VOOR FOTO EN VIDEO naar de COMBI-FOTO VAKMAN F"-"»' ■3Ö3J Weefkring Soest heeft plaats voor nieuwe weef-enthousiasten scImmhiisiIht Verbetering woonklimaat Schildersbuurt gaat 450.000 gulden kosten {RAZENDSNELLE <tFOTOSERMCE Verkeersoverlast Korte Ossendam niet langer aanvaardbaar Derde wereld groep Soest start nieuwe activiteiten Videocameraga naar de Combi-Foto Vakman die heeft verstand van filmen Commodore INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 teriecta v_ foto-film-uideo computer/ rjEaSBSB Schoemaker onderdelen- winkel momelectrq De IBM compatible PC! Verfraaiing Winkelgebied Soest-Zuid 'Gasaansluiting Jachthuislaan onbetaalbaar' alklaar VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO'S KLAAR! Prints f A|- a vanaf 69 ct WWW V TT HET NIEUWE SCHOOLJAAR GAAT VAN START! EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK. DAGELIJKSE HUISWERKBEGELEIDING VOLGT UW KIND BIJ: Informatie: TEL. 02155-17089 Zeiss Ikon Compact AF aRAÜKi -füRNBÈRg^ Panasonic C-300EF De Panasonic 30QEF com- pactcamera met LED indica toren voor onderbelichting en flits gereed met de ingebouw de automatische pop-up flitser. Projectie- Braun Paximat Multimag 915-AF Een Topklasservan Braun! Deze fantastische diaprojector stelt automatisch scherp. En is bovendien uitgerust met afstands bediening, geschikt voor zes verschillende magazijn typen en nog veel meer. Kom snel kijken! Winkelcentrum "Hartje-Zuid 2 jaar garantie en verzekering Sigma Objectief 4.5/70- 210 mm Tele-zoomlens voor alle bekende merken spiegel reflexcamera's. Dia's haarscherp bekijken met de Zeiss Ikon Compact diapro jector. Transporteert uw kleinbeeld dia's automatisch en stelt ze ook nog haarscherp in Else dia magazijnen Dat is makkelijk, dia's problemen opbergen Nu 3 diamagazijnen voor 150 dia's. Onder de talrijke verenigingen, clubs en gezelschappen die ook een plaats als Soest herbergt timmert de Weefkring Soest in het algemeen niet bijzonder opvallend aan de weg. De activiteiten vinden dan ook vrijwel altijd plaats in een huiskamer-entourage, eenmaal per maand op woensdagochtend, af wisselend bij één van de leden thuis. Dan wordt er door de dames heel wat afgepraat over de gemeenschappelijke hobby: het weven, en over de moeilijk heden waarop men stuit. Ook vindt er een intensieve uitwisseling plaats van (internationale) boeken en tijdschriften, die allemaal iets met weven te maken hebben. Gezamenlijk ondernemen de leden van tijd tot tijd uitstapjes naar exposities of musea, om kennis te nemen van nieuwe tech nieken of om te kijken hoe het vroeger ging. Weven is een hobby waaraan men be hoorlijk verslingerd kan raken. Dat blijkt althans uit een gesprekje met mevrouw W. van Schaik van de Vosse- veldlaan, die destijds - nu zo'n tien jaar geleden - in Soest het initiatief nam tot de oprichting van de Weefkring en nog altijd fungeert als kontaktpersoon. Mevrouw van Schaik is zelf een toege wijd weefster. In de garage van haar huis staat dan ook een indrukwekkend weefgetouw opgesteld (dat in de win termaanden naar het woonhuis ver huist waar zij in de loop der jaren al heel wat produkten van "eigen hand" heeft vervaardigd. Mevrouw van Schaik deelt haar hobby met nog een aantal Soester inwoonsters, die hun voldoening vinden in het zelf weven van kledingstof, theedoeken, kleedjes, sjaals, gordijnen, etc. "Het is geen kunst," aldus mevrouw Van Schaik, "maar een vorm van ambachtelijk bezig zijn. Meestal gaat het om dingen die praktisch bruikbaar zijn." Ervaring De dames van de Weefkring staan el kaar met raad en daad terzijde, want weven is niet altijd zo gemakkelijk als men denkt. Toch zijn het allemaal leden die al de nodige ervaring met weven hebben opgedaan; ze hebben een cursus gevolgd en weten dus alles van "schering" en "inslag". De Weefkring is op haar beurt aange sloten bij het Landelijk Weefkontakt in Den Haag, dat van tijd tot tijd excur sies, exposities en lezingen organi seert. De organisatie is onderverdeeld in regionale groepen, waarvan de Weefkring Soest weer onderdeel is. De bijeenkomsten van de Weefkring zijn - uiteraard - gezellig, al is het niet de gezelligheid die de leden met elkaar als eerste doel nastreven. Ze zijn se rieus bedoeld en staan dan ook geheel in het teken van de weef-hobby. Nieuwe leden komen dan ook "be slagen ten ijs". Wie de kunst van het weven nog niet echt onder de knie heeft wordt aangeraden eerst een (goede) cursus te volgen. Door verhuizing en andere oorzaken is De plek voor de doe-het-zelver Een speciale winkel voor technische zaken als onderdelen voor wasautomaat, koelkast én stofzuiger. Electromateriaal en spullen voor de water- en gasleiding. VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* het ledental de laatste tijd afgenomen. Er is in de Weefkring momenteel dan ook weer plaats voor nieuwe leden, die graag met hun mede-hobbyisten van gedachten wisselen. De contributie wordt elk jaar opnieuw vastgesteld en bedraagt zo 'n 20 a 25 gulden per jaar. Doelgericht De populairiteit van het weven is, aldus mevrouw Van Schaik, voor een belangrijk deel te danken aan de "te rug naar de natuur"-golf. "In dit tijd perk van computers wordt het ouderwetse handwerk weer opnieuw gewaardeerd." Na een aanvankelijke bloeitijd - waarin heel wat mensen mis schien wat ondoordacht overgingen tot de aanschaf van een weefgetouw, maar de hobby er weer aangaven toen de verwachte resultaten uitbleven - is er toch een vrij groot aantal weefsters (de laatste jaren ook wevers) overgebleven, die heel doelgericht met de hobby bezig zijn en blijven. Mevrouw Van Schaik houdt het erop Mevrouw Van Schaik achter haar weefgetouw. Foto: Herman van Dam dat er ook in Soest nog zeker wel een aantal mensen is dat zich bij de Weefkring zou kunnen aansluiten. "Weven is een heel interessante hobby; als je er eenmaal mee bezig bent wil je er ook steeds meer van weten. Weven is extra aantrekkelijk omdat de hobby - na aanschaf van het getouw en uiteraard de verschillende garens - ook behoorlijk financiële voordelen' oplevert. "Voor 135 gulden aan wol heb ik onlangs een mantel gemaakt, waarvoor ik in de winkel zeker zo'n 500 gulden kwijt zou zijn geweest," aldus mevrouw Van Schaik. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom bij de Weefkring, die in de laatste week van augustus weer begint. Wie belang stelling heeft kan kontakt opnemen met mevrouw W. van Schaik, Vosse- veldlaan 31, tel. 17129. Voor het herinrichten van een gedeelte van de Schildersbuurt op de Eng, de Hobbemalaan en omgeving, hebben Burgemeester en Wethouders de ge meenteraad om een krediet van 450.000 gulden gevraagd. De herinrichtingswerkzaamheden kun nen omstreeks november beginnen. In de Schildersbuurt worden momenteel 96 flatwoningen gerenoveerd, waarvoor het rijk de financiën aan de woning bouwvereniging beschikbaar stelt. De bestaande inrichting van het buurtje is kenmerkend voor de periode van de beginjaren 60. Symmetrie en eenvor migheid, grootschalige structuren, re latief veel rumte voor alle soorten ver keersruimte voor parkeerdoeleinden dacht voor de verblijfsfunkte en -kwali teit. Het in de loop der jaren sterk toegenomen autobezit heeft ertoe ge leid dat een groot deel van de ver- keersruimt voor parkeerdoeleinden wordt gebruikt. De beschikbare capa citeit in het gebied - en in de directe omgeving - is volstrekt onvoldoende. De hedendaagse norm daarvoor is 1,2 parkeerplaats per woning. Deze norm wordt bij lange na niet gehaald. Weinig variatie Voor wat betreft het groen voldoet volgens burgemeester en v/ethouders het assortiment niet meer aan de nu gebruikleijke eisen. Er is weinig varia tie. Erger is het feit dat in het gebied gewassen voorkomen, zoals de dwerg- mispel en de lijsterbes, die behoren tot een plantenfamilie (rosacee) waar van nu vaststaat dat deze vatbaar is voor bacterievuur. De speelvoorzieningen zijn daarnaast verouderd. In verband met de veilig heid voor de kinderen worden tegen woordig houten werktuigen in plaats van ijzeren geplaatst. Gezien de ouder dom van de plantsoenen is tevens een grondverbetering noodzakelijk. Het herinrichtingsplan dat nu is uitge werkt, heeft als essentieel onderdeel dat enerzijds een vergroting van de parkeercapaciteit wordt bereikt en dat anderzijds de verharde oppervlakten zijn verkleind. Dit komt doordat is uit gegaan van het principe dat de ver harde ruimten door alle verkeersdeel nemers gebruikt kunnen worden. De doodlopende hofjes, met voor iedere laan een ander ontwerp, zullen con flictsituaties, zoals in de huidige woon erven nogal eens het geval is, voor komen. De Rubenslaan zal voor de ont sluiting van het gebied zorgdragen. Met de herinrichting komt de parkeer capaciteit op 1,29 per woning. Bij het opstellen van het groenontwerp is enerzijds rekening gehouden met de mogeljkheid van efficiënt beheer en anderzijds met de noodzaak tot een verbetering van het verblijfsklimaat. De pleintjes met parkeerruimten zijn omgeven door beplanting, terwijl langs de Albert Cuyplaan en de Rubenslaan voor een doorlopen de be planting is gekozen. Hierdoor ontstaan "open" binnenruimten, waarin de speelplaatsen zijn ingepast. Geheel nieuw is ook de toevoeging van kleine privé-tuinen aan de beganegrondwo- ningen van de korte blokken aan de Rubenslaan. Het plan is op 4 april 1985 aan de bewoners voorgelegd. De aanwezige bewoners konden met het plan instem men. Wel werd gevraagd snelheids- remmende voorzieningen op de Ru benslaan aan te brengen, terwijl daar naast over enkele detailzaken b.v. de keuze van speelwerktuigen, overleg werd gevraagd. Omtrent de detailza ken zal te zijner tijd overleg worden gevoerd. Als snelheidsremmende maatregelen op de Rubenslaan kan ter plaatse van de vier aansluitende zijstraten een plateau in het wegdek worden aange legd. De extra kosten bedragen 10.000 gulden. Door het herinrichtingsplan op sommige punten te versoberen zal de aanleg van de verkeersremmende voor zieningen binnen het eerder begrote bedrag van 450.000 gulden mogelijk wprden gemaakt. Het voorstel komt in de gemeente raadsvergadering van 22 augustus a.s. aan de orde. De nieuwe Commodore met j gr standaard 256 Kb geheugen, inclusief \g toetsenbord en monochrome high- comn»<»o™ resolution monitor. PC 10:2 diskettestations3201360 Kb f 5.695,-excl. BTW PC 20: diskettestation 360 Kb en 1x 10 Mb harddisk, f 9.150,- excl. BTW. Advisie te Soest, showroom en parkeren achter ons pand Vredehofstraat 13. Tel. 02155-11434, ook voor Software. Tegen de lamp gelopen Door zijn oplettendheid heeft een be woner van de Akkeren vorige week een gereedschapsdief weten te ontmas keren. Hij zag een buurtbewoner, de 22-jarige D.M. bezig met een boor machine, die hem zeer bekend voor kwam het was zijn eigendom geweest voordat hij werd gestolen. De gewaar schuwde politie hield M. aan en onder zocht diens bergruimte. Daar werden diverse van diefstal afkomstige spullen aangetroffen. E)e man werd voorlopig ingesloten! Dief in gemeentehuis De heer P.S. uit Soest, werkzaam in het gemeentehuis, deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een portemonnee met 285 gulden. Tijdens de middagpauze had hij zijn jasje over de stoel laten hangen. In een van de zakken bevond zich de por temonnee. Van de dader ontbreekt elk spoor. Wel hebben collega's tussen de middag een onbekende figuur zien rond lopen. Burgemeester en Wethouders zijn ak koord gegaan met het verzoek van de Winkeliersvereniging "Zuidpromena de" om het nieuwe winkelgebeuren daar enigszins te verfraaien met bloembakken, bloemschalen, banken en papierbakken. Bij de kredietverle ning voor het winkelcentrum is inder tijd rekening gehouden met wijkver- fraaïing. In overleg met de winkeliers vereniging zal uitvoering aan het verzoek worden gegeven. Het duur zaam bouwkundig onderhoud zal ten laste komen van de winkeliersvereni ging. Ook de vlaggemasten zal de vere niging in eigen beheer moeten plaatsen. "Ik zeg altijd; Wij wonen hier op de rand van de beschaving. Bij Eiken horst houdt de wereld op," aldus de heer Leendert Slot, die een boze brief heeft geschreven aan de gemeente raad, omdat hij aan het gemeentelijk gasbedrijf vierentwintig duizend gulden moet betalen om aangesloten te kun nen worden op het plaatselijk gasnet. Het gaat om acht huizen aan de Jacht huislaan, achter de Eikenhorstweg, in Soestdijk. Desgevraagd blijkt de gasleiding van de Eikenhorstweg ("die voor mijn deur praktisch voor het grijpen ligt") een te kleine capaciteit te hebben en kan niet uitgebreid worden. Om nu de gastoe- voer door te trekken binnen het hek van de heer Slot, moet hij het hoge bedrag (exclusief b.t.w.!betalen, dat hij be lachelijk vindt. "Wij gebruiken nu zo'n 10.000 liter ole. Dat kost één gulden per liter en gas kost zestig cent. Zodoende betaal ik elk jaar 4000 gulden extra aan stook kosten. Terwijl ons land zo rijk is aan gas. Wat onroerend goed-belasting be treft behoren wij tot de hoogste beta lers, maar het is hier een achterge bleven gebied." De heer Slot vertelt dat de villa "Eikenhorst", waarin nu een kantoor gevestigd is, aan de overkant, heeft afgehaakt. Ook de paleiskok, die in het opgeknapte tolhuisje woont, heeft zich bij de situatie neergelegd, maar de briefschrijver Slot hoopt dat hij gehoor krijgt bij de gemeenteraad. "Kennissen van mij in Westbroek, mid den in de rimboe, kregen wel gas- aansluting voor 1940 gulden. Daar heb ben ook een paar buurtbewoners sa men een aanvraag ingediend. Als het daar kan, waarom kan het dan niet hier?" &NBWW ZATERDAG brengen mee mi f WEEKEND SERVKj GRATIS 13x18 Van Weedestraat 85 3761 CD Soest Tel. 13917 "Sinds de opnening van het winkel centrum Soest-Zuid heeft de verkeers drukte in ons woonstraatje, die voor dien al hoog was, voor ons onaan vaardbare vormen aangenomen. Wij menen dat destijds in de Gemeente raad besloten is drt de situatie na een jaar opnieuw zou worden bekeken. Hoe wel het jaar nog niet om is, hebben wij gemeend niet langer met deze nood kreet te kunnen wachten, aangezien de toestand in feite nu onhoudbaar is." Aldus eenentwintig bewoners van de Korte Ossendam in een brief aan het College van B. W., waarvan een afschrift is verstuurd aan de fractie voorzitters van alle politieke partijen die in de Gemeenteraad zijn vertegen woordigd. De briefschrijvers noemen twee argu menten: 1. Het vrachtverkeer, dat de bevoor rading van het winkelcentrum ver zorgt, veroorzaakt in combinatie met het busverkeer en het toegenomen aan tal geparkeerde personenauto's gere geld opstoppingen, met alle risico's van dien voor spelende kinderen, voetgan gers en fietsers. De smalle weg is op dit intensieve verkeer niet berekend. 2. Het wegdek is door de zwaar be laden vrachtwagens, die materiaal voor de bouw van het winkelcentrum aan voerden, volledig stuk gereden. Door de ontstane kuilen en oneffenheden gaan autobussen en vrachtauto's schok ken en rammelen, waardoor de wonin gen bij het passeren van elke bus of vrachtwagen op hun fundamenten trillen. De huizen zijn voortdurend in bewe ging, zo erg dat schilderijen tegen de muur rammelen, ruiten in hun spon ningen rinkelen en zelfs de dakpannen te horen zijn. De briefschrijvers stellen het op prijs wanneer de klachten door een milieu ambtenaar zouden worden geverifieerd. "Hoewel de kwaliteit van de woningen en funderingen van deze, voor het merendeel vooroorlogse huizen goed is, vrezen wij dat zij op den duur niet bestand zullen blijken tegen deze voortdurende trillingen en aardschok ken. Nu al zijn hier en daar scheuren in buitenmuren gesignaleerd, die er voorheen niet waren," zo vermeldt de brief, die namens de anderen onder tekend is door de heer H. J. I. Post. Als oplossing voor de overlast sugge reren de bewoners dat de autobussen uit de Korte Ossendam moeten ver dwijnen. Een tweede oplossing zou kun nen zijn dat éénrichtingsverkeer wordt ingesteld vanaf de Soesterbergsestraat naar de Ossendam weg. Tenslotte verzoeken de eenentwintig ondertekenaars dat de brief zo spoedig mogelijk aan de orde wordt gesteld in de commissie Ruimtelijke Ordening. "Met dit schrijven hopen wij erger te voorkomen, opdat wij in de toekomst uw College niet aansprakelijk behoe ven te stellen voor eventuele schade aan onze woningen," aldus de heer Post. De derde wereldgroep Soest, die vorig seizoen kans zag vijftien duizend gulden te vergaren voor haar Rwanda- project, (mede dankzij de 1600 gulden die de jubilerende R.K. Ouderensocië- teit St. Jozef beschikbaar stelde) start deze week een aantal nieuwe aktivi- teiten om het werk van Lucie de Zeeuw in het Afrikaanse Rwanda financieel te steunen. Terug van vakantie lag er bij de secretaris Ton Elderenbosch een dikke briefvan Lucie de Zeeuw, waarin zij verslag doet van de voortgang van haar werkzaamheden. Uit dit verslag blijkt dat het erg goed gaat met de activiteiten die plaats vin den in en rondom het gebouwtje, dat met geld vanuit Soest gebouwd is voor allerlei bezigheden voor de bevolking: er wordt vergaderd, aan de weg ge werkt, leemblokken gemaakt, met water en zand gesjouwd, getimmerd en gemetseld. Lucie: "Er zijn afspraken gemaakt wat er gedaan wordt de komende maand. Iedere zondag om 8 uur is er zondagsschool. Er komen voedingsles- sen van en door de vrouwen zelf, aan de hand van eenvoudige boekjes en les stof. Voor de mannen is er alfabetise ring en zijn er andere cursussen." In het gebouw wordt al druk vergaderd en plannen gemaakt om lessen te gaan geven aan kinderen en volwassenen. Lucie de Zeeuw schrijft verder: "De zondag begon met een vergadering met het voltallig bestuur. Nadat ik jul lie brief heb voorgelezen en de kranten knipsels heb laten zien, heb ik alles laten zien wat ik aan materiaal verzameld had in de afgelopen periode drie verschillende methodes van alfa betisering, leesboekjes in verschillende moeilijkheidsgraad voor mensen die net beginnen te lezen, bro chures over verschillende onderwerpen op het gebied van landbouw en veeteelt." Voetballen Er wordt ook gevoetbald in het gebied waar Lucie de Zeeuw werkt. Zij schrijft: "Een paar stokken in de grond, half gebruik makend van het plein, half een stuk er naast waar ze 't gras gekapt hadden, en steeds als er iets in de weg stond: met hak- en kapmes weghalen. 22 Jongens hebben zich inmiddels laten inschrijven. De jongste is 14, de oudste 28. Ik heb de in druk dat ze beter gevormd zijn dan de anderen die ik tot nu toe gezien heb. Ik laat ze in eerste instantie alles zelf or ganiseren en ze regelen zelf het werk aan het voetbalveld. Een echte voetbal is geen overbodige luxe zag Ik: één goeie wedstrijd en zo'n eigengemaakte bal is aan flarden. Ze waren heel blij met die sportkleding van V.V.Z. en die voetballen van Nic. van Dam. Maar niet alles gaat voorspoedig. Haar auto is door de slechte wegen onklaar geraakt en moet gerepareerd worden. Zij eindigt haar brief: "Ik ben net terug van de garage. Er was nog meer kapot, ontdekte men. Bovendien waren de rekeningen klaar, met een achterstand van 17 februari 1984. Ik schrok me dood. Al wist ik dat het veel zou zijn: 82.000 fr.rw. zonder deze laatste repai- retie mee te rekenen, die ook heus wel weer 15.000 tot 20.000 fr. zal kosten. Eén jaar reparaties in Rwanda, daar koop je een auto voor in Nederland: 3500 gul den. Snappen jullie nu waarom reizen in zo'n land als dit zo duur is! En dan heb ik nog een auto waar weinig geks mee gebeurt, vrij normale onderhouds- dingen..." Voorzitter Leidje Tomassen van de Derde Wereldgroep is weer gemoti veerd om opnieuw aan de slag te gaan en geld in te zamelen. Als ik zo'n brief lees, raak ik weer en thousiast en ben ik blij dat zoveel mensen in Soest van allerlei geledingen en groeperingen ons willen steunen dit werk mogelijk te maken en een steentje bij te dragen voor dit be langrijk stukje ontwikkelingshulp op lokaal niveau. Een goede zaak voor onze gemeente." Automobilist onder invloed schept bromfietser Op de hoek van de Nieuweweg en de Ei gendomweg deed zich vorige week een aanrijding voor, waarbij de bestuurder van een auto een bromfietser aanreed. De 44-jarige R.D. uit Soest reed over de Nieuweweg en wilde rechtsaf de Eigen domweg oprijden, juist toen daar de 19- jarige M.H. uit Amersfoort op zijn bromfiets kwam aanrijden. Bij de bot sing kwam H. ten val; hij moest met verwondingen aan zijn benen worden overgebracht naar het St. Elizabeth- ziekenhuis in zijn woonplaats. D. on derging blaastests en de bloedproef en kreeg een rijverbod en proces-verbaal. Diefstal in jeugdherberg. J. de V. uit Amsterdam, die verblijf hield in de jeugdherberg aan de Bos straat in Soest, meldde de politie in het weekeinde dat hem een bedrag van 67 gulden was ontstolen. Het geld zat in zijn portemonnee. Ook van een andere gast bleek een bedrag van tien gulden te zijn weggenomen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3