'Pastoraat is: er zijn, of't je uitkomt of niet' d'Oude Enghe f Bob Sluis organiseert Backgammon-toernooi in 'De Knollentuin' Jamborette 1985 weer verleden tijd Succesvolle ruiterkampen bij 'Eldorado' SOESTER COURANT Ds. J. van Buuren, nieuwe gereformeerde predikant van Soestdijk: BAREETCAFE Olympia organiseert 28e Paleis Soestdijk-wandeltocht PAGINA 11 Hoofdprijs: weekend voor twee personen in Parijs RUITERSPORT Oude boeken? FIETSCROSS Groot fietscross- toemooi bij King's Road Riders i.s.m. Bonds spaarbank Kruis, afd. e medische ird zijn, icentrum i Soest. nogal 1 de i dien Daarom reus profiteer ingen ïd zeer uze chroom ortabele zwart of ing. ™erd®SoS officieel een eigen predikant. Dan vindt in de Julianakerk de bevestigmg en intrede plaats van ds. J. (Jan) van Bunren, 46 jaar oud, die inmiddels met zijn gezin zijn intrek heeft genomen in de pastorie aan de Willem de Zwijgerlaan. ^;V„awUUHen Ve">UH daarmee de in meerdere opzichten lege plaats die in Soestdijk achterbleef na het overlijden vorig jaar van ds Joh. C. Baumfalk. Voor zijn komst nalir Soest was hij predikant in Delft-Abtswoude, en het is zijn aSVr.djlar' W J' ,,a"tjes. die hem in de ochtend dienst in de Julianakerk (aanvang 9.30 uur) zal bevestigen. De nieuwe predikant begon zijn loop baan in het Friese Wommels (1967), welke gemeente hij verruilde voor Nij- kerk (1972), later gevolgd door Delft- Abtswoude (1977). De in Den Haag geboren en opgegroeide Jan van Buuren leerde het "vak", om het maar een beetje oneerbiedig te zeggen, aan de Theologische Hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Kampen, nadat hij in Den Haag het gymnasium met goed gevolg had doorlopen. De keuze voor Kampen, en niet voor de Vrije Universiteit, werd hem niet ingegeven door "inhoudelijke" overwegingen, legt hij uit in een kort vraaggesprek, vorige week, aan de vooravond van zijn "in trede". "Welnee, ik voelde meer voor Kampen omdat het een relatief kleine instelling is. Ik zat in Den Haag op een grote school, en wilde wel graag naar wat kleiners. En bovendien kwam m'n schoonvader uit Kampen. Vooral het beroep naar zijn laatste ge meente, Delft-Abtswoude, zag ds. Van Buuren als een uitdaging:"De Voor hof", zoals de wijk heet, is een echt moderne stadswijk, met flats van soms zelfs 17 verdiepingen hoog, en met alle problemen van dien. De wijk geldt - dat is officieel vastgesteld - als de dichtst bevolkte plek van West-Europa, met veel hoogbouw. In 20 minuten fietste ik m'n wijk rond. Je slijt hard aan het werk in zo'n wijk, al is dat niet de re den dat ik naar Soest ben afgezakt. Het is meer een kwestie van iets anders, iets nieuws willen aanpakken. Als je een paar jaar in een gemeente staat ben je net een schip waaraan teveel mossels zijn vastgegroeid. Je zit overal op en in, en op den duur ben je niet meer zo wendbaar als je zou willen. 'Klikken' Over het begrip "roeping" praat de nieuwe predikant heel nuchter. "Ik zie dat niet zo zwevend. Het is vooral een kwestie van "klikken" - of de manier waarop jij het doet aansluit bij de ma- nier waarop de gemeente graag ziet dat je het doet. Dat word je gewaar door de verhalen die naar je toekomen. En verder is het natuurlijk een avon tuur: je mouwen opstropen en weer op nieuw beginnen. Het gezin Van Buuren bestaat - en zo hoort het ook, zou je bijna zeggen - natuurlijk niet alleen uit de predikant zelf. Naar goed gebruik is ds. Van Buu ren voorzien van een echtgenote, Betsy, die hij echter steevast aanduidt als "m'n meisje, met wie ik ben getrouwd". De Van Vuurens hebben vier kinderen: Lisette (20), die theologie studeert en mogelijk haar treden in het spoor van tiaar vader zal gaan zetten, Jan (19), Marijke (17) en Rianne (14). De eerste ervaringen met Soest zijn - gelukkig maar - heel positief uitgeval len. "We vinden Soest een vriendelijk dorp. Je wordt hier in de winkels ten minste nog aangekeken. In de stad ken nen de mensen elkaar niet, maar hier voelen we ons op ons gemak. Soesters die ds. Van Buuren voor het eerst ontmoeten (voor de meesten zal dat a.s. zondag in de Julianakerk zijn) zullen getroffen worden door een op merkelijk detail. De dominee draagt witte handschoenen. Verklaring: "Om de drie jaar - waarom dat zo is weet ik ook niet - krijg ik last van pijn lijke kloofjes in m'n vingertoppen. Dat is nu ook weer zo, en soms houdt het maanden aan. Om niet elke vingertop van een verbandje te moeten voorzien heb ik de oplossing gezocht in deze handschoenen veel mogelijk met duidelijke gebaren. Doven moeten het vooral hebben van liplezen, en dan lezen ze in feite nog maar een derde van wat je zegt. Ds. Van Buuren legt uit dat het in elk geval nooit zin heeft om tegen een dove te staan schreeuwen, een neiging die veel mensen toch blijken te hebben, en spreekt zeer afwijzend over de term "doofstommen". "Dat mag je nooit meer zeggen; deze mensen zijn niet stom, zeker niet in de betekenis die we doorgaans aan dat woord geven." Hij spreekt liever over "doofgeborenen' Foto-albums In zijn ruime studeerkamer in het sou terrain van het huis aan de Willem de Zwijgerlaan staan uiteraard planken vol met theologie, maar een flink deel wordt ook ingenomen door een forse serie foto-albums, de vrucht van een belangrijke hobby van ds. Van Buuren. "Ik fotografeer graag en maak er zelf altijd verhaaltjes bij Als dat laatste in hetzelfde handschrift gebeurt als waarin hij zijn preken op schrijft, dan krijgen buitenstaanders er nog knap wat moeite mee. Het "pootje" van de pijprokende dominee is zo klein dat het een klein wonder is dat hij het zelf nog kan lezen. Voor zijn toehoorders is dat een kwestie van afwachten... Een snelle blik langs de boekenplank leert dat ds. Van Buuren inmiddels 16 ordners met deze preken op klein for maat (maar dat zegt niets over de lengte en nog minder over de inhoud) heeft gemaakt. De laatste bevat de preken 801 tot en met want de ord ner is niet vol en aan de toespraak van zondag is ds. Van Buuren tijdens het interview nog volop bezig. Doventaal Preken doet ds. Van Buuren op twee manieren: "gewoon", als je dat zo mag zeggen, en in "doventaal". De nieuwe predikant heeft een rijke ervaring in het werken met gehandicapten, in het bij zonder met doven. Hij is voorzitter van de stichting Christelijke Tehuizen voor Doven. Zijn betrokkenheid stamt uit de tijd dat zijn vrouw (die hij overigens al sinds de schoolbanken bemint) werk te bij het bekende doveninstituut "Effatha" in Voorburg. Ook bij zijn intrede zal een aantal doven de dienst bijwonen, zodat de bezoekers van de Julianakerk direct kennis kun nen maken met de manier waarop ds. Van Buuren tot doven spreekt. "Het is niet zozeer een gebarentaal, al onder steun je je spraak natuurlijk wel zo- Verhaal Door zijn intensieve bemoeienis met doven raakte hij in Friesland al be trokken bij een interkerkelijke com missie voor de geestelijke verzorging van doven. In Delft-Abtswoude nam hij o.a. het initiatief tot gecombineerde diensten voor doven. "Er zijn nu een maal niet zoveel dominees die het kun nen," zegt hij. "Ik heb ook een verhaal over gehandicapten geschreven, waar voor uitgeverij Kok belangstelling heeft getoond. "Pleidooi voor het onaange paste", is de titel. Ik zal er binnenkort ook in Trouw over schrijven." Ds. Van Buuren maakt ook deel uit van een theologische werkgroep die is voortgekomen uit de conferentie van gehandicapten, dit voorjaar onder au spiciën van de Wereldraad van Kerken in Lunteren gehouden. "Ook gehan dicapten delen in de emancipatie, aldus ds. Van Buuren. Veelbetekenend is de titel van het congres: "Gehandi capten, wel bekeken, niet gezien.' "Als er in de kerk geen plaats is voor de gehandicapte, dan ontbreekt er iets wezenlijks in de gemeente," aldus ds Van Buuren. '"Ga maar na: tien pro cent van de bevolking is op een of andere manier gehandicapt. En dat percentage zal zeker nog toenemen." In dat verband wijst hij op een vaak onderbelicht aspect van de vpedsel- nood in de wereld. "Van de 500 mil joen mensen die door de honger worden bédreigd blijft een hoger percentage in leven, maar dan wel beschadigd. Ook het toenemende aantal verkeersonge lukken eist zijn tol, evenals de ver schillende vormen van verslaving. Stomme fout In zijn boek komt ds. Van Buuren tot de slotsom dat er eigenlijk geen aparte diensten voor doven moeten zijn. "Er moet plaats zijn binnen de gewone ge meente, van welke aard iemands handi cap ook is. Juist binnen de gemeente moet er aandacht zijn voor wie je bent. Ook in de kerk is eeuwenlang de stom me fout gemaakt dat er meer werd ge let op wat iemand kan dan op wie ie mand is." In zijn Delftse jaren was ds. Van Buu ren ook verbonden aan een tehuis voor meervoudig gehandicapten in Scheve- ningen, waarvan hij ook de -geestelijke verzorging voor zijn rekening nam. "Pastoraat," aldus de predikant, voor mij: er zijn, of 't uitkomt of niet. Aandacht voor elkaar, dat is de kurk waar de kerk op drijft, in het klein en in het groot. Oplettend zijn, aandachtig zijn, mensen in hun waarde laten, het is ongelooflijk belangrijk. "Er zijn" is dikwijls van meer belang dan de goede woorden spreken. "God zal wel zorgen dat je de woorden krijgt, maar je moet wel zelf gaan. God geeft je de woorden - dat is aandig van Hem; ik heb dat zelf ondervonden." Het stemt de nieuwe predikant tevre den dat het gereformeerde predikan tental van Soest met zijn komst weer compleet is, naast ds. Land en ds. Van Heijst. "Ik hoop en reken erop dat we goed op elkaar zullen passen, wel eens tegen mekaar aanschuren en misschien ook wel eens razen en wat van elkaar terugkrijgen. En dat beperkt zich na tuurlijk niet tot m'n gereformeerde collega's. Baal Het werken met gehandicapten is van grote invloed geweest op dominee Van Buren. "Ik geloof allang niet meer in de "oplos-God". Van de gehandicapte dominee Ullrich Bach uit Duitsland heb ik geleerd dat zó'n God juist Baal genoemd moet worden. Dat is de gla- mour-God, die je succes bezorgt, die instaat voor voorspoed en gezondheid. Jahwe is anders: hij zorgt niet maar voor jou, maar hij zorgt ervoor dat jij voor een ander kunt zorgen. Hij kiest voor de onderkant, hij wordt zél f zo, en zó wordt hij gediend. Jezus maakte de mensen ook niet beter, alleen maar om ze beter te maken, maar als een teken van zijn koninkrijk een beeld bij het verhaal dat hij te ver tellen heeft. Wonderen zijn tekenen van iets anders." Ds. Van Buuren vertelt van de erger nis bij veel gehandicapten ten opzichte van de kerk, die net doet alsof God een heleboel mensen overslaat. "Dat is niet waar. God is zelf één van de ge handicapten. In de kerkgeschiedenis hebben we er steeds een mooi verhaal van gemaakt, maar God is altijd de metgezel van degenen die niets heb ben..." Wat hem in zijn nieuwe werkkring alle maal te wachten staat weet ds. Van Buuren uiteraard nog niet. Een pro bleem dat veel kerken bezig houdt is dat van de polarisatie, en ds. Van Buu ren is daarmee ook in zijn vorige ge meenten volop geconfronteerd geweest. "Polarisatie kun je niet ontgaan, maar je moet 't ook niet ontlopen," vindt hij. "Maar het gesprek met elkaar in de ge meente moet doorgaan, alleen al om ge- Ds. Jan van Buuren. woon te weten waar we het over heb ben. Maar ik zal op de kansel niet veel lawaai maken." Gevaarlijk plekje De preekstoel is een gevaarijk plekje. Weerwoord is daar niet mogelijk, en dus moet je altijd heel goed weten wat je zegt. Preken maken vind ik een moei zaam karwei. Wat Jan van Buuren zegt is bovendien niet de laatste waarheid. Door je preken wordt er trouwens geen mens bekeerd, maar je moet er altijd wel de uiterste zorg aan besteden. In een gewoon gesprek kun je je uit spraken nog wel eens toelichten of cor rigeren, maar dat kan op de kansel niet. Ik denk dan ook dat ik vaker over het IKV zal "praten" dan "preken"..." Op de preekstoel gaat het niet om het verkondigen van "opvattingen", aldus ds. Van Buuren. "Maar in je kontakten en in de catechese moet je zo con creet zijn dat je over die dingen met elkaar kunt doorpraten. Hij gruwt trouwens van etiketten en "hokjes-stopperij". "Ik peins er ook Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 - Tussen 12.00 en 20.00 uur Woensdag 7 augustus Spaghetti Bolognaise Donderdag 8 augustus Varkenslapje Vrijdag 9 augustus Papstip Maandag 12 augustus Verse worst Dinsdag 13 augustus Duitse biefstuk Woensdag 14 augustus Paprika schnitzel Zaterdag en zondag is er geen dagmenu. niet over om lid te worden van een of andere club als het Confessioneel Ge reformeerd Beraad. Ik heb iets tegen gelijkgezinden-onder-elkaar, die el- kaars mening bevestigen. Meningen vórmen is heel wat anders..." Ds- yan Buuren is overigens blij dat dat hij niet alleen maar "predik-ant" is. Om het met zijn eigen woorden te zeggen: "Als het leven vergele ken kan worden met "op reis zijn in de tijd", dan mag je van de kerk best zeggen dat zij het "reisgezelschap on derweg" vormt, de groep mensen met wie je samen optrekt en met wie je ook allerlei dingen samen beleeft." Zo schreef hij het in zijn afscheidsartikel in het Delftse kerkblad: "Mijn werk zou je dan kunnen omschrijven alstel kens weer even met iemand oplopen. Voor de 28e achtereenvolgende keer organiseert de wandelsportvereniging Olympia, onder auspiciën van de Stichts Gooise Wandelsport Bond [SGWB], hhar traditionele Paleis Soestdijkwandeltocht op zaterdag 24 augustus. Ook dit keer zijn fraaie en af wisselende straat/bosparkoersen uit gezet in de bossen van Staatsbosbeheer en rondom het Koninklijk Paleis. De wandeltocht staat voor iedereen open, zowel individueel als in groeps verband. Er kan een keuze gemaakt worden uit een parkoers van 5, 10, 15, 20 of 25 kilometer. Het verenigingsge bouw van de Emmakerk aan de Regen- tesselaan in Soest fungeert als start- en finishplaats. Er kan gestart worden tussen 10.00 en 12.00 uur voor de 25 km. en de overige afstanden tot 13.00 uur. Voor groepen van tien personen en een leider/ster zijn op de 5, 10, 15 en 20 km. prijzen beschikbaar. De start voor groepen welke voorjury-beoordeling in aan merking wensen te komen is om 13.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt van 6 t/m 14 jaar 3,25 en 4,00 voor personen van 15 jaar en ouder, inklusief herinnering welke bestaat uit een medaille met lint. Indien men zich na 14 augustus en aan het vertrekpunt laat inschrijven wor den de bedragen met 0,75 verhoogd. Bovendien is men bij na-inschrijving niet verzekerd van de herinnering (en). Leden van een erkende wandelsportor ganisatie genieten op het inschrijfgeld (met herinnering) een reduktie van ƒ0,50. Zonder herinnering betaalt men res pectievelijk 1,50 en ƒ1,75» Het Nederlandse Rode Soest/Soesterberg, zal de verzorging van de deelnemers op zich nemen. Wandelboekjes kunnen worden afgete kend mits deze voor vertrek zijn inge leverd. Op alle invalswegen naar Soest zullen richtingsborden naar de par keerplaatsen worden aangebracht. Op last van de gemeentepolitie Soest, dienen auto's en bussen aan de rech terzijde van de Jachthuislaar geparkeerd te worden. Het startburc sluit om 18.00 uur. Eventuele inlichtingen of een gratis programmaboekje kan men verkrijgen bij mevr. I. Maassen, Korte Hart- weg 4, 3763 SJ Soest, tel. {20188 of de heer W. van Steenderen, Lange Brink- weg 50, 3764 AD Soest, tel. 16414 (s.v.p. na 18.00 uur). Een lang weekend, geheel verzorgd, voor twee personen naar Parijs. Dat is de prijs voor degenen die zich in sep tember a.s. Backgammon-kampioen van Soest mag noemen. Daarvoor moet hij (of zij) vanaf maan dag 26 augustus a.s. in het bekende bar/ eetcafé de Knollentuin aan de Burge meester Grothestraat het opnemen tegen alle andere deelnemers aan het grote Backgammon-toernooi, dat Knollentuin eigenaar Bob Sluis in de komende we ken organiseert. Het is de bedoeling dat de deelnemers (al enige tientallen hebben zich inmid dels bij de Knollentuin aangemeld, maar er kunnen er gerust nog heel wat bijelkaar in wekelijkse ronden - naar keuze op maandag-, of dinsdag- of woensdagavond - ontmoeten. "De spe lers komen allemaal twee keer tegen elkaar uit," aldus Bob Sluis, "maar kunnen zelf de avond bepalen wanneer ze spelen." Op woensdag 25 september vindt de laatste ontmoeting plaats, en dan wordt ook bepaald wie op kosten van Bob Sluis naar Parijs mag. Bob Sluis is zelf een enthousiast beoefe naar van het spel, dat gespeeld wordt met een bord (doorgaans een fraaie uit klapbare doos en tweemaal vijftien schij ven in twee kleuren "Het is echt een denkspel, net zo goed als schaken of dammen. Je kunt het eigenlijk alleen leren door het te doen, het is een spel waarin je ervaring moet opdoen. Maar het is wel opvallend dat beginners het spel binnen een minuut of tien zó onder de knie hebben dat ze al zitten te spelen. Je leert 't heel snel. Een aantal bezoekers die het spel hier van mij hebben geleerd, hebben een eigen bord gekocht en zijn er ver slaafd aan." Oud spel Volgens insiders is Backgammon zo'n beetje het oudste spel van de wereld. De oude Soemeriers (5000 jaar v. Chr.) speelden het al en ook in Egypte zijn sporen van het spel gevonden, dat via de Grieken naar Europa overwaaide. Vooral in Griekenland, Turkije en an dere landen rondom de oostelijke Mid dellandse Zee is het spel populair geble ven en de laatste jaren maakt het in het Westen een enorme opgang. "Ik ben ervan overtuigd dat intussen wel vier van de tien Nederlandse ge zinnen het spel in huis hebben," aldus Bob Sluis. "Twee jaar geleden was het misschien nog één op de twintig." Opmerkelijk is ook dat het Back- gammonspel vooral wordt gespeeld in de "betere" horeca-bedrijven. "Het brengt sfeer in een bedrijf," weet Bob Sluis. "In sommige zaken zijn zelfs spe ciale Backgammonkelders ingericht. Het is een echt denkspel, geen gokspel. Anders zou ik het ook niet in m'n zaak willen hebben." Strategie Bij Backgammon spelen zowel kundig heid als geluk een doorslaggevende rol, aldus Bob Sluis. "Backgammon heeft elementen in zich van zowel schaken Bob Sluis achter het Backgammon- bord als ganzeborden, maar of je wint of verliest heeft vooral met strategie te maken. Het gaat om punten." Backgammon is, het zai niemand ver bazen, een rustige sport. "Als er veel mensen spelen is dat geen bezwaar. Het spel hoeft niet lang te duren. Ik zelf speel wel eens een partij in vijf minuten," vertelt hij lachend. "Wie het spel nog niet kent, kan bij mij terecht. Ik vind het heel plezierig om de mensen er mee vertrouwd te maken. Nu al speelt Bob Sluis met de gedachte om in het voorjaar van 1986 nog eens een Backgammonfcompetitie te organi seren. Wie belangstelling heeft voor het komende toernooikan kontakt opne men met Bob Sluis, De Knollentuin, Burgemeester Grothestraat 37, tel. Op en rondom de "oude" manége "El dorado" aan de Bosstraat - de nieuwe manége is zogezegd onderweg - hebben zich in de afgelopen weken de inmid dels traditie geworden ruiterkampen afgespeeld. "Eldorado" organiseert deze kampen voor de jeugdige ruiters nu al weer enkele jaren met veel suc ces. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met de Soester jeugd herberg "De Heidebloem", eveneens aan de Bosstraat. Zes weken achter elkaar - dit jaar is zelfs een zevende week toegevoegd - ontmoeten bij "Eldorado" gasten van de jeugdherberg vanaf 14 jaar elkaar rondom het ruitergebeuren, waaraan ook de jeugdige ponyruiters van "Eldo rado" zelf volop deelnemen. Zelfs uit het buitenland komen er deelnemers naar de Soester Bosstraat, bijvoorbeeld uit Duitsland of Spanje. Door de samenwerking met de jeugd herberg kunnen namelijk ook interna tionale kontakten worden gelegd. Het kampprogramma begint 's maan dags om 9.00 uur en duurt tot vrijdag 17.ou uur. In de tussentijd maken de deelnemers - al of niet met ervaring in de ruitersport - kennis met alles wat er komt kijken bij het rijden en verzorgen van hun favoriete dieren: paarden en ponies. "Sommige van de deelnemers hebben als ze hier komen nog nooit op een paard gezeten," vertelt Joyce Winkel, stagiaire van het Nederlands Hippisch Centrum in Deurne, die in het kader van haar opleiding tot instructrice/be- drijfsleidster al geruime tijd bij het wel en wee op "Eldorado" betrokken is. "Het voordeel van zo'n kamp is dat de deelnemers heel snel leren, vooral ook van elkaar, omdat ze natuurlijk niet voor elkaar willen onderdoen. Theorie en praktijk gaan tijdens de rui terkampen bij "Eldorado" hand in hand. De deelnemers leren borstelen en poetsen en krijgen kennis bijge bracht over de tuigen, de zadels, de hoofdstellen etc., maar ook over de bouw van het paard (het "exterieur"), over voedsel, ziekten, benamingen, kleuren en nog veel meer. In de praktijklessen is ook het mennen opgenomen. Dat gebeurt in eerste in stantie aan een mentoestel, maar later ook met de ponywagen. "Je kunt het natuurlijk op z'n janboe refluitjes doen," aldus Joyce, "maar het leuke is dat ze hier kennismaken met het officiële systeem in een heel ongedwongen sfeer." De deelname aan de kampen verschilt van week tot week. Soms is het aantal deelnemers minder dan tien, meestal zijn het er wel tegen de twintig, nog afgezien van de "eigen" Eldorado-rui tertjes, waarvan er telkens maximaal tien meedoen. Uiteraard keren de gasten van de jeugdherberg telkens terug naar hun tijdelijk onderkomen, maar de "Eldo- rado"-jeugd blijft in de kampweek één nachtje op de manége. Dan wordt er dik stro in de stal gelegd, zodat de kin deren de nacht zo dicht mogelijk bij hun geliefde dieren kunnen doorbrengen. Meestal loopt zo'n "nacht je slapen bij de paarden en de ponies" uit op een groot feest. Het lijdt geen twijfel dat de succesvolle ruiterkampen ook volgend jaar zullen worden voortgezet. Dan in het nieuwe onderkomen van "Eldorado" Bel Amnesty, tel. 14045 Met een groot kampvuur is vorige week woensdagavond de Jamborette 1985, de vijfjaarljkse internationale scouting-ontmoeting die op het padvin dersterrein de Paltz in Soestduinen werd gehouden, afgesloten. Aan de eve nementen hebben meer dan 500 jon gens en meisjes uit elf landen meege- dan. Officieel werd Jamborette don derdagmorgen met het gebruikelijke ceremonieel beëindigd, waarna het kampement werd afgebroken en opge ruimd, maar de woensdagavond werd een echte feestavond volgens oude en nieuwe scouting-tradities in een feeste lijk programma, waaraan door alle groepen een bijdrage werd geleverd. Eerder op de dag hadden de deel nemers onderling hun krachten be proefd in een Zeskamp, die vanwege de barre weersomstandigheden niet in de open lucht plaatsvond, maar in de ijlings gehuurde sporthal in Loos- drecht. De Jamborette is dit keer wel bijzon der getroffen door regen en storm. Dat leidde er vorige week zelfs toe dat enige tientallen deelnemers' moesten worden geëvacueerd naar onderkomens in Amersfoort. Dat neemt niet weg dat de meesten volop hebben genoten van de anderhalve week lange ontmoeting, waarin veel nieuwe vriendschappen werden gesloten. Nieuw in het INFOrmatiecentrum Geïnteresseerden kunnen in het IN FOrmatiecentrum gratis de brochure "Werkwijzer voor Jongeren 1985" meenemen. In deze brochure vindt men een opsomming van zaken als par tiële leerplicht, leerlingwezen, minimumloon, werkloos, ziekte en on- &®val, arbeidsovereenkomst, kinderbijslag en pensioen. Nieuwe riolering in Ir. Menkolaan Dit najaar krijgt de Ir. Menkolaan nieuwe riolering. De oude riolering da teert van ongeveer dertig jaar terug en is hoognodig aan vernieuwing toe. Het wegdek heeft thans een teerver- harding en zal straks een klinkerbe strating krijgen. Er komt geen asfalt- verharding. Dit in verband met de be reikbaarheid van de riolering, want zou men na verloop van tijd bij de riole ring moeten betekent dat openbreken met als gevolg hat ontstaan van zoge naamde "lappendekens". De werk zaamheden zullen in gedeelten worden uitgevoerd om het ongerief voor de bewoners zo gering mogelijk te houden. Ongeveer zes weken zal het werk duren. Twee Amersfoortse padvindsters heb ben het slot van het evenement niet meegemaakt. Zij besloten vorige week tijdens een nachtelijke "hike" - een speurtocht met opdrachten - de benen te nemen omdat ze er verder geen zin in hadden. De leiding van het kamp en de politie van Soest en de omgeving zijn vrijwel de hele nacht bezig ge weest om ze op te sporen totdat de meisjes, 12 en 13 jaar oud, in de Soester bossen werden aangetroffen. De meisjes werden door hun ouders op gehaald. Ze hadden niet naar het kamp durven terugkeren. Een Britse deelnemer brak vorige week zijn arm toen hij van de "ape- brug" - een touwbrug - viel. Met de ambulance van het Rode Kruis, dat tij dens de evenementen stand-by was om hulp te verlenen (in totaal moest het Rode Kruis zo'n 130 maal in actie ko men voor grotere of vooral kleine ver wondingen), werd hij naar Zonneglo ren gebracht. de succesvolle fietscrossclub de King's Itoad Riders uit Soest, in samenwer king met de Bondsspaarbank, haar sponsor, voor het 3e achtereenvolgende jaar het grote fietscross-toernooi om de Bondsspaarbank-wisseltrofee. Wist de organisatie vorig jaar 6 clubs naar haar crossbaan te krijgen, dit jaar komen er maar liefst 12 ver enigingen naar Soest om onderling hun krachten te meten, maar vooral om die grote Bondsspaarbank-trofee mee naar huis te nemen. Titelverdediger Leusden (ze wonnen al 2 keer) is natuurlijk present, maar ook de toppers uit bijv. Hilversum, Almere, Houten, Soesterberg, enz. zijn aanwe zig, zodat het weer een echt spektakel wordt. De crossbaan ligt aan de Koningsweg t.o. Mercurius, bij het nieuwe industrie terrein, en is geopend vanaf 09.00 uur. De toegang voor kinderen t/m 10 jaar is gratis, voor alle leeftijden daar boven bedraagt zij 2,50. Uiteraard is er op de baan een ge zellig muziekje, een mooie stek om alle races goed te kunnen bekijken en ook voor de inwendige mens is alles aan wezig.

Soester Courant | 1985 | | pagina 11