KRJE YBNEDE odomo Mariastraatbewoners uiterst verbolgen over beschuldiging van vernielingen in Mariaschool Xpgzo gezien Frank neemt afscheid van Soest Nog drie dagen profiteren van onze totale leegverkoop. HALVE PRIJZEN OF MINDER! hul^ut College wil 25.000 gulden uittrekken voor kwijtseheldingsfonds bij 'calamiteiten' 10% extra ongemaks korting op alle opruimingsrestanten SCHOUDER- KARBONADE INLIJSTEN? 63e JAARGANG NO. 50 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 Omwonenden voelen niets voor bedrijfsvestiging in schoolgebouw 'Afschrijving' reinigingsheffing en rioolrecht wordt verruimd BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 GLAS HANDEL Nog 10 dagen verbouwingsopruiming Rode kool Kuo 0*69 Witte kool Kuo 0*69 SCHOUDER HAM (mooi mager) 100 gram Honsbergen Honsbergen Honsbergen Kilo VLIES PINDA'S fS^J. DE BRUIN Oh, how lovely Die koop je bij KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Bewoners van de Mariastraat in Soestdijk, verenigd in de be wonersvereniging "Mariastraat Belangen" hebben in juli j.1. een brief gestuurd aan het College van Burgemeester en Wet houders van de gemeente Soest, waarin zij duideljk maken zich gedupeerd te voelen door de beslissing om niet de Mariaschool maar de Theresiaschool te handhaven voor het katholiek onderwijs in Soestdijk. Bovendien laten zij weten verdacht makingen van de zijde van het gemeentehuis over hun ver onderstelde verantwoordelijkheid voor vernielingen aan de Ma riaschool hoog op te nemen en deze als uiterst grievend te er varen. En tenslotte voelen zij niets voor een bedrijfsbestemming van de oude school, die de gemeente wil verkopen aan de Soester bouwondernemer J. Smeeing. (Wij zullen ons daar tegen met kracht blijven verzetten"). Zij zijn wél voor een plan voor het bouwen van een aantal woningen op de plaats van de school. Met de aktie van de Mariastraatbe woners lijkt ook het reeds lang bestaan de conflict over de keuze van óf de Mariaschool óf de Theresiaschool voor de huisvesting van het katholiek basis onderwijs in Soestdijk een nieuwe fase in te gaan. Als gevolg van het dalend leerlingental kon maar één school blij ven voortbestaan. Op enkele tegenstan ders na, zo brengen de briefschrijvers in herinnering, werd destijds algemeen besloten de Mariaschool na renovatie te handhaven. Sociale controle "De tegenstanders wisten renovatie van de school jarenlang te vertragen, maar vorig jaar was het eindelijk zo ver dat in afwachting van de ver bouw in de Mariaschool geen les meer werd gegeven. Wij als omwonenden wa ren gelukkig met de renovatie en oe fenden sociale controle uit op het leeg staande gebouw. Vandalen kregen wei nig kans in de rustige Mariastraat. Personen die niets bij de school te zoe ken hadden werden snel gezien of ge hoord. Alleen de ruitengooiers op de fiets waren ons te vlug af," aldus de brief. Toch konden de omwonenden niet voor komen dat er van tijd tot tijd mensen in de school kwamen. Het beheer over de school en de sleutels waren immers in andere handen. "Regelmatig zagen wij dat mensen officieel in de school werden toegelaten," klinkt het verder. "Wij hoorden dat er in de school werd gesloopt, terwijl het bruikbare of ver handelbare materiaal met wagens vol Werd afgevoerd. Wij hébben ons met deze gang van zaken niet bemoeid. Het betrof volwassenen, die de beschik king hadden over de sleutels en mede werking kregen van het beheer. De omwonenden dachten dat het ging om voorbereidingen voor de renovatie, laten zij in de bref weten, maar heb ben inmiddels vastgesteld dat er nog een laatste kostenraming heeft plaats gevonden voor de renovatie. Die viel nu veel hoger uit, omdat voor "enige tonnen" onvoorziene schade bleek te zijn aangericht, zodat het beschikbare geld niet meer toereikend was voor de renovatie. 'Wij als omwonenden en voorstanders van handhaving van de Mariaschool werden hierdoor ernstig gedupeerd, terwijl degenen die de Theresiaschool wensten te behouden de strijd toch nog in hun voordeel zagen beslist. Navraag bij diverse gemeentelijke instanties le verde o.a. op dat omwonenden (wij dus) de school voor tonnen zouden hebben beschadigd en dat het gebouw daar door onder bepaalde voorwaarden aan de hoogste bieder zou worden ver kocht." Verdachtmaking "De algemene misvatting op het ge meentehuis over wie de schade zou heb ben aangericht hadden wij niet ver wacht," zo klinkt het bitter in de brief. "Het is niet logisch te denken dat de mensen die de school wensten te be houden deze zouden hebben vernield. Wij nemen deze verdachtmaking hoog op en beschouwen deze als uiterst grievend. U dient de schuldigen in an dere kring te zoeken," houden de be woners het gemeentebestuur voor. "Bij wie was het praktisch beheer o- ver de school ondergebracht en waar waren de sleutels verkrijgbaar?" gaat de brief bijna retorisch verder. "Aan een onbekende insluiper kunnen de om vangrijke vernielingen niet worden toe geschreven. Volgens ons werd onze Mariaschool vernield door mensen die een duidelijk motief hadden dit werk grondig te doen. Kennelijk is een grote hoeveelheid materiaal weg en werd voor enige tonnen schade aangericht. Het lijkt ons rechtvaardig en rede lijk wanneer wij als omwonenden van de Mariaschool vragen van deze blaam gezuiverd te worden. Als burgers van Soest vragen wij u drin gend een zorgvuldig en gerechtelijk onderzoek te doen instellen naar de SOEST SOESTERBERGSTRAAT 51 juiste toedracht en de ware daders) want wij accepteren niet dat én schade én schande op ons worden afgewen teld." Heroverweging De briefschrijvers zijn verder van me ning dat de toekomstige bestemming van de Mariaschool nog steeds te hand haven is. "De omstandigheden waar onder en de basis waarop renovatie werd afgewezen zijn o.i. uiterst dubieus en vragen om een heroverweging. De meerkosten voor renovatie zijn o.i. ontstaan als gevolg van een onjuist be heer over de leegstaande school, en die nen te worden bijgelegd uit passende middelen. De Mariaschool eenvoudig afstoten," aldus de Mariastraatbewo ners, "is naar onze mening niet het meest passende middel. In de brief wordt verder opgemerkt - zij het zonder verband te leggen - dat de briefschrijvers de indruk hebben dat de populairiteit van het katholiek ba sisonderwijs in de wijk snel is afge nomen. Over de voorgenomen verkoop van het schoolgebouw aan de Soester bouwon dernemer Smeeing laten de briefschrij vers weten dat zij tegen bedrijfsvesti gingen in hun woongebied onoverko melijke bezwaren hebben. "Het is u be kend dat wij reeds ervaring opdeden met diverse bedrijven in onze directe woon omgeving. Met alle respect voor het eventuele behoud van het karaktervolle gebouw, zullen wij ons met alle midde len verzetten tegen bedrijfsvestigingen. Het gebouw zagen wij graag na reno vatie weer als school functioneren. Mocht echter blijken dat deze oplos sing niet meer mogelijk is, dan zien wij minder bezwaren tegen uw plan tot het bouwen van zes woningen in de categorie C," aldus de Mariastraatbe woners in hun brief aan het gemeente bestuur. Een afschrift van de brief is gezonden aan alle in de gemeenteraad vertegen woordigde politieke partijen, de Milieu vereniging "Soestdijk Geen Stankwijk", de Vereniging "Eigen Huis", de Stich ting voor Katholiek onderwijs in Soest en aan de betrokken bouwondernemer, de heer J. Smeeing. Het voorstel tot verkoop van de school komt in de raadsvegadering van don derdag 22 augustus aan de orde. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. mPeters bv, voor wonen in de groene zone. TE HUUR: Gereedschappen - materialen en nog veel meer AMERSFOORT industrieterrein de Isselt Vanadiumweg 19 Tel. (033)633182 HILVERSUM Tel. (035) 41375 Het College van Burgemeester en Wet houders heeft de gemeenteraad een no titie aangeboden over het z.g. "kwijt- scheldingsbeleid'. Daarin is rekening gehouden met de voorschriften van de rijksoverheid op dit gebied, met name die van de staatssecretaris van Binnen landse Zaken. B. en W. stellen in de notitie voor dat de gemeenteraad instemt met een ver ruiming van het kwijtscheldingsbeleid voor de afvalstoffenheffing en het riool recht. Voor de beoordeling van indivi duele verzoeken kunnen de richtlijnen van de rijksbelastingdienst worden ge hanteerd. Die worden ook gehanteerd door de belastingdirecteuren als het gaat om verzoeken tot kwijtschelding van onroerendgoed-belasting, aldus het College. "Uitgangspunt is en meet e- venwel blijven dat alle verzoeken indi vidueel op hun eigen merites zullen worden beoordeeld." In de notitie wordt tevens voorgesteld een bedrag van 25.000 gulden uit te trekken voor steun in "zeer bijzondere gevallen", waarbij sprake moet zijn van calamiteiten, aldus het College. De afgelopen jaren hebben diverse ge meenten initiatieven genomen op het gebied van steunverlening aan ingeze tenen met een minimum-inkomen, waarbij "afschrijving" (geheel of ge deeltelijke kwijtschelding) werd toe gepast. De Kroon heeft een aantal van die besluiten geschorst en vernietigd- De notitie van de gemeente Soest inven tariseert de (on) mogelijkheden van kwijtschelding en komt tot de con clusie dat op een aantal terreinen geen tarief kan gelden dat afhankelijk is van de draagkracht van de inwoners. Dat geldt bijvoorbeeld de gemeentelijke onroerend-goedbelasting, de afvalstof fenheffing en het rioolrecht en een aan tal z.g. "retributies". "Wij achten het ook niet juist bijvoorbeeld de tarieven voor de levering van gas naar draag kracht te differentiëren," aldus het Col lege. Als een belastingschuldige niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, kan wél worden afgeschreven, een bevoegd heid die de gemeenteraad toekomt en die in Soest is gedelegeerd aan B. en W. Uitzondering daarop is de onroerend- goedbelasting, waarover de directeur Vakantie is: ver weg gaan vissen je dagindeling zelf beslissen Breekt er soms een ruit dan roep je het uit Ook hier kun je VAN EDE niet missen! der rijksbelastingen de zeggenschap heeft. "De gemeenteraad komt daar niet aan te pas; zelfs worden aan de gemeente geen inlichtingen verstrekt o- ver afschrijvingsbesluiten," aldus het College. Verder blijkt uit de wet dat afschrijving een individuele aangele genheid is. Inkomensbeleid is een aangelegenheid van de centrale overheid, en besluiten van inkomenpolitieke aard van ge meenten zijn daarmee in strijd. In de niet-fiscale sfeer kan wel een steun fonds worden gedoogd, waaruit op ver zoek uitkeringen worden verstrekt. In Soest wordt in het algemeen voor personen met een inkomen beneden de bijstandsnorm afschrijving van afval stoffenheffing en rioolrecht verleend. Het aantal gevallen bedraagt echter minder dan tien per jaar. In verschei dene gevallen vindt - zij het achteraf - oninbaarverklaring plaats. Het College concludeert dat geen alge mene normen voor steunverlening aan minima vastgesteld kunnen worden. Voor uitkeringen uit een steunfonds moet elke aanvraag individueel wor den beoordeeld. In Arnhem, Amers foort, Hoorn, Nieuwegein en Amster dam bestaan dergelijke fondsen al. 25.000 voldoende Het College wil nu ook tot de instelling van zo'n fonds overgaan. '"Het kan in bijzondere gevallen wenselijk zijn toch nog de beschikking te hebben over een steunfonds voor uitkeringen in zeer bijzondere omstandigheden, waarbij min of meer sprake is van calami teiten. De omvang van het fonds hoeft dan ook niet groot te zijn. Een bedrag van 25.000,- achten wij voorshands voldoende. Over uitkeringen uit het fonds beslist ons College, na advies van de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst." Het College is van mening dat het kwijtscheldingsbeleid in de fiscale sfeer ook in Soest kan worden verruimd met betrekking tot de afvalstoffenheffing en het rioolrecht. "Hondenbelasting komt naar onze me ning vrijwel nooit voor kwijtschelding in aanmerking, omdat de kosten van het houden van een hond vele malen hoger zijn dan het bedrag van de belasting." Ook begraafrechten kunnen er volgens het College niet voor in aanmerking ko men, omdat die kosten veelal door een verzekering gedekt kunnen worden. Werkzaamheden Overigens betekent de verruiming van het kwijtscheldingsbeleid (waarbij dus de richtlijnen van de belastingdienst worden gehanteerd) een aanmerkelijke uitbreiding van de werkzaamheden van de betrokken secretarie-afdeling, aldus het College, "die niet zonder meer met het huidige personeelsbestand opge vangen kan worden. In de raadsvergadering van mei is be sloten 224.000 gulden te reserveren voor het kwijtscheldingsbeleid. Na instel ling van het steunfonds (25.000 gulden) resteert nog 199.000 gulden. Dat bedrag kan worden bestemd voor verlaging van de geraamde opbrengst van reini gingsheffingen en rioolrecht resp. 132.000 en 67.000 gulden minder. In de loop van 1986 en 1987 zal moeten blij ken of deze bedragen voldoende zijn. De derving aan inkomsten wordt voor lopig geschat op zo'n 150.000 gulden per jaar. Voor 1985 en 1986 is die der ving door het raadsbesluit gedekt, voor 1987 moet er nog in worden voorzien bij de meerjarenbegroting 1986-1989. De notitie wordt behandeld in de ge meenteraadsvergadering van donder dag 22 augustus. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag (max. 2 kilo per klant) Alleen donderdag nu 500 gram Tot en met zaterdag a.s. VOORINSCHRIJVEN RIJWIEL AVONDVIERDAAGSE 500 gram 4.65 Kilo 8.50 Toibn KEURSLAGER LJVJ TAMBOERIJN 17 - SOEST TEL.02155-22464 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG door GerardPau! WOENSDAG - GEHAKTDAG GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in houten aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152" Postgiro 126156 "Kom jij uit Holland? Wat een rot land, zeg. Vind je het niet vervelend om in zo'n klein, kneuterig landje te wonen? Dat kleine is op zichzelf natuurlijk niet zo vreselijk, maar als je met zo veel mensen op een kluitje zit lijkt me dat tamelijk benauwd. Ik zou de ruimte in mijn eigen land niet kunnen missen en me kapot ergeren aan de sociale con trole bij jullie. Ik zou er absoluut niets voor voelen om mijn gedrag te laten bepalen door mijn buren en door mijn vrienden. Kijk, als ik mijn huis paars met geel wil verven en mijn buurman vindt toe vallig rose met lichtgroen een aardige kleurencombinatie, dan smeren wij dat erop. Dat zou jij in Nederland eens moe ten proberen." Hij trok zich geen zier van mijn ver bouwereerde gezicht aan en vervolgde "Dat komt volgens mij omdat het bij jullie alemaal zo kleinschalig is. Dan ga je op elkaar letten en het is dan niet te vermijden dat je voortdurend in eikaars vaarwater zit. Overal staan mensen te dringen, ook als het helemaal niet nodig is. In Amsterdam was ik eens de eerste die op de tram stond te wachten, maar ik was wel de laatste die instapte. Hoe veel politieke partijen hebben julie ook al weer? Hij wachtte het antwoor niet af en voer onverdroten voort: "En dan al die diploma's die je nodig hebt. Ik heb veel ouders ontmoet die hun kinderen onder druk zetten en hen haast dwingen de opleiding te volgen, die de ouders goeddunkt. Ik denk dat een kind het zelf moet willen, anders lukt het toch niet. Die jacht op diplo ma's wordt volgens mij veroorzaakt doordat Nederlanders zo materialis tisch ingesteld zijn. Het gaat allemaal om de poen. Ze werken keihard om steeds meer geld te verdienen, maar ze hebben er geen idee van hoe je het het beste kunt besteden, want de kunst van het leven beheersen ze niet. Tijd is geld, wat een onzin De mensen in Holland zijn altijd bezig met hun eigen belangen, maar ik vind ze wel openhartig. Ze zeggen je alles recht voor zijn raap en zonder veel fijngevoeligheid. Binnen een uur ken je hun politieke kleur en kerkelijke gezind heid. Weet je wat ze nooit vertellen? Hoeveel ze verdienen." "Ben je niks vergeten?" vroeg ik te mend. "Ja, een paar heel aardige trekjes, maar die horen jullie al vejl te vaak van al die buitenlandse toeristen die naar Amsterdam komen en dan den ken dat ze Nederland gezien hebben. Je moet het me maar niet kwalijk ne men dat ik zo loop te brommen. Ik heb er een jaar gewoond en daar een stevige tik van overgehouden. Als een Hollander niets te kankeren heeft, dan leeft hij niet." GEMAK DIENT DE MENS Gewoon al Uw verzekeringen (b.v. brand, auto etc.) op één polis en de premie per maand of kwartaal be talen. U krijgt dan ook nog een rui mere dekking en nog een extra kor ting op de toch al voordelige premie. Vrijblijvend informatie bij: A.A. van Breukelen Assurantiën N.B.V.A. Julianalaan 45 - Soest Telefoon 02155-17962 VOOR ALUWKADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 Soest: Steenhoftstraat 13 tel 02155-10115 Zuid Promenade 1 tel. 02155-12419 Baarn: Nieuws,raal 29 tel. 02154-12301 Zie onze advertentie op pag. q in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 V

Soester Courant | 1985 | | pagina 1