cultureel, crecr centrum ^Qaztliuitfen Beleef het eens!!! 'Snackorie Siebert' aan Steenhof f straat gaat morgen open Hartje-Zuid kijkt uit naar 8e Braderie Vrijwilligers Vakature Bank gehannes TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamleriwocjt WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 SOESTER COURANT PAGINA 9 Sfc^OES'V' inusse clussen >ot Stunt jepatat, kroket of frikandel voor f 0,50 Voorbereidingen in volle gang HET WITTE HUIS Een dagje uit met het Rode Kruis Vacaturebank voorlopig nog aan Steenhoffstraat effnencv ■tiuiiiiattnièi voor doe-het-zelvers t Voor iedere maand een bloeiende struik (deel 1) door Arie \Wandelaar Arie over ledige uren beschikt, dan :orgt Marie wel voor de invulling er van. Daarvan was vorige week weer ens sprake. "Weet je wat mij zo leuk lijkt", berichtte Marie tijdens de kof- "wij samen naar de wasserette, inder Arie's antwoord af te wachten ervolgde ze: "Dat is helemaal niet zo ek hoor. Je ziet er veel echtparen sa- ien de was doen. De een mangelt, de ,nder vouwt. Lijkt mij enig om met jou te doen." lad Marie gesproken over naakt met [viool, of paard eet hoed, Arie zou zich et enige fantasie daarbij iets kunnen (voorstellen. Mangelen en vouwen zijn ehter begrippen die thuishoren in een ereld die nimmer de zijne is geweest. iMet enige welgekozen vrouwvriende lijke woorden trachtte hij daarom de loot af te houden om daarmee aan de bitnodiging te ontsnappen. De kapitein in deze wenste echter niet van koers te veranderen. "Heus het valt reuze mee", sprak Marie als een tandarts die op het punt staat een ontstoken kies zonder verdoving te trekken. "Je treft er ook veel jonge mensen aan, en wan neer je je verveelt is er altijd wel iets te lezen." Een half uur later stapte het echtpaar Wandelaar met de vuile was het man- gelgebeuren binnen. Op twee trommels na bleek het gehele machinepark van eigenaar Bert de Bree en zijn gezin van voedsel te voorzien. Bij de kassa be stelde Marie twee wasmunten die op vallend veel overeenkomst vertoonden met hondenpenningen uit vroeger ja ren. Arie verzorgde het transport van de was naar de twee onbezette machi nes, waarna Marie college gaf in voor- en hoofdwas. Aan en uit floepende lichtjes van de wasmachines riepen associaties op met flipperkasten. Tegelijkertijd stel de Arie vast dat de gratis verstrekte lectuur thuis hoorde bij een antiquariaat, gespecialiseerd in Privé - Story en Libelle. Een stilzwijgende jongeman die naast hem had plaatsgenomen was snel op het leesvoer uitgekeken en leek in de startblokken te zitten teneinde als eers te bij vrijgekomen wasmachines aan te tikken. Samen overzagen we het wasgebeuren van die ochtend. Mannen en vrouwen deden iets wat op poedersuiker leek in trechtertjes en trokken zich na deze handeling op stoelen in zwijgzame re traite terug. Elders in de zaal rukten en plukten bezige bijen aan lange lap pen textiel, die na de wasbehandeling door een mangel waren vertroeteld. Een koffieautomaat liet hoopjes vocht voor dorstigen vallen. "Komt U hier ook voor 't eerst?", wilde Arie na enige tijd van zijn zwijg zame buurman weten. Hij knikte met een blik waaruit voor de attente ont vanger viel op te maken dat ook in een wasserette gedeelte smart halve smart is. "Is uw vrouw ziek?", vervolgde Arie in een poging naast de was ook het gesprek op gang.te houden. ."Ik heb geen vrouw", liet de gevraagde weten, "mijn vriendin en ik wonen nog samen. Dat is beter om elkaar te leren kennen, dan weetje ten minste waaraan je begint als 't nog eens tot een trouwdag komt." "De was bijvoorbeeld" opperde Arie, daarbij vooruitlopend op de ambtenaar van de burgelijke stand die t.z.t. niet zou verzuimen de stekeligheden die aan een huwelijk vastzitten te vermel den. "Het is mijn eigen schuld dat ik hier zit", stelde de ondervraagde vast. "Voor 't zelfde geld zat mijn vriendin nu hier en had ik mijn hengeltje aan de Eem uitgegooid." Arie vroeg en kreeg nadere toelichting. Zijn vriendin, ene Elly, bleek de kop- pelgenote te zijn waarmee de trai- ningstijd voor het huwelijk werd afge legd. Een kennelijk vindingrijk meis- ke, die begonnen was met het afwegen van toekomstige lusten en lasten door het in 't leven roepen van een KNUSSE KLUSSEN POT. Een voor Arie totaal onbekend artikel. Aangezien een mens nooit te oud is om te leren informeerde hij zeer belang stellend naar doel, nut en gebruiksaan wijzing van dit nouveauté. De verhandeling die hij er over kreeg kwam er op neer, dat de toekomstige bruid met 't oog op morgen een ludiek spelletje ontworpen had dat, gezien de originaliteit wellicht ook aan tegen woordige en toekomstige verliefden en verloofden enig houvast zou kunnen bieden. Het recept. Men neme 25 blan co briefjes (ruim toereikend voor een test van een maand). Op ieder briefje vult de ene maand de vriendin, de an dere maand de vriend een knusse dan wel klussenopdracht in. De geschreven opdrachten, knus dan wel klus, zijn voor "de tegenpartij" geheim en wor den dichtgevouwen in een afgesloten jampot gedaan. In het geval van de visser die aan de was zat was de samenstelling voor de maand augustus van vriendin Elly af komstig. Haar vriendje mocht er iede re avond na het eten eentje vangen, voorlezen en uitvoeren. Het toeval wilde dat de avond van de le augustus zeer hoopvol begon. "We gaan vanavond vroeg naar bed", luid de de opdracht. Een avond later was er van bingo geen sprake. "We kijken geen televisie, maar lezen een boek." Drie en vier augustus, zaterdag en zon dag, werd de pot onberoerd gelaten. Een spelregel die voor Arie iets van een wapenstilstand weghad. Maandag 4 augustus had de schrijfster voor een gezamenlijk bezoek aan een oude oom gereserveerd, een dag later vermeldde de opdracht het witten van de keuken, de dinsdag maakte van de stapavond een avondje thuis, woensdag stond een bezoek aan een niet wederzijdse kennis in het ziekenhuis op het programma. 7 Voor Soest is het geen nieuws meer dat Artishock ver huist naar de'Borg. Het gevolg van deze verhuizing is dat zowel de Stichting Kunstzinnige Vorming Artishock als de Stichting Wijkdienstencentrum "Soesterveen" zijn opgeheven. Een nieuwe Stichting (bestaande uit bestuursleden van de SKVA) gaat straks aan de Willaertstraat lf9 in Overhees een Cultureel Creatief Centrum beheren, met een nieuwe naam! Deze naam wordt op vrijdag 11 oktober bij de officiële opening door de wethouder van Cultuur Welzijn onthuld. Om meer duidelijkheid te scheppen voor het publiek zul len wij in de komende weken alle activiteiten en mani festaties uit de doeken doen, die in het acht jaar oude gebouw gaan plaatsvinden, dat met gemeenschapsgelden hét Culturele Centrum van heel Soest moet worden. Nog TIEN weken, dan is het zover. Cursussen Het cursuspakket met 42 cursussen voor kinderen en volwassenen om vat vier afdelingenaudio-visuele vorming, beeldende vorming, dansan te vorming en dramatische vorming. Splinternieuw zijn de cursussen meubelmaken, clownerie en café-chantant. Met een eigen pianist wor den liedjes gemaakt en teksten geschreven op bestaande of eigen melo dieën. Onder leiding van een docent/tekstschrijver en een pianist. In groepsverband wordt gewerkt aan een uitvoering. Docent: Renze Fer- werda. Expositie De belangstelling voor deze tentoonstelling van zondagsschilders begint op gang te komen. Uit de hele regio wordt gebeld om nadere informatie (02155-14283) en/of iemand eens wil komen kijken. Het thema is "Eem- land in Beeld", in de meest wijdse be.tekenis van het woord. De affiches worden deze week verspreid. Vrije ateliers De inloopateliers aan de Willaertstraat omvatten de werkplaatsen foto grafie, tekenen/schilderen, keramiek, edelsmeden en lichte houtbewer king. Hier kunnen op eigen initiatief (oud (cursisten werken met deskun dige begeleiding. Elke zaterdagmorgen van half tien tot half één. Bowling Vanaf maandag 19 augustus kan men weer bowlen als vanouds. Specia le bowling-ochtenden worden georganiseerd voor senioren-groepen. Op regelmatige tijden wordt er getraind door de Soester Bowling Bond met mensen die het bowlen als sport willen beoefenen. Voor informatie: 02155-12843. Steunfunctie Samen met het creatief centrum De Hof in Amersfoort en met de Regio nale Muziekschool is het mogelijk hier in Soest met elf consulenten on dersteunende activiteiten te verlenen op het gebied van de kunstzinnige vorming in het onderwijs, het sociaal-culturele werk en binnen de ama teuristische kunstbeoefening. Een folder hierover wordt op aanvraag toegestuurd. De Scholengemeenschap "Eemland" voor lager beroeps onderwijs is de eerste school die dit seizoen hiervan gebruik maakt voor haar Kennismakingsweek van nieuwe leerlingen deze maand. Kijkdag Veel nieuwe cursisten en oud-cursisten bellen (18456) dagelijks op om inforniatie én willert graag komen kijken hoe' de verschillende lesloka len tföorTiairldenarbeid, hout, metaal, 'Keramiek/ tekènèn/schildereri. textiele werkvormen, dans. grafische vorming, fotografie, film, video er uit zien. Wilt u wat zien kom dan langs op zaterdag 14 september: kijkdag! (wordt vervolgd). Restaurant Dineren onder de grootste paraplu van Nederland prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 "Ik heb nu de mogelijkheid m'n harte - wens te vervullen. Dit is wat ik altijd heb gewild. Het pand hebben we speci aal gekocht om deze zaak hier te begin nen." Met deze woorden maakte heer A.J. Jansen, eigenaar van Soest nieuwste horecabedrijf: Snackorie Siebert aan de Steenhoffstraat 45. duidelijk met welk enthousiasme hij begonnen is aan de zaak. die hij samen met zijn echtge note, mevrouw J.J.G. Jansen-Van den Bergh, vanaf morgenochtend voor het Soester publiek openstelt. Om 10.00 uur gaan de deuren open vart de snackbar, die zijn naam ontleent aan een samenvoeging van de voorna men van de heer en mevrouw Jansen. Er komt dan een eind aan een periode van tweeëneenhalf jaar voorbereiding. Zó lang geleden kocht het echtpaar Jansen de voormalige melkzaak aan de Steenhoffstraat, ongeveer tegeno ver het oude Artishock gebouw. "We hebben er niet alleen al onze spaarcen ten. maar ook onze vakanties en vrije tijd ingestoken. Dat het zolang heeft geduurd heeft vooral te maken met het feit dat het hele panjdo, van onder tot bo ven. verbouwd moest worden." Toen het echtpaar Jansen tweeëneen half jaar geleden uit Soesterberg naar Soest kwam, was „het al de bedoeling het oude pand op fe' knappen en er een horecabedrijf te beginnen. De heer Jansen is "van huis uit" brood- en ban ketbakker en kok, en beschikt over alle diploma's die op horecagebied maar te halen zijn. Machinist -1 In het dagelijks leven is hij machinist bij de Nederlandse Spoorwegen, een vak dat hij overigens met plezier uitoe fent. "Ik zit al 14 jaar bij het Spoor." aldus de heer Jansen, die destijds de overstap maakte om zeker te zijn van een vaste betrekking. "Op de trein rijden is best leuk. maar ik zie me het niet nog eens zo'n.25 jaar doen," licht hij toe. "Het is dikiyijls vroeg op of laat thuis, vaak ook draai je nachtdiensten en je lijdt in elk geval een'behoorlijk onregelmatig .leven. Soms heb ik het gevoel dat ik gjs een ^pon.s wordt uitge-., ilkrt^,përi,.&9,',9cf I HeHs.*)Vèï?igeh.s rflétj de bedoeling dat de heer Jansen het "meesterschap" op" de trein eraan geeft. "Nee hoor. voorlopig blijf ik'.fin dienst. Gelukkig kan ik mijn werktijden makkelijk aan passen." a Ruim drie weken scheiden "Hartje- Zuid" nog slechts van het grootse spek takel dat onder de naam "Braderie" voor het eerst in 1977 van start ging en dat sindsdien een zodanige reputatie heeft verworven, dat vele duizenden bezoekers uit Soest, Soesterberg en uit de regio er ieder jaar weer vol ver wachting naar toekomen. Om ieder jaar, na afloop van de zoveelste Bra derie te kunnen vaststellen, dat op nieuw aan hun hooggespannen ver wachtingen werd voldaan. Op vrijdag 6 september a.s. is het weer zo ver. Dan barst vanaf 19.00 uur het fees telijke geweld van de 8e "Hartje-Zuid- Braderie' los. Brood en spelen Het organisatie-comité heeft over de te hanteren feestformule niet lang behoe ven na te denken. Tijdens de eerste bespreking reeds waren de teamleden eenstemmig van mening dat aan de op zet van een nog immer in populairi- teit groeiend evenement niet gesleuteld mocht worden. Zodat de elementen "kort" en "krach tig" ook nu weer de belangrijkste pij lers zullen gaan vormen van het op handen zijnde mammoetgebeuren. Dit betekent dat de eigenlijke braderie zich op vrijdagavond 6 september van 19.00 tot 22.00 uur zal gaan afspelen tegen een decor van muziek, dans en spel, in zó'n overweldigende concentratie en met zóveel tempo, dat de bezoekers ogen, oren (en monden!te kort zullen komen. In de komende edities van deze krant zal, in groeiende omvang, aandacht besteed worden aan deze feestmarkt, die alleen in het jaar 1984 moest wor den overgeslagen wegens de overigens niet minder geslaagde feesten rondom de opening van het nieuwe winkel centrum. Met de uitvoering wordt de draad van het succesvolle vervolg verhaal "De Braderie in Hartje-Zuid" weer opgenomen. (I?e spanning is nu reeds voelbaar. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest irk-k m, ..ma: - Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Donderdag werd Elly's vriend naar bed gestuurd zonder het gebruikelijke pilsje voor het slapen gaan, en vrijdag luidde de uitkomst van de opdracht: "Piet gaat alleen naar de wasserette." "Piet ben ik dus", liet de gekwelde ge heel overbodig weten nadat hij Arie in zicht in de vonnissen van de afgelopen dagen gegeven had. "Tanden op el kaar", riep Arie hem nog opbeurend toe. "De volgende maand ben jij aan zet." Dit goed bedoelde hart onder de riem vermocht niet de jongeman een straal tje zonnig perspectief te bieden. "Ik kijk 't nog even aan", liet hij we ten, "maar sla 't in de loop van de maand meer klus dan knus blijft heb ik mijn plan al getrokken. Sprookje is uit krijgt ze dan van mij op 2 september te lezen. U denkt toch niet dat ik gek ben?" Wellicht dat zijn laatste opmerking aanleiding voor Marie was de ongeluk kige een beetje was wijs te maken. Hij had er een dankbare blik voor over. Echt gelukkig leek hij niet. AKIE WANDELAAK. Zoals ieder jaar organiseert het Ned. Rode Kruis afd. Soest/Soesterberg in september een bus-dagtocht voor hen, die nooit met vakantie kunnen, of zelfs niet een dag uitgaan, omdat dit zonder hulp niet mogelijk is. Het Rode Kruis wil hen op dinsdag 10 september a.s. weer een stukje Ne derland laten zien. Het is de bedoeling via een mooie route naar Brabant te rijden: in een restaurant op die route wordt een kopje koffie met cake aan geboden. In Oisterwijk zal men zeker genieten van het prachtige vogel park. Een gezellige Brabantse koffietafel staat ook op het programma. De dag wordt besloten met een diner in een restaurant in Soest. Voor deze bustocht wordt een bedrag gevraagd van 20,-. U kunt uzelf, of iemand waarvan u denkt dat hij of zij in aanmerking komt voor deze dag tocht opgeven bij Mevr Reer. tel. 11998. of bij Mevr. Ribbens. tel. 12235. Mocht het bedrag een bezwaar zijn, ook dan kan men zich .in verbinding stellen met één van beide bovengenoemdse dames. Indien het aantal aanmeldingen te groot is zal selectie noodzakelijk zijn. dB Interne verschuivingen binnen het team van de Vrijwilligers-Vakature-Bank en de op handen zijnde verhuizing naar een ander onderkomen zijn de oorzaak van het niet verschijnen van VVB- nieuw met bijgaande vakatures in de afgelopen week. In de loop van deze maand, wanneer zekerheid is verkregen over de nieuwe plaats van vestiging van de VVB, zal uitgebreid aandacht worden geschon ken aan mogelijk veranderde openings tijden en initiatieven. Tot het zover is is de VVB nog be reikbaar aan de Steenhoffstraat 46 op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Het telefoonnumer is 12630. Vakatures Voor belangstellenden vragen wij aan dacht voor onderstaande vakatures: In bejaardencentrum is plaats voor enkele vrijwilligers m/v in de funkte van gastheer (evt. gastvrouw) (12/605); Voor de bezorging van warme maal tijden worden enkele vrijwilligers m/v gevraagd. Men uieni over een rijbewijs te beschikken (12/609) Scoutinggroep zoekt enkele gemoti veerde vrijwilligers m/v ter begelei ding van een groep welpen en/of pad vinders (3/21) Toneelgroep zoekt enkele manne lijke spelers, liefst met enige toneel ervaring (3/55) In werklozen-projekt dat 2e-hands goederen opknapt en verkoopt is plaats voor vrijwilliger m/v met belangstel ling voor en affiniteit met het werken met elektriciteit (1/98) Welke vrijwilliger m/v wil docent Nederlands assisteren bij het geven van taallessen aan Turkse en Marok kaanse wernemers? (5/602) Dame gevraagd ter assistentie bij het geven van naailessen aan buiten landse vrouwen (5/603) Ter assistentie van de leiding roept de Kinderboerderij de hulp in van een aantal vrijwilligers m/v voor het ver richten van diverse taken, alsmede voor onderhoudswerk aan de tuin en de omgeving van de boerderij 3/633 De werkzaamheden in de nieuwe snackbar zullen voor een belangrijk jjeeJ.. ook- neerkomen op- mevrouw Jansen. WeHs-in de-openingstijden van ériaék'ör'ié SièBert rekening gehouden met het gezinsleven van de familie Jansen, die ook nog twee opgroeiende zoons telt. "We gaan 's avonds om 20.00 dicht en ook 's zondags is de zaak geslo ten. Alleen op vrijdag en zaterdag zul len we misschien een uurtje langer openblijven." Dagzaak Daar staat tegenover dat de zaak iede re dag al om 9.00 uur de deuren openzet voor het publiek. "We willen er graag een dagzaak van maken." aldus de heer Jansen. "Als je hier 's morgens een kop koffie wilt kopen lukt dat maar zelden Probeer het maar eens. Dat is in Soest heus zo makkelijk niet. In de toekomst kunnen we misschien ook kleine menuutjes invoeren, zodat het passerende publiek, ook de automobi listen. weet dat ze hier op hun gemak even iets kunnen eten." Het "assortiment" van de Snackorie aan de Steenhoffstraat bestaat voorlopig uit de gebruikelijke snacks, van patat frites tot kroketten en van kaassoufflés tot saté, maar ook beleg de broodjes, koffie, frisdranken, soep en wat snoepartikelen staan op de lijst. Verder verkopen de heer en mevrouw Jansen verpakt ijs van de firma Van Schijndel, dat in Soest nog onbekend is. Het echtpaar Jansen. Foto: Herman van Dam "Het is in elk geval heel lekker," klinkt -het-veelbelovend. Dat de heer Jansen een horecaverle- den heeft zal hij niet verloochenen, zo blijkt. "Ik maak bijvoorbeeld zelf de slaatjes en de satésaus. Als ik er de tijd voor heb zal ik zeker nog meer dingen zelf gaan maken, maar dat moeten we nog even bekijken. Het liefst zou ik alles zelf doen. zelfs m'n eigen brood jes bakken." Optimistisch De heer en mevrouw Jansen zijn heel optimistisch over de toekomst van hun zaak. "We hoorden dat we het 56e hore: cabedrijf in Soest zijn, maar dat vinden we niet erg. We leveren goede spullen: kwaliteit komt op de eerste plaats. We beginnen bij nul, maar we zijn vast van plan er iets goeds van te maken." Behalve in de snackbar is het echtpaar Jansen ook van plan het da gelijks brood te verdienen met koude buffetten, borrelhapjes en borrelgar nituren, die echter uitsluitend op be stelling geleverd zullen worden. De Snackorie Siebert gaat overigens morgen van start met een uiterst aan trekkelijke "openingsstunt": zowel de patat als de kroketten en de frikandel- len gaan de deur uit voor het "kennis makingsprijsje" van slechts twee kwartjes! Dat maakt een bezoekje aan de Steenhoffstraat 45 morgen bijzonder de moeite waard. Veurige week haa'k un verhoaltje over me schooljoare en doarin zee ik daa'k doaro licht de boasis het 'elege veur me stukkiesschrieverie. Moar ik hetter vaan eiges ok lere rekene en daa's moar goed ok, waant loater kom je d'r wel aachter daajje je heule leve laang mot blieve rekenen ajje geejn schulde wil moake! Moar ik ben nooit un rekenwongder 'worde. Doarom zaal ut denk' wel an me eige legge, daa'k heul vaan de kluts aafroakt ak ut rekenwaark vaan de gemeengte Soest probeert noa te pluze. Eerst wouw ik ter un komputer veur leejne of hure, moar ze zeeje dajje daat eerst mos lere met zo'n ding. Wis ik veul! En zo kom ik ter niet uut mettut kwietscheldingssysteejm vaan de gemeengte. As ter bie ming iemaangd in de schuld stoat, daan kaan'k um daat kwieC schelde ak goed in me slaappe waas zouw zitte. Moar daan mok nog eerst zien daa'k ut schelde kwiet roakt. Waant daat zouw ik wel baar doeng op me schuldenoar. Bie de gemeengte schelde ze niet, moar wél kwiet, en daa's un kostboare angele geheid. Om 25.000,- schuld te vergeve motte ze dik tweej ton betoale. Daa's omtrent tien moal zo veul! Daat rekent ik zo maakkeluk uut me hoofd uut. En omdaat aallemoal te finaan- ciere motter weer un krediet komme. Ak ut daan us zo op ze jaanboere- fluutjes bekiekt, daan moakt ik d'r uut op daazze om schulde kwiet te schelde d'r eige in de schuld steke. Veurdaat ik toch zo gek zouw weze... Moar we ben d'r nog niet; 't Wor nog veul ingewikkelder. Mojje luustere! In ut gemeengtehuus hebbe ze geejn ruumte genogt veur nieuwe aamtenoa- re an de rekenmoachines en zo is ter weer geld nodig veur de verzoameling beraakke te vergrote. Ongderhaangd ben d'r denk' ok aalweer beraakke die an vervaanging toe roake. Woar loate we aal die keete? Voortemee kriege we nog stoapelberaakke of beraakke- flats. Veur ut bouwriepmoake vaan Over hees III is t'r moar effetjes 6V2 mil joen nodig. Ik doch daat de grongd doaro aallaang riep waas. Over-riep, kaajje omtrent wel zeige, waant we komme nog aalsmoar huze te kort. Vrogger gonge ze de grongd gewoon uutgroave veur de fundoamente, en daat waas veul goejekoper daan bouw riepmoake. Ak aal die bedroage leest, daan wor ik t'r oakelug vaan. Ik houwt 'r op, ik goat t'r vvoazug vaan worre. Ajje 't ming vroagt, daan mog zeige, daa'k gelukkig geejn schulde het. Ak ze ooit bie de gemeengte zouw kriege, daan kaan'k licht weer un aamtenoar loate anstelie, waant daan vroagt ik kwietschelde vaan schulde. Zeuk ut moar uut. Hannes v. d. Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Dronken automobilist na aanrijding aangehouden De politie werd in het weekeinde ge waarschuwd omdat een auto op de Stadhouderslaan tegen een verkeers bord was aangereden. In de flauwe bocht bij de Korte Brinkweg trof de po litie een gekantelde personen-auto aan, die in botsing was gekomen met een bord, dat daar was aangebracht in verband met de wegwerkzaamheden. De bestuurder was spoorloos. Enige tijd later ontdekte de politie op de Van Weedestraat de 27-jarige B.M. uit Baarn. Hij werd aan de tand gevoeld en bekende dat hij de wagen had be stuurd. Hij bleek onder invloed van al cohol te zijn en kreeg een proces-ver- baal. Erik van Dorresteyn medewerker 'tVaarderhoogt Het is van veel tuinliefhebbers een droomwens om het gehele jaar rond bloei in de tuin te kunnen aan schouwen. Hoe komt het dan, dat dit slechts in wei nig tuinen het geval is, terwijl er in alle 12 maan den vanhet jaar heesters en vaste planten zijn die hun bloemen ontluiken? Waarschijnlijk komt dit door de onbekendheid van dit grote plantenassortiment en de toepassing ervan. Daarom wil ik deze en de komende weken graag van iedere maand één of meedere planten bespreken die de moeite van het planten waard zijn. Gedurende de maand januari en ook in de maanden erna bloeit de toverhazelaar. De plant trekt zich weinig of niets aan van vorst. Alleen de gele lint vormige bloempjes schrompelen was in elkaar om zo gauw de zon er maar even doorkomt weer over eind te komen. Op het kale donkere hout verschijnen elk jaar meer gele lintjes in dotjes langs de tak. De toverhaze laar is geen hazelaar, maar wordt zo genoemd, om dat het blad van de struik veel op dat van de haze- lar lijkt. De Hamamelis zoals zijn latljnse naam luidt, stelt behoorlijke eisen aan de grond, zodat we met het planten van een exemplaar een flinke hoe veelheid bemste tuinaarde in het plantgat doormen gen. Jaarlijks bijmesten is verstandig. Belangrijk is het, de struik niet te ver van het huis te planten, zodat we vanuit de kamer van de bloei kunnen ge nieten. De bloeitakken zijn erg fraai op de vaas, maar we kunnen er helaas niet te veel in knippen. Dit is niet goed voor de struik.Het model raakt er gauw uit en de bloei neemt af. Andere heesters die in de maand januari bloeien zijn b.v. de winter- bloeiende Erica's, die in grote verscheidenheid worden gekweekt en aangeboden. in februari bloeit het peperboompje of Daphne me- nereum, met lila-rose of purper-rode bloempjes langs de kale takken, voordat het blad aan de struik komt. De bloemen ruiken erg lekker, later volgen helderrode bessen die erg giftig zijn. Ze zijn echter zo vies, dat geen kind ervan zal snoepen. Aan de sterke pepersmaak dankt de struik de naam peper boompje. Het blijven kleine struiken, die niet of nauwelijks gesnoeid hoeven te worden. Ze groeien zowel in de zon als in halfschaduw. De grond mag kalkhoudend zijn, maar moet wel goed vocht doorlaten en veel voedsel bevatten. In februari bloeien verder de gele kornoelje of Cornus mas. met bundeltjes gele bloemen op de kale takken en de Chimonanthus. In maart bloeit de Sierkwee of Chaenomelis japonica. Zoals bij alle winterbloeiers komen ook hier de bloemen eerder aan de struik dan het blad. De sierkwee begint vroeg maar bloeit lang door als het blad er al aan zit. De bloemen hebben rode-rose of zalmkleurige tinten en zelfs een witte variëteit komt voor. Na de bloei volgen de gele kweeperen, waar we goed gelei van kunnen maken. De sierkwee is niet moei lijk, groeit in praktisch iedere grondsoort, wel graag op een zonnige standplaats. We kunnen er gerust takken van snijden voor in de kamer, zonder al te veel schade aan de bloei of het model te richten. Andere bloemheesters voor de maand maart zijn de vroegbloeiende Rhododendron praecox, het a- mandelboompje, ofwel Prunus tribola en de manne lijke Kornoelje, Cornus mas. Natuurlijk kunnen de bloeitijden bij alle genoemde gewassen wel schom melen, afhankelijk van het weer. Volgende week ga ik veder met een bloemheester voor de maand april.

Soester Courant | 1985 | | pagina 9