6.65| RESTANTEN DROGISTERIJ RIEMENS Aimo.\ besparen Raad &Daad 'Erewachten' voor Soester bruidsparen Bij overlijden:een goede afspraak vooraf is beter dan geen afspraak Nagebouwde Fokker G-l voor Militaire Luchtvaartmuseum 'Op zakelijk vliegen is nog veel te NU STERK AFGEPRIJSD 275 625 rst 550 PAGINA 1 erentzen ppel >chlossberg irebe Kabinett I "ihöh Kabinett SCHOENTJES HAARMODE SLIPPERS BADMATTEN TOILETTASSEN SPEELGOED SPIEGELS STAALWAREN ENZ. ENZ. MOLENSTRAAT 6 TELEFOON 12932 Nieuw telefoonnummer gemeente 93411 PAGINA 13 OENSDAG 3 JUL11985 SOESTER COURANT BARBECUE R UW VAKANTIE akt 4.25 420 >E 150 240 HAKT ..195 330 Oude boeken? Schilderij van Prins Bernhard voor Militaire Luchtvaartmuseum 'Squadron', nieuw boek over na-oorlogse militaire luchtvaart Vorige week vrijdagmiddag vonden er in Soest twee trouwerijen plaats die onze fotograaf een aardig plaatje oplever- Iden. Bij ae kerk van de H. Familie aan de Willibrordusstraat werd het bruidspaar Tonny v.d. Heuvel en Jolanda Kok ge- Ihuldipa door een erewacht van ponyruiters, als bewijs van erkentelijkheid voor het feit dat de bruidegom op zijn boerderij Iaan de Veenzoom altijd onderdak en aandacht geeft aan hun ponies (foto boven). Bij het gemeentehuis werd het bruids- waar Jan Groen (medewerker van Albert Heyn) en Jngrid van Beek (medewerkster van Molenschot) opgeioacht door col- IZepa s van de bruid, die "gewapend' met schort en bezem eveneens een fraaie erewacht vormden (foto onder). Tijdens de feestelijke 1 juli-viering ter gelegenheid van de 72ste verjaardag van de Koninklijke Luchtmacht, heb ben de TROS, Fokker en het bedrijf Galvanitas uit Oosterhout het Mili taire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist in Soesterberg een model van de legendarische Fokker G-l aan geboden. Deze dubbelstaarts jacbt- kruiser is op ware grootte (spanwijd te 17 meter, lengte 10 meter) exact nagebouwd door medewerkers van het Oosterhoutse bedrijf en leden van de Stichting Vliegsport Gilze-Rijen. Het model diende op 8 mei als decor in het bevrijdingsprogramma dat de TROS- televisie uitzond onder de titel "V is victory". In aanwezigheid van onder anderen bemanningsleden, waaronder een compleet bemanningsteam van de G-l, bood Galvanitas-directeur Jack Thü- ring, de promotor van het G-l project, i het model aan de luitenant-kolonel J. A. Boon, de directeur van het museum, I aan. De heer Thüring vertelde één en I ander over de totstandkoming van het j model, dat in verband met het transport I in vijf delen moest worden gebouwd. De bouw was een huzarenstukje. In de Tweede Wereldoorlog zijn alle G-l toe- stellen verloren gegaan of met opzet in brand gestoken, om te voorkomen dat ze in handen van de vijand zouden vallen. Er was zelfs geen enkele tech nische constructietekening meer voor handen, alleen een summiere schets. Dankzij veler medewerking, onder an dere van oud-G-1 bouwers van Fok ker, kon het toestel uiteindelijk toch exact worden nagebouwd. In de realisering van de perfecte kopie gingen 70 werkdagen zitten en 10 feest en zaterdagen; daarnaast 250 avond uren. Er is in totaal meer dan 2.000 uur aan gewerkt. Het model weegt 3.000 ki logram en er is voor 25.000 gulden aan materiaal in verwerkt, waaronder de volgens kenners niet van echt te on derscheiden kunststof moteren. De heer Thüring droeg de Fokker G-l symbolisch aan het Militaire Lucht vaart Museum over door het aanbieden van de Bevelhebber der Luchtstrijd krachten, de luitenant-generaal F. J. de Jong, van een album met foto's van de constructies tijdens de bouw periode. Hij besloot met: "Er is in de hele wereld maar één Fokker G-l en die is nu vanu." De generaal De Jong herinnerde eraan dat de bouw van de eerste G-l in 1934 in het diepste geheim bij Fokker begon. In 1936 werd het toestel voor het eerst getoond op de Parijse Salon. De lucht- Het blijkt dat velen nog steeds niet weten dat de gemeente al twee maanden een nieuw telefoonnummer heeft: 93411. Twee maanden lang heeft men, wanneer men het oude nummer 16744 draaide, een bandje kunnen horen met daarop het nieuwe nummer. Het is helaas gebruikelijk dat na twee maanden door de P.T.T. het bandje verwijderd wordt, zodat men geen in formatie meer krijgt. ROUW IS 'UIT' -Het valt me op, dat je steeds minder rouw ziet dragen. Het is me gebeurd, dat ik stond te gekscheren met iemand van wie ik later begreep, dat hij pas een kind verloren had. Hoe moet ik daar nu tijdig achter komen? Antwoord - Het vooroorlogse gebruik om na het overlijden van een familielid van 6 weken tot soms een jaar rouwkle ding te dragen, of een zwarte band om de mouw te doen, raakt er helemaal uit. Alleen in kleine gemeenschappen houdt men zich nog aan de daar gelden de regels, maar in grotere plaatsen is de uiterlijke manifestatie van het eigen leed vrijwel geheel verdwenen. Zelfs de weduwen willen niet meer dagelijks in het zwart lopen, zoals vroeger alge meen gebruikelijk was. Men loopt niet graag met zijn narigheid te koop. Wie verdriet heeft, kan toch wel de gelegen heden tot vermaak mijden en tijdelijk geen café's, bioscopen, familiefeestjes e.d. bezoeken. Als u die vader in een café ontmoette, is dat een teken dat hij juist afleiding zocht en kan hij u niet verwijten dat u hem in dat luchtige gesprek betrok. Hij had u terloops kunnen mededelen, dat hij pas een groot verlies geleden had, of u thuis kunnen opzoeken om tot serieuzer ge- dachtenwisseling te komen. Maar u kunt van anderen niet vergen, dat ze zich in zulke gevallen in het zwart (blijven) hullen. MIERENBEGRAFENIS - Ik gebruikte uw middeltje tegen mieren, maar zie nog nergens dode exemplaren liggen. Voorlopig zie ik hier en daar nog levende mieren lopen. Kan ik die suiker niet uit dat mengsel weglaten? Dat trekt aan. Antwoord - U zult nooit dode mieren zien. Als u een ons borax en een half ons zwavelpoeder goed gemengd hebt met een ons poedersuiker en dat goedje langs de kieren en in de loop van de mieren uitgestrooid hebt, sterven die diertjes niet ter plekke, maar keren ze eerst nog naar hun nest terug, waarna de overige werkmieren zorgen voor de verwijdering van de kadavers. De beesten komen op de suiker af, maar om te voorkomen dat ze die uit het mengsel halen en de giftige zwavel laten liggen, moet er borax poeder doorheen als mengstof en katalysator. Bij goede vermenging wordt het middel dus een éénheid en werkt dan prima. Als u nog mieren ziet, komen die waarschijnlijk uit andere nesten, omdat ze nog zoetigheid in huis kunnen vinden. Laat dus nergens etensresten en kruimels liggen, sluit suiker, jams, koekjes, limonade en andere zoete zaken direct na gebruik hermetisch af en houd eethoek en keuken grondig schoon, ook op moeilijk bereikbare plaatsen onder en achter fornuis, koelkast, diepvrieskist enz. Houdt uw kinderen en huisdieren vér van het poeder als u het nog eens uit strooit! STOOM OLIFANT - In m'n kindertijd las ik een boek over mensen die een locomotief in de vorm van een olifant hadden gebouwd en daarmee door de oerwouden reden en voeren. Zij stookten op hout. Al jaren zoek ik alle boekhandels en rommelmarkten af, maar niemand weet waar ik het over heb. Was het niet van Jules Verne? Antwoord Ja het werd door Jules Ver ne in 1880 geschreven onder de titel "La maison a vapeur" (vertaald: het stoomhuisToch ontbreekt het in vrij wel alls opsommingen van de ruim 80 werken die deze grote Franse schrijver bij elkaar fantaseerdeOok bij de vele herdrukken van zijn boeken werd dit vergeten.Maar misschien is er een lezer, die juist dit boek uit vroeger ja ren bewaarde en het aan u wil overdoen. Verder kunt u eens naar de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag stappen. Die bevindt zich naast het Centraal Station, Prins Willem Alex- anderhof 5. Daar heeft men ongeveer alles wat ooit in ons land aan boeken gedrukt is. VELLOZE MELK - Hoe krijgen som mige mensen toch voor elkaar dat er geen velletje op de gekookte melk komt, als die afkoelt? Antwoord De eenvoudigste methode is, met een gard door de melk te slaan als ze gaat koken, dus als de eerste bel letjes verschijnen en dan even blijven kloppen als ze opkomt. Dan krijgt u er wat schuim op, en vormt zich geen vel meer. Twee inbraken Gallenkamp Pelsweg De heer W.D. deed maandag bij de po litie aangifte van een inbraak in zijn kantoorpand aan de Gallenkamp Pels- weg. De dader kwam binnen door aan de achterzijde van het pand een klap- raam te forceren. Hij verdween met een klein geldbedrag en een hoeveel heid sigaretten. Ook in het bedrijfspand van de firma D. aan de Gallenkamp Pelsweg werd ingebroken. De dader ging daarbij op dezelfde wijze te werk. De heer L.G. deed aangifte van de inbraak. Bij on derzoek bleek er niets te worden vermist. per 500 gram oto: Goos van der Wilt gen fabrikaat) Man slaat 'eigen' voordeurruit in Zelfhulp-boekje DOODGEWOONgeen misverstanden rondom uw laatste wil' De politie hield in de nacht van zaterdag op zondag in de Generaal Winkelmanstraat de inMeze straat wonende M.M. aan, nadat hij de ruit van de voordeur van een van de hui zen daar had ingeslagen. De man verklaarde in de veronderstelling te zijn geweest dat het zijn eigen voordeur was. Hij woonde overigens een fors aantal hui zen verderop. De betrokkene beloofde de schade te zullen vergoeden. Twee inbraken Parallellweg Bij een handel in bouwmaterialen aan de Parallellweg is bij een inbraak een bedrag van 1000 gulden buitgemaakt. De dader kwam het pand binnen door het forceren van de deur van een loods en een kantoordeur. Dat deed hij overi gens met gereedschap van het be drijf. Mevrouw E. H. deed aangifte bij de politie. Ook werd ingebroken in het pand van een drukkerij aan de Parallelweg. Aan de voorzijde van het gebouw werd een raamsluiting geforceerd. De dader verdween met medeneming van een bedrag van 50 gulden. De heer P.K. deed aangifte bij de politie. Inbraak Grote Melmweg De heer P.v.d.M. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van een inbraak in een loods aan de Grote Melmweg. Daar bij maakte de dader een grote hoeveelheid gereedschap buit: twee schiethamers, een zaagmachine, een bandschuurmachine een schaafmachine, een hamerboor en een elektrische knipschaar. De waarde van de buit bedraagt ca. 7000 gulden. De dader moet de loods zijn. binnengedrongen door het inslaan van een ruitje en het forceren van een hangslot. Vernielingen Vorige week constateerde personeel van de woningbouwvereniging een aantal vernielingen aan de deur en het kozijn van de berging van een flat aan de Weegbreestraat. De politie werd in gelicht. De meesten van ons kennen het pro bleem: bij overlijden zijn er helaas vaak misverstanden over wat de over- ledene nou echt bedoeld had. Dat zijn pijnlijke situaties, die niemand wenst. Daarom kwam ruim een jaar geleden het Nationaal Revalidatie Fonds met het boekje DOODGEWOON. Daarmee kan men voor de nabestaan den, op begrijpelijke en overzichtelijke manier, de laatste wil vastleggen. Via aankruis-mogelijkheden bij gede tailleerde informatie vooraf en -in de tweede helft- via vele "zelfhulp pagina's", waarbij u tot in details aan kruist wat uw wil bij vele mogelijkhe den is. Er is ruimte om ook afwijkende wilsbeschikkingen te noteren. Dat tweede deel heet "Uw eigen besluiten lijst". Inmiddels is de oplage van de eerste 3 drukken (12.500 stuks) "letterlijk de deur uitgevlogen", zoals men o.a. in dagblad Trouw stelde. "Aanbevolen. Om uw nabestaanden, door uw aante keningen in dit boekje, te laten weten hoe u 't allemaal graag geregeld zou willen zien," zei o.a. het weekblad Margriet. Sterfgevallen doen zich uiteraard op elke leeftijd voor, vandaar het belang van dit boekje, dat men na invullen het beste kan bewaren bij de belangrijke privé -dokumenten Inhoud Praktische informatie vooraf: gedeelte 1, met o.a. Testament, Sociale uitke ringen, Codicil, Pensioen, Executeur Testamentair enz. Er is een trefwoor denregister en een adressenlijst van organisaties, die u op deel-onderwer- pen nader kunnen adviseren. Gedeelte 2Leg zelf uw laatste wil vast. Het tweede deel van dit boekje biedt u -met konkrete informatie en toelich ting- een werklijst met hoofdstukken als "Dit kunt u zelf doen" en "Taken voor nabestaanden". Daarbij kunt u voortdurend uit enkele mogelijkheden kiezen en uw keuze aanstrepen. Er is ruimte om een andere wens te noteren. Voortdurend aanwijzingen Het boekje geeft voortdurend aanwij zingen bij de keuze-mogelijkheden. En bij wetswijzigingen e.d. verzorgt het Nationaal Revalidatie Fonds een aan vulling op het boekje. Eenvoudig te bestellen U bestelt het boekje door minimaal ƒ10,- (vergoeding voor druk-, porti- en administratiekosten plus een klein be drag voor het fondsover te maken op postgiro 953 of naar bankrekening 70.70.70.953 t.n.v. Nationaal Revalida tie Fonds (of: NRF), o'u5e Gracht 136, 3511AX Utrecht. Het Nationaal Revalidatie Fonds te Utrecht neemt een centrale positie in de gehandicaptensector in. Zo'n 180 organisaties, verspreid over heel Nederland, hebben kontakt met het NRF. Het NRF werkt voor het totale terrein van de lichamelijk gehandicap ten Crossfiets gestolen Mevrouw K. K. deed vorige week bij de politie aangifte wegens de diefstal van een crossfiets. Die was weggenomen van het schoolplein van de De Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg. Bel Amnesty, tel. 14045 Nu al 33.000 bezoekers op Kamp van Zeist Namens de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum heeft voorzitter H. Dieters, generaal-majoor van de Koninklijke Luchtmacht bui ten dienst, het museum een levens groot schilderij aangeboden waarop prins Bernhard staat afgebeeld als oor logsvlieger. Het wordt toegevoegd aan de collectie over de militaire lucht vaart in de periode 1940-1945. Het schil derij is gemaakt door Rob Hessels. De heer Dieters vertelde één en ander over de wijze waarop de stichting aan de wens van de museumdirectie om het schilderij aan de collectie toe te voegen heeft kunnen voldoen: vooral dankzij de financiële bijdragen van een aantal grote bedrijven. Namens het museum nam directeur luitenant-kolonel J. A. Boon het cadeau in ontvangst. Dat gebeurde tijdens de feestelijke viering van de 72ste ver jaardag van de Koninklijke Lucht macht in het museum. Hiervoor be stond zoveel belangstelling dat niet iedereen zitplaats kon worden aange boden. De overste Boon zei dat eerder op de dag de 33.000ste bezoeker van het mu seum was geregistreerd, terwijl het museum pas drie maanden open is. "Overmoedig als we zijn geworden, streven we er nu naar om dit jaar het aantal bezoekers voor het eerst boven de 100.000 te krijgen", aldus de heer Boon. Vier jaar geleden startte het mu seum op het Kamp van Zeist met een bezoekersaantal van 20.000 per jaar. Dit aantal is nu in de eerste drie maan den al ver overschreden. Uitstekende naam Van den Brandeler heeft bij een aantal grote Nederlandse bedrijven al een uitstekende naam opgebouwd als kos- ten-bespaarder op reisaccounts. Maar ook kleinere bedrijven maken steeds vaker gebruik van zijn service. Daar bij zoekt BAC ook oplossingen voor luchtvrachtvraagstukken. BAC richt zich bovendien ook op de ruim 1 miljoen Amerikaanse en Cana dese zakenlieden die na een trans-at- lantische vlucht doorreizen naar ver schillende Europese steden. Het bedrijf in Soest verzorgt voor hen een totaal-reispakket. Ook voor jubilea en het bezoeken van beurzen worden reizen op maat geor ganiseerd, al dan niet in groepsver band. Niet alleen een pas-klaar vliegplan, maar ook alle hotelreserveringen, auto-verhuur en andere arrangemen ten kunnen in dat pakket worden opge nomen. De promotie van deze aktiviteiten in de VS is in handen van de credit-card organisaties, die on middellijk de vele voordelen van BAC onderkenden. Immers, de Amerikaanse zakenman kan dankzij de eigen chartermógelijkheid meerde re steden op één dag aandoen, waar door een verblijf in Europa aanzienlijk bekort en efficiënter ingevuld kan wor den. Bovendien hoeft hij niet vanuit de VS in tal van landen, met alle taalver schillen, zijn zaken te regelen. Van den Brandeler heeft na de gunsti ge reacties uit Amerika vergevorderde plannen om zijn service-mogelijkhe den van extra comfort, lagere kosten en efficiënter vliegen ook in andere we relddelen onder de aandacht te brengen. Brandeler Aviation Consultancy (BAC) is gevestigd aan de Bartolotti- laan 7a, 3768 GA Soest, tel. 17322. Automobilist onder vloed De 37-jarige J. S. uit Soest werd vorige week bij het kruispunt Beckeringh- straat/Biltseweg aangehouden door manschappen van de Koninklijke Ma rechaussee, nadat hij kort daarvoor op de Koningsweg bijna een tegenligger had aangereden. Bij zijn aanhouding bieek dat hij gedronken had. Hij kreeg een rijverbod en een procesverbaal. Zijn wagen bleek bovendien in een slechte staat van onderhoud te verke ren, zodat deze voor een technisch onderzoek aan het bureau werd ge plaatst. Van den Brandeler, unieke reisbemiddelaar in Soest: ten vergelijking kan Van den Brandeler aantonen dat een vlucht naar Londen voor vier personen per charter al goed koper is dan per lijndienst. Doordat de tijdrovende incheck achterwege kan blijven, wordt bovendien ruim een uur tijdwinst geboekt. Een chartervlucht naar New Castle is bij vijf personen voordeliger en Jevert dan twee uur en 15 minuten tijdwinst óp, terwijl de charter naar Ch^rbourg voor vier personen voordeliger is en daar liefst vijf uur eerder arriveert. "Een uniek boek over de militaire luchtvaart in de na-oorlogse jaren". Zo noemde de Bevelhebber der Lucht strijdkrachten, de luitenant-generaal F.J. de Jong, het boek "Squadron", waarvan hij maandag het eerste exemplaar kreeg aangeboden door de tekenaar, Serge Stone. Het boek geeft een beeld van het luchtmachtbedrijf na 1945 De heer Stone had de wens te kennen gegeven de aanbieding sober te houden. De tekenaar van luchtvaart- ontwerpen werd het Militaire Luchtvaart Museum, waar de 72ste verjaardag van de Koninklijke Luchtmacht werd gevierd, binnengereden in een op Soesterberg gerestaureerde brandweerjeep die ook tot de museumcollectie behoort. De restaurateurs werden later in het zonnetje gezet. Nadat hij het eerste exemplaar van de heer Stone had ontvangen, prees de ge neraal De Jong het inlevingsvermogen van de tekenaar. "Het is allemaal zó echt alsof u er ook bij bent geweest", zei hij. Verheugd was hij, dat alle onderdelen van het luchtmachtbedrijf in het boek voorkomen, zoals de technische dienst, de crewchief, de sleutelaar, de peutwagen, maar ook de ondersteunende diensten zoals brand weer, meteo en verkeersleiding. De laatste tekst in het boek, "Vroeger verdwenen de niet meer gebruikte vliegtuigen naar de schroothoop of naar de brandweer, maar nu hebben we gelukkig een militaire Luchtvaart museum", onderschreef de generaal De Jong ten volle. Alle in het boek uit gebeelde vliegtuigen behoren thans tot de museumcollectie, stelde de gene raal vast. Hij kondigde tenslotte aan, dat binnenkort de enige vliegende Har- vard van het museum opnieuw het luchtruim zal kiezen. Jhr. van den Brandeler bij één van de vliegtuigen die hem ter beschikking staan. vaartpers was enthousiast en schreef onder meer: "Het vliegtuig heeft den indruk een machtig militair wapen te zijn." De Nederlandse regering bestel de in 1937 voor de prijs van 112.500 per stuk 36 Fokker G-l toestellen (één F-16 kost nu 20 miljoen gulden In het begin van de oorlog hebben de toestellen een belangrijke rol gespeeld en veel vijandelijke toestellen vernie tigd, maar door de overmacht van de tegenstanders moesten ze uiteindelijk het onderspit delven. De niet door oorlogsgeweld verwoeste toestellen werden door eigen personeel in brand gestoken om te voorkomen dat ze in handen van de bezetter zouden vallen. Nadat TROS-directeur H. Minderop al le medewerkers aan het project had bedankt, kregen allen en G-l stropdas. Hetzelfde aandenken was er voor de oud-bemanningsleden van de G-l, van wie de sergeant-majoor Buwalda (90) de oudste is. Ook de sergeant-majoor Koos van de Berg van het Militaire Luchtvaart Museum kreeg een das voor zijn onmisbare adviezen. Qp zakelijke vliegreizen kunnen veel bedrijven nóg heel wat besparen. Nu wordt er nog teveel tijd en geld ver spild doordat lijnvluchten slecht op el kaar aansluiten en ver van het uitein delijke reisdoel een luchthaven aan doen. Om deze problemen te onder vangen heeft de Gooise ondernemer en vlieger jonkheer M.B.H. van den Brandeler in Soest het Bureau Brande ler Aviation Consultancy (BAC) opge richt. Het bureau bemiddelt voor be drijven waarvan het personeel regel matig per vliegtuig reist. De werkwijze die BAC hierbij hanteert is feitelijk e- ven simpel als uniek. Wanneer een bedrijf ons inschakelt, se lecteren wij, waar ook ter wereld, voor hen de snelste route. Daarbij leggen we de vluchtschema's van alle vliegmaat schappijen naast elkaar om te zien waar de beste aansluitmogelijkheden zijn. Dat levert een enorme tijdwinst op doordat loze wachttijden voorkomen kunnen worden", aldus de heer Van den Brandeler. BAC gaat echter nog verder in het zoe ken van efficiënte oplossingen. In veel gevallen blijkt namelijk dat de uitein delijke reisbestemming van afligt van de luchthavens die door de réguliere lijndiensten worden aangedaan. BAC onderzoekt dan of op de kleinere luchthavens vlakbij de bestemming ge land kan worden. Dit levert als voordeel dat hotelreserveringen achterwege kunnen blijven, terwijl kosten voor dure taxi-ritten en auto huur vervallen. Tijdwinst "Wanneer je die extra kosten namelijk optelt bij een vliegticket, blijkt zo'n charter vaak beduidend goedkoper uit te pakken. En het levert een aanzien lijke tijdwinst op", aldus de BAC-direc- teur, die regelmatig zelf in de cockpit plaats neemt. Deze tijdwinst wordt nog vergroot doordat de eigen charter op elk ge wenst moment weer kan vertrekken. "Zo gauw de besprekingen zijn afgelo pen, kunnen de reizigers naar een vol gende afspraak doorvliegen,of terug keren. Het geeft veel meer handelings vrijheid". BAC huurt voor dergelijke speciale chartervluchten ondermeer comforta bele en snelle Hawker-Siddely 125 (HS125) 2 motorige straaljets, met een capaciteit voor 7 personen Aan de hand van een eenvoudige kos-

Soester Courant | 1985 | | pagina 13