DESHIM OPENING cmofof KRJE INLIJSTEN Federatieve Raad sinds vorige week in liquidatiefase Stortgat van Beijer blijkt verontreinigd Gedenkboek Verzetsherdenkingskruis voor Prins Bernhard hul^ut Eekhoorn huizenkrant Haal'm! Wê^zo gezien ^otoshop 'tjtartje Ontbindingsvoor stel met 11 tegen 6 stemmen aangenomen Prins Claus jarig Na televisiefilm 'De grote slag' Inbreker steelt alarminstallatie wegens toenemende inbraken 'Verkeerde bruidegom' zet inbraak en huwelijk in scene Onderzoek bij Howson Notitie over stort gaten Beukenlaan: Het is ons een groot genoegen U hierbij uitte nodigen bij de van onze nieuw gevestigde damesmodezaak in Hartje-Zuid op donderdag 5 september a.s. om 15.30 uur. BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Gezworen kameraden KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. In de door velen met spanning tege moet geziene vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Oude ren Soest, vorige week dinsdagavond, is met een meerderheid van 17 van de 23 stemmen [uitgebracht namens de participerende instellingen] het besluit gevallen de Federatieve Raad te ont binden. Volgens de statuten zal het dagelijks bestuur de organisatie liqui deren en de juridische verplichtingen van de Federatieve Raad-in-ontbin ding afwikkelen. Zes van de afgevaar digden stemden om uiteenlopende re denen tegen het voorstel. Voorzitter mevrouw W.C. van Luyn deelde de volgende dag mede dat er geen uitputtende discussie meer is ge voerd. "De bestuursleden handelden volgens de opdracht die zij van hun or ganisaties hadden gekregen." De laatste fase van de Federatieve Raad, die met het ontbindingsbesluit is ingegaan, neemt naar verwachtingen nog wel enige maanden in beslag. Voor de beroepskrachten betekent het dat er een ontslagprocedure wordt gestart, waarin zij de kans krijgen om met de nieuwe organen - die het ouderenwerk volgens de plannen van de "Stuurgroep Wijkfuncties" moeten overnemen - over een baan te praten, aldus me vrouw Van Luyn. Het Dagelijks be stuur is daarover ook in onderhande ling met de vakbonden. "Wij zullen de CAO tot de laatste letter naleven," aldus de voorzitter, "en op een zo soepel en elegant mogelijke wijze de zaken afhandelen." Over de overgang van de personeelsleden merkt zij op: "Dat is een zaak van de nieuwe orga nen die regelen dat zelf. Dure winkel Het bestuur zou alle betrokkenen vori ge week zo snel mogelijk informeren en met de diverse groeperingen spre ken over de voortzetting van het werk. "Want het bejaardenwerk in Soesl gaat door," aldus mevrouw Van Luyn. "In m'n slotwoord heb ik gezegd: we hebben een dure winkel met kostbare spullen. Die moeten stuk voor stuk met de grootste zorg worden overgedragen. Daarom vindt de liquidatie ook niet overhaast plaats. Dat moet goed ge beuren. We zijn wel zeker van de medewerking van de nieuwe organen en van de gemeente." In louter juridische zin blijft de Fede ratieve Raad nog bestaan tot de liqui datie voltooid is. Het D.B. houdt zich dan ook nog uitsluitend bezig met de overgang van de diverse onderdelen van het werk en de financiële afwikke ling. "De gemeente heeft toegezegd dat alle facetten van het werk gesubsi dieerd zullen blijven volgens de begro ting, en dat is een mooi ding," aldus mevrouw Van Luyn. Op de opmerkingen - vorige week in deze krant gepubliceerd - van de zijde van de "oppositie" wil mevrouw Van Luyn niet ingaan. "Ik heb er maar één commentaar op: een zinnig mens kan hier wel doorheen kijken. Graaf stuk werk In haar slotwoord tijdens de vergade ring heeft zij gesproken over "wee moed". "Maar we kunnen toch zeggen dat we, ondanks alle tegenwerking, ons zo goed mogelijk hebben ingezet voor het werk voor ouderen in Soest. We hebben heel wat kunnen doen en we dragen een gaaf stuk werk over. Als bestuur hebben we er daadwerkelijk voor gezorgd dat de zaak draaiende bleef .ondanks het feit dat de functiona rissen verstek lieten gaan." Mevrouw Van Luyn reageert op de opmerking van mr. Scheen, de advo caat van projectleidster mevrouw Hu- kema, dat het de beroepskrachten door de bedrijfsarts verboden zou zijn onder dit bestuur aan het werk te gaan (zie Soester Courant van vorige week): "Daar is ons niets van bekend. De bedrijfsarts en de Gemeenschappelij ke Medische Dienst hebben tegen mij gezegd dat hier sprake was van onei genlijk gebruik van de ziektewet, waar niets aan te doen is." "Het is niet altijd gemakkelijk geweest voor het bestuur, maar we moeten niet meer achterom kijken. We moeten nu alles doen om een goede start van de nieuwe organen mogelijk te maken en het werk blijven steunen, in goede harmonie van allen die bij het ouderen werk betrokken zijn," aldus mevrouw Van Luyn. Goede voet Wel merkt zij op dat het bestuur van de Federatieve Raad in de afgelopen periode toch weer op goede voet is komen te staan met de raadscommissie Welzijn, met wie twee besloten besprekingen zijn gevoerd. "We hebben elkaar in het verleden wederzijds de wind van voren gegeven, maar we zijn nu goed tot elkaar gekomen. We hebben elkaar goed de waarheid gezegd, maar dat was ook tevoren afgesproken. Dat moet kunnen, was er gezegd, en het kón ook. Ik heb het in de laatste vergadering zo geformuleerd: in de eerste bijeenkomst ontstond er bij de commissie Welzijn begrip, in de twee de bijeenkomst kwam er begrijpen." Mevrouw Van Luyn toont zich ver heugd over het feit dat de commissie Welzijn "een redelijke opstelling" heeft gekozen. Zolang de liquidatiefase van de Fede ratieve Raad voortduurt komt er een "college", bestaande uit onafhanke lijke mensen die nog niet eerder te maken hebben gehad met de Federa tieve Raad, dat in de komende periode de lopende zaken moet gaan beharti gen. Z.K.H. Prins Claus wordt vrijdag september 59 jaar. Omwonenden van de firma Audio aan de Kerkstraat waarschuwden in de nacht van zaterdag op zondag de poli tie, omdat zij in de zaak vermoedelijk een inbreker hadden ontwaard. Toen de politie poolshoogte ging nemen trof zij in de zaak de 28-jarige O.P. uit Soest aan, die volgens zijn verklaring Inbraak Supermarkt Honsbergen De politie werd in de nacht van zater dag op zondag gewaarschuwd door het alarm van de supermarkt van de firma Van Dam aan de Wiardi Beck- manstraat, maar constateerde in eer ste instantie loos alarm. Toen enige tijd later het alarm opnieuw overging werd opnieuw een onderzoek ingesteld. Daarbij kwam aan het licht dat een onbekende dader een bovenlicht had geforceerd. Onderzoek wees uit dat er niets werd vermist: vermoedelijk is de politie nog juist op tijd gearriveerd om de dader zonder buit op de vlucht te jagen. al twee uur bezig was, maar door voor bijgangers steeds werd gestoord en daarom zijn werkzaamheden telkens had moeten onderbreken. De man ver klaarde dat hij uit was op een alarm installatie, vooral omdat hij de laatste tijd zoveel had gehoord over inbra ken Pas zijn tweede poging om het pand binnen te komen was gelukt. De politie trof nog een priem, een schroe- vedraaier en een paar handschoenen aan. Hij verklaarde verder dat hij op het idee was gekomen nadat hij zater dagavond de nachtfilm "De grote slag" op televisie had gezien... Tijdens het verhoor bekende hij ook een inbraak in een dierenspeciaalzaak aan de Dal- weg, in de afgelopen week, althans een poging daartoe. Op zoek naar voer voor zijn hamster had hij getracht in te breken. De glaslatten van het raam had hij al weggehaald, maar omdat hij niet wist hoe hij het verder moest aan pakken had hij tenslotte maar een steen gepakt en die tegen de ruit ge gooid. Daar was het overigens bij ge bleven. Vakantie hoort tot het verleden De arbeid beheerst weer het heden 't Geldt ook voor de man die met 'n ruit alles kan Da's VAN EDE, VAN EDE, VAN EDE! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! De politie heeft vorige week de 36-jarige H.B. uit Soest aangehouden op o.m. verdenking van valsheid in geschrifte en poging tot oplichting. De man had enige maanden geleden aangifte gedaan van een inbraak in zijn woning in het Soesterveen, waarbij volgens zijn opgave voor een bedrag van 5700 gulden aan sieraden en voor 10.000 gulden aan geluids- en video apparatuur zou zijn verdwenen. De politie koesterde argwaan over deze aangifte en na gedegen onderzoek bleek dat de hele inbraak in scène was gezet. Van de inbraak kwam men aanvankelijk op de hoogte doordat iemand die de planten verzorgde de politie waarschuwde, toen B. zelf inmiddels op va kantie was gegaan. Het onderzoek bracht aan het licht dat B. de verzeke ring wilde oplichten door voor een veel groter bedrag aan gestolen spullen op te geven dan er in werkelijkheid was verdwenen. Hij maakte daartoe gebruik van een kennis uit Hilversum, die bereid was hem vervalste bonnen te leveren. De Hilversummer wordt verdacht van medeplichtig heid. Het onderzoek bracht nog iets merkwaardigs aan het licht. B bleek in juni ook een "schijnhuwelijk" te hebben gesloten. Zijn broer, R.B. (35), die doofstom en geestelijk gehandicapt is, werd uit Suriname naar Nederland gehaald om in Amersfoort in het huwelijk te treden met een 23-jarige inwoonster van Soest, mevrouw J.E. van K. Ofschoon de huwelijksakte offi cieel op naam van R.B. werd opgemaakt, was het in werkelijkheid H.B. die met de bruid voor de ambtenar van de burgerlijke stand verscheen. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan is het nog niet eerder voorgekomen dat op deze wijze een "schijnhuwelijk" werd gesloten. B. werd aangehouden voor het plegen van valsheid in geschrifte, het doen van een valse opgave in een authentieke akte en poging tot oplichting. Hij is na verhoor voorlopig heengezonden. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vorige week positief beslist op de aanvraag van de Industriebonden FNV en CNV tot een onderzoek bij How son Algraphy, de offsetplatenfabriek aan de Koningsweg in Soest, waar voor de directie vorig jaar sluitingsplannen - althans voor de produktie- afdeling - heeft bekend gemaakt. Met die sluiting zou de werkgelegen heid van meer dan 100 werknemers op het spel staan. De ondernemingskamer van het Gerechtshof heeft de advocaat mr. D. Grosheide uit de hoofdstad aangewezen als onderzoeker. Hij zal moeten na gaan of - zoals de bonden naar voren hebben gebracht - er inderdaad on volledige of onjuiste informatie is verstrekt door de directie van het bedrijf aan de bonden. Centraal in het onderzoek ("enquête") staat het beleid van het bedrijf, zoals dat met name rondom de sluitingsplannen gestalte heeft gekregen. Het is niet denkbeeldig dat de uitkomst van het onderzoek van invloed zal zijn op het doorgaan van die plannen. In twee eerdere gevallen waarin de vakbonden gebruik konden maken van het enquêterecht resulteerde dat in het ongedaan maken van soortgelijke plannen. Een oriënterend onderzoek door de provincie, in het kader van het provinciale plan Bodemsanering, heeft uitgewezen dat de bodem van het stort gat van de gebroeders Beijer aan de Beukenlaan verontreinigd is. Een na der onderzoek, eventueel gevolgd door bodemsanering, is noodzakelijk. Door geldgebrek is het onduidelijk wanneer de provincie met het nader onderzoek begint. Dit schrijven Burgemeester en Wet houders van Soest in een notitie over de stand van zaken met betrekking tot de stortgaten aan de Beukenlaan, op de rand van de Soester Eng. Wat het be drijf van Beijer betreft zeggen B. en W. dat de regionale milieu-inspectie op het standpunt staat dat het op die plaats niet aanvaardbaar is en dat het daar om gesloten dient te worden. De fami lie Beijer is sinds 1939 bezig geweest met ontgrondingen en stortactiviteiten aan de Beukenlaan. In 1968 kreeg Beij er een sluitingsbevel van de gemeente. Kroonberoep hiertegen werd onge grond verklaard. In 1970 werd de slui ting geëffectueerd door het plaatsen van een hekwerk. Een jaar later werd de sluiting door Beijer vernield, aldus B. en W. in de notitie. Hiervan werd proces-verbaal opgemaakt. De officier Op de Vliegbasis Soesterberg heeft Z.K.H. Prins Bernhard zaterdag j.1. het eerste exemplaar ontvangen van het gedenkboek "Verzetsherdenkings kruis". Het boek is het register waarin alle namen zijn opgenomen van de ca. 15.000 Nederlanders die in de afgelopen jaren het Verzetsherdenkingskruis heb ben uitgereikt gekregen wegens hun aandeel in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het boek werd de prins aangeboden door de heer W. van Lanschot, voor zitter van het Nationaal Comité Ver zetsherdenkingskruis, tijdens de vie ring van de "Dag van het Verzet", die traditioneel plaatsvindt op de verjaar dag van wijlen koningin Wilhelmina: 31 augustus. De plechtigheid werd opgeluisterd door een optreden van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en een vlag- genparade van Nederlandse en Ameri kaanse militairen. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook minister Brink man van WVC en burgemeester Schol ten van Soest. 9 Bij de foto: Prins Bernhard bedankt de heer Van Lanschot voor het hein aangeboden gedenkboek. VOOR AL UW KADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 Leer de vreemde taal goed spreken Via professionele aanpak door bevoegde docenten Op de door u gewenste tijd (overdag of 's avonds) In uw eigen tempo Op uw eigen nivo Met persoonlijke konversatie en begeleiding TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Voor inlichtingen: (033) 729097. Vanaf vrijdag 6 september om 9.00 uur starten wij met de verkoop iSchmtemakmj SOESTERBERGSESTRAAT 49A - SOEST - TELEFOON 23584 Zie ook onze advertentie elders in deze krant. TE HUUR: Gereedschappen - materialen en nog veel meer AMERSFOORT Industrieterrein de Isselt Vanadiumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel. (035) 41375 8e 'HARTJE-ZUID' BRADERIE 6 september 1985 van 19.00-22.00 uur Heeft U 'tal gehoord? Vanzelf! Zou er iemand zijn die het nü nog niet weet? U misschien, omdat u met vakantie was? Kijkt u dan nog even op pag. Xi T/H X7. van justitie ging echter niet tot vervol ging over. Sluitingsbevel Als nieuwe bedrijfsactiviteit startte Beijer een op- en overslagbedrijf. We gens het ontbreken van de hiervoor vereiste vergunningen kreeg hij in 1982 een sluitingsbevel. Het hiertegen inge stelde beroep werd in 1983 ongegrond verklaard. Met uitvoering van het slui tingsbevel is gewacht in verband met een mogelijke verhuizing van het be drijf. Inmiddels is echter gebleken dat het niet waarschijnlijk is dat er op korte termijn een geschikte lokatie be schikbaar komt. De gemeente is nu echter niet meer be voegd om tot uitvoering van het slui tingsbevel over te gaan, omdat er een wijziging is gekomen in de juridische situatie van het bedrijf. Het valt daar door niet meer onder de hinderwet, maar onder de Afvalstoffenwet. Met de handhaving hiervan is niet de gemeen te maar de provincie belast. Indien het bedrijf niet in aanmerking komt voor een vergunning op grond van de Afval stoffenwet, hetgeen volgens B. en W. in de lijn der verwachting ligt, zal de pro vincie genoodzaakt zijn het bedrijf op grond van deze wet te sluiten. Stortgat Kok Het stortgat van Kok is klein en er is bovendien nog slechts een beperkte stortcapaciteit. Er wordt incidenteel nog wel eens gestort, ofschoon hiervoor geen vergunning is afgegeven. In die enkele gevallen maakt de provincie proces-verbaal op van illegaal storten. In 1982 kreeg het bedrijf een sluitings bevel. Het beroep hiertegen werd in 1983 ongegrond verklaard. Het slui tingsbevel is tot nu toe niet uitgevoerd, omdat de zandzeefmachine die de aan leiding was tot het sluitingsbevel sinds enkele jaren niet meer in gebruik is. Stortgat Kuyer Voor het stortgat van Kuyer heeft de provincie vergunningen afgegeven. Voorkomen moet worden, dat na het volstorten hiervan Kuyer met andere bedrijfsactiviteiten start, aldus B. en W. Hoewel de vergunning verlopen is en het stortgat gevuld, ziet het er niet naar uit dat Kuyer van plan is het hele terrein te ontruimen. Er staat nog een houtsnippermachine, en er is sprake van opslag. Wat dit laatste betreft mer ken B. en W. overigens op dat het niet altijd eenvoudig is om uit te maken om wiens opslag het nu gaat, van Beïjer, Kok of Kuyer. Slechts ten aanzien van een deel van het terrein heeft Kuyer aan de vergun ningsvoorwaarden voldaan door het gat na opvulling af te dekken met zwar te grond en het vervolgens te egalise ren. Dit deel kan zijn agrarische be stemming herkrijgen, aldus B. en W. Zij wijzen erop, dat de handhaving van de Afvalstoffenwet in eerste instantie de verantwoordelijkheid van de pro vincie is. De provincie is op de hoogte van het feit dat Kuyer de vergunnings voorwaarden nog niet geheel is nage komen. Naar aanleiding hiervan zal de provincie waarschijnlijk maatregelen treffen om naleving van de vergunnin gen door Kuyer af te dwingen. Voor 8000 gulden dekbedden buit bij inbraak De heer H. M. de B. uit Doorn deed vorige week bij de Soester politie aan gifte van een inbraak in een zaak in slaapkamermeubilair aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg. De dader bleek met een koevoet een van de toe gangsdeuren te hebben opengebroken. Hij maakte daarbij 15 donzen dekbed den en 30 bijbehorende overtrekken buit. De nieuwe is uit! Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 door Gerand Paul Met zachte hand werd het oude baasje naar de deur geleid waardoor hij naar binnen geslipt was om zijn idool van dichtbij te kunnen aanschouwen. "Heeft u een uitnodiging?" had een van de beide breedgeschouderde heren aan hem gevraagd. "Nee" hoorde ik hem zeggen "maar ik heb de prins al vaker gesproken en ik wil hem alleen maar even een hand geven". De rest van zijn verweer ging in het rumoer dat aan een perspresentatie voorafgaat verloren. In de Rivièrahal zou Rien Poortvliet die middag het eerste exem plaar van "De Ark van Noach" aan Prins Bernhard overhandigen. De toch al wat nerveuze, verwachtingsvolle sfeer werd versterkt door de aanwezig heid van zeer onopvallende veiligheids agenten en marechaussées op grom mende motoren. Na afloop van het officiële gedeelte waren de dorpel wachters verdwenen of was hun aandacht verslapt, want daar scharrelde hij opnieuw rond op zijn kapotte, afgedragen schoenen. Een vaal, morsig pak slobberde om zijn magere lijf, maar hij keek met zijn tachtig jaren nog heel vief door zijn gebarsten brilleglazen de wereld in. Toen ik langs hem heen schuifelde, duwde hij een stuk krant onder mijn neus. "Kijk es, meneer. Zie je die ver zetsstrijder daar? Dat ben ik. Kijk maar, daar staat 't: Bertus Lussen- burg. En die man daarnaast dat is de prins. Prins Bernhard. Ik heb 'm in 1980 gesproken en ik bel ook wel eens naar het paleis. Ze wilden me d'r hier eerst niet inlaten, maar ik ben lid van de Diergaarde, dus mag ik best. in de Rivièrahal." Toen hij zag dat ik stond te lezen hield hij even zijn mond. Op een groezelig kranteknipsel stond Bertus inderdaad duidelijk herkenbaar afgebeeld. Pal naast Z.K.H. prins Bernhard. Op de dag van zijn leven werd hij geflan keerd door zwaar gedecoreerde oud- verzetsstrijders. "Prins Bernhard kent mij wel, hoor," begon hij weer. "Ha Bertus, zei de prins toen hij net langs kwam. Hij hep niks geen kapsones, weet je. Dus ik zeg, ha prins Bernhard. Hoe gaat het met je vrouw en met je kinderen? En prins Bernhard weer: prima hoor. Ik spreek je rtog wel." Hij had er al eentje op genomen of zich vooraf moed ingedronken, want een scherpe dranklucht drong mijn neus binnen. "Heb je Rien al gesproken?" vroeg ik om er een punt aan te draaien. "Rien?" vroeg hij een tikje verstoord "Ja, Rien Poortvliet. Hij heeft al die schilderijen hier gemaakt en ze in een boek bij mekaar gezet. "Oh," zei de man, "hoe ziet ie er dan uit?" "Net als z'n broer die daar staat. Als je door die deur gaat zie je hem vanzeli wel". Hij slofte langzaam weg. Een heel andere kant op. Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering (i 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737 van BREUKELEN GEMAK DIENT DE MENS Gewoon al Uw verzekeringen (b.v. brand, auto etc.) op één polis en de premie per maand of kwartaal be talen. U krijgt dan ook nog een rui mere dekking en nog een extra kor ting op de toch al voordelige premie. Vrijblijvend informatie bij: A.A. van Breukelen Assurantiën N.B.V.A. Julianalaan 45 - Soest Telefoon 02155-17962 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1985 | | pagina 1