KORTE DUINEN ^0 f SSE-OP MET 0//GH Bedankt Conny Vink! De Soester Duinen c Soest heeft zijn tweede hoofdinspecteur sclHieuiaher Brandweernota zet beleid voor komende jaren uit 'Duidelijkheid over verhoging Ruding-dot voor de Oelte gewenst' Commissie Milieubeheer positief over opslagplaats voor verontreinigde grond lbrilmocle 1A PAGINA P WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Schoemaker onderdelen- winkel H0MELBCTR0 TRAMEI STUDIEBEGELEIDING Huiswerk? Ons werk! Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY KERSEN- VLAAI Soester motorrijder verongelukt X\l J^bmaar 1 |V onverwachts zeggen:... 'Kom we gaan fijn met z'n tweetjes' SOESTERBERGSESTRAAT188 02155-12739 SOESTDUINEN Soest en Baarn in brief aan Kamercommissie Symfonie-orkest in Soest heeft open plaatsen uaijeuj uaddod isur»|j9p|iips -sjiioa piaqjeüepueq Voorzieningen waarborg tegen bodenverontreiniging Als u oog heeft voorkwalitót rinre brille11 met de grootst^nogelijke service. 41.000,- 39.000,- 35.000,- 31.500,- 27.500,- 37.500,- 85 26.000,- 22.250,- 25.000,- 24.000,- 24.500,- 17.750,- 12.000,- 23.000,- 19.500,- 17.750,- 17.750,- 18.250,- 14.500,- 10.750,- 20.750,- 17.250,. 14.950,- 12.750,- 2.250,- 36.000,- 13.250,- 12.750,- 12.250,- 6.750,- kering tot in de ontmoetingsruimte van de de pendance van het politiebureau aan de Steenhoffstraat heeft maandagmiddag de plechtige installatie plaatsgevonden van de heer E. H. A. de Natris als hoofdinspecteur van de Soester politie. In aanwezigheid van een flink deel van het korps legde de heer De Natris tegenover burgemeester P. Scholten de eed af, waarmee zijn "inlijving" in het korps een feit was. De heer De Natris is 30 jaar. Voor zijr komst naar Soest was hij chef van de CAVO in Amsterdam (Centrale Afhan deling Verkeers Overtredingen)daar voor was hij in de Amsterdamse Bijl mermeer chef van de geüniformeerde politie. De komst van de heer De Natris naar Soest werd mogelijk omdat het Soester korps getalsmatig recht heeft op een tweede hoofdinspecteur, naast de heer B. de Blouw, die vorig jaar werd ge ïnstalleerd. Burgemeester Scholten hield bij de be ëdiging van hoofdinspecteur De Natris een korte toespraak. "Wij zijn blij met deze versterking. Wij heten u van harte welkom." De burgemeester wees erop dat door de bezuinigingsmaatregelen vanuit Den Haag de kwantitatieve ver- Bromfietser gewond bij aanrijding Bij een aanrijding aan de Rademaker- straat raakte vorige week de 17-jarige jongeman T. R. F. Uit Zeist gewond. Hij kwam ten val toen hij met zijn bromfiets opbotste tegen de auto van A. W. G. M. (19) uit Soest, die zijn voer tuig in de berm van de weg wilde par keren en daarbij op het fietspad te rechtkwam. F. liep bij zijn val schaafwonden en verwondingen aan zijn enkels op en werd door zijn vader naar het zieken huis in Zeist overgebracht. Man maakt amok aan de Eikenlaan De politie moest vorige week zelfs met getrokken pistool tussenbeide ko men bij een familieruzie aan de Eiken laan, waar een man en zijn vader een conflict uitvochten over een aanhang wagen. De zoon raakte buiten zinnen en beschadigde met een vuilisemmer de wagen van zijn vader. Met een koevoet sloeg hij de ruiten van het huis in. De politie ontfermde zich, nadat omwonenden haar gewaar schuwd hadden, over de man, die on der invloed van alcohol bleek te zijn. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. Garagehouder bekeurd De recherche heeft vorige week, in samenwerking met de Economische Controledienst (ECD), onderzoek ge daan bij een garagebedrijf in Soest. Ook ambtenaren van de hinderwet-af deling van de gemeente deden daaraan mee. Daarbij kwam aan het licht dat de huidige garagehouder, de 23-jarige J. G. uit Huis ier Heide, die het be drijf vorig jaar had overgenomen, niet in het bezit is van een vestigingsver gunning, noch staat ingeschreven bij dè Kamer van Koophandel. De ECD zet het onderzoek voort. Er is proces verbaal opgemaakt en tevens kreeg de garagehouder opdracht een opkopers- register aan te leggen. De plek voor de doe-het-zelver Een speciale winkel voor technische zaken als onderdelen voor wasautomaat, koelkasten stofzuiger. Electromateriaal en spullen voor de water- en gasleiding. Kwaliteit voor alle VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* sterking van het korps in feite neer kwam op een vermindering. "Den Haag rekent tegenwoordig zelfs in tien den van mensen. Er wordt zo beknib beld dat men zich kan afvragen of er nog wel sprake kan zijn van een goed personeelsbeleid. Wij denken liever in ronde getallen, zeker hier in Soest." De biurgemeester merkte in dat ver band ook op dat door de arbeidstijd verkorting het Soester politiekorps 80 uur moet inleveren, wat hij teleur stellend noemde. "Maar het gaat gelukkig niet alleen om de kwaliteit, maar vooral om de kwali teit. In die zin is uw komst zeker een versterking. Ik hoop dat uw inzet en en thousiasme en die van andere nieuwe korpsleden die kwaliteit nog zullen op voeren." Ook mevrouw De Natris werd hartelijk welkom geheten. Na de eedsaflegging speldde burge meester Scholten de nieuwe Soester hoofdinspecteur het korpsinsigne op, waarna de heer De Natris de geluk wensen van zijn collega's in ontvangst kon nemen. Commissaris J. K. Adema maakte van de gelegenheid gebruik om ook een toost uit te brengen op hoofdagent J. Hartman, die dezer dagen het feit viert dat hij 25 jaar in overheidsdienst werkzaam is. De beide hoofdinspecteurs van het Soester politiekorps, de heren De Blouw en De Natris, zullen zich wijden aan verschillende deelterreinen van de politiedienst. De heer De Blouw zal zich in de komende periode intensief bezighouden met alles wat er bij de nieuwbouw van het politiebureau komt kijken en zich daarna vooral toeleggen op de "justitiële dienst" (recherche, vreemdelingendienst, bijzondere wet ten). De heer De Natris wordt chef van de "algemene dienst" (surveillan ce en verkeer). Bedankt voor de gezellige manier waarop je ons ge heel vernieuwde restaurant hebt heropend. Wij zijn er trots op als eerste in Soest ons uitge breide slabuffet te presente ren. We zien er naar uit ook binnenkort te verwelkomen. RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 - 13720 TELEFOON 02155 -17089 van m m 13.50 m voor I VAN WEEDESTRAAT 76 In de nacht van zaterdag op zondag is de 24-jarige C. A. den Holander uit Soest om het leven gekomen bij een ongeluk met zijn motorfiets. Op nog onverklaarbare wijze moet hij met zijn voertuig op de Hilversumsestraatweg, rijdende in de richting Baarn, in de berm zijn geraakt. Daarbij reed hij een aantal bermpaaltjes omver en kwam tegen een lichtmact terecht, waarna hij op het wegdek nog zo'n 17 meter door gleed. Bij aankomst van de politie bleek de Soester al aan zijn verwon dingen te zijn overleden. restaurant Opnieuw krediet gevraagd voor 'eerste uitruk' Soest "Wij zijn ons ervan bewust dat een no ta als deze niet voor eens en voor altijd is geschreven. Deels zullen bepaalde zaken verder moeten worden aange vuld of uitgewerkt. Deels zullen veran derende omstandigheden in de toekomst tot een andere benadering nopen. Dat neemt niet weg dat de nota naar ons oordeel een goede aanzet biedt voor een meer algemene visie omtrent het te voeren brandweerbeleid in de komende jaren en voor de mate waarin ten behoeve van brandweer- doeleinden met investeringen rekening dient te worden gehouden. Aan een der gelijke, ook door de raad gedragen vi sie mankeert het ons op dit moment." Dat schrijven Burgemeester en Wet houders aan de gemeenteraad bij de aanbieding van een beleidsnota over de brandweer, waaraan tevens een voorstel is vastgeknoopt om op het standpunt van de raadsmeerderheid (zoals in juni bleek) terug te komen en alsnog akkoord te gaan met de vervanging varf het eerste uitrukvoer- tuig voor Soest, waarmee een bedrag: van 400.000 gulden is gemoeid. Ingevolge het verzoek van de gemeen teraad zijn de te vervangen brand weerwagens voor Soest en Soesterberg onderworpen aan een technische keu ring door de beroepsorganisatie van transportondernemers in ons land. Vervanging wordt in beide gevallen ernstig in overweging gegeven. De rap porteur beperkt zich tot het autotech- nische deel van de wagens. De brand weerinspectie adviseerde reeds in 1982 en 1983 tot vervanging van de thans ter discussie staande voertuigen over te gaan. Betrouwbaarheid De in de raad geopperde gedachte om beide wagens te renoveren heeft niet de instemming van B. en W.: "Wij adviseren u die weg niet in te slaan. Niet alleen zijn ook met algehele reno vatie van de wagens grote bedragen gemoeid, maar ook zal de onderdelen- Dronken jongeman aangetroffen Omwonenden meldde vorige week de politie dat op het trottoir van de Eiken laan een jongeman in staat van dron kenschap was aangetroffen. Toen de politie arriveerde bleek hij, de 19- jarige M. C. uit Soest, zojuist meege nomen te zijn door zijn toevallig langs komende vriendin. Zij zou hem naar huis brengen. Even later werd de jon geman echter ter hoogte van het ge zondheidscentrum aan de Schouten kampweg opnieuw aangetroffen. De vriendin was niet meer aanwezig. De politie waarschuwde daarop tele fonisch de vader van de jongeman, die hem meenam en hem onder dokters behandeling stelde. "Ten overvloede stellen wij opnieuw, dat het in deze brief niet gaat om het aanwenden van rijksgelden, maar slechts om toestemming geld te lenen op de kapitaalmarkt. Naar ons inzicht wordt niet alleen het belang van een goedkopere zorg voor de volksgezond heid gediend, maar krijgt ook de bouw bij een verlening van deze mogelijk heid een extra injectie en is de druk hiervan op de totale kapitaalmarkt in feite zeer beperkt door de omvang waar het hier om gaat. Overigens moge ook het belang van de werkgelegenheid in deze nog eens wor den onderstreept, omdat bij sluiting van het oude ziekenhuis Zonnegloren en noodgedwongen afbouw van Maar schalksbos, vierhonderd arbeidsplaat sen komen te vervallen." Aldus de gemeenten Baarn en Soest in een gezamenlijke brief aan de Vaste Commissie voor Volksgezondheid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag, die vorige week werd ver zonden. Beide Colleges van B W maken de commissie opnieuw attent op de toe stemming die binnbenkorl van Staats secretaris J. P. van der Reijden ver wacht wordt over de invulling van de ziekenhuis-nieuwbouwprojekten. Daar voor heeft de Staatssecretasris een pla fond van 500,- miljoen aangehouden, waarbij 400,- miljoen is verdeeld over te kiezen projekten per provincie en 100,- miljoen als een reserve voor het gehele land is aangewezen. De meeste provincies hebben intussen de naar hun mening in eenmerking komende projekten ingediend en de Staatssecretaris is bezig tot besluit vorming te komen. Het blijkt dat de be langstelling in het land voor deze extra bouwmogelijkheid zo groot is, dat er meer projekten worden ingediend dan in eerste instantie mogelijk is. Daarbij wordt dan een beroep gedaan op de ge noemde reserve. Tussen wal en schip Zoals het er nu uitziet is deze 500 miljoen-begrenzing te laag, gelet op de verzoeken en de daarbij behorende be dragen. Bij de Staatssecretaris moet aangedrongen worden de 400 resp. met 100 miljoen te verhogen, opdat positief beoordeelde projekten niet tus sen wal en schip raken. De heren Miedema, Scholten, Krui wagen en Rijstenbil vervolgen hun brief: "Zoals U begrijpen zult, vragen wij Uw aandacht voor deze zaak, om dat het "Oelte-projekt" in Soest/Baarn door het provinciaal bestuur van U- trecht definitief op de lijst van in aan merking komende projekten is ge plaatst, waarbij een claim gedaan wordt op bovenvermelde reserve van 100 miljoen omdat de aan de pro vincie Utrecht toegewezen 26 mil- jon voor het Diaconessenhuis in Utrecht is bestemd. Te Uwer informatie: het gaat in Soest/Baarn om een investe ring van circa 53 miljoen met een exploitatief voordeel ten opzichte van de huidige situatie van 6,4 mil joen per jaar. Op de huidige situatie worden 120 bed den ingeleverd. Het gaat dus om het zeker stellen van een nieuwe zieken huisvoorziening van 150 bedden en 10 dagbehandelingsbedden voor 60.000 mensen, overeenkomende met de drie promille in het verzorgingsgebied. Tevens zal er in het nieuwe ziekenhuis sprake zijn van een grote polikliniek en een nauwe samenwerking tussen de eerste en tweede lijn. Eén en ander conform de nieuwe inzichten." Onzekerheid en spanning De brief eindigt dan: "Wij verzoeken U derhalve aan deze zaak bijzondere aan dacht te besteden. Mocht U genegen zijn bij de Staatssecretaris op een ver hoging van genoemde begrenzing aan te dringen, dan zou U daarbij in ogen schouw kunen nemen, dat in de betrok ken gemeenten en ziekenhuizen in het bijzonder de nu al lang durende onze kerheid en spanning onder staf en per soneel steeds meer oploopt, zodat het gewenst is zo spoedig mogelijk over de verhoging van de "Ruding-dot" duide lijkheid te krijgen, alsmede over de daaraan te koppelen defnitieve toewij zing over de verschillende projekten." PER DIAPRINT m v Weedestraat 85 voorziening en daarmee de betrouw baarheid van het wagenpark steeds meer in de knel komen, terwijl zich met het verstrijken van de jaren in steeds sterkere mate zal doen voelen dat het brandweerpersoneel met ver ouderd materieel z'n taak dient te ver vullen". De financiële dekking voor vervanging van de eerste uitrukwagen hebben B. en W. gevonden door hier voor aan te wenden de lasten die vrijkomen door functioneel leeftijds ontslag van beroepspersoneel. Wat betreft de suggestie in de gemeen teraad om BB-voertuigen in te zetten voor brandbestrijding, schrijven B. en W. dat deze wagens hiervoor niet geschikt zijn. De uitrusting voldoet in geen enkel opzicht, omdat de BB-voer tuigen zijn ingericht voor rampbestrij ding en niet voor adequate brandbe strijding binnen de gestelde normen. Hiermee is niet gezegd dat de BB- wagens niet van nut zouden kunnen zijn voor een taak bij de gemeentelijke brandweer. Ze moeten echter boven de korpssterkte worden gerekend bi j aan schaf, aldus B. en W. Aanschaf ervan werkt alleen maar kostenverhogend. Tweede medewerker Ook op het gebied van het personeels- hestand doen B. en W. in de beleidsnota aanbevelingen. Ze vinden het gewenst om in de preventieve sfeer een tweede medewerker aan te trekken, in het bij zonder belast met het maken van aar valsplannen en het uitvoeren van con trolewerkzaamheden, bijvoorbeeld o het naleven van preventie-voorwaa den. Hiertoe zal bij het ontwerp-inve? teringsplan een voorstel worden g< daan. Het is noodzakelijk om nader aandacht te besteden aan de wachtpr blematiek (piketdienst). Hierover kan de commissie algemene bestuurszaken een notitie tegemoet zien. Verder is ei het probleem van de excentrische lig ging van de brandweerkazerne door de nieuwbouw in O verhees. Dit heeft tot gevolg gehad dat ook het personeel zelf in toenemende mate verder van de ka zerne af woonachtig is. Dat levert in het bijzonder problemen op ten aanzien van de chauffeurs. In de directe omge ving van de kazerne moeten eigenlijk negen chauffeurs wonen. Momenteel wonen er slechts drie in de nabijheid. Voor een verantwoorde risicodekking is het zeer gewenst dat de overige zes chauffeurs ook zo dicht mogelijk bij de kazerne komen te wonen, aldus B. en W. Tenslotte stellen zij vast dat de bluswa tervoorziening in de gemeente niet overal afdoende is. Er moeten dan ook aanvullende voorzieningen worden ge troffen op nog nader in volgorde van urgentie te bepalen locaties. De Soester Orkest Vereniging heeft nog enkele open plaatsen, gevorderde amateur-musici (viool, altviool, cello, contrabas of trompet) zijn welkom op de wekeljkse repetities op maandagavond. Het orkest heeft een symfonische bezetting, staat onder leiding van Dick Blokbergen en is juist het zestiende seizoen begonnen met de voorberei ding van een concert in november. Op het programma staan dan werken van Rossini (Ouverture), Van Dijk (Suite), Haydn (celloconcert) en Schu- bert (5e Symfonie). Wie wel eens heeft samengespeeld met anderen weet hoe plezierig deze manier van musiceren is. Door deel uit te maken van een symfonie orkest kan er een nieuwe wereld opengaan. Een probleem is daarbij dat veel goede amateurs eigenlijk wel zouden willen, maar vrezen toch niet "goed genoeg" te zijn. Grote kans dat het meevalt, hebben velen al ervaren en in elk geval de moeite waard om eens te proberen, vindt het bestuur van de S.O.V. U kunt kontakt opnemen telefonisch: 02155-18081 en 14713 of schriftelijkp/a Bakkersweg 33,3781GN Voorthuizen. o» 6ui||nA 'ue6o 'ssftueoips 'selpueiu 'setyinjd bo ene b o JOOASOtfV Koninginnetaan 48 Soest 12245 De Commissie Milieubeheer heeft zich positief opgesteld achter het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan de gemeenteraad om aan de Melksteeg op de grens Amersfoort-Soest een op slagplaats voor verontreinigde grond aan te leggen. In principe komen alle gronden, die nu nog niet verwerkbaar zijn, voor opslag in aanmerking. Dit deelde ir. G. C. van Wijnbergen, lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, de commissieleden desge vraagd mee. De opslagplaats aan de Melksteeg, de derde in de provincie, heeft een tijdelijk karakter. Op verant woorde wijze kan hier vervuilde grond worden gestort, onder meer afkomstig van de bedrijven Chemco, Cojabé en Randstad uit Soest en het gasbedrijf te Amersfoort. Volgens ir. Van Wijnbergen is in een aantal gevallen sprake van ernstige verontreiniging, die zelfs schadelijk is voor de volksgezondheid. In het kader van de Interimwet Bodemsanering vindt onderzoek, afgraving, opslag en reiniging van de grond plaats, althans als dit laatste mogelijk is. Voor met zware metalen en cyanide verontrei nigde grond is nog geen schoonmaak- techniek voorhanden. De ontwikkeling ten aanzien van cyanide is overigens betrekkelijk ver. Binnen afzienbare tijd wordt reininging ervan mogelijk geacht. In afwachting hiervan moet de grond worden opgeslagen. Compartimenten De opslag van verontreinigde grond gebeurt in compartimenten, die van el kaar gescheiden zijn door 3.50 meter hoge betonnen keerelementen. De voor zieningen die getroffen worden, zoals gebruik van hoogwaardig beton, de af- faltlaag, het drainagesysteem onder in het aan te brengen zandpakket en de kwaliteit van het daaronder liggende folie staan er borg voor dat geen bodemverontreiniging optreedt. Bij e- ventuele uitwatering is er, na controle, een afvoermogeljkheid naar de naast gelegen rioolwaterzuiveringsinstallatie van Amersfoort. De Heidemij zal voor af de ondergrond onderzoeken in ver band met de maatregelen die getrof fen moeten worden. Maskers Chris Uiterwijk toonde zich, gebruik makend van het spreekrecht, veront rust over de mogelijke verontreiniging van sloten door uitspoeling (o.a. bij wolkbreuken) en vreesde voor de ge zondheid van de medewerkers van Vrijwillig Natuurbeheer, die in de ko mende winter een bosje ter plekke willen uitdunnen. Gedeputeerde Van Wijnbergen reageerde daarop met de opmerking: "De arbeidsinspectie eist dat medewerkers op het terrein van maskers gebuik maken. Daarbuiten loopt op geen enkele wijze iemand en iets gevaar." Naar aanleiding van vragen en opmer kingen van commissieleden lieten ir. Wijnbergen en provinciale ambtena ren die hem ondersteunden weten, dat de medewerkers ophet terrein van de grondopslag maskers moeten dragen. Buiten het terrein loopt op geen enkele wijze iets en iemand gevaar. Voor stank behoeft nauwelijks te worden ge vreesd. Over de verlegging van de wa terloop zal het provinciaal bestuur con tact opnemen met het waterschap. Oprichter Er zal aandacht worden besteed aan het visuele aspect van de opslagplaats door gebruikmaking van de bestaande houtwal aan de zijde van de A. P. Hil- horstweg. De verontreinigde grond zal worden aangevoerd via een ingang aan de Fluorweg op het Amersfoortse industrieterrein. Er is ook een noodin- gang gepland. Op het terrein zal con stant een opzichter van de provincie voor controle en dergelijke aanwezig zijn. In principe is het mogelijk dat te zijner tijd ook opgeslagen concentraties ge- reinigd worden. Dat is echter kostbaar, ook al omdat in de praktijk op het op- slagterrein zelf geen ruimte is voor ver werkingstechnieken. Meer voor de hand liggend is dan ook het transpor teren van de grond naar een zuive- ringsbedrijf. Er wordt gewerkt met strenge normen ter voorkoming van het risico van ver ontreiniging van het oppervlaktewater. Voordat er vanuit het verzamelpunt wordt geloosd naar de rioolwaterzui veringsinstallatie, wordt een eindcon trole gehouden. Er wordt niet geloosd als niet aan de eisen kan worden vol daan. Vervuilde grond die uit de Eem afkomstig is, wordt naar elders afge voerd. Gevaar door de muskusrat wordt nauwelijks aanwezig geacht. De commissie stelde zich mede op grond van deze informatie positief op achter het voorstel, zij het dat de heer P. Veen liet weten plaatsing van peil buizen noodzakelijk te vinden. Volgens de provincie bestaat hier echter geen aanleiding toe. ZUIDPROMENADE U TELEFOON 12874

Soester Courant | 1985 | | pagina 3