Nityfc Eerste zomerkamp week bij'De Vrije Teugel'van start ^barthuitfen oud buffet bij afscheid Titusvillers Flatschilderingen langs Dalweg voltooid (^ehanmsl TUIN-ADV1ESCENTRUM 't vaardetiwogt WOENSDAG 3 JUL11985 SOESTER COURANT PAGINA 11 ^SQES'V' Van 9 juli t/m 29 juli vacantiesluiting Diploma's uitgereikt bij Onderwijsinstituut Hulscher 'Blinde muren zien' HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers Dwergen in de tuin (1) s/ I Kj. j a intprhprff 0(1 7fllfo 111+ tlüf/Jnr irnlannvl door Arie Wandelaar Foto: Herman van Dam. Met eindelijk eens iets dat althans een beetje op zomerweer gaat lijken is maandagmiddag j.I. bij de Kinderboer derij "De Vrije Teugel" aan het Ve- delaarpad de eerste van drie zomer kamp weken van start gegaan. Maar liefst 34 jongens en meisjes hebben hun intrek genomen op de kinderboerderij en slapen in de tenten die op de speel weide staan opgesteld. De jeugd wordt onthaald op een groots opgezet pro gramma met allerlei spelletjes, knut selen, timmeren, bezoeken aan de om geving, een bonte avond en wat al niet meer. In totaal hebben zich voor de drie kamp- weken zo'n kleine honderd kinderen opgegeven. Het derde kamp kan nog ca. tien deelnemers plaatsen. Ongeveer een derde van de deelnemer- tjes heeft vorig jaar al eens kennis gemaakt met de toen ook al bijzonder succesvol verlopen kampweek. De meeste kinderen komen uit Soest, maar er zijn er ook heel wat uit Soes- terberg en zelfs uit verder gelegen plaatsen als Amersfoort, De Bilt en zelfs Weesp en Zaanstad. Gisteravond konden de ouders een kijkje komen nemen en constateren dat het hun spruiten best beviel. Zaterdag om 12.00 uur komen de va ders en moeders de kinderen weer op halen, nadat ze op vrijdagavond al de "bonte avond" hebben mogen bijwo nen. De kinderboerderij ziet er deze zomer bijzonder fraai uit. Er is zojuist een nieuwe konijnenberg aangelegd en er komt, ook met het oog op de komst van de peuterspeelzaal uit de Borg, een nieuwe kinderspeeltuin. In het afgelopen jaar heeft de Kinder boerderij trouwens een indrukwekken de opknapbeurt ondergaan, waardoor het geheel zowel van binnen als van buiten een opmerkelijk fris aanzien heeft gekregen. Aan de drie zomerkampweken nemen 18 vrijwilligers deel, die de leiding van de Kinderboerderij assisteren. Restaurant I 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Arie is op vakantie. Telefoon 02155-13807 Met een door de Hollandse gastmoe- ders verzorgd koud buffet, dat stond aangericht in de zaal van het PVO-ge- bouw aan de Rembrandtlaan, hebben de zeven studenten uit Titusville die de afgelopen drie weken in Soest verble ven afscheid genomen van hun Hollands pied a terre. Dat gebeurde vrijdag avond in aanwezigheid van hun Neder landse collega's (die hen dit weekend al zullen volgen) de gastouders en loco burgemeester Plomp, die namens het gemeentebestuur een kort afscheids woord sprak. Zondag j.1. stapten Terri Fusco, Mike Brockmeyer, Kristin Wherry, Reid Bush, Sara Queen, Amy Douglas en Jennifer Haggard weer op het vlieg tuig dat hen terugbracht naar Florida. Namens het Uitwisselingscomité voer de Betty Kuivenhoven het woord. Zij hoopte dat de Amerikanen tijdens hun verblijf wat hadden opgestoken van de Nederlandse manier van leven. Vooral fietsen was volgens haar een bijzonde re kunst geweest, die de jeugdige Titusvillers al gauw onder de knie hadden gekregen. De studenten had den volgens haar ook heel goed het weer in Nederland leren kennen: "Nu weet je in elk geval hoe de scholieren hier soms op school aankomen.'- Locoburgemeester Plomp had een wel luidende Engelse toespraak, waarin hij wat kanttekeningen zette bij deze derde uitwisseling, die qua deelnemers de grootste is geweest tot dusver. Hij hoopte dat de Amerikanen het leuk hadden gevonden, ondanks het druk ke programma, waarvoor door de or ganisatie veel werk was verricht. Hij hoopte dat het boekje waarin het pro gramma beschreven stond een blijven de herinnering zou zijn en dankte de sponsors voor het feit dat zij een en ander weer mogelijk hadden gemaakt. Verheugd stelde hij vast dat er ook bui ten het programma om veel was ge organiseerd: ontmoetingen bij de ver schillende gastgezinnen. "Dat is ook het doelbij elkaar zijn en met elkaar praten. Ik hoop dat het in Titusville ook zo gaat." Bijzondere woorden van dank richtte hij tot de dames Krook en Buist en Kummer. Hij sprak verder de wens uit dat de Amerikanen hun ervaringen in Nederland breed zouden uitmeten als ze weer terug in Titusville waren, Foto: Goos van der Wilt 4.jneri kanen én-Nederlanders aan het koud buffet. zodat ook volgend jaar weer een flink aantal deelnemers zou opleveren. Hij wenste hun allemaal een veilige thuis reis en bood hen namens één van de sponsors (voor hun ouders) elk een flesje "local Coke" aan, met het advies er onderweg vooral voorzichtig mee te zijn. Namens de zeven studenten uit Titus ville sprak Amy Douglas een kort dankwoord. Ze had het bezoek erg ge waardeerd: het was "exciting and ad- venturous", alleen een beetje jammer van het weer. Betty Kuivenhoven overhandigde de Nederlandse deelnemers, die in het a.s. weekeinde naar Titusville vertrek ken, een fraai schilderij van het Soes- ter gemeentehuis, vervaardigd door de heer Portengen, met het verzoek dat in Titusville aan te bieden. Ook reikte zij de tickets voor de vliegtocht uit aan Ineke van de Broek, Hildo Krook, Petra Buist, Arnoud Donker, Linda de Vries, Erik ten Hove en Ciska Boshuys. SEÏSS Foto: Goos van der Wilt Op donderdagavond 27 juni vond de diploma-uitreiking plaats aap de kan didaten van de Secretaresse- en Re ceptioniste-opleiding van het Onder wijsinstituut Hulscher te Soest. Van de 26 secretaresses kregen er 20 het landelijke Secretaresse-diploma uitgereikt: 6 meisjes moeten in januari '86 een herexamen afleggen. Van de 21 receptionistes/informatrices moeten er nog 5 een herexamen doen. Van bei de opleidingen werd geen enkele kandi daat afgewezen, toch een opmerkelijk resultaat. De examens worden afgeno men door de Associatie SMK te Eind hoven, waarbij inmiddels 20 instituten hebben aangesloten. De heer Hulscher blikte in zijn openings woord terug op het afgelopen studie jaar, waarin in een prima sfeer heel hard is gewerkt. De opleiding is be hoorlijk zwaar en er worden nogal wat eisen aan de meisjes gesteld. Ze ker de leerlingen met drie vreemde talen in hun pakket, weten hoeveel vrije tijd er in de studie moeten wor den geïnvesteerd. Dat het bedrijfsleven waardering heeft voor de door dit Instituut opgeleide secretaresses en receptionistes blijkt wel uit het feit, dat de meeste meisjes direct een leuke baan hebben gevonden of in een sollicitatieprocedure zitten. In een bijzonder gezellige sfeer werd er nog wat nagepraat met ouders, leer lingen en docenten. De onderlinge band is zo goed, dat er al weer afspraken gemaakt zijn voor een reünie. Afgaand op de reacties van ouders en leerlin gen mag worden aangenomen dat het Instituut Hulscher een gedegen oplei ding op een goed niveau verzorgt. De geslaagde kandidaten zijn: Receptioniste - diploma C. A. M. Alfrink, F. J. Ettekoven, M, J. A. van der Goes, S. D. Hoffman, D. Hofstee, M. M. Kemme, J. E. Ker- remans, H. W. Ketelaar, W. J. Leeuwe, P. N. Liefting, I. Rakers, P. van Ruler, I. T. Schoonebeek, A. A. van Wijk, S. M. Ykema. Secretaresse-diploma P. S. R. Baas, C. J. Beek, J. F. J. M. van den Berg, M. J. Eekel, M. J. Fritz, A. C. G. van Hamersveld, P. C. M. van der Heijden, J. G. Keizer, N. A. M. Krijnen, A. M. van Nieuwenhuizen, G. M. J. van Nimwegen, E. G. Notte- man, A. E. C. Spierenburg, A. M. Tig- gelaven, J. M. A. van der Veen, G. M. M. Voskuilen, C. de Vries, M. H. de Vries, Y. A. Winkel, V. L. Zwalve. Diploma Secretaresse Neder lands: J. A. M. Calis, B. M. Heijning, A. G. G. van de Pol, N. M. Zegwaards, S. Zindel. Diefstal uit auto De heer E.T. uit Stroe deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een radio-cassetterecorder met twee speakers en een accu. Een en ander was wegge haald uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Nijverheidsweg. Het slot van een van de portieren was geforceerd. Met het citaat "Blinde muren zien", titel van de doctoraalscriptie over stads- schilderingen in Nederland van Yvon- ne de Boer-Ravenstein uit Gent, heb ben Ton Paauw. en Egbert de Rooy vorige week donderdag hun flatschil derijen gesigneerd en opgeleverd. Daarmee is het grootste "townpain- tingsproject" (100.000 gulden) in Nederland afgerond en tot een goed einde gebracht. Beide Soester kunstenaars lieten don derdag hun werk zien aan de Utrecht se B.K.R.-begeleidingscommissie, die zeer onder de indruk bleek te zijn van het resultaat. Maar ook de passanten en de flatbewoners zelf zijn enthousiast. "Zelfs de schrijver van een ingezonden brief vorig jaar in de plaatselijke pers over het kappen van een in de weg staan de, zieke boom, zwaaide ons deze week lof toe, toen ik de laatste strepen schil derde", aldus De Rooy. Twaalf saaie, witte kopgevels langs de Dalweg, de Akkeren en de Haver- weerd zijn opgesierd met pop-art; gi gantische kleurpotloden, op het laatste moment aangepaste trechters, was knijpers, een illusionistische zaag en een druppende stekker. Alles in pri maire kleuren. In augustus 1984 werd met het werk begonnen. Donderdag j.1. werden als afsluiting in de schaftkeet (bij de Open Hof) van de plantsoenendienst, waar elke dag gezellig koffie werd gedron ken, de gemeentewerkers van wijk C getrakteerd op gebak. In het najaar, wanneer de bladeren zijn gevallen en de schilderingen beter zichtbaar zijn, wordt het project officieel "geopend" door Nico Schroder, vroeger werk zaam alst cultureel ambtenaar bij de 'gemeente, in aanwezigheid van de be- HR Om de kennismaking te vergemakkelijken deden de deelnemertjes het "krante-mep-spel" in een grote kring. Inbraak in kelderbox De heer A.G. van de Wiardi Beekman- straat meldde de politie in het afgelopen weekeinde de diefstal van een motorblok en diverse andere onderdelen van een bromfiets. Een en ander was weggenomen uit de kelderbox, behorende bij zijn woning. De deurpost bleek te zijn vernield. Na aanrijding doorgereden De politie is op zoek naar de bestuurder van een auto, die iri het weekeinde een aan rijding veroorzaakte op de Middelwijkstraat maar zonder zich bekend te maken ver dween. Het ongeluk ontstond toen de onbe kende plotseling de Middelwijkstraat opreed en daar draaide. Daardoor moest een ande re auto, bestuurd door de 44-jarige B. J. uit Soest uitwijken, waardoor deze auto de auto schampte van de 20-jarige M. de L. uit Soest,die juisr uit een parkeerstrook weg reed. Een van de auto's werd daarbij flink beschadigd. Aanrijding onder invloed Op de kruising Albert Cuyplaan/Dalweg deed zich in het weekeinde een botsing voor waarbij een van de betrokkenen onder invloed van alcohol verkeerde. De aanrij ding ontstond toen beide wagens in dezelfe richting over de Albert Cuyplaan reden. Toen de eerste auto, bestuurd door me vrouw H.M. (53) uit Soest, voor het kruis punt stopte werd zij van achter aangereden door mevrouw A.K. (37) eveneens uit Soest. Beide auto's werden beschadigd. Mevrouw K. bleek bij het afleggen van de blaastest onder invloed van alcohol te zijn. Zij onderging de bloedproef en kreeg een rijverbod, alsmede een proces-verbaal. Fietsendief aangehouden De politie werd in het weekeinde gewaar schuwd door bewoners van Braamhage, dat zich in de omgeving twee jongens ver dacht ophielden. Ter plekke trof de politie twee fietsen aan, waarvan een met een vernield slot. Even later ontdekte zij in een portiek twee jonge knapen, J.G. en R.H., beiden 18 jaar en wonende in Soest. Zij wer den verhoord en verklaarden dat H. na een bezoek aan een bar-discotheek aan de Van Weedestraat had ontdekt dat zijn fiets was gestolen. Op zijn beurt had hij een andere fiets meegenomen. Deze stond echter op slot en ter hoogte van Braamhage hadden de knapen het slot opengebroken. Schoorsteenbrandje De politie en de brandweer werden in het afgelopen weekeinde gewaarschuwd voor een schoorsteenbrandje in de woning van de familie D. aan de Christiaan Huygens- laan in Soesterberg. De bewoners wisten de vlammen zelf te doven. Inbraak Laanstraat Bij een inbraak in een garagebedrijf aan de Laanstraat werden vorige week vier auto radio's en acht luidsprekers gestolen. De dader nam de apparatuur weg uit een paneel in het bedrijf. Om binnen te komen had hij de glaslatten van een ruit verwij derd. De eigenaar, de heer H.v.D., deed aangifte bij de politie. Inbraak tal bedrijfskantoor Bij een inbraak in de kantoor/magazijn ruimte van het bedrijf van de firma L. aan de Koningsweg is vorige week een bedrag van 400gulden ontvreemd. Tevens verdwe nen 10 pakjes zware shag. Om binnen te ko men had de dader een ruit ingeslagen. D.R. deed aangifte bij de politie. wonerscommissie, de woningbouwver eniging St. Joseph en het gemeente bestuur. Fonds Volgende week beginnen beide kunste naars in Nieuwegein een tweede pro ject, waarbij acht kopge\els worden versierd met kleurige verftubes en vierkante vlakken. Ton Paauw hoopt deze week nog zijn omgevingsproject in het Soesterbergse "Bloemheuvel" af te maken. Dat houdt in: een beton nen fundament op ware grootte van één van de oude huizen uit "Ons Be lang". Het stelt een herinnering voor midden in het bos van de vroegere be huizing van deze wijkbewoners, ter wijl het tevens dient als speelterrein voor kinderen. Ton en Egbert, die over hun samen werking best tevreden zijn, willen Soest graag rijp maken voor nog meer ge meenschapskunst. Daartoe zou vol gens hen het Fonds Aankoop Kunst werken opnieuw leven moeten worden ingeblazen met gelden en donaties van particulieren en bedrijven. "Sponso ring van Kunst is heel gewoon gewor den en tast onze creativiteit niet aan", zegt Ton Paauw. Na het fietstunneltje onder de Dalweg zien zij nog allerlei andere mogelijk heden de vuilniswagens die door Soest rijden en paneelschilderijen op het Saenredamplantsoen, bijvoorbeeld. Dat kan binnen de B.K.R.-regeling. Het daat nooit iemaangd in de goate 'ehaad, daat tut gemeengtebestuur vule ore haad? Hetter geejn ééjn vaan de roadsleje us goed in de bestuurs- ore 'ekeke? Toch hek ut aallus 'edaacht' vaan die vule ore; soms wouwe ze niet luustere noar de road, temingste, daat doch ik. Moar as je ore niet haarstikke schoon an je hoofd zitte, daan kaajje d'r niet goed meej luustere. Me voader trok vrogger wellus an me ore, of ik kreeg ter un droaj om ak iets dee daa'k niet mog, moar de road ken toch nie an ore goan zitte trekke op de vergoadering as ut niet noar hul lies zin goat! Loat stoan daazze met waashaangdjes rond goan. Atteletiekklup Pijnenburg wél. Die het waasdaag 'ehouwe bie de gemeengte. Eerst woare ze aal meer daan vief tien joare an ut touwtrekke met ongze be stuurders, hek in ongze kraangt 'eleze, moar d'r sting niet bie wie of ut aaltied won. Op un end is daat toch zeker de atteletiekklup 'eweest. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige daazze aal die joare daan moar goed 'eofend hebbe. Veuraal de leste poar joare hebben ze d'r goed haard an 'etrokke, waant ze krege zo moar op d'r eige un heule boan veur mekoar. Veurige week haa'k ut in me Gehan nes nog over groazieboxe die de haard- lopers nog woewe hebbe om d'r spulle in op te baarge, moar 't woare con tainers die ze nodig haadde en die de gemeengte niet wil aafschuve. Daat vin ik kingderaachtig. Wees toch niet zo krenterig, maanne! Soest kriegt groatis koado veur niks un heule atte- letiekboan. Ik doch daat de gemeengte doar toch wellus un rongdje op mos lope en d'r ok eentje geve! Moar ze laache denk' in d'r vuusje en vingde ut zo wel goed goan. Voortemee zeker wel un poar cengte vaan de inkomste opstrieke? Zouw ut daan bie ongs op Soest zo motte goan, daawwe met vriewilligers ok nog us un binnebaad en un schouw- burgie bie mekoar motte schaarrele? 'k Het aal zo voak 'ezeid daawwe ongs rot motte schoame. Soest met ze 40.000 inwoonders het niet eejns un behoorluk binnebaad en un goeje zoal. Mojje us om je heejn kieke, noar ploat- se met de helluft zo veul mingse, waat of die aallemoal veur mekoar hebbe en daan nog niet eejns met eige bur- gerwaark! Je hoeft niet vaar te goan; kiek moar us in Boare. Doar kriege ze voortemee un haarstikke mooi schouw- burgie! Met stoele woar je op ken zitte, niet zukke as in de Artiborg stoan. Ajje ut ming vroagt, daan mok ok nog zeigegemeengte Soest, waas je oge en ore us goed uut en goat vaan de winter moar us bie de bure kieke en luustere. Doar trekke ze geejn touw, moar wel un laange neus! Noar Soest! En ik trek d'r met de vrouw un poar weke op uut. We hope aailenig, daawwe geejn regejaas hoeve an te trekken, waant daat he jje baar gauw bie ongs. 't Aalderbeste, tot over un poar weke. HANNES VAN DE NENG Welkom in Hotelj Café, Restaurant, Motel vn Soest li - -- Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Fietser gewond bij val Doordat een tak tussen de spaken van zijn voorwiel raakte kwam de 21-jarige L.M. uit Utrecht, die met zijn racefiets over het fietspad van de Soesterbergsestraat reed, vrijdagavond lelijk ten val. Hij moest per ambulance naar Zonnegloren worden overgebracht. Erik van Dorresteyn f/ medewerker't Vaarderhoogt /t, t" Dit bovenschrift heeft niets van doen met de eventu ele aanwezigheid van kleine gepuntmutste wezentjes in onze tuin. Wel heeft het alles te maken met de enorme hoeveelheid ldngzaam tot zeer lang zaam groeiende heesters en coniferen, die tegen woordig gekweekt en aangeboden worden. Dwergheesters en dwergconiferen zijn door hun af komst beperkt in groei en zijn daarom uitermate ge schikt voor het gebruik in kleine tuinen. Aangezien de meeste tuinen tegenwoordig (vooral in de nieuw bouw) geen enorme afmetingen hebben is het ver standig om naast kleinschalig bestratingsmateriaal ook langzaamgroeiend plantmateriaal te gebruiken. Als er dan door middel van hoogteverschillen even tueel geaccentueerd door groepen zwerfkeien reliëf in de tuin gebracht wordt gaat de tuin groter lijken. Het assortiment "dwergen" dat er te koop is, is niet gering zodat ik nu en de volgende keren slechts een gedeelte ervan kan bespreken. Ik zal me daarom beperken tot die planten, die het meest opvallen door bloem- of bladkleur, bessen en/of andere op merkelijke details. In deze aflevering wil ik graag het een en ander kwijt op het gebied van de dwerg- coniferen, die door hun vorm en kleur maanden per jaar hun schoonheid in de tuin ten toon spreiden. In de Picea of Sparrenfamilie vinden we te kust en te keur de meest bizarre groeivormen. Picea abies repens en P.a. "Nidiformis" vallen op door hun platte tot schotelvormige groeiwijze. De kleur Is frisgroen en de hoogte bedraagt maximaal 50 cm. De groei is dan ook zeer gedrongen. P. abies. "Ohlendorffii" heeft een wat grilliger groeiwijze en is wat meer opgaand evenals P. abies "Maxwellii". Deze dwergsparren zetten als de jonge groeischeutjes zijn uitgegroeid prachtige bruinrode knopjes voor het komend groei-seizoen, waardoor de twee laatstgenoemden een zeer leven dig uiterlijk hebben. Bovendien is de groei bij P.a. "Ohlendorffii" nog compacter. Een dwergpicea met een bolronde groeivorm is P. glauca "Alberta" die altijd zijn fraaie kegelvorm behoud. Een exemplaar van 25 jaar oud kan een maximale diameter behalen van zo'n 75-100 cm. Dit zegt genoeg over zijn gedrongen groei. Een conifeertje dat qua groen erg veel weg heeft van deze bolvorm is de in puntvorm uitgroeiende P. glauca "Albertiana Conica". Dit is een kweekvorm die zoals uit de naam al blijkt op dezelfde kwekerij is ontstaan. Deze grappige puntvorm is helaas wat gevoelig voor spint- en/of sparreluis in het voorjaar zodat een tochtige of winderige standplaats moet worden afgeraden. Ook de altijd geprezen blauwspar brengt meerdere dwergvormen voort. De gewone opgaande blauw spar in diverse variëteiten bereikt hoogtes van 5 m. en hoger (na jaren) zodat hij voor veel kleinere tuinen niet geschikt is. Picea pungens "Glauca Globosa" echter zal in dezelfde periode nog niet hoger zijn dan 75-100 cm. Deze plant is grillig bolvormig van vorm en heeft verder dezelfde grijs blauwe blauwspartint. Picea pungens "Bastion" is een vrij nieuwe cultivar die meer schotelvormig groei en staalblauw van kleur is. Picea omorika "Nana" is een dwergvorm van de Servische spar. Een erg decoratieve en sterke spar met een onregel matige compacte groeiwijze. De plant wordt op de tuincentra niet erg veel aangeboden, maar is voor de liefhebbers van bijzonderheden een prachtige aanwinst. Alle sparren hebben als voordeel dat een vrij zanderige en droge grond verdragen wordt. Het is wel erg belangrijk om met het planten van deze coniferen een ruim plantgat te maken. Hierin wordt goede bemeste tuinaarde doorgemengd met de bestaande tuingrond. Hierna wordt pas geplant. Het is voor veel tuinbezitters waarschijnlijk nog vermel denswaard dat veel van deze planten op kwekerijen en tuincentra de gehele zomer voorhanden zijn. Doordat praktisch alles tegenwoordig in pot ge kweekt wordt is veilig planten een eenvoudige zaak.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11