Natuur p Nabij USSEN 19?° Scholieren op bezoek in het regionale bedrijfsleven wijndrinken voordeliger Milieu-vriendelijke statiegeldfles maakt Programma Vrouwenraad 1985-1986 Jan P. Koenraads exposeert in galerie 'De Drie Ringen' Laatste 'overspan- lantaarn ruimt het veld Circus Holiday komt naar Soest Conny Vink opende sla-buffet bij 'De Korte Duinen' Van der Hucbt kleuters halen bruidspaar in JEUGD EHBO Y _PAGINAi WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 SOESTER COURANT VIDO-groep gaat van start Kursusoverzicht najaar 1985 PAGINA 13 Bij Slijterij-Wijnhandel Van der Linden Wandeling de Stulp hüm«h Mystiek achter de realiteit •school. iNED.VERENIGINGf Vido is er yoor vrouwen in de over gangsjaren. VIDO wil deze vrouwen samenbrengen in een kleine groep. Om met elkaar te praten en naar elkaar te luisteren. Wat kun je verwachten in een VIDO- groep? Informatie over 'Wat is nu eigenlijk de overgang? 'Uitwisselen van erva ringen om op een goede manier om te gaan met klachten. Een plek waar je je gevoelens mag uiten, waar je aandacht krijgt en se rieus genomen wordt. c Gesprekken met andere vrouwen over zaken, die je bezig houden, zoals bijv. de veranderingen in je leven door dat de kinderen volwassen worden, jijzelf of je man niet meer buitenhuis werkt, onzekerheden door de verande ringen in de maatschappij. Gesprek ken over de vraag hoe je de rest van je leven wilt invullen en of er ook posi tieve kanten aan het ouder worden zijn. Een aanmoediging positief te denken en zelf te werken aan een oplossing. Soms ook ontspanningsoefeningen en initiatieven voor gezamenlijke ak- tiviteiten. Op 17 september is er een informatie middag in het dienstencentrum De Vij verhof (Overhees), aanvang 13.30 uur. Iedereen is van harte welkom Opgave en inlichtingen: Cobi Bron, tel. 20790; Tetchen Steenbrink, tel. 17948. Gaat de groep van start, dan volgen nog negen middagen. Totale kosten: 30,-. Ruim 1000 leerlingen uit de provincie Utrecht en het Gooi zullen tijdens de herfstvakantie onder meer de Eemland- se bedrijven/instellingen PFW Neder land BV, Polygram Nederland BV, De A- mersfoortse Verzekeringen en het Insti tuut voor Zintuigfysiologie TNO bezoe ken om zich nader te oriënteren op hun toekomstig beroep. Deze herfstvakantiecursussen zijn be stemd voor leerlingen uit de hoogste twee klassen van scholen voor Havo en VWO en de eerste twee klassen van scholen voor MEAO/MMO in de provincie Utrecht en het Gooi. Het is de bedoeling de leerlingen te laten kennismaken met het bedrijfsleven en te laten zien welke aspecten aan het werken in bedrijven/instellingen e.d. in diverse branches zitten. De meeste programma's zijn zodanig op gesteld dat een stukje zelfwerkzaamheid van de leerlingen kan plaatsvinden. Dit project wordt georganiseerd door de samenwerkende regionale Commissie Eemland, 't Gooi en Utrecht van het Con tactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs (CBO)m waarvan de secretariaten zijn ondergebracht bij de Kamers van Koop handel in resp. Amersfoort, Hilversum en Utrecht. De regionale CBO's willen door middel van concrete projekten de kloof tussen onderwijs en arbeid verklei nen. De herfstvakantiecursussen zijn hiervan een voorbeeld. De "werkbezoeken" worden in de week van 14 t/m 18 oktober gehouden. Een to taal-overzicht van deelnemende bedrij ven, waarvan er 11 zijn gevestigd in de regio Eemland, is opgenomen in de z.g. herfstvakantiekrant, welke in een oplage van 20.000 exemplaren is verspreid onder de daarvoor in aanmerking komende scholieren. Aanmelding voor een van de cursussen kan tot medio september via de school decaan plaatsvinden. Het programma 1985-1986 omvat in to taal 8 kursussen, waarvan 4 dit na jaar van start gaan. Om deel te nemen aan de kursussen van Groei en Bloei hoeft U beslist géén lid te zijn van onze vereniging. Voor leden zijn de kursuskosten echter lager. Voor de on derstaande kursussen kunt U zich op geven bij mevrouw A. Mees-Lubber man, telefoonnummer 03463-3279. Zij kan U ook nadere inlichtingen geven. Bloemschikken voor beginners Er bleek een grote behoefte te zijn aan een basiskursus bloemschikken, die in de middaguren gegeven zou wor den. Mevrouw Klomp, medewerkster bij "specialist" Quino Damen te Amers foort bleek bereid 6 donderdagmidda gen deze kursus te verzorgen. U wordt vertrouwd gemaakt met de beginselen van het bloemschikken: keuze van materialen, ondergrond, kleurkeuze etc. Bij bloemschikkursussen nemen de kursisten altijd eigen bloemen mee, waarmee de stukjes worden samenge steld. Hierdoor heeft U altijd een stuk je naar eigen smaak en kleur in huis! De kosten voor deze kursus bedragen voor leden 50,-, niet-leden 60,-. De kursusdata (alle op de donderdag middag) zijn: 31 oktober, 7, 14, 21 en 28 november en de laatste les op 12 december. Tijden: 14.00 tot 16.00 uur in "de Open Hof" te Soest. Tafelversieringen Deze bloemschikkursus is bedoeld voor degenen, die minimaal al één kursus bloemschikken hebben gevolgd. De heer J. Amesz, leraar aan de Tuinbouw school te Naarden zal in 5 lessen met name de kunst van het smaakvol aan kleden van de (eet)-tafel met'U door nemen. Op de eerste kursusavond zul len er corsages worden gemaakt. Verder zal op "klassieke" en "moder ne" wijze worden geschikt, waarbij diverse materialen worden toegepast, o.a. vruchten, bessen en zaaddozen. De kursus vindt plaats op maandag avonden van 20.00 uur tot 22.00 uur in de Gemeentekwekerij aan de Molen straat. De data zijn: 23 september, 30 september, 21 en 28 oktober en de laat ste les op 4 november. De kosten van deze cursus bedragen voor leden 42,50, niet-leden 50,-. Groenteteelt en besstruiken De heer W. Tromp, directeur van het Tuinbouw-onderwijscentrum te Utrecht zal in 5 avonden een scala van moge lijkheden voor eigen teelt van groenten en besstruiken/kleinfruit bespreken. Onderwerpen zijn o.a. bodembewer king en bemesting, een teeltplan ma ken en de behandeling van de groente gewassen, het kweken van kleinfruit. De kursus vindt plaats op donderdag avonden in de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat: tijden van 20.00 uur tot 22.00 uur. De data zijn: 24 en 31 oktober, 7, 14 en 21 november. De kosten zijn voor leden van Groei en Bloei 47,50, niet- leden 55,-. Praktijkles winterstekken en vermeerderen van houtgewassen Deze praktijkavond wordt in samen werking met de afdeling Amersfoort van Groei en Bloei georganiseerd: geeft U zich daarom tijdig op! De heer J. de Vries, praktijkleraar aan de Tuinbouwschool te Naarden is de docent van deze mini-kursus, die op 28 november van 20.00 uur tot 22.00 uur gehouden zal worden in de Gemeente kwekerij aan de Molenstraat te Soest. De onderwerpen zijn: steksnijden en verzorging van de stek. (o.a. van ligus ter, ribes en forsythia) Verder wordt informatie gegeven over enten. Er is voldoende stekmateriaal aanwezig: ook één en tweejarige stek wordt ge toond. De kosten bedragen voor leden 8,-, niet-leden 10,-. De opleiding voor het JEUGDDIPLOMA A (v.a. 11 jaar) en de opleiding voor het JEUGDDIPLOMA B (v.a. 14 jaar), beginnen op dinsdag 3 september 1985, aanvang 18.30 uur, in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg 7a te Soest Kosten A-cursus M 5,-, B-cursus f 20,-. t Aanmelden bij de EHBO-jeugdleidsters: Mevrouw E. van der Steeg-Hollemantel. 23643 1 Mevrouw J. H. Kok-van Daatselaar tel. 15065 De organisatie van zelfstandige slij terij-wijnhandelaren PINOT heeft een opmerkelijk initiatief ontwikkeld. Begin september gaat de bekende Soester Slijterij-Wijnhandel V.d. Lin den van start met de verkoop van wijn op statiegeldfles. De overweging dat de wegwerpfles om meer dan één reden kostenverhogend is en belastend voor het milieu heeft hierin duidelijk meegespeeld. De ver zameling van glas via het z.g. glas baksysteem functioneert goed, maar levert toch te weinig besparingen op. Het kan goedkoper De wegwerpfles is gemakkelijker, maar door z.n mindere kwaliteit breuk- gevoeliger. Behalve de produktiekos- ten van de fles moet ook de schade als gevolg van breuk worden meegecal- culeerd in de eindprijs van het produkt. Het vraagstuk van het verpakkingsaf val is grensoverschrijdend en zal als gevolg van de handelsbetrekkingen met het buitenland, op internationaal niveau moeten worden aangepakt. Derhavle is in samenwerking met een Franse wijnexporteur een manier ge vonden wijn in statiegeldflessen van één liter op de markt te brengen, yoor de prijs die normaal voor een 0,7 liter fles betaald moet worden. Milieuvriendelijk Mede gestimuleerd door milieugroepe ringen, streeft ook de overheid naar het steeds verder uitbouwen van syste men, zoals de 'statiegeldfles', die de hoeveelheid verpakkingsafval zal doen verminderen. Natuurlijk is het systeem van de statiegeldfles bewer kelijk. Het terugnemen, opslaan, ver zenden en voor hergebruik geschikt maken vergt de nodige inspanning en organisatie. Desondanks wil Slijterij- Wijnhandel V.d. Linden een construc tieve bijdrage leveren aan de oplossing van dit milieuvraagstuk. 9 september: De Amerikaanse samenleving in Soes- terberg, gastspreekster mrs. Fann. 11 november: C.A.I. Gem. Soest. 13 januari: Adviesgroep Gehandicapten. 22 januari: Nieuwsjaarsbijeenkomst voor bestuurs leden der organisaties. 10 maart: Reinigingsdienst Gem. Soest, bestrij ding ongedierte. 12 mei: A.R.O.S. Eind juni: Slotexcursie voor A.B. September: Toerustingscursus voor vrijwilligers, afgestemd op hulp aan ouderen. 24 september: Emancipatie-avond in de aula van het Griftlandcollege. Aanvang 20.00 uur. Oktober: Cursus diskussie- en vergadertech niek, data nog niet bekend. 12 november: Thema-avond: "De vrouw als Consu ment". Aiila Griftlandcollege, aanvang 20.00 uur. Voorjaar 1986: Cursus: "Allemaal politiek", gevolgd door een slotavond met forum. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Op zondag 8 september a.s. organiseert het IVN afd. Eemland weer een natuur wandeling, waarop door belangstellen den onder leiding van natuurgidsen aan een anderhalf uur durende bos wandeling met uitleg kan worden deel genomen. De wandeling start om 14.00 uur op de parkeerplaats van het SBB-dagre- creatieterrein "Drakenstein" bij Lage Vuursche en gaat door het bos- en hei degebied van de Stulp. Zoals iedere tweede zondag van de maand om 14.00 uur, organiseert ook dit keer de afd. Eemland van het IVN een natuurwandeling o.l.v. natuurgid sen. Deze maand is de keuze gevallen op het bos- en heidegebied van de Stulp, wat een onderdeel is van de boswach- terij "Lage Vuursche" van SBB. Er zal op deze wandeling aandacht besteed worden aan de heide, die momenteel in bloei staat, en de vele insecten zoals bijen, vlinders en kevers, die er hun voedsel vinden. Doordat de heide plaatselijk sterk ver- grast is, loopt de omvang van het heidegebied op de Stulp terug. Dit on danks het feit, dat vorig jaar een groot gedeelte van dennen- en berkenopslag is ontdaan. SBB tracht in dit gebied met behulp van beheersmaatregelen hierin ver anderingen aan te brengen. Er wordt dan ook in de Stulp een proef genomen met begrazing van bos en hei de door Charleroi-koeien, een uit Frankrijk afkomstig koeieras, dat half wild is en veel ruwer voedsel aankan dan onze Nederlandse melkkoe. Deze Charleroi-koeien worden dan ook hoofd zakelijk gehouden om hun vleespro- duktie. De proef beslaat twee afgerasterde terreinen, die niet voor het publiek toegankeijk zijn, alhoewel de witte paaltjes-route er langs loopt. Ten eerste is er een gebied van ca. 15 ha. rond het Pluismeer waar nu zo'n vijf koeien lopen. Dit stuk is al sinds voorjaar 1984 begraasd door 9koeien. GHet tweede terrein is ca. 7 ha. groot en bevindt zich achter de bossen van paleis Soestdijk. Hierin lopen vanaf juni van dit jaar elf koeien. SBB hoopt op deze manier tot een economisch bos beheer te komen, met als resultaat een voor de recreatie interessant gebied. Dat de Stulp nü al de moeite van een bezoek waard is, kunt u zondag 8 sep tember ervaren als u (gratis) deel neemt aan de wandeling. Indien daaraan behoefte bestaat, kun nen er speciale kindergroepen ge vormd worden. college Aan de Paulus Potterlaan heerste vorige week donderdag eèn opgewonden stemming onder de kleuters van de Van der Hucht-school. Juf Simone Huisman, even tevoren in Baam in de echt verbonden met Jan Scholtens, arriveerde met fiaar kersverse echtgenoot in een opvallende racewagen, I tinnrn fap.annn door de kleuters van haar eigen groep, die de plechtigheid in Baam hadden bijgewoond. Direct daarna reisde het gezelschap af naar Soest, waar voor de kinderen een heuse kinderreceptie, compleet met liedjes, dansjes en cadeautjes volgde. Het bruidspaar werd op het schoolplein uitbundig verwelkomt mt confetti, rijst en uiteraard een enthousiast "Lang zullen ze leven". Foto: Gons van flor ilt Auto gestolen M. O. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn auto, die geparkeerd had gestaan aan de Smitsweg. Het betreft een Opel Manta, met geel plakband aan de zij kanten, met het kenteken 81-JH-75. Ruiten Regentuuter vernield In het afgelopen weekeinde hebben on bekenden voor de zoveelste keer hun vernielzucht botgevierd op de ruiten van de basisschool De Regentuuter aan de Weegbreestraat. Drie ruiten gingen aan diggelen. Bij de politie werd aan gifte gedaan. Werkstellingen gestolen De heer J. E. van E. uit Oud-Beijer- land meldde de politie vorige week de diefstal van een aluminium werkstel ling op wielen, die geparkeerd had ge staan bij een benzinestation aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Het gevaarte b aek spoorloos te zijn verdwenen. Personeel van de PUEM heeft dinsdagmorgen aan de Van Weedestraat de allerlaatste straat-overspannende lantaarn laten weghalen die de electriciteits- maatschappij in de provincie (en dus ook in Soest) nog in beheer had. Een historisch moment dus. De lamp hing ongeveer tussen het kantoor van de Soester Courant en de flat Beversstein, naast de Wilhelmina-linde. In vroeger ja ren was dit een gebruikelijke manier van straatverlichting, die allengs plaats heeft tnoeten maken voor het fenomeen "lichtmast". Ook aan dc Van Weedestraat was dat tenslotte het geval. Er kwam een hoogwerker aan te pas om het karwei te klaren. De lamp krijgt een plekje in de Outlheidkamer. Circus Holiday, "Nederlands laatste grote circus", komt in het komende weekeinde naar Soest en Soesterberg. Het circus bestaat dit jaar 6 jaar en gaf vorig jaar om precies te zijn 543 voorstellingen. Het circus treedt nu op met een nieuw programma. Het "beestenspul" slaat zijn tenten eerst op in Soesterbeg, op zondag 8 sep tember, op het terrein aan de Kamp weg. De voorstellingen beginnen om 15.00 en 19.00 uur. Voorverkoop vindt plaats bij sigarenmagazijn Majoor, Ra- demakerstraat7l, tel. 03463-1589. Op maandan 9 en dinsdag 10 september staat het circus op het terrein aan de Het circus heeft een eigen bedrijfs brandweer, die niet alleen beschikt over een echte brandweerauto, maar tevens verzekerd is van de hulp van de olifan tendames Holly en Vanessa. De beide Afrikaanse baby-olifanten schijnen zich met name bezig te houden met het nat houden van belendende percelen. Koningsweg in Soest. Op beide dagen beginnen de voorstellingen om 16.15 en om 20.00 uur. De voorverkoop vindt in Soest plaats bij het WV-kantoor aan de Steenhoff- straat9a, tel. 12075. DEUG Sinctó zondag 1 september beschikt res taurant "De Korte Duinen" aan de Birkstraat over een uitgebreid sla-buf fet. Niemand minder dan onze bekende plaatsgenote Conny Vink verrichtte de officiële "opening", waarmee een kroon werd gezet op de veranderingen die §i het afgelopen jaar in het interi eur zijn aangebracht. Conny adviseerde de gasten persoonlijk bij hun keuze uit de diverse sla-schotels en salades. De ware sla is een gerecht apart en verdient dan ook speciale aandacht voor, naast of na de hoofdschotel. Het is niet alleen een gezonde groente, maar heeft ook een bijzondere, "ver frissende" functie. Daarom moet sla ook fris, knapperig en licht zuur zijn. Uit het sla-buffet bij de Korte Duinen 0 Conny Vink en Korte Duinen-res taurateur Rob Klinkhamer zijti zicht baar enthousiast voor het nieuwe sla- buffet. Foto: Goos van der Wilt kan men kiezen uit vier dressings, vijf soorten sla en tientallen "enkel"- of sa mengestelde salades, ook in de herfst pn in rtp winfpr Volk en in de Gooi- en Eembode. Als auteur publiceerde hij boeken als "De gebroeders Jacob en Willem Dooye- waard", "De Gooise Schilders" en 'Kunst als ambacht' In Soest wordt zijn eerste solo-exposi tie georganiseerd sinds zijn Haagse tijd met tekeningen en olieverven in ge mengde technieken. Na de openingstoespraak bood galerie houder Harry de Wolf mevrouw Koen raads en mevrouw Zijlstra bloemen aan. Tot en met 28 september op woensdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur. Het is ook mogelijk de expositie op andere dagen en tijden te bezichtigen na telefonische afspraak. J.V. Onverzekerde bromfiets Op de Van Weedestraat hield de politie vorige week de 26-jarige bromfietster E. T. M. W. uit Wychen aan. De dame bleek te rijden op een bromfiets die niet verzekers was. Het voertuig werd in beslag genomen en mevrouw W. kreeg een proces-verbaal. werk van Jan P. Koenraads (70) t Hilversum ademt de sfeer van volle nanen, zonneschepen, pilaarheiligen, w landschappen, geheimzinnige ha- Jvens, ruïnes, kruizen en andere reli- f gieuze beelden uit de wereld van Tol- kien, druïden, trollen en mysterieuze ■krachten. In een waas van lichtgroen/grijs licht hebben de schilderijen maar één the ma: de mystiek achter de werkelijk- F heid. Gerlof N. Zijlstra, directeur van de Dienst voor Cultuur van de Gemeente Hilversum opende zaterdagmiddag een expositie van deze kunstschilder die in Den Haag is geboren en daar zijn opleiding kreeg aan de Academie voor Beeldende Kunsten. Sedert 1958 woont en werkt hij in Hil versum waar hij vanaf 1962 voor de NOS décors maakte voor speelfilms en documentaires. "Hij is geen oppervlakkige notulist van het leven, maar vindt dat daar boven een sturend element (Gods hand) moet zijn", aldus Zijlstra over de exposant, die lid is van "De Kring" en jarenlang kunstkritieken schreef in het Vrije

Soester Courant | 1985 | | pagina 13