KCNE Inlijsten HAMLAPPEN ll?8 TMM I uon GWQm ^otoshop 'tjtortje mk zo gezien 'Mariastraat Belangen' geeft verzet tegen verkoop Mariaschool nog niet op Bewoners Stationsweg zien 'Artishock' niet zitten Dakkapel Kerkpad in brand Zonnige start Fietsvierdaagse Van Dam Super/Tempo Soester politie houdt gevaarlijke tasjesrover aan na wilde achtervolging INLIJSTEN? 63e JAARGANG NO. 51 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4 - Soest - Tel. 02155-14878 KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Honsbergen Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN HANDEL VnilLVL Kilo van 17.50 voor Hollandse PRUIMEN J. DE BRUIN TONGKAAS Westberger gatenkaas Opgevoerde brommer gepakt Sfeermaker door Gerant Paul KODAK SELECT PRINT. ALS 'T IN ÉÉN KEER GOED MOET. foto-filrn-uideo y y computer/ C-g Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Mariastraat-bewoners distantiëren zich van 'Mariastraat Belangen' De brandweer toerd maai Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering (jt 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jfc Peters bv, VKm voor wonen in de groene zone. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 GLAS *YmTTlT\H Beckeringstraat50 - Soest II11 lil L I 1L (werkplaats woonhuis) Alleen donderdag Alleen donderdag WOENSDAG - GEHAKTDAG 500 gram 4.65 Kilo 8.50 Tot snaita ti, KEURSLAGER TAMBOERIJN 17 - SOEST TEL.02155-22464 Alleen donderdag 100 gram Alleen donderdag KILO Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG VOORAL UW KADO'S ZUIP-PROMENADE 11 - TEL. 1 0098 De politie hield in het weekeinde op de Amersfoortsestraat de 16-jarige brom fietser D.A.M. uit Soest aan. toen hij met een snelheid van ruim 60 kilometer per uur werd ontdekt. De bromfiets werd voor technische onderzoek naar het bureau geplaatst. De motor bleek te zijn opgevoerd. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Gelaten wachtte de forensentrein op het vertreksignaal met in haar buik moe gewerkte klerken en ambtenaren, die op hun beurt de buik vol hadden van bazige chefs, lastige cliënten of dwars liggende ondergeschikten. De lande- derige stemming werd slechts geaccen tueerd door een knisperende krant, een onderdrukte geeuw en de metalen stem van de stationsomroepster die als al haar collega's op alle stations ter wereld schijnbaar ooit geselecteerd was om de verveling hoorbaar te ma ken tijdens het uitspreken van telkens dezelfde teksten. Drie hoog opgeschoten en breed uitge zette jongens in de leeftijd waarop ze met de hun ter beschikking staande le dematen nauwelijks raad weten, sjouw den door de coupé, waarbij de laatste in de rij verzuimde de deur achter zich te sluiten. "Hè joh, doe die deur dicht" schreeuwde een passagier die daar dichtbij zat hem achterna. "Hè?" bromde de jongen, even kort als onbeleefd. "Doe die deur achter je reet dicht!" loeide de heer, die zijn eigen bloed druk zichtbaar tot onverantwoorde hoogte opdreef. "Oh" antwoordde de jongere heer haast teleurgesteld. Hij zette zich weer in beweging en schommelde achter zijn maten aan. De ergernis van een lange werkdag en de door zijn agressieve toon zelf opge roepen ongegeneerde houding van de jongeling, gaven hem de energie om op te springen en bedoelde deur bij wijze van aktiemodel zeer onzacht te sluiten. Terwijl hij nog doende was de kreukels uit zijn inderhaast verfrommelde krant glad te strijken, passeerde van de tegenovergestelde zijde opnieuw een argeloze passagier het gat van de deur. Wederom zonder dat na gebruik af te sluiten met de speciaal voor dat doel aangebrachte deur. Opnieuw stoof de man, nieuwe kreukels in zijn krant makend, overeind en smeet de deur in het geduldige slot, dat echter op zo veel geweld niet berekend was en de deur de gelegenheid bood om soepel en geruisloos terug te veren naar zijn uitgangspunt. De man zat nu voor de rest van de reis gevangen in zijn eigen reakties en er bleef hem niets anders over dan de deur grommend en vloekend Iets mil der in het Slot te drukken.' Inmiddels lag zijn woede als een stille dreiging over de wreed ontwaakte fo rensen. In angstige spanning zagen ze een tengere jongeman naderen die al lengs langzamer ging lopen, totdat hij als het ware bleef hangen in de broeierige sfeer waarvan de coupé ver vuld was. Bij de deur stond hij hele maal stil, keek met grote ogen wat verdwaasd om zich heen en wist niet beter te doen dan zich in de hete brei te laten zakken. Hij zat. Recht tegen over de boze wolf. Thuisgekomen voelde hij zich niet hele maal lekker. Hij zal er nooit achter komen wat daarvan de oorzaak is geweest. "iMariastraat Belangen", de vereni ging waarin een groot aantal bewoners van de Mariastraat verenigd zijn, heeft zich vorige week opnieuw met een brief tot het gemeentebestuur gewend. Daarin wordt eens te meer duidelijk gemaakt dat de bewoners niet van plan zijn hun verzet tegen de verkoop van de Mariaschool op te geven. De verkoop van de school komt mor genavond aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering in het Grift- land College. De vereniging is zeer ontstemd over het feit dat de gemeente het schoolgebouw "op financiële gron den" wil verkopen aan een plaatselijke bouwondernemer. De opbrengst be draagt dan namelijk 11.000 gulden meer dan wanneer er woningen zouden worden gebouwd, wat de Mariastraat bewoners liever zouden zien dan een bedrijfsvestiging, al blijft hun voorkeur voor handhaving van de school onverlet. "Wij wensen ons wooncomfort te handhaven, uitgaande in eerste instantie van een voortzetting van het R.K. Basisonderwijs in de Ma riaschool". aldus de vereniging. Ken beroep van de gemeente op de be stemming "publieke dienst" wijst de vereniging van de hand. "Publieke dienst betreft o.i. het algemeen nut. Hiertoe behoren geen instellingen met een commerciële opzet, zoals bedrijfs vestigingen. Gezien de huidige inzich ten t.a.v. de publieke dienst is een arti kel 19-procedure voor bedrijfsvesti gingen vereist," vinden de Mariastraat bewoners. "Indien de plannen toch doorgaan zullen wij bezwaar aanteke nen tegen de onroerenrl-goeri belasting klasse C. waarop wij worden aangesla gen. Momenteel is dat ca.. 600 tot 900 gulden per woning. Onze wens is echter deze C-klasse te continueren en wij zul len daarvoor alles in het werk stellen. De vereniging reageert ook op opmer kingen namens de gemeente in de re gionale pers, bij monde van de heer Portengen. Deze liet weten dat hij zich niet kon voorstellen dat het schoolbe stuur de vernielingen in de school heeft aangericht, maar ook dat de omwonen den nu niet meer van de vernielingen worden verdacht. "Samen met de ge meentewoordvoerder zijn wij van mening dat vandalen kans zagen de Mariaschool te betreden," schrijft de vereniging nu. "Graag zagen wij dat hij minder vaag over deze vandalen "Tot onze gTote verbazing en veront rusting lazen wij, bewoners en eige naars van de huizen gelegen aan de Stationsweg, dat de Vereniging Artis hock het oog heeft laten vallen op het station Soest als vervangend onder komen om aldaar aktiviteiten te gaan ontplooien in de vorm van: soos-akti- viteiten, kindermiddagen, filmverto ningen, muzikale bijeenkomsten e.d." Dat schrijven "de verontruste huisbe woners aan de Stationsweg, alhier" aan het College van Burgemeester en Wethouders in een brief waarvan een kopie verstuurd is naar de raadsleden van de gemeente Soest en naar de voorzitter van de Vereniging "Artis hock". De brief is vergezeld van elf handtekeningen. De bewoners menen dat de verhui zing gepaard zal gaan met intensive ring van het verkeer (auto's, fietsen, bromfietsen, e.d.) en daardoor een toename van het geluidsoverlast. "Me de veroorzaakt door lawaaierige kin deren, disco-muziek en eventuele kraampjes voor de deur.Het ligt voor de hand, schrijven zij, dat hiermee de rust en landelijkheid van dit oude straatje geheel en al ontluisterd zal worden. Men denkt ook dat het veel onveiliger zal worden voor kinderen en huisdieren. "Mochten er bovendien uitgebreide parkeerplaatsen aangelegd worden, dan zou dit ten koste gaan van het bosachtige karakter van deze omge ving." Het belangrijkste motief van de brief schrijvers is hun angst dat de huizen aanzienijk in waarde zullen dalen, wat bij gedwongen verkoop "een zware financiële aderlating" zal betekenen. Men suggereert tenslotte het station Soest, evenals station Soestdijk, onder het beheer van Monumentenzorg te la- en vallen. De brief eindigt: "Gaarne willen wij van u vernemen of onze verontrusting terecht is, m.a.w. of er al onderhandelingen aangaande dit onder werp zijn tussen Artishock en de ge meente Soest. Niet alle bewoners van de Mariastraat zijn even gelukkig met de actie die de vereniging "Mariastraat Belangen" heeft ondernomen tegen de verkoop van de Mariaschool. Met name wensen zij zich te distantiëren van de "ernstige beschuldigingen" die door de vereniging zijn geuit, en die volgens hen niet waargemaakt kunnen worden. Sommige Mariastraatbewoners hebben slechts uit de krant van het be staan van de vereniging vernomen en plaatsen enige vraagtekens bij de representativiteit van de vereniging. Bovendien vragen zij zich af welke structuur de organisatie heeft. "Wij zijn bepaald niet ingenomen met de in de publikaties impliciet aan het schoolbestuur gerichte beschuldigingen. Wij willen die dan ook niet graag voor onze rekening nemen,aldus een woordvoerder. De voorzitter van de Stichting voor Katholiek Basisonderwijs, de heer J. Hilhorst, ziet desgevraagd af van het leveren van commentaar op de kwestie. "Wij hebben met het gebouw van de Mariaschool niets meer te maken, alleen met de Katholieke Basisschool Soestdijk (KBS), die gehuisvest is in de voormalige Theresiaschool. De Mariaschool is van de gemeente, dus voor ons ligt de zaak vrij simpel." De heer Hilhorst is overigens van meing dat, wanneer men eventueel opmerkingen te maken heeft in de richting van het bestuur van de stichting, men dat rechtstreeks zou moeten doen. "Dat is echter niet gebeurd. Wij hebben niets van Mariastraat Belangen vernomen," aldus de voorzitter. hoefde te spreken. Wij vroegen daarom om een gerechtelijk onderzoek." Een door de heer Portengen in hel vooruit zicht gestelde schriftelijke spijtbetui ging zal de vereniging na dat onder zoek graag ontvangen, zo klinkt het. Gebeuk en gekraak "Met de woordvoerder van de gemeen te zijn wij 'het eens dat het schoolbestuur de vernielingen niet heeft aangericht, althans niet de leden die zich voor renovatie uitspraken. De* mensen van de Vangrail die er tijdelijk hun rommelmarkt-spullen opsloegen zien wij niet als vandalen. Tijdens hun aanwezigheid hebben wij geen gebeuk en gekraak meer gehoord. Absoluut on denkbaar is de veronderstelling dat naamloze insluipers de genoemde ern stige vernielingen zinloos zouden heb ben aangebracht in de school in onze stille Mariastraat." De berichten als zou handhaving van de Mariaschool van de baan zijn. zodat voorstanders van de Theresiaschool alsnog definitief het pleit gewonnen zouden hebben, worden door "Maria straat Belangen" weersproken. "Kort geleden nog zou zo goed als zeker de Theresiaschool verdwijnen, en daarom beschouwen wij deze uitslag van de schoolstrijd als een niet-definitieve tus senstand na een aantal ronden. Eén ding is zeker: het rooms-katholieke ba sisonderwijs is hier niet meer populair en als het leerlingenaabod in het huidig ijltempo blijft afnemen zijn straks bei de scholen overbodig." "Voor ons is de tussen-uitslag dat nu Theresia op "winst" staat teleurstel lend. Als excuus voor deze tussenstand kunnen wij alleen maar aanvoeren dat wij tijdens de eerste gevechtsron den slechts supporters voor de Mariaschool waren. Als omwonenden sloegen wij als het ware vanaf de tribu ne gade en zagen dat voorstenders van de Theresiaschool de kans aangrepen om met behulp van de sleutels de Ma riaschool te betreden, met o.i. alle ge volgen van dien." Dat de gemeente van mening is dat er in de school geen bedrijf komt waarvan men overlast kan verwachten en alles in het werk -zal stellen om het uiterlijk van het gebouw in stand te houden vindt "Mariastraat Belangen" weinig overtuigend. "Uit ervaring is gebleken dat diverse bedrijven in onze woonomgeving voor schriften en regels overtraden, met als argument bedrijfsbelang of zelfs met het doel gesaneerd te worden. O.i. is het inconsequent dat nu weer nieuwe bedrijven zich vestigen. Wij willen wonen in de Mariastraat en verwerpen elke vorm van bedrijf in de Maria school." Afkeurende blikken die zullen beletten dat U simpele ruiten in ramen laat zetten. DUBBELE RUITEN van binnen naar buiten JAN VAN EDE maakt dan zeer korte metten. w einde van de middag gewaarschuwd omdat de dakkapel van de woning van de familie Van der Duinen aan het\ Kerkpad in brand stond. Tijdens het afbranden van verf had het isolatiemateri aal van het dak vlam gevat. De brandweer wist het vuur te blussen. Foto: Herman van Dam Foto: De grote parkeerplaats voor Van Dam Super aan de Wiardi Beekmanstraat zag maandagavond zo goed als zwart van de fietsliefhebbers, die zich daar verzamelden voor de start van de eer ste etappe van de Fietsvierdaagse. Het f ietsevenement-voor-het-hele-gezin, dat al voor de vierde keer in successie is georganiseerd door de toervereni- ging Tempo Soest en de bekende super markt onder Honsbergen, beleefde een zeer zonnige start. Van de ca. 650 wielrijders had zich het grootste deel - zo'n 450 - al tevoren op gegeven. De overigen hadden kenne lijk tot de dag zelf gewacht, wellicht enigszins bevreesd voor de zoveelste bui. Dat viel heel erg mee. Zo'n 200 mensen - jong en oud - meldden zich dan ook alsnog enthousiast bij de in schrijfbalie. De meeste deelnemers begaven zich op weg voor de 25-kilometerrit, die eerste avond in de richting van Hilversum en Baarn voerde. De echte toerrijders (55 km koersten naar de Treek, Maarn en Doorn en weer terug. Dinsdagavond was het doel van de "korte" rijders Bilthoven en Lage Vuursche. De lange- afstanders fietsten naar Vreeland en omgeving. Morgenavond wordt de Fietsvierdaag se afgesloten bij Van Dam Super, die de deelnemers onderweg elke avond van een smakelijke versnapering voor ziet. Dan vindt - als het weer goed is ge bleven - ook de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd, waaraan de fietslief hebbers deelnemen. Alle mee-fietsers krijgen trouwens een fraaie herinne ringsmedaille. Het ziet ernaar uit dat ook de Fietsvier daagse 1985 weer een groot succes voor Van Dam Super en Tempo wordt. Dat belooft wat voor volgend jaar, als het eerste lustrum wordt gevierd De Soester politie heeft vorige week een grote vangst gedaan met de arrestatie van de 23-jarige W.E. van zonder vaste woon- of verblijfplaats maar afkomstig uit Apeldoorn. De man werd zondagmiddag na een wilde ach tervolging aangehouden, nadat hij op de Al bert Cüyplaan eëri "69-jarige me vrouw uit Amersfoort, die op de bus stond te wachten, had beroofd. De vrouw had van G. al enkele malen met zijn auto zien langskomen bij de bushalte, voordat hij stopte en haar aansprak. Hij was zogenaamd op zoek naar de "Van Barlestraat". Plotseling rukte hij haar tas uit haar handen en ging er vandoor. Een buurtbewoner zag de overval gebeuren en noteerde het kenteken van de auto. Een ander, die toevallig vanuit zijn flat alles had ge zien toen hij met een verrekijker bij het raam stond, kon het bevestigen. De bemanning van een politieauto ontwaarde de gezochte auto kort daar op op de Torenstraat. De bestuurder begon vervolgens een wilde rit, waar bij hij nog net onder de dalende spoor bomen bij de Van Weedestraat wist te glippen, terwijl de politieauto moest wachten. Andere politiewagens namen de jacht over. en volgden Van G. in een woeste rit door Soest en Baarn, die ein digde op de rijksweg richting Hoevela ken, bij de afslag Bunschoten. Daarvoor had de bestuurder alle ver keersregels overtreden en soms met een snelheid van zo'n 160 kilometer per uur door Soest en Baarn gejakkerd. Het verkeer op de rijksweg was stilge zet, zodat Van G. geen kant meer opkon. Bij zijn aanhouding verzette hij zich, zodat de politie enig geweld moest ge bruiken. Een Soester politieman liep daarbij een gebroken middenhands- beentje op. De auto bleek in Amsterdam te zijn ge stolen. Onderzoek bracht aan het licht dat Van G. de wagen in samenwerking met de uit Duitsland afkomstige 29-ja- rige H.M.P., die in zijn geboorteland wordt gezocht voor een reeks gewapen de bankovervallen, had gepleegd. In dé hoofdstad hadden zij een mevrouw die juist haar auto wilde instappen met een gaspistool bedreigd en haar de sleutels afhandig gemaakt. Dat gebeurde eind vorige maand. Vervolgens waren Van G. en P. samen op stap gegaan om winkeliers te over vallen, maar ze zagen daarvan af en besloten het te houden bij het roven van tassen. Dat gebeurde in enkele dagen tijds, steeds onder bedreiging van het gaspistool, o.m. in Amersfoort, Hilversum, Weesp, Diemen, Haarlem. Amstelveen, Zaandam, Alkmaar, Utrecht, Bussum en Soest. Nadat ze on derling ruzie hadden gekregen ging Van G. alleen op pad. In sommige ge vallen werden de slachtoffers bij de overvallen gewond; een mevrouw in Utrecht liep een hoofdwond op, een dame in Bussum een gecompliceerde armbreuk en de Amsterdamse van wie de auto was gestolen had aan de ont moeting een zwaar gekneusde arm overgehouden. De hoogte van de buit bedroeg door gaans 50 a 70 gulden, met een uitschie ter van 400 gulden. De Duitser P. werd begin vorige week door de afdeling zware criminaliteit van de Amsterdamse politie aangehou den, evenals de 16-jarige Turkse E.A. uit Amsterdam, die zijn woning aan het tweetal ter beschikking had gesteld. In het huis werden twee vuurwapens aan getroffen. Alle drie de arrestanten blijken heroïnegebruikers te zijn. t -.

Soester Courant | 1985 | | pagina 1