Extra strong vereniging Driemaal duizend gulden bij Adama Herenmode d'OudeEnghe Bij ons op Soest PAGINA 8 WOENSDAG 10 JULI 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 Jubileumactie onder vaste klanten 'Groene kaart' over natuur en landschap in provincie Utrecht verschenen Kampweek Vrije Teugel groot sukses Foto-expositie in Artishock Sfeer Fleurige Lathyrus-tentoonstelling tot en met zondag in Kasteel Groeneveld Filmhuis: de Flamencofilm 'Carmen' Met vriendelijke toestemming overgenomen uit het dagblad "Trouw" van maandag 1 juli 1985. (•••••••••••••••••••MM BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 j 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 12.00 en 20.00 uur S Woensdag 10 juli Kipfilet met champignons Donderdag 11 juli Holsteiner schnitzel Vrijdag 12 juli Haché, puree en moes Maandag 15 juli Steak Westmoreland Dinsdag 16 juli 0 Osselapje (grootmoeders wijze) Woensdag 17 juli Bal gehakt Deze gerechten worden gereserveerd met verse groenten en aardappelen. S Zaterdag en zondag is er geen J 0 dagmenu. Over manieren gesproken Na een aanrijding werd een aan het Klarinet geparkeerde auto beschadigd. De dader liet gele laksporen achter, maar verzuimde zich bij de gedupeer de te melden. Bij de Soester politie werd aangifte gedaan van het doorrij den na een aanrijding. Nieuwe kaart voor recreatie in natuur en landschap De provincie Utrecht heeft een zogenaamde "groene kaart" uitgege ven. Op die kaart zijn alle recreatie-voorzieningen aangegeven, die met natuur en landschap te maken hebben. Met name die plaatsen waar de recreant wat over de natuur kan leren zijn vermeld. Enkele voorbeel den zijn natuurpaden, wandelroutes, bezoekerscentra en kinderboerde rijen. Bovendien zijn dit de plaatsen die op grote aantallen bezoekers zijn berekend, zonder dat deze schade aan natuur en landschap aanrichten. Naast de recreatie-voorzieningen in de natuur zijn op de kaart de be langrijkste wegen in de provincie: bebouwing, bos, heide en water aangegeven. In eerste instantie is de kaart bedoeld.om te laten zien wel ke recratie-mogelijkheden er in een bepaalde omgeving zijn. Op de achterzijde van de kaart is een schat van informatie over de op de kaart vermelde mogelijkheden te vinden. Onder andere zijn de ope ningstijden van bezoekerstra, de startpunten van natuurpaden en de a- dressen van kinderboerderijen vermeld. Iedereen kan de kaart gratis afhalen bij de meeste VVV-informatie-pos ten en gemeentehuizen in de provincie Utrecht. Ook kan men de kaart aanvragen bij de afdeling voorlichting van de provincie, postbus 18100, 3501 CC Utrecht, telefoon 030-321632 toestel 222. Artishock was zelf vrijdagavond niet aanwezig bij de opening van de expo sitie van de tweeëndertig-jarige Ron Jagers uit Amersfoort, die negenen veertig zwart-wit foto's laat zien in het lege Artishockgebouw, waar kennelijk een belangrijke verhuizing voor de deur staat. Een aantal foto's is getiteld "Boule vard". "De kust symboliseert voor mij de eenzaamheid, je alleen voelen", aldus de vrije-tijdsfotograaf, die zes jaar geleden met fotograferen is be gonnen waarbij vooral het buitenge- beuren hem interesseert. "Ik kijk niet alleen naar objectieve beelden, maar wacht af wat er in ge beurt. geef daar commentaar op en leg vast wat ik aantrekkelijk vind", zegt Jagers die destijds deelnam aan het project "stedelijk détaiCvan-de fotograaf Jos Ruyssenaars. Die invloed is te merken bij zijn "voor bijgangers" en een aantal "Portret ten". "Ik leg vooral het décor vast en kijk dan wat er aan de hand is. Dat is een kwestie van zoeken, tasten, terug gaan en vragen beantwoorden. Wan neer eenb eeld dan meer suggereert dan wat er is, ben ik tevreden. Deze maand nog dagelijks in het Arti shockgebouw aan de Steenhoffstraat in Soest van 14.00 tot 16.00 uur. J.V. Vrijdag j.1. werd de eerste kampweek van de Vrije Teugel, die ook dit jaar weer op de kinderboerderij werd ge houden, afgesloten. Ruim 30 kinderen hebben, mede dankzij het voortreffe lijk weer, een onvergetelijke week voorgeschoteld gekregen. Aan de vooravond van de afsluiting waren hun ouders te gast en werd met een feestelijke avond de eerste kamp week officieel afgerond. Het blijft niet bij een eenmalige kampweek. In de week van 15 tot en met 20 juli en de week van 29 juli tot en met 3 augustus vinden opnieuw kampweken plaats. Ouders en kinderen die daarvoor be langstelling hebben doen er verstandig aan niet al te lang met de aanmelding te wachten. Gezien het sukses van de eerste kampweek verwachten de or ganisatoren dat de resterende twee kampweken veel klandizie zullen krij gen; Tot 15 juli a.s. is aanmelding mogelijk. door Mink van Rijsdijk Soester mensen van voor de oorlog hebben praktisch allemaal Peter van den Bremer ge kend, de olijke boer die het schuim van zijn leven tot in hoge ouderdom wist op te kloppen. Zodra dc ijsbaan open was, haalde hij zijn schaatsen uit het vet en nodigde uitsluitend jonge meiden aan zijn zijde. Voordat hij ijs- waarts toog, kocht hij altijd een rolletje Knig, zoals hij volhardend de extra strong noemde. Peter pruimde en heeft stellig gedacht dat een frisse adem relatiebevorderend werkte. De boer is er al lang niet meer, men noemde - als ik me niet vergis - een straat naar hem en dat was het dan. De beroemde pepermunten hebben hem glansrijk overleefd. Tussen twee haakjes: Van den Bremer was rooms-katho- iiek, waar ik maar mee zeggen wil dat gerefor meerden beslist niet het monopolie hebben op het witte zoethoudertje, zoals sommigen den ken. Ik neem altijd een paar rollen mee als ik met vakantie naar Frankrijk ga. Niet voor in de kerk, maar voor mijn buurmeisje daar. Ze plukt boeketjes Alpenbloemen voor me en vraagt dan recht toe recht aan of ze in ruil daarvoor een 'bonben bianc' krijgt. Soms staat ze al op een erg pril uur op de stoep met één margriet of één paardebloem (die in Frankrijk pissebed heet). ïk ken haar al vanaf de tijd dat ze nog een kleine paardebloem was. Nu is ze een schoolmeisje van zeven jaar, maar haar begeerte naar een pepermunt bleef door de jaren heen constant, Zoals veel meisjes van haar leeftijd is ze dol op sieraden, ze is dan ook altijd royaal behangen met plastic toestanden. Gisteren zag ze me buiten op een bankje met mijn breiwerk, ze plukte snel twee koekoeksbloemen die beter dagen gekend hadden en stormde op me af. Nu zat er in mijn breitas wel een rolletje knig om met Peter zaliger te spreken, maar het leek me niet goed haar snoeplust zo op te voeren dat ze de hele wei kaai zou plukken. Slim leidde ik haar aandacht van de tas af door een compliment te maken over de mooie ket ting die ze droeg. Een gouden nog wel met een gouden plak eraan, waar ik de paus op herken de. Mijn list lukte. Uitgebreid vertelde ze dat ze een week daarvoor haar eerst communie had gedaan. De ketting was een cadeau van haar grootouders. Ondertussen had ik een pe permunt gepakt, die ze direct in haar mond stak. Smakkend en sabbelend 2ei ze: „De paus is pas in Nederland geweest hè?" Zijn bezoek was me niet ontgaan, wat me goed van pas kwam want ze vervolgde: „Dat was heel nodig. Jullie hebben goede en slechte priesters en daarom is jullie kerk verscheurd." Dat leek me een uitstekend onderwerp om in de zon met een zevenjarige te bepraten, ik vroeg haar dringend langzaam te praten. Fransen kunnen zo ratelen en ik wilde geen woord van haar verhaal missen. Ze wist op een prik dat de paus de goede priesters had gepre zen en de slechte vermaand. „Hij hoopt dat het nu beter met jullie zal gaan." „Hoe weet jij dat allemaal?" Haar vader had het haar uitgelegd. Ik vroeg nieuwsgierig wat slechte priesters eigenlijk fout deden. Ze beet de pepermunt door en merkte mild op dat ze zich misschien alleen vergisten. „Maar jij vergist je toch ook weieens?" De rek was uit haar mildheid, streng zei ze; „Ik mag me weieens vergissen, maar een priester niet. Die moet trouw zijn aan de paus. Wist u dat niet?" „Ik ben protestant", beleed ik mijn geloof. Dat was merkwaardig in haar ogen. Hoe kon ie mand die zulke lekkere snoepjes had nou pro testant zijn? „De paus", beleerde ze me, „is de plaatsbekleder van Petrus." En omdat ze het bevattingsvermogen van een dwalende ziel niet zq hoog aansloeg, vervolgde ze: „Dat betekent dat hij een soort koning van de kerk is." Waarmee we op een wonderlijke manier bij een ander type King terecht waren gekomen. Zo werd ver van Soest en zo om en nabij een halve eeuw na dato de filosofie van Peter van den Bremer bevestigd dat een rolletje knig iets heel speciaals kan teweeg brengen. Jongeren hebben weinig tijd én aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: de h« v.u. Meuien (12). ..De wandelaar: "In februari 1985 kreeg ik een hartaanval, maar ik ben net op tijd hersteld om van 16 tot 19 juli dit jaar voor de veertigste keer de Vier daagse van Nijmegen te lopen. Daar krijg ik het verguld zilveren bondskruis met vaste kroon en het cij fer veertig voor. Gewoon doen, zei de dokter. Na zo'n hartaanval moet je na tuurlijk niet hard gaan lopen, maar met wandelen help je de motor een beetje. Ik heb de Avondvierdaagse in Soest en de twee-daagse in Amersfoort (voor de zesendertigste keer!) be schouwd als training de laatste maan den. Ik heb er zin in de volgende week. Ik ben geboren in Friesland. Vader was een gewone boerenarbeider en Ik een soort "Bartje", dat jochie van de teevee-serie. We liepen op klompen van vijfenzestig cent van Tergracht bij Bartlehiem in de berm naar school. Fietsen heb ik geleerd op de bakfiets van de bakker. De eerste keer dat ik echt liep in groepsverband was bij het leger. Ik zat in Amsterdam bij de Huzaren van Bo- reel, het bereden volk van de militaire politie, en op een zaterdagmiddag in 1938 deden we met 17 man mee aan een voettocht van .35 km vanaf het Ajax- stadion naar Muiden en weer terug. Lopen was niets voor mij. Je zweette je kapot in zo'n duffelse jas met een mi trailleur op je rug. We waren doodop in Muiden en wilden in een cafeetje even uitrusten, maar kapitein van Moorsel moest zo nodig de branie uithangen voor het publiek, liet ons meteen weer buiten aantreden in de houding en com mandeerde ons weer richting Amster dam. Bij de finish viel er iemand flauw, we konden niet meer, blaren zo groot als duiveëieren en we waren zo stijf als een deur. Op 15 oktober 1945 kwam ik bij de Soester politie in dienst. In dat jaar werd ook de Soester Politie Sportvere niging (SPSV) opgericht. In onze uit bundigheid deden we van allerlei: boksen, schermen, voetbal, volleybal, zingen en wandelen: de Avondvier daagse en de Vierdaagse van Nijme gen met een groep politiemensen. In 1955 speldde burgemeester Ba ron Bentinck ons na tien keer het "gou den kruis" op (zie foto). Zingen deden we ook ja. We hadden een dubbelman- nenkwartet o.I.v. Meindert de Wolf. Rang stand Het liefst loop ik met mooi, droog, zon nig weer. Dan blijven je spieren soepel. Mijn voeten wrijf ik vantevoren in met vaseline en soms draag ik zwachtels. Verder gewone sokken en goede, stevi ge wandelschoenen. Vroeger droegen we van die "kistjes", die hoge schoe nen. De twee-daagse in Amersfoort (2 x 30 km) duurde vroeger 70 km. Daar deed je twaalf uur over. Iedereen kan dat niet en niet iedereen zal dat doen. Wat me zo aantrekt? Dat is de sfeer. Iedereen loopt met iedereen. Er is geen verschil in rang en stand. De kolonel loopt naast de postbode. Vooral bij de Vierdaagse rond Nijmegen is de sfeer en hulpvaardigheid fantastisch. Al vijf endertig jaar logeer ik ter plaatse in hetzelfde kosthuis, bij "tante Marie". Ze heeft nog niet zo lang geleden aan mijn ziekbed gezeten en ze zei: als je niet meedoet dit jaar, kom je toch die week bij ons logeren om het mee te ma ken. Veertig jaar geleden overnachtten we met de Soester politie in een Nijmeegs schoolgebouw. Je moest je wassen bij zo'n trog onder de koude kraan. Een douche was er niet bij. Om negen uur 's avonds kreeg je pas wat warm eten. Maar het was altijd gezellig. Vooral met agent de Bruin kon je lachen. Hoe meer pijn hij had, hoe meer schik hij kreeg. We hebben ook heel wat gezon gen onderweg. Later liep ik samen met schoenmaker v.d. Pol van de Koninginnelaan. Hij is jonger dan ik en moest tien kilometer langer lopen, maar dan zei ik: ik loop met je mee. Tussen de achttien en vijftig jaar loop je vijftig kilometer per dag, van vijftig tot vijfenzestig veertig kilometer en boven de vijfenzestig loop je dertig ki lometer. Eén keer heb ik de afstand in één keer uitgelopen. Onderweg waren alle cafeetjes bezet en overvol. Ik dacht: ik loop maar door en zo kwam ik als zesde binnen. Nu loop ik elk jaar samen met een oud-militair ui Ede. Hij is 76 jaar en loopt in hetzelfde ritme en Foto: Herman van Dam tempo als ik. Ik heb ook de elfsteden tocht te voet meegedaan. Dan sliepen we 's nachts in stapelbedden in de zandschepen. In Amersfoort liep ik een keer bij een hitte van 35 graden in 1957. Ik weet niet meer hoe ik de Leusderweg aan het eindpunt bereikte, maar op weg naar Soest op de fiets voelde ik me helemaal niet lekker. Als ik langs mijn voorhoofd wreef, hield ik zout in mijn hand. De volgende dag deed ik met moeite zondagsdienst bij de recherche en die maandag erop was ik in Utrecht bij het gerechtshof en toen bedacht ik me dat ze in Indië zouttabletjes gebruiken als het zo warm is. Op de hoek van de straat kocht ik twee zoute haringen en in een cafeetje dronk ik twee glaasjes pils. Ik voelde me helemaal opknappen." JAN VISSER Van rechts naar links:Burgemeester Bentinck, de heer W.G. Le Clerq en de heer T. v.d. Meulen. Steenhoffstraat 53 Soest Tel. 02155-21433 "Carmen", in 1845 ontsproten aan de fantasie van schrijver Prosper Meri- mée, dertig jaar later door Georges Bizet omgezet tot een opera en nu door de Spaanse cineast Carlos Saura be werkt tot een oogstrelende en fasci nerend opgezette speelfilm. Saura zet zijn "Carmen" in een ruimte waarin een flamenco-groep een ge danste versie van Bizets stuk instu deert. Deze groep wordt geleid door Antonio Gases en die brengt zijn nieu we ontdekking (hoe toevallig) Carmen mee. Tijdens het oorspronkelijk ver haal van Merimée naast en door el kaar. Ook in de film is sprake van een allesverterende liefde en jaloezie, die via vlammende flamenco-dansen en muziek uiterst subtiel en in prachtige beelden wordt neergezet. De leider, Antonio, ontbrandt in een gedreven liefde voor zijn nieuwe ster, maar Carmen wil zich niet binden aan An tonio. Tussen Carmen en de al wat oudere danseres, die oorspronkelijk de rol van "Carmen" zou krijgen, maar pu naar het tweede plan is verscho ven, begint een felle strijd, opgezweept door jaloézie en visueel gemaakt in subtiele danspassen en gebaren op de tonen van de flamencogitaristen. "Carmen" is een ode aan het flamen co-dansen. Saura laat zien dat deze dans alle uitersten aan emoties, alle extremen die de liefde oproept, in zich weet op te nemen en te styleren. Het mannelijke, het vrouwelijke, de trots, de jaloezie, de concurrentie, al die oer-emoties die meer of minder be wust het liefdesspel en de liefdesstrijd beheersen, krijgen in het flamenco- dansen een schitterende uitdrukking. Een film die op indrukwekkende wijze onthult dat de flamenco-muziek en - dans soul bezit en kan swingen als een trein. Aanvang: 21.00uur. Entree: 5,-/leden, cjp en65+ ƒ4,-. Agenda: Do. 18 juli: "Je Vous Salue, Marie" van Jean-Luc Godard (Fr. 1984). De film over de onbevlekte ont vangenis in de wereld van vandaag. Een schandaal in Frankrijk en Italië, geprezen en verguisd door de critici. Do. 25 juli: "Rear Window" van Alfred Hitchcock (USA 1954). Een van de beste Hitchcocks met James Stewart en Grace Kelly in de hoofdrollen. Vrijdagmiddag vond bij het bekende herenmodehuis Adama aan de Soes- terbergsestraat in Soest-Zuid de fees telijke uitreiking plaats van de prijzen uit de jubileumactie, die Adama in de maanden mei en juni heeft gevoerd onder de klanten, ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan van de zaak. No taris Elferink had vorige week de win nende nummers getrokken uit de "klantenboekjes" van Adama. Met deze nummers maakten drie uitverko renen kans op een bedrag van maar liefst duizend gulden in contanten. Eén van de drie, de heer 't Hoen, ver trok die dag al naar zijn vakantie adres en kreeg de tien "flappen-van- honderd" al daags tevoren overhandigd. Met enige ceremonieel reikte de heer G. J. Adama vrijdagmiddag de beide andere bedragen uit aan mevrouw J. de Zoete-van Rees en de heer J. G. A. Batenburg. Mevrouw de Zoete vertelde dat zij de 1000 gulden van harte toevoegde aan het vakantiebudget, en de heer Baten burg zat net midden in een verhuizing, zodat ook hier de gulle gave van Ada ma uitstekend van pas kwam. Voor de derde achtereenvolgende keer wordt deze week in Kasteel Groene veld te Baarn een Lathyrus-tentoon stelling gehouden, die, mooier dan vorig jaar, in het fraaie gebouw is in gericht vanaf de zolder tot aan de Boomkamer in het onderhuis. "Het wordt bijna een traditie", ver telde beheerder/conservator Wemer Paans vrijdagavond bij de opening de talrijke bezoekers onder wie wet houder Oudemans uit Soest. De opening voltrok zich in de tuin achter Kasteel Groeneveld waar tot half oktober de beeldenexpositie "De Natuur Verbeeld" is te bewonderen. Aan de voet van het bloemstuk "Alpha Omega" speelde een koperensemble uit Leersum vrolijke bloemenwalsjes, die door de zomergasten vriendelijk ritmisch werden mee geklapt. Donderdag 11 juli, 21.00 uur: De voorzitter van de jury deelde enkele prijzen uit voor de mooiste arrange menten op bloemschik-gebied, waar onder de langste steel (1 meter 85) en maakte de winnaar bekend van de Groeneveld-bokaal, die dit jaar in het bezit is gekomen van de Rijks Middel bare Tuinbouwschool in Aalsmeer. Ook "Paleis Soestdijk" viel weer in de prijzen. Mr. P. P. A. Teunissen, voorzitter van het Bloemen Bureau Holland, memo reerde dat ondanks "hagel en slecht weer" dit jaar weer topkwaliteit is ge leverd. Ongetwijfeld zullen zeer velen deze week nog de prachtige bloemen weelde willen bewonderen, waarbij vooral de composities in het trappen huis de aandacht trekken.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9