Auto Van Doorn introduceert Seat 'Malaga' met feestelijk open huis Jubileumshow modeboetiek 'De Bedstee' Postume uitgave van gedichten Maria van den Breemer 'Jiuiibvius TUIN-ADVIESCENTRU M 't vaarderitooqt PAGINj^ 12 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 SOESTER COURANT PAGINA 13 'SOESt' Vernielingen aan caravan Hoogtepunt op vrijdag en zaterdag a.s. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Sanitair HET WITTE HUIS 'Zuster Bernulpha'uit Soest Ziele Grootheid efficiency voor doe-het-zelvers Verstop de vuilnisbak! door Arie Wandelaar w Het regenwater dat voor de zoveelste keer in september ongevraagd de Soes- ter straten schoonspoelde, had velen het excuus verstrekt in een Soester etablissement, met volledige vergun ning, een tijdelijk onderkomen te zoeken. Ook Arie behoorde tot het gezelschap dat, toeval of opzet, de paraplu's thuis in de gangkast had laten staan. Aan de andere zijde van het tafeltje had hij die namiddag plaatsgenomen tegenover een man. Wat zijn uitmon stering betrof een nogal zeldzaam voor komend exemplaar. Hij droeg een geruit petje. Daaronder een snor, die vloeiend overliep in slecht bijgehouden bakkebaarden. De schemer was intussen het café op kousevoeten binnengekomen. De be zitter van het horeca-diploma liet met veel gevoel voor sfeer en kostenbe sparing de grote lichten nog even uit, waardoor de niet alledaagse Soester schuilvinken, met uitzondering van het petje, onopvallend konden bestel len en toeven. Gedurende een aantal niet opgenomen minuten werd Arie door zijn tafeldeler geobserveerd. Niet hinderlijk, maar toch... Omdat er aan de vorsende blik niet viel te ont snappen probeerde Arie met de uit Engeland ontvluchte Sherlock Holmes een begin van een gesprek te maken. "Ook aan het schuilen?", wilde hij we ten. "Ik wist niet dat het regende", sprak de man somber, maar in onbe rispelijk Nederlands. "Toen ik hier twee uur geleden binnenkwam scheen de zon nog". Hij bestelde een klein kelkje. Bij het serveren van de opdracht liet de eige naar weten dat 't wat hem betrof de laatste bestelling was geweest. Onbewogen en zonder tegenspraak nam de eigenaar van het petje het von nis in ontvangst. Tot zijn verdediging liet hij Arie weten dat het tijdstip van afrekenen hem redelijk voorkwam, omdat het naar zijn opvatting toch geen zin had verder te wachten. "Bent U een afspraak misgelopen?" informeerde Arie met enige belang stelling. "Wat heet misgelopen. Ze zou hier om drie uur zijn". Terwijl de spreker iet wat rood aanliep liet Arie veronderstel- lenderwijs uit zijn mond vallen dat het zeker de vrouw van mijnheer betrof. "Dat had ze moeten worden. Nou moe ten, ze had 't wat mij betreft kunnen worden. Heb ik haar gezien, dan heeft U haar gezien. Twee uur voor joker ge zeten met dat onwijze petje op mijn kop. Een voorstel van haar om een her kenningspunt te hebben. Vond ze beter dan een krant, omdat de ervaring haar geleerd had dat winkels gesloten en kranten niet overal verkrijgbaar zijn. Wat doe je als bewijs van goede wil. Juist, je schaft je een pet aan en wacht af." chijnlijk omdat het doek nu toch tief gevallen was vernam Arie raagd dat ze, volgens de adver- "50 jaar, jeugdig en opvallend •lijk, volslank en warme persoon- leid" de schriftelijk gemaakte af- niet was nagekomen. De ge- ontdeed zich van zijn petje, i schielijk zijn glas leeg, rekende af en verliet met onvaste tred, zich kleinmakend, het café. Arie had een beetje met de gekwetste te doen. Wat zou zo'n man zich van de ze middag hebben voorgesteld, vroeg hij zich af. De tijd op de gestelde vraag een antwoord te verzinnen werd hem niet toegestaan. Ze stond plotseling voor Arie, alsof ze per parachute uit de hemel was komen vallen. Een kind kon zien dat de opge geven leeftijd een fout van de zetter van de krant moest zijn geweest. Ze telde slechts iets minder jaren dan het aantal pagina's van het Oude Testament. De aanbeveling "volslank" kon Arie evenmin rijmen met wat hij in natura voor zich zag. Een ontmoeting met een stoomwals zou er een verklaring voor kunnen zijn. "Neemt U mij niet kwalijk", begon ze, "volgens de eigenaar van deze zaak bent U enige tijd met een heer, die een petje op had, in gesprek geweest. Is dat juist?" Naar een en geweten be aamde Arie de constatering van de kastelein. "Weet U misschien waar ik hem kan vinden? Heeft hij misschien een boodschap achtergelaten?" Arie moest haar op deze punten helaas teleurstellen. Als een eerbewijs aan de Sherlock Holmes lichtte hij toe dat er een met een geruit petje getooid per soon twee uur op een dame had zitten wachten, en vervolgens vertrokken was. "Had hij echt een petje op?" wilde ze nog weten. Arie deelde mee van het tofddeksel niets anders te kunnen aken. Ze deed een greep in haar handtasje, alde er een brief uit en versnipperde ftig een illusie. l'Jammer voor U beiden", liet Arie s troostend woord horen. l'Wat jammer", siste de warme per- •onlijkheid. Een man die niet op een v kan wachten moet nooit trouwen." üet een stug knikje ten afscheid ver dween ze uit beeld, irie rekende af. Het was de hoogste tijd. ARIE WANDELAAR Mevrouw M. van L. uit Zeist stelde de politie in het weekeinde op de hoogte van een aantal vernielingen aan een caravan, die geparkeerd stond achter een bedrijfspand aan de Sterrenbergweg. Zowel de achterlichten als een paar strips werden beschadigd. Het voertuig werd bovendien op verschillende plaatsen beklad met een viltstift. De schade be draagt zo'n 600 gulden. Met een open huis van 27 september tot en met 5 oktober viert de bekende Seat-dealer Auto van Doorn aan de Laanstraat in Soest het heuglijke feit van de introductie van de nieuwe Seat "Malaga", het nieuwe topmodel van Seat dat sinds kort in de collectie is opgenomen. De "Malaga" is een rui me, luxueuze vierdeurs-sedan met een representatief uiterlijk, en daardoor als gezinsauto maar ook als zaken- auto ideaal. Ook de "Malaga" kent het inmiddels befaamde Porsche-motorsysteem, leverbaar in een zuinige 1,2 liter, een krachtige 1,5 liter en een 1,7 liter diesel-uitvoering. Auto van Doorn pakt bij de introductie van deze wagen goed uit: snelle beslissers krijgen de keuze uit of een gratis LPG-installatie, of drie jaar gratis onderhoud. Een "Malaga" is er al vanaf 19.995 gulden. Tegelijk met de introductie van de nieuwe Malaga viert Auto van Doorn tijdens het open huis ook de inge bruikneming van de vernieuwde en vergrote schowroom, die een belang rijke uitbreiding en face-lift heeft on dergaan. Ook de werkplaats en de plaatwerkerij zijn trouwens tijdens net open huis uitgebreid te bezichtigen. Het hoogtepunt van de feestelijkheden ligt echter in het weekeinde van vrij dag 27 en zaterd 28 september. Dan haalt Auto van Doorn een schiettent naar de zaak, waar de bezoekers hun krachten kunnen beproeven op de roos, en kijken wie het scherpste schot heeft. Voor de kinderen is er een leuke ver rassing: zij kunnen ballen gooien. Bo vendien is er die dag een portret tekenaar in de zaak, die met groot gemak en op bewonderenswaardige wijze ieders portret kan vastleggen. Audio-visuele presentatie Nieuw tijdens het open huis (en daar na) is de audio-visuele presentatie die van buitenaf (dus ook na sluitings tijd) bewonderd kan worden. Het pro gramma staat vooral in het teken van de occasions, die bij Auto van Doorn een belangrijke plaats innemen, naast de Honda-lijn en het Seat-programma. De kijkers krijgen een goed beeld van de manier waarop Auto van Doorn de occasions selecteert, hoe ze worden klaargemaakt en op welke ma nier ze in de werkplaats worden be handeld. Dat Auto van Doorn een compleet auto bedrijf is zullen de bezoekers van het open huis ongetwijfeld gaan bevesti gen. Verhuur Het bedrijf, dat intussen al weer vier jaar aan de Laanstraat gevestigd is, beschikt zoals gezegd over een eigen plaatwerkerij en een eigen tectylsta- tion. Sinds deze zomer is aan Auto van Doorn ook een autoverhuurbedrijf verbonden. De klanten kunnen gebruik maken van drie luxe auto's, een bestelauto en een busje. Het initiatief daartoe is geboren, uit de goede ser vice van Van Doorn, die tijdens een beurt of een reparatie altijd een ver vangende auto heeft klaarstaan. Daar uit is de autoverhuur vanzelf meer in de aandacht komen te staan, en niet zonder succes. Behalve de nieuwe Seat "Malaga" zullen de meeste bezoekers oog heb ben voor de nieuwe showroom, die is uitgevoerd in modem wit, met een gloednieuw plafond. De uitbreiding is gevonden door de wachtruimte voor de pomp bij het bestaande deel van de showroom te trekken. Auto van Doom verdient in de komende tijd zeker een bezoek. Houdt daarom de vrijdag en de zaterdag vrij. Seat Malaga op de markt met drie jaar gratis onderhoud De Seat Malaga wordt door de Seat- dealers in Nederland op de markt gebracht met een speciale aktie, die ten doel heeft de voor hen betrek kelijke nieuwe groep van kopers van zakenauto's te overtuigen van de goede argumenten voor de aankoop van een Seat Malaga. De kopers van een Seat Malaga met benzine- of dieselmotor voor het einde van dit jaar, krijgen gratis recht op alle onderhouds-werk- zaamheden. Naast de in het garantie-onderhouds- boekje genoemde onderhoudswerk zaamheden heeft de consument in deze campagne tevens recht op het gratis 2x vervangen van de remblokken vóór en 2x vervangen van de venti- latorriem. Het hele pakket omvat alle kosten van arbeidsloon, onderdelen, olie en vloeistoffen. De Seat Malaga, die in aanmerking komt voor gratis onderhoud, moet vóór 1 januari 1986 geregistreerd zijn. Het aanbod geldt gedurende drie jaar voor alle kleine en grote onderhouds beurten tot een maximum van 80.000 km. Het gratis onderhoudspakket is niet overdraagbaar. Deze campagne past in de filosofie van Seat om een reputatie van lage ki- lometerprijs, betrouwbaarheid en kwaliteit in het algemeen te vestigen. Het wapen van grote kortingen en hoge inruilprijzen is door het veelvuldig gebruik in de autobrance zó bot ge worden, dat de échte zakelijke over wegingen - zoals de rekensom over de hele periode dat de auto gebruikt wordt en het feit dat er weinig tijd en geld uitgetrokken hoeft te worden voor onderhoud - in het gedrang dreigen te raken. Meer auto voor hetzelfde geld Zoals indertijd al door Seat met nadruk gesteld is, wil Seat niet prijsbeder- vend op de automarkt penetreren. Van het begin af is gekozen voor een smaakvolle vormgeving en een kom- plete uitrusting in een prijsklasse, waarin bestaande konkurrerende merken overeenkomstige auto's in een karige uitvoering aanbieden. Dat deze strategie Seat geen windeieren heeft gelegd, blijkt wel uit het record voor het introduceren van een nieuw merk op de Nederlandse markt van Seat- importeur Nibhart Car B.V., door in de eerste twee jaar van verkoop van nul af 10.000 a,utg's.te verkopen. Er wordt geen 'uitgeklede' Malaga aangeboden om de prijslijst op eerf laag niveau te laten beginnen. De goed koopste Seat Malage 1.2 L kost 19.995,- maar in deze prijs zijn be halve de vier deuren ook details te vinden, die bij andere merken tot de duurste uitvoering behoren. Voorbeel den daarvan zijn stootsierlijsten, wieldoppen, stoffen stoelbekleding, naaldvilttapijt op de vloer, tapijt op de hoedeplank, electrische aansteker, opbergvak in het voorportier, één- sleutelsysteem, verstelbare stoelen met verstelbare hoofdsteunen, interi eurverlichting in zowel plafond als achterzijstijl, verlichting schake laars en asbak, achteruitrijlampen en mistachterlicht, ruitewisser met twee snelheden interval, dagteller en con- trölelampjes voor laadstroom, olie druk, remvloeistofniveau, handrem, mistachterlicht, noodknipperlichten, achterruitverwarniing, verlichting, richtingaanwijzers en groot licht. De GL-uitvoering omvat daarbij getint glas, halogeen koplampen, digitale klok, verlicht bedieningspaneel voor de verwarming, sierstrips rond de voor- en achterruit, een betere kwali teit bekleding en tapijt en de voor- en achterraamstijien met PVC be kleed, waardoor de prijs met slechts 800.- tot 20.795.- stijgt. Ten opzichte van de GL biedt de GLX meer; een kaartleeslampje, venti latiekanaal naar de achterpassagiers, opklapbare middenarmsteun achter, verlichting kofferbak, muntenbakje, centrale deurvergrendeling, elec trische raambediening, check control, toerenteller, aluminium velgen met 165 SR banden, van binnenuit verstel bare buitenspiegel, verstelbaar stuur wiel, regelbare dashboardverlichting en velours bekleding/tapijt, waardoor de prijs stijgt tot 22.795,- Bij som mige merken betaalt men al meer voor de lichtmetalen wielen met 65- serie banden dan de 2.000 verschil van de GLX-uitvoering met die van deGL. Hoewel de 1,2 liter System Porsche- motor aan de Malaga pittige presta ties levert, blijkt dat de 1,5 liter in onafhankelijke roadtests tot presta ties komt, die soms aanmerkelijk bo ven de fabrieksopgave uitstijgen. Met name in acceleratie is de Seat Ma- lage 1.5 de meeste klassegenoten de baas. De meerprijs ;van de 1.5 liter System Porsche-motor boven de uit voering met 1,2 liter-motor is 1.200,-. De 1,5 motor wordt geleverd in de Malaga's in GL en GLX-uitvoering, die respectievelijk 21.995,- en ƒ23.995,- kosten. In dieseluitvoering kost de Seat Ma laga 1.7 L 24.895,- en in GL-uit voering 25.695. Fleet sales en leasing Door de hele Seat-organisatie in Ne derland heen is het belang van de Seat Malage voor de Fleet Lease- markt zeer serieus genomen en er zijn allerlei programma's voorbereid om deze belangrijke categorie afnemers optimaal van dienst' te, zijn. Eén—voorbeeld- daarwah' iiseen Mala ga Vitaltronic aktie, waarbij de be proefde LPG-installatie gratis wordt aangeboden. De LPG-uitvoeringen zijn daarbij overigens uitgesloten van de drie jaar gratis-onderhoudsaktie. Om een idee te geven van de lease prijzen: voor de Malaga 1.2 L geldt bij 20.000 km/jaar 539,- per maand en de 1.5 GL bij 30.000 km/jaar 617,- per maand, beide met 48 maanden-kontrakt. Tel. (02155)13014-12577 1 m De modeshow van 'Bril Centrum' -UI llvvlllll U11I en 'De Bedstee' trok veel belangstelling. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Blrkstraat 138 - 37(18 HN Soest Telefoon (033) 17147* 14140 Telex 79479 nl 12% jaar bestaat de modeafdeling van "De Bedstee" te Soeterberg. De 25e modeshow die deze modeboetiek maandag 23 september gaf in café-res taurant De Soester Duinen was een prachtig mode-spektakel. Uitgegroeid van "een hobby van het echtpaar Van Eijden", zoals de Amersfoortse Cou rant schreef bij de heropening van de zaak na een verbouwing eind 1972, tot een gezellige modezaak aan de helaas nog steeds ongezellige Rademaker- straat. Het Brilcentrum uit Soest vierde tege lijkertijd het 10-jarig bestaan. Sinds "Het Brilcentrum" en "De Bedstee" elkaar troffen op een manifestatie van Soester Ondernemers in 1976 gaven zij jaarlijks gezamenlijk twee shows; eerst in De Hoeksteen te Soeterberg, daarna in café-rastaurant 't Zwaantje., en wegens de steeds groeiende belang stelling de laatste jaren in de grote nieuwe zaal van café-restaurant De Soester Duinen. De mannequins showden veel combi- Foto: Goos van der Wilt natiemode in de nieuwe modelijn: breed in de schouders en veelal smal toelopend naar onderen. Opvallend zijn deze winter de vrolijke kleuren en de schitterende vaak glanzende stoffen, grote jumpers met diepe V-halzen en brede schouders, ruimvallende wollen mantels en coats en grote oversized blazers. Wie dit najaar iets feestelijks zoekt heeft veel keus in deux-pièces met lange plooirokken en opvallende blouses. De twee dressmen kregen vaak een ap plausje voor hun kleurige combinaties, want ook de mannen dragen dit seizoen de modekleuren emerald, fuchsia en kobalt, gecombineerd met zwart, grijs en marine Gekleurd en gedurfd is "gezicht anno 1986", de nieuwe brilmode zowel in kunststof als metaal. Naast "massieve" kleuren zijn er ook vele combinaties. De trend in de brilmode loopt veelal parallel aan die op kleding- gebied, zowel in stijl als in kleur. In Soest heeft onlangs een opmerkelijk boekje het licht gezien. Het is een dicht bundel, onder de titel "Dichter bij God" in eigen beheer uitgegeven door me vrouw C. J. van den Breemer uit Soest. De bundel bevat ongeveer 75 gedichten van een karakter dat men in deze mo derne tijd niet gauw meer verwacht aan te treffen. Het is het - in zekere zin - "nagelaten werk" van Maria van den Breemer, ge boren in 1900 in Soestdijk, die in 1972 in Heerlen overleed na een lang en in alle opzichten "godvruchtig" leven als kloosterzuster onder de naam "Zuster Bernulpha". De bundel bevat een keuze uit een enor me hoeveelheid gedichten, samenge steld door mevrouw C. J. van den Bree mer, die met deze uitgave gehoor heeft gegeven aan een roeping die zij al ja renlang heeft gevoeld. Maria van den Breemer - "Mietje" in de tijd dat ze in Soest opgroeide als oudste dochter in het al vroeg moederloze gezin van Jan van den Breemer (bij oude Soesters beter bekend als "Jan van Mart") - heeft een opmerkelijk leven geleid, dat zij al op jeugdige leeftijd wijdde aan "Onze Lieve Heer". Als kloosterzuster - aangesloten bij de Orde van de Die naressen van de Heilige Geest - werkt zij haar gehele arbeidzame leven als kleuterleidster in diverse Limburgse gemeenten, waaronder Treebeek en Well. Als oudste dochter in het gezin speel de zij een belangrijke rol voor haar zes broertjes en zusjes, die zij al vroeg allerlei verhalen vertelde. Meestal speelden religieuze motieven daarin een belangrijke rol. Braaf "Ze maakte al vanaf haar 13e jaar ge dichten," vertelt mevrouw Van den Breemer. "Ik heb thuis een schrift ge vonden waarin ze haar schietgebedjes op papier zette, en ze is haar hele le ven blijven schrijven. Veel weet ik niet van haar, want de kinderen Werden toen moeder stierf bij verschillende ooms en tantes ondergebracht. Later, toen we in dezelfde orde zaten, ont moetten we elkaar twee keer per jaar. Ik weet nog wel dat ze vroeger altijd echt braaf was en veel van Jezus hield. Misschien was ze wel een buitenbeen- tje..." Op school al mocht Maria van den Breemer dikwijls versjes opzeggen. Zij deed dat graag, en bovendien las ze veel. Als weinig anderen slaagde ze erin haar gedachten en gevoelens in dichtvorm aan het papier toe te ver trouwen. Haar dichtwerk beperkte zich niet tot religieuze verzen, want ook bij wat alledaagser aanleidingen werd nooit tevergeefs een beroep op Zuster Bernulpha gedaan om een gelegen heidsgedicht te maken, bijvoorbeeld bij verjaardagen, etc. De gedichten die mevrouw Van den Breemer (zelf al tegen de tachtig) in de bundel heeft verzameld zijn door haar zelf jaren geleden oyergeschreven uit de schriften van Zuster Bernulpha. Daarmee heeft ze ze inderdaad aan de vergetelheid ontrukt, want de dichteres zelf heeft in een later stadium van haar leven een groot deel verbrand. "Ik weet niet waarom," aldus mevrouw Van den Breemer. "Misschien vond ze dat ze er hooghartig van werd. Ze zal er waar schijnlijk wel onder geleden hebben, maar ook dat deed ze voor Onze Lieve Heer." Verbrand Zuster Bernulpha had een grote pro- duktie, zo blijkt. "Ze had hele planken vol. Toen ze later verbrand waren heeft ze geaarzeld of ze opnieuw zou mogen beginnen, maar wat ze in zich had moest ze er gewoon uitschrijven," aldus mevrouw Van den Breemer. Uit die periode resteert nog een aantal in klad geschreven verzen. Dat zuster Bernulpha een bepaald niet gemakkelijk leven heeft gehad - ze tobde erg met haar gezondheid en leed aan reumatiek in een mate die haar en kele malen op de rand van de dood bracht - is in haar gedichten goed te merken. "Iedereen maakt in zijn leven wel wat mee. maar Zuster Bernulpha heeft veel geleden. Toch wilde zij dat alles verdragen, als het maar voor onze Lieve Heer was," aldus mevrouw Van den Breemer, die nog altijd met be wondering en vertedering over haar oudste zuster spreekt. De meeste gedichten in de bundel heeft Maria van den Breemer in haar meisjesjaren in Soest. mevrouw Van den Breemer met koorts achtige haast gekopieerd uit het mate riaal van Zuster Bernulpha, toen ze bij een bezoek aan een ziekenhuis eens heel lang moest wachten. "Ik heb pen en papier gepakt en ben ze allemaal gaan overschrijven." De bundel is verdeeld in drie stukken: "Gedichten voor kinderen" (het groot ste deel), "Verlangen en streven" (het kleinste) en "Gedichten over de heilige geest". Het boekje is voor een bedrag van 20 gulden te koop bij de Van de Ven boekhandels, Zuidpromenade van Van Weedestraat. Een treffend voorbeeld uit de bundel is het gedicht "Zielegrootheid", waarvan hieronder een aantal strofen zijn afge drukt. Hoe heerlijk mijn God is Uw Schep ping Hoe mooi is de bloem in het veld Hoe schitterend de stralende zonne Die mij van Uw Liefde verteld. Hoe schoon zijn de vele nuances Van kleuren van licht en van klank Hoe blijde het lied van de vogels Mijn Goed voor dit alles zij dank. Het leert mij de grootheid, de liefde De rijkdom de wijsheid van Hem Die 't al uit het niet heeft geschapen 't Alles Zijn beeld en Zijn stem. Maar schoner dan sterren en bloemen, Dan kleuren en klanken en lied, Is 't leven dat bloeit in mijn ziele De rijkdom die 't geloof daarin ziet. Daar schittert de zon van Gods Liefde Een zonne oneindig aan waard Daar bloeien de heerlijkste bloemen Veel schoner dan deze der aard. Daar rijpen de kostbaarste vruchten Die nooit op dee'z aard zijn geweest Van vrede van vreugde van liefde i De vrucht van den Heilige jGeep|p^ O trek mij de Schepping naar boven Naar God die ik zoek in natuur 'k Draag in mij een heerlijke rijkdom Daar vind ik mijn God ieder uur. Hoe heerlijk o God is Uw Schepping Maar schoner een ziel die U mint Dewijl zij de Maker der schoonheid Haar God en haar Schepper daar vindt. De gemeengte is moar best an de leg de leste joare. Veurig joar de eerste steejn veur de Zuudpoolwinkels en noeng weer eejn veur 't pliesiebero. Toeng de locobaarregemeester de eerste steejn lee veur de winkelpool waas die binne de kortste kere aal- weer vurt - die steejn heur, bedoel ik vaan eiges - en doar het de gemeengte rekening meej 'ehouwe bie ut leige vaan zo'n ding bie 't pliesiebero. D'r kwaam heul geejn steejn an te paas. Wel un grote hieskroan. Hoechtum waat un ding! Doar hong un emmer betong an en die liet de com- missoaris vaan de provincie soame met baarregemeester Scholten precies in un soortement kist vaalle. Teming- ste, daat wouwe ze, moar 't gong nogaal un bietje ruug, waant d'r kwaakte un haalve loading betong over de raangde heejn. Gelukkig woare de aaspirant- bouwvaakkers gesponzerd met plaas- tik recloamejaasse, aangders haadde ze thuus denk' wel waat 'eheurd over dit project, waant d'r gong ok nog ce- mentpaap over die oppermaanne heejn. Affing, 't liep aallemoal goed aaf. Ik waas t'r netuurlijk ok bie om te kie- ke en eerst krege we nog un baakkie leut in Beukedaal. Verdeed, d'r waas ok un koekie bie. Kaajje zien daawwe d'r met de cengte weer beter veur stoan. En weet je daat d'r nog meer waas? Un mooi stukkie levendige meziek. En doar sting ik toch effe vaan te kieke of beter 'ezeid, noar te luustere, waant ik wis heul niet daawwe op Soest un pliesiemeziekkorps haadde. Mooi blaoze die maanne! Niet zo haard, moar gewoon mooi. Ik wouw aal baar trots weze op de Soesder meziekaang- te totdaa'k d'r aachter kwaam daattut un bloasje waas uut Utrecht. Zeker omdaat de commissoaris vaan de Koningin uut die ploats kwaam. Ik vin ut un mooie spreuk, die in ut be tong wier 'egote: "Welkom burger, wie g'ook zijt, hier geeft men hulp en vei ligheid." Daa's beter daan de noam Melm die voortemee op de Borg stoat. Hoe komme ze d'r bie? Ik wens Artishok veul plezier, moar die noam, doar hek ut knaap Iaastig meej. Melm, daa's un deurwoarboare ploats in de Eejm, moar niet in de Borg, doch ik. As ut vrogger pauze waas in de Borg, daan mosje deur un heule zooi mingse heejn woade om un baakkie koffie te kriege. 't Ken weze daattut noeng waat maakkeluker goat en doarom de noam Melm, moar daan ben 'ik ut t'r nog niet meej eens. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, d'r ben moar tweej Melme op Soest, daa's de Grote en de Kleine aan de Eem, en niet in 't Veen. De Oelte heet voortemee ok geejn Stom- pert. HANNES VAN DE NENG COPIESERV1CE Vergraten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Zuster Bernulpha en haar vader, Jan van den Breemer, op een foto uit Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vaak staat de vuilnisbak (of vuilniszakken) in een hoekje achter het huis of naast de schuur, veelal nog omringd door andere afgedankte spullen. Dit geeft nu bepaald geen mooie aanblik. Wat de alterna tieven zijn probeer ik deze week te laten zien. Een eerste goede mogelijkheid voor onze verdwijn truc is een palenwandje van drukgeïmpregneerde rondhouten palen. Deze kunnen we in een haakse of ronde vorm rond de vuilnisbak plaatsen. In ieder geval zodanig dat onze creatie in het geheel van de tuin past. Begroeiing van een dergelijke wand met klimplanten, zorgt natuurlijk voor een vriendelijk karakter, waardoor onze "verstopplaats" minder opvalt. Palen voor een pallisade zijn verkrijgbaar in diverse diameters in zowel gefreesde als geschil de uitvoering. Voor een stevige afscheiding graven we de palen één derde van de lengte in. De laatste centimeters slaan we de palen met een grote (liefst houten) hamer vast. In zware grond zoals kleigrond is de grondboor een goed hulpmiddel bij het maken van de gaten. Ten overvloede worden de palen steeds met 2 grote spij kers aan de vorige paal vastgezet. Het wandje kan tenslotte met een goede tuinbeits in de gewenste kleur worden geverfd. Een tweede idee waarmee we ons dagelijks afval aan het oog kunnen ontrekken is de "vuilniskist"een bouwsel van bijvoorbeeld drukgeïmpregneerde vurenhouten planken. Door een bak te maken waar we de vuilisbak of zakken goed in kwijt kunnen onttrekken we het geheel niet alleen aan het voor - maar ook aan het bovenaan zicht. Op de hoeken van de rechthoekige of vier kante kist worden vierkante palen ingegraven en gesteld. Hierop worden de planken bevestigd, dit kan overlappend gebeuren, gepotdekseld of met een kleine opening tussen de planken onderling. Deze constructie heeft tot gevolg dat de vuilnisbak, indien nodig uit de kist getild moet worden. Door een wandje scharnierend te maken heffen we dit probleem op. Een laatste voorbeeld om het vuilge- beuren aan het oog te onttrekken is voor hen die zoveel mogelijk groen in hun tuin willen zien. Hier komen geen bouwtechnische kwaliteiten aan te pas, maar we zullen wel wat langer moeten wachten voordat de aangebrachte wanden dichtgegroeid zijn. We schermen in dit geval de vuilnisbak af met 2 of 3 haagjes. Om deze haagjes zo smal mogelijk te houden moeten we uitgaan van geschikte planten soorten en in het groeiseizoen regelmatig knippen. Enkele voorbeelden van hagen die smal gesnoeid kunnen worden zijn de gewone ligusterhaag (Li- gustrum ovalifoliumeen goedkope en gemakkelijk te onderhouden haag, die vrijwel op iedere grond soort groeien wil. Hij is echter weinig origineel. Een tweede mogelijk heid is de taxus-haag die gemaakt kan worden van Taxus baccata of beter nog van de van nature zeer smal groeiende Taxus media "Hicksii". De haag is dicht en wintergroen en kan goed in idere vorm geknipt worden. Schaduw wordt goed verdragen en zelfs aanplant onder hogere bomen geeft doorgaans geen problemen. Andere mogelijkheden zijn de meidoornhaag, de spaanse oak, het palmstruikje en Chinese hulst. Voor meer informatie omtrent deze soorten kun- en we altijd terecht bij de verkopers-adviseurs op het tuincentru m

Soester Courant | 1985 | | pagina 13