Nu grote opruiming h De Soester Duinen i MET HET OOG OP UW BRIL. G//0R i Pension aan Burg. Grothestraat op komst Vakantie-lectuur solMieinaker 'Gouden Slagersmes' voor Richardvan Asch Dubbel feest voor diamanten bruidspaar Honderd Kortingen tot 50%!! lbrilmodef WOENSDAG 10 JUL11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Gemeente verleent medewerking TitelFletch en Cariocoa Fletch Titel: De Wespen Fabriek Titel: Burgermensen Titel: Interieurs Schoemaker onderdelen- winkel Titel: Misdaad op z'n Hollands Titel: Uit de dossiers van commissaris Toorenaar Titel: Richtlijnen voor bedienden Titel: Droomvogel Titel: Een klein vergroot glaasje KETTING FORMULIEREN 'aams modehuis Hoogste cijfers van Slagersva kopleiding X\Z Zomaar l.»v onverwachts zeggen:... 'Kom we gaan fijn met z'n tweetjes' SOESTERBERGSESTRAAT188 02155-12739 SOESTDUINEN Na zes jaar activiteiten veilig stellen 'Vrouwen voor Vrouwen' vraagt meer financiële steun en een eigen gemeentebeleid Het pand Burgemeester Grothestraat 53 zal, wanneer er van woorden daden l' worden gemaakt, een veel besproken onderwep worden. De uit de omgeving van Zeist afkomstige Rien Griffioen en zijn partner Marja Luth willen er een pension vestigen. De beide pioniers rekenen vast op gemeentelijke mede werking, hebben het financiële gedeel te van het te starten project rond ge- kregen en verdiepen zich de komende i tijd in tekeningen die met bouwplannen en voorschriften te maken hebben, f Het pension zal komen te bestaan uit circa tien tweepersoonskamers en vijf eenpersoonskamers. De kamers be schikken niet over toiletten en douches. Deze worden op de verbindingsgangen j ondergebracht. i Een en ander heeft tot gevolg dat het nieuwe pension straks met voor ieder een betaalbare prijzen zal kunnen gaan werken. Het streefbedrag voor een j overnachting met ontbijt ligt tussen de 37,- en 40,- per persoon, waarbij als bijzonderheid kan worden vermeld dat voor eenpersoonskamers geen extra i tarief zal worden berekend. Hoewel het pension straks gebaseerd is op uit sluitend logies en ontbijt bestaan er plannen om het service-pakket te ver groten. Daarvoor wordt samenwerking gezocht met de directie van restaurant Bauer, waardoor pensiongasten in het naast het pension gelegen restaurant warme maaltijden kunnen gebruiken. Na de zomervakantie zullen, wanneer de ambtelijke molens niet te langzaam draaien, de plannen van het koppel Rien Griffioen en Marja Luth meer gestalte gaan krijgen. Soest een profes- Foto: Goos van der Wilt sioneel pension rijker. Een luxe is het zeker niet. Vakantie. Wat doen we er mee? Lui zijn, lekker niets doen? Probeer het maar eens tien, veertien dagen of nog langer vol te houden. Wie naast zon en water, hopelijk geen regen en wind, ook andere ontspanningsmogelijkhe den zoekt komt tien tegen één bij licht verteerbaar amusement terecht. Daar toe behoort het lezen van pretentieloze lectuur. Daarom in deze kolommen een overzicht van recent verschenen boeken, die inhoudelijk zijn afgestemd op ook een stukje ontspanning. Pas ver schenen boeken tegen zachte en andere prijsjes. Auteur: Gregory Mc Donald Uitgever: Veen Twee boeken die typisch in de catego rie zachte prijsjes passen. Ze werden in Amerika uitgeroepen tot thrillers van het jaar en bekroond met de Ed- gar Award-prijs. Boeken dus van goe den huize. De wereld van drugs en carnaval vormt het décor. Auteur: Iain Banks Uitgever: De Kern Een boek voor lezers met stalen ze nuwen. Het onwaarschijnlijke gege- veii een 16-jarige jongen probeert zijn frustraties te verdrijven met vreemde, wrede daden in een door hem inge richte wespenmartelkamer, vraagt nogal het een en ander van de fantasie van de lezer. Wie bereid en in staat is zich in dit bizarre gegeven te storten zal deze roman met zijn sterke ver beeldingskracht en soms komische ge welddadigheid met meer dan gewone aandacht lezen. In Engeland heeft het debuut van Iain Banks nogal wat stof doen opwaaien. In Nederland niet min der. Met name de wat rijpere jeugd zal De Wespen Fabriek een plaats bij de Top-Tien gaan bezorgen. Een voor treffelijk geschenk voor afgestudeer den. Auteur: Frans Coenen Uitgever: Veen Frans Coenen, oneerbiedig gezegd een auteur uit "de oude boekenkast", maar wel een die op indringende wijze de kunst van het schrijven verstaat. In de Amstelreeks-Klassiek werden zeer terecht drie oude levensverhalen van stof ontdaan en weer tot leven geroe pen. Burgermensen bestaat uit drie verhalen, zich afspelend rond de eeuw wisseling. Mensen van toen die op mensen van nu lijken. Alle hoofdper sonen trachten de "dag te plukken". In de visie van Frans Coenen tever geefs. Auteur: Herman Heijermans Eveneens in de Amstelreeks-Klassiek verscheen Herman Heijermans In terieurs. Naast zijn vele bekende to neelstukken schreef de Rotterdamse letterkundige een aantal zedenschet sen waarvan er vijf in Interieurs zijn opgenomen. Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST TEL. 10344* In tegenstelling tot Coenen's Burger mensen is er in deze novellen ruimte voor humor, al overheerst dit aspect niet. Herman Heijermans, een meester in het componeren van karakterschet sen waarin "gewone mensen" de hoofd rollen spelen. De Amstel Klassiekreeks verdient 't door een groot lezerspubliek te worden gevolgd. Voor relatief wei nig geld een rijk gevulde boekenkast. Auteurs: Theo Joekes, Hellings sr. en Janwillem v.d. Wetering Uitgever: Loeb List, bedrog en misdaad zijn de ingre diënten die U in Misdaad op z'n Hol lands zult aantreffen. Zeven auteurs die hun sporen op dit terrein bij uit gever Loeb hebben achtergelaten te kenen voor de inhoud. Korte verhalen die zich tijdens de vacantie gemakke lijk laten lezen. Aanbevolen. Auteur: Peter de Vries Uitgever: Fontein Aangekondigd als. e^n min of meer op zienbarend boek blijkt de commissaris niet zo veel meer te vertellen te heb ben als wij uit De Telegraaf reeds had den vernomen. Desondanks spreekt deze veelbesproken speurneus toch wel tot de verbeelding, niet in het minst door zijn onorthodoxe werkmethodes. De tekst op de omslag vergelijkt hem met figuren als Sherlock Holmes,, Maigret en Hercule Poirot. Een ons inziens omstreden vergelijking. Ge- rard Toorenaar is in Nederlandse politionele kringen een figuur apart. Onvergelijkbaar, maar daarom niet minder interessant. Titel: Memoires 1925-1953 Auteur: Willem Oltmans Uitgever: In Den Toren Willem Oltmans, Nederlands meest omstreden journalist, heeft met het verschijnen van zijn memoires de com merciële wind niet tegen. Toeval of opzet dat zijn confrontatie met Adriaan van Dis iets meer dan een etmaal het gesprek van de dag is geweest? Hoe men er ook tegen aankijkt, Oltmans memoires zijn openhartig en in vele opzichten ontroerend. Een document, een dagboek, een roman handelend over een schriele jeugd. Wie deze tur bulente en omstreden persoonlijkheid nader wil leren kennen kan, terwille van een objectief oordeel, niet om het eerste deel van zijn memoires heen. Titel: Brekend vaatwerk Samenstelling: Hannemieke Stamperius Uitgever: Contact Hannemieke Stamperius, feministe bij uitstek, is de samenstelster van een broos boekwerk dat onder de titel "Brekend Vaatwerk" bij uitgeverij Contact verscheen. Verhalen van en voor vrouwen van de beste soort. Hoe knap de zestien verhalen stuk voor stuk ook zijn, toch blijft de subjectieve mannelijke lezer worstelen met de vraag of een en ander in ieder opzicht niet te zwart-wit wordt geserveerd. Blijven vasthouden aan de stelling dat vrouwen een kwalitatieve minderheids groep vormen komt in Brekend Vaat werk iets te duidelijk tot uitdrukking om geloofwaardig te zijn. Desondanks een boek waar mannen van vandaag niet omheen kunnen. Auteur: Jonathan Swift Uitgever: Heureka Een zeldzaam en opvallend boekje dat handelt over de positie van bedienden, in alle categorieën tijdens de 17e en 18e eeuw. De oppervlakkige lezer zal er een satire in zien, in feite is "Richt lijnen voor bedienden" een aanklacht tegen de onmenselijke arbeidsvoor waarden uit die voltooid verleden tijd. Op niet mis te verstane wijze geeft Jo nathan Swift een karikatuur van de verhouding tussen boven- en onder geschikten. Ongeloofwaardig voor le zers die in de 20e eeuw leven, maar te indringend en te vanzelfsprekend ge schreven om slechts als kennisgeving aan te nemen. Auteur: Willi Heinrich Uitgever: De Kern Naast Konsalik en Kirst behoort Willi Heinrich tot de meest suksesvolle auteurs. Een begenadigd schrijver, die in tegenstelling tot Konsalik, dieper graaft en dus minder aan de opper vlakte blijft. Droomvogel is daar op nieuw een bewijs van. Het verhaal handelt over echtparen die wat sex en erotiek betreft geen taboes kennen. Op het eerste gezicht een wat opper vlakkig en goedkoop gegeven. Willi Heinrich verstaat de kunst als geen ander dit effect te omzeilen en Droom vogel boven de middelmaat uit te til len. Een pittige, vlot leesbare roman, spelend in deze tijd. Auteur: Bmus Ferdinandusse Uitgever: De Arbeiderspers Een nogal prijzig boekwerkje dat her inneringen oproept aan de tijd die Simon Carmiggelt heeft besteed aan "Kroeglopen" en aanverwante wer ken. "Een klein vergrootglaasje" is samengesteld uit een aantal notities, drank betreffende, die eerder in boek vorm bij de Arbeiderspers versche nen. Aardige cursiefjes, die het qua benadering en "uitstalling" evenwel van Simon verliezen. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Isi brinkstraat 12baarn tel. 02154-1 1388 geen koopavond maandag gesloten De j. onge Soester slagerszoon Richard van Asch (23), zoon van de bekende slager Van Asch van de Van Weede- straat, heeft vorige week beslag gelegd op een wel zeer opmerkelijke onder scheiding: het "Gouden Slagersmes". Deze "trofee" wordt elk jaar uitgereikt aan de leerling die met de hoogste cij fers het laatste jaar van de Slagers vakopleiding in Utrecht afsluit. Richard behaalde het vervaarlijk o- gende instrument met een 9 voor het vak bedrijfsbeheer en met een 8 voor het vak assortimentsbeheer. Al eerder vestigde hij de aandacht op zich door vorig jaar nog als Nationaal Kampioen van de opleiding een zilveren beker in de wacht te slepen, die werd voorafgegaan door de zilve- Foto: Herman van Dam ren speld in het district Utrecht. Richard behaalde in het zesde jaar van zijn opleiding (waarvoor hij een dag per week naar Utrecht ging) de hoog ste cijfers van het hele land, zo'n 300 "concurrenten" achter zich latend. Zijn opleiding voor het slagersvak zit er nu op, met andere woorden :Richard is een volleerd slager. Wel is hij van plan nog wat verder te gaan studeren. "Na de vakopleiding kun je nog een aantal applicatiecursus sen doen," aldus Richard. "Bijvoorbeeld voor het poeliersbedrijf of voor de worstmakerij. Maar voor management en marketing. Mijn voor keur gaat vooral naar dat laatste uit. Want er valt, ook na de volledige vak opleiding, nog best wat bij te leren Vorige week donderdag was het dubbel feest bij de heer en mevrouw J. Hon derd en F. Honderd-de Boer. Het echt paar vierde namelijk niet alleen de 88e verjaardag van de heer Honderd, maar bovendien het feit dat het precies 60 jaar tevoren in het huwelijk was getreden. Voor het gemeentebestuur was dat aanleiding voor felicitaties en een fraai bloemstukje, aangeboden door locoburgemeester drs. Plomp, die in de ochtenduren zijn opwachting maakte. Het diamanten bruidspaar, dat sinds vorig jaar juli in Molenschot woont, was voor deze feestelijke gelegenheid "uitgeweken" naar het huis van hun dochter, mevrouw Kramer, aan de Beukenlaan, waar het feest in de huise lijke kring werd gevierd. Door het fraaie zomerweer kon dat gemakkelijk op het feestelijk versierde terras, dat was opgetuigd met slingers en bal lonnen. De heer en mevrouw Honderd zijn bei de geboren Friezen. De bruidegom werd geboren in Dokkum, de wieg van de bruid stond in Zwaagwestein- de. Het was eveneens in Friesland, in 1925, dat ze elkaar definitief het ja woord gaven, nadat ze elkaar op de kermis in Stiens "in het oog hadden gekregen". Dat gebeurde namelijk in Murmurwoude. Na zijn diensttijd, die de heer Honderd tijdens de mobilisatiejaren tijdens de Eerste Wereldoorlog doorbracht in Brabant en Limburg ("gewoon zand haas' zoals hij zichzelf als infanterist omschrijft) kwam de heer Honderd in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen, aanvankelijk met als standplaats Hil versum. In die tijd heerste het stoom tijdperk nog volop en de heer Honderd heeft daaraan als stoker/locomotief- loods zijn onmisbare steentje bijgedra gen. Later volgde nog een aantal Am sterdamse jaren, toen de "stoom" bij de spoor tot het verleden ging behoren, in het NS-ketelhuis in de hoofdstad. Met plezierige herinneringen kijkt de heer Honderd terug op zijn stoom- carriëre. In Soest wonen de heer en mevrouw Honderd sinds 1972. Aanvankelijk was Honsbergen hun domicilie, maar vorig jaar verhuisden bruid en bruidegom naar Molenschot, mede in verband met het feit dat mevrouw Honderd niet meer zo goed ter been is en de ver zorging in het centrum aan de Aibert Cuyplaan haar zeer goed van pas komt. De heer Honderd heeft bij de NS zijn 45-jarige jubileum mogen vieren en maakt over twee jaar opnieuw een ju- Foto: Herman van Dam uiieum mee. "Dan ben ik namelijk 25 jaar gepensioneerd", klinkt het vol humor. Het diamanten echtpaar Honderd heeft naast een dochter en een zoon (die door zijn werk niet aanwezig kon zijn; hij vaart en woont in Engeland) ook vijf kleinkinderen. RESTAURANT De aanstelling van een betaalde coör dinator voor minstens 20 uur per week en een Turkse vormingswerkster voor 20 uur per week zijn de meest opval lende aanbevelingen, die het Bestuur van de Stichting "Vrouwen voor Vrou wen" (1979) het gemeentebestuur heeft voorgelegd in een uitvoerige Nota van 24 bladzijden. Daarnaast wil de Stichting, die inmid dels al zes jaar in Soest werkzaam is: het voeren van een duidelijke eigen ge meentebeleid ten aanzien van de bui tenlanders in Soest, onafhankelijk van de landelijke ontwikkelingen op dit gebied en rekening houdend met de specifieke wensen en behoeftes van de buitenlanders in deze gemeente; ver der ondersteuning van die initiatieven die een goed leefklimaat voor de bui tenlandse en Nederlandse inwoners van Soest bevorderen en het zeker stel len van de financiële ondersteuning van de Stichting Project "Vrouwen voor Vrouwen", om op deze wijze de voortgang van de activiteiten van deze Stichting veilig te stellen. "Met nadruk verklaren wij, dat wij binnen het Bestuur van de Stichting er niet op uit zijn om voor de buitenland se vrouwen en hun gezinnen in de ge meente Soest een 'uitzonderingssitua tie' te creëren, met bijzondere voorzie ningen", aldus de ondertekenaars van de nota: Jos v.d. Ley, Tak en Sjoerina B. v.d. Zee. Zij signaleren dat er op veel punten nog steeds sprake is van een duidelijke "achterstandssituatie", een situatie die men zo snel mogelijk wil verbe teren. "Op het moment dat deze ach terstand zoveel mogelijk zal zijn weg gewerkt, zullen ook de buitenlandse vrouwen ten aanzien van de door hen ontwikkelde activiteiten op één lijn gesteld moeten worden met vereni gingen en organisaties in Soest op so ciaal-cultureel gebied", aldus het na woord van de nota, die deze week aan alle politieke partijen, organisaties en verenigingen in Soest in kopie is verstuurd. St. Jozefschool Uitvoerig besteedt de nota aandacht aan het ontstaan en de geschiedenis van de Stichting van Turkse, Marok kaanse en Nederlandse vrouwen, die aan de Parallelweg is gevestigd in de voormalige St. Jozefschool, waar ook alle activiteiten plaatsvinden. Die be staan uit koffie-ochtenden, moeder cursussen, voorlichting, kinderopvang, gezinsbegeleiding, handwerk- en naai lessen en taalcursussen onder verant woordelijkheid van het Project Alfa betisering en Educatieve Activiteiten van de gemeente Soest. Verder thema ochtenden op het terrein van rechts zekerheid, de gezondheidszorg, opvoe ding, verkeer, onderwijs, etc. Het Project "Vrouwen voor Vrouwen" beschikt thans over ruim zestig mede werkers, allen vrijwilligsters, die on dergebracht zijn in diverse werkgroe pen. De totale organisatie wordt op dit moment geleid door twee Projectleid sters. De doelstelling van de Stichting luidt: a. De vrouwen van buitenlandse werk nemers en hun gezinnen te Soest en Soesterberg behulpzaam te zijn bij het verkrijgen van inzicht in de Nederland se samenleving, zodat zij de mogelijk heid krijgen om zich, met behoud van eigen identiteit, een volwaardige plaats in de Nederlandse samenleving te verwerven. b. De Nederlandse samenleving meer inzicht te geven in de leefwijze, gods dienst en cultuur van de buitenlandse vrouwen en hun gezinnen. "Het vele werk dat de vrijwilligsters belangeloos hebben gedaan, werd hen vaak niet in dank afgenomen. Zij heb ben vaak aan den lijve moeten onder vinden, wat het betekent te werken in een omgeving waar de discriminatie de laatste jaren merkbaar toeneemt. Ook zij hebben vaak bloot gestaan aan vervelende aantijgingen en waren voortdurend bezig, vaak ook in de privésfeer, begrip te verwerven voor het werk dat zij deden." De ervaring heeft geleerd, dat wat de buitenlandse vrouwen in Soest willen niet geheel overeenkomt met de lande lijke ontwikkelingen op dit gebied. Voor de buitenlandse vrouwen is het in de eerste plaats namelijk erg belang rijk gebleken om die activiteiten te creëren, die de toenadering tussen Nederlanders en buitenlanders be vorderen. Daarnaast willen zij ook de mogelijkheid hebben om met elkaar hun eigen identiteit te beleven, vanuit hun eigen cultuur, godsdienst en tradi ties. Voor dit alles vraagt de Stichting nu professionele hulp en het veilig stellen van de financiële steun. Zelf is men van - plan het Bestuur van de Stichting, waarin twee buitenlandse vrouwen zitten, uit te breiden tot zeven per sonen. rQOi Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van vetfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. \J w ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874

Soester Courant | 1985 | | pagina 3