Nieuwbouw politiebureau Dalweg sinds maandag officieel van start KRJE ALLES WAT GOED STA Al HANGT BI) ADAMA. adcimo VANEDE Kodak POSTER G//GH |m OPENHUIS 30 x40 cm 9.95 r- NIET -i VERGETEN Snackbar Steenhoffstraat voldoet aan voorschriften 2V2 kg kipkarbonade gezien Commissaris der Koningin en burgemeester gieten eerste steen BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 B. en W.sluiting onhaalbaar GLAS HANDEL Vraag FOTOAFWERKING DOOR foto-film-video computer/ WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" Ardenner boterhamworst Honsbergen HONSBERGEN Rode kool Honsbergen &/K door Gerard Paul Woonwijk KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. De scheidende Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. P. van Dijke, en burgemeester P. Schol ten van Soest, hebben maandagmiddag gezamenlijk de eerste officiële hande ling verricht die het startpunt vormt voor de bouw van het nieuwe politie bureau aan de Dalweg. Zij deden dat door het gieten van een betonnen steen, waarin de tekst is gegoten: "Welkom burger, wie g'ook zijt. Hier geeft men hulp en veiligheid." Dit plechtige moment - waarmee na veertig jaar van wachten het nieuwe Soester politiebureau eindelijk een tast baar feit gaat worden - werd bijge woond door tal van genodigden, onder wie alle leden van het politiekorps die zich konden vrijmaken. Verder was ook een groot aantal raadsleden, en kele ambtenaren, vertegenwoordigers van Binnenlandse Zaken en andere officiële instanties van de partij. Te voren vond in de sporthal Beukendal, "om de hoek" bij het nieuwe bureau, een bijeenkomst plaats, waarin de he ren Van Dijke en Scholten samen een proclamatie tekenden die in de eerste steen voor het nageslacht wordt be waard. Na een welkomstwoord van hoofdin specteur B. H. de Blouw, die sprak over een "grandioze dag", voerde korpschef commissaris J. K. Adema kort het woord. Hij sprak woorden van erkentelijkheid jegens de gemeente raad, die met algemene stemmen ak koord was gegaan met de bouw, aan de Commissaris der Koningin, maar voor al aan burgemeester Scholten, voor diens grote inzet bij de realisering van de plannen. Vlam "Wat zou er gebeurd zijn als de bur gemeester zijn energie op andere zaken had gericht?" vroeg de heer Ade ma zich af. "De bijna gedoofde vlam van de hoop op een nieuw bureau is nu weer opgelaaid." Hij voelde er overigens weinig voor om achterom te kijken, maar schonk liever aandacht aan de eigenlijke taak van het korps. Met name sprak hij daarbij zijn zorg uit over de financiële situatie en de sterkte van het korps. Ook de Commissaris der Koningin wil de niet lang stilstaan bij de "lijdens weg" die de politie van Soest vanaf de jaren veertig heeft moeten gaan. Wel roemde hij de inzet van burgemeester Scholten en vele anderen, waardoor de lang bestaande wens nu eindelijk vervuld werd. De heer Van Dijke her innerde aan een brief die hoofdinspec teur Voerman in 1945 had geschreven en waarin tot uitdrukking kwam dat de huisvesting van de politie in het gemeentehuis, zoals destijds het geval was, een "noodzakelijk kwaad" was. De heer Van Dijke onderschreef de praktische bezwaren, maar merkte op dat in principiële zin gemeentehuis en politiebureau niet te scheiden zijn. "Zij horen bij elkaar; de politie is ten slotte een instrument dat opereert in ondergeschiktheid aan het bevoegd gezag, dat wil zeggen dat over het doen en laten van de politie te allen tijde verantwoording moet worden afgelegd door de gezagsdragers aan het parle ment of de gemeenteraad." Afstand In dat verband sprak de heer Van Dijke zijn ongerustheid uit over een door hem waargenomen tendens, dat de bei de ministers die bij de politie betrok ken zijn, zich sinds de intrekking van het wetsontwerp voor een provinciale politie, in toenemende mate meer ver staan met hoge politieofficieren - ver enigd in het Coördinerend Politie Be raad - dan met de verantwoordelijke bestuurders, die tenslotte de beleids verantwoordelijkheid dragen. Hij onderstreepte in dit verband de posi tie van de burgemeester. Hij sprak ten slotte de hoop uit dat de toegenomen ruimtelijke afstand tussen gemeente huis en politiebureau niet ook een be stuurlijke afstand zou betekenen. De Commmissaris der Koningin en de burgemeester tekenden vervolgens sa men de oorkonde, die in de eerste steen zou worden ingemetseld. Het gehele gezelschap begaf zich ver volgens te voet naar de bouwplaats aan de Dalweg, waar de heren Van Dijke en Scholten gezamenlijk de be- tonbak manoeuvreerden boven de vol te gieten steen. Dat ging niet helemaal zonder problemen, want van de vloei bare specie ging het meeste ernaast. Het gebeuren werd - evenals tevoren in Beukendal - onlijst met de opgewekte klanken van de Politie Muziekver eniging uit Utrecht. Respect Na de "eerste-steen-legging" vond nog een korte ontmoeting plaats in de res tauratie van Beukendal. Burgemeester Scholten sprak daarin een dank- en af scheidswoord aan de heer Van Dijke. De heer Scholten wees er met een ver wijzing naar de tekst op de steen op dat deze in feite een garantie is voor de burgerij en een opdracht voor het gemeentebestuur, en niet in de laatste plaats een dagelijkse opwekking voor de politiemannen zelf. Hij bedankte al le officiële instanties die bij de bouw betrokken zijn, evenals de architect en de aannemer. "Het grootste res pect", aldus de heer Scholten, "komt echter toe aan de korpschef en zijn mannen, die hun werk in meer dan be roerde omstandigheden zijn blijven doen." De burgemeester merkte vervolgens op dat Soest de mooiste gemeente van de provincie i$ en hij wekte de le den van de gemeenteraad op dit goed in stand te houden. De heer Scholten liet ten overstaan van de Commissaris der Koningin niet na nog even de aan dacht te vragen voor de problemen rondom o.m. de Oelte, in de verwach ting dat de heer Van Dijke in de laatste dagen van zijn provinciebestuurders- schap daar nog wat aan zou kunnen doen. De heer Scholten wees verder op ande re belangrijke zaken, waaruit blijkt dat Soest een nieuwe koers heeft uitge zet, zoals de sanering van het grond bedrijf, de rationalisering bij gemeen tewerken en het her-automatiserings programma. Daarin past ook de huis vestingsverbetering bij de politie. "De ze laatste vorm van efficiëncyverbe- tering is sinds jaren in Soest niet voor gekomen en verdient alleen daarom al alle aandacht", aldus de heer Schol- tem Kwaliteitsverbetering Efficiëncy en kwaliteitsverbetering moeten volgens de heer Scholten de komende jaren in Soest voorop staan. Als voorbeelden noemde hij het nieuwe ziekenhuis en grote uitgavenposten van de gemeente. In dat verband wees hij op de noodzaak van toetsing van de grote uitgaven - de kleinere hebben vaak al alle aandacht - en hij riep de politieke partijen op in hun program ma's daaraan aandacht te besteden. De burgemeester noemde het een dure plicht van de gemeentebestuurder om op de bevolking over te brengen dat met de investeringen ook de voorzie ningen gegarandeerd zijn en dat de belastingguldens van de bevolking dus goed besteed zijn. Wat het politiebu reau betreft sprak hij over "geen ge lukkig bestuur van het rijk". "De raad nam echter, zij het na enige aarzeling en lichte aandrang, wel zijn verantwoor delijkheid toen het rijk ons eindelijk definitief op het lijstje zette." Overi gens vond hij dat de huidige minister en de bemanning van de Directie Poli tie van Binnenlandse Zaken daarin geen blaam trof. De kwaliteitsverbetering van het werk zal ook tot uitdrukking moeten komen in het optreden van de ambtenaar naar de burgerij toe, aldus de burgemeester. Die zal, als hij betere hulpmiddelen krijgt, ook een grotere kwaliteitsinzet moeten leveren. "Dit zal hij kunnen doen doordat hij al zijn handelen ten opzichte van de burgers zelf steeds bewust toetst aan drie punten: 'Doe ik mijn werk vriendelijk en voorkomend? Doe ik het met volle interesse? Doe ik het voortvarend?', aldus de burge meester "Goede werkomstandigheden en hulpmiddelen werken zeker moti verend, evenals salariëring - maar daar heeft de gemeente geen zeggen schap over, stelde 'de burgemeester met treurnis vast - maar bij de over heid is nog te weinig sprake van kwa liteitsverbetering. Visitekaartje De burgemeester rekende erop dat de politie van Soest daar als eerste naar zal streven. "Ik reken ook nu op hen, ZATERDAG 21 SEPTEMBER hun grondhouding van dienstvaardigheid ten opzichte van de burgerij kennende, zoals ik bij moeilijke opdrachten op het korps heb kunnen rekenen. De burgerij zal het zeker weten te waar deren en daardoor de naam van de Soester politie mede hoog houden", aldus de heer Scholten. "De faam die het Soester politiekorps hiermee weet te verwerven moge dan bij uitstek het visitekaartje van de gemeente wor den. In dat licht zal dan ook terecht gezegd kunnen worden dat elke burger, ongeacht rang of stand, herkomst of leeftijd, gegarandeerd welkom zal zijn in het nieuwe huis van de politie. In een kort afscheidswoord tot de heer Van Dijke noemde hij deze de verper soonlijking van dit kwaliteitsstreven. De burgemeester dankte de scheiden de Commissaris der Koningin voor zijn voortvarende inzet, vriendelijk op treden en oprechte interesse voor Soest, en bood hem namens de gemeente een moderne klok aan. In een kort dankwoord roemde de heer Van Dijke Soest als een gemeente waar vaart in zit en die meestal met WELKOM BURGER VEILIGHEID originele ideeën naar voren komt. Hij vertelde dat hij graag gevolg had ge geven aan het dringende verzoek van de burgemeester om in elk geval nog deze officiële daad te verrichten, voor dat hij als provinciebestuurder zou af treden en zich geheel gaan wijden aan het voorzitterschap van de NOS. Hij sprak de hoop uit dat de spreuk "Wel- Mr. Van Dijke (tweede van links) en burgemeester Scholten (uiterst rechts) laten zich eerst deskundig voorlichten. FotoHerman van Dam kom burger, wie g'ook zijt" het leidend beginsel zou zijn en blijven voor de gemeente. TOT ZIENS INDE WINKELKRING 'AN WEEDESTRAA1 De omstreden snackbar aan de Steen hoffstraat 45, voldoen aan alle (25) in de concept-hinderwetvergun- delijke sluiting, naar welke mogelijk heid leden van de commissie ruimte lijke ordening hebben geïnformeerd, zal in de ogen van Burgemeester en Wethouders daarom zeker stranden. Onmiddellijke sluiting kan slechts worden bevolen indien er sprake is van het in ontoelaatbare mate optreden van gevaar, schade en/of hinder. Daarvan kan hier niet worden gespro ken, aldus Burgemeester en Wet houders in een toelichting van drie pagina's bij het raadsvoorstel om een ontheffing van de zoneverorde ning hinderwet te verlenen voor de cafetaria. Nu naar het oordeel van B. en W. onmiddellijke sluiting niet mogelijk is, blijft de mogelijkheid over om proces-verbaal op te maken wegens het overtreden van de hinderwet dan wel de zoneverordening hinder wet. Het openbaar ministerie heeft echter grote moeite met het vervol gen van een overtreder als het admi nistratieve orgaan, de gemeente, de mogelijkheid heeft -tot het toepas sen van bestuursdwang. Overigens hoeft het opmaken van proces-ver baal niet te betekenen dat de cafeta ria ook onmiddellijk wordt gesloten. Hoewel B. en W. van mening blij ven dat de gevraagde ontheffing for meel niet kan worden geweigerd, re den waarom zij vasthouden aan het oorspronkelijke voorstel tot verle ning van de ontheffing, zou de ge meenteraad hiertoe toch kunnen besluiten. In dat geval staan de aan vrager enkele mogelijkheden open om hiertegen bezwaar te maken en in beroep te gaan, niet alleen bij de administratieve rechter, maar ook bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State en zelfs bij de Kroon. Op het moment dat de raad weigert de gevraagde ontheffing te verlenen, kan een (aanschrijving tot) bevel tot sluiting worden ver zonden. De aanvrager kan ook hier tegen bezwaren maken en schorsing vragen van de tenuitvoerlegging van de sluiting. Aanrijding onder invloed In het weekeinde'ontstond op de Lange Br inkweg een aanrijding, waarbij twee automobilisten betrokken waren. De 24-jange F».W. uit Tilburg reed met te hoge snelheid onder het spoortunneltje door, waarbij hij op de linker weghelft terechtkwam. Daar reed in tegenover gestelde richting mevrouw A.D.-M (28) uit Weesp. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Bij onderzoek bleek dat W. had gedronken. Hij kreeg een proces verbaal. Ree overleeft aanrijding niet Dl' 41-jarige G.N. uit Soesterberg meldde de politie vorige week dat hij op het Zeisterspoor een ree had aange reden. Het dier was ter hoogte van de Kampweg plotseling de rijbaan opgelo pen. De politie heeft het kadaver weg gehaald. VOOR AL UW KADO'S ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 1 0098 Dat laten wij zo merken: Aïtow '.^GpS,gle-Kappa- ma"taSD°sch PaulenShark- Torras - Desc" hocs ^"eD^^ochovniU- Schiesser herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest EB In Soest en Soestdijk, ook 't Hart en De Bunt ontdekten de mensen, en maakten een punt van eerste klas glas als 't maar dubbel was en ze hadden 't op\VAN EDE gemunt Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! van dia10.95 Donderdag 100 gram Alleen donderdag In samenwerking met de grootste poelier van Nederland. 25 stuks met zeer WEINIG been ft C Normale prijs 8.98 p. kg. van 22.45 nu voor JL wËÊÊÊ Donderdag Gesneden 500 gram Hoewel ik er al vaker geweest was liet ik me eerst een nauwkeurige beschrij ving geven aan de te volgen route. Tij dens het rijden las en herlas ik de naam van de afslag en de minder pro fessionele aanduidingen als "stoplicht passeren" of "na het industrieterrein linksaf". Ik herinnerde mij de langdu rige zoekaktie bij mijn vorige visite en volgde slaafs de aanwijzingen tot daar waar ik het "vanzelf wel" zou zien. Het deed mijn onrustige hart bepaald goed als ik temidden van de betonnen zee telkens weer zo'n baken zag opduiken waar mijn papiertje melding van maakte. In dankbare herkenning leek het alsof ze door de tekst zelf opgeroe pen werden. Mijn geluk kon niet op toen ik ook nog een gemeentelijk in formatiebord ontwaarde, waar bij na dere beschouwing echter geen straten maar slechts wijken op vermeld wa ren. Ik troostte mij met de gedachte dat ik aan zo'n kaart toch niet veel gehad zou hebben daar ik mij in de meeste gevallen zo slecht kan oriënte ren dat ik daarop niet eens kan aflezen uit welke richting ik kom, laat staan kan bepalen hoe ik verder zou moeten gaan. De eerste de beste weg die ik daarna zag heette Grutto - waar haalt een mens de onzin vandaan? Vol goede moed stormde ik het woonerf op en vond na enige omzwervingen in derdaad de gezochte Fazant, met een hoofdletter. Zoals de meeste straten begon de nummering bij het kleinste getal. Maar in zo'n nieuwbouwwijkje houdt zoiets gewoon op bij domweg midden op straat geplaatste betonnen paaltjes. Nu kun je net doen alsof die hindernis er niet staat, maar dan kom je niet echt veel verder. Uitstappen en verder gaan lopen is uitgesloten wegens het ontbre ken van parkeergelegenheid. Boven dien vind je je auto nooit meer terug. De weg vragen kan ook niet, want je bevindt je in een woonwijk waar je - het woord zegt het al - kunt wonen, maar meer ook niet. En omdat wonen voor het grootste deel van ons volk bestaat uit televisie kijken zie je 's avonds nie mand op straat- Na verloop van tijd had ik een nieuwe inril gevonden en na vele hobbels en bobbels arriveerde ik bij nummer 142. Drie huisnummers verder dan waar ik zijn moest, zonder echter het nummer zelf te passeren. Weer kon ik niet verder. Gelukkig stonden twee mannen aan een auto te knoeien. De schrander ste uitte de veronderstelling dat num mer 139 niet ver weg zou kunnen zijn, maar waar ik het zoeken moest, nee daar had hij geen idee van. Toen ik eindelijk mijn automobiel er gens geparkeerd had en nummer 142 gepasseerd was, kreeg ik als een terug wijkend visioen het door mij begeerde huisnummer in het vizier. Na een tienjarig verblijf in dezelfde steenwoestijn had mijn gastheer eens op zich genomen om een aantal uitnidi- gingen voor zijn vereniging rond te brengen. Na lang zoeken had hij er vier in de daarbij behorende brievenbussen geschoven. Voor het restant heeft hij toen maar uit eigen zak postzegels gekocht. En omdat ik weigerde zijn huis zonder geleide te verlaten zat er voor hem niets anders op dan als gids voor mij uit te rijden totdat de ANWB het van hem overnam. Als ik daar zou wonen nam ik mooi de wijk. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jk Peters bv, voor wonen in de groene zone. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKT1EVE TALENSTUDIE Nieuwe collectie Exclusieve damesmode Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest - Vanadiumweg6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1985 | | pagina 1