nen ieken 80, vereniging tshirts - 1/2 prijs •ST kinderpostzegelactie 1984: 14 miljoen gulden! id'Oude Enghel Schakelaartjes namen afscheid van meester Uittenboogaard Bij ons op Soest nestelt! STRAK EN STRALEND P. Stalenhoef autoschade WOENSDAG 3 JUL11985 SOESTER COURANT PAGINA 9 Opening fototentoonstelling van Kon Jagers :ersbedrijf Petro Rulofido Zanger-gitarist WimPolsin Vriendendienst Nederlandse Rode Kruis: 38.000 'Wild West'-programma van Jeugdzorg tijdens zomervakantie Filmhuis: de Franse thriller 'Diva' Record-opbrengst inzamelingscampagne mevrouw Lubberts kon het ochtend programma beginnen. Vanaf kleuter school t/m. klas 6 was er iets inge studeerd. Na ieder dansje, liedje, toneel stukje etc. kwam ieder kind de meester een bloem aanbieden, zodat hij al gauw temidden van een bloemenpracht zat. Omdat er door de kinderen en de ouder raad zoveel geld bijeen was gebracht, kon aan het eind van de ochtend een grote kadowens van de meester in ver vulling gaan: Een prachtige Gazelle fiets werd onder luid geluid binnenge reden door een leerling van zijn eigen klas, met op de bagagedrager één van de kleuters. "Dit is te gek", waren de woorden van de meester, die zichtbaar ontroerd zijn kado in ontvangst nam. Maar het feest was nog niet afgelo pen. 's Middags voerden de zesde klas- rs, onder regie van mevrouw Lub berts, met groot succes de musical "Spoken op Griezelsteyn" op, waarna er een eind kwam aan een feestelijk afscheid van een geliefd en gewaar deerd hoofd van "de Schakel". Voor de kinderen was het toen afgelo pen, maar voor het scheidende hoofd en zijn vrouw moest de avond nog be ginnen. Om 19.00 uur waren ze weer present om te genieten van een door de gemeente aangeboden en door ouderraad en team georganiseerde re- Foto: Herman van Dam. De heer en mevrouw Uittenboo- gaard op de fiets die het afscheidskado vormde. ceptie. Zeer vele belangstellenden, waaronder ex leerkrachten en talrijke oudleer lingen gaven acte de présence. Als eerste spreker stond de wethouder van onderwijs: de heer Menne, achter de microfoon. Hij sprak onder meer zijn waardering uit over de wijze waar op de heer Uittenboogaard zijn taak als schoolhoofd 12 jaar lang in Soest had voltooid. Ook mevrouw Oranje, mevrouw Mann en mevrouw Kwant deelden deze me ning. "U was een grote steun voor het openbaar onderwijs", aldus mevrouw Kwant, waarop de heer Uittenboogaard verzekerde dat hij dat ook zal blijven. Als laatste spreekster sprak mevrouw Pronk, leerkracht aan "De Schakel", over de grote collegialiteit en inzet baarheid van het schoolhoofd. Na het officiële gedeelte was er nog lang een gezellig samenzijn, waarvan de heer en mevrouw Uittenboogaard, temid den van de vele kado's, zichtbaar ge noten. Moe, maar voldaan en zéér dankbaar nam het echtpaar afscheid om te beginnen aan een welverdiende rust! Wij zijn verantwoordelijk voor Strak en Stralend Autospuitwerk en niet alleen dat 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Inbraak in kelderbox De heer L. van W. meldde de politie vorige week de inbraak in de kelderbox, behoren de bij zijn woning aan de Weegbreestraat. Via een bovenlicht had de dader de deur van binnenuit kunnen openen. Hij ver dween met een complete bungalowtent, drie tennisrackets en een set boekenplan ken. Geldkistje gestolen De heer G.B. van de Birkstraat deed vorige week bij de politie aangifte van diefstal van een geldkistje met een inhoud van 8500 gulden. Het kistje was ontvreemd uit de slaapkamer van zijn woning. Inbraak in kelderbox De heer C.G. v.d. B.. wonende aan de Weegbreestraat, deed vorige week bij de politie aangifte van de inbraak in de kelder box bij zijn woning. De dader wist via het bovenlicht de deur te openen en verdween met medeneming van twee herenfietsen. Vrijdag 5 juli, 21.00 uur te hebben. Engels wordt veel gebruikt, maar het is funest voor die taal en voor andere talen. Niet-Engelsen die Engels spreken, vermoorden de taal. En in on ze taal zie je dat die sterk onder invloed is van het Engels. Dat is niet goed voor het Nederlands. Oorspronkelijk was het idee van het es- peranto dat wanneer mensen beter met elkaar konden verkeren, dat beter -voor de mensheid zou zijn. Nou weet ik wel dat je elkaar ook heel goed kunt uitmoorden wanneer je dezelfde taal spreekt, maar het esperanto kan het voordeel- hebben dat je makkelijker internationale contacten onderhoudt. Je kunt ook esperanto gaan leren om dat de taal aantrekkelijk is en omdat je op die manier kennis kunt nemen van literatuur uit talen die je niet kent. Momenteel zijn er nog steeds overal esperanto-cursussen. Ik ken iemand die esperanto ging studeren omdat ze ertegen was. Op die manier probeerde ze argumenten te verzamelen tegen het esperanto. Ze studeerde Neder lands. Het gevolg was wel dat ze over stag ging. Troost Na de oorlog werd ik redacteur van het wetenschappelijk esperanto-blad. Die redactie zit nu in Tsjecho-Slowakije. Kijk, ik heb op tafel alle boeken voor jou uitgestald die ik bezit in het espe ranto, allemaal wereldliteratuur en wetenschappelijk werk. Mijn lieve lingsboek is misschien wel dit utopia- verhaal uit het Duits, waarin Marx belachelijk wordt gemaakt "La Mi- rakla Insulo Baratario". En wat vind je (dat moet jou aanspreken) van de ze poëziebundel van Jan Neruda (1834- 1891), één van de grootste Tsjechische dichters. Ik zal je een vers voorlezen: Konsolo Se vana estas via pen' vin ne fordunu al cagren'! Ne sekvas volon tuj plenum. Biblio jam atestas, keDiodiris: Estulum kaj lumgis nunne estas En dat betekent: Troost Wanneer je moeite vergeefs was, geef je (dan) niet over aan het ver driet. De vervulling volgt niet dadelijk op de wil. De Bijbel getuigt reeds, dat God zei: "Er zijlicht", en licht is er tot heden niet. Mijn voorkeur gaat uit naar de dichter, de Let Nikolao Kurzens. Hij is van een bijna beangstigend talent. Zijn verta lingen uit het Lettisch behoren tot de meest briljante stukken van onze ver taalde poëzie. Zelf vertaal ik ook onder mijn auteurs naam Petro Rulofido. Zo heb ik onlangs nog een artikel uit de N.R.C. van 8 juni van Arthur Lehning vertaald in het esperanto: "Pleidooi voor een to taalweigeraar." Dat spreekt me aan, omdat ik zelf destijds als links-liberaal student vier maanden heb moeten boeten voor mijn dienstweigering. Je weet het: waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over, of, in het esperanto: "Lango prezentas, kion koro sentas." JAN VISSER Hij is een vrijetijds-fotograaf die na dat hij zes jaar geleden met het medium fotografie in aanraking kwam, zichzelf de techniek aanleer de. Tot op heden gebruikt hij hoofd zakelijk zwart/wit kleinbeeld, om dat hij vindt dat zwart/wit precies de juiste abstractie van de werkelijk heid geeft. Zijn foto's zijn stuk voor stuk zeer boeiend: in een veelal verla ten en strak decor bevindt zich altijd wel een vleugje leven. Zoals de prent uit de prachtige boulevard-serie waar op zich een man bevindt temidden van een rij geordend opgestelde strand stoelen met op de achtergrond de ruimte van de zee. Het merendeel van de foto's is niet in scene gezet. Ze zijn ontstaan na een ge duldige jacht naar de juiste plaats op het juiste moment. Dit is voor Ron Ja gers ook een van de grootste bekorin gen van het fotograferenhet feit dat je met de camera op de borst niet meer vrijblijvend kan rondlopen. "Je stapt een situatie binnen en wacht dan op een kans om af te drukken, zodat de came ra je a.h.w. helpt om te formuleren wat je van die situatie vindt, zo wordt foto graferen een onderzoek". Momenteel neemt Ron Jagers deel aan de werkgroep fotografie van de stich ting Sinus. Dit is een stichting die er naar streeft een ontmoetingsplaats te worden voor mensen die hun beeldend vermogen verder willen ontwikkelen. De stichting organiseert projecten waarbij beroepsfotografen als mentoren worden aangetrokken. Deze begeleiding moet men echter niet zien als een cursus, maar als een intensieve ontmoeting tussen en met fotografen. Samen met de stichting heeft Ron Jagers deelgenomen aan verscheidene groepsexposities, waaronder de Praag-expositie in Amsterdam, die in september in Utrecht te zien zal zijn. De expositie van Ron Jagers in Artishock zal op vrijdag 5 juli om 21.00 uur worden geopend, en is tot 28 juli te bezoeken alleen in de weekends van 15.00 tot 17.00 uur in het Artishockge- bouw aan de Steenhofstraat 46 te Soest. ir: Ing plaatsing 'ORKOMENDE 3KZAAMHEDEN IDAK-garantle >P van SHELL en butaan en rnten voor c.v. In- ellen. Donderdag 27 juni: Na 12 jaar hoofd schap op de openbare school "De Scha kel" nam meester Uittenboogaard af scheid. Een feest met een lach en een traan. Om half tien die ochtend wer den de meester en zijn vrouw feestelijk ingehaald en via een ereboog, door de kleuters gevormd, naar de gezellig in gerichte gemeenschapsruimte geleid. Na een hartelijk welkomstwoord van ■nkwegsya <°2155) ■C soest 1 43 32 'estelt, safe xlieus tl. Paspoort Jers De esperantist: "Ons monetaire stelsel deugt niet. Het geldsysteem hoort ons ten dienste te staan, maar het is zo dat wij geregeerd worden door het geld. Het was in 1937, dat ik in het schilders atelier van mevrouw Haverkamp aan het Kerkpad een lezing bijwoonde van Buter over "Social Credit". Toen ben ik erin gedoken en het heeft me nooit meer losgelaten. In 1951 schreef ik een doctoraalscrip- tie over het economisch monetaire stel sel. Bij de linkse partijen in Nederland vind ik geen gehoor. Alleen Verbrugh van het G.P.V. begreep waar ik het over had. Van mijn studie chemie in Utrecht weet ik niet zoveel meer. Ik heb nog als chemicus vóór de klas gestaan op de Rijks-HBS in Hoorn, voordat ik vijf tien jaar lang bij Elsevier als volon tair meewerkte aan een encyclopedie op mijn vakgebied. Dit project in vele, vele delen bleek behoorlijk verliesge vend te zijn en zo verhuisde ik naar de Octrooiraad waar ik negentien jaar gewerkt heb. Toen ik in 1940, pas getrouwd, met mijn vrouw terugkeerde naar deze ge meente kwamen we op het station in Hoorn de trein tegen met évacuées uit Soest. Mijn broer en schoonzuster had den hier in Soest op een gegeven ogen blik twee geallieerde, neergeschoten vliegers in huis: een Canadees en een Amerikaan. Die kerels spraken geen woord Nederlands of Duits, maar wa ren toch niet in huis te houden. Op een dag is er een razzia en moeten ze zich verbergen in een schuilplaats. Die schuilplaats is op de eerste étage, tus sen een muur van de badkamer en het steile schuine dak. Om daar te komen moeten ze door een klein luikje in de vloer van de WC en dan op hun buik tussen de vloer en het plafond van de begane grond doorkruipen. Op hun bestemming aangekomen, waar ze net kunnen staan, trapt één van hen per ongeluk een gat in het plafond Zamenhof De jaarlijkse kinderpostzegelactie die in het laatste kwartaal van 1984 werd gehouden heeft het geweldige gedrag opgeleverd van 14 miljoen gulden. Honderdduizenden schoolkinderen on der leiding van hun docenten en dui zenden vrijwilligers hebben gezorgd dat deze jaarlijkse actie weer een suc ces werd. Het niveau van de netto-opbrengst is bijna gelijk aan die van vorig jaar. Bij elkaar werden er bijna 84.000.000 kinderzegels verkocht, terwijl er in totaal 12.000.000 kinder- en wenskaar ten aan de man werden gebracht. Met name de geweldige stijging in de verkoop van kaarten, ruim 10%, heeft er voor gezorgd dat de jaarlijkse op brengst nagenoeg hetzelfde is geble ven. Met deze opbrengst kan het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels weer een groot aantal subsidie-aan vragen honoreren. Vorig jaar kwamen er meer dan 1600 aanvragen binnen. Deze worden beoordeeld volgens de criteria in het beleidsplan "Kinderze gelgeld in Perspektief". Daarin worden een aantal prioriteiten voor besteding genoemd. Dat zijn niet alleen lichamelijk en geestelijk ge handicapte kinderen, maar ook die kinderen die op een of andere manier in hun ontwikkeling worden bedreigd, zowel in Nederland als daarbuiten, iviei xaii hel Neder- IK HIELP MIJN MEDEMENS IK VERKOCHT KINDERPOSTZEGELS 1984 ZONDER DAT IK HIERMEE 'N AUTO KON WINNEN OF EEN REIS NAAR H0N0LULU. lands Comité voor Kinderpostzegel weer veel goeds doen. Zonder de hulp van alle kinderen en volwassenen die hebben meegewerkt, was dat allemaal nooit gelukt itaande zondagavond wordt de 'olgende "Dienst van een uur, voor vriend en buur'gehouden in de TgSfothuskerk aan de Albert Cuyplaan 2a te Soest. Zeven, een bij uitstek Bijbels getal dat de volheid symboliseert van vele uiteenlopende zaken. Als dat symbool ook geldt voor de dienst op de zevende dag van de zevende maand om zeven uur, dan kon het weieens zeer vol worden. Daar is overigens alle aan leiding toe, gegeven de inhoud van deze dienst. Ds. J. W. Maris uit Hilversum hoopt de dienst te leiden en tevens de medi tatie te houden. De organist Peter Loef zal wederom de samenzang begelei den, en het bijzondere van deze avond zit mede in het feit dat de Interker kelijke Kommissie voor Evangelisatie te Soest de zanger-gitarist Wim Pols bereid heeft gevonden om zijn mede werking aan deze dienst te verlenen. Deze aktieve countryzanger, win naar van de solisten-kompetitie van het EO-gospelfestival, zal bij velen wel bekend zijn. U wordt bij deze har- telijk uitgenodigd om de dienst mee te maken en tevens om na afloop met Wim Pols, a.s. zondag in de Vrien- elkaar de koffie te gebruiken. dendienst. S BAREETCAFE 9 Middelwijkstraat 2 1 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU 2 2 voor/11,50 2 Tussen 12.00 en 20.00 uur 2 J U/rtoncrlan 2 iuli a Woensdag 3 juli Macaroni 2 J Donderdag 4 juli 2 Lever, spek en ui J 2 Vrijdag 5 juli J ij Ierse visstoofschotel J Maandag 8 juli 2 J Haaskarbonade 5 Dinsdag 9 juli 2 Tartaar met roomsaus 2 Woensdag 10 juli 2 Kipfilet met champignons J Deze gerechten worden f gereserveerd met verse groenten J en aardappelen Zaterdag en zondag is er geen J 5 dagmenu. exentrieke decors is het gevolg. "Diva" is zowel een adembenemende thriller als een amusante romance tussen een fan en een idool, die hij en- passent nog redt. Deze uitersten worden tot een hecht geheel geklonken door een opmerkelijke stijl met prach tige beelden en zeer verzorgde buite nissige decors. Een plaatje. Aanvang: 21.00 uur Entree: ƒ5,-/leden, cjpen65+ ƒ4,- Agenda: Donderdag 11 juli: "Carmen" van Carlos Saura (Spanje 1983). Een film die op indrukwekkende wijze onthult dat de flamencomuziek en fla- mencodans soul bezit en kan swingen als een trein. Donderdag 18 juli: "Je Vous Salue, Marie" van Jean-Luc Godard (fr.1984). De film over de onbe vlekte ontvangenis van Maria in de we reld van vandaag: een schandaal in Frankrijk, geprezen en verguisd door de critici. Mijn vader had in 1928 een huis laten bouwen op de Eng (Dalweg) voor tien duizend gulden midden tussen de ko renvelden. We kregen in die tijd-eén" circulaire in de bus over een schrif telijke cursus esperanto. Vele dui zenden cursisten hadden zich aange meld, maar in ons gezin waren alleen mijn vader en ik enthousiast. In mijn eindexamenjaar van de HBS begon ik aan de cursus van 26 lessen: elke week acht pagina's. Om de militaire dienst te ontlopen ging ik naar Ameri ka jïn daar ben ik een fervent espe rantist geworden. De arts Zamenhof uit Polen heeft het esperanto in 1887 ontwikkeld om de taalbarrières in de wereld te slechten. Wanneer iedereen op de wereld espe ranto leerde, zou iedereen elkaar kun nen verstaan en het is makkelijk te Ieren. In de jaren dertig kon het gebeu ren dat je door een tramconducteur werd aangesproken in het esperanto. Mijn vader is tot zijn dood het espe ranto trouw gebleven. Wij zijn de taal gaan leren uit idealistische overwegin gen. Er is wel eens gezegd: willen de volkeren elkaar begrijpen, dan moeten ze elkaar tenminste verstaan. Vandaar dat het belangrijk is één neutrale taal j>De begin juni gehouden nationale inzamelingscampagne van het Neder- T landse Rode Kruis heeft voor de afd. Soest/Soesterberg tot nu toe een zeer bevredigend resultaat gehad. Tot 28 juni bedroeg de opbrengst ca. 38.000, dit is 13.000 meer dan op ds vergelijkbare datum in 1984 en bijna 4.000,- meer dan de totaal-opbrengst 1984. Mede is dit zeer goede resultaat te danken aan één gift van 5.000,-. Nog regelmatig komen bedragen binnen, zodat verwacht mag worden, dat dit jaar de 40.000,- ruim zal worden overschreden, i Het bestuur van de afd. Soest/Soesterberg wil hiermee dan ook alle gevers i hartelijk danken voor hun bijdragen. Ook de medewerkers aan de cam pagne, zonder wie dit resultaat niet gehaald had kunnen worden, hartelijk dank. Dank zij dit gunstige resultaat zal, naast de financiering van de plaatse lijke activiteiten van colonne, welfare en vakantie-projecten, ook weer de zo belangrijke en noodzakelijke steun aan de internationale hulpver lening worden gegeven. Er is heel veel geld nodig voor de vele rampen en noden in de gehele wereld. Ook dit jaar organiseert Stichting Jeugd zorg Soest weer aktiviteiten voor kin deren tijdens de zomervakantie. Dit jaar is gekozen voor één thema: Het hele programma staat in het teken van "Het Wilde Westen". Alles wat je je er maar bij voor kunt stellen komt aan de orde tijdens de kindervakantiewe ken. Het hele programma duurt twee weken, wat twee keer wordt herhaald. De eer ste twee weken Wildwest worden ge houden in en om clubhuis "Het Kruis punt" aan de Albert Cuyplaan (9 juli t/m. 19 juli). De tweede keer wordt dit programma uitgevoerd voor kinderen in en om clubhuis "De Vangrail" aan de Nach- tegaalweg (23 juli t/m. 2 augustus) Met progTamma ziet er als volgt uit: Eerste week: 9 juli: 10.00-12.00 uur: Opbouwen van het wildwest dorp. 14.00-16.00 uur: Het bouwen van totem palen/wigwams/saloon enz. 10 juli: 10.00-15.00 uur: Feest in het wildwest dorp, met tussen de middag eten in je eigen wigwam. 11 juli: 10.00-12.00 uur: HëTgrote "Wild-west- rodeospel". 14.00-16.00 uur: Diverse wild-west-be hendigheden, met als klapper: een ech te Rodeostier. Wie temt de stier? jij! 12 juli: 16.00-20.00 uur: Country en western play-backfestival met kampvuur en barbecue 3,- entree). Tweede week 16 juli: 10.00-12.00 uur: "Goudkoorts. 14.00-16.00 uur: Deze dag staat in het teken van de goudkoorts. Op zoek naar goud en... het wellicht te vinden is het mysterie van deze dag. 17 juli: 10.00-15.00 uur: "Zoek de schat", een spannend opdrachtenspel met een picknick tussen de middag. 18 juli: 10.00-12.00 uur: "Prairiespel" 14.00-16.00 uur: Wild-west-modeshow (niet verkleed komen, de kleren ma ken we ter plekke 19 juli 16.00-20.00 uur: Afsluiting met verkie zing Cowboy/Cowgirl van de week/ster- ke-verhalen-festival en een picknick (ƒ3,- entree). Alle programma's zijn bedoeld voor kinderen uit Soest in de leeftijd van 4-12 jaar. Tenzij anders vermeld zijn de aktiviteiten gratis. Voor inlichtingen: Het Kruispunt (21987), De Praatpaal (19546), De Vang rail (17615). De bovengenoemde twee wild-west- weken worden georganiseerd in en om Het Kruispunt. Inbraak meubelzaak Onbekende daders hebben vorige week in gebroken in het pand van een meubelzaak aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Via een lichtkoepel wisten zij binnen te dringen in het herentoilet. Vandaaruit maakten zij twee leren bankstellen van resp. 7.885 en 15,545 gulden buit, alsmede een fauteuil van 5.175 gulden. Ook verdwenen nog een aantal kleinere mebelstukken. Namnes het bedrijf deed L.P. aangifte bij de politie. Donderdag j juli, 21.00 uur: Deze eerste film van Beinoux is een uit zonderlijk thriller. Complex, mooi, stijlvol en vol tempo had dit debuut alle ingrediënten om een internationaal succes te worden. Dat werd het dan ook (met o.m. vier Césars). Een jonge Parijse postbode is hele maal weg van de Amerikaanse so praan Fernandez. Het bijzondere van deze diva is dat ze weigert opnamen van zich te laten maken. Wanneer ze in Parijs een concert geeft, maakt de postbode een clandestiene opname. Hij steelt ook haar jurk. Langzaam ont luikt een idylle, maar deze dreigt wreed verstoord te worden door een netwerk van bandieten, drugsdealers en prostituées. Ze verdenken de post bode dat hij een cassette heeft met een verhaal van een hoer die zelfmoord wil plegen en uit wraak een complot onthult waarbij een hoge politiefunctio naris betrokken is. Een komische ach tervolging tegen de achtergrond van mdan telbon i zorgen w gu leteen Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Dr. W. P. Roelofs (75).

Soester Courant | 1985 | | pagina 9