i jaar Meningen van lezers ÏÏHJHbS Ark van Noach te water elaten in Rotterdam Boek voor Bibliotheek van jarige Vrouwenraad Club-Buurthuizen gaan weer open WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 15 )NDER GRENZEN. Centrum Baarn Winkeliers organiseren activiteitenweek Actief leven - actief verzorgen! LADY ESTHER osienIDam 'Nationale Modelbouw Manifestatie' in Luchtvaartmuseum Soesterberg 'De Praatpaal' 'Het Kruispunt' 'De Vangrail' Ik teken Nog even dan. Federatieve Raad V olkspetitionnement Nee u .noHdsai wist een hele tijd niet waar die shilderijen me aan deden denken grote donkere lucht, water en één eennme vogel tot ik 't zag: de ark van Noièh!" Aldus Rien Poortvliet in zijn niéuwste boek "De Ark van Noach", met als ondertitel "ere wie ere toe komst". Vrijdagmiddag 30 augustus werd zijn tojtigni toe grootste boek in de Rivièra- hal van diergaarde Blijdorp in Rotter dam den volke getoond. Formidabel yÉBtaimeting (31 x 40 cm) is er net als in zijn eerdere boeken op de 240 bladzijden weinig blanko gebleven. jctionlst Geïnspireerd door het bijbelverhaal van Noach die zich met zijn gezin en de dieren om hem heen, terugtrok in de ark, maar vooral door de fantasie van de Maker van al dat schoons, is het geen platenbijbel of dierengids gewor den. Het is veel meer het verhaal van iemand die haarscherp observeert en wat hij gezien heeft met ongetwist vakmanschap in beeld brengt. Je hoort hem praten als hij - zonder zelfs met een hoofdletter te beginnen - de lezer met de deur in huis laat vallen. Op de eerste pagina zien we een hoekje van zijn atelier met "als ik denk dat een schilderij af is zet ik het zó weg dat ik er toch nog het oog op heb en wer kend aan iets nieuws gluur ik van tijd tot tijd naar wat er om me heen staat. Soms zie ik dan ineens wat me achter af toch niet bevalt. Hier is de perfectionist aan het woord, die liever zelf in de ark van Noach ge zeten had dan in de Rivièrahal voor een perspresentatie die hij ondergaat als een natuurramp, onvermijdelijk als een zware omweersbui na een zomerse dag in onze lage landen. Perspresentatie Direkt na binnenkomst stapte Z.K.H. Prins Bernhard op oma Poortvliet af om haar hartelijk te begroeten. In een ongedwongen sfeer, waarbij de rond vliegende vogeltjes gedachtenassocia- ties opriepen aan de ark van Noach van weleer, verwelkomde Jan Weggemans namens uitgeverij Kok in het bijzonder dé koninklijke gast, de afgevaardigde van de Commissaris van de Koningin, de burgemeester van Kampen en de fa milie, waarop hij met zichtbaar genoe gen vaststelde dat er minstens twee vrouwen een grote rol in het leven van Rien spelen. Achtereenvolgens over handigde hij een bloemenhulde aan mevrouw Corrie Poortvliet voor haar "charme, attentie en je er altijd zijn" en aan de moeder van 'zoontje Rien' De algemeen direkteur van uitgeverij Kok, de heer W. Steunenberg, noemde het boek een echt gezinsboek en sprak van magistrale platen die stuk voor stuk gevernist werden. "Jij verbeeldt wat je aanspreekt. Elk detail heeft de geur van het nest van waarui je het vast legde, van het leven zelf," zo besloot hij zijn speech. ''Wat aardig van u om hier te komen," zo begon Rien zelf zijn toespraak, waarbij hij in het bijzonder Z.K.H. Prins Bernhard bedankte die voor deze gele genheid zijn vakantie in Porto Èrcoïe had ingekort. "Als u het boek doorbla dert," zo hield hij zijn gehoor voor, "zult u er zelf wel achter komen dat er geen moeilijk verstopte boodschap in zit. Het is gewoon een beestenboek. Een knappe tijden geleden stond ene pas toor Gezelle in het Vlaamse landschap te turen en te turen en hij dacht bij zichzelf: Wat doen die torretjes daar toch allemaal? Opeens wist hij het: zij schrijven en herschrijven en schrijven nog steeds de heilige namen van God op het water. Een andere dichter. Hiëronymus van Alphen. schreef in zijn "Kleine gedich ten voor kinderen" het gedichtje God is goed. Daar valt de regen, op het uitgedroogde land. Vader bad om zulk een zegen zonder regen, zegt hij, groeit geen kruid of plant. Toen wij eens met vakantie in Oud dorp waren was het heel lang heel droog geweest. De boeren zagen het somber in, maar op een zaterdagavond viel de regen met bakken uit de hemel, 's Zondags dankte de predikant in de kerk de Almachtige Schepper, maar toen het dankgebed afgelopen was leunde de dominee ver voorover en zei tegen de boeren: jullie weten toch wel aan Wie je dat te danken hebt, Het zint me niks als jullie zeggen 'ut re gent, ut stormt of ut hagelt. Tussen al die in het zwart geklede boe ren zit Rien dan te glunderen, want dat hoort hij graag. Hij houdt van die taal en hij zingt bijvoorbeeld graag "Van U zijn alle dingen, van U o God alleen" oftewel ere wie ere toekomt. Einstefn "Die kring die achter de Schepping de Schepper weet wordt kleiner," aldus Poortvliet en hij constateert dat de ver wondering tegelijkertijd wegebt. "We hebben alles al eens eerder gezien. Uit een ei komt een jong vogeltje. Nou, dat trucje kennen we al, en als we iets vaker hebben gezien dan schrappen we dat van het lijstje wonderen. Het is niet nieuw meer, we vallen er niet van om. Wat is het jammer, wat is het ver velend en ook wat is het oerstom dat we ons niet verbazen over de grote daden Gods. Als je een koe ziet, zeg dan niet: "Nou, en", maar: "Hoe bestaat 't". Moet je nagaan, elk dier heeft ook zijn eigen geluid. Op de roepstem van een edelhert zal noit een mouflonooi af komen. Einstein heeft eens gezegd: "Als dit universum in heel zijn mil- joenvoudige orde en precisie het resul taat van een blind toeval zou zijn, dan is dat net zo geloofwaardig als wanneer een drukkerij explodeert en alle druk lettertjes komen weer op de grond te recht in de voltooide en foutloze vorm van het woordenboek". Je mag mijn boek wel een hommage aan de Schep per noemen. Boven elke bladzijde staat bij wijze van spreken: "Looft den Heere mijn ziel". Als ik hem daarop later aanspreek zegt hij "Ik zèg dat wel, maar ik ben zelf na tuurlijk niet anders. Je ziet zoiets pas echt wanneer je er mee geconfron teerd wordt, als je er mee bezig bent. Zoals je pas echt schrikt als je bedenkt dat die twee kinderen in dat vliegtuig bij Manchester net zo goed jouw kin deren hadden kunnen zijn. Een week la ter weet je van niks meer en vind je het heel gewoon als je ze gezond en wel ziet wandelen." In zijn toespraak fulmineert hij nog even tegen de reklamewereld waaruit hij oorspronkelijk stamt. "Nieuw? Ver nieuwd? De najaarskollektie wordt ge presenteerd als wereldnieuws. Het stelt geen zak voor, het ceintuurtje zit dit jaar wat lager." Waar Jan Weggemans door Steunen berg al tot "ouderling van dienst" ge bombardeerd werd, de algemeen direk teur van Kok zichzelf typeerde als de gene die de preek hield, sloot Rien zich daarbij aan door de "tussenzang" aan te kondigen. Uit te voeren door een mannenkwartet met dwarsfluit en aan het orgel Albert van der Hoeven "mijn orgelleraar"). Ze zonge Psalm 93 waar Rien direkt op inhaakte met: "Ja, ja, Zijn Naam ter eer. Ik kan mij best voorstellen dat iemand schamper zoiets opmerkt als: Zo jochie, dus jij hebt een boek tot Gods eer gemaakt. Voor je eigen lol zal je bedoelen. Dan zeg ik, kan dat niet samengaan? Van mijn orgelleraar kreeg ik een boekje met koralen van Joh. Seb. Bach. Daar mag ik alleen maar naar kijken, want zo ver ben ik nog lang niet. Onder de ti tel staat "Den Höchsten Gott allein zu ehren, dem Nachsten zu belehren". Dat kan allebei tegelijk." Terecht vond Poortvliet het niet het juiste moment om uitgebreid in te gaan op de milieucrisis. "Maar," zei hij, "er zijn mensen die dat in de gaten houden. Zij zijn begonnen met het bou wen van arken of arkachtige dingen en doen daarmee een godewelgevallig werk. Een van die mensen met respect voor alles wat leeft en die al zo lang zo veel heeft gedaan voor de natuur en de dieren is Prins Bernhard en daarom bied ik u graag het eerste exemplaar van mijn nieuwe boek aan. En ook ge woon omdat ik van u houd," zei hij er nog gauw achteraan. Belaagd door een legertje persfotogra fen complimenteerde de Prins de schil der met zijn nieuwe boek. Daarna kreeg iedereen nog de gelegenheid de originele schilderijen in de Rivièrahal van nabij te bewonderen. Voor een groter publiek zijn ze opnieuw te zien via de NCRV-televisie in een drie kwartier durende uitzending, ge presenteerd door Gerard van den Berg, waarschijnlijk op 27 september a.s. Of er dan nog boeken voorradig zijn valt volgens de verkoopleider van Kok, Kampen, niet te voorspellen. Via in schrijving werden reeds 27.800 exem plaren verkocht. Vertalingen zijn in voorbereiding voor Japan, de Verenig de Staten, Zweden, de Sowjet-Unie, Finland en Italië. De Duitse versie is voor onze Oosterburen inmiddels ook verkrijgbaar voor D.M. 135,- per stuk. Gerard Paul 'Lezen en Schrijven' naar Desmond Tutu-school De cursus "Lezen en Schrijven" voor volwassenen is verhuisd van het Artishockgebouw aan de Steen- hoffstraat naar de Desmond Tutu- school aan de Molenstraat. De werkgroep begint weer op woens dagavond 4 september (heden avond), van 19.45 tot 21.45 uur. Nieuwe cursisten kunnen zich aan melden bij Lidy Otto, tel. 16390, of bij Nel Tims, tel. 20745. Na het succes van het vorige jaar, heb ben de Centrum Baarn Winkeliers be sloten ook dit jaar van 7 t/m 14 septem- der een grootse aktiviteiten-week te or ganiseren. Dit in het kader "Baarn Presenteert". Muziek, demonstraties, mode-shows, voordeelaanbiedingen en nouveauté's zullen gedurende zeven verkoopdagen veel mensen naar de Baarnse winkel straten trekken. De start van de activiteiten-week op zaterdag 7 september is direct al een enorme klapper. Dan zullen alle Cen trum Winkeliers hun winkels doorlo pend geopend hebben van 09.00 tot 21.00 uur. Maar liefst elf muziek-bands zul len gedurende de hele middag en avond zorg dragen voor een vrolijke, zomerse sfeer. Als afsluiting van de week "Baarn Pre senteert" is er zaterdag 14 september voor een ieder de mogelijkheid om zijn kunsten te tonen, op welk gebied dan ook: muziek, dans, acrobatiek, mime, clowns; individueel of in groepsver band, alles is mogelijk. Nadere informatie of aanmelding bij Wortmann Mode. Laanstraat 65, tel. 02154-15418, in Baarn, een gezellig en veelzijdig winkeldorp. l gulden moet 'u cadeau krijgt voor jk: ;onnedak, dat u zelfs M verstellen, iie uw wagen -icht geeft, nde achter spoiler. ïihber. iu. fraaie uitvoering? howroom aan de -■ Kom de nieuwe Praat 'ns over ijke -den. En bedenk et zomaar een Ford Ab Vandermeer Pen is zekerheid net vele iar in. Nu de EN RIJKER V BUITEN o Vandarmeer 'op parkeergelegenheid De Vrouwenraad Soest beleeft dit jaar haar 10-jarig bestaan en heeft dit, zoals dat ook bij een verjaardag hoort, met een kadootje gevierd. Daarom bood zij de bibliotheek het boek: "Vrijwilligers werk, Initiatief van burgers" aan. Met deze gift wil de Vrouwenraad nog eens benadrukken hóe belangrijk hij de bibliotheek acht voor het gemeen schapsleven: Niet alleen als de plek waar de burger zijn ontspanning kan halen, maar ook als het verzamelcen- trum van informatie, dat de burgers in staat stelt om van alle ontwikkelingen in onze samenleving op de hoogte te blijven. Ook op het gebied van de vrouwen emancipatie is de Soester bibliotheek ruim van informatie voorzien, zo stelt de Vrouwenraad tevreden vast. De keuze van het boek hangt samen met het feit dat veel vrouwen vrijwilli gerswerk verrichten. Ook de Vrouwen raad is een vrijwilligersorganisatie. Het boek is een handleiding voor vrij willigers om te voorkomen dat de inzet van vrijwilligers leidt tot misbruik door overheden en organisaties. Vrijdagmiddag vond de min of meer plechtige overhandiging van het boek plaats in de uitleen-afdeling van de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan. Me vrouw Neks Blommers-Biezeno, voor zitter van de Vrouwenraad - gesecon deerd door haar medebestuursleden Annie Donker, Marijke Kingma en Marijke Weidema - bood het boek aan directeur A. Jacobs aan. In een korte speech wees zij erop dat bij de Vrou wenraad 22 organisaties in Soest zijn aangesloten en dat de bibliotheek een belangrijke ondersteunende rol speelt t V.l.n.r. de dames Kingma en Wei dema, de heer Jacobs en de dames Blommers en Donker. Foto: Goos van der Wilt bij het vrijwilligerswerk dat op tal van plaatsen wordt verricht. De heer Jacobs complimenteerde de Vrouwenraad met de kwaliteit van het werk. Hij berschouwde de raad als een "homogene club" die allerlei maat schappelijke geledingen in Soest met elkaar verbindt. Hij wenste de Vrou wenraad graag nog eens tien jaar toe en onderstreepte nog eens dat de bi bliotheek beschikt over een grote collectie literatuur op het gebied van vrijwilligerswerk en emancipatie. Niet zonder vreugde meldde hij dat de bi bliotheek vorig jaar 2000 nieuwe leden heeft kunnen inschrijven. C0SMETIC Uw huid vraagt verzorging! Maak daarom een afspraak met de schoonheidsspecialiste voor deskundig advies en behandeling. gediplomeerd schoonheldMpeclalltto en nagelstyliste van Lenneplaan 21 3768 XM Soest telefoon 02155 - 14563 Van 22 september tot 20 oktober: De Nationale Modelbouw Manifestatie 1985 wordt dit jaar gehouden van 22 sep tember t/m 20 oktober in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg. In navolging van vorig jaar zal de mani festatie ook dit jaar bestaan uit: a. Een grote modellenshow van eigenge- bouwde en plastic modellen. Dit jaar is het echter mogelijk om aan de modellen- show met méér dan alleen vliegtuigmo dellen deel te nemen, namelijk ook met Scheepsmodellen (zowel civiel als mili tair) Vliegtuigmodellen (idem) Gemoto riseerde voertuigen (idem, geen perso nen). De modellen zullen worden ingedeeld naar catergorie, schaal, plastic of eigen bouw. Grote scheepsmodellen (indien in vitrine) zullen een plaats krijgen in het 'Marine-gedeelte b. De Nationale Kampioenschappen Vliegtuigschaalmodelbouw. Hieraan kan worden deelgenomen met eigengebouw- de of plasticschaalmodellen, maar ook aan het thema voor dit jaar, de "Douglas DC-3 Dakota". Ook hier zullen de model len worden ingedeeld (indien voldoende inzendingen) in de gebrukelijke schalen en plastic of eigenbouw. Deelneming aan zowel de modellenshow als aan de kampioenschappen staat open voor iedereen en is gratis. Er kan met meerdere modellen worden deelgenomen. De modellen moeten worden ingeleverd op zondag 22 septem ber tussen 14.00 en 16.00 uur en kunnen worden opgehaald op 20 oktober tussen 15.00 en 17.00 uur. Gedurende de periode 22 september en 20 oktober krijgt het publiek de gelegenheid om naar hun idee de mooiste modellen uit te zoeken. Voor deze modellen worden op 20 oktober de z.g. publieksprijzen uit gereikt. Er wordt ook een jury gevormd door en kele "vak "-journalisten en zij zullen e- veneens op 20 oktober enkele persprijzen uitreiken. Voor de jurering van de kampioenschap pen wordt net als voorgaande jaren een beroep gedaan op enkele zeer ervaren modelbouwers en de kampioen (en) zal eveneens op 20 oktober bekend gemaakt worden. Deelnemers aan de kampioen schappen moeten bij hun model (len) documentatie inleveren omtrent het vliegtuig en de gevolgde bouwwijze. Ook luchtvaartschilders, tekenaars en, fotografen krijgen weer de mogelijkheid hun werk te exposeren. Hen wordt echter verzocht vóór i september a.s. kontakt op te nemen met het Militaire Lucht vaart Museum, om op te geven met welk werk zij denken te komen en om een afspraak te maken voor de inlevering. De Nationale Modelbouw Manifestatie wordt ook dit jaar weer georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Mo delbouwers (NVM), de Int. Plastic Mo- dellers Society afd. Ned. (IPMS) en de Kon. Nederlandse Vereniging v. Lucht vaart (KNVvL), terwijl het Militaire Luchtvaart Museum weer bereidwillig onderdak verleent. Het museum (Kampweg te Soesterberg), is geopend van dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur (maandag en zaterdags gesloten), de toegang voor bezoekers is gratis. Inlichtingen: tel. 03486-1160 (na 19.30 uur). Snelheidscontrole Koningsweg Bij een controle op de naleving van de maximumsnelheid hield de politie vo rige week op de Koningsweg elf auto bestuurders staande. In totaal passeer den er tijdens de controletijd 252 auto's. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 102 kilometer per uur. De boosdoeners werden bekeurd. Maandag 9 september gaan de deuren van de drie club-buurthuizen van Stich ting Jeugdzorg weer open. De pro gramma's staan hieronder vermeld. De aktiviteiten waarbij geen prijs staat vermeld, zijn gratis, lederen kan zich opgeven voor de di verse aktiviteiten via de onder staande telefoonnummers: De Praatpaal, tel. 19546 (Theo Papi- laja)Het Kruispunt, tel. 21987 (In ge Molloy); De Vangrail, tel. 17615 (Jolanda Dijkman). Voor alle informaties of inlichtingen kan men ook terecht bij de hoofdieid- der van de stichting, Johan Baks, be reikbaar onder het telefoonnummer van De Vangrail. Voor een aantal aktiviteiten worden nog dringend vrijwilligers gezocht. Wie heeft zin om V/t uur in de week met kinderen aan de slag te gaan? Neem dan contact op met één van de buurthuizen. Maandag: 4 uur tot half 6: kookkursus voor 6 t/m 9 jarigen. Kosten 15,- voor 10 lessen. avond, half 7 tot 8 uur: handenarbeid- groep voor 9 t/m 12 jarigen. Voor deze groep zoeken we een vrljwillig(st)er! 8 uur tot 10 uur: Soosavond voor ver standelijk gehandicapten. Dinsdag: 4 uur tot half 6: Timmergroep voor 7 t/m 10 jarigen. 13.30 uur tot half 4: Volwassenmiddag. avond 8 uur tot half 11: Soosavond voor buitenlandse jongeren. Woensdag: 2 uur tot half 4: Instuif voor 4 t/m 12 jarigen. avond 7 uur tot half 9: Meidengroep voor 12 t/m 16 jaar. Vrijwilligster ge zocht! 8 uur tot 10 uur Moedergroep; kosten 2,- per avond inclusief koffie. Donderdag: ochtend 9.30 tot half 12: Twee keer per maand; koffieochtenden voor Neder landse en buitenlandse vrouwen, middag 4 uur tot half 6 Fotogroep voor 9 t/m 12 jarigen. Kosten 1,- per week. 4 uur tot half 6 Naai- en knipkursus voor volwassenen. Kosten 25,- voor 10 weken inclusief koffie. Vrijdag: 4 uur tot half 6: kookkursus voor 9 t/m 12 jarigen. Kosten 15,- voor 10 lessen. avond 8 uut tot 11 uur Soosavond voor buitenlandse jongeren. Zaterdag: 8 uur tot 12 uur (avond) l x per maand, culturele/volwassenwijk- avonden: Let voor verdere info op de persberichten Wilt u meer informatie of wilt u zich op geven voor één van de kursussen, dan kunt u ons telefonisch bereiken op tel. nr. 19546, "De Praatpaal", Molen straat 142, Soest. Dinsdag: 4 uur tot half 6: Kookkursus voor 6 t/m 8 jarigen. Kosten 15,- voor 10 weken. 4 uur tot half 6: Timmergroep voor 7 t/m 11 jarigen. avond half 7 tot 8 uur: Meisjesclub voor 8 t/m 13 jarigen. Woensdag: ochtend half 10 tot 12 uur: Brei- en haakkursus voor volwassenen. Kosten 15,- voor 10 weken. middag 2 uur tot half 4: INstuif voor 4 t/m 12 jarigen. half 4 tot 5 uur: Jongeren 13 avond 7 uur tot 9 uur: Breicursus voor volwassenen. Kosten 15,- voor 10 we ken. Donderdag: 4 uur tot half 6: Club voor Turkse en Marokkaanse meisjes van 12 t/m 16 jaar in het gebouw van vrouwen voor Vrouwen aan de Parallelweg, avond: half acht tot half 10: Cursus Volksschilderen voor beginners (vol wassenen). Kosten 45,- voor 10 weken. Vrijdag: ochtend: 9 uur tot half 12: Naai- en knip kursus voor volwassenen. Kosten 25,- voor 10 weken. middag: 4 uur tot half 6: Kookkursus voor 10 t/m 13 jarigen. Kosten 15,- voor 10 weken. 4 uur tot half 6: Knutselclub voor 6 t/m 12 jarigen. avond: 7 uur tot 10 uur: Jongeren 13 Voor cursussen waar kosten aan zijn verbonden moet men zich even van te voren opgeven; het gehele cursusgeld moet de eerste les worden voldaan. Voor meer informatie en opgave kunt u bellen "HetKruispunt", tel. 21987. Maandag: 4 uur tot half 6: Knutsel club voor 9 t/m 12 jarigen, avona: half 7 tot 8 uur: Handenarbeid club voor 8 t/m 12 jarigen, half 7 tot kwart voor 8: Meisjesgroep "De Guppies" voor 9 t/m 12 jarigen. 8 uur tot 10 uur: Naai- en knipkursus voor volwassenen. Kosten 25,- voor 10 weken. Dinsdag: half 10 tot 12 uur: Moeder- groep. Kosten 2,- per ochtend. middag' 4 uur tot half 6: Luister-doe- groep voor 4 t/m 8 jarigen. avond: 7 uur tot 9 uur: Tienerclub voor 10 t/m 14 jarigen. 8 uur tot 10 uur: Breigroep voor vol wassenen. Kosten 15,- voor 10 weken. Woesndag: 2 uur tot half 4: Instuif voor 4 t/m 12 jarigen. avond: half 8 tot half 11: Jongeren 14 Donderdag: ochtend: 10 tot half 12: Breigroep voor volwassenen, kosten 15,- voor 10 weken. 10 uur tot 12 uur: Fietssleutelclub voor volwassenen. middag: 4 uur tot half 6: Kookkursus voor 9 t/m 12 jarigen. Kosten 15,- voor 10 weken. avond: half 7 tot half 8: Jeugd EHBO-A voor 10 t/m 14 jarigen. Kosten 15,- per kursus. 8 uur tot 10 uur: naai- en knipkursus voor volwassenen. Kosten 25,- voor 10 weken. Vrijdag: 4 uur tot half 6: Kookkursus voor 6 t/m 9 jarigen. Kosten 15,- voor 10 weken. 4 uur tot half 6Brooddeegcursus voor 9 t/m 12 jarigen. Kosten 5,- voor 10 weken. avond: half 8 tot half 11Jongeren 14 Zaterdag: ochtend: 10 uur tot 12 uur 1 keer per 14 dagen. Eerste datum: 28 september. Natuurgroep voor 10 t/m 14 jarigen. Ook organiseren we 1 keer per maand weer een Bingo-avond op zaterdag. Let voor verdere informatie hierover op de persberichten. (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie.) De waanzin van de voortgaande kern bewapening vervult mij met grote zorg. Zorg voor de toekomst van ons en onze kinderen. Door het niet plaatsen van kruisraket ten in Nederland beginnen we ten minste met de wereld te laten zien dat een klein land tot grote daden in staat is. Het is niet het wantrouwen in elkaar dat overwint, maar het vertrouwen in elkaar. Daarom teken in het volkspetition nement! Jan W. Kleijn Is het eigenlijk wel zo gewoon dat ons gemeentebestuur (in meerderheid) af wijkende meningen vanuit de bevol king eenvoudig naast zich neerlegt (mini-containers b.v.of in de Desmond Tutu-zaak zelfs openlijk berispt? Is het eigenlijk wel zo gewoon dat er vanuit de raad geluiden komen als: zou de school die een Nobelprijswinnaar vernoemt, alleen al om die reden ook die prijs verdienen? Is het eigenlijk wel zo gewoon, dat de capaciteiten en de daadkracht van Nobelprijswinnaars zo ondergewaar deerd worden? Is het eigenlijk wel zo gewoon dat men zich in een democratisch bestuurd land op één lijn stelt met strijders tegen onderdrukking? Als dat allemaal inderdaad echt zo gewoon is, dan zal ik mij zelf toch maar eens moeten laten nakijken. Herprogrammering zal wellicht nodig blijken. Wat een opluchting zal het zijn als ik dan eindelijk met de draad méé kan! Het zou mij een hoop geschrijf bespa ren. E. G. Timmer-Geerlingï Op de voorpagina van de Soester Cou rant van 28 augustus staat een lang stuk over de perikelen bij de Federatie ve Raad, waarbij alle aandacht wordt besteed aan de meningen van de min derheid. Het is juist, dat die meningen gehoord kunnen worden. Maar de redaktie beschikt over veel meer in formatie. In dat licht vind ik het buiten proporties dat deze zeer omstreden geluiden op de voorpagina worden geplaatst. De redaktie is bovendien reaktioneel verantwbördelijk voor de inhoud. Dan vind ik het uiterst kwalijk, dat de re daktie opnieuw persoonlijke verdacht makingen aan het adres van de voor zitster van de Federatieve Raad pu bliceert. Intussen is de uitslag van de stemming van het voltallige bestuur bekend. Ze ventien mensen, inklusief de voorzit ster stemden voor opheffing. Zouden zestien onafhankelijke mensen zó aan de leiband kunnen lopen van één voor zitster? Waarschijnlijk heeft de min derheid toch wel echt ongelijk. J. de Leede Wanneer de Soester Courant aar. het volkspetitionnement tegen kerkbewa- pening aandacht schenkt in het kader van de vrije nieuwsgaring is hiertegen uiteraard geen enkel bezwaar. De on partijdigheid en de billikheid dat ook andersdenkenden in ruime mate de ge legenheid krijgen hun zienswijze te verkondigen en daarvoor de nodige ruimte krijgen, waardeer ik. Het strekt de hoofdredactie van de S.C. tot eer dat zij deze mening deelt en mij in de gelegenheid stelt in een tweetal bijdragen die mening van andersden- ikenden uit te dragen. Laat ik dan beginnen met op te merken dat ook ik (evenals de organisatoren van het volkspetitionnement) tegen kernwapens ben, doch dan volgens de lijnen van het ICTO, het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening (let op dat Tweezijdig). Wat het "tegen kernwapens zijn" betreft liggen zij en ik dus op dezelfde golflengte. De reden waarom ik (en naar ik vertrouw al degenen wier I.Q. op zijn minst middel matig mag worden genoemd) dit pe titionnement niet zal ondertekenen kan ik samenvatten in de volgende 7 punten: 1) Ik keer mij tegen ALLE kernwa pens, dus ook tegen de Russische SS-20 raketten, die ONS bedreigen. Het volks petitionnement zegt alle "nee" tegen kruisraketten in Nederland. 2) Het volkspetitonnnement is gericht aan het VERKEERDE ADRES. Ne derland heeft al aangeboden geen kruis raketten te plaatsen. De beurt is nu aan Rusland. Weg met de SS-20, de kruisraket volgt dan vanzelf. 3) De vraag of Nederland kruisraket ten zal plaatsen hangt af van het aantal SS-20 raketten dat per 1 november 1985 door Rusland is opgesteld. 4) Nederland streeft SAMEN met zijn bondgenoten in de NAVO naar een vreedzamer en veiliger wereld. Daar levert het volkspetitionnement geen bijdrage aan. Integendeel! 5) Het plaatsen van kruisraketten mag niet worden AFGESCHOVEN op onze vrienden in de NAVO. 6) Het besluit om kruisraketten al dan Auto beschadigd met bijtend zuur Een tot dusver onbekende dader is verantwoordelijk voor de schade aan een personenauto, eigendom van A. W. van G., die de wagen had geparkeerd bij zijn woning aan de Ereprijsstraat. Op de wagen trof deze een zak gevuld met een bijtend zuur aan. De schade aan de wagen bedraagt ca. 1600 gulden. niet te plaatsen is al op 1 juni 1984 op goede gronden en DEMOCRATISCHE wijze genomen. 7) Ik keer mij tegen ALLE kernwapens. Daarom ben ik tegen het volkspetition nement, dat de onderhandelingen in gevaar kan brengen. Alleen onderhan delingen kunnen leiden tot evenwichti ge gecontroleerde TWEEZIJDIGE ONTWAPENING. Wat is een volkspetitionnement. Nederlanders die zich gegriefd voelen hebben volgens de Grondwet het recht een VERZOEK in te dienen bij het parlement. Als zo'n verzoek door een groep van personen wordt gedaan spreekt men van een volkspetitionne ment. Deze personen geven in een petitionne ment met ARGUMENTEN uiting aan hun grieven. Het volkspetitionnement tegen de kruisraketten geeft geen argumenten maar zegt alleen: NEE! Bij het volks- petitonnenemt gaat het niet om de me ning van de ondertekenaars maar om het aantal handtekeningen. Er bestaat immers geen mogelijkheid om "ja" of "nee" te zeggen. Het volkspetitonnement tegen de kruis raketten is er niet op gericht een rechts geldig besluit te vragen, maar om een democratisch genomen besluit terug te draaien. De regering zal om die reden het volkspetitionnement naast zich neer MOETEN leggen. Doel van dit petition nement is door in te spelen op de angst voor kernwapens de bevolkiing tot ac tie te bewegen. Het volkspetitionnement tegen de vloot wet in 1923 wordt door hef KKN als lichtend voorbeeld beschouwd. Onder invloed van dat petitionnement werd de vlootwet verworpen. Een van de gevolgen van dat "succes" was dat onze defensie werd verwaarloosd. Leger en vloot stonden er bij het uit breken van de Tweede Wereldoorlog miserabel bij. Hitier kon zijn gang gaan. De Tweede Wereldoorlog toonde het falen van de Nederlandse neutraliteits politiek definitief aan. Het was dan ook geen wonder dat ons land de NAVO mee hielp oprichten met de bedoeling om samen met onze bond genoten agressie te voorkomen. Ei. met succes! 40 jaar vrede in Europa is uniek in zijn geschiedenis. De grote invloed die Nederland binnen de NAVO heeft gehad kwam de afgelopen jaren o.a. tot uiting in de terugdringing van het aantal kernwapens in West-Europa in het kader van het NAVO-dubbel- besluit. Als Nederland het democratisch genomen besluit om te plaatsen her roept, schuift ons land de plaatsing af op zijn bondgenoten en verliest het zijn positieve invloed. Bovendien leidt dit tot verzwakking van de NAVO. Door dat alles krijgt ons land dan zeer te recht het etiket "Hoogst Onbetrouw baar" opgeplakt. Geen referendum/enquête. De suggestie dat het petitionnement een soort referendum of enquête zou zijn is volstrekt onjuist. Het grond wettelijk recht van petitionnement wordt misbruikt om op verkapte wijze een referendum te houden dat in Ne derland geen enkele staatsrechtelijke basis heeft. De poging tot verkapte invoering van een referendum dreigt de democratische besluitvorming te ondermijnen. Iedereen mag onderteke nen: kinderen, niet-stemgerechtigden, zelfs het personeel van de Russische ambassade! Alleen het aantal hand tekeningen wordt geteld. Controle op dubbele of drievoudige handtekenin gen is niet mogelijk. En de controle dan? Er wordt door de PTT op alle 5,3 mil joen Nederlandse adressen een kaartje bezorgd waarop meer handtekeningen kunnen worden geplaatst. Maar welke waterdichte garantie is er dat er ook niet meer dan 5,3 miljoen kaartjes zijn vervaardigd? En dat er niet (om maar eens een getal te noemen) 16,3 miljoen kaartjes zijn gedrukt? Men kan zo vaak ondertekenen als men wil; het aantal kan dus gigantisch worden en een veelvoud van het aantal ondertekenaars gaan vormen... Uit de tekst van het volkspetitionne ment blijkt ook dat het niet om een echt referendum of een echte enquête gaat. Bij een echte enquête of refe rendum behoort de vraagstelling op verantwoorde en objectieve wijze te geschieden, want de uitslag is sterk af hankelijk van de vraagstelling. De tekst van het volkspetitionnement is niet door een onafhankelijke derde samen gesteld, maar door de actiegroep KKN zelf. De zin "Ik keer mij tegen de kern bewapening" zal iedereen aanspreken en is er op gericht om iedereen tot on dertekening te verleiden. Van enige of- jectiviteit is dus geen sprake. Er gaat zelfs een morele druk van uit om te tekenen. Aan deze zin is geen ongenuan ceerd "nee" tegen de plaatsing van kruisraketten gekoppeld. Er wordt niet aangegeven waarom men juist deze 48 kruisraketten (overigens geen kern wapens, maar slechts onbemande vliegtuigen) uit het arsenaal van de 50.000 kernwapens in de hele wereld heeft uitgekozen. De ondertekenaar realiseert zich ook niet dat hij pro testeert tegen een besluit van de Neder landse regering dat er op is gericht de bewapeningswedloop te doorbreken. Nederland kent geen referendum. Voor dit onderwerp is het ook overbodig. Hoezeer de politieke partijen in het verleden plaatsing van kruisraketten tot speerpunt i de verkiezingen hebben gemaakt is genoegzaam bekend. De uitslag van de verkiezingen was dui delijk. Desondanks nam het nieuwe kabinet niet onmiddellijk het besluit om te plaatsen, maar trachtte het we gen te vinden een bijdrage te leveren tot terugdringing van de kernbe wapening. Dat uitstel wordt de rege ring door het KKN kennelijk niet in dank afgenomen; zeker niet nu over duidelijk is gebleken dat Rusland niet van zins is de door Nederland uitgesto ken hand aan te nemen. Over dit laatste de volgende week nader, wanneer de achtergronden van het plaajsingsbe- sluit aan de orde komen. Maar mocht U niet zo lang kunnen wachten, dan heeft u reeds vanavond de gelegenheid U nader te laten voor lichten en op het goede pad te laten (terug)brengen en wel om, 20.00 uur In het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 6 te Baarn, waar de landelijk voorzitter van het ICTO, mr. J. L. Janssen van Rooij, zal spreken over "NAVO, Soli dariteit en het Volkspetitionnement", de toegang is uiteraard vrij. J. L. W. Herten

Soester Courant | 1985 | | pagina 15