KNE 1ÜJ©lï^ G//GD DESllfM mm l?5 3?8 o> io gezien Problemen Mariaschool lijken opgelost College neemt afwachtende houding aan bij problemen verkeersveiligheid Anti-vandalismeproject basisscholen gestart SBB 160,- O) CO £0 sis M magere runderlappen Ïkilo 1 998 Commodore WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 64e JAARGANG NO. 3 - Gesprek tussen koper en omwonenden Antwoorden op PvdA-vragen BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg4 - Soest - Tel. 02155-14878 Soest hield in 1984 2.190.000 gulden over Hou het gaaf' MODE TEN VOETEN UIT 1 i i ïl foto-film-video computer/ Honsbergen van 17.98 voor M. HONSBERGEN Franse Golden Honsbergen Kudde Rivalen Autorijschool Ed Mijnders De IBM compatible PC! ■Ma Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Het ziet ernaar uit dat de "strijd" om het behoud van de Mariaschool gestre den is. Dat valt althans op te maken uit de reacties van de buurtbewoners - verenigd in "Mariastraat Belangen" - en van de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening, waarin de kwestie vorige week nog eens ter sprake kwam nadat zij te elfder ure van de agenda van de raadsvergade ring in augustus was afgehaald. Bij het voorstel was een nieuwe, uitge breide brief van het College gevoegd, waarin met veel omhaal van woorden nog eens het eerder ingenomen stand punt werd herhaald, namelijk dat de verkoop aan de Soester aannemer J. Smeeing het beste was. Namens de Mariastraat-bewoners on dernam de heer H. Korten nog wel een poging om wat kritische kanttekenin gen te zetten bij het voorstel. Als de school niet behouden kan blijven, dan vormt woningbouw een waardig alter natief, aldus de heer Korten. Hij vond het wel een beetje vreemd dat het bouwbedrijf - vooruitlopend op de beslissing van de gemeenteraad - al be drijvigheid mocht ontwikkelen in het pand. "Dat is een onaanvaardbare si tuatie. omdat nu geen objectief besluit meer mogelijk is." Ook onderstreepte de heer Korten dat het lawaai van schoolkinderen door de omwonenden heel anders wordt ervaren dan over last van (vracht)verkeer in de rustige straat. Hij bepleitte in elk geval be houd van het karakteristieke torentje. Jan Visser (Progressief Soest) vond weliswaar dat bedrijven niet in kleine woonkernen thuishoren - "daar hebben we een industrieterrein voor" - maars meende dat het over en weer ontbrak aan voldoende informatie. Hij deed de wethouder de suggestie maar eens een gesprek te arrangeren tussen de heer Smeeing en de omwonenden. Beeldbepalend Ries van Logtenstein (CDA) pleitte er voor het Mariaschoolgebouw evenals het Artishockgebouw op de lijst van "beeldbepalende panden" op te nemen, zodat de kans groter is dat het gehandhaafd blijft. Hij wees erop dat de heer Smeeing het gebouw in een staat wil brengen waarvoor anders de gemeente zelf zou moeten zorgen. De kleuterschool en de tuin, die deel uit maken van het Mariaschool-complex, moeten volgens Van Logtenstein nu al worden gevrijwaard van het risico van bedrijfsvestiging, om zo die angst bij de omwonenden alvast weg te nemen. Joop van den Brakel (PvdA) en Gert Beyen VVDzagen geen problemen in de plannen van de heer Smeeing en meenden dat de gevreesde verkeerso verlast bijzonder zou meevallen. Beiden pleitten voor het behoud van het gebouw. Alleen Hans Blom (CDA) vond woningbouw "ook geen onzinnige gedachte", als de omwonenden de plannen alsnog niet zouden zien zitten. Ideaal Wethouder Plomp wees er ook op dat er in de plannen van de heer Smeeing geen sprake is van een "bedrijf", maar van een "kantoor". Hij toonde zich graag bereid om mee te werken aan een gesprek tussen de betrokkenen, al wilde hij zichzelf niet opdringen. "Ik wil niet de indruk wekken dat ze het zonder mij zelf niet eens kunnen wor den." Hij besloot met een opmerking die misschien ook gepast zou zijn ge weest bij de - voorafgaande - discussie over de snackbar aan de Steenhoff- straat: "Honderd procent overlast wegnemen is in dit kleine land een on- nereikbaar ideaal. Dat lukt nooit van z'n leven." Het College van Burgemeester en Wet houders heeft vorige week een uitvoe rig rapport gepubliceerd over een aan tal "verkeers-onveilige gebieden" in Soest, waarover de PvdA-fractie enige maanden terug vragen had gesteld. Het College stelt daarin in de eerste plaats vast dat verkeersveiligheid een moeilijk meetbaar begrip is, al is de gemeente sinds kort abonnee van de Verkeers Ongevallen Registratie dienst, die met computers het aantal ongevallen bijhoudt. Daarnaast, aldus het College, bestaan er subjectieve oor delen over verkeersveiligheid. Het oor deel van de politie is echter een essen tieel onderdeel. Soms kunnen onveilige situaties worden bestreden door een voudige maatregelen, maar in andere gevallen moeten er voorzieningen wor den getroffen die op hun beurt weer lei den tot "maatschappelijke weerstand", aldus het College. Over een zebrapad op de kruising Burg Grothestraat/Inspecteur Schreuder- laan (voor Braamhage-bewoners en scholieren) en een oversteekplaats voor fietsers bij het Nieuwerhoekplein merkt het College op dat het "ongeval lenbeeld" de laatste jaren niet is ver slechterd. Verkeerslichten zijn dan ook niet noodzakelijk, vindt het College. Een vluchtheuvel behoort niet tot de mogelijkheden. De voorrangssituatie bij het Nassau- plantsoen, die nogal verwarrend is, blijft voorlopig gehandhaafd, evenals die bij de zijstraten van de Hellingweg. Hier hindert het groen het uitzicht, maar daarvoor zal de gemeente nog maals de aandacht van de betrokken burgers vragen. Een voetgangersoversteekplaats bij het station Soest-Zuid is ongewenst, al dus het College, omdat hij tussen de spoorbomen nauwelijks zal opvallen. Een en ander komt overigens wel aan de orde bij de aanpak van de Konings weg, aldus het College. Datzelfde geldt voor de vraag om een verlicht zebrapad en betere zichtbaarheid van de zijwegen van de Koningsweg. Voor de problemen op het kruispunt Beetzlaan/Wiardi Beckmanstraat- Laanstraat/Beukenlaan verwacht het College soelaas van het verkeerscircu latieplan op het industrieterrein, maar vooral van de plannen met de Konings weg, die ervoor zullen zorgen dat de verkeersintensiteit op de Laanstraat/- Beukenlaan zal afnemen. Aan de Beetzlaan zouden voorrangs maatregelen ook alleen maar leiden tot hogere snelheden, met dienovereen komstige gevolgen. De kruising Beukenlaan/Dalweg wordt (met subsidie van het rijk) nog eens nader bekeken. Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid van ombouw van de verkeerslichteninstallatie naar een "conflictvrlje" installatie. Het tunneltje onder de Dalweg wordt door de politie - in verband met klach ten over gebruik door auto's - extra ge controleerd. Ook een aantal knelpunten in Soester- berg passeren de revue in het stuk, dat vorige week werd besproken in de com missie Ruimtelijke Ordening. Joop van den Brakel (PvdA), die de vragen des tijds had gesteld, vond dat hij wel lang op antwoord had moeten wachten en stelde vast dat het College de PvdA- fractie in veel gevallen gelijk gaf, al zijn er veel zaken die niet voor realise ring in aanmerking komen. "In som mige gevallen wordt er al sinds 1974 over gepraat," merkte hij vertwijfeld op. "Moeten er dan eerst ongelukken gebeuren? Als we niks doen komt dat er misschien van, en een mensenleven is met geen miljoen te betalen. Simpel bord Hij ging met name in op de veiligheid van het kruispunt Beetzlaan/Laan- straat/Wiardi Beckmanstraat. "Als je dat ziet, dan weet je toch dat je daar met een simpel bord al een heleboel aan kunt doen?" Hij deed ter plaatse het voorstel om het linksafslaande doorgaande verkeer over de Wiardi Beckmanstraat te verbieden. Verkeer uit Klaarwater kan dan gebruik maken van de Jan de Rooystraat en de Vrij- heidsweg, om zo op de Laanstraat te komen. Hij stelde overigens vast dat "autopi raten" er toch altijd wel zullen blijven. "Het is jammer dat ze niet streng worden gestraft. Ik zou zeggende auto laten staan en pas drie maanden later teruggeven." Hij merkte verderop dat het dikwijls ging om auto's van mensen die hun geld niet met werken verdie nen. Ook Gert Beyen (VVD) had zich ver diept in de situatie ter plaatse en pleitte voor een verbreding van de uit monding van de Beetzlaan op de Laan straat, waardoor er mogelijkheid tot voorsorteren zou ontstaan. Het rechts- afslaande verkeer krijgt dan eerder de kans om de Laanstraat op te rijden. Wethouder Plomp beloofde aan deze suggesties nog de nodige deskundige aandacht te laten besteden. De gemeente Soest heeft in 1984 een bedrag van maar liefst 2.190.000 gulden overgehouden. Dat is het ba tig saldo op de gemeenterekening, zoals onlangs werd vastgesteld. Het overschot op de gemeente rekening is het gevolg van een vrij groot aantal mee- en tegenvallers ten opzichte van de begroting 1984. Een zichtbaar tevreden wethouder van Financiën, drs. Jan L. Menne (CDA), deelde dit vorige week me de tijdens de vergadering van de commissie Financiën. Volgens de wethouder is het over schot voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat in 1984 al flink vooruit is gelopen op bezuini gingen die pas in 1985 effectief zou den worden. Met name is dat het ge val door het niet of zeer voorzich tig vervullen van bestaande vacatu res, besparingen op openbare ver lichting, het afstoten van schoolge bouwen en een aantal "toevallige" mpt>v!)llfr<! zoals een niet-heprntp meeropbrengst van de onroerend- goedbelasting (zo'n 497.000 gulden), kapitaal- en kasgeldrente (even eens 497.000 gulden) en de toege nomen inkomsten uit de leges voor bouwvergunningen, veroorzaakt door het grote aantal nieuwbouw- plannen in 1984 voor niet-woning- wet-woningen (242.000 gulden). De wethouder toonde zich uiterma te tevreden over de doorwerking van de bezuinigingen. "In alle sec toren hebben mensen daar hard voor gewerkt, men was er goed van doordrongen dat het moest, en dat is voor een deel al in 1984 manifest geworden. De wethouder mocht zich laten fe liciteren door de leden van de com missie, waarvan Neks Blommers (WD) reageerde met de opmer king dat ze des wethouders mede deling met genoegen zou meene men naar haar fractie. Ries van Logtenstein (CDA) noemde de uit komst een "keurig resultaat". In de Prins Willem-Alexanderschool aan de Beetzlaan is gfistermorgen het anti-vandalismeproject "Hou het Gaaf" van start gegaan. Het project is opgezet door een werkgroep bestaande uit vertegewoordigers van de politie en de gemeente en bestaat uit een "les brief" (eigenlijk vijf lessen) met op drachten, speciaal geschreven voor de leerlingen van de bovenbouw van de basisscholen in Soest. Het is de bedoeling dat op alle basis scholen in Soest het project wordt op-, genomen in het lesprogramma. De bijeenkomst is in de Prins Willem- Alexanderschool was de eerste; in de loop van het jaar krijgen alle andere scholen ook bezoek van de werkgroep en haar medewerkers. Er wordt dan in de school een kleine maar zeer illustra tieve tentoonstelling ingericnt, vervol gens wordt de diaserie "Gooi je eigen glazen in" vertoond en tenslotte vindt er een groepsgesprek plaats tussen de schooljeugd en de vertegenwoordigers van de werkgroep. Namens de gemeentepolitie nam de heer J. de Pater gisteren deel aan het gesprek. Hij is door de verkeerslessen die hij regelmatig heeft gegeven op de basisscholen geen onbekende. Ook poli- tievoorlichter Van ,.;ialktvijk had een aandeel in het project. De werkgroep die het project heeft voorbereid bestaat uit.adjudant A. van den Born (politie), A. v.d. Haar (afd. WelzijnA den Daas afd. Onderwijs J. van Gent (gemeentewerken), C.J. Onvlee politieen als adviseur de heer G. Lenting van het Bureau Voorko ming Misdrijven. Bij de samenstelling van de lesbrief hebben ook de hoofden der scholen een vinger in de pap gehad, e De heer De Pa ter van de politie met leerlingen van de P.W.A.-school bij de vandalisme-expositie. evenals de Onderwijsbegeleidings dienst Eemland. Foto: Goos van der Wilt Meisje (15) aangerand Een 15-jarig meisje uit Soest heeft vorige week bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Zij werd toen zij op klaarlich te dag op de fiets vanaf het Amersfoortse industrieterrein de A.P. Hilhorstweg opreed gevolgd door een man, eveneens op de fiets, die even later naast haar kwam fietsen en haar begon te betasten. Het meisje schrok, sprong van haar fiets en vluchtte een weiland in, met de ongeveer 30-jarige man op haar hielen. Bij een hek kreeg de achtervolger het meisje te pakken. Hoewel zij hard om hulp riep bleek in de omgeving niemand haaar te horen. Op een goed moment schrok de dader om onbekende redenen terug en zette het op een lopen. De identiteit van de man is nog niet achterhaald. Al a mode: zwart lak met mat leder en pl'sse Linia golf-style van Antonio Paolo in de nieuwe kleurenkombinatie blauw met groen. -Zi-WÊÉt EXQU1SITE SCHOENEN VAN WEEDESTRAAT 16 SOEST TEL. 13473 Beckerïngstraat 50 - Soest (werkplaats. woonhuis) BEL 1 60 55 01 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Het bruidje sprak tot haar ega je weet dat ik ver met je meega ik wil dubbel glas en bestel het heel ras bij VAN EDE waar ik mee in zee.gai. 2 O V) "O (0 (0 O O ■O O) Q- C O N Q- O) O t5 0) "Ï5 O O) c 0) O) c .2 5» c Winkelcentrum "Hartje-Zuid" O Poging tot verkrachting Meisje (18) doormannen meegesleurd in auto Een 18-jarig meisje uit Soest heeft vorige week bij de politie aangifte gedaan we gens aanranding en poging tot verkrachting. Twee jongemannen hadden haai' benaderd toen zij aan de Utrechtse- weg in Amersfoort op de bus stond te wachten. Zij boden aan haar thuis te bren gen, maar toen ze deze uitnodiging van de hand wees tapten de heren uit een ander vaatje. Onder bedreiging van een mes werd het meisje in de auto gesleurd. Onderweg werd zij het slachtoffer van on zedelijke handelingen en handtastelijkhe den. De rit ging naar het industrieterrein in Soest, waar één van de jongemannen een poging tot verkrachting ondernam. Toen dat mislukte werd het meisje uit de auto gezet. Even later zetten de beide jon gemannen opnieuw de achtervolging in, waarbij opnieuw werd getracht het meisje aan te randen De politie slaagde er na aangifte van het meisje in de identiteit van de daders te achterhalen. Het betrof de 25-jarige G. van D. en de 19-jarige J.W.J., beiden uit Wijk bij Duurstede. De een werd door de politie in Zeist gepakt, de ander door de politie in zijn woonplaats. Beiden werden voor verhoor ingesloten. VOOR ALUWKADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 Alleen donderdag Slagers- schouderham 100 gram nu Alleen donderdag Alleen donderdag Nieuwe oogst 2 KILO «f door Gerard Paul Je moet wel een slavenziel bezitten om niet geïrriteerd te raken door de cul tuurfilosoof René Girard als hij beweert dat wij alleen datgene begeren wat door de ander als begerenswaardig wordt aangewezen. Vrijheid van keuze? Vergeet het maar. Wij volgen alleen anderen na en zijn absoluut niet vrij om onze kleding, onze vrienden of ons televisieprogramma zelfstandig te kie zen. We zijn in wezen niet anders dan de kleuter die zijn zinnen heeft gezet op de step van zijn broertje en tegelijk zijn eigen speelgoed voor vuilnis houdt. Slechts het voorwerp van ons begeren is in de loop der jaren gewijzigd in een ander vervoermiddel, terwijl we toch van jongsafaan kunnen weten dat het bezit van de zaak het einde van het ver maak betekent. De keuzevrijheid noemt Girard een ro mantische illusie. Zijn eigen theorie loopt uit op een theorie over rivaliteit, waarin we de wereld om ons heen her kennen. In deze competitie - het gaat niet alleen over voetbal - neemt het conflict en het geweld een centrale plaats in. Een gewelddadigheid die ons bestaan dreigt te ontwrichten en het leven van talloze onschuldigen da gelijks ruïneert. We lezen het in de kranten en zien het op de televisie. Zodra een groep het slachtoffer wordt, zal de agressie zich richten op een persoon die, als destijds in het oude Israël, de woestijn ingestuurd dient te worden met op zijn rug de zonden van het hele volk. In de rite waarbij deze bok uitgedreven, ontslagen, vermoord of gekruisigd wordt, gaat de heilzame werking ten behoeve van de gemeen schap verloren als het slachtoffer niet meewerkt door zichzelf schuldig te verklaren. Het zou immers veel ge makkelijker zijn om, waar het recht toch al struikelt op de straten, tegen standers van bepaalde regimes zonder vorm van proces uit de weg te ruimen. Girard's originele kijk op de mens en zijn cultuur vereist enig inzicht in wat wij werkelijk uit onszelf willen. Door het daarna in praktijk te brengen zou ons leven wel eens een verrassende wending kunnen nemen en -schijnbaar in tegenspraak tot dit wat gecompli ceerde verhaal waar Girard een paar boeken mee vulde - veel eenvoudiger kunnen verlopen. In ieder geval hebben we met de aldus verworven zelfkennis een eerste wan kele schrede op de weg der wijsheid 15 jaar ervaring EERSTE 10 LESUREN f 295,- EREPRIJSSTRAAT 5 Tel. 22266 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. a Peters bv, oMm voor wonen in de groene zone. De nieuwe Commodore met m standaard 256 Kb geheugen, inclusief toetsenbord en monochrome high- commodof» resolution monitor. PC 10:2 diskettestations, 320/360 Kb f 5.695 - excl BTW PC 20 diskettestation 360 Kb en 1x 10 Mb harddisk, f 9.150,- excl BTW. Advisie (e Soest, showroom en parkeren achter ons pand Vredehofstraat 13. Tel 02155-11434, ook voor Software KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: o.a levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amerstoort Telefoon 033-1 8747

Soester Courant | 1985 | | pagina 1