a /u\ VANEDE DESITUIfM KUME 'Mariastraat Belangen' lanceert eigen plan voor woningen terrein Mariaschool INLIJSTEN ^otoshop 'tjtartje wsper Mr. Van Dijke geeft startsein voor nieuwbouw politiebureau College wil 'Eldorado'- lening garanderen op basis van vertrouwen in bestuur Kritische geluiden over 'prijsbeleid' bij grondtransacties van gemeente Extra vliegbewegingen in de avonduren Wintertraimng '85 '86 o zogezien INLIJSTEN? 3e JAARGANG NO. 52 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 Op 16 september ook afscheid voor C.d. K. KODAK SELECT PRINT. ALS 'T IN EEN KEER GOED MOET. Kodak Select Prints IKodak foto-film-uideo y computer/ Winkelcentrum "Hartje-Zuid" GLAS HANDEL 1 p Sf 'i van worvngén hei tenóih yèsnd® mariaseho 'Soest moet meer 'op de markt' opereren' Verkoop Mariaschool aangehouden! op onze schitterende binnenbanen voor beginners en gevorderden in groeps- en privéverband door Pieter Verbrugh. Groepsles (20 lessen) v.aƒ245,- Privéles (10 lessen) v.a325,- Nog diverse aantrekkelijke uren te huur. Informatie 02155-15965 RESTANTEN HALVE PRIJS BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Kostbare verzameling aard obby KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Abonnement per haltjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24 Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, f' 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 De bewoners vereniging "Mariastraat Belangen" die zich in de afgelopen we ken duchtig heeft geroerd in verband met de voorgenomen verkoop van de omstreden Mariaschool, heeft vorige week een opmerkelijk plan gepubli ceerd. Dat voorziet in de bouw van zes woningen op het terrein van het school gebouw op de hoek van de Mariastraat en de Beetzlaan. De woningen hebben een globale inhoud van 650 m3 en pas sen qua volume en prijsklasse bij de omgeving, aldus "Mariastraat Belan gen". De vereniging wijst er op dat het plan voor woningbouw in overeenstemming is met datgene wat Burgemeester en Wethouders onder meer voor ogen stond bij de verkoop van de school. Zoals bekend heeft het College de ge meenteraad voorgesteld de school te verkopen aan de Soester bouwonder nemer J. Smeeing, die er een bedrijfs vestiging en kantoren in wil onder brengen. Daarbij blijft het schoolge bouw zijn karakteristieke uiterlijk behouden. De verkoop staat voor kor- genavond op de agenda van de ge meenteraad. "Mariastraat Belangen" ijvert harts tochtelijk voor het behoud van het ge bouw als school, zoals een en ander maal is gebleken. De opmerkingen van de heer J. Hilhorst, voorzitter van de Stichting voor R.K. Basisonderwijs, in Op dinsdag 16 september geeft de com missaris van de koningin in de pro vincie Utrecht, mr. P. van Dijke, of ficieel het sein tot de start van de bouw van het nieuwe politiebureau, dat ach ter de sporthal Beukendal aan de Dal- weg zal worden gerealiseerd. Na af loop van de plechtigheid is er een bij eenkomst in de kantine van de sporthal. Hier wordt tevens aandacht besteed aan het vertrek van mr. Van Dijke als commissaris van de koningin op 1 ok tober. De bouwstart betekent het begin van het einde van een langdurige periode waarin de Soester politie met ruimte gebrek te kampen heeft gehad. In het verleden leidde dat tot het aanbouwen van een noodgebouw en het betreKKen van een dependance aan de Steen- hoffstraat. Het hoofdbureau zelf aan de Van Weedestraat is een uit 1900 date rende villa, ooit een statige dokters woning. In de jaren '30 was in het pand voor korte tijd een soepfabriekje ge vestigd, waarna het werd overgeno men door een garagehouder. In de oor logsjaren werd de villa onder meer als uitgiftelokaal gebruikt. In 1946 werd het in gebruik genomen als hoofdbureau van politie. Veertig jaar geleden al, in juni 1945, schreef de toenmalige waarnemend- hoofdinspecteur van politie J. Voer man een brief aan de burgemeester als hoofd van de plaatselijke politie, waarin hij 'gezien de urgentie* pleitte voor een nieuw politiebureau. Sindsdien is er heel wat correspon dentie over hetzelfde onderwerp ge volgd, maar pas nu hebben de nieuw- bouwplannen gestalte gekregen. Er wordt momenteel hard gewerkt aan de laatste voorbereidingen voor de bouw start. Het nieuwe politiebureau in Soest wordt gebouwd door het Amersfoortse bouwbedrijf Heijligers. De vervroegde bouwstart is mogelijk geworden door het besluit van de gemeenteraad om in afwachting van de rijksbijdrage de bouw voor te financieren. "De door de Stichting overlegde ge gevens kunnen slechts de conclusie opleveren dat het verlenen van ga rantie niet verantwoord is, indien uit sluitend de financiële aspecten in ogen schouw worden genomen. Enkele leden van ons college achten het echter des ondanks verantwoord garantie te ver lenen." Dat schrijft het College van Burge meester en Wethouders van Soest in het (nagekomen) raadsvoorstel tot het garanderen van een hypothecaire geld lening aan de Stichting Ruitersport- centrum "Eldorado", die de stichting nodig heeft voor de financiering van de nieuwe manége. Na overleg met het gemeentebestuur heeft de stichting het verzoek om de geldlening overigens gewijzigd. Er wordt 200.000 gulden gevraagd onder verband van eerste hypotheek ten be hoeve van de geldverstrekkende in stelling, en 150.000 gulden onder ga rantiestelling door de gemeente, waar bij het recht van tweede hypotheek wordt verkregen. Het College tekent bij het voorstel aan dat de stichting "Eldorado" reeds vele jaren bestaat en haar maatschappelijk nut heeft bewezen. "Onder de huidige omstandigheden - de huur van lokatie is reeds geruime tijd geleden opgezegd - was het bestuur niet in de gelegen heid initiatieven te ontplooien. De nieuwe manége biedt de gelegenheid deze initiatieven wel te ontwikkelen, mede ter versterking van de financiële situatie." Het College vervolgt: "Het bestuur be staat uit personen in wie vertrouwen kan worden gesteld om verbetering in de huidige situatie aan te brengen, zodat aan de financiële verplichtingen zal kunnen worden voldaan. Het voorstel staat op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van morgenavond. m Man BREUKELEN Man BREUKELEN VERTROUWD FINANCIEREN Ja, dat kunt U bij ons. Vertrouwd, omdat wij U deskundig informeren over de talloze financie- ringsvormen. Een financiering voor Uw auto, boot, caravan etc. Kom eens rustig praten of bel voor een afspraak!!! Vrijblijvend informatie bij: A.A. van Breukelen Assurantiën N.B.V.A. Julianalaan 45 - Soest Telefoon 02155-1 7962 Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering (a 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 Vakantie is: vrijetijds-kleren en 'n luxe hotel of kamperen. Als 't u maar niet spijt dat u dan in die tijd glasvakman VAN EDE moet ontberen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! de Soester Courant van vorige week, hebben de hoop van de Mariastraat- bewoners op een eventueel herstel van de school nog kleiner gemaakt, aldus de vereniging. "Wij zullen ons nog tot het schoolbestuur richten met de vraag of het bereid is de mogelijkheden te onderzoeken voor een her-ingebruik- name van de Mariaschool, mede om dat het gebouw nu, dankzij de aktie van het bouwbedrijf J. Smeeing, niet meer in desolate toestand verkeert." "Wij schreven eerder al aan B. en W. en de raadsleden van Soest dat wij willen wonen in de Mariastraat. Dat streven hebben wij met een duidelijk initiatief willen onderstrepen. Wij ho pen dat wij met dit initiatief B. en W., de raadsleden en niet in de laatste plaats de heer Smeeing hebben kunnen overtuigen", laat Mariastraat Belan gen" weten bij het woningbouwplan. Torentje "Met het schetsontwerp is getracht het huidige karakter van de Mariaschool zoveel mogelijk te behouden. Nog in mei vorig jaar ijverden we voor het be houd van het torentje met het Mariafront, maar dan wel als front voor de R.K. Ma- riabasisschool. De huidige plannen rich- dan wel als front voor de R.K. Maria- basisschool. De huidige plannen rich ten zich op een commercieel gebruik en daarom beroepen wij ons o.m. op het bestemmingsplan Opmerkelijk in het plan is dat voor de realisatie van het woningbouwpro ject in eerste instantie wordt gedacht aan de bouwondernemer, de heer Smeeing, die met 212.000 gulden het hoogste bod op de Mariaschool deed, echter met het doel het gebouw te be stemmen voor bedrijfsvestiging. Voor woningbouw bedroeg het bod 11.000 gulden lager. "Gezien dit prijsverschil hopen wij op een heroriëntering en met de indiening van dit schetsontwerp beogen wij een aanzet daartoe'', aldus "Mariastraat Belangen". In de commissie Financiën ontstond vorige week een enigszins verhitte dis cussie over de prijzen die de gemeente Soest bij grondtransacties hanteert dan wel in de wacht weet te slepen. Aanleiding daartoe was het voorstel om aan de Engenbergsteeg een stuk grond van 3880 m2 aan te kopen ten behoeve van de pas opgerichte volks tuinvereniging "De Uitwijk". Die kan dan een aaneengesloten stuk van 1,75 ha van de gemeente huren. Onlangs bleek dat de 3880 vierkante meter bij de sanering van het grondbedrijf per ongeluk al wo-s verkocht, zodat de ge meente het nu terug moet kopen. Dat gebeurt echter tegen een bedrag van 5 gulden per meter, ongeveer het dub bele van de prijs waarvoor de grond destijds was verkocht. Het voorstel tot verkoop van de Mariaschool Is te elfder ure van de agenda van de gemeenteraadsvergadering (morgen avond) afgevoerd. De kwestie komt eerst nog een keer ter sprake in de commissie Ruimtelijke Ordening op dinsdag 3 september. --v Op vliegbasis Soesterberg wordt eind augustus weer gestart met avondvliegen. Helicopters van het 298 Squadron zullen op woensdag 21 augustus, op maandag 9 september en op maan dag 28 september 1985 aan deze vlieg oefening en deelnemen. Het avondvliegen is nodig om de bemanning van deze vliegtui gen verder te trainen in het vliegen bij schemering en duister nis. Het avondvliegen zal tot uiterlijk 21^.00 uur duren. tanntscentrum SCHRIKSLAAN 1 Vooral Raymond van Gelder (PvdA) en Ries van Logtenstein (CDA) zat dat forse prijsverschil niet lekker. "Het lijkt wel alsof wij bij grond- tranacties altijd aan het kortste eind trekken," aldus Van Gelder. "De eige naar heeft er mooi zo'n 10.000 gulden aan verdiend. Ik vind dat niet accep tabel, als je kijkt naar de prijzen die de gemeente bedingt." Volgens Van Gelder is een en andermaal gebleken dat objekten die de gemeente tegen de "maximaal haalbare prijs" heeft ver kocht, snel tegen een veel hogere prijs worden doorverkocht. Hogere prijs haalbaar Ries van Logtenstein was het met hem eens. "We hebben in deze commissie al eerder onze twijfels geuit. Regel matig is gebleken dat een hogere prijs zonder ectra moeite haalbaar is." Hij wilde het voorstel ook in de commissie R.O. laten behandelen omdat de loka tie van de volkstuin misschien niet de meeste ideale volgens de geldende structuurnota is. Hij drong op een nieuwe duscussie over de grondprijzen aan, waarbij vooral de methodiek en de kriteria.aan de orde moeten komen. Ook wenste hij eerst een taxatierap port te zien. Wethouder Menne bracht naar voren dat de gemeente handelde in volstrekte overeenstemming met de afspraken die er destijds bij de sanering van het Grondbedrijf waren gemaakt. Ook wees hij erop dat de bestemming tuinderij de grond duurder maakte. "De grond is getaxeerd door beëdigde taxateurs," aldus de heer Menne, waarop Adriaan Pothuizen (D'66) opmerkte dat dat op zichzelf niet betekende dat er dan niet meer over gediscussieerd mocht wor den. "Het gaat om handel!hield Van Gel der de wethouder voor "Als wij zelf het dubbele moeten betalen bij aankoop van grond, waarom dan een ander niet als wij de grond vekopen. Het gaat toch om gemeenschapsgeld?" Gemeentesecretaris mr. J. Kruitwa gen, tevens directeur van het Grond bedrijf, wees de verwijten van de hand. "Alsof wij bet prijsmechanisme niet goed hebben toegepast! Dat moet u dan maar eens waarmaken. Destijds is de afspraak gemaakt dat de gemeen te de grond tegen de taxatieprijs zou terugverkopen aan de voormalige eige naars. Dat wil niet zeggen dat ook het College nooit eens getwijfeld heeft of er misschien geen hogere opbrengst in zou zitten, maar we hebben ons eraan gehouden. In een enkel geval is wel eens, op emotionele gronden, niet al te streng vastgehouden aan de prijs. Wethouder Jan Menne (CDA 'Op de markt' Van Gelder en Van Logtenstein beaam den dat. "De discussie gaat niet over de sanering van het Grondbedrijf. Daar hebben we lof en waardering voor. Het enige punt is nu dat we kunnen constateren dat er niet "op de markt" wordt geopereerd," aldus Van Logten stein. Zijn fractiegenoot Hans Blom merkte echter op dat er nooit was afgesproken dat op die manier grond transacties zouden worden uitgevoerd. "We wilden bewust niet speculatief operen. We hebben gezegd: we willen er nu van af." Hij sprak over "zeer onterechte aanti jdingen' Van Gelder bracht nog naar voren dat bij de sanering van het Grondbedrijf (26 miljoen gulden verlies) de impli ciete doelstelling van de raad toch was geweest om maximale prijzen binnen te halen. De heer Kruitwagen wees er echter op dat het dikwijls een kwestie van af wegen is. "Soms zijn de kosten die met het in bezit houden van onroerend goed gepaard gaan hoger dan de winst die je ermee zou kunnen maken. Dan wordt een object voor een paar duizend gul den minder verkocht. Wethouder Menne sloot de discussie af met de constatering dat de afspraken die in de gemeenteraad zijn gemaakt bij de sanering van het Grondbedrijf de mogelijkheden om het prijsmecha nisme te hanteren nu eenmaal beper ken. VOOR AL UW KADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID 8e "HARTJE-ZUID' BRADERIE 6 september 1985 van 19.00-22.00 uur Heeft U t al gehoord? Nou en of! Op 5 en 6 sept is een gulden méér waard in Hartje Zuid! Weet U nog van niets? Kijkt U dan even op pag.9 rft.K door Gera/ct Paul Tot nu toe heeft geen enkele verzame laar mij kunnen overtuigen van het nut dat er zou schuilen in het bijeenbren gen van zo veel mogelijk postzegels, porcelein, lucifermerken of vleesmo lens. Zelfs het laatste argument dat elke verzamelaar naar voren brengt dat ie mand zoiets alleen maar voor de aar digheid zou kunnen doen, is mij vreemd. Hoewel ik er dus werkelijk niets van begrijp, ben ik wel behept met wat Couperus "mensen verzamelen" noemt. En als hij daarmee bedoelt zo veel mogelijk mensen te leren kennen, met hen te praten en telkens opnieuw te ontdekken dat ieder mens iets moois heeft - al moet je er soms lang naar zoeken - dan ga ik overstag en laat mij inschrijven bij het leger der verzame laars. Bij deze verzameling is het echter on mogelijk allen bij elkaar te brengen en dat hoeft ook niet want eigendoms recht, zoals je dat op hebbedingen kan doen gelden, bestaat hierbij niet. Door ze in te plakken of vast te prikken, zoals je dat bij foto's of vlinders doet, doe je het onderwerp van je belang stelling onrecht aan, want wat is, be halve het weer in Nederland, veran derlijker dan een mens? In de ontmoeting met anderen veran deren we soms al van een zwaarmoedig mens in een opgewekte prater of an dersom. Terwijl je daarbij toch jezelf kunt blijven, heeft de ander ontegen zeggelijk een geweldige invloed op ons doen en laten. Waar sommige mensen mij als bloedserieus kennen, zijn er an deren die veronderstellen dat er met mij geen verstandig woord te wisselen valt omdat ik overal lachend overheen wals. Het zijn slechts facetten van de zelfde persoon. In mijn verzameling, als ik dat zo noe men mag, komen geen dubbelen voor. Zelfs niet als ze uitsluitend aan mijn fantasie ontsproten zijn. Ik heb hen tot leven geroepen om ze een rol te laten spelen in het leven van mij en van mijn lezers. Een rol die ze, eenmaal op pa pier gezet, grotendeels zelf en buiten mij om invullen. Tot mijn eigen verras sing komen ze dan heel ergens anders terecht dan waar ik ze in mijn beperkte voorzienigheid heen had willen leiden. Maar of ze nu beschreven staan of al leen maar in mijn eigen hart opge borgen zijn, in de ontmoeting ervaren we evenmin alle facetten van de ander als we daarin de complexiteit van ons zelf kunnen tonen. Het kennen blijft al tijd ten dele. Zelfkennis is zelfs zo moei lijk dat wie daarin slaagt, geacht wordt de eerste stap op de weg der wijsheid gezet te hebben. En ook al stel ik de ene mens meer op prijs dan de andere, er valt niets te ruilen. PROFESSIONEEL vreemde talen studeren TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Snelle Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 „Carte Noir" de nieuwste modekleuren van LANCASTER PARFUMERIE VAN AMERONGEN Soesterbergsestr. - Soest Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, i voor wonen in de groene zone. in elke samenstelling 6n uitvoering. Onze specialiteit', o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1985 | | pagina 1