Veilig Snel Kwaliteit De Soester Duinen - m - - 100 jaar Soester Onderlinge Brandverzekering Technische gebreken brandweermateriaal leidt tot onrust bij Soesterbergse ouderen d'OudeEnghe werklozen Zaterdag 24 augustus a.s. Truckersdag Hobbyisten restaureren brandweerauto Soest telt 1365 ingeschreven sclMMMiialwr mirrpffflllii 02155-13109 57, Winkelcentrum homelectro Knollen zaaien tijdens brand Schoemaker onderdelen- winkel Museum Flehite organiseert voor kinderen clowns- en grimeermiddagen Oudheidkamer Soest Vertrek buurtwinkel RAZENDSNELLE ^FOTOSERVICE ƒ26,50 Om te noteren: Brandweeroudjes doen 't nog goed WOENSDAG 24 JUL11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 alle foto's worden met de hand in eigen laboratorium op kleur gekorrigeerd. SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN Nauwelijks veranderingen op de arbeidsmarkt Van de week bij de Soester Duinen gefondued hebben ze me daar dat hele buffet vernieuwd met allemaal lekkere salades extra. Ik snap niet hoe ze het er voor kunnen doen. f24.50 V Foto: Herman van Dam Een van de oudste Soester verenigin gen, de Onderlinge Brandverzekering, viert 30 juli a.s. haar eeuwfeest. De van oorsprong typisch agrarische vereni ging, die in 1885 van de grond kwam, heeft in de afgelopen 100 jaar tot op de dag van vandaag haar bestaansrecht in ruime mate bewezen. Het oprichten van een onderlinge brandverzekering is geen sinecure, vooral 100 jaar geleden niet. Garanties van banken bestonden niet, de over heid had nagenoeg geen middelen om ook maar een cent te subsidiëren. Het startkapitaal destijds werd verkregen door de bepaling, dat over elke duizend gulden verzekerde waarde een bedrag van veertig gulden gestort diende te worden in het reservefonds. Dat aan deze verplichting alleen maar voldaan ■kon worden door de meer kapitaal krachtige boeren spreekt vanzelf. Vol gens de tegenwoordige secretaris, de heer A.G. Kok, zal de oprichting vrij wel zeker bevorderd zijn door enige e- norme branden, die op de Soester boe ren destijds een diepe indruk hebben gemaakt. Brand op een bedrijf had verschrikkelijke financiële gevolgen. Men was overgeleverd aan het medele ven van de buurtbewoners, en totaal niet opgewassen tegen de ontstane on kosten. De oprichters hebben in deze ongewisse situatie verbetering willen brengen. Het waren de heren Pieter Hartman, Anthonie Hilhorst, Gerrit Wantenaar en Gerrit Kok, allemaal nog bekende Soester boerennamen. De plek voor de doe-het-zelver Ol Een speciale winkel voor technische zaken als onderdelen voor wasautomaat, koelkast en stofzuiger. Electromateriaal en spullen voor de water- en gasleiding. nndetit vo<" a"e VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* aangevuld en misschien wel aange voerd door dr. J.G.A. Batenburg, Jan Hendrik Fiers eh- de bekende wethou der F.C. Kuyper. Het archief van de vereniging is ook slachtoffer van een brand gewor den. Het was in de oorlogsjaren opge slagen in de ouderlijke boerderij van secretaris A. G. Kok aan de Birkstraat, alwaar het gelijktijdig met de Duitse munitiewagens, die op de deel gestationeerd waren, de lucht in ging. Spectaculaire grote branden gedurende de laatste veertig jaar zijn vooral geweest de boerderijbrand in "Het Lange Huus" aan de Birkstraat, de brand op de Willems Hoeve aan de P. v.d. Breemerweg, waar ondermeer een 20-tal koeien de dood vond. Ten minste even opzienbarend waren de boerderijbranden aan de Lange Brink- weg en het Kerkpad. Oorzaak vuuro- verslag, waarbij ook nog een antiek zaak aan de Middelwijkstraat in de as werd gelegd. In de zestiger jaren wer den de Soester boeren diverse malen opgeschrikt door beginnende branden in hooibergen, hetgeen achteraf het werk bleek te zijn van een pyromaan. Om het aantal branden beperkt te hou den hebben vrijwilligers in samenwer king met de Soester politie wacht gelo pen en met sukses een oogje in het zeil gehouden. Overigens zijn de hooiberg- branden de laatste jaren sterk terugge lopen. Dit ten gevolge van andere toe gepaste oogsttechnieken. Tegenwoor dig wordt het gras niet meer gehooid, maar op een perskuil samengereden. Dat brand op een boerderij de betrokken eigenaar soms tot zonderlin ge reacties brengt herinnert de heer A. G. Kok zich nog als de dag van giste ren. Zo was er een boer die tijdens de brand in zijn hooiberg zo van streek raakte dat hij op zijn bouwland knollen ging zaaien en de brand de brand liet. De Onderlinge Brandverzekering be hoort tot een van de 32 "Onderlingen" Deze boerderij 't Lange Huus" be hoorde vroeger tot het klooster "Ma- riënhof", waarin de volgelingen van Geert Groote 'zich hadden gevestigd. Zij werden ook wel "de Broeders des Gemenen Levens genoemd. In 1916 werd een gedeelte van deze ou de kloosterboerderij afgebroken. Na de laatste brand werd "Het Lange Huus" gerestaureerd. in de provincies Utrecht en Zuid-Hol land. Zij hebben hun verzekeringspak ket herverzekerd bij de Stichtse Onder linge Brandverzekering, die op haar beurt weer contracten heeft bij de Zwitserse Verzekeringsmaatschappij De jubilerende Soester Onderlinge heeft in haar portefeuille een bedrag van 62 miljoen verzekerd. De 100 jaar bestaande organisatie telt momenteel 140 leden. Onder hen zijn ook bezitters van woon huizen. Voor beide categorieën, boeren en burgers, gelden aantrekkelijke lage verzekeringspremies, terwijl de dekking van de Soester Onderlinge ui terst solide kdn worden genoemd. De basis van de Onderlinge bestaat uit: Een zuinig beheer van de penningen, een serieus ballotage-beleid. Twee fac toren, die er de oorzaak van zijn dat een stabiele en sterke vereniging 100 jaar oud kon worden. Het tegenwoordige bestuur bestaande uit de heren J.G. Hilhorst, voorzitter, A.G. Kok, secretaris-penningmeester, P.C. Kuyer, P.R. van Logtenstijn, W. Lam en G. A. Hilhorst hebben hun leden uitgenodigd om op feestelijke wijze dinsdag 30 juli a.s. in het offipierscasi- no te Soesterberg het heuglijke feit van de oprichting in 1885 te herdenken en vooral te vieren. De oude, maar bijzon der vitale vereniging hoopt nog een reeks van jaren op deze wijze haar plaats in de Soester samenleving te kunnen waarmaken. Voor boeren en burgers. Het is een gewoonte geworden dat in de zomervakantie voor kinderen tot 10 jaar "doe-activiteiten" gehouden wor den in Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort. Dit jaar leek het nauwelijks nodig, omdat bij de circusten toonstelling het miniatuurcircus op zich al een belevenis is voor jong en oud. Maar er is meer; één zaal is inge richt rond het thema clown en zelfs het echte Pipopak is aanwezig. Welk kind zou zich niet als Pipo de Clown willen grimeren? Daarom ko men er nu 3 evenementen speciaal voor kinderen. Het optreden van de clown August belooft veel pret en daarna gaan de kinderen zich als clown grime ren. Door beperkte zaalruimte kunnen he laas niet meer dan 50 kinderen tegelijk met grimeren bezig zijn, zodat reser veren gewenst is. (tel. 033-19987). De clowns- en grimeermiddagen zijn op: donderdag 25 juli - 14.00 uur dinsdag 30 juli - 14.00 uur donderdag 8 augustus - 14.00 uur Toegangsprijs ƒ2,50 Er heerst onrust bij de ouderen in Soes terberg. Aanleiding daarvan is de brand op 3 juli j.1. in het bekende res taurant "Het Zwaantje". Daarbij kwam aan het licht dat de brandbe- strijdingsoperatie werd bemoeilijkt door technische gebreken dan wel on klaar geraakt materiaal. Namens de verontrusten heeft de Soesterbergse afdeling van de ANBO, Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen, bij de gemeenteraad van Soest aan de bel ge trokken en middels een schrijven, waarvan afschriften werden verzon den aan andere overheidsinstanties en persmedia in de regio, om maatrege len gevraagd die de onrust kunnen wegnemen. De samenvatting van dit schrijven luidt als volgt: Geacht college, Het zal u ongetwijfeld bekend (kun nen) zijn, dat er op 3 juli j.1. brand heeft gewoed in het restaurant "Het Zwaantje" te Soesterberg. Bijzonderheden over de bestrijding van deze omvangrijke brand werden uiteraard gepubliceerd in diverse kranten. Het verslag van enkele min der gunstige details van de brandbe- strijdingsoperatie hebben tot grote on gerustheid onder de Soesterbergse be volking geleid. Wij willen een en ander gaarne onder uw aandacht brengen. In de Amersfoortse Courant van 4 juli j.1. en van de Soester Courant van 10 juli j.1. is te lezen, dat de bestrijding van genoemde brand in aanzienlijke mate werd bemoeilijkt en vertraagd door technische gebreken - zoals o.a. een ka potte waterpomp - van de eerste uit ruk-brandweerwagen in Soesterberg. Terloops wordt erbij vermeld, dat deze auto reeds eerder dit jaar onbruikbaar was door een langdurige reparatie van ongeveer een week. Elders in genoem de verslagen wordt gememoreerd, dat de noodzakelijke vervanging van deze 17 jaar oude brandweerauto onlangs door de gemeenteraad van Soest we gens geldgebrek is afgewezen en voor lopig is uitgesteld. Het moge u duidelijk zijn, dat genoemd falen bij brandbestrijding - o.a. door technische gebreken van het Soester bergse brandweermateriaal - tot onge rustheid onder de Soesterbergse bevol king heeft geleid ten aanzien van brandbestrijding en brandveiligheid. In het bijzonder onder de ouderen in ons dorp leeft deze onrust, en de ge dachte aan een fatale afloop van brand. Deze bezorgdheid om eigen le ven en goed is niet zo vreemd, aange zien voorts algemeen bekend is, dat de brandweer in Soesterberg slechts de beschikking heeft over een Diverse exposities zijn er weer te zien in de Oudheidkamer. De foto-expositie "Oude Soester Boerderijen" waarmede d,m,v, vele oude foto's een rondwandeling door de oude gedeelten van Soest gemaakt wordt. Een foto-expositie van oude Soester Klederdrachten geeft een beeld van de mensen, die hier woonden en werkten en de kleding, die hierbij gedragen werd. De exposities op deel, waar vele oude gebruiksvoorwerpen en gereedschap pen te zien zijn. De leiendekker, de klompenmaker, de koperslager met hun gereedschappen. De boer en boerin laten zien wat er in en om de boerderij gebeurde. Ook een stukje geschiedenis over de eerste bur gemeester van Soest, die tot zijn tachtigste de burgervader was. Uit een eenvoudig onderzoek naar zijn nazaten blijkt, dat er één wederom in Soest woonachtig is. U ziet het is weer de moeite waard een bezoekje te bren gen aan de Oudheidkamer. Ferdinand Huycklaan 18, Soest. Weliswaar verklaart het echtpaar Rie- mens - De Wit hun drogisterij-parfu merie aan de Molenstraat voor gezien, maar van een korte termijnplanning is geen sprake. Op z'n vroegst zal het za ken doen in '86 ophouden. Wanneer het zover is zal het zakenpand niet wor den verhuurd, maar in de verkoop worden aangeboden. Waarvan akte. mm GRATIS I3xW VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW F0T0 S KLAAR! "5—WE^SrRAAT 85 - TEL. 1 3917 SP ladderwagen, die echter in Soest op 10 km afstand - is ondergebracht, ter wijl in Soesterberg verschillende flat gebouwen met vier, vijf of zes woonla gen voorkomen. Met verwijzing naar het bovenstaande verzoeken wij u in het belang van de veiligheid van inwoners van Soester berg, die maatregelen te nemen of te laten nemen, welke er toe kunnen lei den, dat de plaatselijke brandweer van Soesterberg op korte termijn over goed, deugdelijk en betrouwbaar brandbestrijdingsmateriaal kan (gaan) beschikken. De onrust die in dit schrijven tot uit drukking komt is even begrijpelijk als terecht, tenzij door onjuiste informatie de zaken somberder worden voorge steld dan ze zijn. Mocht dat niet het ge val zijn dan hebben de briefschrijvers en de Soesterbergse bevolking er recht op op de meest korte termijn te worden geïnformeerd welke passende maatre gelen er kunnen worden getroffen om de rust te doen terugkeren. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU van 18 juli t/m 31 juli Toast met champignons Kalfsbiefstuk met dillesaus Verse fruitsalade Iedere woensdagavond LIVE MUSIC Er mag dan sprake zijn van daling van werkloosheid in het gehele land, in Soest is daarvan bijzonder weinig te merken. De cijfers, beschikbaar ge steld door het Gewestelijk Arbeids bureau te Amersfoort, tonen dit wat Soest betreft duidelijk aan. Vergeleken met de maand mei 1985 daalde in juni het aantal werkloze mannen van 818 naar 805. Het aantal vrouwelijke werklozen steeg van 550 naar 560. Schrale troost voor de werkzoekenden is het cijfermateriaal met betrekking tot de stand van zaken in juni 1984. Vorig jaar telde Soest aan het eind van de maand juni 1984 1777 geregistreerde werklozen (1043 mannen, 734 vrouwen.) Overigens is de direkteur van het Ge- westeljk Arbeidsbureau te Amersfoort van mening dat de werkloosheid bij de schoolverlaters 1985 wellicht ou kunnen meevallen. Signalen,ondermeer uit het bedrijfsle ven, duiden in deze richting. Somber is zijn prognose met betrekking tot de arbeidsmarkt in wat men de "zachte sektor" noemt. Daarin wordt door het rijk stevig bezuinigd waardoor de voor uitzichten in de sectoren welzijn en ge zondheidszorg weinig rooskleurig zijn. Schuttersfeesten 1985 Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft van burgemeester en wethouders toestem ming gekregen om van 22 tot en met 26 augustus de schuttersfeesten 1985 te houden op het terrein De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan. D&'jK^mpvyeg te Soesterberg, gelegen op bêt/njlita^re Kamp van Zeist, vormt zaterdag 24 augustus a.s. het décor voor bijzondere races. Op die dag wordt er voor de derde keer in succes sie een Truckersdag georganiseerd. Geen typisch militair onderonsje, want naast militairen kunnen ook burger chauffeurs voor dit evenement in schrijven. Ze kunnen de truck van hun baas thuislaten, maar dienen wel in het bezit te zijn van papieren waarmee hun rijvaardigheid op een truck kan wor den aangetoond. Inzet van deze Truck ersdagHet nadpr tot elkaar brengen van burger en militaire chauffeurs. Het programma bestaat uit een show van voertuigen die bij de drie onderde len van de krijgsmacht momenteel in gebruik zijn, en iets dat op een parade van Oldtimers lijkt. De behendigheidswedstrijden bestaan uit een theoretisch gedeelte en uit praktijkrijden. Opdrachten zijn onder meer: Het achteruitrijden van een voertuig met gesloten ramen, zodat WJcnt! B I uitsluitend qua zicht op de kmegelkjfce- reden kan worden. Verder- slkTorffrij- den én het omdraaien van een water bak op een molen. Beschikbaar zijn vijf tonners, en trekkers met oplegger. De te formeren teams bestaan uit drie personen. De eerste elf in het eindklassement krijgen een uitnodiging deel te nemen aan de later in het jaar te houden natio nale kampioenschappen, van waaruit een selectie zal plaatsvinden voor de wereldkampioenschappen truckrijden. Niet uitsluitend trucks staan op deze truckersdag centraal. Snelheid zal worden gemaakt door Volkswagen combi's die in een behendigheidswed strijd uitkomen. Zaterdag 24 augustus, een dag om te noteren voor mannen die zich met de vlam in de pijp bezighouden. Zij mogen zich door supporters laten vergezellen. Naast het tot elkaar brengen van militaire en burgerchauffeurs, zijn ook burgers uit Soest en Soesterberg op deze truckersdag van harte welkom. in net militaire JLucntvaartmuseum op het Kamp van Zeist te Soesterberg is sinds enige tijd een zeer bejaarde brandweerauto te bewonderen, die qua uiterlijk niet van nieuw te onderschei den is. Door vijf ex-leden van het brandweerkorps op de vliegbasis Soesterberg gered van het autokerk hof. Het bouwjaar van de gerestaureerde brandweerauto is 1949, vijf jaar later als autospuit ingericht, voorzien van zuigpijpen, straalpijpen en handblus sers, inzetbaar bij onroerend goed brandjes op de vliegbasis. De verbeterde brandblustechnieken zette de tot brandweerauto omgebouw de Willy's Jeep na verloop van tijd bui tenspel. Niemand keek er meer naar om, totdat de korporaal Klompenhou wer uit Amersfoort bij zijn eerste be zoek aan het museum er op werd geat tendeerd. Het werd, hoe merkwaardig het ook mag klinken, liefde op het eer ste gezicht. Hij interesseerde vijf ma ten voor het aftandse musuemstuk, waarna in vrije uren de restauratie kon beginnen. Acht maanden van schuren en spuiten waren er voor nodig om de afgedankte spuit wat kleurrijker op zijn benen te laten staan. Fase twee, tien maanden, werd benut om het oude beestje weer startklaar te maken. Nieuwe bedrading en tal van andere technische snufjes zorgden er voor dat men na anderhalf jaar de oudgediende weer aan de praat kreeg. De facelift die de bejaarde Willy's brandweerauto heeft gekregen mag gezien worden. Prettige bijkomstigheid is dat het pronkstuk van korporaal Klompenhou wer en zijn vrienden in tijd van nood volledig inzetbaar is. Wellicht een tip voor functionarissen in Soesterberg en Soest die met brand en brandweer re gelmatig bemoeienis hebben. RESTAURA N T

Soester Courant | 1985 | | pagina 3