehouden op ver denking van het stelen van een fiets, De jongeman had de fiets weggenomen bij de IVO-Mavo aan de Valeriaan straat, ten nadele van de 14-jarige D. V. uit Baarn. De jongeman uit Soest bekende de diefstal. Windbuksen in beslag genomen Na klachten van een bewoonster van de Aviatik in Soesterberg, dat jongelui aan het schieten waren, stelde de po litie zondagavond een onderzoek in. Daarbij stuitte zij op een jongeman, R. P. uit Soesterberg, die twee wind buksen in zijn bezit had. De wapens werden in beslag genomen en tegen P. werd proces-verbaal opgemaakt. Proces-verbaal voor storten In samenwerking met medewerkers van de afdeling Bodemonderzoek van de provincie Utrecht is de politie vori ge week opgetreden tegen de fa. B. te Soest. Deze had in een zandgat bij de Beukenlaan bouwafval gestort, het geen verboden is. Er werd proces verbaal opgemaakt. Verfspuiten in beslag genomen De politie heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen J. van H. uit Soest, wegens het werken zonder hin derwetvergunning. De man spoot auto's in een werkplaats aan de Molenstraat. De beide verfspuiten werden in beslag genomen. Man valt in put De 58-jarige L. van R. uit Soest gleed in de nacht van vrijdag op zaterdag uit op het terrein van Howson AJgraphy aan de Koningsweg. Daarbij raakte hij in een put van ca. 1.50 meter diep te. De man klaagde over hoofdpijn en had enige verwondingen aan het ge zicht. Hij werd voor onderzoek naar Zonnegloren overgebracht. Op a.s zaterdagavond 29 juni sluit de Molensoos het I3ë' seizoen in haar be staan af. Zij doet dit op een voor de Mo lensoos passende, manier, namelijk met een drive-in show. Deze drive-in show komt uit Söest en heet Master sound. De ^anvapg is, 20,00 uur. en all_e leden van de soos worden uitgenodigd deze avond te komen meemaken. Op woensdagavond 26 juni is er al weer de vierde Tafelvoetbalcompetitie; er- kunnen zich nog teams inschrijven. Er wordt weer gespeeld om de Molensoos- wisselbeker. Verder zijn er voor de la gere plaatsen in de competitie weer leuke prijzen te verdienen. De en tree voor de avond is vrij. Meedoen met de competitie kost f 4.- per team. De soos is de maanden .juli en augus tus gesloten om de boel weer een beetje op te knappen en het programma voor het nieuwe seizoen voor te bereiden. Ook gaan de medewerkers met va kantie. Daarna gaar de soos er weer tegenaan om ideeën uit te werken, zoals verlaging van het plafond, zit hoek metselen en de grote zaal een beetje aankleden. Ook moet er aan de buitenkant het een en ander aan onder houdswerkzaamheden gebeuren. Wie zich in deze periode verveelt, kan bij de soos aan de slag. Ook nieuwe leden zijn welkom. Op zaterdag 7 september gaan de deu ren van de Molensoos weer open en hoopt men een groot aantal leden te mogen verwelkomen. Jonge musici blijven het goed doen Het Soester Muziekgezelschap heeft de afgelopen week zijn jaarlijkse concert voor donateurs, genodigden, ouders en andere belangstellenden gegeven. Een concert dat het resultaat te zien gaf van een half jaar hard studeren door dit nog jonge harmonie-orkest, en zich vooral kenmerkte door een uitste kende sfeer en het zichtbare plezier dat de, voornamelijk jongere, leden van het SMG beleven aan het gezamenlijk musiceren. Tevens was het de eerste maal dat het grote orkest van het SMG een concert verzorgde onder leiding van zijn nieuwe dirigent, de heer W. Hesterman. In een zeer goed bezette zaal van "De Rank" hield het Soester Muziekgezel schap vorige week maandag zijn voor jaarsconcert met gen zeer gevarieerd programma. In zijn welkomstwoord wees voorzitter Erik van der Steeg onder andere op de'verschillenrie wijzi gingen die zich het afgelopen half jaar binnen het SMG hebben voorgedaan. Met name op het gebied van de bezet ting van het orkest hebben zich enkele ontwikkelingen voltrokken. Daarbij is de aanwezigheid van een fagot-speler wel de meest opvallende. In de loop van het concert bleek dit inderdaad een belangrijke aanwinst te zijn. De aanmelding van 14 nieuwe leden de afgelopen twee maanden spreekt ook voor zich. De dirigent-wisseling is daarnaast - uiteraard - de meest op vallende en belangrijkste wijziging. We kennen het Soester Muziekgezel schap als het harmonie-orkest dat on der leiding stond van Herman Wilder- dijk uit Soest. Als oud-beroepsmusicus (jarenlang was hij!aangesloten bij de Amsterdamse Politiekapel I legde de heer Wi'derdijk een uitstekende basis voor het huidige SMG. De concerten die het orkest de afgelopen jaren sa men met o.a. Sursum Corda en het Ju- lianakoor verzorgde, waren daar een duidelijk voorbeeld van. Sinds zijn pensionering (per l januari j.l.staat het SMG onder leiding van de heer W Hesterman uit Bilthoven. De onlangs 57 jaar geworden dirigent werd in 1955 eerste fiuitist bij het Pro menade Orkest, waar hij vorig jaar af scheid nam. Opnieuw dus een dirigent met een enorme vakkennis als artis tiek leider van het SMG. "Een man ook met verrassingen." aldus Erik van der Steeg. Na een aan tal maanden kwam plotsklaps het be richt dat de dirigeerstok verwisseld was voor een ziekenhuisbed. Ondanks alles bleek het orkest een succesvol concert te kunnen instuderen. Het pro gramma bleek weer uiterst gevarieerd te zijn. Het concert wer»d geopend met een werk van de veel gevierde opera-com ponist Franqois Boiëldieu (1775-1834). Het betrof de ouverture van de succes volle opera "De Kalief van Bagdad en werd praktisch perfekt vertolkt: de juiste muzikale stemming zat er dan ook direkt al in. Als tweede nummer werden 4 delen uit "Music for the Royal Fireworks" van Georg Fried- rich Handel gespeeld. Ted Huggens componeerde in de drie delige "New Baroque Suite" op een mo derne wijze muziek uit de tijd van Bach en Handel. Het publiek beluisterde dit ademloos. Slotnummer voor de pauze was een werk met drie spaanse dansen (paso doble, bolero en flamencoi geti teld "Paso Flamenco". Na de pauze volgde eerst een optreden van een slagwerkensemble met een alt saxefonist. Dick Nijland. Mark v. d. Poel. Hildo Flierman en Frank v. d. Gender zorgden voor een geslaagde af wisseling van het programma. Het Soester Muziekgezelschap gaf ver volgens "Halifax" (een ouverture). "Mij happy girl" (dixieland-stijl "Folk Song Suite" (gebaseerd op en gelse volksliedjes) en het alom be kende "I'd like to teach the world to sing" ten gehore. Als "uitsmijter" kreeg men melodieën uit de in de jaren zestig geschreven musical "Hair" voorgeschoteld. Het publiek dankte het orkest met een staand applaus en dwong zelfs een toe gift af. Het Soester Muziekgezelschap is. zo bleek duidelijk, een orkest waar niet alleen muziek in zit. maar ook toe komst. Dat de klarinetten af en toe iets onzeker bleken te zijn, viel slechts weinigen op. Het slagwerk en de trom pet-sectie bleken, eigenlijk als van ouds bij het SMG. van hoog niveau te zijn. We hopen het Soester Muziekgezel schap vaker te kunnen beluisteren en zijn er van overtuigd dat het een duide lijke plaats in het Soester muzikale le ven kan innemen en dit ook verdient Het SMG kan best nog leden gebruiken. Op 26 augustus beginnen de repetities weer in gebouw Credo (achter de Ju- lianakerk). Iedere maandagavond oefent de leerlingengroep van 18.30- 19.15 uur en het grote orkest van 19.30- 21.30 uur. Een ieder die belangstelling heeft is daar altijd welkom. Informatie kunt u ook inwinnen bij de voorzitter. Erik van der Steeg. Spinet 108, tel. 23268. Spelen in het SMG: van harte aanbevo len Mm Donderdag 27 juni, 21.00 uur: Tweeënhalf jaar geleden debuteerde de toen volstrekt onbekende cineaste Marleen Gorris met "De Stilte Rond Christine M.". Het was een verrassend debuut dat een overweldigend succes kende. Vorig jaar september kwam haar tweede film "Gebroken Spiegels" in roulatie. In deze film worden twee verhalen ver teld. Het eerste verhaal speelt zich grotendeels af in de sexclub Happy House. We zien de hoeren hun klanten ontvangen, de vernederingen en de on derlinge kibbel- en vechtpartijtjes. Een eindeloze stoet mannen trekt door het bordeel. Als op een gegeven mo ment één van de hoeren door een klant ernstig wordt verwond, nemen twee vrouwen het besluit te stoppen. De rest bli jft zitten. Parellel hieraan speelt het verhaal van een huisvrouw die op een avond wordt neergeslagen en ontvoerd. Als ze bij bewustzijn komt ligt ze in een kelder achtige ruimte zonder ramen aan een bed geketend. Daar wordt ze door een man wiens gezicht we niet te zien krij gen, net zolang gemarteld tot ze sterft. Aan het slot van de film komen de twee verhaallijnen bij elkaar. "Gebroken Spiegels" is een film die op een traditionele manier een razend knap geconstrueerd, spannend en soms humoristisch verhaal vertelt. In een vorm die niet revolutionair is en zodoende voor een breed publiek toegankelijk is. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden, cjpen65/4,-. Voor de derde keer in successie zijn er zomerfilms in Filmhuis Artishock te zien. In de maanden juli en augustus worden een elftal films vertoond, die afhankelijk van de ontwikkelde smaak, voor veel mensen een bezoek waard zijn. Ook de prijs is laag gehouden: 5,-; terwijl leden, cjp-houders en 65- plussers maar 4,- betalen. Het filmprogramma is breed opgezet met oude en nieuwe, luchtige en ge voelige, een Nederlandse en enkele klassiekers. Films met inhoud, waar bij sterk gekeken is naar aantrekke lijkheid en zomerse luchtigheid. Op één film na, zijn al deze elf films voor het eerst in Filmhuis Artishock te zien. De reprise is "Paris, Texas", die op 18 april j.l. nog te zien was. Dé kans om deze schitterende film nog te zien of opnieuw te bezoeken Verder zijn er enkele zeer recente films te zien die links en rechts nog in de (betere) bioscopen draaien zoals "Repo Man", "Je Vous Salue, Marie" en "Stop Making Sense". Gewilde filmsals "Carmen", "Diva", "Ge broken Spiegels" en "The Chosen". Zaterdag 29 juni, 21.00 uur: En enkele klassiekers als "Roma" van Fellini, "Nightporter" van Cavani en een onvervalste Hitchcock: "Rear Window". Ondanks de regen een pro gramma, dat de zomer van 1985 met goede filmherinneringen zal bijstaan. Programma zomerfilms 27/6: Gebroken Spiegels - Marleen Gorris (Ned. 1983 4/7: Diva - Jean Jacques Beinoux (Fr. 1981) 11/7: Carmen - Carlos Saura (Spanje 1983) 18/7: Je Vous Salue Marie - Jean Luc Godard (Fr. 1984) 25/7: Rear Window - Alfred Hitchcock (USA 1954) 1/8: Paris, Texas - Wim Wenders (BRD/Fr. 1984) 8/8: Repo Man - Alex Cox USA 1984) 15/8: Roma - Frederico Fellini (It. 1972) 22/8: The Chosen - Jeremy Paul Kagan (USA 1981) Vrijdag 23/8: Stop Making Sense - Jonathan Demme (USA 1984 29/8: Nightporter - Liliane Cavani (It. 1974) Zaterdag 29 juni komt de bekende jazz musicus Willem Breuker in Artishock om voor het BV Haast platenlabel live opnamen te maken van zangeres Greetje Bijma en haar kwintet. Greetje Bijma zong onder andere in het muziek theaterstuk "Geknipt Mo ment" van Mischa Mengelberg en Wim T. Schippers. Daarna deed ze vriend en vijand versteld staan door haar optredens bij de Groningse free-funk- groepde "Noodband". "Zij plaatst zich hiermee op één lijn naast experimentele vokalisten als Moniek Toebosch en Diamanda Ga las..." schreef Rudy Koopmans in zijn tweede jazz jaarboek. Kort geleden vormde dit vokale Feno meen haar eigen groep met Allen Laurillard. leider van de Noodband en in 1982 winnaar van de Boy Edgarprijs. op saxofoons: Piet Hoeksma. gitaar: Gerard Ammerlaan, bas en Charles Huffstadt, drums. Het kwintet speelt gefmproveerde mu ziek en grotendeels akoestisch. De stukken zijn meerendeels door Bijma in samenwerking met Laurillard ge schreven. Het zijn vrij korte komposi ties met een duidelijke struktuur waar bij solo's en improvisaties goed te volgen zijn. Over Greetje Bijma's vokalen schreef Jan Rensen: "Geen beschrijving kan samenvatten wat haar stem kan: grote omvang, merkwaardige vibrato's en lenig gebruik van lettervokalen helpen haar de meest onmogelijke klanken uit te stoten, die merkwaardig genoeg ui terst muzikaal zijn. 0 Greetje Bijma. Geen wonder dat Willem Breuker deze bijzondere zangeres op de plaat vast wil leggen. De keuze voor het gezellige Artishock-gebouw is ook geen toeval gezien de uitstekende akoestiek van de grote zaal. Met het binnen de muren halen van deze opname-sessie organiseert de ver eniging Artishock weer een voor jazz liefhebbers niet te missen evenement. Aanvang: 21.00 uur;. Entree7,50/leden, cjp en 65 6,-. verzekeringen - hypotheken - financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049

Soester Courant | 1985 | | pagina 9