O AVENUE Jeugd enthousiast over waterspektakel tijdens braderie Smitshof Dr. L. J. v.d. Brom wint bijzondere prijs met briljant theologisch proefschrift ^jehannc TU IN-ADVIESCENTRUM 't vamlcckoogt d'Oh VvOES^' Opa's onder elkaar 'Brabant van hoog tot laag' Pentekeningen van Kees Koster in Kasteel Groene veld Predikant van Emmakerk in Soest 'Theologie behoeft logika' LIVE OPTREDEN Cartier aanstekers bij tabakspeciaalzaak Van Kleef Gemeentebestuur schrijft provincie over stortgaten achter Beukenlaan voor doe-het-zelvers Hoogteverschillen geven meer ruimte! (deell) WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 14 W0EN£ w. door Arie Wandelaar Het gebeurde een week of wat geleden. Op een moment dat we niks te wachten waren rinkelde de telefoon. "Pa", klonk 't aan de andere kant van de lijn, "we gaan 14 september naar Frankrijk. Zouden jullie Sebastiaan voor een weekje kunnen hebben?" Sebastiaan, ons eerste en tot nu toe enige kleinkind, acht maanden oud, toebehorend aan onze oudste dochter en haar besnorde metgezel voor het leven. Een mededeling dat Arie alle zes in de lotto goed had zou hem op dat moment niet gelukkiger hebben ge maakt. Want hoe kijk je als kersverse groot ouders tegen ontwikkelingen en ver anderingen op afstand aan? Wanneer het schaap van toeten noch blazen weet is 't allemaal voorspelbaar. Alle bij zijn komst direct of indirect betrokkenen stellen vast dat het hoopje mensenkind dat in de wieg ligt onge veer op ieder van hen lijkt. De nieuwe ouders worden ondergesneeuwd met adviezen die in vele gevallen reeds lang voltooid verleden tijd zijn, en ver volgens doen de supporters een stapje terug. Je wordt toeschouwer. Een rol die ons wat kinderen betreft vreemd is. De uitnodiging om als invaller op te draven werd dan ook met warmte ont vangen. Vader en moedertje spelen; hoe was 't ook weer? Na aanvaarding van de verantwoorde lijke opdracht ging Marie van start met het nemen van voor de hand lig gende praktische maatregelen. Van de buurvrouw kreeg ze de toezegging dat er een wandelwagentje kon worden ge leend, in de wasserette kocht ze van een bevriende was- en mangelrelatie een box, en ook een compleet kinderle- dikantje ging na zoveel jaren opnieuw tot de inventaris van huize Wandelaar behoren. Naarmate de datum van "als 't kindje binnenkomt" naderde stelde Arie met enige lichte wrevel vast dat van zijn kant iedere inbreng ontbroken had. Teneinde op Sebastiaan straks een on uitwisbare indruk te maken nam hij zich voor 't recreatieve gedeelte voor zijn rekening te nemen. "Hoe zal dat gaan?" informeerde Marie toen het onderwerp ter sprake kwam. "Laat dat maar aan mij over", beloofde Arie zonder het achterste van z'n tong te laten zien. Omdat hij zichzelf en Sebastiaan had beloofd iedere dag met broo^ de ^end jes te gaan voeren ging hij dezer dagen op onderzoek uit en ontdekte na hard nekkig zoeken iets dat op een vijver leek waar eenden zwemwedstrijden hielden, of zich her en der repten ten einde in hun onderhoud te voorzien. Ze werden daarbij terzijde gestaan door een wat uit het lood getilde oude man, zijn schouders stonden scheef, die met grote regelmaat restanten van de in houd van de broodtrommel serveerde. Waarschijnlijk, omdat Arie met lege handen stond, beschouwde hij hem niet als concurrent en begon een vrijblij vend praatje. "Lijkt mij lekker een eend te zijn", stelde hij vast. "Lekker met jet blote kont in het water en ma ling aan de mensen hebben." Op het water maakten enkele eenden een kwakend geluid. Instemming of afkeuring, we zullen 't nooit weten. De oude man offreer de Arie een pepermuntje en liet weten dat je als Opa altijd zuurtjes, peper muntjes en gekleurde ballen op zak moet hebben. "Ze zijn verwend", vervolgde hij, "ze kijken altijd 't eerst naar je handen. Vroeger was dat anders. Verwennen was er niet bij. Wat hadden ouders en kinderen nou te verteren? Alleen de rijkdom had wat te verteren." Van het gezicht van de man viel te le zen dat hij ooit, lang geleden, op een etagewoning in een druk bevolkte straat had geleefd. Zo'n sloppenwijk die bij gebrek aan gevoel voor de juiste definitie soms gezellig werd genoemd door mensen die het geluk hadden er zelf niet te hoeven wonen. "Tegenwoordig is het anders. Waar koop je nog een losse toverbal of een stuk zoet hout? Het zit allemaal in gTootverpakking. Kunnen de kinderen ook niet helpen, maar treurig is het wel.'' Afgaande op het royale senior uiterlijk van de oude man trachtte Arie, als Opa-in-de-leer, hem andere, wat meer praktische, uitspraken te ontlokken. "Hoe veel kleinkinderen heeft U?" vroeg Arie om een begin te maken. De oude man antwoordde niet en gooide een extra portie retourbrood in het water. "IK heb er één", liet Arie weten. "Dan bent U een gelukkig mens". Het werd even stil. Beide partijen konden kennelijk met het gesprek geen kant uit. Arie probeerde 't nog een keer. "Ziet U ze veel, de kleinkinderen? Met iets van verbazing op zijn gezicht keek hij Arie aan. "Die daar", hij wees met zijn vinger naar de eenden, "zie ik iedere dag. Dat zijn mijn kleinkinde ren." Met bevende vingers haalde hij de laatste pepermuntjes uit z'n rolletje en gooide het bij wijze van dessert in het water, zich vervolgens tot Arie wendend met de mededeling: "Ik weet niet wat uw plannen zijn, maar dit is wél mijn plekkie hoor." Nog is het geen 14 september. Ari& heeft dus een paar dagen de tijd een ander stekkie te zoeken. Een goede verstaander heeft immers maar een paar woorden nodig. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv Computer- beveiligingen Tel. (02155)13014-12577 Vooral de jeugd heeft zich vorige week enthousiast getoond als deelnemers aan het waterspektakel, dat daar tij dens de braderie van de Smitshof-win keliers was georganiseerd. De ouderen voelden er niet voor zich met een kus sen in het toch wat frisse water te laten meppen. De jeugd had aanzienlijk minder last van koudwatervrees. In de drie verschillende leeftijdsca tegorieën werden de volgende deelne- mertjes winnaar: Victor Kuyt (7-9 jaar), Guido Kisner (10-12 jaar)en Jan Wil lem Klaarwater 13-15 jaar) Tijdens de braderiee heerste er een ge zellige drukte in het winkelcentrum. De meeste aandacht was duidelijk voor het waterspektakel, al konden de be zoekers ook aan andere spelletjes mee- den, zoals het kauwgombellen bla zen etc. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3188 HN Soest Telefoon (033) 11141* 14140 Telex 19419 nl Tot 21 oktober 1985 is in Kasteel Groe- neveld een tentoonstelling van Kees Koster uit Tilburg te zien van penteke ningen uit Brabant en Zeeland. Kees Koster, Rotterdammer van ge boorte, kwam in de oorlogsjaren in Brabant terecht en vond daar gast vrijheid Hij kreeg zijn opleiding aan de Leergangen in Tilburg en er groeide een grote genegenheid voor het Bra bantse landschap en zijn bewoners. De Meierij, de Baronie, de Peel en de Kempen zijn de gebieden waar hij zijn inspiratie zoekt. Vooral karakteristie ke gebouwen, zoals oude boerderijen, huizen, kastelen en kerktorens die drei gen te verdwijnen, legt hij vast in fraaie pentekeningen. Hij wordt hierbij door o.a. Het Brabants Heem. Het Provinciaal Genoodschap en ande re verengingen die zich met het land schap bezig houden. De collectie tekeningen in Kasteel Groeneveld toont Brabant van oostnaar west, van hoog tot laag. Daarnaast is een tiental prenten te zien, getekend in Zeeland. Gezien de grote belangstelling voor de tekeningen van Kees Koster is er een speciale map met tekeningen gerepro duceerd. Deze is te kopp bij de re ceptie van het kasteel. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Openingstijden: dinsdag, woens dag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag en zondag/van 12.00 tot 17.00 uur. De predikant van de hervormde Emmakerk aan de Regentesselaan in Soest, dr^ L. J. van den Brom, ontving onlangs de Mallinckrodtprijs. Deze prijs wordt eenmaal in de tien jaar toegekend voor de beste theologische dissertatie (proefschrift) in die periode. In het Utrechtse Universisteits- blad had Armand Heijnen naar aanleiding van de toekenning van deze prijs een gesprek met dr. Van den Brom, dat zeker ook voor lezers van de Soes- ter Courant interessant is. Het interview nemen wij - met welwillende toe stemming van het Universisteitsblad - hierbij in zijn geheel over. Voor zijn dissertatie 'God alomtegen woordig' krijgt de Soester predikant dr LJ. van den Brom de Mallinckrodt-prijs van de Groningse universiteit. In 1968 wisselde Van den Brom de laboratorium- jas voor de domineestoga, maar zijn ken nis van de fysika nam hij mee naar de studie van de theologie, de godsdienst- wijsbegeerte en de systematische theolo gie om precies te zijn. "Toen ik overstap te van fysika naar theologie viel mij op hoe hier met woordspelletjes gewerkt werd. Mystificeren is een kwaaltje van theologen." In 1982 promoveerde hij in Utrecht bij prof. dr V. Brümmer. Ook in zijn proefschrift is hij ten strijde getrok ken tegen die mystifikatie. Naar verluidt een briljant proefschrift, hetgeen met de toekenning van de Groningse prijs nog eens onderstfeept wordt. Begin deze eeuw al stelde een Duits logikus dat het tijd werd dat theologen eens wat minder poneerden en meer argumenteerden. Van den Brom nam het zich ter harte: "Elk spreken moet duidelijk en bewijsbaar zijn. Ik moet mij aan logische regels houden, ook als ik over God spreek. Anders weet ik niet wat ik zeg. Er zijn theologen die zeggen dat God ver heven is boven de logika. Maar dat vind ik een kategorie-fout. Spreken over God is gehouden aan logische regels vanwege de verstaanbaar heid. Logika heeft betrekking op het menselijk spreken, niet op het objekt van spreken. Dat wordt nog wel eens verward. Hij is niet de eerste Utrechtse geleerde die de prijs toegewezen krijgt. Eerder, in 1945 ont ving de oud-rektor Van Unnik een nieuw-tes- tamentikus, de prijs en in 1975 was de dogma- tikus De Kneijff aan de beurt. Na het overlijden van de Groningse hoogle raar Mallinckrodt werd een fonds ingesteld, waaruit één keer in de tien jaar een naar hem vernoemde prijs wordt bekostigd, die toege kend wordt aan de beste dissertatie uit dat de cennium. Mallinckrodt, een van de laatste vertegenwoordigers van de zogenaamde Gro ningse richting, die op zoek was naar het eigene van de Nederlandse theologische tradi tie, is nu min of meer in de vergetelheid geraakt en het is dan ook beslist niet zo dat de prijs wordt toegekend aan een intellektuele nazaat van hem. Behalve de genoemde Utrechtse theologen vielen nog een kuituur-t heoloog, een godsdienstfenomenoloog en een kerkhistorikus in de prijzen. Horlogemaker Van den Brom: "Ik zie de toekenning van de prijs als een erkenning van het feit dat ik fundamenteel onderzoek heb gedaan, dat wel iswaar niet modieus is, maar dat een terrein aanraakt dat in de Nederlandse theologie sinds de zeventiende, achttiende eeuw min of meer genegeerd werd, namelijk het terrein van de grondslagen van de theologie. En die grondsla gen, daar kun je eigenlijk niet omheen. Nu pas zie je dat theologie weer in diskussie raakt met andere wetenschappen, en ik heb geprobeerd aan die diskussie een steentje bij te dragen. Ik heb, als van huis uit bèta-man, mijn exakte kennis willen relateren aan wat de theologie over God zegt. 'Reason and revelation must be associated', heeft de Engelse filosoof John Locke eens gezegd. In het achttiende-eeuwse Nederland vond deze uitspraak wel gehoor. Een aantal Verlichte theologen bedreef hun wetenschap op een verstandelijke manier, en ging in de natuur op zoek naar een handelende en vooral scheppende God, daarbij geholpen door novi teiten als mikroskopen en telelenzen. Voelt Van den Brom zich verwant aan deze zoge naamde fysiko-theologen? "Wel in de zin dat zij God zagen als iets te maken hebbend met de fysische werkelijkheid. Maar hun opvatting dat de natuurlijke bouw werkjes zo kunstig zijn dat er wel een God ach ter móet zitten, gaat mij te veel in de richting van een Godsbewijs. De visie dat God een han delende persoon is, die een relatie met de mens zoekt, raakt bij de fysiko-theologen te veel op de achtergrond. Wat zij deden is eigenlijk een variant op de visie van God als horlogemaker. Om God te kennen, moet je weten hoe het hor loge werkt, en daarom onderzochten zij de natuur zo intensief. Hoewel het tegendeel gesuggereerd is; lag het persé niet in Van den Broms bedoeling om een Godsbewijs te leveren. "Ik heb geprobeerd met wijsgerige en theore- tisch-natuurkundige formuleringen de voor stelbaarheid van Gods presentie te beschrijven. Dus niet zijn vaststelbaarheid in natuur-weten schappelijke zin, maar de voorstelbaarheid van God als ruimtelijk bij de empirische werkelijk heid betrokken. Dimensies Daartoe maakte hij gebrtrik van een meer-di- mensionale ruimte-theorie. Aan het ons be kende vier-dimensionale kontinuüm (de drie ruimte dimensies en de tijdsdimensie) voegde Van den Brom een X aantal andere dimensies toe. Een idee dat ook in de fysika aanvaard is. Zo wordt het vreemde, dualistische gedrag van sommige elementaire deeltjes zoals elek tronen, die zowel de vorm van een golf als van een deeltje (een bolletje) kunnen aannemen, door sommigen opgevat als een vierde röimte- -dimensie. En die meer-dimensionaliteit zie je ook terugkomen in de theorieën over de zwar te gaten in de moderne astronomie. Het feit dat je theorieën over meer-dimensio- naliteit ook in de fysika tegenkomt, is nog geen bewijs, maar het maakt volgens Van den Brom een ruimtelijke, alomtegenwoordige God wel voorstelbaar. "Ik denk dat je moet zeggen dat God een oneindig aantal dimensies heeft, inklusief de vier ons bekende, en dat hij vanwege die meer- -dimensionaliteit, die ik bij gebrek aan een betere term gemakshalve maar het 'buiten' noem, niet vast te leggen is in een experiment. Heeft dit streven naar het aantonen van de voorstelbaarheid van God iets te maken met de toenemende ontkerkelijking en ongelovigheid? Met andere woorden, wilt u aantonen dat de voorstelling van God als een persoon achter alle dingen ook voor de moderne mens een akseptabele voorstelling is? Van den Brom: "Die voorstelling is niet onre delijk, maar zij hangt van je eigen levensbe schouwing a), niet van wetenschappelijke Jak toren. In feite heb ik geprobeerd de theoloog Èultmann te weerleggen, die nogal wat invloed heeft en die zaken als hemel, hemelvaart, hel en dergelijke naar het rijk der mythologie heeft verwezen. Ik probeer duidelijk te maken dat zulk soort zaken, dat de ruimtelijkheid en lichamelijkheid van God, wel degelijk voorstel baar zijn, ook binnen een modern wetenschap pelijk koncept. Dat het hier niet om bewijsbaarheid maar om voorstelbaarheid gaat, is geen vaag theolo gisch gebabbel, maar past geheel in de mo dern-wetenschappelijke paradigma-theo rieën. Elke wetenschap werkt met modellen en gebruikt daartoe bepaalde redukties. Dr. L.J. van den Brom "IK wil de versnippering in een psychologische werkelijkheid, een biologische werkelijkheid, een sociologische werkelijkheid, een theologi sche werkelijkheid en noem maar op, tegen gaan". aldus Van den Brom. "Er is één kom- plete menselijke werkelijkheid, en ik wit voor komen dat mijn theoretische bril mijn opvattin gen bekrompen maakt. De vraag is dus; 'hoe ver ga je met je redukties?' Die mag je niet heilig verklaren. Einstein heeft met zijn relati viteitstheorie duidelijk aangetoond, dat het ge sloten kausaal fysika-beeld, zoals dat door onze redukties was ontstaan, niet klopt. Een theoloog die de reduktie toepast dat onze wer kelijkheid los staat van God, gaat mijns inziens te ver. Zoals elke wetenschapper zijn métier be drijft uit een aantal metafysische vooronderstel lingen, zo gaat de theoloog uit van een hande lende God, die kenbaar is geworden in de geschiedenis van Israël en van Jezus Christus. Samenhang Het paradigma van de handelende God is oorzaak van Van den Broms dynamische Godsbeeld. God is volgens hem niet tijdloos en evenmin ruimtegebonden in de deistischë zin van uitsluitend vóór alles aanwezig, maar God is aktief in de geschiedenis. "In ons spreken over God is tijd wezenlijk en veranderlijkheid is voor God dan ook geen ne gatieve kategorie. Daarmee wil ik niet zeggen dat God verantwoordelijk is voor de verande ringen in de geschiedenis, want dan Zou de per soonlijke identiteit van de mens in het gedrang komen en zouden wij vervallen tot een heilloos fatalisme. Wat ik bedoel, is dat God een hande lende persoon is die een relatie met de mens zoekt en dus niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de akt van de mens. Hij is alleen indirekt verantwoordelijk in de zin dal hij mij als mens gewild heeft. Heeft dit nogal theoretisch bezig zijn over de ruimtelijke voorstelbaarheid van God nog iets te maken met het ambt van predikant, dat Van den Brom in Soest uitoefent? Bestaat er niet een enorme diskrepantie tussen deze stu deerkamer-geleerdheid en de alledaagse prak tijk van grotere en kleinere problemen van ge meenteleden? Van den Brom: "Existentieelgezegd: 'Zonder dit soort onderzoek zou ik geen predikant kunnen zijn.' De alledaagse problemen van mijn gemeenteleden hebben een wereldbe schouwelijke achtergrond en daarop word ik aangesproken. In mijn theoretisch bezig-zijn vorm ik schakels, aan de hand waarvan ik daarop kan inspringen: 'Wat zeg ik en wat durf ik niet te zeggen?' Zo heb ik een wereldbeeld ontwikkeld waarbinnen het denken aan God niet onredelijk is. Elk mens, of het nou een boer of een direkteur is, vraagt op een gegeven moment naar de samenhang in het leven, naar de grond van zijn of haar ethische normen, naar organische verbanden. Geen mens kan le ven zonder samenhang. Voor mij persoonlijk is die samenhang kenbaar geworden in de persoon van Jezus Christus over wie je mense lijk kunt spreken in termen van God. armand heijnen ZONDAG 15 SEPTEMBER van de groep Aanvang 21.00 uur VAN WEEDESTRAAT 253 SOEST FIRE FIRT FIRE FIRE FIRE FIRE Mythen en legenden verhalen over de meest uiteenlópende experimenten, door zowel wésterse als oosterse vol ken ondernomen, om vuur te kunnen maken. Belangrijke stromingen als voorlopers van de aansteker waren enerzijds het produceren van vonken d.m.v. een schokeffect "metaal tegen vuurstenen" anderzijds d.m.v. wrij ving. Sinds prometheus was het echter niet voldoende vuur te produceren. Belangrijker was het vuur te overwinnen, sterker nog: het vuur te conserveren. Door de eeuwen heen ont stond er een strijd tussen natuurkun digen en chemici om uiteindelijk "de aansteker" als gebruiksvoorwerp te ontwikkelen. Aansteker als sieraad Cartier, juweliers sinds 1847, met ge voel voor techniek, ethiek en perfectie, gaven de aansteker een "luxe uiter lijk". Louis Cartier hield zich als be roemd en vooraanstaand ontwerper hoofdzakelijk bezig met het ontwerpen van juwelen en horloges. In de twinti ger jaren echter ontwierp hij de eerste aanstekers. De eerste gesigneerde vlam aanschouwde het daglicht en werd een internationaal succes. Trouw aan de stijl van het huis, door drongen van Cartiers tijdloze wortels, presenteert Alain Perrin, de huidige president van Cartier, Cartier aan een breder publiek met interesse voor stijl en raffinement: het "Must"-concept is een feit. De ovale Cartier aansteker is het eerste belangrijke Must-artikel met een esprit van traditie en eigen tijdse technische innovatie. Een historisch ontwerp: de aanste ker met ingebouwd horloge van Cartier uit 1929. De Kollektie 1985 bestaat uit: - De ovale aansteker verguld, verzil verd of lak. - De aansteker 3 ringen verguld, lak en staal legering. - De 5-kantige Must aansteker verguld verzilverd, lak en staal legering. - Tafelaanstekers. Cartier-aanstekers genieten een internationale garantie. Ze zijn te zien en te koop bij Tabakspeciaalzaak Van Kleef, Van Weedestraat 86. Commissieleden binnenkort op werkbezoek Na afloop van de commissieverga dering van Bedrijven Personeel vorige week nodigde de heer Kuyer vanaf de publieke tribune het pro gressieve raadslid Jan Visser uit eens te komen kijken op zijn terrein, dat in Soest bekend staat als "het stort- gat van Kuyer". Onmiddelijk boog wethouder Oude mans (WD) met instemming van de overige commissieleden de uitnodi ging om in een georganiseerd werk bezoek aan de stortgaten van de ge broeders Beyer en de heren Kok en Kuyer. Centraal in de discussie stond woensdagavond een notitie van B&W over de stand van zaken met betrekking tot de stortgaten achter de Beukenlaan, die op verzoek van Visser door het college is geprodu ceerd. "Ik ben erg geschrokken van het resultaat. De bodem blijkt ver- ontreingd wat ik reeds vermoedde. De gemeente legt nu de verantwoorde lijkheid bij de provincie en alle po gingen sinds 1968 om de zaak te sluiten hebben gefaald", aldus de P.S- man, die de houding van het gemeente bestuur te laks vond en te lakoniek. Wethouder Oudemans gaf toe dat men tot nu toe probeerde "de kool en de geit te sparen, omdat de werkgele genheid van zes personeelsleden op de tocht staat, wasnneer men in grijpt". Alle raadsleden onderstreep ten de kritiek van Visser, behalve Arie van den Breemer (CDA), die betoogde dat het gemeentebestuur nog nooit ter plekke investeringen had gepleegd om overlast en verontreini ging tegen te gaan. Wethouder Oude mans beloofde de provincie schrifte lijk onder de druk te zetten de bepalingen van de Afvalstoffenwet; toe te passen en het antwoord v an de provincie voor de commissieleden ter inzage te leggen. De provinciale milieuinspecteur is van mening dat het op- en overslagbedrijf van de ge broeders Beyer gesloten moet worden, het stortgat van Kok buiten gebruik moet worden gesteld en bij het stort gat van Kuyer de naleving van de vergunning afgedwongen moet wor den. 't Is moar te hopen daawwe niet doaluk braangd kriege op Soest, waant we hebbe geejn bluswoater genogt! Daa's ok waat. Hoe kaan daat noeng woar weze - we hebbe de woaterfebriek toch vlaak bie ongs? Toch haa'k ut aal 'edaacht, waant ongderlest woare ze vaan de woaterleiding bie ming in de stroat an de gaang om heule slote woa- ter te loate vurtstrome. En daat deeje ze ok op aangdere ploatse, zaag ik loater. Toeng woare ze denk' aal an ut kieke hoeveul of t'r nog in de buze zaat. As ze overaal zo laang woare blieve kieke as bie ongs in de stroat, daan had d'r ze ker geejn woater genogt meer in 'ezete as de nood an de maan waas 'ekomme. Voortemee hewwe nieuwe braangd- weerwoages moar geejn woater. En daat nog wel noa zo'n laange naatte zomer! Ze hebbe ut aalsmoar over de eerste en tweejde uutrukwoages, moar ak bie de braangweercentroale kiekt, daan ziet ik t'r wel tieng stoan! Eerst wouw de road geejn geld geve veur nieuwe uutrukkers, moar as t'r voortemee braangdweermaanne met pensioen aafzwoaje, hoeve ze mingder salloaris se te betoale en zo komt t'r daan geld vrie veur nieuwe roojehoanvaangers. Daan kroajt de braangdweer wel victo rie, moar intusse snaap Ik d'r geejn baarst vaan, waat ovve ze daan wille. Je zouw omtrent kenne zeige: hoe mingder spuutgaaste, hoe meer uutruk woages, niewoar? En wie motter daan op zitte? En doar komt nog bie daat de sjuffeurs te vaar vaan de centroale wone, volges ongze kraangt. Zo kriege we traammelaant met de braangd! Moar zo as ik ut bekiet, kaan ut maak- keluk zaat aangders. Geef aal die sjuf feurs un uutrukwoage meej noar huus. We hebbe nege stuurmaanne en tieng woages. Daa's dus nog ééjn reserve op staal. Motte ze netuurlijk wel aal die rooje kaarre eerluk verdele over Soest en daan ben ze veul eerder bie de braangd as noeng. Zo kriegt iedere sjuffeur de snaabbel in ze eige buurt. In de centroale zouw je daan ruumte vrie kriege veur filioale vaan ut ge- meengtehuus. Daat spoart all weer nieuwe beraak.„j. Licht ken doaro de kwietscheldaafdeling in komme. Trouwes, hoe zit daat mettut nieuwe pliesiebero? Ze zouwe in september an ut mulle goan. Ik goat wel drie kere per daag kieke an de Daalweg, ak tied het, moar ik ziet doaro nog niks vaan ut bou wriepmoake De gemeengte loat Hannes toch niet veur poal stoan? Ik hettut "joawoord" veur de bouw ongderlest in daank ongtvaange, moar woar blieve de doade noeng? Is t'r nog un stukkie in sproak goan dwaarsleige op un end? Je weet ut moar nooit vaandoag de daag! Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k me eige aafvroag of t'r licht nog eerst un stel tute in de VUT mot goan lope om zo meer finaancieel staarke-aarmslaag te kriege. Daat ken nooit, waant we hebbe d'r net weer un nieuwe hoofdinspecteur bie. Ajje daat moar weet! HANNES VAN DE NENG kontoor effiaencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten I.v.m. verkoop Artishockgebouw Interculturele manifestatie gaat (voorlopig) niet door De interculturele manifestatie, die onder de titel "Noord/Oost/Zuid_West" op zaterdag 21 september zou worden gehouden in en rond het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat/Parallelweg is tot nader order uitgesteld Dit in verband met de voorgenomen verkoop van het gebouw, wSarover de gemeenteraad overigens op 19 september beslist. Op dit moment is het nog onzeker wanneer er waar de manifestatie wél zal plaatsvinden. Men geve acht op berichten in de pers. Erik van Dorresteyn j medewerker 't Vaarderhoogt JïMÏB Niveauverschillen maken een tuin groter; vooral achterin geplaatst geven ze aan de tuin een indruk van uitgestrektheid. Om er voor te zorgen dat aan gebrachte niveauverschillen niet wegspoelen moe ten we de grond op de een of andere manier keren. Materialen die hier geschikt voor zijn vinden we in ruim assortiment. In veel gevallen zal er gekozen worden voor een houten grondkering. Hout sluit door zijn natuurlijke aard dan ook heel goed aan bij de beplanting. Zodra er voor hout gekozen wordt zijn een paar factoren heel belangrijk. In de eerste plaats is dat de verduurzaming van het hout. Een houten grondkering is voortdurend in kontakt met de (vochtige) grond waardoor onbehandeld hout snel zal gaan rotten. Er zijn wel hardhout soorten als meranti en azobé die niet rotten, maar deze zijn vrij kostbaar. Tegenwoordig is echter veel tuinhout dat op tuincentra wordt aangeboden drukgeïmpreg- neerd. Het schimmelwerend middel wordt onder verhitting en zeer hoge druk (14 atmosfeer) in het hout geperst. Hierdoor krijgen de schimmels die rot ting veroorzaken geen kans meer om in het hout door te dringen. Drukgeïmpregneerd hout mogen we zeker niet verwarren met geïmpregneerd hout. Een fabrikant mag zijn rondpalen of minibiels na melijk al geïmpregneerd noemen als deze slechts korte tijd in carbolineum gedompeld zijn geweest. De beschermende waarde van deze behandeling is vanzelfsprekend veel kleiner. Een tweede belang rijk punt is, dat we een houten grondkering die een bepaalde kleur moet krijgen niet met verf maar met beits behandelen. Verf sluit het hout af. Daardoor kan het nog in het hout aanwezige vocht niet naar buiten, zodat kans op rotting alsnog aanwezig is. Bovendien zal de verf na verloop van tijd gaan blad deren. Beits daarentegen ademt" zodat vocni een Wat ziJn zoal de mogelijkheden met hout? Welnu, er zijn nogal wat houtprodukten in de handel tegenwoordig, maar ik zal de meest ge schikte soorten even de revue laten passeren Allereerst hebben we natuurlijk de biel (meervoud biels) die als grondkering In vooral wat grotere tui nen goed bruikbaar Is. Biels worden bij kleinere hoogteverschillen tot 2 biels hoog los gestapeld Bij grotere niveauverschillen kunnen we ze beter onderling verbinden met bielzenspijkers, (extra lan ge spijkers). Biels hoeven in tegenstelling tot de meeste andere houtprodukten niet behandeld te wordem Een tweede mogelijkheid ia de rond of paUisadepaal in diverse diameters verkrijgbaar. EïL' i r. PUnt' strak Sefre88d of geschild. Rondpalen met een geringe diameter geven een kleine tuin meer afmeting. Geschilde palen zijn veel grilliger om te zien dan de strak gefreesde Voor elk wat wils dus: bij het maken van een balli sade, die als grondkering moet gaan fungeren kun- rwn we op meerdere manieren te werk gaan Werken we met ronde vormen dan is het 't verstan digst de palen minstens een derde van hun lengte keerd^gaat worden tde kant^Ue wrcf niet tegen de wand sfeof! iendie voor LeauVeïschS SfS* BA Mid 37 Tel. van 12 En Iedere LI Tuinbroe Een bewoor meldde de pc diefstal van dingstuk had gen, maar w tot dusver onl Teveel b< voor sten Aan de Turfst week een buu bouwstenen, c Hermandad i; ge argwaan 1 hem staande, bezig was me huis, en dat h bruiken. Hij v en heengezoni

Soester Courant | 1985 | | pagina 14