IDE wr Mantels/Overjassen JAPONNEN 5.75 3.65 {oester verhuisbedrijf Van 't Net slaat Heugels uit over de hele wereld m \YV W. van Dam verkoopt supermarkt bij Honsbergen ICTO-voorzitter trekt lessen uit de geschiedenis idier art 4.90 4.50 BLIJ MET DE STOMERIJ" PAGÏNAlè WQENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 17 .00 uur elsprijzen L. 12477 ermann ^PIJTB.V /v) Irijf L. van 't Net maakte reis naar Singapore en Australië S Auto uit verkeer genomen SEPTEMBER-AANBIEDING: TEXTIÊLREINIGERS Formule supermarkt blijft ongewijzigd Kruisraketten Nee? Kruisraketten Ja? nternationaal ige Nederlandse ltaten voeten uit. een unieke ütermann Jtermann jaren nv >tbus 169 Ï155) 18674 ïgevende sderlandse als I met een ver- eiten, zoeken vattende taak ekende :n Engels zal zij dienen ;le eigen- omogen. !5-35 jaar met lie reeds de funktie heeft riculum vitae e Tapijt B.V., i Soest. iaatsing 'MENDE VMHEDEN garantie SHELL taan 'oor c.v. In- verre reizen doet kan veel verha- Dat gaat in ieder geval helemaal voor de heer A. van 't Net, directeur n de bekende verhuisfirma uit Soest fods 1914! - die sinds enkele jaren ge- Itigd is aan de Nijverheidsweg op Soester industrieterrein. De heer i 't Net is onlangs teruggekeerd van pt weinig minder dan een wereldreis èoemd kan worden: een vliegreis Ir Singapore en Australië, waar hij p groot aantal zeer vruchtbare kon den heeft gelegd voor het verhuis- Vjf. waarin behalve hijzelf nog drie ers Van 't Net werkzaam zijn. laam Van 't Net heeft al generaties een bekende klank in Soest en de ite verhuiswagens met het opschrift in onze gemeente een zeer bekende ichijning. Het bedrijf heeft in de loop der jaren zijn vleugels uitgeslagen ^^£r zo'n beetje alle wereldzeeën en itinenten; de plaatselijke kontakten daarbij niet verwaarloosd, .rom levert Van 't Net zijn vakman- ip, deskundigheid, ervaring en ef- iëncy nog altijd van harte aan bur- s van Soest, ook als het om een be- teiden privé-verhuizing gaat. :h blijft het werk daartoe al lang >t meer beperkt. Op het programma Van 't Net staan bijvoorbeeld ook •te projecten als het verhuizen van eente- of rijkskantoren en van gro- concerns. Het internationale aan- 4 is in de loop der jaren sterk ge- ïid en neemt nu een grote plaats in [activiteiten van het bedrijf is. De reis naar Singapore en Australië 'am dan ook niet helemaal "uit de Iht vallen", zoals de heer Van 't fet verduidelijkt in een relaas van zijn lerwaardigheden op verre afstand Soest. De feitelijke aanleiding was uitnodiging voor een drieweekse :antie in Australië, aangeboden •r een relatie die door Van 't Net tot •te tevredenheid van België naar itralië was verscheept. "Dat was lurlijk een schitterend aanbod, r ik vond dat ik niet alleen maar Ie weken vakantie kon gaan houden, rom heb ik er gelijk een zakenreis gemaakt..." j jfifensen' De heenreis herinnert de heer Van 't [let zich als een tocht met bijzondere waringen, vooral door de enorme schillen in de plaatsen waar hij een tussenstop maakte en waar hij de |legenheid te baar nam om er even ad rond te kijken. "Het diiurde wel via Muscat, Karachi, en Colombo yam ik in Singapore aan. Het leek ènsen wel, met ald die haltes! Eigen lijk was het neit de bedoeling dat ik iïi Singapore ook zaken zou doen, maar Ik had er een lange tussenstop en daar om dacht ik: waarom zou ik hier ook niet even rondneuzen? Als één van de weinige Nederlandse Wïrhuisfirrna's is Van 't Net aangeslo ten bij de FIDI (Federation Interna tionale des Demenageurs Internatio- naux), de internationale verhuizers federatie, waartoe de beste verhuizers ter wereld behoren. "Ik zat op m'n [elkamer en besloot eens in de gids tijken of er ook leden van de FIDI fSihgapore waren. Dat bleek inder daad zo te zijn: twee zelfs. Die heb ik toen maar opgezocht. Van Singapore ging de reis door naar Perth, in het westelijk deel van Australië- Ook daar werd een aantal rerenom- Ook daar werd een aantal gerenom meerde FIDI-leden met een bezoek vereerd. "Ik heb er een stuk of negen grote bedrijven bezocht en goed be keken. Je wilt toch graag zien met wie je zaken gaat doen. Tenslotte moet je hier je opdrachtgevers kunnen ver tellen hoe de zaken er daar voor staan. Dan is het van belang dat je uit eigen Waarneming kunt praten. Nazorg Mstralië is bepaald niet het gemak kelijkste land van de wereld voor een Verhuizing, zo blijkt. "Kijk, inpakken en verschepen, dat kan iedere verhui zer wel. Het belangrijkste is echter de afhandeling ter plaatse, de 'na zorg, zogezegd. Dat vraagt enorm veel aandacht. Een klant moet aaar zelf niets aan hoeven te doen. Vdoral de Australische douane is een bijna onneembare hindernis, zo valt uit het relaas van de heer Van 't Net op te maken. "Ze hebben daar enorm strenge invoerbepalingen. Soms komt het wel een beetje absurd over, bij- oorbeeld als je in het vliegtuig moet Wörden ontsmet. Kun je nagaan wat er bij een hete inboedel allemaal moet gebeuren. Als tuinmeubels, om maar wat te noemen, niet strikt 'gecleand' zijn, kun je echt vergeten dat ze snel op je terras komen te staan. Voor dieren en textiel geldt hetzelfde nog sterker. Die kun je echt beter thuis laten, want het levert alleen maar ellende op." IJiJWii)'1'. -c- wm-*•***» De Australische quarantaineregels zijn ongeëvenaard scherp, aldus de heer Van 't Net. "Toevallig kwam er in die periode een schip aan met een con tainer van ons. Ik heb de afhandeling daarvan helemaal kunnen volgen." De formaliteiten die bij invoer in Australië moeten worden vervuld lie gen er bepaald niet om. Olifantspoot "Daar is Nederland werkelijk heilig bij", aldus de heer Van 't Net. "Enge land is ook lastig, maar Australië slaat alles. Wij hebben geen last gehad, al kost het wel een hoop tijdverlies. Ik heb er in diezelfde tijd een container zien aankomen uit India, met een opgezette olifantspoot. Ik dacht dat de douane er in zou blijven In totaal heeft de heer Van 't Net tij dens zijn drieweekse reis niet minder dan 21 grote verhuisbedrijven bezocht in Australië en Singapore, waaronder een aantal zeer grote. "Er was er één bij, dat had zelfs 1800 man personeel in dienst", verduidelijkt hij de schaal, waarop daar wordt gewerkt. "Austra lië is ook een geweldig groot land. En ze denken er ook groot, het draait allemaal om de 'business'. Na Perth stond Sydney op het program ma, waar de heer Van 't Net nog een aantal bedrijven bezocht, en tenslotte Melbourne. Hij verwacht een toene mende groei van de verhuizingen naar Australië. "Het land is een tijdje ge sloten geweest voor Europese immi granten, maar de deuren gaan nu weer wijd open. Ik voorzie een groeiende trek naar het land." In Melbourne heeft de heer Van 't Net o.m. via de Amerikaanse Kamer van Koophandel uitstekende kontakten kunnen leggen. "Ik ben de eerste Hollandse verhuizer die in Australië is geweest", aldus de heer Van 't Net. Hij heeft zich voor een verloop van de "Australische" za ken verzekerd van de assistentie van de heer Anton Jansen, die zelf jaren lang in het vak werkzaam is geweest en nu op free lance basis voor Van 't Net werkt. "In feite hebben we nu een aparte af deling-Australië", aldus de heer Van 't Net. "En dat is een goede zaak. In Australië zelf worden de za ken van dichtbij waargenomen door de heer Prins. Die zoekt de mensen daar op. 't Is uiteindelijk net iets meer als de mensen die er pas zitten, op duizen den kilometers van Nederland, iemand tegenkomen die zegt: goedemiddag, ik ben van Van 't Net. Positie versterken Stilstand is achteruitgang, is het motto van de heer Van 't Net' "Daarom zoe ken we steeds weer nieuwe wegen om onze positie te versterken. Je moet nooit op één poot blijven staan. De verhuis- markt groeit, de mensen verhuizen meer, maar je moet niet stil gaan zit ten afwachten. Vroeger konden m'n vader en ik misschien makkelijk bij de telefoon blijven zitten en had je 't maar voor het uitzoeken, maar van daag de dag moet er stevig gepionierd worden. Dat is in de eerste plaats een kwestie van je werk goed doen. Met on ze know-how en meer dan 70 jaar prak- 9 De heer A. van 't Net. Foto: Herman van Dam tijkervaring dóen we dat ook. Ik stond er als jongetje al bij toen m'n vader in de jaren vijftig emigranten naar Cana da, Australië en al die andere landen verscheepte. Dat ging toen nog in kis ten - over containers werd nog niet ge dacht." Overigens zit de firma Van 't Net ook in Nederland zelf bepaald niet stil. De heer Van 't Net start binnenkort een verkoopkantoor in Hilversum. In Nij- kerk is een bijkantoor dat door een fa milielid wordt bemand. Er wordt ook uitgekeken naar eventuele andere ves tigingen. Hecht familiebedrijf In het dagelijkse werk werken de vier broers Van 't Nét en hun vader nauw samen, verduidelijkt de heer Van 't Net. "Dat kun je natuurlijk allemaal niet alleen. We vormen een hecht fami liebedrijf waarin ieder zijn plaats heeft en zijn verantwoordelijkheid draagt. We kijken nooit op een uurtje, we werken met z'n allen keihard en ook behoorlijk lang." Vader Van 't Net is dezer dagen 50 jaar in de zaakeen ju bileum dat in alle rust is gevierd. "Ik ben niet iemand die gaat zitten af wachten, maar iemand die er continu op afgaat'aldus de jonge directeur. Die eigenschappen hebben er in niet geringe mate toe bijgedragen dat de firma Van 't Net zijn vleugels zover over Nederland en de wereld kan uit slaan. "We werken goed. We zorgen ook voor een optimale voorbereiding. Als enige Soester verhuisbedrijf zijn wij erkende internationale verhuizers, en daar zijn we trots op. We regelen alles voor de klanten: alle formalitei ten, de hete papierwinkel, behalve na tuurlijk dat ze zichzelf moeten laten in schrijven. Dat kunnen wij niet doen." Op de vraag of verhuizen niet erg duur is geworden antwoordt de heer Van 't Net: "Ik denk het niet. Als je nagaat wat er allemaal bij komt kijken: spe ciale auto's, gespecialiseerd personeel, dat soms weken van huis is, dan kun je wel nagaan dat het in die gevallen duizenden guldens moet kosten. Maar we doen ook altijd nog graag een kleine verhuizing in Soest. Eenvoud siert de mens, zeg ik altijd maar, en wie het kleine niet eert is het grote niet weerd." De heer Van 't Net, nog maar nauwe lijks terug uit Australië, is geen man om stil te zitten. "Als dit eenmaal goed van de grond is - we hebben gezaaid en geploegd, en wachten nu natuurlijk op de oogst - gaan we vast en zeker verder. Ik ben van plan binnenkort nog een grote reis te maken, nu weer naar een andere kant van de wereld. Nee, ik vertel nog niet waarheen. Dit is nog maar het begin. Straks kunnen we in derdaad zeggen: 'Van 't Net, waar ook ter wereld." t 'Waar ook ter wereldhet devies van de firma Van 't Net. wordt t reffend verbeeld op deze foto. Foto: Herman van Dam (02155) 1 43 32 WO Kt O mot MV SIIK Soester cel in wegens achterstallige boete De politie heeft vorige week de 40-jari- ge J.V. ujit Soest aangehouden, omdat hij tot dusver had nagelaten een hem opgelegde boete te betalen. Omdat hij de politie voortdurend aan het lijntje had gehouden werd er tenslotte een ar restatiebevel gegeven, waarop de man in de kraag werd gevat. De achterstal lige 75 gulden kon hij afkopen door een etmaal in de cel te verblijven. Dat deed hij. Op de Amersfoortsestraat hield de politie vorige week de automobilist S. uit Utrecht staande voor een controle. De remmen van zijn wagen deugden niet, zo kwam vast te staan. De auto werd voor- technisch onderzoek aan het bureau geplaatst. NU NU KONINGSWEG 16 - SOEST - TELEFOON 14302 W. van Dam. Foto: Goos van der Wilt De consument heeft er niets van kun nen merken en het ziet er evenmin naar uit dat hij of zij dat in de komende tijd wel zal doen, maar toch heeft zich "achter de schermen" van de bekende Soester supermarkt Van Dan Super (bij Honsbergen aan de Wiardi Beck- manstraat) een grote verandering vol trokken. De heer Wouter van Dam, directeur-eigenaar van wat is uitge groeid tot de grootste en modernste supermarkt van Soest, heeft zich uit de zaak teruggetrokken. Zijn opvolger is de heer E. J. van Doorn, eigenaar van een grote supermarkt in Nieuwegein en van een warenhuis in Wageningen. De overgang is deze week officieel een feit geworden. Vandaar ook de voor deze tijd van het jaar nog al ongebruikelijke sluiting van de zaak, afgelopen maandag, wegens inven tarisatiewerkzaamheden. Kornt.deze veranderinggVQor.de meeste Tdarife'n min of meer als "de bekende "donderslag bïj Tieldé^ë hemel", uit een kort vraaggesprek met de heren Van Dam en Van Doorn blijkt wel dat men niet over één nacht ijs is gegaan. "Het is echt een groeiproces geweest", aldus de heer Van Dam. "Ik ben eigen lijk al zo'n anderhalf jaar aan het den ken geweest; de ene keer voelde ik er niets voor, de andere keer voelde ik er niets voor, de andere keer juist wel. Die fase van aarzeling is nu af gesloten de beslissing is definitief. Wat hem tot het besluit heeft gebracht om de uitstekend lopende supermarkt te verkopen brengt de heer Van Dam als volgt onder woorden: "Over tien jaar ben ik vijftig. Dan kunje niet meer echt veranderen. Ik wil in elk geval niet tot m'n zestigste op deze manier doorgaan. Maar je kunt de cirkel niet meer doorbreken als je ouder bent. Ik ben nu veertig, en ik vind: als ik het nu niet doe, komt het er niet meer van. Op de achtergrond van het ingrijpende besluit van de heer Van Dam staat vooral het gebrek aan "uitdaging". "Het is altijd ontzettend arbeidsinten sief werk geweest; het heeft me on gelooflijk veel energie gekost, al heeft dat wel z'n vruchten opgeleverd, ook voor de consument." Dat het nog vrij lang heeft geduurd alvorens de heer Van Dam de knoop, doorhakte is te begrijpen als men be denkt dat hij de zaak in Klaarwater, waarmee hij in 1974 startte, in die ja ren heeft uitgebouwd tot één van de meest toonaangevende supermarkts in het land. Vorig jaar nog trad hij toe tot de bekende Club 199, waarin de fine- fleur van de vaderlandse supermark ten verenigd is. Daarvoor kreeg de heer Van Dam bekendheid met de su permarkt aan de Dalweg, die hij sa men met zijn broer leidde. "Nee, ik heb nog niets anders", aldus de heer Van Dam, gevraagd naar zijn toekomstplannen. "Ik zal de heer Van Doorn in de komende weken inwer ken en daarna eens op m'n gemak gaan rondkijken wat er te ondernemen valt. Dat kan van alles zijn, maar aan de andere kant denk ik ook: schoen maker, houd je bij je leest. Het zou best kunnen dat er binnen afzienbare tijd iets op me afkomt waarvan ik dnek ja, daar stap ik in. Een nieuwe uitdaging vooral." Weemoed De heer Van Dam, die de supermarkt heeft uitgebouwd tot wat in Soest en wijde omgeving een begrip is gewor den, neemt met weemoed afscheid van het bedrijf. "De business is de laatste jaren een stuk harder geworden. Zoals ik hier te keer ben gegaan kan ik tot m'n zestigste niet blijven doen. Toch gaat het afscheid niet gemakkelijk. Ik ben erg gehecht geraakt aan het per soneel en de fijne klantenkring; die laat je zomaar niet los. Ik zal er zeker met weemoed aan terugdenken; ten slotte heb ik hier misschien wel de mooiste jaren van m'n teven doorge bracht." De heer Van Doorn, met zijn 45 jaar niet zoveel ouder dan zijn voorganger, deelt met hem, zoals in de talrijke kon takten al is gebleken, dezelfde filosofie. "Ik zet het beleid van de heer Van Dam voort. Het is uiteindelijk niet mijn be drijf, maar van de klanten. Het is hun winkel. Daarom zal er weinig veran deren." De heer Van Doorn blijkt geen haast te hebben om de naam "Van Dam" van de supermarkt snel te ruilen voor "Van Doorn". Voor de consument doet de naam er niet zoveel toe, vindt de heer Van Doorn, die het zaken doen als een sport beschouwt. "Daar leef ik in, het is m'n hobby en ik vind 't heer lijk." 'Sport' De heer Van Doorn is al vanaf zijn twintigste actief in de detailhandel en kent het "klappen van de zweep" in de levensmiddelenbranche als geen ander. Eén van de redenen waarom hij zijn "sport" nu ook in Soest - waar hij een groot deel van de week in leven den lijve zal zijn aan te treffen - gaat beoefenen is het feit dat zijn zoon de leiding van het warenhuis in Wagenin gen overneemt. "Ik heb dus ruimte ge creëerd die ik hier kan opvullen", al dus de heer Van Doorn. De heren Van Dam en Van Doorn zit ten op één lijn als het gaat om de vraag hoe een goede supermarkt moet wor den geleid. Zij kennen elkaar al jaren, uit de begintijd aan de Dalweg, al moet de echte kennismaking met Soest voor de heer Van Doorn nog gaan plaats vinden. "Ik wil veel mensen teren ken nen. Het is een goed gevoel als je je bedrijf op het publiek kunt instellen. Ik hoop de winkel tot volle tevreden heid van de bevolking 'in te kleden', zodat Soest er ook gecharmeerd van is. De belangen van de consument staan ook voor mij op de eerste plaats. De heer Van Doorn zal de "formule" waarmee Van Dam groot is geworden dus niet wijzigen. Dat geldt ook voor de bijzondere evenementen waarmee Van Dam Super de aandacht wist te trekken, zoals de bekende Stratenloop en de Fietsvierdaagse - beide spor tieve aktiviteiten waarmee Van Dam uitstekende publiciteit wist te halen. Vertrouwen De heer Van Dam heeft er alle ver trouwen in dat de heer jVanJDoorn de uitstekende relatie tussen supermarkt en consumenten zal handhaven en uit bouwen. "Ik heb hem goed teren ken- 9 E. J. van Doorn. Foto: Goos van der Wilt nen en ik weet, aan zo'n man kun je wat overlaten." De heer Van Dam spreekt graag woor den van dank uit aan de grote klanten kring die hij in de loop der jaren aan Van Dam Super heeft weten te binden. Zijn erkentelijkheid geldt ook het per soneel, met wie hij altijd uitstekend heeft kunnen samenwerken en zonder wie hij, zoals hij toegeeft, de winkel nooit zover had kunnen uitbouwen. Het afscheid is intussen gevierd met een gezamenlijk uitstapje van het 95 man en vrouw sterke personeel. Dat gebeurde zaterdagavond; het hete ge zelschap vertrok toen in twee bussen vanaf de bekende parkeerplaats aan de Wiardi Beckmanstraat met onbekende bestemming. Zowel de heer Van Dam als de heer Van Doorn was van de partij. 0 Het gezamenlijke personeel van de supermarkt - 95 mannen en vrouwen - voor het vertrek naar het feest. Foto: Goos van der Wilt Drukbezochte ICTO-avond in Baarn Ruim honderd belangstellenden waren vorige week woensdag samenge stroomd in de grote zaal van Brand punt om te luisteren naar wat de voor zitter van het ICTO, Mr. J. L. Jans sen van Raay, te zeggen had naar aan leiding van het volkspetitionnement over de kruisraketten. De afdeling Baarn/Soest van het ICTO beet het spits af van een reeks manifestaties die door het ICTO (het Interkerkelijk Com- té voor Tweezijdige Ontwapening) zijn opgezet om de stem te laten horen van al diegenen, die doorgaans als de zwijgende meerderheid worden aange duid als het om plaatsing van kruisra ketten gaat. "Dat treft goed"aldus spreker,'want Baarn ligt mij na aan het hart. Daar ging ik 40 jaar geleden naar school, naar het Baarns Lyceum, nadat ik en mijn familie de Japanse kampen in het toenmalige Indië hadden over leefd." Met enkele persoonlijke herinneringen uit die bewogen tijd begon spreker aan zijn betoog, nadat de voorzitter van het ICTO Baarn/Soest, D. van Toor, met gebed en bijbellezing de avond had geopend. De geschiedenis herhaalt zich; trekken we daar dan geen lessen uit? Spreker begon met een parallel te trekken tussen het volkspetitionnement van nu met het volkspetitionnement in 1923 tegen de zogenaamde Vlootwet. Dat petitionnement was een succes (die Vlootwet werd in eerste instantie ver worpen maar de gevolgen waren dra matisch. Het werd immers de aanzet tot de eenzijdige militaire verzwakking in die tijd, de tijd van "geen man en geen cent", de tijd van het gebroken geweertje. Waar dat toe geleid heeft --- de verschrikkelijke Tweede Wereld oorlog ligt de oudere generatie nog vers in het geheugen. Daarom is het onze taak, aldus spre ker aan de jongere generatie door te geven, wat destijds is gebeurd en fout- gegaan. Wat het ICTO thans doet, zou onze regering moeten doen. Die taak, het duidelijk maken aan mensen, die het toen niet zelf hebben meegemaakt, doet het ICTO thans, maar zou de rege ring zelf moeten doen. Hij verweet de regering dan ook, dat die nalaat het volk duidelijk te maken WAAROM er onlangs is besloten tot de gedragslijn: plaatsen als de Sovjets alsmaar door gaan met de plaatsing van SS-20-raket- tenniet plaatsen als de Sovjets met de plaatsing van SS-20-raketten eindelijk eens ophouden. Iets, waarvoor ze door de NAVO vijf jaar de tijd is gegund. Het Nederlands socialisme staat alleen met zijn huidige standpunt inzake de kruisraketten. Het is een merkwaardi ge zaak, aldus spreker. De Nederland se socialisten van nu, PvdA en NW, zijn de grote geldschieters van het volkspetitionnement en dragers van de actie van het Komitee Kruisraketten Nee, maar elders in Europa denken de socialisten heel anders over deze zaak. Ter herinnering, aldus spreker: het is de socialistische minister-president dr. Drees geweest, die Nederland heeft binnengeleid in de NAVO en voor Nederland de kerntaken aanvaardde, die thans door de socialisten worden af gewezen het is op uitdrukkelijk en herhaald ver zoek geweest van de socialistische Bondskanselier Schmidt, dat Europa het NAVO-dubbelbesluit aannam; het was de Italiaanse socialistische lei der Craxi, die als eerste accoord ging met dit besluit en zich tot de plaatsing van kruisraketten verplichtte, het is de socialistische Franse minis ter-president Mitterand, die er geen twijfel over laat bestaan, dat de verde diging van Frankrijk, ook met kernwa pens. een zaak is, die de socialisten nauw aan het hart gaat. De kruisraketten zijn een Europees be lang; geen Amerikaanse dwang! Door IKV en Komitee Kruisraketten Nee wordt bij herhaling gesuggereerd, dat Nederland die kruisraketten zou gaan plaatsen onder Amerikaanse dwang. Niets is minder waar. Het is op verzoek van de Europese regeringen geweest, met de socialistische Bondskanselier Schmidt als initiatiefnemer en motor, dat het NAVO-dubbelbesluit tot stand kwam. Dat was een besluit, waarbij de Sovjets het in eigen hand hadden om de plaatsing van die kruisraketten in Eu ropa te voorkomen. Ze hoefden daar voor enkel de plaatsing van zelf te stop pen. Het anders voor te stellen en te doen alsof dit geschiedt onder dwang van Amerika, is een kwalijke vorm van anti amerikanisme. Niet-verdedigen van je land is dus niet "links". Men probeert in ons land van alle kanten en met alle middelen het volk wijs te maken dat het links is om je land, je veiligheid, je vrijheid niet te verdedigen. Het is een Christelijke plicht van de overheid, van de Staat om zijn burgers en hun vrijheid te bescher men, aldus spreker. Men wil dan het volk wijsmaken, dat dat een rechts standpunt is. Bewapening is niet de OORZAAK van internationale span ning, maar het GEVOLG daarvan. Dat moeten we goed uit elkaar houden, al dus spreker. En omdat ons land apart zich niet kan verdedigen, zijn wij toegetreden tot de NAVO. Ter voorko ming van oorlog. IKV vredelievend? - ICTO oorlogszuch tig? Degenen, die het IKV-standpunt niet delen, worden vandaag de dag bij herhaling als oorlogszuchtig bestem peld. Dat is doodgewoon niet waar, dus een teugen. Ook de ICTO-aanhangers willen vrede, maar willen die bereiken door tweezijdige ontwapening. Het 1 juni-besluit van onze regering was er juist op gericht om tot die tweezijdige ontwapening te komen door tenminste in eerste aanleg de uitbreiding te stop pen. En toen Nederland eenzijdig, dus los van de NAVO en afwijkend van eerdere afspraken in de NAVO tot die stap besloot, werd dit besluit door het IKV weggehoond, aldus spreker zicht baar geirriteerd. Daarom is het nodig, aldus een harts tochtelijke oproep van de landelijke ICTO-voórzitter, dat we onze bedoelin gen, onze boodschap UITSCHREEU WEN Het zijn immers niet de raket ten, die in Woensdrecht KUNNEN komen, die ons bedreigen, maar de SS-20-raketten, die in Sovjet-Rusland reeds STAAN. De Kerken en de vredesbewegingen. Spreker uitte grote bezwaren tegen de Kerken, die de praktische politiek in de kerkbanken hebben gebracht en daar mede de politieke scheidslijnen in de Kerken hebben geïntroduceerd. Dat had naar zijn mening niet moeten ge beuren. De omarming van de doel stellingen van het IKV door de Kerken heeft het ontstaan en het actievoeren van het ICTO tot gevolg gehad. Als tegenwicht. Omdat dat nodig bleek. De tegenstellingen verharden zich. He laas! Het is jammer, maar waar. De linkse pers is geen middel te grof om tegen ons, het ICTO, te keer te gaan, aldus spreker. Vrees voor molestatie doet mensen soms afzien van het opkomen voor hun ICTO-standpunt. Het gaat er in ons land hard naar toe, dat de vrijheid van meningsuiting in gevaar komt. Wees waakzaam, aldus spreker. Dan blijven we VRIJ en ONVER- VEERD! Een daverend applaus volgde. Het algemeen gevoelen, dat deze spreker, deze ICTO-voorzitter, verwoordde wat de toehoorders voeten en willen, zal daaraan niet vreemd geweest zijn. Een levendige discussie, waaraan door vete Motorblok in brand De brandweer moest vorige week optre den toen van het Van der Veldenplantsoen werd gemeld dat in de hal van een flatge bouw een motorblok in brand stond. De brandweer bluste de zaak en nam het motorblok mee voor onderzoek. De her komst van het apparaat is onduidelijk. Vrouw door huifkar aangereden De 26-jarige mevrouw H.B. uit Almere moest vorige week met een gebroken been worden overgebracht naar her R.K. ziekenhuis in Hilversum nadat zij bij het fietspad langs de Van Weerdenpoelmanweg was overreden door een huifkar, bespannen met een paard. Tragische omstandigheid bij dit ongeval was dat mevrouw B. en haar echtgenoot het paard en de kar 's och tends in Hilversum hadden" gehuurd om er een gezellige dag van te maken. Tijdens het toeren werd ook in Soesterberg gestopt. Toen de vrouw rechts naast de wagen stond schrok het paard en sloeg op hol, mogelijk als ge volg van vliegtuiglawaai van de nabij gelegen basis. Mevrouw B. werd vervolgens door de kar overreden. Het paard kon even later aan de andere kant van de weg tot stilstand worden gebracht. Het dier en de wagen werden later opgehaald door de Hilversumse manége.

Soester Courant | 1985 | | pagina 17